Kerk nu moskee KRACHTIGE STAPPEN HEBBEN NU NOG ZIN Van Vliet woedend op Hassink UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? m Veel mensen, veel aktivitert, eist Lennox airconditioning. GRIMBERGEN- NOORDERMEER pasta EUROPACUP I EN VERKIEZINGEN DINSDAG 24 MEI 1977 Sindszondag is de Nieuwe Zijds Kapel aan het Rokin in Am sterdam, die twee jaar gele den als hervormde kerk bui ten gebruik werd gesteld moskee voor de ongeveer S000 in Amsterdam verblijvende Turken. De hervormde gemeente wilde de kerk liever geen commer ciële bestemming geven. De verhuur aan de Turkse isla mieten duurt voorlopig tot- eind van* dit jaar. Of de in het begin van deze eeuw gebouwde kerk moskee blijft, staat nog te bezien. De Turkse gastarbeiders hebben eigelijk een grotere ruimte nodig. De Gereformeerde Kerken in ons land zijp vorig jaar met 2400 le den achteruitgegaan, zo blijkt uit het pas verschenen Jaarboek 1977. Dat is hoofdzakelijk te wijten aan Urk, waar een deel van de kerk zich van dit kerkverband losmaakte uit zorg over bepaalde theologische ontwikkelingen. Zonder dit verlies zou de achteruitgang niet groter zijn geweest dan de laatste twee ja ren toen de gereformeerde kerken voor het eerst na een lange periode van groei ledenverlies moesten no teren. Volgens de jongste gegevens tellen deze kerken in totaal 875.405 leden. Ds. M. Pronk (37) tot voor kort christelijk gereformeerd predikant, wil met een deel van zijn gemeente overstappen naar het kerkverband van de "Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland". Er waren bezwaren tegen hem ingediend te gen zijn al te "bevindelijke" pre ken. Een synodale commissie van deze gemeenten heeft het verzoek van ds. Pronk tot toetreding inge willigd. Met het voor zondag 5 juni aan bevolen lied, gezang 331, komt er een eind aan de uitzending "Lied van de week". Deze muziekpeda- gogische ondersteuning van de plaatselijke kerken en parochies heeft vier seizoenen geduurd. Vol gens de sectie "eredienst" van de Raad van Kerken in Nederland kan er gezegd worden dat het liedboek op een ongedachte wijze zijn weg naar kerken en scholen heeft ge vonden. Bovendien zal het com pendium (handboek) van achter grondinformatie bij de 491 gezan gen in de komende herfst kunnen verschijnen. ES3ESS3BB9 Rernonslranten over Zuid-Afrika Aan de op zaterdag 4 juni in Den Haag te houden alge mene vergadering van het bestuur van de Remonstrantse Broederschap zal onder meer een ontwerp-resolutie wor den voorgelegd inzake de situatie in Zuid-Afrika. Daarin spreekt de algemene vergadering, als zij deze resolutie aanneemt, uit, dat zij de ideeën en de uitwerking van de "apartheid" op evidente wijze strijdig acht met de bood schap die ons in het evangelie wordt doorgegeven. "Wie verlost de kerk van Het stencil?" Een hartekreet van de hervormde dominee N. van den Akker in zijn felicitatietoespraak aan het adres van de tienjarige Rk Vereniging voor Latijnse Liturgie, zaterdag in Den Bosch. Een ere dienst zortder stencil zou, naar zijn mening, de kerkgemeenschap ver lossen van een groot stuk subjecti viteit. De aankondiging van een nieuw missaal door mgr. Bar, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam en voorzitter van de Nederlandse Raad voor Liturgie, was hem dan ook uit het hart ge grepen. Als "stem uit de Reforma tie" stak hij de lustrum vierende vereniging een hart onder de riem en sprak hij zijn waardering uit voor de grote inzet die de vereni ging zich, met vermijding van elke polarisatie, heeft getroost. Als oe- cumenist had ds. Van den Akker alleen maar lof, „omdat u in het te gengaan van de vervlakking de oe cumene dient." Wat ik ten aanzien van liturgische teksten soms hier en daar meemaak, doet meer den ken aan barbaars jargon", aldus de predikant. De voorzitter van de vereniging, jhr. mr. J. E. van der Does de Wille- bois, beklemtoonde de vrijheid van keuze in de liturgie. „Als de vereni ging zich niet sterk had gemaakt, was de keuze voor Latijze liturgie er nauwelijks meer geweest", stelde hij vast. In Driebergen hebben protestan ten en rooms-katholieken uit elf Europese landen, de Verenigde Staten en Canada, onder wie Zuid afrikanen. een besloten beraad over Zuid-Afrika gehouden. In een op roep vragen zij hun kerken zich ernstig bezig te houden met de pro blemen die een gevolg zijn van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid. Zij menen dat westerse landen, hoewel men algemeen de apartheid veroordeelt, weinig concrete maat regelen nemen om er een eind aan te maken. Economische en strate gische belangen gaan voor. Geconstateerd wordt, dat, naar breed gevoelen, de mogelijkheden om de situatie in Zuid-Afrika langs niet-gewelddadige weg gunstig te De deelnemers aan het beraad heb ben gesproken welke activiteiten ondernomen kunnen worden om het geweld als gevolg van de apart heid in te perken. Mettertijd zullen zij verslag uitbrengen aan elkaar van wat hun kerken op dit gebied hebben gedaan. De Raad van Ker ken in Nederland zal als adres fun geren. In Vianen is zaterdag een kerke lijk ontmoetingscentrum voor Hongaren geopend. In het alge meen kunnen daar vluchtelingen van Oosteuropese afkomst terecht. Het centrum, dat wordt beheerd door de stichting Protestants- christelijke geestelijke verzorging, kon worden gebouwd met behulp van particuliere schenkingen en een subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Beroepingen Beroepingswerk: beroepen te Bergschenhoek Chr. van Andel He- teren, te Sint Annaland W. West- land Veen, te Arnhem G. Post Ar- nemuiden; aangenomen naar Win terswijk L. Ort Leeuwarden, naar Poederoyen vicaris M. van Campen Papendrecht, naar Hilversum H. P. Venema Blaricum; bedankt voor Hardinxveld C. van Sliedrecht Oude Tonge, voor Bennekom J. Jongerden Harderwijk, voor Schoonhoven H. Harkema Sint Fi- lipsland, voor Dirksland G. van den End Papendrecht. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Nunspeet J. Kievit Ermelo. Geref. Gemeenten: bedankt voor Almelo L. Blok Ca- pelle aan de IJssel. Doopsgezinde Gemeenten: aangenomen naar Schagen H. Kossen Ameland. beïnvloeden met de dag kleiner worden, "waarbij de geweldexplo sies na de demonstraties in Soweto medio 1976 een point of no return lijken te zijn geweest". In 1976 hebben ook de Zuidafri kaanse kerken, verenigd in de Raad van Kerken en het Christelijk Insti tuut zich geschaard onder hen die wijzen op de ongunstige invloed van de westerse investeringen in dat land. Zij menen dat hun aanwe zigheid voor de Zuidafrikaanse re gering de garantie is voor een voortduring van de stilzwijgende steun van de westerse landen aan haar beleid. In de resolutie over weegt de algemene vergadering van bestuur der Remonstrantse Broederschap, dat een initiatief vanuit het in Zuid-Afrika werkende bedrijfsleven, onverlet zijn bredere verantwoordelijkheid, de enige mogelijkheid biedt om in de hui dige situatie werkelijke invloed op de loop der gebeurtenissen uit te oefenen. Slechts krachtige stappen hebben nog enige zin. Bij aanneming van de resolutie doet de algemene vergadering van de Broederschap op net in Neder land gevestigde en in Zuid-Afrika werkende bedrijfsleven een drin gend beroep, er bij de Zuidafri kaanse regering krachtig op aan te dringen om te komen tot een ron detafelconferentie van alle bevol kingsgroepen in dat land, verte genwoordigd door hun zelfverko zen leiders, ook als dezen momen teel door de Zuidafrikaanse rege ring gevangen worden gehouden. Intussen vraagt zij dit bedrijfsle ven, in elk geval zelf te streven naar gelijkberechtiging van hun zwarte medewerkers in econo misch, sociaal en politiek opzicht. "Ja, tenzij" De afgevaardigden ter algemene vergadering zullen zich ook buigen over een nota met betrekking tot de draagwijdte en betekenis van de uitspraken die door de algemene vergadering zijn gedaan. De nota is bedoeld als basis voor een eerste discussieronde. In artikel 54 van de kerkorde wordt de functie van de algemene verga dering van bestuur als volgt om schreven: zij oefent het wetge vende gezag uit in de Broederschap en is het hoogste besturende, recht sprekende en toezichthoudende orgaan. De algemene vergadering van beraad bevordert de menings vorming in de Broederschap en de toerusting van haar leden in vragen van geloof, ethiek en samenleving. Ze is een platform. Beleidsvoorstel len voor de Broederschap moeten de algemene vergadering van be stuur passeren. De "Commissie tot de Zaken van de Remonstrantse Broederschap" is voor haar beleid verantwoording schuldig aan de algemene vergadering. De conclusie van de nota is, dat de algemene vergadering naar buiten toe uitspraken KAN doen. Dat er ogenblikken zijn waarop een uit spraak NOODZAKELIJK is. Dat daarbij steeds in het oog moet wor den gehouden (en in de vorm moet doorklinken) voor WIE een uit spraak WELKE betekenis heeft. En ten slotte: dat er VORMEN van uit spraken zijn waarvan de Broeder schap zich beter kan ONTHOU DEN. De samenstellers van de nota komen op de vraag naar de draag wijdte en de betekenis van uitspra ken door de algemene vergadering tot een bevestigend antwoord. Een "ja, tenzij Als de algemene vergadering zo verdeeld is, dat toeval de uitslag aanzienlijk lijkt te gaan bepalen, kan volgens de nota beter van een uitspraak naar buiten toe worden afgezien. Bespreking vooraf in de gemeenten van de ter algemene vergadering te behandelen vragen is een noodzakelijk element in de meningsvorming van de afgevaar digden. Gerechtigheid De nota stelt ook de vraag binnen de Broederschap, hoewel niet algemeen, de wens bestaat uit spraken te vernemen over niet- binnenkerkelijke, veelal maat schappelijke onderwerpen. Een van de redenen is dat de kerke lijke verkondiging relevant moet blijven. De Broederschap bestaat niet los van de samenleving en de leden hebben met maatschappe lijke feiten en ontwikkelingen, te maken. Als tweede reden wordt genoemd dat de verkondiging on der meer als taak heeft de gerech tigheid te dienen. Een derde reden is dat het onder werp waarover een uitspraak ge daan wordt, in een deel van de Broederschap al een zaak van brandende zorg kan zijn. Een uit spraak hoeft zich zeker niet per de finitie in vermanende zin tot de le den of tot derden te richten, maar kan ook worden gedaan ter bemoe diging van hen die lijden of zich bij lijden betrokken weten. Nog een reden is om een bepaalde thema tiek in discussie te brengen, zonder dat er een duidelijk beeld bestaat van het materiële resultaat daar- De betekenis van uitspraken va rieert, aldus de nota, naar gelang van hun bestemming. Ze kunnen bestemd zijn voor de landelijke Broederschap, voorde gemeenten, voor "buiten", voor de individuele ambtsdrager op het plaatselijke vlak en voor de individuele leden. De nota noemt het vanzelfspre kend, dat dit eisen stelt aan de ma nier waarop uitspraken worden ge daan. Ze mogen bijvoorbeeld niet tot gevolg hebben dat een discussie die eigenlijk zou moeten doorgaan voortijdig wordt gestopt. En wil men, dat uitspraken ernstige over weging krijgen in de Broederschap, dan zal men zich in de hoeveelheid moeten beperken. UEFA-jeugd verliest ook van Bulgaren OOSTENDE - Nederland, al uitgeschakeld voor de finale ronde van het UEFA- jeugdtoernooi, heeft gisteren ook zijn derde en laatste weds trijd verloren. In Oostende moest Oranje met 1-0 de eer aan Bulgarije laten. Nederland, spelend zonder UVS'er Fred Filippo, toonde zich in de eerste helft een ge lijkwaardig tegenstander van de Bulgaren, die technisch wel wat bekwamer waren. Oranje kreeg zelfs de beste kansen, maar Schouwenaar, Hendrik en Molenaar misten in kans rijke positie. Na de hervatting volgde een offensief, dat de Nederlanders een half uur met de rug tegen de muur plaatste. Velitsjov en Argirov kregen mogelijkheden, doch zij richt ten onzuiver. Tien minuten voor tijd moest de uitstekende doelman Hiele toch zwichten. Gotsjef, in ideale positie staande, schoot onhoudbaar in. Met Bulgarije gaat ook Zweden over naar de finale poule. ADVERTENTIE Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls adres: S.v.p. In blokletters Invullen! In leder vakje s.v.p. een letter Vakantieadres: NIET INVULLEN NIET INVULLEN H Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres St. Willibrord - Langste etappe, kortste verhaal. Ware het niet dat gisteren tijdens de rit over 181 kilometer tussen Hulsberg en St. Willibrord spanning is ontstaan binnen de Amstel-ploeg, die in Limburg zijn slag heeft geslagen. Leo van Vliet, die in de lange vierde rit, veertig seconden moest prijsgeven aan zijn ploeggenoten Hassink en Lammertink in het plaatsje Delden terwijl Havik hem in het klassement voorbijging, was woedend. "Dat is geen stijl", riep van Vliet na de finish. "Zowel in de eerste als in de derde etappe hebben wij alles gedaan om Hassink te helpen en nu word ik door hem geflipt. Vrijdags hebben wij ingehouden om Arie bij te laten komen, zondag om hem weg te laten blijven. En nu zit ik een keer niet voorin en dan rijden zowel Hassink als Lammertink als bezetenen. Voor mij hoeft het niet meer. Ik denk dat ik niet meer vertrek". Zo ver zal het vermoedelijk niet komen. Het was in de eerste plaats een uiting van teleurstelling van de winnaar van vorig jaar, maar toch tege lijkertijd het bewijs van diepe ontgoocheling van Van Vliet. Hij kan zijn nederlaag aanvaarden, hij gunt Hassink zonder twijfel de overwinning aan het eind van de ronde, maar hij wil zelf, in zijn laatste jaar als amateur, ook hoog in het'klassement eindigen. Breekpunt Het breekpunt in de zo goed lijkende verstandhouding tussen de twee van de drie sterren van de Amstelploeg (de jonge Lammertink is de derde) kwam nadat twee/derde van de rit van Zuid Limburg naar West-Brabant was afgelegd. Leo van Vliet had een beetje last van kramp in zijn rech tervoet en was net bezig zijn veter los te maken, toen de groep brak. Elf man sprongen weg, zonder van Vliet. Het ontging niemand, dat de man uit Honselersdijk ontbrak. Voor Bie- rings, van der Steen, van Leeuwen, Schur, Havik, van der Kruijs, Doh- men, maar ook voor zijn ploeggenoten, Hassink en Lammertink het sein alles op alles te zetten. De groep veroverde een winst van ruim een minuut, behield veertig seconden en zag enkele kilometers voor het einde de 20-jarige militair Guus Bierings wegspringen voor de ritover- winning. Italië De derde etappe van de Ronde van Italië is een rit zonder historie gewor den. De renners hebben in de 166 kilometers van Foggia naar Isernia de strijd gemeden. De consequentie daarvan was dat er aan de top van het algemene klassement geen enkele verschuiving kwam. Een massale eindsprint moest de winnaar opleveren. Simone Fraccaro toonde zich daarin de snelste. Hij ging met geringe voorsprong op zijn landgenoot Wilmo Francioni en Freddy Maertens, leider in de algemene rangschikking, over de meet. Olympia's ronde: 1. Guus Bierings, 2. Piet van der Kruys, 3. Mat Dohmen, 4. Frits Schür, 5. Martin Havik, 8. Arie Hassink, 10. Piet van Leeuwen. Algemeen klassement: 1. Arie Hassink,2. Goossensop 1.20,3. Schürop3.40,10. Pietvan Leeuwen op 4.40. Italië. 1. Faccaro, 2. Francioni, 3. Maertens, 6. Moser. Algemeen klassement: 1. Maertens, 2. Moser op 3 sec., 3. Knudsen op 20 sec. Swift is, op haar eigen jeugdtoernooi in De Waard, als tweede geëindigd achter De Kampioen. Derde werd Westland WW., vierde De Bollenstreek en vijfde Avanti. Leidse overwinningen waren er voor Simon van Weeren, Richard Albers en Richard Neuteboom. ADVERTENTIE Klimaatbeheersing; voorwaarde om met z'n allen aktiever te leven en te werken. Vraag om zekerheid van Lennox. Bij uw installateur. Wij staan er achter en zijn deskundig in snelle, precieze en efficiënte uitvoering. B.V. TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z 19 Telefoon 01718-29200 KATWIJK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 r Guus Bierings behaalde de tweede ritoverwinning voor de militairen. Clerc nog niet BRUSSEL - Ook na de zevende ronde in het toernooi om de Euro pese damtitel gaan Oscar Verpoest en Jacques Vigne nog samen aan de leiding door overwinningen op respectievelijk Fanelli en Lepsic. Rob Clerc moest een punt afstaan aan Borosjov, maar dat kwam om dat Clerc, die nog steeds niet her steld is, na drie zetten remise aan bood, waarmee de Israëliër accoord ging. Clerc ging direct daarop weer naar zijn hotelkamer en het is nog lang niet zeker of hij morgen tijdens ADVERTENTIE (auto, caravan enz.} Chemische Fabr.'S.chiedam' 010-26.47.56 hersteld de rustdag zijn partij tegen Sjawel zal inhalen. De Ruiter bleef Verpoest en Vigne op twee punten achterstand volgen door een zege op Bottero. Stand: 1. Verpoest en Vigne 13 pnt, 2. De Ruiter 11 pnt. 5. Clerc 9 pnt. Tweede plaats WEYMOUTH - Op de tweede dag van de Olympische zeil week van Weymouth is Peter Vollebregt tweede geworden in de Finnen. Eerste werd de Britse wereldkam pioen Law en derde de Nieuwzee- lander Rudling. Ex-Finnjollenzeiler Kees Douze heeft zich geplaatst voor het we reldkampioenschap in de Starklas se, dat van 25 augustus t/m 3 sep tember bij Kiel wordt gehouden Douze, met als bemanning de eve neens uit de Finnklasse bekende Boudewijn Binkhorst, is overge stapt naar deze oude zeilklasse, die bij het laatste internationale con gres weer Olympische status kreeg Bij de kampioenschappen van het tiende district (de Star-organisatie heeft de wereld onderverdeeld in 21 districten), die op het IJsselmeer zijn gehouden, eindigde hij als vierde. ADVERTENTIE Morgenavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden finale Europacup I op 24m2 Grootscherm t.v. Tvens op 6 kleuren t.v.-toestellen en in rechtstreekse telexverbin ding met het ANP. verkiezingsuitslagen en commentaren. Einde ca 01.00 uur Vrij toegang.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15