Pernix kan titel nog pakken in beslissingsduel met Tjoba TITEL SATURNUS NA ZEGE OP HEC Oranje basketbalteam maakt succes compleet met titel KOEN GUSBERS (BATAVEN) IN VORM Rayon- toernooi voor korfbal- jeugd MAANDAG 23 MEI 1977 SPORT Het jaarlijkse rayontoernooi voor de korfbaljeugd werd zaterdag af gewerkt op de terreinen aan de Montgomery straatDe teams wa ren samengesteld uit ploegen van Leiden, Den Haag en Delft en om streken Bij de pupillen was Leiden in twee leeftijdsklassen oppermach tig. Delft won bij de junioren I. Den Haag 2 greep de winst bij de junio ren II, Leiden won bij de adspiran- ten I en Den Haag volgde dat voor beeld bij de adspiranten II. Op de foto is de eerste pupillenploeg van Leiden in donkere shirts) bezig aan een aanval. Zege op Finland, verlies tegen Frankrijk HELSINKI - En toen was er champagne. Drie flessen. Een voor elk succes. Want na de overwinning in de Zweedse voorronde voor de plaatsing voor het A-toernooi in België, werd de nationale basketbal- ploeg ook nog eens winnaar van het totale toernooi. Een over winning met 61-57 op gastheer Finland maakte het Oranjeteam onbereikbaar voor de andere vijf ploegen. Het succes was compleet en alle voorspellingen waren belachelijk gemaakt, al werd het toernooi dan later af gesloten met een nederlaag te gen Frankrijk 67-72. Nederland begon als enige van het zestal met een toegangsbil jet voor België op zak aan de laatste twee dagen van het zware toernooi. Dat hield in dat Oranje het hele gebeuren in de hand had. De mannen van coach Janbroers konden voor een belangrijk deel uitmaken wie er mee zouden gaan naar België. Het liefst zag men Oos tenrijk en Frankrijk afvallen. Oostenrijk omdat het een fysiek sterke ploeg is, die erg lastig te bespelen is. De Fransen eigen lijk alleen al omdat die in Hel sinki met een air rondstappen alsof zij het basketbal hebben uitgevonden en "even" het toernooi kwamen winnen. Toch plaatsten die ploegen zich, evenals Finland. Nederland immers maakte geen misbruik van zijn macht. De wil om te winnen was groter. En die andere landen, ach, die Gebroeders Witteman nu naar RCL LEIDERDORP - De gebroe ders Wilbert en Dick Witteman van UDO, dat dit seizoen naar de vierde klasse terugkeerde na een verblijf van een jaar in de derde klasse, gaan in de ko mende competitie de gelederen van zaterdageersteklasser RCL versterken. Jos Witteman blijft bij UDO. Henk v. d. Zwan, de topscorer van Randstad Sport, heeft over schrijving aangevraagd naar Rijnsburgse Boys. Jacques van Leeuwen, de achterspeler van vierdeklasser SVLV, gaat het volgend seizoen naar de Wasse- naarse eersteklasser Blauw Zwart. LEIDEN - Met uitzondering van enkele eerste klasseteams zit de competitie er voor de korfballers op. Alleen de extra wedstrijden MIK-Achilles, Pernix-Tjoba om het kam pioenschap van resp. IB en IC en de extra wedstrijd Swift (M)-Altius voor degradatie worden nog gespeeld. Pernix dus nog in de race om de titel. De Algemene haalde geen extra wedstrijd. Rozenburg werd wel verslagen, maar Excelsior behield zaterdag dat ene puntje voorsprong. KNS nam afscheid van de tweede klasse met een gelijkspel, Velocitas en Fiks verloren beide. Eersteklasser TOP bezegelde het lot van Kinderdijk, dat moet deeraderen. OWO-Pernix 6-7 (5-3) - Het Per- nix supporterslegioen was het eerste half uur akelig stil. Reden: de ploeg, dat moest winnen om de ti- telkansen te behouden, keek na die periode maar liefst tegen een 4-0 achterstand aan. Zoals vrijwel de gehele competitie toonde het team van trainer/coach Roel Evenblij de mentaliteit, die nodig is om zover te komen. Halverwege was de ach terstand al teruggebracht tot 5-3, waarna het herstel zich voortzette na de pauze. De door arbiter Com- pier uitstekend geleide ontmoeting kreeg een andere wending, toen Cees Brokaar Pernix uiteindelijk met 2 doelpunten op gelijke hoogte gemene, dat het kostbare gelijkspel van vorjge weeiC) het winnende Ex celsior tot kampioen bestempeld had. Een toch wel verrassende ont knoping, omdat De Algemene na hield de de sterke winst op.Excelsior regel- met OWÖ bracht. Het werd ten slotte 'n zeer spannende eindfase iets wat in deze klasse dit seizoen meermalen is voorgekomen. Per- kwam op winst kostbare marge tot aan het einde vast. Tjoba bleek dezelfde score be reikt te hebben tegen SMS, zodat een beslissingswedstrijd noodza kelijk geworden is. Mogelijk wordt deze a.s. zaterdag al verspeeld. Doelpunten: Jan Mulder (2), Alice Tieleman, Jan v. Seggelen, Cees Brokaar (2) en Jacob Bakker. De Algemene-Rozenburg 12-6 (6-3) - Reeds zaterdag wist De Al- In veldhandbalcompetitie: LEIDEN - In de veldhandbalcompetitie wisten de he ren van Sanocel/Saturnus gisteren op het terrein van "Animo" in Rijswijk het kampioenschap van de afde- lings eerste klasse A te pakken door in het beslissings duel HEC 2 gedecideerd met 12-6 te kloppen. Met de rust stonden Sander Lagendijk c.s. al met 7-4 voor. Toch was het begin duidelijk voor HEC 2, dat een 3-0 voorsprong nam. Dat lag niet aan het spel van doelman Cor Bakker, die in deze wedstrijd de plaats van Rob Otten in het doel had overgenomen, maar aan de trage start v^n Saturnus. Toen de ploeg eenmaal op tempera tuur was moest HEC 2 het antwoord op de aanval van de Leidse formatie schuldig blijven. Na de hervatting optreden domineerden Lagendijk c.s. nog sterker terwijl de po gingen van HEC 2 om de bakens te verzetten smoorden in de Sqnocel/Saturnus-defensie. De tweede wedstrijd tegen de kampioen van de afdelings eerste klasse B, CWP uit Den Haag. bood Sanocel/Saturnus minder problemen. Na 10 minuten spelen was de stand voor de Hagenaars in feite al uitzichtloos: 9-0. Het werd ten slotte na een ruststand van 12-6 een sprekende 23-11 winst voor Sanocel/Saturnus, dat in dit treffen Rob Otten weer onder de lat had. Toonaangevende spelers waren bij Sanocel/Saturnus, dat het vooral als team goed deed, Peter Waalwijk, Anton Klok en cir kelspeler Wim van Leeuwen. De heren van Northa waren kansloos in hun laatste 'ionale tweede klasse tegen de reser- Ancora, dat de rust inging met een 14-2 voor sprong en met 28-13 won. Sterke 10-kamp Holland- atleet Aya v. Gemeren LEIDEN - Maar liefst negen persoonlijke records scoorde AV Holland-atleet Aya van Gemeren dit weekeinde tijdens de Nederlandse kampioen schappen tienkamp op Papen dal. Van Gemeren kwam dank zij dit "kunststukje" ruim bo ven de nationaal gezien behoor lijke grens van zesduizend pun ten: 6269. Zijn prestatiereeks was: 100m 11.4; ver 6.73; kogel 11.69; hoog 1.85; 400m 53.3; 110m horden 16.5; discus 30.46; polshoog 3.30; speer 42.64; 1500m 4.45.0. Overigens werd Haarlemmer Wim Roosen met 7154 punten kampioen. Hij sprong onder meer 2.00 meter hoog en wierp de speer naar 61.12m. Kans hebber Eltjo Schutter viel na het eerste nummer, de 100 me ter, al geblesseerd uit. Op de vijfkamp dames greep de Am sterdamse Sylvia Berlag met 4155 punten de titel. Zij sprong o.m. 1.80m hoog en noteerde 14.2 sec op de 100m horden. recht op de titel leek af te gaan. De laatste wedstrijd was nu van geen belang meer. Het duel met Rozen burg stond meer in het teken van het afscheid van Lenie Slegten- horst, die zo'n twintig jaar in het hoogste team van de Leidse ploeg heeft gespeeld. Een unieke presta tie. De Algemene nam ook afscheid van trainer Bram Zirkzee, die na 1 seizoen vertrekt. Reden voor De Algemene spelers om dit duo met een overwinning te laten vertrek ken. Het alleen voor rust nog enige tegenstand biedende Rozenburg, werd vooral na rust een gemakke lijke prooi voor de weer eens soepel spelende Leidse ploeg. Routinier Wim Dool (invaller voor Aad Rus man) viel op door drie goals. Ver dere doelpunten: Ruud v Vliet (3), Hen Rusman, Truus v Vliet, Henny Waasdorp, Jan Sjardijn, Janny en Wim v Iterson. TOP-Kinderdijk 11-6 (6-2) - TOP had een onverwacht gemakkelijke middag tegen Kinderdijk, toch al tijd een met veel inzet strijdende formatie. De Kinderdijkers, die moesten winnen om degradatie voorlopig af te wenden, keken al spoedig tegen een 3-0 achterstand aan, en kwamen die niet meer te boven. Ongekend gemakkelijk werd de ploeg op een enorme ach terstand gezet, door een uiteraard vrijuit spelend TOP, bij wie Peter Ciggaar vervangen werd door Wij nand v Vliet, die zijn debuut met het laatste TOP-doelpunt extra glans gaf. In de slotfase kon een ge desillusioneerd Kinderdijk de forse achterstand nog tot 5 punten redu ceren. Degradatie voor Kinderdijk was een feit. Doelpunten TOP: Cees Zuurmond (2), Wilma Kuhn, Annemiek Keuning (2), Philip Trap (2), Jacqueline Westerbeek, Peter Ciggaar, Jan Willem Simmelink en Wijnand van Vliet. KNS-ODO 5-5 (3-2) - KNS wist donderdag al, dat degradatie onaf wendbaar was geworden door de verrassende zege van Blauw Wit op OSCR, dat daardoor de titel naar DES zag gaan. Met die wetenschap kon KNS al aan de toekomst den ken. Talent is er. De jeugdige Rene Kooien, Ron v Eijgen en Sandra Steenbergen bewezen dit in het duel met ODO, dat lange tijd tot de titelkandidaten heeft behoord. De opstelling was gewijzigd. Halver wege leidde KNS met 3-2 en het werd uiteindelijk een verdienste lijk 5-5, met treffers van Rene Koo ien (2), Ron v Eijgen, Lenneke Ver- straaten en Charles Stijger. Vriendenschaar-Fiks 16-6 (5-2) - Voor beide teams was er geen be lang meer in deze laatste wedstrijd. De ploegen, dié op de ranglijst nogal wat afstand onderling heb ben (Vriendenschaar is als derde geëindigd. Fiks als derde van on der), was er weinig krachtsverschil. Het enige voordeel voor de thuis club was de betere afwerking, die al halverwege garant stond voor een 5-2 voorsprong. Fiks is dit verschil niet meer te boven gekomen. Doel punten: Reinette en Wim Anholts, Dik Borst, Agda Mulder, Robert v d Kraan, Conny Klein. Albatros-Velocitas 9-3 (6-3) - Ve locitas, reeds gedegradeerd naar de derde klasse, besloot de competitie in een gewijzigde opstelling tegen het hooggeplaatste Albatros. De ploeg uit Leiderdorp kende een aantal invallers, die zich voor rust dapper verweerden. Albatros was evenwel te sterk. Bij het omkeren was de score al 6-3 waarna drie goals van Albatros de tweede helft een matig boeiend schouwspel op leverde. Doelpunten: Aad en Rien v Poelgeest en Herman v 'd Neut. Titel voor Van der Mije MIJDRECHT - Cathy van der Mije is zaterdag in Mijdrecht voor de derde maal in haar schaakloopbaan kampioene van Nederland gewor den. Zij had in de tiende en voor laatste ronde aan remise tegen Mar jan Stada voldoende. De laatste partij van Cathy van der Meije, die voor vandaag op het programma staat, is bij voorbaat gewonnen omdat haar tegenstander Mieke van der Eist ziek is. Cathy van der Mije won het kampioenschap eer der in 1974 en 1976. Stand: 1. Van der Mije 8lls pnt.: 2. Vreeken 8; 3/4: Van Parreren en Mulder 6V2; 7. Haagsma 4'/ï; 8. Bruinenberg 3llz\ 12. Borowski 1 */s. moesten er zelf maar voor spe len. Die gedachte kwam sym pathiek over bij de bonzen van de internationale basketbalfe deratie (FIBA). Secretaris-generaal Borislav Stankovic kwam de ploeg na de zege op de Finnen dan ook be danken voor het vervullen van de sportieve plicht. Dat ge beurde in een wedstrijd, die in aanvallend opzicht de zwakste van de hele reeks was, maar die verdedigend op een hoog peil stond. Aanvallend was het bijzonder matig. Het schotpercentage over de hele ontmoeting haalde de veertig procent nog nie* Maar ook de Finnen bleken geen meesters in het mikken. Van hun 23 vrije worpen benut ten zij er slechts elf. Nederland mocht in de wedstrijd slechts twee keer naar de vrije worplijn. gescoord werd, kwam ten dele door de te harde bal. Het ver zoek om een betere werd, kort na het begin al, door de goed fluitende Bulgaar Arabadjan en zijn zwakke Russische collega Davidov afgewezen. Een on juiste beslissing van de mannen in het grijs omdat in de regle menten staat dat als beide ploe gen, via hun aanvoerders, om een andere bal vragen, dat moet worden toegestaan. Desondanks had Nederland de ontmoeting goed onder contro le. Janbroers gebruikte, op Bert Kragtwijk na, al zijn spelers. Daarbij toonde hij aan hoeveel breedte er in de ploeg zit. Het ging vrijwel voortdurend gelijk op. De beslissing viel tweeën- eenhalve minuut voor tijd. Van Helfteren bepaalde na een schitterende pass van Faber de stand op 57-50. Finland knokte nog hard terug, knabbelde wel iets van de achterstand af, maar kon de geconcentreerd spe lende oranje-ploeg niet meer bedreigen. In de laatste wedstrijd van het toernooi volgde dan toch nog een nederlaag, omdat de con centratie bij Frankrijk net iets beter was dan die bij Neder land. Oranje begon zeer matig aan het duel, dat alleen voor Frankrijk nog enige waarde had. Winst of verlies scheelde twee plaatsen op de slotrang- lijst, die overigens niet van be lang is voor de indeling voor België. Daarom geloofden de Fransen het ook wel. Het werd uiteinde lijk 72-67. Met Nederland hebben Frank rijk, Oostenrijk en Finland zich geplaatst voor het toernooi om het Europese kampioenschap in België. Eindstand: 1. Nederland 5 4 19 2. Frankrijk 5 3 2 8 3. Oostenrijk 5 3 2 8 -4. Finland 5 3 2 8 5. Polen 5 14 6 6. Hongarije 5 14 6 BOKSEN - De Japanse bokser Yoko Gushiken heeft in Sapporo met succes zijn wereldtitel in het papiergewicht verdedigd. Hij ver sloeg zijn Venezolaanse uitdager Marcano op punten. VOETBAL - Maarten Polderman, de spits van de amateurhoofdklas ser CVV gaat naar FC Vlaardingen. De 25-jarige aanvaller heeft een contract getekend van een jaar. VOETBAL - Eredivisie Sparta heeft zaterdag in Praag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Sla- via Praag met 3-2 gewonnen. De Spartanen scoorden via Michielsen en Clark (2x). Limiet voor Europese jeugdkampioenschappen atletiek bijna gehaald LEIDEN - Atleet Koen Gijsbers van het Leidse De Bataven heeft gisteren op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat na drukkelijk getoond in goede vorm te verkeren. Gijsbers, nog junior, won een vrij sterk bezette 800 meter-race bij de heren in een ge zien de hinderlijke wind knappe tijd van 1 minuut 52,5 seconden. Enkele dagen tevoren was de aan de KMA in Breda studerende Gijs bers op de 400 meter tot een tijd van 48,7 sec. gekomen. Daarmee bleef hij slechts drietiende seconde ver wijderd van de limiet die is gesteld voor deelneming aan de Europese jeugdkampioenschappen in augus tus in het Russische Donetzk. Bij de wedstrijden in Den Haag no teerden gisteren ook Aat Kortekaas (Spartaan Lisse) en Frans Kroone (AV Holland Leiden) behoorlijke tijden op de 800m. Kortekaas kwam tot 1.56.6 en Kroone tot 1.57.7. Ma rian van Schie (Bataven) liep op de zelfde afstand bij de A-meisjes naar 2.19.2. Een goede tijd, maar van nog beter gehalte was haar prestatie enkele dagen geleden tijdens een 1500m-wedstrijd in Steenbergen waarop zij tot 4.47.0 kwam. Club genote Corrie v. d. Meer haalde gis teren op de 800m dames een tijd van 2.22.5. Tom Saat (AV Holland) kwam in Den Haag erg snel uit de voeten op de 110m horden bij de jongens A. Met een tijd van 15.1 sec nestelde hij zich op de tweede plaats van de nationale seizoen-ranglijst. Het zelfde hordennur.imer bij de heren leverde voor Ad van Doorn (Spar taan) een tijd van 16.0 sec op. Een dag eerder flopte de Lissenaar in Sittard bij het hoogspringen over 1.95 meter. Andersom Jammer was het dat de deelnemers in Den Haag op de sprintnummers tegen een forse tegenwind moesten optornen. De wedstrijdleiding had er beter aan gedaan om, evenals bij de hordennummers het geval was, de deelnemers "andersom" te laten lopen met de wind in de rug. Nu vielen de tijden op de sprint nogal tegen. Marian v. d. Niet (Spartaan) noteerde bij de dames op de 100m 13.1 sec terwijl Joske Boom en An- neriek Roosing, beiden AV Hol land, tot resp. 13.2 en 13.5 kwamen. Bij de meisjes A haalde Alice Saat (Holland) een tijd van 13.3 sec. Wim v.d. Krogt (Spartaan) sprintte op de 200m bij de heren naar 23.8 sec. Bij het discuswerpen bleven de meeste deememers door de "ver keerd staande" wind ver van hun beste prestaties verwijderd. Daarom was de 32.32m van Mies Kuipers (Holland) bij de dames niet onverdienstelijk. Bij het versprin gen heren kwamen Nico van Steyn (Spartaan)en Bert Paauw (Holland) ruim voorbij de zes meter: resp. 6.36 en 6.28m. Sandra Dorlas, C-junioren van De Bataven, realiseerde zaterdag in Sittard weer een formidabele tijd Winderig Koud en winderig was het zaterdag in Alphen tijdens de eerste ronde van de regionale competitie voor B-junioren. Zowel bij de meisjes als bij de jongens traden 19 ploegen aan. Bij de jongens werd de eerste ploeg van De Spartaan tweede met 6259 punten, de eerste ploeg van AV Holland achtste met 5264 pun ten, de tweede ploeg van De Spar taan 14de met 4795 punten, de tweede ploeg van Holland 16de met 3542 punten. AV Leiden werd 17de met 3496 punten en De Bataven 18de met 2819 punten. Bij de meis jes 00' een tweede plaats voor De Spartaan met 5760 punten, vijfde werd De Bataven met 5083 punten en zevende de AV Holland met4935 punten. Enkele prestaties: Meisjes: 4xl00m: Bataven 52.9 (Carola Bu- zing, Tina Buntsma, Linda Krou- wel, Asti Oskam); Holland 53.9 (Be linda Middelkoop, Jose van Sons- beek, Karin van 't Loo, Celina v. d. Meer); kogel: Cunie de Nie (Spar taan) 11.07; hoog: Marleen v. d. Meer (Spartaan) 1.50; 400m: Jose van Sonsbeek (Holland) 64.5; 800m: Tina Buntsma (Bataven) 2.34.4; Jongens: 1500 m: Martien van Rijs- sel (Spartaan) 4.25.5; hoog: Ard Vermeulen (Spartaan) 1.80; speer: Peter Florijn (Holland) 42.32; Jos Bader (Holland) 39.38m.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14