-flE!223EbB& Nederlandse componist Monnikendam overleden TMlFitL Veel belangstelling voor LAK-saloon "ASTERIX VEROVERT ROME" VERBORGEN TEMPEL" MAANDAG 23 MEI 1977 Vorige week werd in de Amster damse Stadsschouwburg af scheid genomen van burgemee ster Ivo Samkalden, waarbij Thomasvaer en Pieternel natuur lijk niet ontbraken. Nell Koppen was Pieternel. Wim van den Brink was Thomasvaer. en de tekstdichter was (als zo vaak eer der) Parool-redacteur Evert WerkmanMaar dat stond niet in het programma. Werkman wilde zijn naam niet meer aan de tekst verbonden zien nadat er door an deren. buiten zijn voorkennis, in geschrapt was. Toen Evert Werkman zijn tekst een maand voor de feestelijke bij eenkomst bij zijn opdrachtgever, de gemeente, inleverde, was er nog geen enkel probleem. De sa menspraak werd enthousiast ontvangenEen week voor de op voering echter kwamen er bezwa ren tegen de passages met Roel van Duyn en de KaboutersMoest dat nou per se op zo'n feestelijke afscheidsavond'' Kon dat niet wat minder .of anders? Werkman vond de Van Duyn- en de kabout er.-ep isode inderdaad nogal essentieel voor Samkaldens ambtsperiode wie niet?),en wees er bovendien op dat je het de ac teurs niet kon aandoen een week voor de opvoeringzelfs korter nogdrastische wijzigingen in de tekst aan te brengen. Ook Nell Koppen en Wim van den Brink voelden weinig voor een nieuwe tekst, en dus bleef het gewoon bij de bestaande tekst. Dacht Evert Werkman Toen hij daarna toch nog een kleine naamswijziging in zijn tekst aan de beide acteurs toe stuurde. belden zij op en zeiden: 'Maar weet je dan niet dat die pqssage over Van Duyn er allang uit is gehaald?'' Nee. dat wist Evert Werkman niet. Alvorens nu verder te gaan. geef ik u even-de betreffende dialoog tussen Th. (Thomasvaer) en P. Pieternel dan weet u waarover het gaat: Th.: Maar wat ik hier toch mis Is dat er bij dit spul geen tuinka bouter is. P.~ Pas op. Men dient geen zout in d open wond te wrijven: Al wat kabouter is kan 't best ver borgen blijven. Want stel je nou eens voor. in Epe in de tuin Zo'n griezelige baardman als die Roel van Duyn' Th.: Vond jij die dan zo eng? Niet alle Amsterdammers Zijn van 't formaat van een Ver- hey of. pak weg. La miners. En wat Van Duyn betreft .hij was in B. en W. Zoals hij is en blijft: een soort van Piggelmee En daarom ongeschikt voor con structieve zaken. P.: Al scheen je met die man toch wél te kunnen schaken. Th.: Jawel, maar in het spel dwong die pion de stad Steeds tot de stelling van een on herroepelijk pat. En wie hier politiek een schaak partij wil winnen Kan met dat doel voor ogen liever Evert Werkman is er niet achter kunnen komen op wiens instigna- tie bovenstaande tekst nu eigen lijk verwijderd werd. Het zou hem niet verbazen als loco- burgemeester en CPN-wethouder Harry Verhey de schuldige was, die immers gloeiend de pest aan Roel van Duyn had. Bovendien kreeg Werkman, na inlevering van zijn tekst, het seintje dat Ver hey nogal verstoord was over de regel"Niet alle Amsterdammers zijn van 't formaat van Sinnige of. pak weg. Lammers". want terwijl Werkman bij die regel let terlijk aan de lengte van Han Lammers had gedacht en daarbij toen een wethouder van overeen komstig formaat-lengte had ge zocht die met een kabouter kon contrasterenhad Verhey het ge ïnterpreteerd als "politiek for maat" en zich hopelijk gepas seerd gevoeld! Werkman vond dat geen punt Als ik Verhey daar zo'n groot plezier mee doe. wil ik dat best veranderenheeft hij ge zegd.en hij veranderde de betref fende regel in: "Niet alle Amster dammers zijn van '1 formaat van een Verhey of. pak weg. Lam mers". Maar helaas, toen hoefde het al niet meer. de hele passage was al geschrapt Kaboutertjes Er kwam nog wel een vervange nde tekst ter tafel .maar die is niet uitgesproken door Thomasvaer en Pieternel. die zich beperkt heb ben tot het plaatsen van een echte tuinkabouter op de stoel van de burgemeester .en dal was dat. Wie bepaalde dat. die Van Duyn-tekst niet ten gehore mocht worden ge- gespeelde vervangende tekst zorgde... ik weet het niet. en Evert Werkman ook niet. Maar hij vermoedt dal "de kaboutertjes het hebben gedaan NICO SCHEEPMAKER ARNHEM - De bekende Neder landse componist Marius Monni kendam is zaterdag plotseling over leden. Op de terugweg per trein van Bonn naar Nederland kreeg hij een hartverlamming. Monnikendam, die volgende week zaterdag 81 jaar zou zi.jn geworden, heeft de Neder landse muziekliteratuur tal van be langrijke werken geschonken. Deze werken werden gekenmerkt door een krachtige bouw. die aan een muzikale monumentale archi tectuur in de trand van Cesar Franck doet denken. Marius Monnikendam werd in Haarlem geboren, kreeg hier zijn eerste pianolessen en volgde het middelbaar onderwijs op de kost school van de paters Montfortanen in Rolduc, waar hij de schoonheid van het Gregoriaans ontdekte naast die van Bac-h's orgelwerken. Zijn muziekvorm werd voortgezet aan de muziekscholen in Haarlem en Amsterdam. De belangrijkste pu- blikaties van Monnikendam zijn monografieën over de door hem zo bewonderde Cesar Franck en Igor Strawinsky. Na de Tweede Wereldoorlog sloeg hij met zijn door de KRO bestelde "Te Deum" geheel nieuwe, aan Strawinsky verwante wegen in. Zijn zeven boete-psalmen, vele or gelwerken, de symfoniebewegin gen voor orkest en de "Merck- toch-hoe-sterck" variaties behoren tot de belangrijkste vruchten van de Nederlandse componist. Mon nikendam schreef tenslotte talrijke boeken en artikelen over muziek. LEIDEN - Dat noemt het LAK- theater een ..pauzefilmpje"! LAK- Cinema liet een twintig minuten durend, uitermate boeiend, filmpje zien van een optreden \an Joe Walsh tijdens de LAK-salon. die gistermiddag en -avond gehouden werd in het theater, dat zich nu door gemeentelijke subsidie van een toekomst op cultureel gebied in Leiden voorlopig verzekerd weet. Irene Ubbink. opvolgster van Cyt- ha. praatte vakkundig de nummers aan elkaar. Vooral haar licht- relativerende commentaar tijdens de akrobatiek (Paul v. d. P.ank of: waarin een toneelrecensent lenig kan zijn, Tjard de Cock-Buning, Mimi Gloven. Alexander Klusman, Just Vink. en Frans van den Broek d'Obrenan) kwam uitstekend over. Behalve de waanzinnig goede film van Joe Walsh (begeleid door Gé Glazenburg en Enk Beijen van LAK-Cinema) viel gisteravond op de scène uit het kindertheater ..Hé. niet voor de t.v.". dat reeds enige malen in het LAK-theater is ge bracht. Voorts een voorstelling van het markttheater (tijdens een .Wie van de Drie-persiflage" moet ..de echte Joop den Uyl" worden geko zen: één van de kandidaten staat op en zegt: „Mijn naam is Bernhard. ik ben tijdelijk werkeloos geworden door een vliegtuigongeluk"): de Lesko-sonate door Inge van Eerde en Frank Nijhoff; een scene uit het „Wederzijds Huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk (waarbij de authentieke kleding node werd gemist) en een clownerie. Wieteke van Dort had toen al met de groep ..Lettuce" 's middags in het LAK opgetreden. LAK-Salon. een steeds terugkerend evenement in het LAK-theater. blijkt steeds meer mensen aan te spreken. De belang stelling was gisteravond overwel digend. De manifestatie werd be sloten met een optreden door de Leidse rockformatie ..Spoil". Bert Koekebakker Galerie De Poort, Herensteeg 11 Ten toonstelling Lenv Noyen - schilderijen, etsen en poppen. Geopend di. t/m za. van 12-17 uur, do. ook van 19—21 uur, t/m 3 Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, War mond. Tentoonstelling Loekie van Mi laan - wandkleden, Gisele Anderegg - fotografie en Jannv Treffers - poppen. Geopend dag. van 13-17 uur en van 19-21 uur, woe. ook van 10—12 uur, tot 15 juni. Oudheden (Rapen- Openbare bibliotheek. Wijngaardenlaan 4, Voorschoten Tentoonstelling Jan v. d. Heide - mediamiek ontvangen schilderi jen en tekeningen. Geopend ma. t/m vr. van 14-17.30 uur, di en vr ook van 19-21 uur, do. en za 10-13 uur, t/m 14 juni. Galerie De Ouden Rijn, Oude Rijn 40, Leiden: schilderijen en gouaches van Lucia Steinbach. Van 22 april t/m 25 mei. Openingstijden: di. t/m zat. 10.30- 17 00, dond. 19-21.00 uur. Galerie JA, Sportfondsenbad. Wassena ar. Tentoonstelling Wassenaarse be roeps beeldende kunstenaars. Geopend Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling W. H. Gis pen - grafiek Geopend dag. van 10-16 uur (zo. gesloten), t/m 26 mei. 18, Leiden: Ronald Tolman bronsplastieken en stelling duurt tot Geopend: zaterdag- Lakeihal. Oude Singel 28-32. Tentoon- OaWi» vonni-io r\, a tt co Bakkersteeg stelling Bram van Velde-gouaches, t/m T Oude Vest 53 18 junk Tentoonstelling. Vine Snoek - ke- i De tentoon- met 12 juni. Morsstraat 13 Foto-expositie Jolande mndagmiddae Boer Geopend gedurende de weekein den en op donderdagavond t/m 31 mei. ramiek, etsen, gouaches en teke- Jolande ningen. Geopend di. en woe. van 12-16 uur. do van 12-16 en 19-21 uur Tot 15 juni i/ia\ 23 7 197 Honderd jaar geleden stond in de krant: -In geen der Duitsche Bondsta ten zullen de nieuwe rijkswetten op het rechtswezen zulk eene op ruiming teweegbrengen als in het vorstendom Lippe. Dat landje heeft eene bevolking van ongeveer 110.000 zielen, onder wie 14.0 0 personen die eiken zomer buitenslands gaan wer ken. De ingezetenen, uitgezon derd sommige boeren, zijn al lesbehalve twistziek en toch be staan aldaar: 1. een eerste ge rechtshof voor uitspraak in tweede instantie. 2. een tweede gerechtshof, insgelijks voor za ken in tweede instantie. 3. eene rechtbank in eerste instantieh dertien "Amtsgerichte 5. eene rechtbank van het leengoed Bromberg. 6. eene rechtbank van de heerlijkheid lggenhau- sen, 7. een "Stifisgericht" te Koppel. 8. zeven stedelijke rechtbanken. 9. eene lands- consistoriale rechtbank voor uitspraak in eerste instantie in zaken van huwelijk en verlo ving. Vijftig jaar geleden: - De 25-jarige Amerikaansche vlieger Charles Lindbergh is erin geslaagd geheel alleen den v'iegtocht Amerika-Parijs te volbrengen. Zaterdagavond om 10.22 uur landde hij veilig en wel te Le Bourget. het vliegveld bij Parijs, waar hij met onge kende vreugde werd begroet. Toen Raymond Ortey een prijs van 25 000 dollar uitloofde voor den eersten vlieger,die de vlucht New York-Parijs zou volbren gen sell reef Lindbergh dadelijk in.Hij bereidde zich vooraan de Westkust. Hij genoot den steun van zakenmensehen in St. Louis, die vertrouwen in hem hadden. De Ryan eendekker, waarmee Lindbergh de vlucht volbracht, was speciaal voor een dergelijken tocht gebouwd. Lindbergh gaf het toestel den naam van "Spirit of St. Louis". Zijn motor. een Wright- Whirlwind van 220 PK., had hem geen oogenblik last bezorgd en hij arriveerde met genoeg benzine om over half Centraal Europa te vliegen. Slaap had hij niet gehad, wel bemerkte hij bij zijn aakomst verschrikkelijk dorstig te zijn. PANDA EN HET HELDERK1JKERTJE 12-137. De winkelbediende pakte een schroevedraaier en begon de achter kant van Panda's toestel los te maken. ..Wezullen eens kijken wat er mis is.' zei hij. ..Waarschijnlijk is het de zen der-se lek tor. Daar heeft dit merk vaker last van Hij bestudeerde het nwendige van het apparaat boog enkele draadjes wat opzij en klakte toen met de tong. .Zoals ik al zei - de selektor" .verklaarde hij .Makkelijk te vervangen - daar n iet vanAlleen zijn die voor dit type noral prijzig. Verder kwam hij niet - want nu nam het kereltje oi de beeldbuis het woord ..Dat is een leugen sprak het streng. ..Er is niets mis aan dit toestel - en dat weet je heel goed. Ik lees het op je voorhoofd De jongeman boog zich verbleekt over de toonbank om de spreker te kunnen zienen Panda wees opgewonden op het kereltje. .Hoort u wel?'" riep hij. .Dat doet hij nu al de hele tijd. En misschien heeft hij nog relijk ook'" Chocoladecake 100 g. boter, 100 g. basterdsuiker, 25 g. cacao, 1 ei. V2 rol bi scuits. 100 g. ro zijnen. 1 pakje vanil lesuiker. 10 gecon- fijte kersjes. Smelt de boter met de bas terdsuiker en de ca cao in een pannetje op een heel laag pitje. Laat het mengsel vooral niet koken. Laat alles afkoelen tot het net nog niet stijf is. Klop het ei met een vork in een kommetje los. Ver kruimel de biscuits. Roer de biscuits, het ei, de rozijnen en de vanillesuiker door het afgekoelde bo- termengsel. Voer een vorm met alumi niumfolie of met transparantfolie. Doe het deeg in de vorm en strijk het mooi glad met een mes. Laat de cake 24 uur in de koelkast opstijven, neem de cake uit de vorm. Dit gaat gemakkelijk door aan de folie te trekken. Haal de folie eraf. Garneer de bo venkant van de cake met kleingesneden geconfijte kersjes. ZJoMOHP. Ll&Ffce HET rEqeMovee.^Esret.PE- VAM -HAAT- 'Eapeit Cf AA-r «EF oe- ceoe PE nAAcj. it. PA/ME U- üe avonturen van Jomniehe ICe hebben er hard genoeg voor gestudeerdf Morgen vliegen we naar Zuid - Amerika Deze vakantie hebben we nu wel dik verdiend f Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden behalve van ensdag 13 00 u 1 van vrijdag 13 Bezoekuren ziekenhuizen Kinderafdeling: dag van 15 00-18 30 9e--oi 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11 15-12 00 uuren van 14 00-14.45 uu v?n 18 30-19 30 uur Kraamafdeling: dag van 11 15-12 OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uur en van 18 30-19 30 uur Babvshow laatste kwartier van middag- en avond- 18 j 30.7 00en 9 15uur. Hemelvaartsdagen 1 ook 4.45 uur. 14 jaar Lido 2 - "Network". zeilde tijden als Lido 1.14 jaar Lido 3 "Merlijn de tovenaar", zelfde Lido 1. alle leeftijden Het debuut", dag. zeilde tijden Avondbe derafdeli alleen v< 14.H114 45 uu 30-19 30 uur Kir an 14 00-19 00 ui ondag 14 00-15 0 Studio - Trianon- "In Tirol ucht tsdag 2 15, 4 30 e "In de k 5 uur. 18jaar K 1 de vliegende Sint Elizabeth-ziekenhub 3e KLASSE: Volwassenen 14 OH-14 45 uur en van 183< Kraamafdeling: dag van 1 Kinderafdeling: dag zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14 15-15 00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- hoofdverpleegkundige hierv ciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks 15 00-15.45 uur. 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderófdeliiig Elke dag 14 15-15 00 uur. 18.30-19 00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11 30, 13.3 14 15 en 18 30 19 30 uur 3e kla- 13 3 14 15 en 18 30-19 30 uur. Kraamufdehr 13.30-14 15 uur alleen voor echtgenote 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 ui alleen voor ouders 18-18 30 uur. Geluidshinder Schiphol Schiphol kunnen 1 gemeld bij het in- luidshinder Schip-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21