Kiezen voor een ander Youth for Christ: een koffiebar voor iedereen Kerkdiensten ZATERDAG 21 MEI 1977 LEIDEN - De jongeman die die avond de leiding van de koffiebar had, had op een stuk zachtboard een affiche vastgeprikt met een willekeurige kop erop. Ieder zou daar nu eens een paar ogenblik ken naar moeten kijken en dan met één woord moeten zeggen welke indruk dat gezicht op hem maakte. Ze mochten hun beoordeling gewoon over die kop heenschrijven. Binnen tien minuten was er van het hele gezicht niets meer te zien. Het ging schuil ach ter nogal uiteenlopende typeringen, waarbij de één voor intelligent hield wat de ander hooghartig noemde, en anderen bewustheid dan wel hardheid in 's mans uiterlijk meenden te ontdek ken. Deze foto van de koffiebar aan de Middelste gracht in Leiden is haast synibo- lisch voor het hele werk van „Youth for Christ": een handreiking aan jongeren die in een open sfeer graag eens praten over dingen die hen bezighouden op hun weg naar volwassenheid. De test paste geheel in een themagesprek over "vooroordelen", dat de jonge ren van de Leidse koffiebar "Youth for Christ" onlangs met elkaar hadden. Zo'n ge sprek is al nuttig om je te laten zien dat je een oordeel over iemand kunt hebben zonder dat je hem kent. De "eerste indruk" wordt al te gemakke lijk tot beoordelingsnorm gemaakt.Vooroordeel be paalt vaak onze houding te genover de ander. Zolang jé je daarvan nou maar bewust bent is het nog mogelijk, die houding te herzien. Voor elkaar Over een paar weken gaan ze in de koffiebar praten over de kunst van het luisteren. Dat vraagt niet minder zelftucht dan het overwinnen van vooroordelen. Wie zich oefent in luisteren, wordt open voor de ander en wordt er zelf ook rijker van. Dit nu raakt precies de bedoe ling van de koffiebars, waar van Youth for Christ er nu al zo'n 70 in den lande heeft. Bert van den Berg, 19 jaar, tweedejaars biologiestudent en zoon van een dominee, is de contactman van de Leidse groep. Hij woont Houtlaan 13. Niets hoeft „Het is een koffiebar voor ie dereen, ongeacht of je nu een kerkelijke achtergrond hebt of niet. We maken er geen be sloten toestand van. Proberen er voor elkaar te zijn. Gezien het karakter van Youth, for Christ mag je wél ver-' wachten dat we in ons pro gramma en in onze contacten iets van het evangelie van Christus trachten door te ge ven, maar dat doen we beslist niet op een overgeestelijke manier. Niet zo opzettelijk. We zijn ook puur ontspan nend met elkaar bezig. Maken strand- en duinwandelingen. En willen ook buiten de vaste uren van de koffiebar een beetje verantwoordelijk voor elkaar zijn". Het is begonnen met een vraag aan de lezers van het Youth- for-Christ-blad „Actie" om in eigen omgeving de mogelijk heden na te gaan voor de op richting van een bij bel b oi studieclub of koffiebar Twee beproefde middelen tot contactlegging, die kenmerkend zijn voor deze interkerkelijke, interna tionale jongerenorganisatie, waarvan het Nederlandse centrum in Driebergen geves tigd is. De groep vond onderdak in het jeugdhonk van de evangelist Theo Dikkes aan de Middels tegracht 47. Elk tweede en vierde vrijdag van de maand, behalve in juli, houdt de kof fiebar daar, van 8 uur tot 11 uur - half 12, open huis. De groep zelf verzorgt steeds de tweede avond van de maand en op de eerste is er een spre ker of zanger, ook wel een duo. Bert van den Berg (19): maak het een keer mee Bert van den Berg: „Zo'n praa tje heeft een evangelische strekking. Het wil je aan het denken zetten over je geloof, en hoe je dat in je eigen leven vorm geeft. Na die inleiding praten we erover door, maar wel in een ongedwongen sfeer. Het hoéft niet. Als we een zanger hebben, gebeurt er eigenlijk hetzelfde. Zijn lied jes of een verhaal dat hij erbij vertelt kunnen aanknopings punten geven voor een ge sprek. Bert heeft uit zijn ervaringen met de koffiebar nog geen conclusies getrokken, want ze bestaat nog maar kort en is nog te weinig bekend, maar hij vermoedt wel dat deze ontmoetingsmogelijkheid voor jongeren van die leeftijd (omstreeks 15 tot in de 20 jaar) in een behoefte voorziet. Stimulerend „Je krijgt hier geen pasklare antwoorden op vragen. En natuurlijk geen afdoende op lossingen voor problemen. Maar je kunt er in een sfeer van vertrouwen en vriend schap misschien wel over praten. Ik heb het gevoel, zo gauw in clichés te vervallen als ik met een paar woorden zou moeten zeggen wat zo'n koffiebar nu eigenlijk wil zijn. Laat ik ei dan alleen dit van zeggen: ge zellig: vooral niet geforceerd; vriendschappelijk; met een duidelijke bedoeling tot een persoonlijk contact te komen. Dus niet passief genieten van een programma en dan naam loos weer weggaan, maar door wat er op zo'n avond ge beurt erbij betrokken gera ken. Dat kan erg stimulerend zijn. Je kan komen wanneer je wilt en ook weggaan wanneer je wilt. Ik zou zeggen: als je vrijdagsavonds eens niks te doen hebt, kom dan gewoon langs en maak het een keer mee". Jan Brauckman formuleert het in de nieuwsbrief die Youth for Christ Leiden periodiek uitgeeft, op zijn persoonlijke manier „Het doel van de koffiebar is het doorgeven van de liefde van Christus, omdat het voor ons veel betekent Hem te kennen. Wij leven wel, maar weten wij wel waarvoor en waarheen? De bijbel geeft ons op dat punt veel licht. Maar we moe ten het wel willen beetpakken en het ons willen toeëigenen. Dan kunnen wij gericht leven en heeft het leven zin". Het koffiehonk (met boekenta fel) van Youth for Christ trekt vooral middelbare scholieren en werkende jongeren. Bert van den Berg: „In Leiden werken ook de Navigators en zij richten zich meest op stu denten en verplegenden. Zo vullen we elkaar aan. We gaan binnenkort proberen om via de scholen wat meer bekend heid te geven aan ons werk, niet alleen de koffiebar maar ook de bijbelstudiegroepjes eens in de veertien dagen op dinsdag- en donderdag avond". Bert hoopt, dat uit die werving ook nog een paar medewer kers gerecruteerd kunnen worden. Het mei-programma vermeldt, behalve een luchtig- gevarieerde regiodag op tweede pinksterdag (30 mei; in Ter Heyde aan Zee (bi: Monster), een „verrassings koffiebar" op vrijdag 27 mei om 8 uur in het jeugdhuis Middelstegracht 47. Over die verrassingen laat Bert van den Berg zich niet verder uit, maar het is vast wel een geschikte gelegenheid om eens kennis te maken. S. J. DE GROOT Nog steeds beluister ik stemmen om me heen, die een a-politiek geloof en een niet-politieke kerk willen hul digen. Ik heb vaak de indruk, dat deze vi sie op het christelijk leven ten diepste samenhangt met het feit, dat de hebreeuwse zegslieden van Jezus worden doodgezwegen. Als Jezus zichzelf onder het gericht van de Torahvan Israël steltdan houdt dit zonder meer in, dat geloof in deze Messias politiek is. Ik dank dit inzicht in geen enkel op zicht aan de christelijke partijen, ook niet aan de theologen van de revolutie, maar aan de wereld, waarin de „Torah" werd gehoord en geleefd: aan Israël. Christenen danken dit geloofsinzicht aan de voedingsbodem van Jezus Messias, waaraan wij hem niet mogen on teigenen: de profetisch-kritische traditie van Israël. Deze traditie, die christenen (zeker als het gaat om de zogenaamde „grote" kerken) eeuwen lang heb ben prijsgegeven in het zogena amde „christelijk" Europa, leert ons, dat een Jesaja, Jeremia, Amos en Micha onverstaanbaar zijn, als wij de politieke kontekst van hun dagen en de politieke implicaties van hun prediking niet leren ken- Gevaarlijk Dat de eerste christenen nog hele maal vanuit deze traditie dLachten en leefden, mag blijken uit het feit, dat het geen misverstand van de Romeinse keizers en hun raadge vers geweest kan zijn, dat de ver spreiding van het geloof in Jezus Messias door hen gevaarlijk werd geacht Voor de prolongatie van hun macht. Het ging om de keus: ofwel Christus ofwel Caesar. Deze ge loofskeuze tussen Christus en Cae sar was tegelijk een politieke keuze tegen het leger en voor de vrede vorst, tegen het bezit als machts- grond en voor het recht van de ar men. En wie Jezus niet wil ver vreemden van Israël en de „Torah", zal weten, dat hier de keuze nog steeds ligt Om het evangelie te lezen, moet je dus niet een politieke bril opzetten, maar een piètistisch- individualistische bril afzetten; de politiek komt dan vanzelf op je af. Leven met de Bijbel is en wordt al tijd opnieuw weer politiek leven, re levant, riskant en bevrijdend! U mag op 25 mei alleen maar thuis blijven als u meent, dat ons christe lijk geloof op geen enkele wijze poli tieke gestalte kan krijgen. Ergo: naar de stembus! De landelijke beweging „Open Kerk" heeft in verband met de ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 25 mei as. een belangrijke verklaring uitge geven, waaraan ik het volgende ontleen. In een wereld waar God welbeha gen in heeft: zetten we ons in voor de armen, beschermen we de vreemdeling, verdedigen we de zwakken zijn mannen en vrouwen gelijk waardig, zijn we noch militair noch eco nomisch agressief, is niemand rijk op kosten van anderen, geeft financieel belang niet de doorslag, is er grote ruimte voor persoon lijke verantwoordelijkheid, zijn gezagsdragers er voor het be lang van allen, worden totalitaire machten af gewezen, 9 wordt positieg gebouwd aan de vrede, 9 beheren we de aarde als een goed rentmeester, en vooral: 9 dragen we elkanders lasten, 9 en geven we onze naasten min stens evenveel als we onszelf gun- Maar de werkelijkheid van onze wereld beantwoordt lang niet aan dat idéaal. We houden de ongelijk heid in stand en rekenen naar on szelf toe in plaats van naar de arme, de zwakke en de vreemdeling. We plegen roofbouw op de aarde en vervuilen haar ten dienste van ons eigen comfortabel leven. Wé bewa penen ons tot de tanden om onze welvaart groot en miljoenen mede mensen kort te houden. We drijven prijzen en lonen op en laten werk loosheid ontstaan om onze geves tigde belangen veilig te stellen. Wie vanuit christelijke verant woordelijkheid wil stemmen,zou de politieke partijen (hun woorden en programma's, maar vooral ook hun daden!) moeten beoordelen aan de hand van deze vragen. Stemmen eist studie. Richtlijn Een christen houdt één richtlijn vast, die hij vindt in de keuze, die Christus zelf maakte: 9 duidelijk de gebreken aan de kaak stellen, ook al word je dat niet in dank afgenomen; 9 pleiten voor ingrijpende veran deringen,ook al roept dat verzet op; 9 allereerst uitgaan van het belang van je medemens, zijn bestaansze kerheid, zijn welzijn,zijn toekomst, zijn vrijheid, ook al gaat dat ten koste van jezelf. Met andere woorden: JE KIEST VOOR EEN ANDER EN NIET VOOR JEZELF! De ware leerling van Christus toont zich ook in zijn concrete politieke keuze. DR. HANS JANSEN Bedreigde vrijheid In een verklaring „tot de gehele gemeente" zegt de kerkeraad van de hervormde gemeente in Kat wijk aan Zee" met grote bezorgd heid diverse ontwikkelingen te volgen op het gebied van het chris telijk basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Met betrekking tot de kleuter- en basisscholen wekt de kerkeraad alle hervormde ouders op de eigen scholen te kiezen en „het hervormd schoolbestuur te steunen in de poging om het on derwijs principieel verantwoord en inhoudelijk op niveau te doen plaats vinden." Wat betreft het voortgezet onder wijs wil de kerkeraad met kracht voorstaan, „dat de vorming van de jongens en meisjes naar de Schrift en in aamsluiting aan het christelijk gezinsleven zal geschieden". „Bij het godsdienstonderwijs en de andere vakken dient uitgegaan te worden van de erkenning van de gehele bijbel als het onfeilbare Woord van God". Van de leerkrach ten verwacht de kerkeraad een trouw kerkelijk meeleven. Aan de schoolbesturen wordt ge vraagd een benoemingsbeleid te hanteren waaruit de zorg voor de identiteit van het onderwijs steeds weer blijkt. De kerkeraad kondigt aan, in de komende tijd een aantal gesprekken op bestuurs- en direc-" tieniveau te zullen aanvragen met de scholen voor voortgezet onder wijs, „om zijn zorg, verontrusting en besef van medeverantwoorder lijkheid te doen blijken". De vrijheid van het christelijk onder wijs ziet de Katwijkse kerkeraad als een bedreigde vrijheid. Het Leidse interkerkelijke Petra-jeugdkoor verleent zondag morgen om 10 uur medewerking aan een hervormde en gerefor meerde jeugddienst in de her vormde kerk te Hillegom", met koor, combo en liturgiegroep. Voorganger in deze dienst is Sipke van der Land uit Wassenaar. Naar Oost-Duitsland Een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland zal van 6 tot 13 juni een werkbezoek brengen aan de hoofdstad van Oost- Duitsland, Berlijn. Vandaar uit gaat het gezelschap op reis door de DDR om contacten te leggen met een aantal gemeenten. De delegatie be staat uit ds. C. Mak, voorzitter van de gereformeerde synode, ds. F. Mooi, hervormd predikant te Ha ren, dr. W. Rood, adjunct-secretaris van de rk bisschoppenconferentie, de heer H. Esaja van de Evangeli sche Broedergemeente en de lut herse predikant J. A. Roskam. Beroepingswerk: Hervormde kerk - beroepen te Sirjansland A. J. Timmer Lunteren, te Stellendam W. Westland Veen, te Farmsum- Meedhuizen (Gron.) H. Hengeveld Doesburg, te Veenendaal C. van Sliedregt Oude Tonge, te Uithui- zermeeden (Gron.) C. L. Verbaas Krabbendijke, te Nieuw- Weerdinge (Dr.) A. Meijeringh Nijland (Fr.), te Roodeschool (deelwerk) H. P. van der Horst Oos- terhaule (Fr.); aangenomen Wierden (Ov.) J. B Rotterdam- Delfshaven, Sneek W. M. van Schuijlenburg Ouderkerk aan de Amstel, naar Utrecht (met nevenopdracht stimu lering stedelijk diakonaat) W. A. Z. Tieman Purmerend, naar Heemse J. L. Ravesloot Oostermeer (Fr.); bedankt voor Strijen H. Harkema Sint Filipsland, voor Putten C. den Boer Wageningen. Geref. Kerken: aangenomen naar Hemelum (Fr.) kandidaat J. H. van der Laan aldaar (deelwerk) die ook de benoeming aannam tot wetenschappelijk me dewerker aan het theologische ho geschool te Kampen. De classis Leiden heeft beroepbaar gesteld: drs. G. C. van de Kamp, laatstelijk predikant van de Chr. Geref. Kerk te Hillegom. Beroepen te Spijke- nisse J. W. Muntendam Heeijans- dam, te Sprang P. Paulus Scharen- dijke. LEIDEN -Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Van Bar- neveld Nunspeet, Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. Rooze, Roosendaal, Bethl. kerk, Driftstr. 10 mevr. Möhring Voorburg, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Boogert, Vre- deskerk 10 dr. Lamping, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. Over- gaauw Valkenburg, Merenwijk 10 en 11.30 pastor Van Well, Petrakerk 10.30 dhr. Schutten, dienst voordoven, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. v.d. Vlies Nij- verdal, jeugddienst, 5 ds. v.d. Kamp Hil legom, Oude Vest 10 ds. v.d. Kamp, 5 ds. Rullmann Den Haag, Mar. kerk 10 ds. Rooze Roosendaal, 5 ds. Bovenberg, Bevr. kerk 9 ds. Bovenberg, 5 ds. Sijts- ma, Groenh. 10 ds. Sijtsma, De Mirt 10 dhr. v.d. Velden, Mierennest 10 dhr. Wie- linga, Petrakerk 10.30 dhr. Schutten, dienst voor doven, Dolerende Noodge- meente Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1), 8.30 en 5 ds. Vreugdenhil Ede, Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70) 9.30 leesd., 3 ds. De Vries, Chr. Geref. K. (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. Carlier, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesd., Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 dr. Locher, Leiden, Remstr. Doop- sgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10 dr. Meijering, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Christengemee nschap (Middelstegr. 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw. singel 21) 5 dr. Spreij, Evang. cen trum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 evang. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. Joh. v. Wieringen, Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steensch. 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Steensch. 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, Rooms Kath. ker ken Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11, Merenwijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Gover- ts, 7 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop, jeugd- AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dhr. Christ Leiden, 7 dr. v. Vliet, Hoog- made, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Pouwels Hillegom, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf Utrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv, Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Linden, 6.30 ds. Hovius, Kruiskerk 9.30 ds. Oost te Leiderdorp, Opstandingskerk 9.30 ds. Hanemaayer, 5 jeugddienst, Nabij 9.30 jeugdkerk, G. Herderkerk 10.30 ds. Hoogendijk, De Bron 9 ds. Verploeg, 6.30 ds..Hoogendijk, Driehoorne, 7 ds. De Ruiter Oudshoornseweg 10 ds. Oort, Sionskerk 10.30 ds. Verploeg, 6.30 kand. Zoutendijk, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Vree, Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien, G. H. kerk 9 ds. Verheul, 6.30 ds. v. Ree, De Bron 9.30 ds. v. Ree, 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Hoogendijk, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Blom Meerkerk, Oud Geref. Gem. 9.30en 4, vrij. 27 mei 7.15 ds. Kamp, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportlaan) 10 ds. Agtereek, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr v. Leeuwen, jeugdweekeinde, Le ger des Heils 10 en 6.30 Corn, de Vla- mingstr., Remonstr. Kring 10 ds. Ad- riaanse, Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Molle Den Bosch, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7, zo. 8.30, lOen 11.30,Piuskerkzat.7, zo. 9.10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BENTHUIZEN-Herv. Gem. 9.30 kand. Verboom, 6 ds. Den Dikken, Geref. jgem. 9.30 en 6 ds. Reinders Giessendam, 25 mei 7.30 ds. v. Ravenswaay Terneu- BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Kievit Gouda, 6.30 ds. Nicolai Zevenhoven, Salv. kerk 10 kand. v.d. Weerd Renkum, 6.30 ds. v. Kooten Goe dereede. Bethl. kerk 10 kand. Boer Utrecht, 6.30 ds. v.d. Linden Dirksland, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De Stek 9.30 ds. Heymans, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Toorman Den Haag, Ge ref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30 Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.45, Bernardus zo. 10 Haz.- dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 jeugd Sipke v.d. Land, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 jeugdd., in Herv. Kerk, 10 ds. v. Andel A.dam, 5 ds. v.d. Leer Driehuis, Chr. Geref. Kerk 10 dienst, 7 ds. Biesma te Lisse, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RA Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Bank Ede, 6 ds. Kool Katwijk aan Zee, Ontm. kerk 10 ds Gebraad, 6.30 ds. v. Niel Rijnsburg Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zo. 9.30 en 11.15, zat. 7. KATWIJK AAN ZEE - Here. Gem. N. Kerk 10 KDS De Vos. 6 ds. Hovius. O. Kerk 10 ds. Catsburg, 6 ds. Boer, Ichtus- kerk 0 ds. Arkeraats, 5 ds. Vink, Pniëlkerk 9.30 ds. Boer, 6 ds. Catsburg, Gr. v. Pr.- school, 10 ds. Vroegindewey, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 dr. Dronkert, bevestiging ds. v.d. Horst, 5 ds. v.d. Horst, intrede, Tr. kerk 9.30 ds. Snoey, Geref. K. Vrijg. 10.15 ds. Rootjes Leiden, 3.30 leesd., Chr. Geref. Kerk 10 en ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 leesd., 7 ds. Hakkenberg Lisse, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 00) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. Baas KAATWIJK, 7 ds. Le- feber Alphen, Geref. Kerk 18 en 7 ds. Swierts. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth Hoofd- straatkerk 10 ds. v. Loenen, 6.30 mevr. Sysling, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. v. Loenen, Baptisten gem. 10 dhr. LKOURENS AVOND MAAL, RK kerk zat. 7, zo. 9.10.38 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De V REE, Geref. Kerk '.30 mevr. ds. Schreu- der Amstelveen, 7 ds. Bouma Hilver sum, RK Kerk zat. 7, zo.7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. 9 dr. Jansen Noordwijk, Pauluskerk 10.30 dr. Jansen, 7 ds. Spruyt Amsterdam, Geref. Kerk 10 dr. Gilhuis Den Haag, 7 ds. Huisman Rijnsburg, Geref. K. Vrijg. 10.15 leesd., 3 ds. Zomer Rijnsburg, Geref. K. Vryg. Buiten V., 9 dienst, 4 ds. Waagmeester, Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 ds. Hilbers Hoogeveen, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, O AUD Geref. Gem. 9.30 en 3, 26 mei, 7.30 ds. c d Meer, RK Kerken Agatha za. 7, zo. 8.30, 10 en j..ij*, Poel- huys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Engelbea. zat. 7, zo. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - erv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest Haarlem, 6.30 ds. Baljé Breukelen, Geref Kerk 9.30 en 6.30 ds. Baas A.dam, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. v.d. Ent, RK Krk zat. 7, z. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Eos Ter Heyde, 6.30 ds. Kaai, Geref. Kerk 9.30 ds. Hoornstra, 7 KDS. Wilschut .Haarlem, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUA-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Sybrandi Den Haag, 7 ds. Goverts, Ge ref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 ds. Blom Meerkerk, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 kand. v. Harten, Geref Kerk (Woerdense Ver laat) 10 ds. Buitenhuis Bodegraven, 7 ds. Mooy Gouda, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen grote kerk 10 ds. Keuning, 7 bevesti- gingsdienst ds. Kuiper (Dr. v.d. Berg- hstichting), Sole Mio 9 ds. Keuning, Zee Hoofdstr. 10 dhr. Geursen, Haarlem, De Rank 10 ds. v. Vliet, Papendrecht 3.30 ds. Droogers Bodegraven, Geref. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Hartkamp Hillegom, 7 ds. Brederveld, Leiden, Vinkenlaan 9.30 ds Elgersma, grote kerk 7 dr. Zyls- ra, gemeensch. dienst, intrede ds. Kui per, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen Hillegom, RK Kerk Jo zefkerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Viktor- kerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene Kerk 9.30 ds. Perdok, Pauluskerk 10 ds. Callenbach te Nijkerk, gem. centr. 10.30 ds. De Vos, Berkenwoude, Gem. centr. 10.30 ds. Cramer jeugdkerk, Van Wijc- kerslooth 4.30 ds. Oost te Leiderdorp, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Vegter, Geref. K. Vrijg. 8.45 en 4.30 leesd., Geref. K. Vryg. Buiten Verband, 8.45 en 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 12, Bonav. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. Gem. gem. centrum: 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kloot, Meyburg Den Haag, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Vesseur Den Haag, 6.30 ds. Helleman, Badhoevedorp, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken S. P. Banden zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 kand. Muis Utrecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. Gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, dienst i.v.m. zilveren ambtsjubileum, Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, Geref. Kerk Petra kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, Immanuelk. 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma, Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, Geref. K. Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Heerma Soest, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK gemeenschap (aula tuinb.-school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. v. Bruggen Hillegom, 10.30 kand. Van Kampen Hilversum, 6.30 ds. Groenen- berg Utrecht, Geref. Kerk 9.30 prof. dr. Berkouwer, 5 ds. v.d. Berg, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma te Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. Linden- burg, 6.30 ds. Meijers Leiden, Geref. Kerk 9.30 ds. Wallinga, 6.30 ds. Stolk, Nieuwerkerk a.d. IJssel, RK Kerk Lan- geraar zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Heiv. Gem. 10 ds. Hemmes Leiden 6.30 ds. Overgaauw, Geref Kerk 9.30 ds. Rullmann Den Haag 6.30 ds. Rooze, Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.15 leesd. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof. RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. tgeest, 7 ds. Lentz, Hulp en Heil 10 ds. Lentz, aula NH 9.30 ds. Meijering, club gebouw Molenlaan 10 jongerendienst, en 5 ds. De Vries Haren, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Lau- rentiuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Ver boom, Hoeksteen 9.30 kand. Bor, 6.30 ds. Verwelius, Bethelkerk 9.30 ds. Ver boom, 5 ds. v.d. Plas, Immanuelkerk 9.30 ds. Den Dikken, 7 drs. Teeuwen, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 ds. Prins, 5 ds. War- nink, Ontm. kerk 9.30 ds. Warnmk, 5 ds. Prins, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Linden- gaarde 17a) 9.30, Remstr. Gem. 10 ds. Luca, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 dhr. Hoffe- naar Voorhout, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WAASENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Frederikse avondmaal, 7 ds. Den Tukker, avondmaal, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, avondmaal, Dorpscentrum, 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw V.schoten, 7 ds. v.d. Meulen, Zuid 7 ds. Wiersma, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Wer- Kerk zat. 7, z ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. NMICOLAI, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijk te Nieuwkoop, 7 dhr. De Hoop, IJssels- tein, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30 zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndijk Meerburg zat. 7, zo. 10,12

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4