NIEUWE WEGEN NAAR DE ZON Nog een Kadett KNAC-PERSPRIJS Galant Sigma 2000 GLX ruim, rustig en razend compleet "Sprookje" Mitsubishi nog niet afgelopen ZATERDAG 21 MEI 1977 Uveral wordt aan nieuwe wegen gebouwd. Gereed gekomen gedeel ten van routes naar de vakan tieoorden worden open gesteld Hier wordt de laatste hand gelegd aan een snelweg. Nog even en een nieuwe weg naar de zon ligt open voor de liefhebbers. De Westduitse Autobahnen zullen weer een uiterst belangrijke rol spelen in het komende, ongetwijfeld weer drukke vakantieverkeer. Deze kaart geeft een actueel overzicht van de vele oude en enkele nieuwe mogelijkheden. De kaart laat ook de nieuwe wegnummering zien, die het vinden van de goede weg aanzienlijk vergemakkelijkt Maar ook de wegen waarde meeste ongevallen voorkomenGunstige nieuwe verbindingen zijn o.a.Köln-Olpe.de snelweg over de linker Rijnoever en Dortmund-Soest-Kassel. Men kan er zijn voordeel mee doen. Vakantiegangers, die via Brussel en Namen richting Luxemburg rijden, kunnen Brussel zelf ver mijden. Het oostelijk deel van de ringweg om de Belgische hoofd stad, die ondermeer de autosnel weg E10 van Antwerpen naar Brus sel verbindt met de autosnelweg E40, van Brussel naar Namen, is namelijk voor het verkeer vrijgege- Tussen Brugge en Duinkerken kan men nu ook over een nieuw stukje autosnelweg langs de Belgische kust. Het betreft een gedeelte in de nieuwe snelweg A68 tussen Jab- beke en Nieuwpoort aan de auto weg Gent-Oostende. Op weg naar de Ardennen is een 10 kilometer lang traject tussen Luik-Chénée en Beaufays voor het verkeer opengesteld. Frankrijk De Autoroute B9 tussen het Franse Perpignan en de Spaanse grens is gereed. Omdat deze snelweg aan sluit op de Spaanse "Autopista" naar Barcelona kan de zeer drukke grensovergang bij Le Perthus wor den vermeden. Het deel van Nar- bonne naar Perpignan moet nog gereden worden via het oude stuk kustweg van de N9 met de bekende vertragingen. Rustiger Het zeer drukke traject (N 10) Tours-Poitiers-Bordeaux-Frans/ Spaanse grens kan men mijden door een al ternatieve route te kiezenLet op de omklapbare borden langs de N 10. Meetpunten zorgen voor omklap pen als de route te druk wordt. De alternatieve route wordt dan zicht baar en die gaat via kleinere en ook rustiger wegen. Wel meer kilome ters, maar toch sneller naar het doel. Op de nieuwe ANWB-kaarten van Frankrijk staat deze route met groene pijlen aangegeven. Naar Valencia Automobilisten kunnen via Barce lona richting Valencia rijdend, tot Amposta over de Autopista gaan Nog deze zomer hoopt men het deel Amposta-Peniscola open te stellen. Bij Castellon weer via de Autopista naar Valencia. Met bestemming Gandia en Ali cante kiest men de route via de Autopista-trajecten Silla-Gandia- Altea-Alicante, die eind vorig jaar gereed kwam. Vakantiegangers voor Spanjes noordkust kunnen vanaf de Franse grens tot aan Bilbao de Autopista berijden. Minder steil Op de Oostenrijkse route Nürnberg-Passau-Wenen is 12 ki lometer autosnelweg gereedgeko men. De stad Linz kan daardoor vermeden worden. De helling ten zuiden, van de Rennweg is van 18 procent terug gebracht tot 11 procent. Caravan- rijders kunnen nu oo.k van deze zuid-noord verbinding gebruik maken. Engeland De verbinding tussen Hull en Li verpool in Engeland is beter ge worden door de bouw van een brug over de Ouse. Het traject kan nu in 2'/2 uur gereden worden. Köln-Olpe Naar het hart van het Duitse Sauer- land kan men nu rijden via de nieuwe weg Koln-Olpe. Via de Au- tobahnkruising Olpe-Süd is ook het Siegerland en Ederstausse (Hessen) sneller te bereiken. Van de Autobahn Ulm- Memmingen-Kempten wordt het stuk Senden-Illertissen openge steld. In mei komt het deel tussen Burlafingen-Senden gereed. Het verkeer richting Lindau (Bo- densee), West-Tirol en richting Vo- rallberg (Oostenrijk) kan nagenoeg tot Kempten onafgebroken Auto bahn rijden. Voor het verkeer van Hamburg naar Flensburg (A7) richting Jut land in Denemarken komt eind mei het stuk tussen Schleswig/Jagel (B77) tot Schleswig (B201) klaar. Het KNAC-bestuur heeft de KNAC-persprijs voor dit jaar toegekend aan Wim Oude weernink (29), technisch redac teur van het blad Auto Revue. Het besluit hiertoe is genomen omdat Oude Weernink omvang rijke en gewaardeerde auto- journalistieke arbeid verricht, die onlangs een hoogtepunt be reikte door de verschijning van het door hem geschreven uit muntend gedocumenteerde en geïllustreerde boek waarin de geschiedenis van de familie Spijker wordt behandeld. Gedurende ruim veertig jaar gaf de naam Spijker Nederland ver buiten de landsgrenzen naam als autofabricerend land. In het toekennen van de KNAC-persprijs 1977 heeft het bestuur mede overwogen dat toekenning aan Oude Weernink voor andere jonge autojourna listen een stimulans zal zijn om het vak autojournalistiek met enthousiasme uit te oefenen. De prijs bestaat uit een wissel beker en een bedrag van 500 gulden. Met de Kadett Berlina introdu ceert Opel volgende maand een nieuwe modellenreeks in de Ka dett serie. Ook zijn de uitvoerin gen van de andere Kadett mo dellen gewijzigd. Zo kregen de Special, Deluxe en Berlina se ries ondermeer een nieuw front. De richtingaanwijzers zijn thans op gelijke hoogte met de kop lampen gemonteerd. Dit voor een betere zichtbaarheid, ook van de zijkant. Het radiateur- scherm werd hoger en de motor kap vlakkeï. De bumper werd zwaarder en is op Berlina en De- luxe voorzien van een rubber strip. De vormgeving van de nieuwe buitenspiegel vermin dert het vuilworden van de zij ruit bij nat weer. De Kadett in standaard uitvoering kreeg evenals de Berlina en De- luxe modellen geheel nieuw ontworpen stoelen. De stan daard Kadett kreeg verder vier kante koplampen en heeft als basisuitrusting onder meer ta pijt op de vloer, schijfremmen voor en rembekrachtiging, ach terruitverwarming, een voor ruit van gelaagd glas en oprol- gordels. Er is ook een nieuwe motor in het Kadett programma, leverbaar in Special De Luxe en Berlina modellen. Het is de beproefde krachtbron uit de Manta en Ascona. Deze 1600 cc motor le vert 75 pk en maakt een topsnel heid van 160 km/uur mogelijk. Acceleratie van 0 tot 100 km in 13 seconden. De Kadett koper heeft thans keuze uit een 1,2 N, een 1,2 S en een 1,6 S ltr. motor, die respectievelijk 55, 60 of 75 pk leveren. De 105 pk 1,9 ltr. inspuitmotor is uitsluitend leverbaar op de Kadett GT/E. 1° Koos Post De Japanners verwijten de Euro pese autofabrikanten dat zij nooit serieuze studie hebben gemaakt van de eisen die de Japanse au tomarkt stelt. Het was een top man van een Japanse autofabriek die kortgeleden dat verwijt nog eens onderstreepte. Volgens hem was dat een van de belangrijkste redenen dat de Europese auto's zo weinig voet aan de grond heb ben gekregen in Japan. Natuurlijk klinkt dat verwijt wel mooi, maar de Japanners hebben de Europeanen ook niet zo bijster veel kans gegeven de markt te verkennen. Die was heel lang ge sloten, heeft toen een tijdlang op een dun kiertje gestaan en is nu eindelijk pas wat verder aan het openbreken. Maar het zal nog heel wat tijd vergen voor de Eu ropese auto op de Japanse markt hetzelfde entree heeft als de Ja panner hier. Maar desondanks moeten we toe geven dat de Japanners inder daad uiterst grondig werk maken van de marktomstandigheden hier. Het is heel duidelijk te mer ken aan het als een komeet om hoog geschoten nieuwe merk Mitsubishi. De verbeteringen aan de modellen van dit merk rollen als rijpe appels van de boom. En nog hebben de Japanse fabrikan ten het gevoel niet daar te zijn, waar zij zijn willen. In de tijd dat wij de Galant Sigma reden was één van de mensen van importeur Hart Nibbrig en Greeve weer met enige Japan ners op stap door Europa. Be paald geen vakantietripje. Er werd onderweg hard en serieus gewerkt. Ze waren op stap ge gaan met een aantal concurre rende wagens. Om te weten te komen hoe die auto's aanvoelen. Wat daarin beter is dan in de Mit subishi's. Welke stappen vooruit de techniek heeft gemaakt bij de concurrenten. Nauwkeurig worden de ervaringen geboekstaafd en zij zullen later in Japan de brandstof zijn voor een hoogoplaaiend research-vuurtje. En men kan er staat op maken, dat er te zijner tijd wel weer één of andere verbetering uit de Ja panse koker zal rollen. In Sassenheim bij Hart Nibbrig en Greeve zijn ze er maar wat gretig op om steeds weer te herhalen dat de produkten van Mitsubishi in de enkele jaren dat ze hier opere ren zo grondig zijn verbeterd. Dat vele wensen, die door de H.N.G. werden geuit nu al zijn verwezen lijkt. En de juistheid van die con statering hebben we zelf kunnen ervaren bij het rijden in de Galant Sigma. Eigenlijk zouden we het liefst dat woord Galant maar laten vallen, want deze Sigma is bepaald een andere auto dan zijn voorganger, de gewone Galant. Niet alleen is hij 10 cm langer en 5.5 cm breder, hij heeft ook een grotere spoor breedte en ziet er beslist veel be ter, wat neutraler, maar daardoor aantrekkelijker uit. Hij is ook in technisch opzicht een drastische verbetering ten opzichte van de "oude" Galant. Er zijn twee uitvoeringen van deze Sigma. Met een 1600 cc motor en met een twee liter krachtbron. We weten niet exact hoe die 1600 ver sie proeft, maar de wagen met de 2000 cc motor waarin wij hebben gereden beviel ons best. Uiterlijk is er weinig verschil. De zelfde wat meer op Europese smaak geënte vormgeving. Het zelfde cockpit-idee gevende dashboard, waarop overigens een macht aan nuttige informatie is te vinden. Maar het is wel prettig laag gehouden, zodat men het niet als een obstakel ervaart bij het zicht op de weg. Ook in beide versies dezelfde stoelen'met de wat korte zitting. De Japanners blijven een beetje moeite houden met de Europese maten, want in hoevele richtingen de stoel ook verstelbaar bleek, ons kruintje bleef af en toe het plafond beroe ren. Ongetwijfeld een kwestie van tijd, dan hebben de fabrikan ten dat ook opgevangen. De bedieningselementen zitten schier ideaal. Voorts een verstel baar stuur. Een uiterst soepel functionerende versnellingsbak. Met een vijfde versnelling als overdrive. We hebben het al meer gezegd, zo'n vijfde versnelling heeft als overdrive twee functies: het terugdraaien zowel van het kabaal als van het verbruik. Nu is dat terugdraaien van het ge luid in de 2000 GLX nauwelijks nodig. Mitsubishi heeft het pa tent van de zogenaamde "80- motor", waarop twee in tegenge stelde richting draaiende balan sassen zijn gemonteerd. Met de bedoelingen trillingen en geluid tegen te gaan. We hebben al eens mee): de loftrompet gestoken over deze op zichzélf zo simpele, maar uiterst effectieve construc tie. Het enige wat in de GLX aan geluid overblijft is het windge ruis. En we moeten zeggen dat de Galant Sigma daarin bepaald niet karig was. Het terugdraaien van het verbruik is ondanks die vijfde versnelling niet zo bijster goed gelukt, want wij kwamen steeds weer in de buurt van de één op negen en dat is toch wel flink aan de maat. Maar daar staat veel positiefs te genover. Deze Galant Sigma is een prettige reiswagen, die zich ook in de stad goed laat hanteren. De vering en wegligging zijn ten opzichte van zijn voorganger aanzienlijk verbeterd door een nieuwe achterasophanging met schroefveren en - zoals het pers bericht zegt - een verbeterde fixatie van de achteras. In elk ge val is er niet veel meer over van de stugge vering, die de "oude" Ga lant niet altijd even prettig op de weg maakte. De wagen laat zich - zoals gezegd - gemakkelijk besturen. Bij het snelle bochtenwerk heeft de ach- 'terkant wel de neiging uit te bre ken maar het laat zich vrij soepel corrigeren. De stuurkarakteris- tiek is bij hoge snelheden nog steeds aan de vage kant, maar is toch wel beter dan in het verle den. In de hogere snelheidsregionen is de wagen bepaald geen uitschie ter. De felheid die men in de la gere versnellingen kan ontkete nen is dan stevig in ruste en het duurt vrij lang eer men het on derste uit de kan te pakken heelt. Maar dan staat de naald van de teller op of zelfs even over de 170 km. Dat is natuurlijk in ons land nog steeds niet ter zake doende. We mogen niet hard, daarvoor moe ten we de grens over. Blijft voor hier een lekker comfortabele wa gen, waarin men nagenoeg alles vindt wat er vandaag de dag aan- uitmonstering te vinden is. Zelfs een knopje aan de zijkant van de stoel, waarmee men een kussen tje in de lendenen tevoorschijn kun toveren. Het is tekenend voor de compleetheid van deze toch al zo complete Japanner. En dat alles voor een zeer accepta bele prijs. Het goedkoopste exemplaar uit de Sigma-serie (de 160U GL) koopt men voor 14.854 gulden. De door ons gereden 2000 GLX komt natuurlijk aanzienlijk duurder uit: 17.281 gulden. Een pluche interieur van de 2000 GLX. In het midden van de achterbank een gat, waarin een handgreep zit, waarmee men de bank 45 graden achterover kan laten hellenOnderaan de bestuurdersstoel het knopje voor het lendekussentjeBijzonder compleet. Het moderne sprookje, dat Mit subishi heetDat zich afspeelt op de grens van Warmond en Sas senheim. Dat nog steeds de oli fant niet is tegengekomen, die met een lange snuit dergelijke verhaaltjes pleegt uit te blazen. Waarin nog steeds de toverfee rondwaart, die met haar tover stafje alle door H.N.G. aange pakte produkten in goud ver andert. Zo klinkt het mooi. Maar het plaatst goed management, een goed produkt en hard werken in een sfeertje, dat toch niet van deze kil zakelijke tijd is. Toch krijgt men de neiging tot zulke beelden als men zag en ziet wat daar bij Hart Nibbrig en Greeve is gebeurd en nog gebeurt. We hebben het al meer verteld. Het verhaal van de auto importeur, die enkele jaren ge leden plotseling zonder merk kwam te zitten. Audi werd op geslokt door Volkswagen en dat betekende voor het Sassen- heimse bedrijf balanceren op de afgrond. Een voor vrijwel ie dereen hier volmaakt onbekend Japans merk werd omarmd. Zeker, het had in het Land van de Rijzende Zon uitstekende re ferenties. Zeker, er stond een goed geoutilleerd bedrijf in Sas senheim alleen maar op een laag pitje. Zeker, andere mer ken hadden het echte pioniers werk voor de Japanners al ge daan. Maar nagenoeg niemand zal hebben verwacht, dat het alle maal zo'n vlucht zou nemen. Dat in de kortste keren de omzet van de beste Audi-jaren zou worden gehaald, ja zelfs verre overvleu geld. Dat personenauto's zou den worden geïntroduceerddie een verkoop haalden die dik lag boven de cijfers, waarop men de hele markt in zijn klasse had ge schat. En zo zouden we kunnen door gaan. Dit jaar had men de om zet van personenauto's in een brutaal en optimistisch moment op een dikke 12.000 stuks ge schat Het leek enorm vrijpostig Anderhalf maal zoveel als het beste jaar met Audi. Dat kon toch nietHet blijkt best te kun nen. Als het doorgaat zoals in de eerste vier maanden van dit jaar haalt Mitsubishi maar even 15.000 personenauto's. On voorstelbaar,. Dat betekent een voortdurenu op de tenen lopen in Sassen heim. De enorme parkeerterrei nen achter het bedrijf zijn on langs groots uitgebreid. Er staan lange rijen auto's te wachten om voor verzending te worden gereed gemaakt. Het is er zó druk op die terreinen - per dag honderden auto's in en uit - dat men zeer binnenkort begint met de bouw van een "verkeers toren". De mensen in die toren zullen met een computer de stroom op en om de parkeerter reinen regelen. Het is slechts één afdeling van het bedrijf, dat snel moet mee groeien met de expansie van het gehele bedrijf. Maar zo is het na tuurlijk over al. Op elke afdeling stapelt het werk zich snel op. Toch is het nog niet genoeg. "We voeren een beleid van diversifi catie", zegt directeur Karl. Dat betekent méér potjes op het vuur hebben. Daarom wordt deze zomer be gonnen met de verkoop van be stelauto's. De fabriek heeft er zelf om gevraagd. Die zag het zo goed gaan met de personena uto's, dat men het ook wel aan durfde met bestelauto's. In Sas senheim werd de "slapende" af deling "Transporttotaal" weer in het geweer geroepen en die gaat voorlopig met twee typen vrachtwagens in de strijd, de Mitsubishi City Truck 35 en 50. Die getallen staan voor het toe laatbaar totaalgewicht. De import van vrachtwagens is niet nieuw voor HNG. Het heeft zestien jaar O.M. vertegen woordigd. Maar voor vele Mitsubishi-dealers zal het wer ken met bestelauto's - en later zwaarder vervoer - wel proble men geven. Daarom ziet men in Sassenheim dit alleen maar als een beginnertje. De start van een onderneming,die langzaam maar zeker zal moeten groeien. Tot wagens van veertien ton toe. Maar dat is toekomstmuziek. Wanneer echter de lijn van het recente verleden zich doortrekt en het succes gewoon wordt ge prolongeerd dan ziet het er naar uit dat die toekomstmuziek ui terst welleuidend zal worden. Dirigent in dit nieuwe Mitsubishi-concert zal de heer J W. den Hartog zijn, die op 29- jarige leeftijd is belast met de leiding van de truck-afdeling

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27