Z.-Afrika binnen 15 jaar verder dan Engeland" Spanje: politieke gevangenen onbezorgd op vakantie Vooruitgang bij SALT-overleg Darter acht nieuwe VS- politiek nodig Andrew Young over rassenprobleem verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen Ontslag voor stafchef Amerika in Korea LEIDSE SPAARBANK MAANDAG 23 MEI 1977 SOUTH BEND, INDIANA (Reuter/UPI) - President Carter heeft gisteren verklaard dat "een nieuwe wereld vraagt om een nieuwe Amerikaanse bui tenlandse politiek. De Ver enigde Staten moeten een her zien internationaal stelsel vor men dat een bredere basis van landen aanspreekt". De president voerde het woord ter gelegenheid van het verle nen van eredoctoraten aan hem en 13 anderen op de universiteit van Notre Dame in South Bend, Indiana. Hij zei dat de VS sedert de Tweede Wereldoorlog tot, wereldreputatie gestegen wa ren en merkte op dat zij mee hielpen de Verenigde Naties, de NAVO, de wereldbank, het In ternationaal Monetair Fonds en dergelijke instellingen op te bouwen. Dat stelsel zou niet voor altijd ongewijzigd kunnen blijven. "Het is een nieuwe wereld die vraagt om een nieuwe Ameri kaanse buitenlandse politiek, gebaseerd op voortdurend fat soen in haar waarden en op op timisme in de historische blik. Wij kunnen niet langer een poli tiek voor de industriële naties hebben als het fundament van wereldstabiliteit, maar wij moe ten - vertrouwend - voortgaan met onze inspanningen om te inspireren, te overreden en te leiden". Zeggend dat de VS moeten streven naar verbetering van de betrekkingen met de Sowjet- Unie en China, verklaarde hij ook dat "ons beleid ook alle landen moet aanmoedigen uit te stijgen boven enge nationale belangen en samen te werken om enorme wereldproblemen op te lossen". In het verleden werd de Ameri kaanse politiek geleid door de beginselen dat de Sowjet- expansie in bedwang gehouden moet worden en "het daarmee gepaard gaande geloof in het belang van een bijna exclusief bondgenootschap van niet- communistische landen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan". "Ik geloof in ontspanning met de Sowjet-Unie. Voor mij bete kent het voortgang naar vrede. Maar die voortgang moet duide lijk en wederzijds zijn. Wij kun nen geen verlichting in het ene deel van de wereld hebben en verergering van conflicten in een ander deel". De president die zijn rede be schouwde als een belangrijke Amerikaanse beleidsverkla ring, zei: "Onze politiek moet een internationaal stelsel vor men dat langer zal duren dan geheime overeenkomsten". Carter zei dat hij ook nauw sa men wil werken met de Chine zen. Het is belangrijk dat de be trekkingen genormaliseerd worden. "Wij zien de Amerikaans-Chinese betrek kingen als een centraal element van onze wereldpolitiek en China als een sleutelmacht voor wereldvrede. Wij hopen een formule te vinden die enkele van de moeilijkheden die ons nog scheiden, kan overbrug gen". JOHANNESBURG (Reuter) - De Amerikaanse ambassa deur voor de Verenigde Naties Andrew Young, heeft gis teren in Zuid-Afrika gezegd dat dit land binnen vijftien jaar „vooruit kan zijn op Engeland wat betreft rassenk westies". Hij maakte deze opmerking tijdens een ontmoe ting met een aantal blanke studenten van de universiteit Witwatersrand van Johannesburg. Hij riep de blanke studenten op om de Zuidafrikaanse regering tot an dere gedachten'over de rassenpoli- De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties bij zijn aankomst op de luchthaven }fJan Smuts" bij te brengen net zoals de Ameri- Johannesburg MADRID (AFP/Reuter) - Na dc he vige onrust in het Spaanse Bas kenland tijdens de "week voor amnestie", waarbij in totaal zes mensen om het leven kwamen, en de ontvoering van de Baski- sche miljonair Javier de Ybarra heeft de Spaanse regering het roer van haar politiek ten op zichte van de Basken omgegooid. Het kabinet onder leiding van premier Adolfo Suarez besloot dit weekeinde het ultimatum van de Basken die vrijlating van alle nog achter slot en grendel zit tende politieke gevangenen had den geëist in te willigen. Gisteren liet zij vijf van deze gevangenen, leden van de Baskische onder grondse beweging ETA, los. Daarvoor was als voorwaarde ge steld dat zij Spanje zouden verla ten. Het vijftal vertrok onmiddel lijk in het grootste geheim op te nemen. De vijf Basken waren in het Burgos-proces van december 1970 door een militaire rechtbank wegens moord op een inspecteur van politie ter dood veroordeeld. Generaal Franco zette later deze straf om in levenslang. Een zesde man, die ook bij dit pro ces werd veroordeeld, zit nog ge vangen. Men verwacht dat ook hij binnenkort vrijkomt, evenals ne gentien andere politieke gevan genen die buiten de op 14 maart afgekondigde amnestie vielen. Behalve België hebben ook Ve nezuela en Algerije zich bereid verklaard de Basken te ontvan gen. De regering-Suarez motiveerde haar door de meeste partijen en vakbonden toegejuichte koers wijziging met de noodzaak van een nationale verzoening en een vreedzaam verloop van de ko mende parlementsverkiezingen. De aankomst van de vijf vrijgelaten basken gisteren in Brussel ging gepaard met de gebruikelijke groet. laten. In dat geval zal Spanje het vijftal weer opnemen. De vijf Basken hebben zich voorts moe ten verplichten geen politieke ac tiviteiten in België te bedrijven. militair vliegveld naar België, In eencommuniquéh«ft het ;;poli- dat zich bereid had verklaard hen Jneegedeeïd dat de 63- jarige Javier de Ybarra door le den van deze Baskische vrij heidsbeweging is ontvoerd. De beweging kondigde nieuwe aan slagen aan omdat de huidige re gering niet aan de eisen van de Basken tegemoet komt. kaanse studenten hebben gedaan bij het Vietnam-conflict. Het was de eerste keer tijdens het tweed aagse bezoek aan Zuid-Afrika op uitnodiging van de Zuidafrikaanse miljonair Harry Oppenheimer dat Young over de Britse bemoeienis in Zuid-Afrika sprak. De Britse indus trie investeert voor vijf miljard dol lar in Zuid-Afrika. Brits racisme Young maakte al eerder kritische opmerkingen ten aanzien van Brits racisme. Hij zei dat alleen in Zuid- Afrika en de Verenigde Staten ras senpolitiek wordt besproken. „Het feit dat wij erover spreken biedt ook meer mogelijkheden een op lossing te vinden, meer in elk geval dan bijvoorbeeld de Russen die ook racistisch zijn maar dat niet willen toegeven." Morgen zal Andrew Young waar schijnlijk in Londen een ontmoe ting hebben met de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen, die een nieuwe initiatief leidt om een oplossing te vinden voor het conflict in Rhodesië. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale had donderdag en vrijdag een onderhoud met de Zuidafrikaanse premier John Vos- ter. In de besprekingen heeft Mon dale duidelijk gemaakt aan Vorster dat de Verenigde Staten druk wil len uitoefenen om te komen tot „sociale veranderingen" in Zuid- Afrika. Ook wil Washington dat Vorster meewerkt aan de vestiging van een zwart meerderheidsbe wind in Rhodesië. Zuidafrikaanse kringen in Wenen spraken van een harde houding van Vorster inzake veranderingen in eigen land ten op zichte van de apartheidspolitiek. De Zuidafrikaanse president Nico- laas Diederichs heeft gisteren ver klaard dat „zij tot het bittere einde willen vechten indien dit nodig is". Volgens hem is Zuid-Afrika niet bereid zelfmoord te plegen om an deren wel te gevallen. Hij sprak van een huidige tragedie omdat „de zo genaamde Westerse democratische landen zich zwak opstellen tegen over de communistische drang tot de dominatie van de wereld." Hij zei de indruk te hebben dat de Wes terse landen bang zijn iets te zeggen of te doen dat de Russen of de satel- lietlanden tegen de borst zal stui ten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE In haar nieuwe verklaring zegt deze groepering van de in verschil lende stromingen verdeelde ETA dat zij niet tevreden is met het aanbod van de regering de poli tieke gevangenen vrij te laten mits zij naar het buitenland gaan,omdat daarmee honderden Baskische revolutionairen tot ballingschap worden veroor deeld. De vijf Basken die uit Spaanse ge vangenissen zijn vrijgelaten en die gisteren in Brussel arriveer den hebben daar gistermiddag op een pèrsconferentie meegedeeld dat zij zo spoedig mogelijk weer naar hun land willen terugkeren. Ze beroepen zich daarbij op het feit dat Spanje de strafverban- ning niet kent. Het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd dat Bel gië de Basken heeft toegelaten onder drie voorwaarden. Ook de vijf Basken verklaarden dat zij zich akkoord verklaard hebben met die voorwaarden. Het vijftal zal de status van politiek vluchteling moeten aanvragen bij het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties. De Basken mogen België voorlopig niet verlaten. De Belgische regering is met de Spaanse autoriteiten voorts overeengekomen dat als de Bas ken niet de status van politiek vluchteling verkrijgen zij België weer moeten zullen moeten Uitstel uitspraak LUXEMBURG (UPI) - Het Euro pese hof van justitie heeft gisteren een uitspraak over de kwestie of de nieuwe visserijgrens van Ierland in strijd is met de EG-bepalingen uit gesteld en de partijen opgedragen intussen naar een compromis te zoeken. Het gerechtshof heeft nu de ver dere behandeling van de klacht verschoven naar 22 juni, de Ierse regering en de EG-commissie op gedragen een "alternatieve oplos sing" te zoeken en daarvan voor 18 juni verslag uit te brengen. Rhodesië De Amerikaanse vice-president Walter Mondale, heeft na zijn aan komst in Londen gisteren ver klaard te geloven dat hij „belang* rijke voortgang" naar een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië had gemaakt door het winnen van de steun van de Zuidafrikaanse premier John Vorster voor onaf hankelijkheid daar in 1978. Vorster deelde Mondale in Wenen mee dat hij in 1978 een onafhanke lijk Zimbabwe (Rhodesië) en een grondwet en verkiezingen steunt. „Dat is een nieuwe formulering voor hem en ik vind dat vooruit gang", aldus Mondale tegenover verslaggevers. Ook meende hij dat aanzienlijke vorderingen in Namibië (Zuidwest-Afrika) zouden kunnen worden gemaakt. Een van de strui kelblokken voor onafhankelijk heid daar is verschil van mening met Zuid-Afrika over het soort interim-bestuur daar voor de onaf hankelijkheid. De Zuidafrikaanse regering ging ermee akkoord later deze maand in Kaapstad met de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en West-Duitsland te spre ken om te proberen een oplossing die kwestie te bereiken. Premier Vorster had gisteren in Genève een ontmoeting met presi dent Houphouet-Boignv van Ivoorkust. Het onderhoud in de particuliere villa van de president duurde vijf uur. Vorster had de ontmoeting voorgesteld. In een kort communiqué na afloop werd slechts meegedeeld dat „za ken van gemeenschappelijk be lang" waren besproken. Een Zuid afrikaanse woordvoerder zei dat de president van Ivoorkust het on derwerp van „de communistische dreiging in Afrika" ter sprake had gebracht. Generaal-majoor John Singlaub WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft generaal John Sing laub ontslagen als stafchef in Zuid-Korea wegens diens kritiek op de Amerikaanse plannen tot troepenterugtrekking, zo heeft het Witte Huis zaterdagavond meege deeld. Singlaub had gezegd dat terug trekking van Amerikaanse troepen tot oorlog in Korea zou leiden. Carter had de oorlogsheld, die her haaldelijk is onderscheiden, naar het Witte Huis ontboden. Het gesp rek duurde een half uur, waarna het Pentagon bekendmaakte dat de president de aanbeveling van mi nister van Defensie Harold Brown had aanvaard en Singlaub had "overgeplaatst" naar een andere post. Het Witte Huis wilde geen com mentaar geven op wat tijdens het gesprek is gezegd. Singlaub wilde evenmin iets zeggen toen hij het Witte Huis verliet. Singlaub, derde officier in rang in het opperbevel van het Ameri kaanse leger in Korea, had enkele dagen geleden tegen een verslag gever van de Washington Post ge zegd tegen de politiek van Carter te zijn die de komende vijf jaren 40.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Korea wil terugtrekken. Voor zover in het ministerie van Defensie bekend is het de eerste maal dat een president een bevel hebber persoonlijk laat ontbieden en ontslaat sinds de voormalige president Harry Truman generaal Douglas MacArthur wegzond als opperbevelhebber van de troepen in de Koreaanse oorlog in 1951. Hét gaat in feite nu om dezelfde kwestie: wie is de baas en tot hoe ver mag een militair leider gaan met openbaar verzet tegen de politiek van de president. MacArthur wilde China bombarde ren en hield zich niet aan de op dracht van Truman, zijn standpun ten particulier te uiten via het mi nisterie van Defensie. GENÈVE (AFP) - Amerika en Rus land hebben vooruitgang geboekt "bij het vaststellen van een gemee nschappelijk kader" dat als basis zal dienen voor een "SALT-2"- akkoord voor de beperking van de strategische bewapening. Afgesproken is dat er verder zal worden gepraat over alle vraag stukken die nog niet zijn afgehan deld, met het doel snel tot een overeenkomst te komen. Een gezamenlijk communique noemt het overleg van de ministers Vance en Gromiko "nodig en nut tig". De meningsverschillen over verscheidene onopgeloste kwesties zijn gedeeltelijk overwonnen. De twee ministers zijn ook over eengekomen, dat er op ambassa deursniveau maandelijks overleg zal worden gepleegd over het Midden-Oosten. De twee landen zullen gezamenlijk streven naar bijeenroeping van de Geneefs conferentie het Midden- Oosten in de herfst van dit jaar. Een zorgvuldige voorbereiding van die conferentie wordt noodzakelijk ge acht Cyrus Vance, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, zei zaterdagmiddag op een persconfe rentie, dat er overeenstemming was bereikt over het kader van een SALT-akkoord. Maar over de invulling van het raamwerk, aldus de minister, be staan nog steeds wezenlijke ver schillen van mening. "Er is enige vooruitgang gemaakt bij de oplos sing van sommige kwesties, maar er zijn ernstige meningsverschillen blijven bestaan", aldus Vance. Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, toonde zich bij het vertrek uit Genève minder positief dan Vance. Gro miko maakte melding van "enige vooruitgang", maar zei dat er nog geen vorderingen zijn gemaakt bij het oplossen van de hoofdproble-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7