Pieter Meuten lucht zijn woede tijdens verhoor I libefe f Leer windsurfen^ in één dag in Reeuwijk BINNENDOOR Economen: kies PvdA of D '66 VVD waarschuwt CDA eew 5MN? Conny's mooiste liedjes op een unieke plaat coenrutjcs BUITENOM Geen Van Veen-affice Alles is vervalst ZATERDAG 21 MEI 1977 BINNENLAND PAGTNA 7 DEN HAAG (ANP) - Vierent wintig economen, allen hoogle raar hebben de Nederlandse kiezer gisteren opgeroepen op de PvdA of op D'66 te stemmen. Deze twee partijen zijn de enigë die voor de verkiezingen te kennen hebben gegeven, dat zij een voortzetting van het beleid van het kabinet-Den Uyl in de komende periode daadwerke lijk en ondubbelzinnig zullen steunen, aldus de verklaring van de economen. Het kabinet-Den Uyl heeft veel eerder dan andere westelijke regeringen onderkend dat de werkloosheid structureel is en heeft daarom ook eerder pas sende maatregelen genomen. Daarom is de werkloosheid in ons land dan ook minder geste gen dan in de ons omringende landen. De ondertekenaars van de ver klaring zijn de professoren An- kum, Berg, Van den Doel, Drie huis, Van Eijk, De Galan, Hal- berstadt, Heertje, Hessel, Hof- stra, Klant, De Jong, Lambooy, Reynaarts, Linneman, Pen, Tinbergen, In 't Veld, Vene kamp, Verloren van Thenaat, Wolff, Wolfson, Van der Zwan en Zimmerman. Ook enkele honderden christe nen roepen katholieken en pro- teetanten op om op 25 mei op de PvdA te stemmen. Zij zijn van mening dat de opdracht uit het evangelie de beste politieke vertaling vindt in het pro gramma en het beleid van de PvdA. Ze stellen dat juist chris tenen zich het lot moeten aan trekken van de verdrukten, de ontrechten, zoals onlangs ook door de raad van kerken in een verklaring naar voren is ge bracht. Tot de ondertekenaars behoren bekende mensen uit kerken, zoals dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de her vormde kerken, Jan ter Laak van het RK. omroeppastoraat, dr. Harry de Lange van de raad van kerken. Verder predikan ten als ds. Buskes, ds. W. van der Zee en studentenpastoor J. van Kilsdonk. Het landelijk bestuur van de Nederlandse vereniging tot in tegratie van homoseksualiteit (COC) roept iedereen wie de emancipatie van homoseksue len, andere minderheden en vrouwen ter harte gaat op om zijn/haar stem uitte brengen op een progressieve partij: D'66, PvdA, PPR, PSP of CPN. AMSTERDAM (ANP) - Op de jaarlijkse algemene vergade ring van de WD heeft de libe rale partijvoorzitter Korthals Altes een waarschuwing ge richt aan het adres van het CDA. "Laat de lijstaanvoerder van het CDA zich goed realiseren dat samenwerken met links wel degelijk gelijk staat met buigen voor links", aldus de heer Kort hals Altes. Wie ruimte laat voor samenwerking met de PvdA of zelfs die samenwerking wil, laat ruimte voor een falend werkge legenheidsbeleid, voor een ver keerde aanpak van de milieu problematiek en voor te weinig zorg voor de veiligheid, zo zei de liberale partijvoorzitter. Hij vroeg de kiezers zich goed te realiseren dat stemmen op het CDA geen kiezen is en dat D'66 "helemaal geen alternatief ge boden heeft". De WD-voorzitter vroeg zich af, sprekend over het milieube leid, of het PvdA, D'66 en PPR werkelijk om het milieu te doen is, of dat het alleen maar een middel is waarmee men tegen de vrije ondernemingsgewijze produktie polariseert. "De kie zers, die uit bezorgdheid voor milieu en natuur overwegen één der linkse partijen te steu nen mogen zien wel realiseren dat de huidige minister, die ter zake verantwoordelijkheid droeg, twee linkerhanden bleek te hebben en ondanks gebleken onbekwaamheid niet werd ver vangen", aldus de heer Korthals Altes. HAARLEM (ANP) - De affiche, waarop VNO-voorzitter mr. Van Veen CDA-lijsttrekker Van Agt twee bankbiljetten in de jaszak stopt, mag niet meer worden verspreid en verkocht. Doen uitgeverij J. Pelgrom van "Global Village Foundation" en drie Amsterdamse boekhande laren dat wel, dan moeten zij per dag een dwangsom van 10.000 aan mr. Van Veen betalen. Dit heeft president mr. L. H. Graaf Schimmelpenninck van de rechtbank in Haarlem giste ren bepaald in het kort geding dat mr. Van Veen had aange spannen. VAW treedt op tegen de VNU DEN HAAG (ANP) - het Ver bond tegen Ambtelijke Wille keur zal. wanneer de Neder landse Volksunie na de verkie zingen in de Tweede Kamer komt, "zo nodig dagelijks" de VNU-Kamerleden uit de Kamer verwijderen. "Het zal de enige taal zijn die dit soort lieden be grijpt". Dit staat in een gister avond uitgegeven verklaring van het verbond, die mede is ondertekend door een aantal Surinaamse organisaties in Ne derland en de Nederlandse ver eniging van oorlogsslachtof fers. Het verbond - dat ook meedoet aan de aanstaade Tweede Ka merverkiezingen - vindt het een grof schandaal dat de NVU vrijdagavond de kans heeft ge had haar racistische waanzin - aldus de verklaring - via de te levisie te propageren. De gren zen van het toelaatbare in een democratie zijn door de Neder landse Volksunie ruimschoots overtreden, aldus de verklaring. ADVERTENTIE AMSTERDAM (SP) - Het verhoor van Pieter Menten, dat gistermiddag op het programma van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht bank stond, bracht de Blaricumse miljonair tot grote verontwaardiging. Haast schreeuwend interrumpeerde hij keer op keer de uiterst rustige president mr. J. A. Schroeder. Een greep uit Menten's favoriete woordkeus: "Alles is vervalst. Die brieven zijn belachelijk. De waanzin druipt er vanaf'. Maar de tegen-argumenten van de bejaarde kunstverzamelaar konden nauwelijks steekhoudend worden genoemd. Zo vroeg de president hem tens lotte maar: "Welk belang zou welke vervalsingscentrale dan ook heb ben?" Menten: "Dat moet u hen vragen. Dat weet ik ook niet. Die Knoop, die zit overal achter". Langzaam maar zeker kroop presi dent mr. Schroeder met zijn vragen naar de omstreden data .cuties in Galicië toe (7 juli 1941 Podhorodce en 27 augustus van datzelfde jaar Urycz). Eerst Men ten's geboorte, 26 mei 1899 in Rot terdam, toen zijn schoolopleiding en vervolgens de snelle carrière van een succesrijk zakenman, die in het begin van de jaren twintig in Polen terechtkwam, daar eigenaar was van of deelnam in vele bedrijven en toen ook al de "theekoning van Po len" werd genoemd. In 1921 ver plaatste Menten zijn zaken naar Lemberg. Daar werd hij begin '24 gearresteerd wegens bedrieglijke bankbreuk. Terwijl zijn raadsman bij het proces van 1949, dr. Korten- hortst, Menten "een pionier in den vreemde van de allereerst grootte, van Amerikaans formaat", noemde lag er bij mr. Schroeder gisteren ook een ander document op tafel. Daarin werd Menten wel iemand van groot formaat genoemd, maar dan op het gebied van de zwendel. Dat document was afkomstig van een Deense firma waarmee Menten in die dagen twintig zaken had ge daan. Tot 1937 verbleef Menten in Lemberg. Ook gisteren weer bracht Menten naar voren dat hij op 6 augustus 1937 Pools staatsburger was ge worden en afstand haa gedaan van de Nederlandse nationaliteit. De rechtbank had kort geleden uitge maakt dat men er vooralsnog van uit gaat dat Menten nog steeds Ne derlander is. De officiële stukken waaruit zou moeten blijken dat Menten Pool is geworden kan hij maar niet tevoorschijn toveren. Vandaar de vraag van de president: "Waarom zijn die Poolse passen er dan niet. Als ze toch zo belangrijk voor u zijn?" Menten: "Ze zijn gemetseld op een geheime berg plaats in Ierland. Om ze boven ter te krijgen moet ik eerst vrij zijn Dat kan niemand anders. De nemer die het gedaan heeft is pas overleden". De president heeft de zitting van de ADVERTENTIE We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen Alle reden xtra actief te zijn. jn op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- chefs dan jij, da's nogal wiedes. En hoe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Daarom, niet uitstellen! Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je toch op het arbeidsbureau bent. pak dan meteen het boekje "Wegwijzer r werkende jongeren" mee. Drie slang "Het beste van Conny Vandenbos" is als LP (inclusief alle teksten) of als cassette te bestellen door overschrijving van f 14,90 resp. f 15,90 op postgiro 9229 van Podium, Haarlem, onder vermelding van "Conny Vandenbos". Iets bijzonders van bijzondere strafkamer geschorst tot vrijdagmiddag 3 juni. Dan zal men de televisiereportage van Tros-Aktua over de zaak-Menten bekijken. Dat gebeurt op verzoek van Pieter Menten, die begin deze week stelde dat met name de getui gen Hauptman en Pollak daarin heel andere dingen vertelden dan ze ter zitting hebben gedaan. De zaak is ook terugeverwezen naar de instructie zodat de rechter commissaris nog enkele getuigen kan horen. De zes Russische getui gen zullen pas op 25 augustus op de voortgezette zitting worden ge hoord. CRM stopt met subsidie DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft besloten de subsidie van rond anderhalf mil joen gulden per jaar aan de Stich ting Sociaal Cultureel Werk voor Surinamers (SSKS) in Noord- Brabant per 1 juni wegens "be- stuursmoeilijkheden bij de stich ting" stop te zetten. Onderlinge ge schillen en verdeeldheid bleken ondanks herhaalde pogingen van diverse kanten uit de welzijnssec tor en het ministerie te groot om tot een slagvaardig functioneren van het bestuur te komen, aldus het ministerie. Ook door de ruim 20 personeelsle den van de stichting zou dit enkele malen onder de aandacht van CRM zijn gebracht. In een vergadering met de bestuursleden van de SSKS op 24 mei aanstaande zal CRM de consequenties van de subsidiestop toelichten. Daarbij wordt door het ministerie gestreefd naar continue ring van het welzijnswerk ten be hoeve van de Surinaamse gemee nschap in Nord-Brabant met inzet ting van het personeel dt thans bij de SSKS werkzaam is. Directe aanleiding tot het stopzet ten van de subsidie was het feit dat het bestuur op 1 maart jl. door on derlinge verdeeldheid nog niet ge reed was met een herstructurering van de stichting, zoals die eind vo rig jaar door het ministerie was geëist. CRM wilde dat de stichting zou worden onderverdeeld in en kele kleinere stichtingen, die meer in regionaal verband zouden moe ten oiereren. ZOETERMEER - Prins Bernhard heeft gistermiddag de ,£oetermeer- lijn" in gebruik gesteld. Dit nieuwe spoorwegtraject zal bereden worden, door zogenaamde „Sprinters". ADVERTENTIE internationale windsurfschool Fokkerstraat 4-14, Reeuwijk.dP tel. 01829-3052_ Terug Terug van weggeweest. Terug in de vertrouwde hoek op de za terdag. Die dag, waarmee de makers van zakagenda's nog steeds niet helemaal raad we ten. Rustdag is het niet en daar komt men snel achter, als men even een blik slaat in de over volle bakkerswinkel of slagerij, waar slechts de volgnummertjes-automaat het dreigend gevaar van een hand gemeen weet te keren. Maar he lemaal werkdag is die zaterdag ook weer niet. Men behoeft zich bijvoorbeeld die dag niet in de vlotte sportcombinatie te ste ken, het spanlaken van het sub altern kantoorpersoneel. Ook is men die dag ontheven van de plicht om over de bekerfinale van de vorige avond te praten, of over de komediant die toen op Nederland II dienst had. De zaterdag dus. De dag van de auto-polish en de bloeduitstor ting onder de duimnagel. Teen Enige weken vakantie en af stand van de moerasdelta zijn een ieder gegund. Ik was eerst enige dagen in Londen en toen spoorslags het verse gebladerte in, Devon en Cornwall. Tot in de teen van Engeland, waar de kaartentekenaars altijd zo'n werk van maken: Cape Lands End. Het uiterste puntje van Cornwall. Waar Noordzee en Kanaal tezamen komen en de Scilly Islands van ver (heel ver, je kunt ze niet zien) wenken. Hier houdt het land op. Verder komt er niks. Behalve de Ver enigde Staten dan, maar dat zijn tenslotte ook maar een stuk of wat Britse koloniën die zich tweehonderd jaar terug heel flink hebben losgemaakt. Men verplaatst zich in Enge land - tenminste in het voorsei zoen - nog altijd het meest com fortabel en goedkoop via het in stituut van Bed and Breakfast. Hagelwitte lakens, soms iets te zachte bedden, veel behang in pasteltinten en de volgende ochtend het Engelse Ontbijt, het enige monument dat de ei landbewoners aan het culinaire gewoonterecht en aan het grote indigestieboek hebben bijge dragen. Een plak geroosterd brood in de boter meegebak- ken. Tenminste twee doorregen plakken bacon en evenzovele gebakken eieren en - als er een behalve matineuze ook nog speelse geest in de keuken de scepter zwaait - een meegebra- den tomaat. Doorgaans nuttigt men dit calorieëngeweld in de huiskamer, waar onveranderd een grootbeeld-tv, een prent met een rotsachtig landschap en een tafeltje op wieltjes met het zondagse aardewerk om de ereplaats dingen. Het is altijd vreselijk gezellig en men ontmoet nog weieens een autochtoon bewoner van het ei land. In de Londense hotels wordt men meestal bediend door jongens en meisjes uit me diterrane contreien. Daar is overigens niets tegen. Men is zeer behulpzaam. Het is daaren tegen wel slecht voor de talen. Jubilee Het land staat in het teken van het zilveren regeringsjubileum van koningin Elizabeth, de "sil ver jubilee". De etalages vertol ken een stuk aanhankelijkheid, waarbij zelfs de meest toege wijde oranjeklant aan onze zijde van de Noordzee maar vaaltjes zou afsteken. Men kan de dag aanvangen door zich te wassen met een stuk toiletzeep, waarop door een listig procédé de af beelding van het koninklijk paar is aangebracht en wat nog wonderlijker is, die afbeelding blijkt niet aan vervaging of slij tage onderhevig. Uiteraard kan men z'n morning tea drinken uit een mok die het conterfeitsel van het zelden uitbundige staatshoofd vertoont. Men kan vervolgens zich op een legpuz zel werpen, waarvan de stukjes bijelkaar de bladmuziek vor men van het God save the Queen. Ook is de afbeelding in de lijst van het lievelingspaard van de vorstin momenteel een zeer gezochte wandversiering. Men kan op geschept papier de stamboom van de Windsors be komen en constateren dat ook deze dynastie met bloed, huid en haar vooral in het oude Duitsland wortelt, die histori sche lappedeken vol vorsten dommetjes en potentaten. Muziek Oktaafselektors, combomatic, rithmix, multivoice, orbitone chorus, pedaalsustain, inge bouwde 50 watts versterker, tu ning control. 25 mei (1) In het goede vaderland zelf worden de verschillende ver kiezingscampagnes vrijwel zonder uitvoering als "mat omschreven. Ik begrijp dat niet zo goed, als men er tenminste mee zeggen wil dat het vroeger zoveel opwindender was. Goed, in 1972 kon Joop den Uyl zich onbekommerd afzetten tegen een KVP en nu is er het CDA dat hoe dan ook in een kabinet komt, al draaien de confessio nelen voorlopig nog naar de oude trant in een tonnetje rond. Maar was 1972 dan zo enerver end? Ik heb er in oude krantele ggers in elk geval niets bijzon ders over kunnen vinden. Het element van de Grote Drie is natuurlijk wel nieuw. In 1972 waren er minstens Vijf en een deel ervan dreigde alleen maar kleiner te worden. Een aantal van de kleinere par tijen tonen zich enigszins ver ontwaardigd over die politieke drievuldigheid. Men gispt dan de uitputtende belangstelling die de media voor de grote broers hebben en men vindt het allemaal niet zo vreselijk demo cratisch dat het kleinere grut naar de officiële zendthd of cur sieve berichtjes in de krant wordt verwezen. Een onterecht verwijt. Realiteit is dat beslissend voor de Nederlandse politiek in de toekomst zal zijn, hoe (en in ze kere zin, waar) de Grote Drie zullen scoren. Met een vergelij king uit de muziek: de Grote Drie zullen de thema's moeten aandragen, de kleintjes kunnen in het beste geval zorgen voor een fraaie versiering van het stuk - of in het slechtste geval - voor een vals akkoord. 25 mei (2) Maar er is wel een ander, heel térecht verwijt te maken aan de heren politici. Die thema's, waar ik het zoëven over had, zijn te vaag, te algemeen en te vrijblijvend op notenschrift ge zet. De verpakking wint het meestal van de argumenten. Dat moet niemand die het aller beste voor heeft met de demo cratie, aangenaam stemmen. Daarin zitten veel meer risico's dan in de nogal op de "mannetjes"-gerichte campag nes, waarover eveneens hier en daar ernstig wordt geklaagd. Naarmate de vaste beddingen, waarbinnen grote delen van het electoraat stemden, steeds meer door maatschappelijke veranderingen worden aange tast (ontkerstening, onderwijs, materieel welbevinden) wordt de partij minder en het manne tje meer belangrijk. Vroeger volgde men zonder morren zijn leiders. Men kwam uit een so cialistisch nest en wist met stel ligheid dat (vader!) Drees het beste met hem voor had. Men was gereformeerd en stemde dus anti-revolutionair. Men wist weliswaar dat aan de top pen van de verschillende partij zuilen zaken met de boze bui tenwereld moesten worden ge daan, maar de rooien of de pa pen of wie dan ook, bleven ver buiten gehoorafstand. Allemaal verleden tijd. De kerken zijn leeg, de cam pings zijn vol. En de duivel komt personeel tekort om overal te slapen, waar twee ge loven op zegge één kussen lig gen. En in die hele geweldige klu wen zijn de "mannetjes" het enige plechtanker. De manne tjes, niet de argumenten. Over Van Agt heet het, hij is zo eerlijk en hulpeloos en soms - bij oude houwdegens van de reformatie - hij is zo rooms. Over Den Uyl, hy weet verschrikkelijk veel, maar die intellectuelen moet je in de gaten houden. Over Wie gel, hij is ad rem en handig, maar alle WAO'ers moeten van hem in de bijstand. Kortom. Mannetjes maken, dat betekent emoties en vaak halve waarheden. Maar, ik herhaal het nog eens, de risico's worden toch dikwijls hoger ingeschat dan ze werkelijk zijn. Image building kan toch alleen maar op in werkelijkheid al bestaand fundament of voetstuk. De CDA-campagneleider Corpo- raal zei zoiets deze week nog heel terecht voor de televisie. De frequentie, waarmee de he ren drie voor de media ver schijnen, is dermate hoog en de situaties zijn dikwijls zo ge schakeerd dat de mannetjes handen en voeten en een hoofd krijgen. En eventueel alsnog van dat voetstuk vallen. Stemmen Tot slot vandaag. Ik zeg niet dat de parlementaire democratie, zoals we die hier kennen, ideaal is. Ik weet ook dat het stukje politiek medebeslissingsrecht dat de burger eens per vier jaar kan uitoefenen niet al te ver reikt, zeker voor een overgrote meerderheid die tegelijkertijd van economisch medebeslis singsrecht praktisch verstoken Maar toch is het iets. Het legt de verantwoordelijkheid voor ons staatsbestel, waar het hoort. Bij het volk. Niet bij de laars en niet bij de sterke man. Daarom moet u woensdag allemaal gaan stemmen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7