CDA PVDA VVD PPR CPN D'66 DS'70 SGP BP GPV PSP RKPN Stemwijzer ZATERDAG 21 MEI 1977 PAGINA 23 Auto en openbaar vervoer Eigen huis en huren Lonen, inkomens, belastingen en uitkeringen Maatregelen tegen werkloosheid en inflatie Kernenergie Abortus Kinderbijslag/ kinderaftrek Groei van het verkeer terugdrin gen. Beleid richten op veiligheid, verkeersopvoeding staat daarbij centraal. Meer aandacht voor voet ganger en fietser. Eerder verbete ring van bestaande wegen, dan aanleg van nieuwe. Een ruimer toepassen van treinhaltes in voor steden. Uniforme tarieven voor openbaar vervoer. Parkeermoge- lijkheden scheppen bij stations en aan rand van steden. Aftrekken van hypotheekrente voor belasting moet gehandhaafd blij ven. Het aftrekken van de onder houdskosten van een huis gedeel telijk weer mogelijk maken. Het eigen woning-bezit moet worden gestimuleerd. Huursubsidies zo veel mogelijk individueel geven. Bezuinigen op subsidies voor be ter betaalden. Lonen blijven achter bij arbeid- sproduktiviteit. Komt vrijwel neer op „nul-lijnOverheid kan maxi mum prijscompensatie vaststellen Sociale uitkeringen loskoppelen van minimumloon. Ze worden waardevast (alleen aan de prijsstij ging gekoppeld) en blijven niet welvaartsvast (gekoppeld aan loon stijging). Meer deling in vermo- gensaanwas (VAD) voor individuele arbeider. Stuk inkomen belasting vrij sparen. Forse matiging van de collectieve uitgaven (voor rijk en sociale ze kerheid) Deze eisen in 1977 ruim 55 procent van het nationaal inko men (235 miljard) op. Ze mogen voortaan met 0,6 a 0,7% Wat overblijft van de jaarlijks met 3,5 a 3,75% groeiende nationale koek is voor winsten ten behoeve van meer werk. Economische structuur versterken door selectief groeibe- leid. Prijsmaatregelen en verder zuiveren prijscompensatie. Bij toepassing van kernenergie is vanwege de daaraan verbonden risico's die ten dele nog steeds onoverzienbaar zijn uiterste te rughoudendheid geboden. Abortus mag door de medicus niet worden toegepast, tenzij de voort zetting van de zwangerschap voor de lichamelijke of geestelijke ge zondheid van de vrouw een ernsti ge bedreiging meebrengt. Kinderbijslag in de orde van groot te van de minimale kosten van levensonderhoud van een pormaal kind. Bij belastingvrije vaste be drag per kind rekening houden met aantal en leeftijd van de kinde ren in hel gezin Géén rekening houden met het inkomen van de ouder(s). Kinderaftrek bij de in komstenbelasting kan worden af geschaft. Reclame voor auto's aan banden leggen. Landelijke parkeeronthef- fing voor gehandicapten. Verbete ring openbaar vervoer: vrije banen, voorrang op overig verkeer, nieu we verbindingen. Zo laag mogelij ke tarieven. Aanleg wegen wordt beperkt, het onderhoud niet: in verband met de verkeersveiligheid. Huursubsidies mogen niet lager Eerlijker verdeling van de woon ruimte: grond moet in handen van de gemeenschap. Aftrekken hypo theekrente afschaffen en vervan gen door een stelsel dat rekening houdt met de draagkracht Meer zeggenschap voor huurder Voor lopig niet meer koopwoningen en de premie koppelen aan het inko men. Splitsen van panden verbie den. Tweede woningen tegengaan. Verdere verkleining inkomensver schillen. Wettelijk maximuminko men van vijf keer netto minimum loon. Loonstijging in gelijke bedra gen en niet in procenten. Alle werknemers in CAO. ledereen net to evenveel vakantiegeld. Uitkerin gen blijven voor 100% gekoppeld aan minimumloon. Ze blijven dus welvaartsvast. Minimuminkomen zelfstandigen. Tarief vrije beroepen aan banden. Inkomens en vermo gens openbaar. Matiging collectieve uitgaven be perken, anders komt sociale zeker heid in gevaar De uitgaven mogen jaarlijks met 1 procent stijgen. Zware boete op overtreden van de prijsvoorschriften. Garantie nodig dat meer winst ook werkelijk meer werk zal betekenen. Greep nodig op investeringen Overheid moet actief zijn bij scheppen van ar beidsplaatsen. Arbeidsplaatsen eerlijk verdelen. De opwekking van energie door middel van kernreactoren wordt ter hand genomen zodra de resul taten van versterkt wetenschappe lijk onderzoek dit wettigen. Er wor den geen nieuwe kerncentrales ge bouwd Kalkar en UCN (het ultra- centrifugeproject in Almelo) krij gen geen vervolg. De strafbaarstelling van zwanger schapsonderbreking door artsen wordt opgeheven Voor abortus gelden dezelfde regels en waarbor gen als voor iedere andere medi sche ingreep. Het systeem van kinderbijslag en kinderaftrek wordt vervangen door één toeslag, die belastbaar is. uit betaald wordt aan ouders/verzor gers, eindigt boven een bepaald maximum en afgestemd op een stelsel van studiefinanciering, dat gelijke kansen voor ieder waar- Vrije keus vervoer Particulier en openbaar vervoer moeten elkaar aanvullen. Anti-autobeleid wordt afgewezen. Voor velen in niet-ste- delijke gebieden is de auto onmis baar. Centra steden moeten be reikbaar blijven. Verbetering we gennet zo veel mogelijk door ver breding. wegnemen knelpunten en rondwegen. Tarieven openbaar vervoer nauwer aansluiten bij kos ten. Bevordering eigen woningbezit. Woningproductie opvoeren On derhoudskosten weer aftrekbaar maken. Huurders van woningwet woningen moeten het recht krijgen hun woning te kopen. Huurprijs moet vertaling zijn van woongenot, subsidie geven als iemand dat niet kan betalen. Beleggers weer inte resseren in woningbouw. Jaarlijkse verbetering van de lonen (koopkracht) door belastingverla ging. Geen collectieve VAD. Socia le uitkeringen loskoppelen van mi nimumloon Alleen AOW en AWW blijven welvaartsvast Progressie in belastingen afzwakken. Kleine spaarders beschermen tegen infla tie. Waardevastheid uitkeringen is voorlopig Ze kunnen later weer extra worden verhoogd. Collectieve uitgaven zodanig be vriezen dat ze over enkele jaren alleen maar meegroeien met groei nationaal inkomen, Dat is de „nul lijn" voor de collectieve sector. Stimulering economische groei door lastenverlichting burgers en bedrijven. Vennootschapsbelasting moet lager Ondernemingsgewijze produktie hoeksteen samenleving. In nauw overleg met onze Europe se partners en moet onze andere bondgenoten in de vrije westerse wereld moeten wij onze toekomsti ge energievoorzieningen veiligstel len. Dit geldt zowel voor de verde re ontwikkeling van aardgas, kolen en olie. als voor het ontwikkelen van kernenergie. De overheid onthoudt zich van een algemeen geldend verbod van zwangerschapsafbreking. De be slissing tot abortus ligt bij de vrouw De arts die overweegt de ingreep te verrichten dient een andere deskundige te raadplegen, indien de zwangerschap langer dan een bepaalde termijn (onge veer drie maanden) heeft geduurd Kinderaftrek handhaven. Kinderbij slag geleidelijk afbouwen. Bijvoor beeld door ook bijslag van twee kinderen te bevriezen. Ook een mogelijkheid is bijvoorbeeld met ingang van 1978 helemaal geen kinderbijslag meer te betalen voor kinderen die vanaf dat jaar worden geboren. Beperken van noodzaak reizen. Aantal voertuigen terugdringen. Groei verkeer tot staan brengen Voorrang voor openbaar vervoer. Geleidelijk invoeren van gratis openbaar vervoer. Bebouwde kom men van steden en dorpen auto vrij maken. Verhoging frequenties openbaar vervoer. Eigen rijbaan voor openbaar vervoer. ledereen boven de 18 jaar heeft recht op een eigen woning. Subsi die voor koopwoningen koppelen aan inkomen, evenals aftrek voor belastingen Transactiewinsten moeten worden tegengegaan Zeg genschap huurder moet worden vergroot In stadsvernieuwingsge bieden moeten de gemeenten zo veel mogelijk woningen in eigen dom krijgen. Elke Nederlander een basisinko men Verdere inkomensnivellering door netto loonverschillen te ver kleinen. Sociale uitkeringen blijven gekoppeld aan minimumloon. Loonsverhogingen in centen en niet in procenten. Alle werknemers onder CAO. Er komt maximumin komen. Inkomens en vermogens, alsmede daarover geheven belas ting worden openbaar. De VAD bedraagt 50% van de overwinst. Overheid kan banken en verzeke ringsmaatschappijen dwingen hun geld te steken in de meest noodza kelijke dingen. Ze krijgt een veto recht bij investeringen Investerin gen moeten op hun effecten voor het milieu worden getoetst Via belastingmaatregelen arbeidsinten sieve en kleinschalige bedrijven steun verlenen. Kernenergie is niet aanvaardbaar, omdat o a. geen veilige opruiming van langlevend radio-actief afval mogelijk is, geen voldoende garan tie voor de veiligheid van het pro- duktieproces gegeven kan worden Daarom worden de bestaande kerncentrales buiten bedrijf ge steld. de huidige kernenergiepro jecten stopgezet en geen nieuwe plannen in voorbereiding geno- De kinderaftrek wordt afgeschaft De kinderbijslag wordt aangepast aan het inkomen Er moeten per jaar tienduizenden volkswoningen meer worden ge bouwd. Ingrijpend verbeteren van oude woningen Grondspeculatie verhinderen. Lagere huren door: vermindering van btw op de bouw, beschikbaar stellen van geld tegen lage rente, druk op aannemerswin sten en vermindering van grond- kosten. Geen jaarlijkse huurverho ging meer. De onroerend-goedbe- lasting moet weg. Verhoging lonen. Verkorting werk tijd. Verlenging vakanties Verla ging pensioenleeftijd. Belastingver laging voor lage en middeninko mens Volle onderhandelingsvrij heid voor vakbonden. Minimumin komen zelfstandigen. Ter bestrijding van de inflatie moe ten uitgaven voor defensie. Nato, EEG en publiekrechtelijke bedrijf sorganisatie worden ingekrompen Geen tariefsverhogingen meer door de staat (inclusief aardgas). In gebieden met grote werkloos heid staatsbedrijven vestigen Ver bod op massa-ontslag. De staat neemt zonodig bedrijven over. Na tionalisatie van bodemschatten, zoals aardgas. Opwekking en toepassing van ker nenergie moet een overheidstaak zijn, die omgeven is met maximale en controleerbare veiligheidsga ranties. Tegen uitbreiding van het ultra-centrifugeproject, omdat dit de Duitse atoombewapening dich terbij kan brengen. Strafrechtelijke bepalingen met be trekking tot de medische abortus moeten verdwijnen Gelijktrekking van de kinderbijslag voor werknemers en zelfstandigen Voor tweede woningen aftrekken hypotheekrente afschaffen Over wegen onderhoudskosten weer af trekbaar te maken. Bevordering ei gen woningbezit en het gemeen schappelijk bezit van woningen. Meer zeggenschap voor huurders. Grotere variatie in woonvormen. Recht op inspraak voor bevolking bij stadsvernieuwing. Slechts zeer geringe stijging lonen (koopkracht) mogelijk. Verdere ni vellering bij lagere en middeninko mens nu niet verantwoord, wegens gebrek aan gegevens. Sociale uit keringen niet waardevast maken. VAD-geld niet in één fonds stop pen. Speciale loonsverhogingen voor vuil of zeer zwaar lichamelijk Aandeel collectieve uitgaven in de nationale koek mag de komende jaren met niet meer stijgen dan 1/4 procent voor elk percent groei van het nationaal inkomen. Dat komt neer op 0,95 procent groei van de uitgaven per jaar. Na 1980 moet die groei stoppen. Herverdeling werkgelegenheid nodig tussen ac tieven en niet-actieven. Onderwijs beter afstemmen op maatschappe lijke mogelijkheden. Zolang de problemen rond veilig heid en radio-actief afval niet vol strekt toereikend zijn opgelost dient het praktische gebruik van kernenergie .niet verder te worden uitgebreid. Dus ook geen proefbo ringen voor afvalopslag en geen aanpak of uitbreiding van projec ten als de verrijkingsfabriek in Al- Vervanging van het stelsel van kin derbijslag en kinderaftrek door één regeling van gezinssubsidie met gelijke rechten voor werknemers, ambtenaren en zelfstandigen. De gezinssubsidie zal per kind onaf hankelijk zijn van het rangnummer in het gezin of van het inkomen van de ouders; eventueel met leef tijd rekening houden. Vervoersbehoefte laten afnemen. Meer aandacht voor fietsers en voetgangers Bevordering open baar vervoer. Subsidiëring open baar vervoer dusdanig dat de tarie ven niet sneller stijgen dan het prijspeil. Bevorderen selectief au togebruik. Bestaande wegen goed onderhouden. Liever verbeteren dan nieuwe wegen. Eigen woningbezit bevorderen Huurverschitlen tussen vergelijkba re woningen moeten verdwijnen. Daling woningbouw stopzetten, woningbouw afstemmen op be hoefte Warmte- en geluidsisolatie opvoeren Objectsubsidies afschaf fen, behalve voor invaliden-wonin gen e.d. en experimentele bouw. Individuele subsidie waar nodig. Vermindering van verschillen tus sen netto inkomens Maar niet zo dat dit de lust tot werken weg neemt Verlaging van belastingen. Oudedagsreserve zelfstandigen verruimen. Netto AOW/AWW blijft gehandhaafd op peil netto mini mumloon. Meer loon voor zwaar Investeringen stimuleren via belas tingverlaging voor het bedrijfsle ven Werkgelegenheid spreiden door selectieve investeringsrege ling. Bouwactiviteiten, zoals aanleg spoorlijnen en bouw parkeergara ges. bevorderen. Strenge inko mens- en prijsmaatregelen, als be drijfsleven niet vrijwillig mee wil deen. Begrip „passende arbeid" in werkloosheidswetten verruimen. Indien toepassing van kernsplit- singsnenergie niet vermeden kan worden, dient dit met maximale zorgvuldigheid te geschieden Dit betekent, dat het afval optimaal wordt gezuiverd ten behoeve van de terugwinning van zoveel moge lijk nieuwe „brandstof", zodat de omvang van het echte afval zo veel mogelijk kan worden terugge bracht. Er dient een medisch sociaal en juridisch verantwoorde regeling te komen voor een vraagstuk als abortus In vraagstukken als deze is voor DS'70 bepalend dat een ieder, dus ook elk partijlid, daarbij de vrijheid heeft zijn standpunt naar eigen inzicht te vormen. Voor alle studerenden van 18 jaar en ouder wordt de kinderbijslag afgeschaft. Ter wille van het bedrijfsleven moet worden gezorgd voor vol doende wegen, goede spoorweg verbindingen en een toereikend net van rivieren en kanalen. Verbe tering rijgedrag bevorderen. Ver plichte keuring auto's. Beveiliging wegen en spoorwegen. Beperking particulier vervoer onvermijdelijk. In de steden moeten de verkeers stromen worden gescheiden. Onderhoudskosten weer aftrekbaar maken. Eigen woningbezit bevor deren. De huurder moet in staat zijn zelf de huur op te brengen in uitzonderingsgevallen kan worden bijgesprongen Bouwen van wo ningen voor andere samenlevings vormen dan het gezin moeten wor den gestopt. Binnensteden mogen niet in handen vallen van projec tontwikkelaars. Voorrang voor wo ningverbetering en krotopruiming. Inkomensverschillen niet verder verkleinen. Dat tast alleen maar inkomens middengroepen aan Loonmatiging ter wille van werkge legenheid dringend geboden Ho gere lonen in sterke bedrijfstak ken. Sociale uitkeringen loskoppe len van minimumloon VAD moet zo veel mogelijk werknemers van bedrijven met vermogensgroei ten goede komen. Overheid moet bezuinigen om winstherstel bedrijfsleven mogelijk te maken. Dat kan door belastin gen te verlagen Prijzen moeten scherp in de gaten worden gehou den. Overheid moet desnoods in grijpen. Lonen ook matigen ten behoeve van werkgelegenheid. Be drijven zo min mogelijk direct steunen. Wel steun via globale maatregelen. Met kernenergie moet voorzichtig omgesprongen worden. De bouw van één of meer kerncentrales dient niet bij voorbaat uitgesloten te worden Maar dan moeten er wel waterdichte waarborgen zijn tegen straling en sabotage. Ook moet er een oplossing gevonden worden voor de verwerking en op slag van kernafval. De uraniumver- rijkingsfabriek in Almelo moet mede in het belang van de werkge legenheid uitgebreid worden Geen abortus, tenzij het leven van de vrouw ernstig gevaar loopt (me dische indicatie). Waar persoonlij ke en gezinsverantwoordelijkheden in het geding zijn, is er voor de overheid geen taak. Bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind Vrije woningbouw om de woning nood op te lossen en de werkgele genheid in de bouwsector te her stellen Onroerend-goedbelasting afschaffen. Loonsverhoging, vakantietoeslag en dergelijke niet in procenten maar voor iedereen in gelijke be dragen. Verlaging lasten voor zelf standigen. Vrije belastingvoet voor lonen, inkomens en salarissen tot 15.000 gulden. Dat bedrag is nodig voor eerste levensbehoeften. Geen wetswijziging die abortus provocatus verruimt. trekken zolang bij ons grote werk loosheid heerst. Vrije woningbouw om werkgelegenheid in bouwsec tor te herstellen. Bezuinigingen op de overheidsuitgaven zodat begro tingen weer sluitend gemaakt kun nen worden. Wegnemen verkeersknelpunten. Snelle ontwikkeling van verkeer met hanteren als vast gegeven. Goed functionerend openbaar ver voer is zeer waardevol. Parkeer voorzieningen aan randen van bin nensteden. Verkeersveiligheid be vorderen. Oog hebben voor belan gen voetgangers en fietsers. Eigen woningbezit bevorderen. Zo danig huurbeleid, dat gemeenten en woningbouwcoöperaties niet worden gedwongen te verhuren aan ongehuwd samenlevende pa ren of aan mensen met een homo fiele relatie. Voor minder draag- krachtigen individuele huursubsi die. Geen dwangmatige verkleining in komensverschillen. Overheid moet klimaat rijp maken voor vrijwillige nivellering. Vermogensaanwasde- ling veranderen in wettelijke winst- delingsregeling. Eigen risico invoe ren in sociale verzekeringen Dat houdt in dat uitkeringen niet direct beginnen te lopen. Regering moet in strijd tegen infla tie geldcirculatie in de hand hou den. Belastingverlaging om bedrijf sleven tot investeren aan te moedi gen Werkgelegenheid bevorderen door „program voor nationale in spanning". Daarin moeten vooral openbare werken voorkomen op gebied van milieu-behoud, milieu- opbouw, energie en openbaar rail- Spoedig moet worden begonnen met de bouw van de in uitzicht gestelde drie kerncentrales van 1000 Mw. De regering moet zich verzekeren van een blijvend con tract met een opwerkfabriek. Voor het bewaren van het actieve afval moet een permanente bewakings dienst (tegen sabotage) worden in gesteld. Door de toelating van abortus pro vocatus wordt Gods gebod „Gij zult niet doodslaan" met voeten getreden. Aan de kwalijke abortu spraktijken moet een eind gemaakt worden. Bij de loon- en inkomstenbelasting een kinderaftrek die rekening houdt met kinderrijke gezinnen. Nadruk op openbaar vervoer. Moet zo veel mogelijk worden bevor derd. Kosten openbaar vervoer be talen uit algemene middelen, dus gratis voor de reiziger. In grote steden railvervoer op vrije banen Spoorwegnet moet grootscheeps worden uitgebreid. Bevordering gebruik fiets, gratis vervoer per NS voor het rijwiel. Liftstations bij op en afritten van wegen. Goede huisvesting tegen betaalba re huren. Stichtingskosten moeten lager Meer woningwetwoningen bouwen. Afschaffen btw op wo ningbouw. Speculatie tegengaan. Subsidies verhogen. Onmiddellijke huurstop. Woningbezit in gemeen schapshanden Overdreven fiscale voordelen eigen woning opheffen Rekening houden met andere sa menlevingsvormen. Grotere gelijkheid inkomens nodig. Loon naar behoefte. Werken naar vermogen. Inkomen boven. 100 000 gulden volledig wegbelasten. Alle loonsverhogingen ook prijscom-' pensatie in centen. Sociale uit keringen volledig blijven koppelen aan minimumloon. Het minimum loon blijft meestijgen met de ge middelde loonstijging. Bij dreigende sluiting van bedrij ven moet de overheid ze overne men. Verder moeten banken, ver zekeringsmaatschappijen, pen sioenfondsen en de belangrijkste basisindustrieën worden genatio naliseerd Exploitatie van aardgas onder volledige staatscontrole. Verscherpt toezicht op multinatio nals. Kernenergie levert al bij geringe toepassing bedreigingen op voor mens en milieu over een zeer lange periode Daarom, stopzetting van het Kalkar-project, de kerncen trales in Dodewaard en Borsele en de UCN-fabriek in Almelo. Geen nieuwe kerncentrales in Neder land Verzet tegen de kernenergie plannen van met name West-Duits- land en België. Abortus moet als iedere andere medische ingreep onder het me disch tuchtrecht vallen (dus schrapping van de wettelijke straf bepalingen). De toetsingscommis sie moet afgeschaft worden De beslissing over abortus ligt bij de 'vrouw, zoals de beslissing over alle medische behandelingen ui teindelijk bij de patiënt moet lig- Alle sociale uitkeringen gelijk aan een welvaartsvast wettelijk mini mumloon, zonodig aangevuld in verband met kinderen. Autogebruik matigen. Verkeersvei ligheid sterk bevorderen. Verkeers delicten snel berechten. Studie naar opnemen van motorrijtuigen belasting in benzineprijs. Particulier woningbezit bevorderen door middel van premies en belas tingfaciliteiten. Huursubsidie voor economisch zwakkeren. Doorstro ming aantrekkelijk maken. Rechtvaardige beloning, afge stemd op de produktiviteit. Ver zwaren belastingdruk zoveel mo gelijk voorkomen Gunstige vestigingsfactoren voor gebieden waar snelle groei werk gelegenheid noodzakelijk is. Over heid moet ingrijpen in lonen en prijzen, als bedrijfsleven belangen nationale economie niet juist be hartigt. Het is alleen reeds uit hoofde van de door God aan de mensen gege ven opdracht onaanvaardbaar dat abortus provocatus op enigerlei wijze zou worden gelegaliseerd. Abortus is voor ons dan ook on aanvaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23