Van theelichtjes tot koninginnen PARIJS Mexicaanse folklore voor mannen vrouwen Decoratieve sierasperge om zelf te kweken FEEST IN TREIN ZATERDAG 21 MEI 1977 PAGINA 13 De nieuwigheden in de zaadca talogi zijn niet van de lucht. Al thans, zo worden diverse zaken aangeprezen. Waar het de zo merbloeiende bol- en knolge wassen betreft zijn die nieu wigheden dan meestal wat an dere vormen, andere kleuren of kleurmengelingen. Heel mooi soms, maar nieuw is natuurlijk niet helemaal het woord. Als nieuwigheden worden ook wel zaden aangeprezen en dan zijn het meestal zaden van exo tische gewassen of van kamer planten. Iets werkelijks nieuws is er dan natuurlijk niet aan. Al leen het feit dat ze dan nu ook in de handel zijn voor de particu lier. Toch heeft dat laatste wel z'n voordelen, want men kan dan zelf eens aan de slag gaan om te proberen een kamerplant te kweken. Als dat dan moei zaam verloopt kan alleen het respect voor de kweker nog- maar groeien. Toch valt het oog bij die zaad aanbiedingen dan wel eens op iets waarvan je zegt: „Het, dat is wel leuk". Als het bijvoorbeeld een kamerplant betreft die maar weinig gezien wordt in de handel of als het een kamer plant betreft die duur in aan schaf is. Bedenk echter wel dat het dan meestal planten zijn die niet zo gemakkelijk te kweken zijn of die er lang over doen voordat ze enig „aanzien" heb ben. Bij de jongste zaadaanbieding troffen we zo iets, waarvan we dachten „Het, dat is leuk". Zaad van de Asparagus. Niet van de bekende soorten, maar van de Asparagus „meyeri". Maar weinig plantenboeken be schrijven deze telg van het Le liegeslacht, die met de dichte pollen nog decoratiever is dan de wat sprietige Asparagus- soorten die overwegend wor den aangeboden. Deze Asparagus kan nu worden gezaaid in bakjes die we beslist warm moeten zetten. Zodra de plantjes goed zijn ontwikkeld worden ze in potjes overgezet en op warme voet voortge- kweekt. Zorg voor gelijkmatige warmte en sproei veel, dan kunnen ze in juni in een wat grotere pot worden overgezet. De verdere behandeling is als van de bekende Asparagus, die een lichte maar niet te zonnige standplaats vraagt, fegelmatig water moet hebben en ervoor zorgen dat de potkluit niet droog wordt. "Theelichtjes" noemden de Mui- dense schippers hen schamper toen ze vertelden een verhuurbed rijf voor antieke schepen te willen beginnen. Jocke Lingg en Mieke Otterman lieten de argwanende blikken uit dit mannenwereldje voor wat ze waren. Werkten hun plannen uit, opende 3 januari de "Zeilvloot Muiden", waren er "dag en nacht" mee bezig met als resul taat: een bijna volgeboekt seizoen, dat op 1 april is begonnen. Jocke Lingg: "We kwamen op het idee doordat schippers die in de zomermaanden zeiltochten voor toeristen verzorgden een vast wa- ladres zochten waar alle telefoon tjes centraal konden binnenkomen. We pakten het meteen groots aan, spraken we af en zo ontstond het plan om antieke zeilschepen te gaan verhuren". Mieke: "Wij ver richten nu het bemiddelingswerk tussen de schippers van die sche pen en het publiek dat voor één dag of langer zeiltochten wil maken". Hun Muidense medebewoners hielden hun activiteiten bevreemd in de gaten. Beiden schaterla chend: "Onze klanten ontvangen we bij "Ome Ko", een heel bekend plaatselijk café. Twee vrouwen da gelijks in de kroeg, dat kon niks wezen, sprak zo duidelijk uit hun blikken. Nu is dit wel veranderd. Men ziet dat we er als een waanzin nige mee bezig zijn". Zeven februari: een historische dag voor Zeiltocht Muiden. Hun eerste klant. Daarna stond de tele foon niet meer stil. Ze zijn nu bijna volgeboekt. Een hoogtepunt: 306 leerlingen van één school. De hele vloot (twintig schepen) zal daar voor uitvaren. De antieke zeilsche pen van rond 1865 tot 1902 hebben altijd een schipper aan boord. "Het is een mooie alternatieve vakantie met de bedoeling dat men actief aan het zeilen deelneemt. En het is niet duur. Voor 30 a 35 gulden per dag heb je een schip, een schipper, logies plus alle accommodatie en niet te vergeten: het plezier", zegt Jocke. Zij bedrijft de public rela tions voor de onderneming en lijkt er voor in de wieg gelegd. Het weer zou de ambitieuse plan nen van de Muidense meisjes we ieens dwars kunnen zitten. Fijntjes glimlachen zij: "Ook daar hebben we rekening mee gehouden. We hebben plannen om dan in een ver enigingsgebouw films te draaien of musea te bezoeken. Bovendien kan men zich tegen slecht weer laten verzekeren, het geld wordt dan terugbetaald. En dat is wel belangrijk want boven windkracht zes varen we niet uit". Het grootste deel van vloot bestaat uit botters, Zuiderzee- vissersschepen en enkele tjalken, klippers en vrachtschepen uit vroegere tijd. Met de "Zeilvloot Muiden" kan men naar de Wadden zee, IJsselmeer, de Friese meren en de Zeeuwse zeearmen. Jocke volgt in de weekeinds een schipperscUTsus om eventueel scholieren het touwsplitsen, kno pen, zeilnaaien, kaartlezen en navi gatie te leren. Al deze activiteiten om flink geld te verdienen? Weer de schaterlach die al vele malen tij dens het gesprek opklonk: "We zul len waarschijnlijk nooit winst ma ken, maar we hebben wel erg veel plezier en je kunt dit werk tot je 88ste blijven doen, wat toch mooi meegenomen is". De Muidense schippers zijn door Jocke en Mieke's grote bedrijvig heid volledig "ingepakt". Theelich tjes worden ze allang niet meer ge noemd. "We hebben nu de bijnaam "Koninginnen van de haven". Bei den breed grijnzend: "Veel toepas selijker, vind je niet?" Parijs, elke keer weer is het binnenrijden van de Franse hoofdstad een klein feest. Fijn dat ik er weer ben. Waarom? Ach, het is voorjaar en de terrassen zitten al Dit keer loopt alles gesmeerd, het is nog niet zo druk en zonder erg verstrikt te raken in het eenrichtingsverkeer beland je bij het hotel. En o wonder, je kunt er voor de deur parkeren. Voor hoelang weet je nooit, maar alla, de bon zien we straks wel weer De patrone achter de balie is wat norsig, maar ook dat hoort bij Parijs, want Parijzenaars zijn niet bepaald de aardigste mensen die op deze aardbol"rondlopen. Een halfuur later zitten we al op een terras, op die smalle, eigenlijk erg ongemakkelijke stoeltjes, maar ja, met je espresso in je hand is het leven goed. Zoals ook het eten 's avonds in het oudste cafe van Parijs (1682), je moet er wel een half uurtje wachten voor je aan tafel kunt, maar ook dat neem je voor lief. De volgende dag toch een probleem. De telefoonverbinding met Nederland laat op zich wachten. De vriendelijke jongen van de receptie draait aan de ouderwetse centrale tot z'n vingers er blauw van zien, maar Nederland krijgt hij niet. Een keer lijkt het te lukken, ik duik al vol verwachting de cel in, maar „Nou het zal ook wel een grote stad zijn waar je naar toe wilt bellen, maar zes cijfers. We ruziën wat door, totdat uit het opkamertje achter de balie plotseling de stem van „madame" klinkt „schei er maar mee uit, dat appararaat doet het al dagen niet goed". Daar sta je dan. Tenslotte bel ik uit het wijk-postkantoor, maar ook daar duurt het nog even. „Het is zo moeilijk om de internationale lijn te pakken te krijgen", zegt de Kleding die door mannen en vrou wen gedragen kan worden, maar ook specifiek mannelijke en vrou welijke kleding ontworp Elena Pe rez voor Metz en Co. Deze Mexicaanse van geboort liet haar collectie van vrijetijd- en party kleding in Mexico maken, door vrouwen die al vele jaren lang zelf hun fraaie artistrieke kleding ma ken. De hele collectie van Elena Pe rez werd uitgevoerd in Mexicaanse katoen dat met de hand ingeverfd werd in verschillende nuances bruin, beige en een enkel zwart mo tief. De dessins ontstaan doordat de patronen in de stof worden uitge knipt en vervolgens in verschil lende lagen over elkaar gestikt. Deze manier van dessineren wordt door de Mexicaanse vrouwen al eeuwenlang toegepast. Elena maakte Kafans, blazers, bolero's jurken en rokken (enkellang). Op de foto Elena Perez en haar man Rob van der Veer in twee ontwer pen uit de vrijetijd-serie. Niemand minder dan de Franse mode-ontwerper Pierre Balmain kreeg enige tijd gele den het verzoek nieuwe unifor men voor de Franse vrouwelijke, luchtmachtofficieren te ont werpen. Hier legt Balmain de laatste hand aan een marine blauw tuniek voor de luitenant-kolonel. Jocke Ling'g en Mieke Otterman. Invalsters bij het onderwijs voelen zich gediscrimineerd DEN HAAG - "We worden gedis crimineerd, achtergesteld. Het is onverdraaglijk dat men in deze tijd van vrouwenemanci patie in de salarissfeer op ons beknibbelt. Ik voel me in mijn waarde aangetast en weiger dan ook, louter om principiële rede nen, op te draven". Aan het woord is een bevoegde onderwijzeres, die naast haar bezigheden als gehuwde vrouw met twee opgroeiende kinderen, paraat is om bij ziekte of andere absentieredenen van onderwij zend personeel op (de lagere) school in te vallen. In het kader van de algemene één procentsbezuinigingsmaatregel van de rijksoverheid, die ook het onderwijs treft, is het inkomen van deze onontbeerlijke inval sters met 10 procent omlaagge- schroefd. De schoolhoofden klagen bij de in specties van het lager onderwijs nu al steen en been dat het steeds moeilijker wordt leeggevallen plaatsen voor de klas op te vul len. Als de griepbacil rondwaart kost het letterlijk kunst en vliegwerk om de kinderen niet naar huis te hoeven sturen. Soms lukt het niet. In elke gemeente wonen van der gelijke invalsters. De schoolbes turen of gemeenten kunnen, in dien nodig, onmiddellijk een be roep op deze onderwijzeressen doen. Maar als de (doorgaans aan gezinsbeslommeringen vastzittende - van mannen is vrijwel geen sprake) dames voor hun volwaardig maar tijdelijke werk 10 procent minder krijgen dan hun vast aan school ver bonden collega's loopt de be reidheid altijd klaar te staan en zonder meer in te springen aan zienlijk terug. De scholen weten er inmiddels alles van De maatregel doet denken aan die bij de katholieke zuil van het bijzonder onderwijs waar in ge val van teruglopend leerlingtal de gehuwde onderwijzeres als eerste op de nominatie staat te verdwijnen. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen stelt de maatre gel ongaarne te hebben geno men. Men moest echter kiezen tussen verlies aan arbeidsplaat sen (dat kon onder meer worden tegengegaan door schaalverla- ging) en een handvol impopu laire maatregelen zoals die van 10 procents loonsverlaging voor vervanging. Het eerste heeft het zwaarst gewogen. Overigens komt de vermindering neer op slechts 5 procent netto salaris minder. Duurt de ver vanging drie maanden of langer (bij langdurig buitengewoon verlof of verlof bij zwanger schap dan wordt de korting niet toegepast. Overigens stelt het ministerie dat de invalsters de zaak wel wat overtrekken. De dames zijn niet gebonden aan een volledig pro gramma en werken minder in tensief; hoeven zich veel minder voor te bereiden. De onderwijzeressen van hun kant ervaren de maatregel echter als je reinste discriminatie. In West-Duitsland is het mogelijk om bij de spoorwegen speciale wa gons voor feestjes te huren. Er zijn wagons met film- en diaprojectors, geluidsinstallaties en een complete keuken. En in andere kunnen een mannetje of honderd de dansvloer op. De Duitse Spoorwegen hebben nu vijfendertig van deze „Ge- sellschaftswagen", die worden verhuurd voor zakelijke bijeen komsten, maar ook voor bruiloften en partijen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13