Vakbonden in België sturen aan op rooms- rood Vóór alle scheer gerechtigden. YS. waarschuwen Z.-Afrika Weer ontvoering in Spaans Baskenland VAN DER WIEL i Belgische Leyland-importeur ontkent Beroep op Mandela uit Zuid- Afrika samen verantwoordelijk voor de vrede Fundamentele meningsverschillen 99 Poolse regering Ih hies'n bril van van der Wiel We et u waarom? Belgische uitgevers protesteren tegen in beslagname van boek ZATERDAG 21 MEI 1977 Na beschuldiging over steekpenningen BRUSSEL (SP) - Precies als in Nederland sturen in België de grote vakcentrales aan op een coalitie van socialisten en christen-democraten. Ook bij de buren aan de zuidzijde geven die vakcentrales er de voorkeur aan dat standpunt niet glashel der naar buiten te brengen. Voor het eerst in de historie kwamen ABW (socialistische) en ACV (christelijk) met een gemeenschappelijk memoran dum voor de kabinetsforma teur. Met reden kun je h,ier over de formateur spreken. Een maand na de verkiezingen is het nog onduidelijk wie er met de CVP gaat regeren. Maar de toekom stige premier staat al wel vast. Dat kan niemand anders zijn dan de winnaar van de alge mene verkiezingen, de demis sionaire premier Leo Tinde- mans van de Christelijke Volk spartij. De afgelopen drie jaar leidde hij een coalitie van christen democraten en liberalen met de Waalse Taaipartij als vijfde wiel aan de wagen. Gemeenschap pelijke acties van ABW en ACV hebben ertoe bijgedragen dat deze gematigde centrum rechtse regering vervroegd be zweek. De kiezers gaven de vakbonden vervolgens ten dele gelijk door de liberale PW een afstraffing te geven. Succes bij het wegpesten van behoudende elementen uit de regering heeft het jonge „ge meenschappelijk vakbonds front" niet geschonken. Voor het eerst kwam dit front van christelijken en socialisten (de kleine liberale vakcentrale doet niet mee) met een gezamenlijke nota. Zoals in Nederland de FNV zich onlangs verklaarde hebben de grote Belgische vakcentrales doen blijken wat voor beleid zij wensen. Ieder die de politieke ontwikkelingen volgt kan daaruit zondermeer afleiden dat een coalitie van rooms met rood de sleutel is naar de maat schappij die de bonden voor ogen staat. Het is moeilijk te zeggen of for mateur Tindemans zich veel van het memorandum heeft aangetrokken, feit is dat hij aankoerst op wat de vakbewe ging wil, zij het dat de taaiparti jen daarbij ook worden betrok ken. De liberalen zijn trouwens verdeeld over de noodzaak om weer te gaan regeren. Hun Vlaamse vleugel likt liever de wonden. Minister Willy de Clerq (financiën) denkt dat hij verloren heeft vanwege zijn btw-verhogingen waarmee het gat in de overheidsfinanciën wat werd opgevuld. WERKGELEGEN HEID Centraal in het vakbondspro gramma staat het verlangen naar volledige werkgelegen heid. In België daalt de afgelo pen maanden de werkloosheid iets, maar niettemin zit toch nog 9,5 procent van de beroepsbe volking in de WW. Dat cijfer is overigens niet helemaal met het (lagere) Nederlandse te verge lijken, omdat ook de langdurig en blijvend werklozen erin zijn opgenomen. De huidige economische crisis is bij uitstek geschikt om zowel in de onderneming als daarbui ten maatschappij hervormingen door te voeren, zo menen de bonden. Zij staan erop dat de volledige prijscom pensatie, in België overigens door niemand betwist, onbe sproken blijft. Nu de internationale handel neigt naar een zekere stagnatie, moet de binnenlandse vraag geprikkeld worden. In dat ver band bepleit men niet het sti muleren van de particuliere bestedingen, maar een verbete ring van de sociaal-culturele infra-structuur, van de wegen, het openbaar vervoer, de ge zondheidszorg en andere col lectieve zaken. Ook het stimuleren van de kleine en middelgrote onder neming wordt in dat verband bepleit. In het algemeer ver wachten de Belgische vakcen trales dat nieuwe arbeidsplaat sen de komende jaren daar en in de openbare sector geschapen kunnen worden. WENEN - De Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft de Zuidaf- rikaanse premier John Vorster gewaarschuwd dat de Verenigde Staten zullen weigeren Zuid-Afrika te verdedigen als dat land het lot van zijn negerbevolking niet verbetert. WENEN (Reuter) - Premie John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren meegedeeld, mevrouw Winnie Mandela, de echtgenote van een tot levenslang veroordeelde Af rikaanse leider, het land mag verla ten. Hij liet Zuidafrikaanse journalisten weten, dat hij dit had gezegd tot de Amerikaanse vice-president Walter Mondale, met wie hij in Wenen overleg pleegde, en die de kwestie van mevrouw Mandela aan de orde had gesteld. Mevrouw Mandela die aanvanke lijk de Afrikaanse stad Soweto bij Johannesburg als verblijfplaats aangewezen had gekregen, werd onlangs gedwonge zich te vestigen te Brandfort in Oranje-Vrijstaat. Haar man, Nelson Mandela, is een gewezen voorzitter van het verbo den jafrikaanse Nationale Congres (ANC). Hij wordt gevangen gehou den op het Robbeneiland. Op een persconferentie zei Mon dale dat de heer Vorster, met wie hij in Wenen twee dagen had geconfe reerd, zich bereid had verklaard te helpen bij het totstandkomen van een regering door de zwarte meer derheid in Namibië (Zuid-West Af rika) en Rhodesië, maar dat hij het apartheidsbeleid van zijn eigen land hardnekkig had verdedigd. "Wij hopen dat de Zuidafrikanen zich geen illusies zullen maken dat de V.S. tenslotte tussenbeide zullen komen om Zuid-Afrika te redden van het beleid dat het zelf volgt. Want dat zullen wij niet doen", al dus Mondale. Ook Vorster vertelde op een pers conferentie dat er een zekere mate van overeenstemming is tussen hem en Mondale, maar over Nami bië en vooral over Zuid-Afrika zelf blijven ingrijpende verschillen van mening bestaan. Er zijn 'fundamentele meningsver schillen' tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Staten over de binnen landse politiek van Zuid-Afrika, al dus Vorster. De Verenigde Staten vergelijken steeds de problemen van de negers in de Verenigde Sta ten met die van de zwarten in Zuid-Afrika. Maar dit zijn volgens Vorster volstrekt onvergelijkbare zaken. "De zwarte in de Verenigde Staten is Amerikaan in alle beteke nissen van het woord, het enige verschil is huidskleur. Hij heeft zijn taal, zijn cultuur en zijn identiteit Frankrijk verzoekt uitlevering heroine- smokkelaar PARIJS (AP) - De Franse rege ring heeft Thailand formeel ge vraagd een zakenman uit Hong-kong aan Frankrijk uit te leveren, die ervan beschuldigd wordt de leiding te hebben ge had over een belangrijke her oïnesmokkel van het Verre Oosten via Frankrijk naar Ne derland. De zakenman, Chung Tek, wordt in de gevangenis in Bangkok vastgehouden op be schuldiging van smokkel van verdovende middelen. De Ne derlandse politie nam onlangs 126 kilogram "bruine suiker" in beslag, die door de organisatie van Chung naar Nederland zou zijn gestuurd. verloren. Maar de zwarten in Zuid-Afrika leven als afzonderlijke naties met hun eigen cultuur, tradi ties en bestuur. Deze naties worden voorbereid op onafhankelijkheid". Daarmee is al volledig voldaan aan Mondale's verlangen naar "volle dige politieke participatie" van de negers in Zuid-Afrika, zo meende Vorster. Echte vrede, vrijheid en veiligheid. Dat wil het CDA. Het streven naar vrede en internationale gerechtigheid maken een verantwoorde defensie noodzakelijk. Daarom: wederzijdse ontwapening door overleg. En een halt toeroepen aan de ontwikkeling van modern wapentuig, dat zelfs de schepping bedreigt. De NAVO is van groot belang voor het voorkomen van oorlog. En voor het beschermen van onze democratische samenleving. Kies bewust voor een vredesbeleid. stem CDA 1 van agt MADRID (AFP/DPA) - De be kende Baskische industrieel Javier Ybarra y Berge is gisteren in de Baskische stad Bilbao ontvoerd door mannen die zich als verple gers hadden vermomd. Ybarra i voorzitter van de raad van bestuur van de machinefabriek Babcock Wilcox, en uitgever van een krant in Bilbao. Hij is ook burgemeester van Bilbao, lid van de Cortes (het par lement) en voorzitter van de pro vinciale assamblée van Diskaje geweest. Hij was ook bestuurslid van Franco's nationale beweging. Volgens het Spaanse persbureau Europa Press wordt de Baskische afscheidingsbeweging verant woordelijk geacht voor de ontvoe ring. De ETA voert de laatste we ken weer een hevige campagne voor amnestie voor pot. litieke gevangenen. In San Sebastian hebben groepen rechtse extremisten die hier sinds donderdag de straten onveilig maakten, geschoten op een jonge man die zich tegen hen verzette. Hij moest voor een spoedoperatie naar het ziekenhuis. In Madrid kwam het tot botsingen tussen politie en demonstranten die protesteerden tegen het geweld in Baskenland. Amerika stopt militaire hulp aan Indonesië JAKARTA (Reuter) - Amerika zal met ingang van het volgende jaar geen militaire hulp meer aan Indo nesië verlenen, zo deelt het blad voor de strijdkrachten in Jakarta Amerika was tot nu toe de grootste wapenleverancier van Indonesië. Indonesië maakt zich geen zorgen over de maatregel. De minister van defensie heeft volgens het blad verklaard, dat veel andere landen zich bereid hebben verklaard wa pens aan Indonesië te verkopen, w.o. West-Duitsland, Joegoslavië, Engeland, Zuid-Korea en Neder land. SPD royeert rechts lid BREMEN (DPA) - De Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) in Bremen heeft de plaats vervangend voorzitter van het Fritz-Erler-genootschap, een rechtsgeoriënteerde groepering binnen de SPQ-, uitgestoten. De 42-jarige Bruno Bischoff zou in strijd met de beginselen en de reglementen van de partij heb ben gehandeld en zo de SPD zware schade hebben toege bracht. Dit oordeel slaat op de beschuldi ging van Bischoff, dat de minister van cultuur van de stad-staat Bremen, Horst-Werner Franke, en de SPD-functionaris Klaus Wedemeier contacten zouden hebben gehad met de staatsvei ligheidsdienst van de DDR. Vol gens de SPD had Bischoff deze beschuldiging niet waar kunnen maken, maar deze toch in het openbaar hebben herhaald. BRUSSEL (ANP) - De Britse krant de „Daily Mail", die met onthullingen is gekomen be treffende het geven van steek penningen door het Britse au tobedrijf „British Leyland", staat een klacht wegens laster te wachten. Die klacht zal worden ingediend door de 67-jarige Jo seph Beherman, zo heeft deze gisteren in Brussel meegedeeld. Beherman (van Roemeense af komst) voert de directie van het bedrijf „Beherman-Demoen", in het Belgische Bornem en dat bedrijf importeert auto's van British Leyland in België De heer Beherman verklaarde gis termiddag ook dat hij, via een kort geding. beslag wi laten leggen op die exemplaren van de Britse krant waarin be schuldigingen aan zijn adres worden geuit. De „Daily Mail" schreef dat Be herman één van de diegenen is aan wie steekpenningen wor den gegeven. Volgens het Britse blad zou de zakenman in België per wagen ongeveer 30 pond ontvangen hebben, tot een totaal van ongeveerp75.000 Beherman, die de produk- ten van British Leyland zowel in België als in Luxemburg im porteert, heeft gisteren die be schuldiging met verontwaardi ging van de hand gewezen. Ik verdien 200.000 franken per maand (ongeveer 14.000 gul den). U denkt toch niet dat ik voor zo'n luttel bedrag als 30 pond per wagen mijn carrère op het spel geeet zou hebben, zo verklaarde een verontwaar digde British Leyland- directeur in antwoord op vra gen. Beherman is van mening dat hij op de een of andere manier het slachtoffer dreigt te worden van wat hij noemt „een politieke af rekening tussen Labour en de conservatieven in Engeland". „We hadden met een mark taandeel van 94 procent geen enkele concurrentie", aldus Beherman. Hij voegde daar echter aan toe dat het mark taandeel op het ogenblik was gedaald tot 70 percent in het voordeel van de Japane pro- dukten. Het Belgische ministerie van defensie, dat Landrovers had aangekocht voor het leger en de rijkswacht, had geen commen taar. Wèl gaf het een communi qué uit waarin stond dat de Bel gische regering in de jaren '73 en "ÏA 1.600 landrovers voor het leger had besteld bij de Firma Beherman-Demoen. Pas na de goedkeuring door een ministeriële economische commissie en door het ministe rie van financiën, was men overgegaan tot de aankoop. Er zouden geen speciale clausules in het contract zijn opgenomen, aldus het communiqué. WARSCHAU (DPA/AFP) - Zever tien Poolse schrijvers en kunstens ars hebben een beroep op de Pools j autoriteiten gedaan de gearresl teerde leden van het "comité te verdediging van de arbeiders" vri te laten. In het appèl wordt gezegd dat he comité de enige maatschappelijk! t instelling in Polen is die de gezinf nen van de ontslagen en in de ge vangenis opgesloten arbeiden steunt en dat de in de afgelopen da r gen gearresteerde leden van di comité "geen misdadigers, maaJ zich onbaatzuchtig opofferende er geëngageerde mensen" zijn. D( schrijvers en kunstenaars doen ooi een beroep op "de publieke opinit [-. in binnen- en buitenland" en voort: "op alle mensen van goede wil" te getuigen van hun verzet tegen de door de Poolse politie gebruikte methoden en de vrijlating van de gearresteerde comité-leden te ei Omdat v.d. Wiel je volkomen op je gemak stelt en uitstekend advies geeft. Hij laat je zien hoe je er wel en hoe je er niet goed uitziet. Je gaat naar huis met de zekerheid dat je goed hebt gekocht. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 BRUSSEL (ANP) - Ook de Belgi sche uitgevers zijn nu in het geweer gekomen tegen de inbeslagname, door het Brusselse parket, van de "Guide de la Belgique des Luttes". Gisteren gaf de Federatie van Bel gische Uitgevers, waarin Frans- en Nederlandstalige uitgevers in Bel gië verenigd zijn. een scherpe pro testverklaring uit. Het Brusselse parket liet op 13 mei alle 1135 exemplaren van de "Guide de la Belgique", een uitgave van "Les Editions Vie Ouvrières" in Luik in beslag nemen. In deze "strijdgids van België waren adres sen afgedrukt van artsen en klinie ken die zwangerschapsonderbre king uitvoeren. Tegen die inbeslagname volgden verscheidene protestacties. Een aantal Frans- en Nederlandstalige kranten drukten woensdag deze week ook de adressen af. Uitgevers van die kranten werden daarop door het parket ondervraagd. De Federatie van Belgische Uitge vers heeft gisteren eveneens een scherp protest tegen de inbeslag name laten horen. HONG KONG - Het is allemaal minder erg dan het lijkt. Het was namelijk allemaal afgesproken werktoen voor de opnamen van de nieuwe speelfilm "Foxbat" een stuntman met auto deze dubbeldekker in een straat in Hong Kong doorboorde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9