Jody Scheckter: 'Ik zag Lauda heus wel komen' Arie Hassink: 'karakter is niet alles' Verpoest op kop Nieto sterk in GP van Spanje Zuidafrikaan wint GP Monte Carlo Herman van Springel wint klassieker Borde aux-P arij s Wolsink derde in GP Finland 1 X X y X X X X X X X PAGINA 12 MAANDAG 23 MEI 197 SPORT r die heeft tot r MONTE CARLO - Het is de droom van iedere racedwaas. Een formule I-wagen laten bouwen, de bolide je eigen naam schenken, een topcoureur in dienst nemen en dan meteen maar de Grote Prijs van Monte Carlo winnen; de meest befaamde aller Grand Prix-races. Oliemiljonair Walter Wolf (33), eens berooid, met twintig dollar op zak, van Oostenrijk naar Canada gereisd, maar daar knap rijk geworden, zag het gisteren in Monaco allemaal werkelijkheid worden, toen zijn Wolf met de Zuidafrikaan J ody Scheckter aan het stuur als eerste over de streep flitste, na 76 moordende ronden over het grillige stratencircuit van het kleine vorstendo- m aan de Middellandse Zee. BRUSSEL - Ook in de zesde ronde van het Europese damkampioens- de laagst geklasseerde chap te Brussel heeft Oscar Ver- ontmoet, poest zich op de eerste plaats ge handhaafd. Weliswaar moest hij Rob Clerc zijn eerste punt afstaan, maar dat wat er var was tegen Letsjinski waarmee de Belgische kampioen de eerste aan- al op zijn leiderspositie afsloeg. Na Maar de laatste tien ronden van de race moet Walter Wolf bij het ver tikken van de seconden tien jaar ouder zijn geworden. Omdat zijn pupil, die bijna de gehele race een comfortabele voorsprong op Ferra- ririjder Niki Lauda had gehad, plotseling gas terug leek te moeten nemen. Met als direkt gevolg dat de schrale Oostenrijker snel naderbij kwam, daarbij opgezweept door zijn pits-signalen: achterstand op Scheckter nog negen, nog acht, nog zes, nog vier, nog twee seconden. Nagelbijtend van de zenuwen zag Walter Wolf het allemaal aan. dan ste met verkrampte tenen langs de rand van de baan. Al eerder, op Long Beach in Ame rika, had het er naar uit gezien dat Scheckter een eerste plaats niet kon ontgaan. Maar toen vlak voor tijd kreeg de Zuidafrikaan een lekke band en moest zich naar de derde plaats terug laten zakken, een nachtmerrie die zich in Monte Carlo gelukkig niet herhaalde. Met een voorsprong van krap 0,9 secon den ging Scheckter over de streep, de arm triomfantelijk in de lucht gestoken. Om later, veel later, na de huldiging losjes te verklaren dat hij die laatste twaalf minuten maar wat kalmer aan had gedaan om het ma teriaal wat te sparen, dat-ie Lauda echt wel had zien komen, maar dat er toch nog ruimte had gezeten tus sen beide wagens op de finish. Climax Jod v Scheckter al direkt bij de start de kop nam, gevolgd door de snelle 12 cilinder Alfa van de Ier John Watson. Watson was eigenlijk de enige die de Zuidafrikaan van re pliek kon dienenn die zich niet los liet rijden, die dicht in de buurt bleef van een met een acht cilinder Ford-motor uitgeruste Wolf. Het werd een enerverend duel, en zo kon Scheckter achteraf opgelucht opmerken dat hij een zucht van ver lichting had geslaakt toen hij de rode Alfa niet meer in zijn spiegel zag. Want in de 45ste ronde begaf de versnellingsbak van Watsons wa gen het. Hij reed wel door, kon aan het einde van het rechte stuk niet goed terugschakelen en spinde te gen de vangrails op. Prestigeduel Achter de duellerenden Scheckter en Watson speelde zich ook een gave strijd af. Een prestigeduel tus sen de Argentijn Carlos Reute- mann en Niki Lauda, de Ferrari- rijders die elkaar al maanden het licht in de ogen niet gunnen. Met als briljante winnaar van het duel de kleine Lauda, die net zo lang bleef aandringen bij Reutemann tot de Argentijn hem ontmoedigd moest laten gaan. En Lauda zijn teamge noot volkomen sloopte door hem vervolgens ronde na ronde secon den per keer af te pakken Daar achter weer had Jochen Mass zijn handen vol om de Italiaanse Ame rikaan Mario Andretti achter zich te houden. Het verschil tussen beide rijders bedroeg nimmer meer dan Niki Lauda: te laat weg enkele centimeters. Andretti paste alle trucs toe maar moest lijdzaam toezien hoe Mass telkens weer het juiste antwoord had. En toen de Amerikaan tegen het einde van de strijd in een laatste poging zijn ri vaal af te troeven even de vangrails schampte en handen en voeten no dig had om de wagen weer in het juiste spoor te brengen, gaf hij het op en ging gedesillusioneerd een halve seconde na de Westduitser over de finish Briljant De Grote Prijs van Monte Carlo. Niki Lauda was ondanks zijn wat matige startpositie op de tweede rij troef bij de bookmakers. Hij die het circuit als geen ander graag rijdt, zou er de hattrick wel even vol brengen door voor de derde achte reenvolgende maal te winnen. Maar de training had al een vingerwijzing moeten zijn. Want met welk een gemak ging de nieuwe Wolf over de baan, hoe briljant stuurde Scheck ter na de tweede tramingstijd ach ter John Watson. En net zoals op Long Beach was de start van- Scheckter puntgaaf. Scheckter: „Ook in Monte Carlo is het zaak het eerste weg te zijn. Lig je eenmaal op kop dan is het, omdat de verschillen tussen de toprijders tegenwoordig minimaal zijn, geen eenvoudige zaak voor de anderen om die koppositie over te nemen". Wereldkampioen James Hunt kwam er niet aan toe. Die moest-al snel met een oververhitte motor het veld ruimen. Hunt sto%cijns: „In Monte Carlo mag ik er gewoon niet aan te pas komen. Ik heb hier nog nooit een race uitgereden" Misschien had Ronnie Peterson een kans gemaakt. Maar de Zweed molde al heel snel de versnellings bak van de zeswielige Tyrrell. Mis schien ook was er wel een ereplaats weggelegd geweest voor Brabham-rijder Hans Stuck. Maar ook deze Westduitser bediende de versnellingspook te emotioneel en in de negentiende ronde was zijn strijd voorbij Compromis Scheckter instemmend: „Monte Carlo is een compromis. Hard rijden, maar niet zo hard dat de zaak stuk gaat". De Zuidafrikaan is nu de voornaamste kandidaat voor de wereldtitel. Met zijn 32 punten, ze ven meer dan de grote rivaal Niki Lauda. In het selecte gezelschap van de twintig Monte Carlo-gangers moest de Nederlander Bov Havje zoals verwacht verstek laten gaan. Hij kwam ondanks verwoede pogin gen in de training een halve se conde tekort om zich te kwalifice ren voor de strijd. Tolde in totaal zes keer in de rondte in die trainin gen, raakte daarbij pas de laatste keer de vangrail, zodat hij zijn op hanging verspeelde. Maar gerepa reerd behoefde er toen al niet meer te worden. En de' vraag rijst toch wel of Hayje zo slecht is of de March van hem niet goed loopt. Wat die vraag betreft is het interessant om de startopstelling van het vorige HULSBERG - Arie Hassink zal nooit prof worden. Ook niet indien hij vrijdagavond in Amsterdam zal zijn gehuldigd als winnaar van Olympia's 26ste Ronde van Nederland". Daar heb ik het karakter niet voor", zei de 26-jarige amateur uit Neede gisteren nadat hij de zwaarste etappe, die door de Limburgse heuvels leidde had gewonnen en de overtuige nde leider in het algemeen klassement was geworden. Hassink heeft er wel het karakter voor, maar hij heeft er simpelweg geen zin in. Hij voelt zich te goed om een paar jaar als knecht nog mee te klungelen. Hij denkt liever aan zijn toekomst. Het is geen zaak van karakter, het is een zaak van verstand. Juist dat karakter is namelijk zijn WIELRENNEN - Jan Raas heeft gisteren de profronde van Made gewonnen. Drie ronden voor het einde was de Zeeuw met Gerrie Knetemann ontsnapt. In de ein dsprint had Raas de langste adem. SPEEDBOOTRACES - Cees van de Velden is gisteren tijdens races om het wereldkampioenschap speedboatvaren in Hannover in ON-klasse als tweede geëindigd. Winnaar werd de Amerikaan Seeb- old, diemet 1200 punten 200 punten meer had dan Van de Velden. BASKETBAL - Israël heeft in een wedstrijd om de intercontinentale basketbal-beker in Tel Aviv met 115-83 gewonnen van Argentinië. In Ancona versloeg Italië Mexico met 115-83. PAARDENSPORT - De Oostenrij ker Hugo Simon heeft gisteren tij dens het internationale concours hippique in Hamburg met het paard Little One de Derby voor springruiters gewonnen. Steenken werd tweede en Paul Schocke- möhle derde. sterkste punt. In 1973, vrij kort na dat hij als leider in Olympia's ronde door een val zijn kansen had ver speeld, leek er een absoluut einde te zijn gekomen aan de loopbaan van de veelbelovende amateur Arie Hassink. Tuberculose. Bijna ieder een had hem afgeschreven. Van de op dat moment voor de hand ligge nde sprong naar de profs, zoals Knetemann die maakte, kon geen sprake meer zijn. Hassink kwam echter terug, bijna twee jaar later. Vorig jaar werd hij Nederlands kampioen. Kort voor het begin van dit seizoen dreigde een tamelijk ernstig auto-ongeluk hem opnieuw uit de strijd te werpen. Rond Pasen pas verscheen hij weer enigszins in de competitie. Zelfvertrouwen Arie Hassink was zijn derde wieler leven begonnen. Nog niet vol over tuiging en met nog maar een be perkt zelfvertrouwen. "Zelfs in de laatste weken heb ik niet veel kun nen trainen. Ik heb mijn eigen zaak in sportprijzen en ik deed mijn mavo-examen. Meestal kon ik al leen 's avonds fietsen. De eerste da gen in Olympia's ronde heb ik het ook tamelijk moeilijk gehad en gis teren werd ik al bij de eerste be klimming gelost op de Cauberg". Hij gaf echter niet op. integendeel. Hij vocht zich naar voren, denkend aan de afspraak die zijn Amstel- Alleen de Belg Goosens kan Hassink (links) weerstaan. Het peloton is kansloos ploeg had gemaakt. Gisteren moest het gebeuren. Eén van de drie kaar ten, Hassink, van Vliet of Lammer- tink, moest troef worden voor de ploeg die dit seizoen feitelijk nog maar zelden uit de schaduw van de anderen was gekomen. Hassink hoorde bij de top-drie van ploegleider Krott en hij wilde voorin zijn. Was het al niet om zelf te winnen dan toch in ieder geval om steun te kunnen geven aan één van het tweetal anderen, dat het zou moeten maken. De ploeg van Amstel, niet alleen zes man sterk, ook zes sterke mannen, had bewust naar de rit van gisteren toegewerkt. Zaterdag liet men in Bladel, onder barre weersomstan digheden, de ploegentijdrit schie ten. 's middags draaide de groep at tent mee, zonder zich werkelijk se rieus met de strijd te bemoeien. Dat werd overgelaten aan de nu ont troonde leider Toine van de Bun der. De kleine Zeeuw, die gisteren zo'n zeven minuten aan de broek kreeg en van de top naar de veer tiende tree van de ladder daalde, slaagde zaterdag. Hij hield de con currenten in zijn greep, behalve Frits Pirard, de soldaat van Amstel, die dit keer voor de militairen rijdt. Nederlaag In de derde etappe, die beslissend zal zijn, betaalde van de Bunder voor zijn inspanningen van zater dag. Van de Bunder, meer dan welke Nederlandse amateur ge wend aan overwinningen, kon zijn nederlaag aanvaarden. "Zaterdag heb ik veel gedaan, te veel mis schien. Gisteren in het begin ook. Dat is mij lelijk opgebroken. En ik had het kunnen weten. Regen, kou en wind, dat ligt mij wel. Warmte niet, zeker niet een eerste warme dag. zoals nu". Verliezers waren ook de andere rijders van Soka en van Erp, die zaterdag wel alles uit de kast hadden gereden. Soka hield van zijn vijf man bij de eerste acht uit het klassement voor de zon dagse rit alleen Prinsen onder de eerste tien over. Van Erp betaalde zowel zaterdag als zondag de prijs voor de inspanningen uit de ploe gentijdrit. Niemand bij de top-tien en de eerste plaats uit het ploege- nklassement, met een seconde slechts weliswaar, verloren aan Amstel. De Limburgse etappe in Olympia's Ronde heet de Koninginnerit. En zo was het ook, in tegenstelling tot dertig zetten en met elk nog twaalf ziekte van Clerc niet doorgaan stukken op het bord. bood de Rus •n Jan de Ruiter deden hen verwacht werd en wonnen van respectievelijk Quig- nard en Lepsic. De inhaalpartij tus- Clerc en Sjawel kon wegens stdag erschoven Verpoest di- (morgen). De Amsterdammer reet instemde. Wel kreeg de Belg nog lang niet fit en verlaat zijn ho- gezelschap van het bestuurslid van telkamer alleen om zijn partij te de Franse dambond Jacques Vig- spelen. De uitslag van de Grote Prijs van Monaco is: 1. Jody Scheckter (Z-Af) Wolf 251," km in 1 uur 57 minuten en 62,77 seconden (gem. 128,119 km/u), 2. Niki Lauda (Oos) Ferrari 1.57.53,66, 3. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 1.58.25,57, 4. Jochen Mass (Wdl) McLaren 1.58.27,37, 5. Mario Andvetti (VS) Lotus 1.58.28,32. Stand WK: 1. Scheckter (Z-Afr.) 32 punt, 2. Lauda (Oos) 25, 3. Reutemann (Arg) 23, 4. Andretti (VS) 22, 5. Hunt (Eng) 9, 6. Mass (Wdl) en Fit- tipaldi (Bra) beiden 8, 8. Dépailler (Fra) 7, 9. Pace (Bra) 6, 10 Nilsson (Zwe) 4. jaar in Monte Carlo te bekijken. Toen bevonden zich drie March- rijders. Stuck, Peterson en Bram- billa bij de tien snelste wagens, drie supertalenten dat moet gezegd Nu met Havje, Reibeira, Merzario en Ian Scheckter (de broer van de winnaar) achter het stuur, wist niet een March door te dringen tot de laatste twintig. Tel daarbij dat op Monte Carlo van oudsher alleen de echte talenten zich kunnen onder scheiden - waar op snelle circuits de wegligging en snelheid van de wagens beslissend kan zijn, is op het stratencircuit van Monte Carlo de klasse van de coureur die de doorslag geeft - en het laat zich ra den dat Boy Hayje nog het een en ander moet leren in de toekomst vorig jaar toen er maar wat werd aangeklungeld. Arie Hassink, die als 18-jarige debuteerde in Olym pia's toer en er sindsdien een miste werd voor het eerst de prins van de dag. Nooit eerder had hij een ge wone etappe gewonnen. Vrijdag avond zal hij waarschijnlijk de ko ning van de ronde zijn, als opvolger van Leo van Vliet, die hij vorig jaar als enige moest laten voorgaan. De uitslag van de ploegentijdrit: 1. Van Erp 35.51 (met bon. 34.51), 2. Militairen 36.33 (36.03), 3. Soka 36.39 (36.14), 4. Sov. Unie 37.03, 5. België 37.17. Uitslag van de derde etappe is: 1. Arie Hassink (Amstel) 161 kilo meter in 4 uur, 9 minuten en 59 se conden (met bonificatie 4.09.44), 2. Ortaire Goossens (Bel) 4.10.09 (met bon. 4.09.09), 3. Luc Rotman (Union) 4.13.16 (met bon. 4.13.11), 4. Vladimir Ljeskov (Sov) 4.14 02, 5. Leo van Vliet (Amstel) z.t., 6. Martin Havik (Elm) z.t., 7. Ger Mak (BSB) z.t., 8. Marvel Rehorst (Markthof) z.t., 9. Piet van Leeuwen (Erp) z.t., 10. Ad Prinsen (Soka) z.t. Het Algemeen klassement is: 1. Hassink 11.06.56, 2. Goossens op 50 sec., 3 Prinsen op 3.34. 4. Schür op 3.39, 5. Van Vliet op 3.43. PARIJS - De verrassing bleef uit. Opnieuw waren het dezelfde cou reurs, die Bordeaux-Parijs in houd gaven. Met ditmaal in de hoofdrol Herman van Springel, die op.de piste van Vincennes zijn vierde overwinning in de klas sieker behaalde en daarmee op gelijke hoogte kwam met record houder Bernard Gauthier, die na zijn prestaties in de jaren vijftig in Frankrijk doorgaat als mr. Bordeaux-Paris De Belg Godef- root legde beslag op de tweede plaats. De eer om als beste Neder lander te eindigen was niet weg gelegd voor Tino Tabak, al had die renner tot tweemaal toe ge probeerd Bordeaux-Parijs naar zijn hand te zetten. Door een for midabele finale wist Cees Priem nog beslag te leggen op een vijfde plaats, achter de triomferende Belgen en de Fransen Chalmel en Pescheux. Priem roffelde er op de piste nog de beste tijd over de laatste vier.ronden uit. hetgeen hem nog duizend frank premie opleverde. Priem wist de laatste honderd kilometer zelfs sneller af te leggen dan de winnaar. Mana ger Piet Libregts: „Priem heeft het in zich te winnen. Volgend jaar zal hij niet terugkomen, maar in 1979 wel. Dan is hij er met een MADRID - De regen heeft een grote rol gespeeld tijdens de slechts vier races, die gisteren zijn gehou den voor de Grote Prijs van Spanje. Het Jarama-circuit van Madrid lag voor de derde achtereenvolgende dag onder een regensluier, die pas optrok halverwege de laatste race, die in 350 cc klasse. De Spanjaard Angel Nieto toonde zich in de lichtere klasse voor eigen publiek opppermachtig op zijn Bultaco. getuned door de Neder landers Thiel en Mijwaart.. Lazzari- ni, leider in het klassement om het wereldkampioenschap, werd tweede. Nederlanders kwamen er in de 50 cc klasse niet aan te pas. De zege in de 125 cc klasse ging naar de Italiaan Pier Paolo Bianchi. Hij bleef zijn landgenoot Lazzarini, die opnieuw met een tweede plaats ge noegen moest nemen, ruim een mi nuut voor. De Japanner Takazumi Katayama, fabrieksrijder voor Yamaha, zege vierde in de 250 cc klasse. De Zuid afrikaan Alan North, woonachtig in Nederland, werd op 20 seconden tweede, gevolgd door de Fransman Olivier Chevalier. Fransen beheersten trouwens de strijd in de 350 cc klasse. Michel Rougerie werd verrassend eerste, voor zijn landgenoot Christiaan Sarron, de revelatie van het sei zoen. Katayama werd derde en nam zodoende de leiding in het alge meen klassement over van Alan North, die zijn machine niet over de streep kreeg. Meervoudig kam pioen Agostini viel eveneens uit. Stand WK: 50 cc: 1. Lazzarini 39; 2. Nieto 35; 3. Ritberger 31. 125 cc: Biacnchi 59; 2. Lazzarini 51; 3. Wang 32. 250 cc: 1. Uncini 25; 2. Sarron 23; 3. North, Herron en Lega 20. 350 cc: Katayama 35; 2. North 28; 3. Cecotto 15. goede voorbereiding rijp voor ie dereen omver te rijden Freddy Maertens, de regerende wereldkampioen, heeft zijn „ro sé" trui in de ronde van Italië in de tweede etappe niet in gevaar zien komen. Moser volgt Maer tens op drie seconden. De Westduitser Podlesch heeft gis teren de vierdaagse van Berlijn gewonnen. Giel van der Sterren was de beste Nederlander met een negende plaats in de ein drangschikking. De dertigste editie van de weg wedstrijd Warschau-Berlijn- Praag heeft zaterdag in Praag een dubbele Russische overwinning opgeleverd. Aavo Pikkoes werd de winnaar. Maas was op bijna, zeventien minuten achter Pil^oes de beste Nederlander. De Belg Dany Vallee heeft de zesde en laatste etappe van de pijl van het zuiden gewonnen. Hij legde de 115 kilometer van Rümelingen naar Esch af in 4 uur, 12 minuten en 50 seconden. De Nederlander Van Peer eindigde als elfde. De Pool Ryszard Szurkowski heeft gisteren 'de amateurronde van Neder-Oostenrijk gewonnen. De Oostenrijker Herbert Spind- ler werd tweede en de Pool Ka- zimier Wasaty werd derde Syl- veer Aerts uit Roosendaal heeft zaterdag de zebrakoers voor wie- leramateurs gewonnen. Hij bleef v.d. Elsakker en Thijs Fase voor. De Nederlandse amateurrenner Herman Snoeyink heeft gisteren in Dusseldorp de wedstrijd „rund um die Konigsallee" gewonnen. Hij legde de 88 kilometer af in 2 uur, 6 minuten en 5 seconden. De Nederlander Olde Meule werd derde, achter de Westduitser Rudi Michalski. KODSAND- Voor eigen publiek heeft gisteren Heikki Mikkola de Grote Prijs van Finland, meetel lend voor het Wereldkampioens chap motorcross in de 500 cc klasse, gewonnen. De Nederlander Gerrit Wolsink werd derde Mikkola, leider in het algemeen klassement om de wereldtitel, werd in beide manches eerste en ver sterkte daarmee zijn positie aan de top. Wolsink de Nederlandse tan darts en fabrieksrijder van Suzuki, werd in de eerste manche tweede en in de tweede manche derde. In het totaalklassement moest hij de Amerikaan Brad Lackey laten voorgaan. Die boekte eenzelfde re sultaat, maar had een snellere to- taaltijd. De Amerikaanse-Neder- lander Pierre Karsmakers werd zesde. Stand WK: 1. Mikkola; 2. DeCoster; 3. Wolsink. 3ILJARTEN - De Duitser Dieter Muller is zaterdag in Antwerpen wereldkampioen biljarten vijf kamp geworden. In de laatste partij tegen titelhouder Ceulemar.s won Muller met 8-2. SPORTTOTO Toto 2 3 Amersf. - Fort. SC Helm. - Volendam Wagen. - Veendam Willem II - Cambuur Heerenv. - PEC K Gron. - Vitesse Heracles - SVV MVV - Excelsior Vlaard. - Dordr. Bayern - Monchengl. Braunschw. - Essen X Nederland - Italië België - Griekenl. LOTTO Winnende getallen van lotto 21: 3-7 - 9 - 14 - 16 - 20. Reservegetal; 27. DUITSLAND Winnende getallen van de Duitse lotto: 5-7-9-21-27-36. Reserve getal: 10. SUPERTRIO 1. nummer 1 (Olaf Pnde); 2. num mer 5 (Nanouk); 3. nummer 11 (Olaf Fez). Uitkering: 69,60.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12