LEIDSCH DAGBLAD vandaag Manusama betreurt de actie „Dit mag geen invloed hebben op verkiezing" Chauffeurs - staking ,in Westland breidt uit MAANDAG 23 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35248 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIES/SMILDE (SP, ANP)-Vanochtend kort na negen uur is tussen Assen en Groningen de ge combineerde Intercity-trein uit Den Haag en Rotterdam door gewapende Zuidmolukkers (zes jongens en een meisje) tot stilstand ge bracht. Vrijwel tegelijkertijd werd een openbare lagere school in Bovensmilde bezet, waarna de onder wijzers en ongeveer 110 kinderen in gijzeling werden genomen. Een groepje Zuidmolukse kinderen werd vrijgelaten. CAPELLE AID IJSEL - Een bijzonder tragische zaak" en "een actie die onze zaak hele maal geen goed doet." Dat is de eerste reactie van Ir. Manusa ma, president vaii de republiek der Zuid-Molukken op de acties van Molukkers in Drente. Manusama verklaarde van morgen dat het hem nog vol strekt onduidelijk was welke groep Zuidmolukkers de acties voerde. Toekomstige premier van Israël had inzinking TEL AVIV (UPI) - De Israëlische kabinetsformateur in spe, Mena- chern Begin, heeft na zijn har taanval van enkele maanden ge leden een inzinking gehad. Hij is in de afgelopen nacht opgeno men in de afdeling hartbewaking van een ziekenhuis. Dit heeft de nationale radio vandaag gemeld. Volgens de radio heeft hij een goede nacht gehad na een dag vol politieke activiteit. Een woord voerder van het ziekenhuis zei dat hij in allerijl naar het zieken huis was overgebracht na klach ten over pijn in de borst. Volgens de radio heeft Begin zich in de afgelopen dagen te veel in gespannen en tekende zijn hart tekenen van vermoeidheid De artsen weigeren te zeggen wan neer de Likoedleider het zieken huis zal kunnen verlaten. Hij zal aan een aantal onderzoeken wor den ondei worpen. De 63-jarige Menachem Begin heeft, in de oppositie zittend, er bijna 30 jaar op gewacht dat zijn partij de grootste parlementaire fractie zou worden die hem hel recht geeft een coalitieregering te vormen. Sedert de vestiging van de joodse staat in mei 1948 was hij de „eeuwige voorzitter van de grootste oppositiefractie". Tijdens de verkiezingen voor de Knesseth (parlement) van 17 mei die een aardverschuiving ople verde voor de sedert de onafhan kelijkheid aan de macht zijnde Arbeiderspartij, slaagde Likoed er in met 43 zetels de grootste par tij te worden. Droog en zonnig Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht hier en daar mistbanken en minimum temperaturen omstreeks 7 graden. Maxima van 16 aan zee tot 22 graden plaatselijk in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 MEI Zon op: 5.34 uur; onder: 21.41 uur Maan op: 11.14 uur; onder: 1.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.53 en 20.18 uur, laagwater te 3.40 en 16.00 uur. Meteen werd groot alarm geslagen. In Drenthe werden alle mobiele eenheden van de rijkspolitie opge roepen. Op het ministerie van justi tie in Den Haag werd onmiddellijk een crisiscentrum ingericht. Minister Van Agt van justitie, die op verkiezingstoernee was in Bra bant, vertrok in allerijl naar Den Haag om persoonlijk de leiding in het crisiscentrum op zich te nemen. Ook ministerpresident Den Uyl onderbrak zijn verkiezingscam pagne om naar het ministerie van justitie te gaan. VVD-lijsttrekker Wiegel schortte vanmorgen eve neens zijn verkiezingscampagne op omdat "door de afschuwelijke gij zelingen de minister-president en de minister van justitie hun aan dacht moeten concentreren op de oplossing daarvan en dus niet in staat zijn als lijsttrekker van hun partij campagne te voeren." De meeste partijen besloten hun verkiezingsbijeenkomsten van vandaag af te gelasten. In Bovensmilde waar 'n onbekend aantal gewapende mannen de lage re school binnenviel vlak na het be gin van het le lesuur woont een groot deel van de Zuidmolukkers die in december 1975 waren be trokken bij de treinkaping van Wijster en de gijzeling in het Indo nesische consulaat-generaal in Amsterdam. De volgens de Neder landse Spoorwegen vanmorgen bijzonder goed voorbereide overal op het baanvak Asscn-Groningen werd gepleegd op de Intercity die om 6.26 uur uit Den Haag was ver trokken en die om 9.14 in Gronin gen had moeten aankomen. De machinist en de conducteur, die uit de trein werden gezet, zeiden dat er ongeveer honderd reizigers in de Intercity zaten. Vierenender- tig van hen slaagden er in te vluch ten of werden van de vrijgelaten tig van hen (onder wie de 49-jarige G. LefeberuitLisserbroekende41- jarige R. J. Holzscherer uit Hazers- woude) slaagden er in te vluch ten of werden vrijgelaten. Eén van de vrijgelaten passagiers vertelde dat een Zuid- molukker tussen Vries en Gronin gen ter hoogte van het dorpje De Punt aan de noodrem trok. Toen de trein tot stilstand was gekomen kwamen zeven gewapende over vallers de trein binnen. Zij zouden om de passagiers schrik aan te ja gen door het plafond van de trein hebben geschoten. De met machi negeweren gewapende en gemas kerde mannen stonden te wachten bij een groot rangeer-emplacement voor goederentreinen. Bewaking De Nederlandse Spoorwegen zijn onmiddellijk begonnen met uit te vissen hoeveel mensen zich in de gekaapte trein bevinden. Iedereen die een redelijk vermoeden heeft dat er familieleden of kennissen in de trein zitten wordt gevraagd zich in verbinding te stellen met de afde ling voorlichting van de NS: 030- 354980 en 354798. Kort na het bekend worden van de Zuidmolukse overvallen werd op Informatie op Hilversum drie HILVERSUM (ANP) - Op de radio zender Hilversum drie begon van daag om twaalf uur een gezamen lijk informatieprogramma. De NOS werkt samen met de actua liteitenrubrieken van de omroepen om zoveel mogelijk berichten over de gijzelingen door te geven. Dit gewijzigde programma zal in de ether blijven zolang de gijzelingen duren. Minister Van Agt van justitie werd vanmorgen per Porsche van de rijkspolitie naar het inderhaast ingerichte crisiscentrum in Den Haag gebracht. Van Agt was op het moment van de Zuidmolukse over vallen op verkiezingstoernee in Brabant. De gekaapte trein bij Onnen. Volgens de NS zijn erna de treinkaping twee jaar geleden geen extra maatregelen genomen ter bescherming van treinen Per dag rijden er vierduizend treinen kriskras door het land en het is ondoen lijk daarvoor doeltreffende beveiligingsmaatregelen te treffen. De spoorwegrecherche bestaat uit ongeveer honderd man, die onmogelijk op alle treinen kunnen zijn sommige plaatsen in het land extra bewaking ingesteld, onder meer op Schiphol, bij de Indonesische am bassade in Den Haag de Indone sische school in Wassenaar en bij enkele Indonesische vestigingen in Amsterdam. Omstreeks kwart over één werden er vanuit de school in Bovensmilde enkele schoten gelost op enige mensen die per megafoon contact probeerden te krijgen met de overvallers. Minister Van Agt verklaarde van middag geschokt te zijn dat men nu zover is gegaan om zelfs een school met kinderen te gijzelen. Het leek hem sterk dat er hier van toeval sprake zou zijn. zo zei hy doelend op de komende Kamerverkiezin gen van woensdag aanstaande. De actie heeft ons volkomen verrast. Wy beschikten over geen enkele in formatie dat er iets te gebeuren stond. Vanmiddag zou minister Van Agt naar Drente gaan. Op het crisiscentrum in Den Haag arri veerden rond het middaguur be halve Van Agt en Den Uyl ook de ministers De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) en Van Doorn (CRM). Staatssecretaris Zeevalking van justitie was ook aanwezig. De overval vanmorgen op de trein tussen Groningen en Assen roept direct herinneringen op aan een soortgelijke actie in december 1975. Op dinsdag 2 december kaapte een groep van zeven zwaar bewapende Zuidmolukse jongeren de stoptrein Groningen-Zwolle, met rond 60 reizigers erin, ter hoogte van het plaatsje Wijster (tussen Beilen en Hoogeveen). De Zuidmolukkers schoten tijdens de overval de ma chinist dood. Diezelfde dag werd een 22-jarige gijzelaar door de over vallers in koelen bloede doodge schoten. Datzelfde gebeurde nog maals op donderdag 4 december met een 31-jarige gijzelaar. Secretaris kiesraad: DEN HAAG (SP) - "Zo n cala miteit als nu mag natuurlijk nimmer invloed hebben op de verkiezingen anders zou je herhaaldelijk krijgen dat kleine groepjes mensen met terroristische acties de verkie zingen in de war sturen" aldus reageerde vanmiddag de se cretaris van de Kiesraad, mr. Van Ommeren Kloeke. De gebeurtenissen in Drenthe hebben weliswaar tot gevolg dat de campagnes van de mees te partijen zijn gestaakt maar ze mogen er volgens hem niet toe leiden dat de verkiezingen worden uitgesteld: „Dat is overigens ook alleen maar mo gelijk op grond van een nood wet. In theorie is uitstel wél mogelijk. Het kabinet zou dan overleg met de fractieleiders moeten houden en het uitstel achteraf door het parlement moeten laten bekrachtigen." NAALDWIJK (SP) - De vervoers- staking in het Westland wordt van avond en in de loop van morgen flink uitgebreid. De plannen liggen al klaar bij de vervoersfederatie NW/NKV - zo deelde woordvoer der Hoekstra vanmorgen mee. Tot nu toe zijn ongeveer 200 chauf feurs bij de staking betrokken. Zij willen op twee mans-wagens een volledige betaling van de rustende chauffeur, ook als deze niet achter het stuur zit. De christelijke transportbedrijven, verenigd in de PCV/KVO zeggen vanwege de slechte bedrijfsresulta ten dit niet te kunnen doen. De vervoersfederatie NW/NKV wilde vanmorgen nog niet zeggen hoe de uitbreiding van de staking in zijn werk zal gaan. „Het betekent niet dat nog meer bedrijven volle dig plat zullen gaan. Maar er zijn andere middelen, die hetzelfde re sultaat hebben". Het voeren van zogeheten "speerpunt-acties" werd niet on mogelijk genoemd. "Nu de trans portondernemers hebben laten we ten dat zij besmet werk door andere bedrijven laten verrichten, is dat voor ons olie op het vuur - de situa tie is verhard", aldus het NW/NKV-commentaar. Intussen beraden de Westlandse vervoerders zich ook op een tegen zet. Volgens een woordvoerder van de PCB/KVO hebben de vervoer ders een beroep gedaan op de ex pediteurs om akkoord te gaan met een tariefsverhoging van 70 pro cent. Vandaag of morgen zou de uitslag op dit verzoek worden ont vangen. "Als we de vrachtprijzen mogen verhogen, kunnen we hope lijk iets doen in de sfeer van beta ling aan de chauffeurs. Zo niet, dan zie ik de situatie somber in", zo liet PCB/KVO-woordvoerder Jellema vanmorgen weten. Ernst Happel wordt de nieuwe interim-bondscoach van het Nederlands voetbal elftal. De koninklijke Neder landse Voetbalbond be reikte in principe overeen stemming met de trainer van Brugge uit België Hap pel volgt Jan Zwartkruis op en zal de functie uitoefenen tot en met het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1978 in Argen tinië. De man die ooit Feyenoord grootmaakte wenst zelf geen vaste aan stelling als bondscoach van Oranje. „Daar voel ik me te jong voor. Maar deze kans grijp ik graag aan." Dat deed gisteren ook Vi tesse. De Arnhemse ploeg werd kampioen van de eerste divisie door een ge lijkspel van 1-1 bij Gronin gen. PEC Zwolle, vorige week donderdag verliezend bekerfinalist, greep weer naast de hoofdprijs. De Zwolse ploeg kwam bij Heerenveen niet verder dan 2-2 en krijgt nu in de na- competitie een „herkan sing" om alsnog te promove ren. Op regionaal voetbalniveau haalde RCL een huzaren stukje uit. Bij DOVO werd de Leiderdorpse zaterdag eersteklasser op een „kans loze" pauze-achterstand van 2-0 gezet. DOVO had de champagne al koud staan en de tafels waren al gedekt: het kon niet meer mis gaan met het kampioenschap. RCL „overviel" de Veenen- dalers echter vlak na de pau ze. Binnen achttien minuten was het van 2-0, 2-3 gewor den waardoor de debutant de kans op de titel nog in ei gen hand heeftNoord- wijk moest afhaken. SHO versloeg het gehandicapte team met 2-0. Vrij spel ditmaal ook voor wielrennen. Arie Hassink nam een waarschijnlijk be slissende voorsprong in Olympia's Ronde door Ne derland. Het Nederlandse basketbalteam maakte het succes tijdens het Europees B-kampioenschap compleet door de titel te grijpen. Oranje had zich al gekwali ficeerd voor het A-toernooi in België PAGINA'S 11-17

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1