Topman van SPD wegens spionage veroordeeld Een miljard geeist voor ontvoerde industrieel Eis twaalf jaar voor doodslag taxichauffeur Misbruik van invalide plaats wordt bestraft LEIDSE KANTONRECHTER BERLIJN (UPI) - Een rechtbank in West-Berlijn heeft gisteren een voorma lige woordvoerder van de sociaal-democratische par tij (SPD) in het westelijke stadsdeel schuldig bevon den aan spionage voor Oost-Duitsland en hem tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 35-jarige gewezen journalist Heinrich Burger was vorig jaar juni op de luchthaven Tegel aangehou den toen hij van een vakantie in Portugal terugkeerde. Zijn ex- vrouw had hem als spion voor de DDR aangegeven. Burger heeft steeds verklaard onschuldig te zijn. Zijn voormalige echtgenote, Kath- ryn, die met hem terechtstond, kreeg anderhalf jaar gevangenis straf. Volgens de tenlastelegging zou het echtpaar van december 1968 tot mei 1976 gewerkt hebben voor de Oostduitse veiligheidsdienst. De Westduitse overheid heeft giste ren in samenhang met de aanhou ding van Rolf Grunert, de voorzit ter van het verbond van Duitse re chercheurs, in het noorden van het MADRID (AFP) - Volgens het Spaanse dagblad "Informaciones" zou de Baskische verzetsbeweging ETA een bedrag van 1 miljard pe seta (ongeveer 36.1 miljoen gulden) geïst hebben voor de vrijlating van ontvoerde Baskische industrieel Javier de Ybarra. De ETA zou aan de familie van de voormalige burgemeester van Bil bao een boodschap gezonden heb ben, waarin dit bedrag genoemd wordt als lossom voor De Ybarra, zo heeft "Informaciones" uit be trouwbare bron land nog tien andere mensen die van spionage voor de DDR worden verdacht, aangehouden. Naar in Hamburg werd meege deeld verrichtte de politie de aan houdingen in deze bondsstaat, Sleeswijk-Holstein, Nedersaksen en Bremen. Deze verdachten zijn overigens aangeduid als "kleine jóngens". In hoger beroep DEN HAAG (ANP) - In hoger be roep is gisteren voor het Haagse ge rechtshof tegen de 19-jarige Ton V., wegens het medeplegen van doods lag op de Haagse taxichauffeur Ge rard Hofstede (32) twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist. Deze eis was drie jaar min der dan de Haagse rechtbank had opgelegd. De procureur-generaal, mr. P. Bos, zei de geringere celstraf op haar plaats te achten gezien het uitge brachte psychiatrisch rapport. Daarin staat, dat V. verminderd Niet eerlijk Het kabinet Den Uyl heeft veel eerder dan andere westelijke regeringen onderkent dat de werkeloosheid structureel is en heeft daarom ook eerder maat regelen genomen. Dus volgens een aantal (24) economen, allen hoogleraars hebben zijn de kie zers opgeroepen om PvdA of D'66 te stemmen. Zeer eenzij dige voorlichting, want het nu demissionaire kabinet bestond uit 10 progressieve - en 6 christen-democratische minis ters. Waarvan de ministers van Economische- en Sociale Za ken de heren Lubbers en Boersma behoorden tot de christen democraten. Dit zijn zeer belangrijke posten in een kabinet. Nu kan je van het be leid denken watje wil, maarniet enkel de lof toezwaaien aan de PvdA en D'66. Dit is gewoon niet eerlijk. J. Wassenaar St. Antoniushof 5 Noord wijkerhout toerekeningsvatbaar is. „Uit een oogpunt van beveiliging van de maatschappij is een forse celstraf noodzakelijk", aldus de procureur-generaal." V. beroofde in de nacht van 2 op 3 maart van het vorig jaar met zijn boezemvriend Dirk N. op de puin- stortplaats te Rijswijk taxichauf feur Hofstede van het leven. De 19- jarige N. schoot enkele dagen later ongeveer op dezelfde plaats de Rijswijkse rechercheur W. De Krij ger (40) dood. Een week voordat de Haagse rechtbank het vonnis tegen N. zou uitspreken, pleegde deze in zijn cel zelfmoord. Het motief voor de overval op de taxichauffeur was geld. De aan handen en voeten met koperdraad gebonden man moest zijn knipbeurs, inhoud f 350,- af staan. Om de sporen van de overval uit te wissen besloot het tweetal de man te doden. Ton V. schoot de reeds door drie kogels getroffen taxichauffeur in de kaak. Toen de in de kofferruimte van de auto op gesloten man na anderhalf uur nog bleek te leven, werd de laatste en beslissende serie schoten afge vuurd door Dirk N. Vonnis G juni. LEIDEN - Voor het stadhuis zijn vyf parkeerplaatsen gere serveerd voor invaliden. Dit is een service die de gemeente verleent om te voorkomen dat invaliden enorme afstanden moeten afleggen om vanaf hun auto het stadhuis te bereiken. Regelmatig gaan automobilis ten op een van deze plaatsen met hun auto staan. Degenen die gezien hebben dat het par keerplaatsen zijn voor invali den, laten deze plek vrij. Haas tige rijders die in het overvolle centrum dan opeens een vrij plekje zien, parkeren er dan hun auto op. En blij met het gevon den plekje letten ze dan verder niet op de borden. De politie deelt daar regelmatig .bekeu ringen uit, want degene die daar staat is in overtreding. Een Amsterdammer, die sinds kort in Valkenburg woonde en de verkeers- en parkeersituatie in Leiden nog niet goed kende, kwam samen met zijn vrouw op een van de koopavonden voor sinterklaas aanrijden. Op zoek naar een plaatsje om de auto neer te zetten zag hij voor het stadhuis een auto wegrijden met een vriendelijke bestuur der die met een joviaal gebaar beduidde: "Eventjes geduld, hier komt zo een plekje vrij". De Amsterdammer wachtte tot zijn voorganger vertrokken was en parkeerde. Teruggekomen met boodschappen vond hij een bon onder de ruitenwisser en zag op dat moment pas dat zijn auto stond op een plaats die speciaal voor invaliden was. Nu, voor de rechter, zette hij de situatie uit- een. Begrijpelijk, vond de rech ter, maar toch een overtreding. En als men deze niet zou be straffen, dan zou de kans groot zijn dat steeds meer mensen de parkeeraanwijzingen zouden gaan negeren. Parkeren, het is te vergelijken met een hinkelspel. De plaats waar de auto neergezet wordt moet het andere verkeer niet hinderen. Als er een parkeervak op het wegdek is uitgezet, dan is het beter, net als bij het hin kelspel, dat je de lijnen niet raakt. Dit overkwam iemand uit Katwijk die op de Pieterskerk hof nog net een plaatsje kon vinden. Een automobilist had zijn wagen over de lijn heen neergezet, zodat de Katwyker zijn auto maar voor een deel in het nog resterende parkeerveld neer kon zetten; gedeeltelijk kwam de wagen op de voetgan- gersweg te staan. Na terug komst bij de auot: de bon op de voorruit. In dit geval: geen boe te, maar verkeerstechnisch toch een overtreding. De Leidse binnenstad is erg on overzichtelijk. Er zijn smalle straten, hoge bruggen en bij de huidige verkeersintensiteit zijn er zoveel signalen en aanwijzin gen waarop een autobestuurder moet reageren, dat hem soms wel eens het menselijk moge lijke voorbij streeft. En daar wil een rechter, vooral als hij zelf de Leidse situatie grondig kent, toch wel rekening mee houden. Maar een overtreding blijft een overtreding van het verkeers reglement. En de reglementen zijn opgestelt om duidelijkheid te brengen in wat soms een chaos kan lijken. Als we er de voorkeur aan geven om ons met een auto te verplaatsen, dan kiezen we voor deze vorm van samenleven en dan kiezen we voor regels en wetten die een samenleving nu eenmaal met zich meebrengt. Van geheel andere aard was de zaak van een autosloper uit Voorburg. Op de Utrechtse au tomarkt had hij een wagen ge kocht waarmee zijn vrouw naar Leiden reed en daar was zij be trokken geraakt bij een aanrij ding. De schade bedroeg bijna 4000.-. Toen bleek dat de wa gen helemaal niet verzekerd was, dus een overtreding van de voorschriften. Er liep een af spraak met een tussenpersoon van een verzekeringsmaat schappij, dat iedere auto die de sloper kocht tot twee dagen na de aankoop verzekerd zou zijn. In het volste vertrouwen func tioneerde deze afspraak al jaren zo. Totdat er werkelijk sprake van schade was, zoals nu. Nu bleek er geen waarborgfonds te zijn dat de schade vergoedde.... De sloper werd veroordeeld tot een boete van 100 en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. De sloper liet inmiddels zijn za ken door een andere verzeke ringsagent behartigen. Wist U overigens dat er in Kat wijk geen speelautomaten te vinden zijn? De gemeente Kat wijk verbiedt de aanwezigheid van gokautomaten op haar grondgebied. Het is maar een weet. HANS DE REGT Nieuwe plannen Boersma over veiligheid werknemers DEN HAAG (SP) - De bestaande - sterk verouderde - wetten ter be scherming van werknemers in be drijven gaan op de helling. Daarvoor in de plaats komt één al gemene wet, waarin naast veilig heid en gezondheid ook het welzijn van de werknemer op zijn werk centraal staat. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft daartoe gisteren een ontwerp van een nieuwe arbeidsomstandig hedenwet bij de Tweede Kamer in gediend. Het wetsontwerp bevat enkele be langrijke nieuwe verplichtingen voor werkgevers. Zij moeten straks: Zware ongevallen en vermoe dens van beroepziektes melden'bij de arbeidsinspectie.; Een jaarverslag opstellen met gegevens aangaande de zorg voor gezondheid en veiligheid in het be drijf; O Er voor zorgen dat het verplichte overleg tussen afdelingschefs en werknemers ook wordt gehouden. Gevaarlijke bedrijven moeten een veiligheidsrapport opstellen. Zij hebben al de verplichting om er een bedrijfsgeneeskundige dienst op na te houden. Zij kunnen straks ook verplicht worden om een vei ligheidsdienst of veiligheidsdes kundige aan te stellen. In een brief aan het bestuur van het CDA vraagt de werkgroep Kai- ros, die in ons land steun verleent aan de activiteiten van het Chr. In stituut van ds. Beyers Naudé in Zuid-Afnka, waarom deze partij, na bijna dertig jaar apartheid, nog moet studeren op een verplichting van de Verenigde Naties om geen wapens meer aan de regering- Vorster te leveren. Over de economische dwangmaat regelen, waarvan het CDA meent dat deze gezamenlijk moeten wor den genomen, schrijft Kairos dat Zweden en Noorwegen eenzijdig besloten hebben tot een verbod op nieuwe investeringen in /«uia- Afrika en Namibië. "Zou ook niet uw overweging moeten zijn dat verwerving van winsten door ge bruikmaking van slavenarbeid - en wat is apartheid anders - voor christenen ontoelaatbaar is?" Kairos wijst erop, dat internatio nale organisaties en zwarte en blanke christenen in Zuidelijk Af rika herhaaldelijk hebben gepleit voor het onder zware druk zetten van het Vorster-regime. "Hiervoor ontvangen anderen en wij eerder gehoor bij sommige andere poli tieke partijen dan bij u", aldus de brief van de werkgroep aan het CDA-bestuur. Kairos schrijft CDA Hoge kerkelijke leiders in Nami bië (Zuidelijk Afrika) verklaren in een memorandum aan de weste lijke leden van de Veiligheidsraad, dat de grote meerderheid van de zwarte bevolking de verdwijning van de Zuidafrikaanse bezetting uit het land wil. Ze wensen vrije ver kiezingen onder internationaal toe zicht om een vreedzame machtso verdracht te verwerkelijken. De leiders verwijten de Zuidafri kaanse bezetters hun voortdurende propaganda tegen de bevrijdings beweging Swapo en tegen de ker ken. Meer dan 300 doopsgezinden, af komstig uit Frankrijk, West- Duitsland, Belgie, Zwitserland en Nederland, zijn vier dagen in het Broederschapshuis in Elspeet bij eengeweest om te discussiëren over een thema dat ook een aantal politieke kwesties aansneed. De centrale vraag was wat een geweld loze doperse bijdrage kan zijn in po litiek en maatschappij. In een reso lutie worden de doopsgezinde ge meenten in Europa opgeroepen vragen van politiek en maatschap pij tot een voortdurende gespreks stof te maken. Scherpschutters zitten verdekt opgesteld in de buurt van de school in. Smilde. De gekaapte trein, midden in het vrij kale, wat moerassige landschap. De Indonesische ambassade staat na de kaping onder zware bewaking. Hier controleren leden van de mobiele eenheid de papieren van de mensen die de Tobias Asserlaan in Wassenaar willen betreden. Leden van de mobiele eenheid van de rijkspolitie bespreken de situatie aan de hand van kaarten. Nieuwsgierigen bekijken de ge kaapte trein.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11