M'ÏÏmI Ervaring Schür levert zege op Voor zeshonderd gulden koopje een IJslandse middenvelder Feyenoord wil Aad Mansveld in ruil voor eigen spelers ZATERDAG 21 MEI 1977 SPORT PAGINA 11 In de rust van FC Amsterdam - FC VW legde een der aanwezige foto grafen in de perskamer het weds trijdprogramma op de grond met de opstelling van beide elftallen boven, ging op een stoel staan en nam „in vogelvlucht" een foto van die beide opstellingen. „De laatste keer dat Jan Jongbloed in het Olympisch Stadion speelt", zei hij verklarend: „Een historisch docu ment!" Helemaal juist was zijn analyse van de situatie natuurlijk niet. Had hij het voor de wedstrijd gezegd, dan zou ik er vrede mee hebben gehad. Eindhoven won immers, zoals ver wacht, met 1-0 van Telstar en kwam daardoor op de laatste com petitiedag op 24 punten, en NEC speelde volgens plan gelijk tegen Ajax met 0-0 en kwam daardoor ook op 24 punten. En omdat FC VW nog onlangs het roemruchte Feyenoord met 2-0 in het zand had doen bijten, lag het in de lijn der verwachting dat FC Amsterdam op 23 punten zou blijven steken, en als één na laatste naar de eerste divisie zou moeten degraderen. Te meer omdat er FC VW alles aan gelegen zou moeten zijn om in de eerste plaats Eindhoven, en in de tweede plaats NEC de helpende redder shand toe te steken. Met FC Am sterdam trek je geen publiek naar de Venlose Kraal, maar wel met het naburige Eindhoven, en zelfs met NEC, al ligt het katholieke Nijme gen wat verder weg dan Eindho ven. Maar voor een Limburgse club ligt niets zo ver weg als Amsterdam, zelfs Alkmaar ligt, psychologisch gesproken, nog dichter bij. En dan zwijg ik nog maar over de reële reiskosten. Hoewel, waarom zou ik? Stel even voor de grap dat FC VW niet per touringcar met koelkast en radio, maar met de trein eerste klasse zou reizen, hoeveel zou dat dan sche len? Als we aannemen dat er 25 man meegaan (16 spelers, vier ver- zorgers waaronder trainer, dokter, tweede trainer en veldopholler en vijf bestuursleden), dan zit ik dacht ik aan de krappe kant. Een retour eerste klasse Venlo-Eindhoven kost f 15,75, een retour eerste klas Venlo-Nijmegen f 18,50 en een re tour eerste klas Venlo-Amsterdam f 40,50. Dat betekent dat de uit wedstrijd naar Eindhoven per trein aan de 25 FC VW'ers f 393,75 zou hebben gekost, tegen f 462,50 naar NEC Nijmegen, en liefst f 1012,50 naar FC Amsterdam. De tocht naar Amsterdam in plaats van naar Ein dhoven kost de Venlonaren vol gend seizoen dus ruim 600 gulden meer, voor dat bedrag hadden ze een IJslandse middenvelder kun nen kopen! Van erts tot arend U weet inmiddels dat FC VW noch zijn sportieve, noch zijn Financiële, laat staan zijn benedenmoerdijkse plicht deed. Het verloor smadelijk met 8-3. Nimmer van erts tot arend werd er in een wedstrijd zoveel ge scoord, althans in de eredivisie in dit seizoen. Voor Jan Jongbloed werd het een behoorlijke afgang, want hij kreeg drie spetters om zijn oren (zo heet dat op de tribune), en dat was deze competitie een zelf- zaamheid in thuiswedstrijden. Te gen AZ'67 waren het er weliswaar zes, en tegen Ajax ook drie, maar dat bleken achteraf dan ook de nummers 1 en 3 in de competitie, terwijk FC VW nummer dertien is. Normaël gesproken zou Jan Jong bloed dan ook met hangend hoofd het Olympisch Stadion vaarwel ge zegd moeten hebben, want FC Am sterdam scoorde in al zijn voor gaande thuiswedstrijden nooit meer dan twee keer, maar door een ongehoord wonder mocht hij het veld als aanvoerder van FC Am sterdam als triomfator verlaten. Waardoor het toch niet zijn laatste wedstrijd in het Olympisch Stadion werd. Tenzij FC Amsterdam-Roda JC volgend seizoen inderdaad in een eigen Amsterdams stadionne tje wordt gespeeld. Normaal? Was die 8-3-zege normaal? Ja en Nee. Laten we om te beginnen vast stellen dat FC VW deze competitie alleen maar thuis een hoogvlieger was, want dan werden haar door het dolzinnige publiek de vleuge len omgegespt die haar tot een arend maakten, die zich meedogen loos op haar prooi wierp. Club is vrouwelijk, dus ook football club, .dus ook FC VW. vandaar. FC VW veroverde 21 van haar 26 punten in haar thuiswedstrijden, uit werd al leen van De Graafschap gewonnen, en we weten wat dat betekent: 0-1-winst op de nummer laatst. Plus dan nog een paar 1-1 gelijke spelen uit tegen Eindhoven FC Utrecht en Haarlem, en een verras send 1-1-gelijk spel in de Kuip te gen Feyenoord. Een nederlaag in een uitwedstrijd was dus toch al kat in 't bakkie voor FC VW. en zelfs een nederlaag met kolossale cijfers was de Venlonaren niet onbekend. Tegen AZ'67 werd het 6-0, tegen niemand meer dan NEC in Nijme gen zelfs 7-1. Verlies met vijf doel punten verschil zoals afgelopen zondag tegen FC Amsterdam was dus niet ongebruikelijk voor Rett- kowski, Advocaat, c.s. Zelfs niet te gen een clug, waarvan thuis met 3-1 gewonnen werd, want van AZ'67 werd in Venlo ook met 1-0 gewon nen, en toch werd het 6-0 in Alk maar. Wat dat betreft, was het dus een normale uitslag. Plaatsnaam Maar de arend in Venlo werd niet meer dan erts in Nijmegen. Erts is zoals bekend een delfstof, waaruit kostbare metalen kunnen kunnen vrijgemaakt, vrijgemmaakt. Maar dan het dan wel verhit worden, en dat gebeurde niet in het Olympisch Stadion. Er was geen reden om fu rieus te spelen, want FC VW had zich al veilig gesteld. Er was geen publiek om Limburgers limbur- gers op te hitsen, en ook de „naam" van de tegenstander zette Kurci- nac, Jovanovic, Pala en al die ande ren niet in vuur vlam. valm. Ja, van de nummers een tot en met vier werden in totaal acht punten afge snoept, maar in die gevallen werk ten alleen al de namen Ajax, Feye noord, PSV en AZ als peppillen, Amsterdam niet. Dat is een plaats- Daar komt nog iets heel merkwaar digs bij: FC Amsterdam beschikt gewoon over betere voetballers dan FC VW. Dat is er vaak niet uitge komen, soms door pech, meestal door gebrek aan schotvaardigheid, een enkele keer door de scheids rechter. Vervoort voort zal FC VW wel op zijn blote knieën danken voor de geleden monsternederlaag, want als Amsterdam verloren had, zou hij degenen zijn geweest die Amsterdamse degradatie mede op zijn geweten had door die flagrante penalty tegen PSV niet toe te ken nen. U weet nog wel. Wat bezoe kersaantallen betreft, verdiende FC Amsterdam misschien niet in de eredivisie te blijven, maar wel wat het spel aangaat. FC VW stond na tuurlijk allerminst op scherp, het scheelde ongewijfeld ook een paar slokken op een borrel dat niet Vie- ten in het doel stond, maar Ardes- ch, die zich nog één keer in de kij- kerd mocht spelen (dat is hem dus gelukt), maar ook al ben je niet zo geïnteresseerd als je tegenstander, dan laat je je toch niet graag in de maling nemen bij persoonlijke duels, en dat gebeurde regelmatig. Bovendien speelde FC Amsterdam zo'n wedstrijd waarin vrijwel alles lukte. In het begin nog niet zo. want na een half uurtje riep iemand op de tribune over Van Bommel, die toch het eerste doelpunt had gescoord: „Die Bommel moeten ze ook maar gauw overdoen aan Ajax!". Maar daarna speelde FC' Amsterdam in zo'n winning mood die je ook wel eens als sjoelbakker kan overko men, wanneer de eerste zes stenen alle zes geruisloos tussen de poor tjes door zeilen, zonder de zijkanten zelfs maar te raken. Het typerend ste voorbeeld daarvan was het achtste doelpunt, van Geert Meijer. Hij rommelde zichzelf door de FC VVV-verdediging, dreigde de bal kwijt te raken, zette haastig de punt van zijn schoen tegen de bal om toch nog het laatste woord te heb ben, en zie, de bal schoot geschrok ken langs alle benen pal naast de verste paal in het doel! Alles lukte, want FC VW bood weinig weers tand, en FC Vróuwe Fortuna liep zich de sloffen uit het lijf! NICO SCHEEPMAKER ■W -n k* Van de Bunder leidt nog in Olympiads Ronde BLADEL - Frits Schur, voor het achtste jaar in Olympia's Ronde waarin hij twee keer winnaar werd in het eindklassement, heeft in Bladel een eerste etappetriomf be haald. Schür. met Hassink de meest erva ren man in net veld van 89 renners dat gisteren uit Scheveningen vert rok naar Bladel, heeft gebruik ge maakt van de gelegenheid die on verwacht en in het zicht van de ein dstreep ontstond. Toine van de Bunder had na uren van keihard werken geen macht meer. Peter van der Kruys, normaal gesproken ook sneller dan de routinier uit Di- dam, raakte doordat zijn voet uit zijn riempje schoot, de greep op de pedalen kwijt. Op dat moment be hoefde Schür alleen nog maar af te rekenen met Ad Prinsen. Op kracht, waar hij vier uur lang zuinig mee was omgesprongen, versloeg hij zijn laatste tegenstander Twee winnaars waren er in feite. In de eerste plaats natuurlijk Frits Schür, maar in nauwelijks mindere mate Toine van de Bunder. De kleine Zeeuw verdedigde niet al leen zijn eerste plaats met succes. iiij toonde een macht die de c rentie ontzag moet inboezemen en hij won bovendien nog wat secon den tijdvergoeding via een derde plaats in de eindsprint uit het kwar tet der sterken. Dat viertal had in de slotomloop over zes kilometer te Bladel de laatste selectie doorge voerd in de kopgroep van 16 rijders. Het veld vertoonde in de eerste twee uur alle verschijnselen van de harmonica. Van tijd tot tijd was de afstand tussen kop en staart groot, bij perioden werd het hele veld sa mengedrukt. Het uitrekken vond echter plaats door min of meer toe vallige omstandigheden, zoals een valpartij of een breuk in het peloton die niet bewust tot stand werd ge bracht. Het werd allemaal anders bij het binnenrijden van Brabant, nadat er een 100 kilometer, tamelijk moei zaam, was afgelegd. Van dat mo ment kenden de groten in de eerste groep, die toen ongeveer nog 50 hoofden telden, geen pardon meer. Afstand, weer en wind hadden hun slopend werk gedaan en er ont stond een waardige selectie van 14 renners: Ribbers, Van de Bunder, ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 0ÓK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat -19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huisadres: S.v.p. in blokletters Invullen! In leder vakje s.v.p. een letter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen f 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. die de gehele dag voorin had gere den met zijn trouwe maat Scheu- neman, Maas, Prinsen, Jonker, Van der Kruys, Koot, Van Leeuwen, Van Est, Schür, Havik, de attente Van Vliet en Spijker. Lammertink slaagde er na ettelijke pogingen in de sprong van de tweede naar de eerste groep te maken. Hij deed het samen met Van Gils, Van der Steen en Vooys. Slechts Van Gils en Vooys konden zich handhaven. De 16 kopmannen haalden niet en bloc de eindstreep. Daarvoor droe gen vooral Jonker en Van Est de verantwoordelijkheid. Zij braken uit, werden op enkele kilometers voor de streep teruggepakt en daarna gingen Van der Kruys, Prinsen en Schür in de aanval. Van de Bunder kon nog net aantikken. De leider in het algemeen klasse ment, een slecht-weerrijder met re putatie, was echter in de sprint kansloos. „Dat was geen wonder", verklaarde hij. „Bert Scheuneman en ik hebben de hele dag geweldig veel werk gedaan. Schur heeft in feite alleen maar aan het wiel geze ten. Ik was kapot, maar dat is van daag over. Ik ben kopman van mijn Sokaploeg geworden nadat ik aan vankelijk samen met Bert Scheu neman beschermd was geweest. In de eerste rit al hebben wij gereden op het behoud van de trui, dat wil mijn ploeg volhouden. Ik denk zelf dat ik daar ook wel wat aan zal kun nen bijdragen. Met slecht weer rijd ik goed en ik ben ook niet bang voor de heuvels die morgen in Limburg zullen komen". De uitslag van de eerste etappe van Scheveningen naar Bladel over 166 kilometer is: 1. Frits Schur (Elm) 3.47.23 (met tijdsverg. 3.47.08), 2. Ad Prinsen (Sok) z.t. 3.47.13, 3. Toine van de Bunder (Sok) z.t. (3.47.18). Het algemeen klassement is: l.Van de Bunder (Sok) 3.52.13, 2. Prinsen (Sok) op 6 seconden, 3. Schür (Elm) op 11 seconden, 4. Scheuneman (Sok) op 14 seconden, 5. Van Vliet (Amstei) op 20 seconden. De Belg Freddy Maertens heeft gisteren even buiten Napels de pro loog van de wielerronde van Italië gewonnen. Hij legde de tijdrit over 7,5 kilometer af in 11 minuten en 30 seconden. Tweede werd de Italiaan Francesco Moser, die 3 seconden meer nodig had, derde de Noor Knut Knudsen op 20 seconden en vierde de Belg De Muynck op 21 seconden. Basketbalteam plaatst zich voor EK na zege op Oostenrijk HELSINKI - Halverwege de weds trijd tegen Oostenrijk leek er geen vuiltje aan de lucht voor de Neder landse basketbalploeg. Oranje leek ook zijn zesde wedstrijd in het toernooi om het Europese B-kampioenschap, de eerste in de finalegroep. te gaan winnen. Veer tien punten was het verschil (42-28) en de Oostenrijkers waren in de slotfase van het eerste wedstrijd- deel weggespeeld. Normaal gesproken is zo'n voor sprong voldoende om de wedstrijd winnend uit te spelen, maar dan moet er na de hervatting nog zeker tien minuten geconcentreerd wor den gespeeld. Nederland deed dat niet en zag de voorsprong, vooral door de kleine Haselbacker, zeer snel minderen. En wat niet meer mogelijk leek gebeurde toch nog. Nederland kwam in moeilijkheden en keek na 11 minuten in de tweede helft tegen een achterstand aan: 54-55 Slechts dank zij een uiterste krachtinspanning en een slordig weggegooide bal van de Oostenrij kers kon de ploeg van Jan Jan broers de winst toch nog binnenha len. De 74-71 betekent dat de natio nale ploeg zich definitief heeft ge plaatst voor de strijd om de Euro pese titel in september in België. Oostenrijk is, evenals Nederland, een verrassing op dit toernooi. De mannen van coach Jan Hluchy hadden zich via het C-toernooi in Engeland geplaatst en leken niet in staat de eindronde te halen. Maar in spelers als Hasselbacker en Tecka zit in Oostenrijk een stuk onverzet telijkheid die veel tegenstanders in moeilijkheden brengt. Normaal kan ook Peter Bielek voor de no dige problemen zorgen, maar hij verdween al in de eerste helft met vijf persoonlijke fouten definitief naar de bank. De voorsprong, die zo riant leek, verdween ongelooflijk snel. Hal verwege de tweede helft was de stand weer in evenwicht en dat bleef zo tot één minuut en 15 se conden voor het einde. Nederland leidde toen met 72-71 maar Oostenrijk had balbezit. Dat veranderde door een slordige pass. die door Toon van Heisteren simpel werd onderschept. De Nederlandse aanval eindigde bij Kees Aker boom, die ondanks zijn matige schotprestaties van nauwelijks 46 procent, met een schot zoals alleen hij dat kan, die de strijd besliste: 74-71. Nederland speelt vandaag nog tegen Finland en morgen tegen Frankrijk. Beide wedstrijden zijn nu echter niet meer van belang, omdat Nederland al definitief bij de eerste vier is. Bij twee nederlagen zouden Oostenrijk en Hongarije nog wel in punten gelijk kunnen komen, maar in dat geval beslist de onderlinge wedstrijd en die heeft Nederland gewonnen. Toine van de Bunder (geheel links) controleert de kopgroep van zestien man. De eerste etappe uiteindelijk een derde plaats opleveren. DEN HAAG - Guus Brox en Fred van Hal, respectievelijk direkteur van Feyenoord en manager van FC Den Haag. hebben gisteren van gedachten gewisseld zonder tot overeens temming te komen over de door de Rotterdamse club voorge stelde spelersruil. Feyenoord. dat zoals bekend Mansveld en Alhertsen wil inlijven bood een reeks van spelers hetzij te koop hetzij in bruikleen aan, onder wie Van Daele, Van der Korput, Vreysen, Verheyen en Van Til. Als voornaamste reden dat Van Hal verklaarde niet op dat aan bod te willen ingaan moet de hoogte van de diverse salaris sen worden gezien. Zowel Van der Korput, Vreysen als Ver heyen staan nog bij Feyenoord onder contract. Indien FC Den Haag een keus zou maken uit de door Feye noord aangeboden voetballers dan impliceert dat tevens dat men in het Zuiderpark de fina nciële verplichtingen van de Rotterdamse club overneemt. FC Den Haag, dat Zowel Mans veld als Albertsen in principe liever niet kwijt wil heeft aan gedrongen op een nieuw Feyenoord-voorstel. Feyenoord heeft de toezegging gedaan daarmee op korte termijn te komen. FC Den Haag-manager Fred van Hal: "Het woord is dus aan Feyenoord". In Feyenoords spelersgroep werden gisteren bezwaren gemaakt tegen het aantrekken van een 32-jarige ausputzer. De vraag of Aad Mansveld vanavond (tegen het Zeeuwsche elftal) voor het laatst voor FC Den Haag uit komt, is dus nog altijd onbean twoord. AZ'67 heeft de onderhandelin gen met NEC-midvelder Jan Peters afgebroken. Peters stond bovenaan de verlanglijst van de Noordhollandse club, die zich met het oog op het Eu ropees voetbal in de breedte wil versterken. De financiële eisen van de NEC-er werden door een AZ-delegatie als te hoog gekwa lificeerd,.waarna besloten werd de onderhandelingen niet ver der voort te zetten. Wüly Brokamp zal morgen niet met MW in de thuiswedstrijd tegen Excelsior uitkomen. De Limburger werd gisteren door de tuchtcommissie van de KNVB' geschorst voor twee wedstrijden. In de ontmoeting met FC Vlaardingen had Bro kamp een gele kaart gekregen wegens natrappen. Brokamp kreeg tevens een boete van 200 gulden. De drievoudige Europese be kerwinnaar, Bayern München, heeft een derde speler aange trokken voor het nieuwe sei zoen. Het is de middenveldspe ler Kurt Niedermayer die af komstig is van SC Karlsruhe. Er zou een bedrag van 350.000 gul den met deze transfer zijn ge moeid. Na het vertrek van Franz Beckenbauer naar de New York Cosmos heeft de Bayernpresi- dent koortsig gezocht naar ver sterking van zijn ploeg. Na Be nny Wendt van Tennis Borussia en Wolfgang Rausch van Kic kers Offenbach heeft nu Kurt Niedermayer zijn opwachting - bij de roemruchte Westduitse club gemaakt. Roodenburg wint SJZ-toernooi ZOETERWOUDE - Roodenburg heeft gisteravond op Haasbroek in Zoeterwoude middels een 2-1 zege op UVS, als eerste vereniging be slag weten te leggen op de Guus van der Geest-beker. Beide Leidse clubs stonden gisteren tegenover elkaar, omdat beiden het organise rende SJZ een even grote neder laag toebrachten. UVS nam na een kwartier spelen de leiding door de opkomende Jan Klein, die door Paul Goozen op maat bediend werd. Pas vijf minuten in de tweede helft scoorde Roodenburg, via een hard schot van Aad de Groot, de gelijkmaker. Halverwege de tweede rondgang nam de eerste klasser zelfs afstand van de hoofd- 'klasser door een schot van Peter Ciere in de uiterste hoek. Ondanks kansen voor onder andere Piet van Putten kon UVS geen verandering meer brengen in de 2-1 stand. ZWEMMEN - Enith Brigitha heeft gisteravond in Mulhouse het natio nale record op de 800 meter vrije slag scherper gesteld. Met ruim twee seconden verbeterde zij het record van Annelies Maas en kwam uiteindelijk op een tijd van 8.55.22 uit.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11