Sluiting Krantz: pure werkgeverszaak Drie eeuwen moord en doodslag in Lakenhal Wethouder Van Aken: "Gemeente had geen poot om op te staan Verbranden vuil wordt duurder Student milder berecht dan burger v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 21 MEI 1977 LEIDEN LEIDEN - "Ik ben diep onte vreden over de gang van zaken rond Krantz. Het heeft weer eens duidelijk gemaakt dat we als gemeentelijke overheid geen poot hebben om op te staan bij onze pogingen om de werkgelegenheid in Leiden te behouden". Dat zegt wethouder Tinus van Aken (Economische Zaken) tij dens een "nabeschouwing" van de affaire-Krantz. Zoals bekend Door Joop Maat gaat het sedert eeuwen in Leiden gevestigde textielbedrijf dit jaar de produktie overbrengen naar Vaals in Limburg, waar Krantz de gebouwen van de Vaalser textiel fabriek heeft overgenomen. Voor 97 personeelsleden heeft Krantz inmiddels ontslag aangevraagd. Het vertrek van Krantz uit Lei den maakt deel uit van de zg. "herstructurering" van de wolin dustrie. Zoals bekend is herstruc turering een mooi woord voor sa nering, en sanering komt in de praktijk neer op het verdwijnen van arbeidsplaatsen. Van dit laat ste verschijnsel kan men in de wolindustrie meepraten. In de afgelopen twee jaar zijn in de Ne derlandse wolindustrie zo'n 1000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Wolcon Bij de sanering van de Neder landse wolindustrie neemt de Stichting Wolcon, gevestigd in Tilburg, een centrale plaats in. Binnen die stichting worden de fusie-, reorganisatie- en sane ringsplannen voor de nog be staande wolindustrieën voorbe reid. De Stichting Wolcon is eind 1974 opgericht. In het bestuur van de stichting zijn overheid, de werkgevers en de werknemers vertegenwoordigd. Zo op het oog dus allemaal mooi geregeld. In de praktijk blijkt de invloed van de werknemers op de gang van zaken binnen de stichting Wolcon maar zeer beperkt te zijn. Het bestuur van de stichting be staat namelijk uit vijf leden. De overheid is vertegenwoordigd door mr. S. C. Homan, een hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken. De werk gevers zijn zeer ruim vertegen woordigd in het bestuur. Niet minder dan drie van de vijf be stuurszetels worden bezet door resp. drs J. J. M. Oostenbrink, drs. J. H. A. M. van Riel en de heer J. P. L. van der Lande, die de werkgevers vertegenwoordigen. De heer Van der Lande is tevens voorzitter van het bestuur. Tenslotte de werknemersverte genwoordiging. Dat blijkt de heer P. Brussel te zijn,, de oud- voorzitter van de Industriebond NKV, en op het ogenblik niet langer actief binnen de vakbewe ging. Als zijn plaatsvervanger treedt op de Tilburgse professor Reynaerts, die zijn functie in de vakbeweging ook al jaren gele den heeft neergelegd. De vakbeweging is dus in feite' niet rechtstreeks vertegenwoor digd in het bestuur van de Wolcon-stichting. De heren Brussel en Reynaerts zijn er bij betrokken omdat zij "geacht worden het vertrouwen te genie ten van de werknemersorganisa ties in Nederland". Toch kreeg wethouder Van Aken, toen deze op 11 maart jl. contact opnam met de Stichting' Wolcon, te horen dat de verplaat sing van Krantz paste in het ka der van de herstructurering van Be wolindustrie, dat deze her structurering werd uitgevoerd door de Stichting Wolcon, en dat de vakbeweging zitting had in het bestuur van de stichting. Zoals we hebben gezien is dit laatste met juist. De Stichting Wolcon en de herstructurering van de wo lindustrie is een pure werkgevers-aangelegenheid. Afbraak De afbraak van de wollenstoffe- nindustrie is overigens hard ge- Personeel van Krantz: berus tend. gaan. De bedrijfstak telde in 1961 nog 55 bedrijven, waar in totaal ruim 10.000 mensen werkten. Begin 1975 waren er nog maar 15 weverijen over, met in totaal nog bijna 2500 werknemers. Op het ogenblik is het aantal bedrijven gedaald tot acht, waar in totaal ruim 1500 mensen werken. En daarmee is de sanering van de wollenstoffenindustrie nog niet ten einde, want in de toekomst zal er nog slechts voor vijf a zes be drijven plaats zijn in Nederland. Eén van de wollenstoffen- fabrikanten, die al jarenlang in het wolwereldje actief is met fusie-besprekingen en samen werkingsvormen, is Krantz. Het Leidse bedrijf had al spoedig na de oprichting contact met de stichting Wolcon opgenomen, om na te gaan hoe Kranz bij de herstructurering kon worden be trokken. Nou, dat kon. De Vaalser Textiel fabrieken BV in het Limburgse Vaals verkeerde al veel te lang in een precaire situatie. Het bedrijf kreeg te weinig orders en leed dus aan een zware onderbezet ting. De overheid wilde het be drijf niet langer overeind houden en men zocht dus naar een goed lopend bedrijf dit de Vaalser Textielfabrieken zou willen overnemen. Krantz, dat goed in de orders zit, kwam daarvoor in aanmerking. Over de eventuele samenvoeging van beide be drijven vond op 10 december van het vorig jaar al een eerste be spreking plaats op het ministerie van Economische Zaken. Nadat een accountantskantoor een rapport had opgesteld over de manier waarop de samenvoe ging het best kon plaatsvinden, werd men het eind februari van dit jaar in principe eens. Er ontbrak echter nog een be langrijk element in de overeen komst, namelijk de prijs die het Kranz-complex in Leiden op zou kunnen brengen. Begin maart werd het complex dan ook on dershands aan de gemeente te koop aangeboden. Vreemd Op het stadhuis keek men vreemd op. Twee jaar geleden heeft de gemeente een officieel bod (van f3,7 miljoen) uitge bracht op het Krantz-complex, zodat het de fabriek mogelijk zou worden gemaakt te verhuizen naar het industrieterrein De Waard. Op dat industrieterrein had de gemeente een gedeelte min of meer gereserveerd gehou den voor Krantz. Maar het ver huisplan bleek nu definitief van de baan. Krantz zou uit Leiden vertrekken en wilde alleen nog weten hoeveel de grond waarop het bedrijf staat, op zou brengen wanneer men die aan de gemee nte zou verkopen. Op deze manier kwam wethou der Van Aken achter de plannen van Krantz. Het personeel wist op dat moment (begin maart) offi cieel nog van niets. Ook de vak bonden waren op dat moment nog niet op de hoogte. Het eerste gesprek tussen de Krantz- directie en de districtsbestuur ders van de Industriebonden werd pas gehouden op 24 maart jl., nadat de bonden om een gesp rek hadden verzocht. Een week later, op 31 maart, werd een tweede gesprek gevoerd. De directie begon vervolgens met het opstellen van een sociaal plan, en de vakbonden belegden een vergadering met het person eel op 5 april. Tijdens deze bijeenkomst zei het Kranz-personeel in een verkla ring van oordeel te zijn dat de ar gumenten die gebruikt werden om sluiting van de produktie in Leiden te rechtvaardigen, onvol doende waren, en dat de werkge legenheid bij Krantz-Leiden be houden moest blijven. Ander zijds was het duidelijk dat de werknemers van Krantz niet stonden te dringen om actie te voeren voor het behoud van het bedrijf in Leiden. Velen berust ten er in dat het bedrijf zou wor den overgeplaatst. De volgende dag, 6 april, vond er op het ministerie van Economi sche Zaken nog een bespreking plaats tussen vertegenwoordi gers van het ministerie, van de stichting Wolcon, de bestuurders van de Industriebonden, wet houder Van Aken en de directie van Krantz. Aan de plannen ver anderde echter niets meer. Op merkingen en voorstellen van de zijde van de bonden en van de wethouder vormden voor de di rectie van Krantz geen aanlei ding, de zaak nog eens te bestu deren. Ook het aanbod van wethouder Van Aken om grond ter beschik king te stellen en in samenwer king met het Arbeidsbureau op leidingen voor Krantz te gaan verzorgen, mocht niet baten. De vakbonden konden nog een so ciaal plan afdwingen, maar het gemeentebestuur "had geen poot om op te staan". LEIDEN - Kleine particulieren, die volgend jaar hun afval aanbieden bij de vuilverbrandingsinstallatie aan de Gabriël Metzustraat zullen daarvoor meer moeten betalen dan op dit ogenblik. In de volgende vergadering van de Gemeenschap pelijke Vuilverwerking voor Lei den en Omstreken, die op 7 juni in Oegstgeest wordt gehouden, komt een voorstel aan de orde om het ta rief met ingang van 1978 te verho gen van f 3.50 tot f 4.- per vijftig kilo maximaal. Voor particulieren, die geregeld grotere hoeveelheden aanbieden wordt het tarief opge schroefd van f 7.75 tot f 7.80 per 100 kilo. In de begroting voor het volgend jaar gaat de gemeenschappelijke vuilverbranding ervan uit, dat er in de ovens 72.000 ton afvalstoffen zul len worden verwerkt. Daarbij is re kening gehouden met de stadsuit breiding in Leiden en Leiderdorp, de definitieve sluiting van de vuil stortplaats aan de Roomburgerweg en het feit dat de gemeente Ter Aar met ingang van 1 januari 1978 geen deel meer uitmaakt van de gemee nschappelijke regeling. De gemeenten die hun vuil aan de verbrandingsovens leveren zijn Leiden (37.000 ton), Oegstgeest (5.250 ton), Sassenheim (3.900 ton), Zoeterwoude (1.850 ton), Leider dorp (5.900 ton), Voorschoten (6.750 ton), Warmond (1.450 ton), en Al kemade (3.400 ton). In 1976 lever den de gemeenten in totaal ruim 62 740 ton, voor dit jaar is de raming 64.000 ton. Varkensmarkt in Groenoordhallen LEIDEN - Met ingang van maan dag zal er voorlopig wekelijks een marktmiddag voor slachtzeugen en slachtberen worden gehouden in de Leidse Groenoordhallen. De ve- trinaire inspectie heeft toestem ming gegeven tot het houden van deze markt na afloop van de ge bruikelijke maandagse markt, na melijk van 1 tot 3 uur 's middags. Zoals bekend mogen in verband met de heersende varkenspest al geruime tijd geen varkens worden aangevoerd op de Leidse veemarkt. Alleen een beperkte aanvoer van varkens die bestemd zijn voor de export wordt toegelaten. Via het houden van een aparte markt pro beert men verdere besmetting te voorkomen en wordt de veehou ders toch de mogelijkheid geboden om hun varkens te verhandelen. Het radbraakkruis, waarop nig "misdadiger" aan zijn einde kwam LEIDEN - "Moord het motto eind vorige week museum De Lakenhal is geopend en die informatie geeft over de rechtspraak die bij deze misdrijven is toegepast. Aan de hand van elf Leidse voorbeelden wordt een beeld gegeven van de manier waarop de aanvankelijk in onze ogen barbaarse strafvervolging zich onder invloed van maatschap pelijke veranderingen heeft ont wikkeld naar een meer humane be jegening van verdachten. Terecht hebben de samenstellers van de tentoonstelling gekozen voor een tydsafbakening. De elf gevallen hebben alle betrekking op de periode tussen 1560 en 1885. De gegevens over moorden in de Mid deleeuwen en zeker van voor die tijd zijn dermate schaars, dat zeer diepgaande studies nodig zouden zijn om over de "rechtspraak" van toen algemene conclusies te trek ken, die ons een juist beeld over de gang van zaken kunnen geven. De wijze van vervolging van 1885 daarentegen mag in grote trekken bekend worden verondersteld; in 1886 immers werd het wetboek van strafrecht van kracht waarmee een einde kwam aan de vaak giganti sche verschillen, in vonnissen die destijds over een zelfde delict wer den uitgesproken. In de 17e en 18e eeuw bijvoorbeeld maakte het nogal wat verschil of een moord werd gepleegd door een student of een gewone burger. De rechterlijke macht berustte in die tijd bij de "stedelijke vierschaar", bestaande uit de schout en ^ijn schepenen, welke eerst zowel als voorzitter als als aanklager optrad. Echter alleen in die gevallen waar het misdrijven betrof die door bur gers waren begaan. De uit de middeleeuwen daterende traditie dat leden van de universi taire gemeenschap een groot aantal privileges werden verleend, om vatte ook de rechtspraak, zodat de praktijk van die tijd betekende dat er behalve de "stedelijke viers chaar" ook een "academische vierschaar" functioneerde voor de berechting van studenten en pro fessoren. Dat dat onvermijdelijk Die «ta zie ïm dal }m mei ralli stadhuis moest worden gesleept met een gloeiende hamer over het naakte lichaam werd gestreken, om vervolgens geradbraakt te worden, in het vuur gezengd en uiteindelijk (de dood was dan uiteraard al enige tijd ingetreden) op het Galgeveld (aan de oever van het huidige Gal gewater) op een rad werd geplaatst met aan het rad even zoveel knup pels als het duo moorden had be gaan. Jean Herry die in 1649 zijn vrouw en nog een drietal andere ingezete nen naar de andere wereld hielp werd de handen afgehakt, waarna de stompen van zijn armen werden dichtgebrand, daarna met een hak bijl de strot afgehouwen en het hoofd van de romp "afgescheiden". Een terechtstelling op het Gravensteen in 1856 zijn weerslag had op de straffen die door de beide lichamen werden op gelegd, zal iedere bezoeker van de tentoonstelling duidelijk worden. Ging men bij de burgelijke recht spraak van het motto uit: "oog om 'oog, tand om tand" en werden moordenaars veelal met de dood straf bestraft, in universitaire kring lag dat even anders. De straffen wa ren daar aanzienlijk milder. Mee stal een boete of een verbanning van de universiteit en als iemand het echt bont had gemaakt een lange gevangenisstraf of een dood vonnis, waarvoor dan veelal later weer gratie werd gegeven. In de praktijk bleek de situatie met twee vierscharen ook moeilijk werkbaar. Wat namelijk te doen als er, zoals in 1607, een vechtpartij met dodelijke afloop ontstaat tussen studenten en soldaten, welke laat ste wel tot de gewone burgers wer den gerekend? Het duurde evenwel tot 1815 voordat zowel studenten als' burgers bij dezelfde rechter werden berecht. Galgeveld sommige moorden de straf door de vierschaar opgelegd, niet hoog genoeg kon zijn .blijkt uit de wijze waarop de moordenaar zijn lot moest ondergaan. Aechte Ysbrantsdr. en de goudsmid Huge Barentsz. verschenen in 1560 voor de vierschaar wegens een tiental moorden, die dit echtpaar samen op het geweten had. Het vonnis dat op 20 januari van dat jaar in de in het stadhuis ingerichte vaste ver gaderruimte werd uitgesproken (ver voor die tijd werd de rechtszit ting in de open lucht voor het stad huis aan de Breestraatkant gehou den) kwam hierop neer dat het echtpaar op een horde tot voor het Een stem op de P.P.R. is een daad tegen kernenergie Voor informatiemateriaal: Kooilaan 8, Leiden de Mey van Streefkerkstraat 19, Leiden Enquête onder bezoekers van Breestraat LEIDEN - In de Breestraat wordt vandaag een enquête gehouden onder de bezoekers van deze win kelstraat. Het onderzoek, dat in op dracht van de gemeente wordt uit gevoerd, houdt verband met de plannen om voor het deel van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en het Gangetje een wandelgebied te maken. Dat laatste voorlopig nog op proef. Om te peilen hoe het win kelende publiek dat vindt, zal zo wel voor, tijdens als na de proef ge ënquêteerd worden. Afgelopen dinsdag werd het publiek voor de eerste maal ondervraagd en aan het einde van de proefperiode gebeurt dat nogmaals. Goeie Mie Bij het bekijken van drie eeuwen rechtspraak is het ook aardig te zien dat rechters op een bepaald mo ment oog krijgen voor de minder toerekeningsvatbaarheid van hun verdachten in veel gevallen kon worden toegeschreven en dit ook in de zwaarte van hun vonnissen tot uitdrukking brachten. Een dergelyk verzachtende om standigheid werd echter zeker niet aangevoerd bij de zitting, waarop Maria Chatharina Swanenberg, be ter bekend als de Leidse gifmeng ster "Goeie Mie", zich moest ver antwoorden voor maar liefst 90 vergiftigingen met dodelijke af loop, die met haar in verband wer den gebracht. Tijdens die zitting werd het door velen betreurd dat de doodstraf in 1870 was afgeschaft en op haar niet meer van toepassing kon zijn. "Goeie Mie" kwam er daardoor vanaf met levenslange gevangenisstraf. "Moord en Doodslag" is nog tot 10 juli in de Lakenhal te zien. De ex positie bevat een serie bij de pro cessen betrokken documenten en afbeeldingen. Daarnaast is er een galg te zien, een radbraakkruis en diverse martelwerktuigen. De educatieve dienst van het mu seum heeft een speciale uitgave gemaakt, die opdrachten bevat voor scholieren van het voortgezet onderwijs. TON VAN BRUSSEL Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS CGL krijgt drie zetels LEIDEN - In het bericht over de voorlopige uitslag van de verkie zing van de Leidse universiteits raad (deze krant van woensdag jl.) stond dat de studentengroepering Centrum Groepering Leiden zal te ruggaan van vier zetels naar éen. Dat is onjuist. CGL zal met één zetel teruggaan van vier naar drie. ANTIEKE KLOKKEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3