„Geen verduistering bij pensioenfonds" Laatste Orient-Express Cubaanse revolutie brengt nog geen hemel op aarde Prof. Belinfante: Premier: Dubbeltwee van Die Leythe in kleine finale TAC-test snelste zorg over Israel DEN HAAG/AMSTERDAM (SP) - „Mij is niets gebleken over het ple gen van verduisteringen of het aannemen van steekpenningen door dr. W. L. P. M. de Kort, voorzit ter van het pensioenfonds PGGM. Geruchtmakende berichten hier over moet ik dan ook met de meeste klem tegenspreken". Zó reageerde gisteren prof. mr. A. D. Belinfante, voorzitter van een commissie, die is ingesteld om de gang van zaken bij het Pensioen fonds voor de Gezondheid, Geeste lijke en Maatschappelijke Belan gen te onderzoeken. Het rapport is vrijwel klaar. „Er moeten alleen nog wat feitelijke dingen worden nagekeken", aldus Belinfante. Het bestuur van de PGGM, een van Ne derlands grootste pensioenfond sen, bespreekt het bewuste rapport op 25 mei. Het PGGM kwam tot stand na een fusie van vier kleinere katholieke pensioenfondsen. Voorzitter is de voormalige KVP- fractieleider dr. Wimme de Kort. In enkele geruchtmakende publi caties werd dr; De Kort beschul digd van „persoonlijke betrokken heid bij dubieuze beleggingen". Hierbij zou het gaan om het inves teren van miljoenen aan pensioen gelden van honderdduizenden in de welzijnssector werkende Neder landers in een „onrendabel vakan tieproject in Grospierres, in Zuid- Frankrijk". Delen van die grond zouden voor lagere prijzen zijn doorverkocht aan een zoon van dr. De Kort. Volgens de mening van prof. Belin fante is de onderzoekcommissie echter niets gebleken van dit soort zaken. „Dr. De Kort of zijn zoons hebben zich niet verrijkt ten koste van het pensioenfonds daarvoor hebben wij geen enkele aanleiding kunnen vinden." Wel is naar de mening van de com missie de bestuurlijke constructie van het pensioenfonds PGGM „niet al te gelukkig in elkaar gezet". DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl is bezorgd over de situatie die in het Midden-Oosten kan ontstaan na de winst van de rechtse Likoed in Israël. "Mogelijk kan dat een bijdrage le veren tot verhoging van de span ning", aldus de minister-president. "Uiteraard moeten wij eerst de uit eindelijke regeringsvorm afwach ten, maar de eerste tekenen stem men niet bepaald optimistisch". Als voorbeeld daarvoor gaf Den Uyl de uitspraak van Likoed-leider Beigin over "bevrijde" gebieden, in plaats van "bezette" gebieden. S„*hoortmu*loe*^- Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 Koninginnedag met Beatrix problematisch WAGENINGEN (ANP) - De kans bestaat dat koninginnedag, als prinses Beatrix eenmaal koningin is dan niet meer zal worden gevierd. Dit in verband met de „ongunstige" verjaardag van prinses Beatrix op 31 januari. Op deze datum is het nog veel te koud voor de viering van deze nationale feestdag. Dit staat in het laatste nummer van de „Oranje Heraut", het orgaan van de feder atie van de Nederlandse oranjever enigingen, waarbij 1800 verenigin gen zijn aangesloten. Volgens het blad zal de federatie in nauw overleg met prinses Beatrix en de regering gaan bepalen wat in de toekomst de meest gunstige da tum is om koninginnedag te vieren. Rommelmarkt van Menken nu al succes LEIDEN - Gisteravond werd in de inmiddels ijsloze Ton Menken Ijs baan een rommelmarkt geopend die in het teken staat van de sport verenigingen uit de Leidse regio. Maar liefst 56 verenigingen uit de omtrek hebber er hun stands opge slagen, waar ze allerhande spullen verkopen, die door hun eigen leden bijeen zijn gebracht. Menken stelde zijn ijsbaan hiervoor ter beschik king met het doel, om de clubkas sen van de verenigingen te verster ken door middel van de opbrengst van de "rommel". Gisteren hebben 2700 toeschou wers hun bijdrage geleverd om de rommelmarkt nu al tot een succes te maken. De markt is vandaag tot twaalf uur vanavond geopend en morgen van tien uur tot zes uut 's avonds. LEIDEN - Op een door de wind las tig te bevaren Bosbaan werd giste ren voor de derde maal dit seizoen een zgn. TAC-test verroeid. Van de eenentwintig twee-zonders gingen Bosman en Horstink (Phocas) het snelst. In de dubbeltwee won het Amsterdamse duo Stegeman/Boe- schoten de finale, maar in de kleine finale maakten Robbers en Florijn van Die Leythe een snellere tijd. Werden afgelopen zaterdag de lichte topploegen getest, nu was het de beurt aan de roeiers boven de 72.5 kg. Op de Bosbaan moesten de tweeën 3x2 km afleggen in voor wedstrijd, halve en hele finale. De verliezers werden naar troostron- des verwezen, zodat na afloop een keurige ranglijst van 1 t/m 21 was ontstaan. Zondag a.s. worden ge volgen van rangschikking bespro ken. TAC en coaches proberen dan tot zinnige combinaties te komen. In de finale van de twee-zonder voeren gisteren de gebroeders Ver- voort, die afgelopen zondag in Mannheim nog zeer sterke Oost- Europese tegenstanders de baas bleven, de Nijmegenaren Bosman en Horstink, die in dezelfde Duitse race vierde werden, en Van de Pas/Kroes, deel van de door Iwan Vanier gecoachte Dudok-Laga- N%EREUS vier. Na 1000 meter wist Phocas de leiding te nemen, vóór de zwaargewichten Van der Pas en Kroes, die in een lager tempo varvnd, uiteindelijk op zo'n vijf lengtes achterstand werden ge roeid. De Vervoortjes lagen na een kilometer al kansloos derde en hielden het toen voor gezien. Zij staakten de race. De Nijmeegse winnaars toonden zich na afloop zeer verheugd; zij wonnen eerder al de test in Tilburg, MAAR TOEN ontbraken de Vervoorts, wegens een blessure. In de dubbeltwee startte de beste Leidse combinatie. Rob Robbers en Rob Florijn (Die Leythe). In hun voorwedstrijd moesten ze de eer la ten aan de latere finale-winnaars en een Thêta-Proteus combi. In de kleine finale echter wonnen de Leidenaren erg gemakkelijk, in een tijd sneller dan die van finale winnaars Stegeman/Boeschoten (Willem III/Nereus). Leidse coach Hannemiek Hauschildt hierover "Wij hebben ons duidelijk verke ken op de wind. We hadden de boot echt te zwaar afgesteld. Later ging het, lichter afgesteld, veel beter. Bovendien moesten de roeiers nog aan elkaar wennen, ze hebben na melijk niet veel met elkaar in de boot gezeten". De Bosbaan liet zich gisteren weer eens van z'n slechtste kant zien: de harde, schuin over de baan waaiende wind, zorgde weer voor een respectabel boeienver- ATLETIEK - Coen Gijsbers van De Bataven hoort bij een groepje Ne derlandse atleten, die met Pinkste ren in Dortmund en Hamm aan in ternationale wedstrijden zal deel nemen. Gijsbers zal op de 400 meter uitkomen. schil, hoewel de TAC slechts drie van de ZES banen liet gebruiken. Als het op de Wereldkampioens chappen, die op dezelfde baan ge houden worden, ook zo waait, kan het nog leuk worden KEES DE RUIJTER ZATERDAG 21 MEI 1977 WEST/MAAS - De acteur-cabaretier Gerard Cox (r) is gisteren in het Zuid-Hollandse plaatsje Wést-Maas in het huwelijk getreden met zangeres Joke Bruys. Hier zoekt het paar beschutting onder een paraplu tegen de regen. PARIJS - Precies zeven minuten voor middernacht gaf hoofdcon ducteur Maurice Barillot gister avond met een stoot op zijn fluitje het vertreksein voor de laatste Orient-express van Parijs naar Is- tanboel. De Orient-Express, centraal in me nige spionage- en detective-roman, is tenslotte overvleugeld door het vliegtuig en vanaf heden zal ieder die per trein van Parijs naar Istan- boel wil, moeten overstappen in Venetië. Het zal anders zijn, zegt Milosevec Aleksandar, een 41-jarige Joegos lavische metaalarbeider, die de laatste rit van de Orient-Express meemaakte. Oud-KGB'er wil getuigen voor Menten Dat vindt ook de 20-jarige Rosita Dikova die uit Parijs met vakantie naar huis in Hongarije gaat. „Deze trein had charme", zegt zij. Veel van de charme was er echter niet meer over. Op de laatste rit was het enige rijtuig dat helemaal naar Istanboel ging een tweede klasse rijtuig, waarin minder dan de helft van de 72 plaatsen bezet was. „Niemand wil drie nachten en twee dagen zitten als het niet hoeft", al dus een Franse spoorwegfunctio naris. Vroeger trok een stoomlocomotief de trein over de 3000 kilometer rails tussen Parijs en Istanboel. Op de laatste rit was het de Elektrische lo comotief no. 9246. In plaats van het luxe restauratie rijtuig, bekend uit films als „The Lady Vanishes" en „Murder on de Orient Express", was er nu alleen een zelfbedienings snack bar. Het laatste slaaprijtuig was de nacht tevoren vertrokken met meest journalisten. Inmiddels bestuderen de Franse spoorwegen de mogelijkheid om de lijn Parijs-Istanboel gedurende de zomervakantie opnieuw te openen voor studententrips. TENNIS - De als eerste en derde geplaatste Panatta en Nastase zijn gisteren in het internationale ten nistoernooi van Italië uitgescha keld. Panatta verloor met 6-1, 6-7 en 3-6 van Gerulaitis. Nastase moest met 3-6 en 2-6 het onderspit tegen Dent delven. DAMMEN - In een partij om het Europees kampioenschap dam men hebben de twee Nederlanders Clerc en Kuiper gisteren re ise te gen elkaar gespeeld. Verpoest blijft aan de leiding na zijn zege op Botte- VOETBAL- Velje heeft gisteren de Deense voetbalbeker gewonnen. De club won in de eindstrijd, die in Kopenhagen gespeeld werd met 2-1 van BK '09. Van zwart-wit naar kleurvergro- ten door Th. de Greeff, pocket f 9,90. Uitg. Elsevier Nederland B.V. A'dam. Naaktfotografie voor iedereen door Peter Zeemeijer pocket f 9,90. Uitg. Elsevier Nederland B.V. A'dam. Geluidsfilm handboek door E. Paërl, gebonden f 34,-. Uitg. Els evier Nederland B.V. A'dam. Fotografie zien en doen door Rob van 't Woudt, Paperback f 19,50 Uitg. Elsevier Nederland B.V. A'dam. Rio na middernacht door Frank Arnau (detectiververhaal) f 6,90. Uitg. Van Ditmar, Den Haag. De moordenaar komt te laat door Jacques Chabannes (detectivever haal) f 6,90. Uitg. Nijgh Van Dit mar, Den Haag. Doden dansen niet door Willy Cor- sari (detectiveverhaal) f 6,90. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Het mysterie van de mondschein- sonate door Willy Corsari (detecti veverhaal) f 6,90. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Vraag naar vroeger door Martin Boelens, f 18,50. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. De tijd van de draak door Dorothy Eden, f 27,90. UIitg. Westfriesland B.V., Hoorn. Het geheim van de Chinese graf tombe door Edgar Wallace, f 6,50. Uitg. Westfriesland B.V., Hoorn (Detective). Het heksenkind door Helen Grif fiths, f 16,90. Uitg. Westfriesland B.V., Hoorn. Flok de kuifmees door V. M. De- metz, f 11,25 (kinderboek) Uitg. Westfriesland B.V., Hoorn. Het land Narnia. Het neefje van de tovenaar; de laatste strijd, door C. S. Lewis, f 19,90. Uitg. Westfries land B.V., Hoorn (kinderboek). Cowboy Jim door Sigrid Heuck, f 13,90 (kinderboek). Uitg. Westfries land B.V., Hoorn. Kap'tein Konnie en zijn vrienden op zoek naar Olie. Kap'tein Konnie en zijn vrienden op een geheim spoor. Door Rolf Ul- rici, f 9,50 per deel (kinderboek). Uitg. Westfriesland B.V., Hoorn. Elseviers vennootschapsbelas ting uitgave 1977. B.V. Uitg.mij Annoventura, A'dam. f 29,50. Het mysterie van Muiden, Het Muiderslot door T. Koot, gebonden f62,50. B.V. Uitg. Nijgh Van Dit mar, Den Haag. Scheppingsverhalen door David Maclagan, f 20,50. Uitg. Unieboek B.V. Haarlem. De kosmische mens door David V. Tansley, 20,50. Uitg. Unieboek B.V. Haarlem. Vaste planten, Sierheester, Coni feren, f 24,50, na 1 oktober a.s. f 29,50 per deel. Uitg. Elsevier Neder land B.V., A'dam. Sporen in het zand door Hammond Innes, f 16,90. Uitg. Elsevier Neder land B.V. Het kobra manifest door Adam Hall f 13,90 (thriller). Uitg. Elsevier Nederland B.V. Warmond, Valkenburg en Oegs- tgeest door S. J. Fockema Andrea f 12,50. Uitg. Schuyt Co. C.V. Haar lem; historische Vereniging Hol land. Luis Bunuel door Francisco Aran- da, f39,50. Uitg. Meulenhof Neder land B.V., A'dam. Terry de circushond door Jack Londen, f 11,50 (5e druk). Uitg. Nijgh Van Ditmar Den Haag. Ontscholing van de maatschappij door Ivan Illich (8e herziene druk) f 15,-. B.V. Internationale Uitg.mij Het Wereldvenster, Baarn. Vaclav Havel voorlopig vrijgelaten PRAAG (AFP) - De Tsjechoslo- waakse dramaturg Vaclav Havel, woordvoerder van de beweging voor mensenrechten 'Charta 77', is in voorlopige vrijheid gesteld na vier maanden opgesloten te hebben gezeten. Hij wordt beschuldigd van het schaden van het landsbelang. Zijn familie verwacht, dat zijn pro ces spoedig zal beginnen. Het Tsjechoslowaakse persbureau CTK meldt dat Havel heeft beloofd niet langer als woordvoerder van 'Charta 77' te zullen optreden en niet meer deel te nemen aan activi teit die kan worden gebruikt tegen de staat. CTK meldt ook, dat er uitreisvisa zijn verstrekt aan Zdenek Mlynar en zijn vrouw. Mlynar is oud-lid van het partijpresidium en onderteke naar van 'Charta 77'. Hij en zijn vrouw zullen, naar men aanneemt, binnenkort naar Oostenrijk uit wijken. Al werd het allemaal beter AMSTERDAM (ANP) - De 31- jarige Alexej Miachkov, zich noe mend een uitgeweken lid van de Russische geheime dienst KGB en nu woonachtig in het Westduitse Emmerik, heeft gisteren verklaard voor de verdediging in de zaak- Menten te willen getuigen omdat hem in de publikaties in de pers hierover onjuistheden en foute on derschriften bij foto's waren opge vallen. Dat zou met name slaan op foto's van mensen in Russisch, politie- of legeruniform. De Nederlands sprekende Russi sche journalist die Hans Knoop be geleidde bij zijn bezoek aan Podho- rodce en Urycz moet volgens Miachkov lid zijn geweest van de KGB. "Elke Rus die lange tijd in het buitenland is geweest, moet wel lid zijn van de KGB". De belangstelling van de KGB voor de zaak-Menten is volgens miach kov niet van persoonlijke, maar van politieke aard. Men wil het aanzien van de Nederlandse justitie schade toe brengen, bepaalde politici in een kwaad daglicht stellen en men wil in het oosten het westen in dis krediet brengen, laten zien dat hier alles maar kan, aldus Miachkov. (zie ook pagina 7) LEIDEN - Ellie Vessies-Appel, Martin Koek, Louk Sanders en Judith Salomé (op de foto van links naar rechts) hebben gisteren met een één-setter het vierbaans mateco tenniscomplex van Holiday Inn officieel geopend. Uit handen van de heer Spaargaren hoofd marketing en publiciteit van Holiday Inn Nederland krijgen zij de ballen uitgereikt. Spaargaren zei in zijn toespraak, dat met deze viertennisbanen opnieuw een stap is gezet om de Leidse bevolking in toenemende mate te laten profiteren van de facilitei ten van het motel. In de toekomst zal wellicht gestart worden met de bouw van een aantal squash-banen. Door de hard waariende wind beperkten de vier sterke Nederlandse tennissers zich een set in het dubbelspel. De combi natie Vessies/Koek bleek gisteren met een 7-6 zege de sterkste te zijn. HAVANNA (UPI) - Na 17 jaar vin den een aantal Cubanen dat de re volutie toch nog wat meer resulta ten moet opleveren om te spreken van een waar succes. Zij geven ech ter toe dat er toch wel een behoor lijke vooruitgang is gemaakt. Het analfabetisme, dat in 1959 nog ongeveer 25 procent be droeg, is vrijwel helemaal uitge roeid. Er is volledige werkgelegenheid. De gezondheidszorg is gratis en van uitstekende kwaliteit. De inflatie is gering. De levensstandaard van de boe ren op het platteland is sterk ver beterd. De vrouwen hebben dezelfde rechten als de mannen, hetgeen in Latijns-Amerika zeer onge bruikelijk is. Vorig jaar waren er gemeente raadsverkiezingen in Cuba en 1977 is het jaar van de "institu tionalisering" van de revolutie. Er bestaat geen rassendiscrimi natie, in tegenstelling tot vroe ger. De Cubanen zijn trots op hun sportprestaties (zes gouden me dailles op de laatste Olympische Spelen) en op hun rol in Angola. Problemen Toch zijn er nog voldoende pro blemen om van de Cubaan af en toe een ontevreden burger te maken. De suikerprijzen zijn de laatste ja ren op de wereldmarkt gedaald, en aangezien dit land voor een groot gedeelte afhankelijk is van de ex port van suiker, heeft dit geleid tot economische moeilijkheden. De rantsoenering van voedsel werd veel strenger. Men kan nu slechts een half ons koffie per week krijgen, en een pond vlees per pers oon voor 10 dagen. De Cubanen, die de moderne kleren zien van de wes terse toeristen en de acteurs in de Amerikaanse speelfilms, moeten genoegen nemen met één pantalon en één overhemd per jaar. Hoewel er geen werkloosheid be staat, is het erg moeilijk om van baan te veranderen. Velen voelen de controle van de communistische partij op het dagelijks leven als een te strakke lijn. Een 24-jarige ar beider, die 's avonds studeert: "Er is een grote vooruitgang in onder wijs en gezondheidszorg, maar er is meer in het leven dan dat". Een an der zegt: "Veel Cubanen, vooral de jongeren, worden ongeduldig; na 17 jaar moet de revolutie meer re sultaten bieden dan nu het geval is". Deze ontevredenheid is wel licht een van de redenen waarom president Fidel Castro diplomatieke- en handelsrelaties met de Verenigde Staten wil aan knopen. Handelsblokkade Nauwere banden met de Verenigde Staten kunnen voor Castro echter ook risico's met zich mee brengen. Cuba kan economische moeilijk heden nu nog wijten aan de han delsblokkade, die Washington in 1961 heeft ingesteld. Het Caribi sche eiland overleefde deze slag echter dankzij de massale steun van de Sowjet-Unie. Door het goede onderwijs zijn er in het land zelf nu ook veel jonge hoogge schoolde krachten, zodat men niet voor de technische kennis geheel afhankelijk is van het buitenland. Deze jonge technologen zijn echter van mening dat Cuba niet zonder de Verenigde Staten kan, gezien de levensstandaard daar, en de ge ografische ligging. Cuba is sterk geïnteresseerd in het Amerikaanse toerisme. Er bestaan plannen voor 60 nieuwe hotels, waar de Amerikanen in kunnen worden ondergebracht. Hoewel president Carter de reisrestricties voor Cuba heeft opgeheven, is de stroom van toeristen uit de Ver enigde Staten naar het communis tische eiland nog niet begonnen. In Havanna denkt men om te begin nen aan niet meer dan 20.000 per jaar. Carter heeft twee voorwaarden ge steld voor de verbetering van de re laties. Cuba moet zijn troepen uit Angola terugtrekken, en de mens enrechten in het land moeten ver beterd worden. Castro wil wel zijn soldaten uit Afrika terug laten ke ren, maar hij wil er wel zeker van zijn dat de Angolese president Neto niet in gevaar komt. De Cubaanse president wil wel praten over de po litieke gevangenen, en hij wil een aantal van de ongeveer 25 Ameri kaanse gevangenen vrijlaten. "One-man-sHow" Sommige Cubanen zeggen dat alles rond Castro draait, dat hij er een "one-man-show" van maakt. Hij zelf vindt niet dat hij alleen alles uitmaakt. Posters van hem zijn niet veel te zien in het land, in tegenstel ling bijvoorbeeld met Che Guevar- ra, de beroemde guerrillastrijder. De 50-jarige Castro bekleedt in elk geval wel de hoogste posten in het land: president, premieren voorzit ter van communistische partij. Ongetwijfeld is de levensstandaard aanzienlijk gestegen ten opzichte van de tijd van dictator Baptista. Alleen vinden de Cubanen het wel eens vervelend dat kleding en voedsel op rantsoen zijn. Zij maken grappen over Castro en de revolu tie. Een van de laatste luidt als volgt: Castro vertelt een groep stu denten dat er inderdaad een voeds eltekort is, maar er is genoeg voor allen aan de horizon; er is een tekort aan kleding, maar er is genoeg voor allen aan de horizon; er is een tekort aan huizen, maar aan de horizon zijn er genoeg. Naderhand gaat een student naar de bibliotheek en zoekt de definitie van het woord horizon op: Een denkbeeldige lijn die niet bestaat". Het is voor Castro en Cuba de taak om te verzekeren dat er wel een horizon bestaat. Uw tweede huis in Coudalère (Zuid-Frankrijk) heeft unieke extra's. O Op 'n schiereilandje, 20 km van 't gezellige Perpignan, met links een O Indien gewenst, ook privé-ligplaats in de jacht haven van het eiland. O Verzorging van een individuele financiering. O Een lustoord voor wa sportfers die graag vlak voor hun deur windsurfen, duiken en waterskien. O Keuze uit studio's t/m 5-kamer appartementen privé-parkeerplaats. O Prijzen ca. f 50.000,- tot ca. f 240 000,- zonder bijkomende kosten. De daarbij het rendement v uw investering verhogen. O Internationaal Robex- projekt waar Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB, Stevin Groep, Wesiland/ Utrecht Hypotheekbank achterstaan, hetgeen een hoge kwaliteitsnorm garandeert. Coupon uitknippen en in envelop (zonder post/egel) zenden aan: antwoordnummer 8386, Amsterdam. Wilt u mij uitnodigen voor één vai avonden? O 31 mei, Leiden. ï£oïpa7. !1 Tel 010-226144

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10