Ylietpark t ontspannin van Leiden Ylietpark voor ontspanning van Leidenaars AZL Meer parkeeroverlast rond PvdA 2 Inspraakmarkt Onderzoek in Leiden van uitslag verkiezing Oostkant Leiden in recrea Oostkant Leiden in recreatieve sfeer PvdA-propaganda in stadhuis gedrukt? STEM 0E SOCIALISTIESE PARTIJ Door nieuwe regeling op terrein ziekenhuis MAANDAG 23 MEI 1977 LEIDEN Een blik op de Kleine Cronesteinse of Knotterpolder vanaf de Vrouwenweg LEIDEN - Als de Leidenaar in de toekomst ontspanning wil zoeken, wil recreëren, dan krijgt hij daartoe straks de gelegenheid in een groot gebied aan de oostkant van de stad. Voor een nu nog uitgestrekt poldergebied dat ligt ingeklemd tussen Rijn- en Schiekanaal en Vliet aan de ene kant en de Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) aan de an dere kant, zijn plannen in voorbereiding die over één a twee maanden openbaar worden gemaakt. LEIDEN - Medewerkers van de vakgroep politieke wetenschappen van de Leidse universiteit gaan woensdag de uitslagen van de tweede-kamerverkiezingen analy seren. Het analyse-centrum wordt ingericht in samenwerking met het Leidsch/Alphens Dagblad en der tien andere regionale bladen die verenigd zijn binnen de Gemee nschappelijke Persdienst. De Leddse politicologen zullen in het bijzonder nagaan of er verschil len bestaan tussen de uitslagen in de steden en die op het platteland. Verder hoe de uitslagen voor de niet-confessionele partijen zyn in die gebieden die per traditie sterk confessioneel georiënteerd zijn. Onderdeel van de analyse maakt ook uit de positie van het CDA in die gebieden waar KVP, ARP en CHU voorheen sterk vertegen woordigd waren alsmede de positie van D'66. Tenslotte zal bekeken worden hoe de linkse partijen het doen in die gebieden van ons land waar een relatief groter werkloos heid heerst. Voor de analyses hebben de Leidse politicologen de beschikking over de uitslagen van de verkiezingen in de jaren 1967, 1971 en 1972. over de groeicijfers van de gemeenten, ge gevens betreffende de beroepsbe volking en cijfers over de ontkerke lijking. LEIDEN - Leiden had zaterdag bezoek van twee bekende televi siefiguren voor de jeugd: het kuikentje Calimero en het beer tje Colargol. Aan het begin van de middag maakten de favo riete dieren hun opwachting in het winkelcentrum "De Koper- molen" in de Merenwijkdat met enkele festiviteiten het een jarig bestaan vierde, 's Middags beleefden Calimero en Colargol hun avonturen in de Leidse Schouwburg waar een voorstel ling werd gegeven voor de jeugd. LEIDEN - Over de definitieve ver sie van het bestemmingsplan voor de Haver en Gortbuurt wordt vanavond een inspraakmarkt ge organiseerd. Van zeven tot negen uur kan iedereen in het gymna stieklokaal aan de Haverstraat 77 met de deskundigen van de ge meente over het plan praten. Nadat op een eerder verschenen ontwerp-bestemmingsplan een drietal bezwaarschriften bij de gemeente zijn ingediend is nu een definitieve versie verschenen. B. en W. stellen daarin voor om on danks een daartegen gericht be zwaarschrift toch te bepalen dat op den duur de oneven genum merde huizen van de Derde Ha verstraat moeten verdwijnen. Het college stelt dat het gezien de kwa liteit van de woningen niet ge wenst is deze voor langere periode te handhaven. In plaats van nieuwbouw, rug aan rug met de woningen van de Binnenvest- gracht, zal de aanleg van tuinen op de plaats van de oude woningen dan waardevoller zijn voor de buurt. Om het karakter van de buurt zoveel mogelijk te handha ven zal daarbij wel de Haverstraat zelf, zij het iets smaller, gehand haafd blijven. De eerste renovatieplannen voor de hekjeswoningen bleken te duur; zijn er geen goedkopere op- LEIDEN - Na 1 juni a.s. zal de par keeroverlast op de Houtlaan, Ka- gerstraat, Boerhaavelaan en in de Vogelwijk ongetwijfeld groter worden. Per die datum wordt op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden namelijk een nieuwe parkeerregeling van kracht, waarbij het aantal par keerplaatsen wordt terugge bracht van 800 naar 500. Dat betekent dat waarschijnlijk nog eens 300 automobilisten in het vervolg een plaatsje zullen proberen te vinden in de omge ving van het ziekenhuis. De nieuwe parkeerrregeling wordt ingevoerd op aandrang van de Leidse brandweer. Van die kant lossingen te vinden dan zal tot nieuwbouw worden overgegaan, aldus B. en W. LEIDEN - LPV "De Snelvlieger" hield een vlucht met 309 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1, 2, 7, 9 Comb. Montaje, 3, 4, 8 L. Gijsman, 5. A. Witteveen, 6. I. Klinkhamer. 10. H. Moenen. LPV "De Vriendenclub" hield een wedstrijd met 462 duiven vanaf Noyon. De uitslag was: 1. F. Muv- sert, 2. J. Knijnenburg, 3. H. Blouw, 4. Jac. Siera, 5. J. Turk, 6, 7, W. Vijl- brief, 8. Jac. Siera, 9. A. Link, 10. J. v. Seggelen. PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf Tergnier. De uit slag was, 1,7 A. v. d. Dop en Zn, 2,3, 4,10 A. Pracht en Zn. 5. F. X. Kiel, 6. A Singeling, 8. K. Lefebre, 9. N. Nievaart. PV "Columba" hield een wed vlucht vanaf Noyon met 131 dui ven. De uitslag was: 1. J. Schipper, 2,4,6,8,10 C. v. d. Nieuwendijk, 3,5, 9, W. v. d. Nieuwendijk. 7. L. Klein. PV "Het Oosten" hield een vlucht met 215 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1. W. Gijsman, 2, 6, 8. W. Fokker, 3. D. Koet. 4. H. de Haas, 5.1. de Wolf, 7. B. Singeling, 9. J. Gijsman, 10. C. Gijsman. is er in het verleden al meermalen op gewezen dat de overmatige parkeercapaciteit op het AZL- terrein de brandweer in grote moeilijkheden kan brengen. Dit omdat de gebouwen moeilijk be reikbaar zijn. De directie van het AZL besloot vo rig jaar het parkeren aan banden te leggen, ook al omdat er "ge sjoemeld" werd met de uitgege ven parkeervignetten: meer mensen maakten van de vignet ten gebruik dan voor wie ze wa ren uitgegeven. Bovendien wa ren er meer parkeervignetten dan parkeerplaatsen. Er werd een parkeercommissie in gesteld, die in opdracht van de Het gaat om het plan Vlietpark, waaraan een ambtelijke en bestuur lijke werkgroep op het ogenblik de laatste hand legt. Van dat plan zul len deel gaan uitmaken een stuk van de Meerburgerpolder, de Kleine Cronesteinse of Knotter polder en de Oostvlietpolder. Het centrale gedeelte omvat de onge veer 125 hectare grote Cronesteinse polder die ligt ingeklemd tussen de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Vrouwenweg in de richting Zoe- terwoude. Het gedeelte van de polder, dat grenst aan de autosnelweg zal wor- Succes Werknians Wilskracht op ANUM-concours LEIDEN - De Leidse harmonieka pel "Werkmans Wilskracht" heeft het afgelopen weekeinde enkele successen behaald op een in Zoe- termeer georganiseerd concours door de muziekvereniging Kunst en Vriendschap onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. Het tamboerkorps behaalde in de introductie-divisie een eerste prijs. Een tweede prijs behaalde het ma- jorettenpeloton in de derde divisie. Tenslotte was er in de jeugddivisie een derde prijs voor het miniret- tenpeloton. ziekenhuisdirectie stevig het mes zette in de parkeercapaciteit. Een maatregel, die haar niet in dank werd afgenomen. Een storm van verontwaardiging, tot uitdruk king gebracht in vele brieven o.a. in het ziekenhuisperiodiek "Cen trum", was dan ook Ijet gevolg. Voor de 500 te verdelen parkeer plaatsen werden 1200 aanvragen ingediend. En slechts door strenge selectie konden de par keervignetten worden uitgege ven. Een aantal aanvragers heeft gebruik gemaakt van de moge lijkheid om de auto op het zg. Overweteringsterrein te parke ren. Dat terrein ligt, gezien van de Rijnsburgerweg, voorbij het den gebruikt om het tekort aan sportvelden, dat er in Leiden nog steeds bestaat op te heffen. De sportvelden vormen tevens een soort buffer voor de stil te recreatie waarvoor het gedeelte aan het Rijn en Schiekanaal bestemd zal wor den. Onderdeel van dit gebied gaat onder meer het fraaie landgoed Cronestein uitmaken. Dit bosrijke gebied zal zoveel mogelijk in de huidige staat gehandhaafd blijven. Om te voorkomen dat het toch tot massarecreatie zal leiden, wordt dit stiltegebied niet voor auto's ontslo ten. Via de Vrouwenweg kan men het gebied straks alleen in met de flets of wandelend. Er komt een aantal fiets- en wandelpaden. De meer intensieve recreatie zal voor een deel moeten plaatsvinden in de Meerburgerpolder ten woorden van de spoorlijn Leiden-Utrecht. Afvalhoop De plaats waar Leiden en omligge nde gemeenten vele jaren hun grove afval hebben gestort wordt op korte termijn definief gesloten. Daarna zal er een begin worden gemaakt om deze enorme afval hoop te bedekken met een laag grond, waarna de heuvel zal wor den beplant en ingericht voor Lei denaars die ontspanning zoeken. De vraag of deze recreatieberg straks een aaneengesloten geheel gaat vormen met de recreatieve voorzieningen in de Cronesteinse polder is nog niet beantwoord. Het kan zijn dat in het deel tussen de vuilberg en de spoorlijn nog wo ningen komen. Een barrière in het plan Vlietpark vormen de Europaweg, de Vrou wenweg en het stuk grond dat daar tussen gelegen is. De gemeente zou het liefst ook daar recreatieve voor zieningen hebben. De grond is ech- AZL, eveneens aan de Wassena- arseweg. Pogingen van de par keercommissie om voor dat ter rein nog meer vignetten los te krijgen, hebben tot dusver ge faald. In het blad "Centrum" tekent de commissie overigens aan, dat al leen een uitbreiding van de par keercapaciteit de parkeerpro blemen tot een oplossing kan brengen. In dit verband wijst de commissie erop dat er bij molen De Valk nog parkeerruimte vrij is. Ook zou dat het geval zijn in de omgeving van de Boerhaav- elaan/Kagerstraat, alhoewel de dagelijkse praktijk duidelijk het omgekeerde doet vermoeden. ter in bezit van een Voorschotens bouwbedrijf, dat er huizen wil neerzetten. Daarvoor heeft men on langs nog een nieuw plan bij de gemeente ingediend. De raad wees het plan echter van da de Men vond dat niet te grote aantallen wonin gen gebouwd moeten worden, en dat ze „verpakt" moeten worden in het groen, om niet al te veel te deto neren in het landschap. Ten zuiden van de Europaweg ligt de Oostvlietpolder, die voor een deel al een recreatieve bestemming heeft. Tussen de Vlietweg en de rijksweg liggen twee volkstuinen complexen, die mogelijk in de toe komst nog zullen worden uitge breid. Dit deel van het toekomstige Vlietpark geeft ook een goede aan sluiting op het recreatiegebied Vlietland, dat in de komende jaren door de provincie tot stand zal wor den gebracht. Dat gebied omvat de Hofpolder, de Spekpolder, de Riet- polaer en de Meeslouwerpolder. In een belangrijk deel van dit polder gebied tussen Leiden en Leids- chendam zal in de komende jaren nog zand gewonnen worden, onder meer ten behoeve van de nieuwe Schipholspoorlijn. De bedoeling is dat in de polders aan de Leidse kant een plan tot stand komt voor massa-recreatie en aan de Leids- chendamse kant voor de stiltere creatie. Gronden Wat het Leidse Vlietpark betreft de gemeente Leiden is al enkele jaren bezig om de gronden in de verschil lende polders aan te kopen. Zo is in de Cronesteinse polder op dit oge nblik al zo'n tachtig procent in handen van de gemeente. Daartoe behoort onder meer het gebied rondom de buitenplaats Crones tein. In de Oostvlietpolder heeft de gemeente onder meer de Carola- hoeve gekocht met een stuk grond dat zich zelfs uitstrekt over Zoe- terwouds gebied. Overleg tussen Leiden en Zoeter- woude om gezamenlijk plannen voor het aaneengesloten gebied te ontwikkelen heeft tot dusver niet veel resultaat gehad. De wens van Leiden om in het Zoeterwoudse gedeelte een nieuw volkstuinen- De bedoeling is dat er per 1 juni alleen nog maar auto's met een parkeervignet op het AZL- terrein worden toegelaten. Dat vignet is strikt persoonlijk. De vaste - d.w.z. gereserveerde - parkeerplaatsen zullen worden opgeheven. Er komen niet meer auto's op het terrein dan er parkeerplaatsen zijn, uitgezonderd taxi's, invali den etc. Overigens heeft ,de commissie bij de verdeling van de vignetten o.m. rekening ge houden met mindervaliden, ou deren (60 jaar en ouder), bijzon dere sociale omstandigheden en werkzaamheden waarbij de auto onontbeerlijk is. LEIDEN - Het SGP/GPV-gemeenteraadslid Van der Mey heeft het college van B en W vragen gesteld over het drukken van "propagandanum mers van het blad van de PvdA" door de stad huisdrukkerij. Van der Mey vraagt zich af of het gewoonte is dat de stadhuisdrukkerij ook werk voor derden verricht en of er in dit geval ook sprake is van betaling. Van der Mey wijst er op dat de stadhuisdrukkerij één van de meest overbe laste afdelingen van het stadhuis is en vraagt zich af of het werken voor derden gebeurt op basis van een door B en W of de gemeenteraad genomen besluit. Voorts wil het raadslid weten of er ook voor andere partijen een mogelijk heid bestaat om van de stadhuisdrukkerij gebruik te maken. ADVERTENTIE KIES Remi Poppe VOOR EEN SCHOON MILIEU en TEGEN DE MILIEUBELASTING Voorzitter van het MAN KIES Joke van Ballegooijen Voor een jaarlijkse GEZONDHEIDS TEST Arts van de Vereniging Voorkomen is Beter (VIB) De Socialistiese Partij is geen partij van mooie woorden, maar van DADEN. De partij waar ge wone mensen ELKE DAG op kunnen rekenen. LEIDEN -In het clubhuis "Ons-Buiten" (Leiden-Noord) werden zaterdag de Leidse Jeugdkampioenschappen Bloemschikken 1977 gehouden Deze werden georganiseerd door de Tuingroep "Ons-Buiten" in samenwerking met Mater-Sprenger onder goedkeuring van de Leidse Bond van Amateurtuinders. Zo'n 40 deelnemers, variërend in leeftijd van 6-15 jaar, namen aan de kampioenschappen deel. Iedere deelnemer moest binnen een tijdsbestek van 2 uur twee bloemstukjes inleveren: één verplicht bloemstukje, waarvoor iedereen over hetzelfde materiaal beschikte, en één bloemstukje naar eigen inzicht. In de kategorie van 6-9 jarrigen behaalde Erik van Hooven met 79 punten de eerste prijs. Gedeelde 2e plaats voor Erik v.d. Plas en Helene Kreffer en een 3e plaats voor Brigitte Gouweloos. De le prijs in de tweede kategorie (9-15 jaar), de wisselbeker, ging naar Rob van Hooven; hij behaalde 77 punten. Ard Visser (73'/s pnt.) en Sylvia Beekman (68 pnt) kregen een standaard voor achtereenvolgens de 2e en 3e prijs. Deze drie winnaars zullen volgende week mogen meedoen aan het bloemschikken voor volwassenen in de Sterrewacht. Op de foto: de winnaars met hun bloemstukje en hun prijs. ADVERTENTIE De stadsvernieuwing moet doorgaan in Leiden Onder het kabinet-Den Uyl is de stadsvernieuwing in Leiden krachtig in gang gezet In veel jarenlang verwaarloosde Leidse wijken worden nu grote op knapbeurten voorbereid en uit gevoerd. Onlangs nog kreeg Leiden 10.000.000.- extra voor de stadsvernieuwing in 1977. Lei den's herstel moet doorgaan, dus dit beleid moet doorgaan. Dat kan met een tweede kabinet-Den Uyl. Met een stem voor Den Uyl op 25 mei draagt U daartoe bij. Den Uyl voor Leiden, Leiden voor Den Uyl De PvdA is een partij waar U ook lid van kunt worden. Aanmelding en informatie: PvdA, Antwoordnummer 8, Leiden of tel. 122035.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3