Twente-PEC: de wedstrijd van Drost Toine van de Bunder in het leiderstricot Miljoenen Nederlandse mannen staan er glad achter! Irritatie bij Liverpool Juventus: verliezer wint UEFA-beker Eerste zege in Olympiads ronde Opmerkelijk goed 'herstek van Clerc Onmacht heerst in bekerfinale Sovjet Unie pakt laatste strohalm UVS - Roodenburg VRIJDAG 20 MEI 1977 BILBAO - De verliezer won. Ondanks de nederlaag van 1-2 bij Athletic Bilbao ging woens dagavond de UEFA-beker naar Juventus. De Italianen hadden de eerste wedstrijd in Turijn gewonnen met 1-0 en daardoor telde de vroege treffer van Bet- tega uiteindelijk dubbel. Na voorbereidend werk van Tar- delli kon de linker spits al in de zesde minuut Juventus met een kopbal aan de leiding helpen (1-0). Opgejut door 42.000 toe schouwers begon Bilbao daarna aan de taak drie doel punten te maken. Het was er een te veel. Met enig geluk kwam de gelijkmaker in de elfde minuut op naam van Irru- reta. Churruca kon bij de linker-paal vrij inschieten na een lange pass van middenvel der Villar. De bal leek ver naast te gaan uit het schot van Chur ruca, maar raakte toevallig Irru- reta. De bal sprong toen langs doelman Zoff in het doel (1-1). Bij die stand zagen de twee ploegen goede mogelijkheden. De ontmoeting werd er harder en soms zelfs onbehouwen door. Juventus liet in de tweede helft de aanvallen grotendeels voor gezien. Bilbao kon daar door stormlopen, maar had slechts een keer succes. Carlos, die voor rechtsachter Lasa in het veld was gekomen, zorgde voor een spannend slot door in de 79e minuut Zoff voor de tweede keer te passeren, verder kwamen de Spanjaarden niet. Voor het eerst ging de UEFA- beker naar Italië. Juventus werd de opvolger van Liver pool, dat volgende week in Rome in de belangrijkste finale van de Europese voetbaltoer nooien aantreedt tegen Borus- sia Mönchengladbach. Bilbao en Juventus herdachten vijf slachtoffers, die de laatste dagen in Spanje waren gevallen tijdens demonstraties voor am nestie en tegen de politionele maatregelen. De Spanjaarden speelden met rouwbanden om. De spelers van Juventus wier pen voor de wedstrijd bloemen in het publiek waarna vele Bas- kische spandoeken zichtbaar werden met het verzoek om amnestie voor politieke arres tanten. BRUSSEL - Rob Clerc, die de twee eerste dagen van de strijd om het Europees damkampioenschap in Brussel, door ziekte aan bed werd gekluisterd, heeft zich opmerkelijk goed "hersteld". Clerc, die móest aantreden, omdat hij anders gedis kwalificeerd zou worden, versloeg in zijn eerste partij niemand minder dan de Rus Letsjinski, die als éen der favorieten voor de eindzege be stempeld was. De andere Neder landse deelnemer, de Ruiter, won ook. Na woensdag remise gespeeld te hebben tegen Delhom versloeg hij gisteren de Italiaan Marini. Al leen de Belg Verpoest en Rob Clerc zijn nog ongeslagen. Verpoest gaat met zes punten aan de leiding. Stand na de derde ronde: 1. Verpoest 6 pnt.: 2. Vigne 5 pnt.; 3. Malis 4 pnt.; 4/5 Sja wel en de Ruiter 3; 6. Letsinski 3; 7. Clerc 2 uit 1; 8/9 Borochow en Fanelli 2; 10. Delhom 2; 11 t/m 14: Marini, Guignard, Bot- tero en Leasic allen 1. SCHEVENINGEN - Bert Scheuneman en Toine van de Bunder vormen het succesvolste duo onder de amateur wielrenners in het voorseizoen. Die periode eindigt per tra ditie bij het vertreksein van Olympia's ronde door Neder land, maar het tweetal uit de Soka-ploeg heeft zijn serie overwinningen voortgezet. Van de Bunder, vijftien over winningen tot gisteren en Scheuneman, vijf keer eerste, versloegen in de koppeltijdrit over 3800 meter in Scheve- ningen, het winnende paar van vorig jaar Leo van Vliet en Arie Hassink. De 25-jarige Van de Bunder, sterk ste in onder andere de klassiekers Omloop van de Baronie eh Hel van Hermens tweede LONDEN - Jos Hermens is het baanseizoen 1977 woensdagavond in Londen goed begonnen. De Nij meegse wereldrecordhouder op de 10 mijl, 20 kilometer en de uurloop eindigde bij internationale weds trijden op de baan van Crystal Pa lace als tweede op de 5000 meter. Hermens liep de afstand in 13 mi nuten en 35,6 seconden. De race werd gewonnen door Sulaiman Niambui uit Tanzania, die precies een seconde sneller was dan de Ne derlander. het Mergelland, mag vandaag in het leiderstricot starten. Hij had een geweldige partner aan de drie jaar jongere Groninger Scheuneman, die in de Zuidhollandse ronde een van zijn opvallendste overwinnin gen behaalde. In de eerste kilometer van het win derige traject sleurde Scheuneman zijn kleine maat door het bochtige parkoers in Scheveningen's Belgi sche buurt. Verder klaarden de ge reputeerde tijdrijders het karwei samen en veroverden een minimale winst. Zes-tiende van een seconde slechts op Leo van Vliet en Arie Hassink, die drie minuten voor hen over het traject waren gegaan. Vo rig jaar bij zijn debuut in Olympia's ronde passeerde van Vliet als eerste NIJMEGEN - De wedstrijd van Epi. Terwijl FC Twente-manager Ton van Dalen de dug-out uitstormde, begroette de Goffert, 29.000 man sterk, de Nederlandse bekerwinnaar. Vanaf 35 meter kogelde de mini-libero de bal achter de wanhopig springende keeper Rob Nieuwenhout. PEC Zwolle, de moedige eerste-divisieclub van trainer Alleman, was na 96 minuten defini tief geknakt. Arnold Mühren en Jan Jeuring deden er in de resterende 24 minuten hun voordeel mee om 2-0 en 3-0 te scoren. Nog later drukte prins Bernhard de beker in de handen van de aanvoerder van FC Twente. In de matigste bekerfinale sinds ja ren heerste lange tijd de onmacht. FC Twente, dat het geld dat met Europacup Il-voetbal weer bin nenstroomt zo hard nodig heeft, schuwde het initiatief. Zat op het middenveld veelal muurvast '•en kneep de handen van pure gelukza ligheid dicht, toen het opportune aanvalsspel van de eerstedivisie- club alsmaar geen effect sorteerde. Daar was soms goed ingrijpen van doelman Andre van Gerven de oor zaak van, anderzijds werd bij een kopbal van Coco Hoekstra op de lat met het geluk geflirt. PEC Zwolle-FC Twente, of zoals iemand opmerkte een gebed zon der einde. Want waar IJzerman de frêle Frans Thyssen van succes hield, daar speelde de Deen Sören- sen Twente's andere smaakmaker Arnold Mühren uit de wedstrijd. Het veel flitsender Zwolse aanvals spel stak gunstig af bij de moei zame pogingen van FC Twente. PEC won met name in de eerste pe riode vrijwel alle persoonlijke duels, was steeds iets alerter, kor tom fysiek heerste de eerste divi sieclub op alle fronten. De mutatie Jeuring-Thorensen heeft daarin zeker de verandering gebracht. De scheidende spits van Twente stoorde in die mate wan neer PEC aan uitverdedigen deed, dat het middenveld van Kohn beter ging spelen. Vooralsnog zette ook dat geen zoden aan de dijk, want libero Israël was eens te meer een klasse apart en de Zwolse doelman Nieuwenhout solliciteerde naar een eredivisiecontract. De enige keer dat Twente oog in oog stond met succes, was toen Thyssen zich knap langs twee tegenstanders wurmde. Een sliding van Israël voorkwam toen Zwolse averij. De beslissing kwam zoals gezegd in de verlen ging. Na een vrije trap van Brug- gink werd de bal weggekopt en Epi Drost zou de bal opnieuw in de Twentse aanval brengen. Zo althans luidde de verwachting. Maar Epi schoot zelf. Hard, droog en van 35 meter afstand. Rob Nieuwenhout sprong nog. Tever geefs: 1-0. De winnaar van de Ne derlandse beker heette op dat mo ment al FC Twente. De eveneens scheidende arbiter Cees de Bruin kon nadien niets anders doen dan een strafschop geven toen voor- stopper Ben Hendriks Theo Pahl- platz vloerde. Arnold Mühren von niste onberispelijk: 2-0. Jan Jeu ring kreeg toen ook zijn afscheids cadeau nog. Koppend verzorgde de 30-jarige spits FC Twente's derde treffer: 3-0. GER STOLK De goal die niet werd geteld Hoekstra (niet zichtbaarheeft voor PEC al na vijf minuten spelen gescoord. Scheidsrechter De Bruin keurde de treffer'echter af .omdat Hoekstra Van lersel weggeduwd zou hebben. Twente-doelman Van Gerwen kan opgelucht ademhalen de streep, dit keer, rekening hou dend met de mogelijkheid dat op nieuw de beste tijd was gemaakt, liet van Vliet de eer aan Hassink, de nationale kampioen. Een staaltje van niet alleen opofferingsgezind heid van van Vliet, maar ook een belangrijke psychologische zet. Hassink heeft als gevolg van een auto-ongeluk in Tsjecho- Slowakije, waarbij overigens ook van Vliet was betrokken, een train ingsachterstand. Daarom vertrok hij niet met zijn gebruikelijke zelf vertrouwen. Van Vliet liet hem de eer, er terecht van uitgaand dat het bezit van de leiderstrui op de eerste dag Hassink net die opkikker zou kunnen geven, die nodig is om zijn moreel weer op het normale peil te kunnen brengen. De prikkel van van Vliet miste echter zijn doel, want Bert Scheuneman en Toine van de Bunder waren net een streepje sneller, waardoor zij niet alleen de eerste overwinning in Olympia's 26ste ronde grepen, maar tevens vijf seconden meer tijdsvergoeding kregen dan het paar van Amstel. De strijd zal vrijwel zeker gaan tus sen de Nederlandse ploegen, want in het minimale voorspel van giste ren bleek dat de buitenlanders, volgens traditie, weer veel moeite met de Nederlandse wind, ook op Hemelvaartsdag volop aanwezig, hebben. De uitslag van de koppeltijdrit te Scheveningen is: 1. Van de Bun- der/Scheuneman (SOK), 3800 me ter in 5 minuten 9,9 seconden, met tijdsvergoeding 4.54,9.; 2. Has- sink/Van Vliet (Amstel) 5.10,5, met tijdsvergoeding 5.00,5; 3. Prin sen/Maas (Sok) 5.11,3, met tijdsver goeding 5.06,3; 4. Jacobs/Ad Ver stalen (Uni) 5.11,4: 5. Pon- steen/Vooys (Sok) 5.12.3. Wielerbond bevestigt straffen BRUSSEL - Het beroepscomité van de Belgische wielerbond heeft de sancties bevestigd die eerder deze maand in een doping-affaire werden uitgevaardigd tegen de Belgische renners Eddy Merckx, Freddy Maertens, Michel Pollen- tier. Willy Teirlinck, Karei Rottiers en Walter Planckaert. Maertens behoudt derhalve zijn voorwaardelijke schorsing voor een tijd van drie maanden alsmede een boete van 3.000 Zwitserse franks (rond 3.000 gulden). De over ige renners werden voor een maand voorwaardelijk geschorst. Ze kre gen voorts een boete van 1.000 Zwitserse frank opgelegd. Aavo Pikkun van de Sovjet Unie heeft woensdag, in de tiende etappe van de wedstrijd Warschau-Ber- lijn-Praag zijn toppositie in het al gemeen klassement versterkt. Pik kun won de rit over 167 kilometer van Dresden in Oost Duitsland naar Mlada Boleslav in Tsjecho- Slowakije. Jo Maas eindigde als vierde. Vladimir Oskire (Sovjet later Unie) won gisteren de elfde etappe. Kees van de Wereld werd nege ntiende. 'ADVERTENTIE TIFLIS - De voetbalploeg van de Sovjet Unie heeft zijn laatste kans op kwalificatie voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal gegrepen, door woensdag in Tiflis Hongarije te verslaan. Het werd voor 80.000 toeschouwers 2-0 door doelpunten van Boeijak (5e) en Blochin (14e> De stand in groep 9: Sovjet Unie 4 2 0 2 4 5-3 Hongarije 3 1113 3-4 Griekenland 3 1113 2-3 Het Nederlands militaire elftal heeft de leiding van de Libische scheidsrechter Saad in de ontmoe ting met Algerije niet in dank afge nomen. Nederland verloor woens dag in Algiers met 1-0, maar wees beschuldigend in de richting van de arbiter. Eerst keurde hij een zui vere treffer van Ron van Poucke (Anderlecht) af en vervolgens gaf hij aan een buitenspeldoelpunt Algerije zijn fiat in het duel in de voorronden van het CISM kam pioenschap. Frankrijk 5 4 1 0 9 12-3 Nederland 5 1 2 2 4 4-6 Algerije 4 1 1 2 3 2-3 Marokko 2 0 0-2 0 2-8 Kevin Keegan wil naar Manchester United LONDEN - Morgen op Wembley in de Engelse bekerfinale tegen Man chester United, woensdag in Rome tegen Borussia Mönchengladbach om.de Europa Cup. Dat is de hitsige climax van een nieuw topseizoen voor Liverpool FC, voor het tweede achtereenvolgende jaar de kam pioen van Engeland. Het winnen van deze drie belangrijke trofeeën geldt als een unicum in het Britse voetbal. En alleen al daarom zijn het er velen die oprecht hopen dat Liverpool het allemaal haalt. Tot degenen die daar anders over den ken behoort merkwaardig genoeg de man die vastbesloten is op Wembley en in Rome zijn laatste wedstrijden in het rode shirt van Liverpool te spelen: Kevin Keegan. De kleine aanvaller rekent er op het volgend seizoen voor een buiten landse club uit te komen. En in dit verband zijn herhaaldelijk de na men gevallen van Real Madrid en Bayern München. Al maandenlang heeft Keegan duidelijk te kennen gegeven Liverpool-moe te zijn. Want Kevin Keegan heeft zonder blikken of blozen te kennen gege ven dat behalve het winnen van het landskampioenschap, het verove ren van zowel de Engelse voetbal beker als de Europa Cup voor Li verpool weieens te veel van het goede zou kunnen betekenen. „Als je alles gewonnen hebt, wat er maar te winnen valt, wordt het motiveren voor het volgende seizoen een taaie aangelegenheid", zei Keegan. De spelers en de manager hebben hem dat uiterst kwalijk genomen. En met groeiende irritatie namen zij kennis van zijn opmerking dat als geen buitenlandse club er in slaagt om hem te kopen hij toch weg wil bij Liverpool. Zijn favoriete club is dan Manchester United, de grote tegenstander van zaterdagmiddag. „Manchester United" heeft nog al les om voor te spelen. Aan inspira tie is daar geen gebrek. Het is de jacht op succes die het voetbalspel extra bekoring geeft en bij United, dat qua spel totaal op de aanval is ingesteld, zie ik dat wel zitten". Het is in deze duidelijk geprikkelde stemming dat Keegan en zijn club genoten zich voorbereiden op wat telkenmale geldt als de climax van het Engelse voetbalseizoen. De cupfinale op Wembley heeft voor elke deelnemer een speciale beko ring. Al weken tevoren komt hij in een soort roes door de bizarre en tourage rond het hele spektakel. Het zijn vooral deze omstandighe den die de uitverkorenen onder ex tra druk plaatsen. En de vraag doen opwerpen of Liverpool na de slag van zaterdag als sluitstuk van een lang en slopend seizoen in 's we relds zwaarste voetbalcompetitie nog wel de kracht kan opbrengen om Borussia op volle oorlogs sterkte de Europa Cup te betwis ten. In Liverpool zeifis er niemand die daaraan twijfelt. HAYE THOMAS VANAVOND 8 UUR Beslissingswedstrijd SJZ Nederlaagtoernooi Sportpark Haasbroek, Zoeterwoude Aangeboden door Technisch Bureau Deutekom

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17