Weinig problemen met stijging van 3pet. per jaar Moskou positiever in SALT-gesprek Argentinië gaat zichzelf van wapens voorzien 9? 'Nog. wel kans op vrede in Rhodesië GEHEIM VREDES BERAAD ULSTER Japanse oud-minister neergeslagen Groot-Brittannië: STAKING IN BASKENLAND TEN EINDE Brazilië liat vanaf nu in hartje Scheveningen meubelkeurzitparadijs Doden bij onlusten Pakistan Grillen of Bakken? WOENSDAG 18 MEI 1977 BUENOS AIRES (Reuter) - Arge ntinië, dat de Amerikaanse mili taire hulp heeft afgewezen, werkt aan plannen om zichzelf van wa pens te voorzien en zelfs wapens uit te voeren naar buurlanden. Het Zuidamerikaanse land heeft al een eigen gevechtsvliegtuig "Pucara" ontwikkeld en is nu be zig aan de produktie van tanks, pantserwagens en andere wa pens. Argentinië en het buurland Uru guay zijn zich meer óp de produk tie van wapens gaan toeleggen toen de Amerikaanse regering aankondigde haar militaire hulp te verminderen vanwege de schending van de mensenrech ten in Argentinië en Uruguay Chili nam een dergelijk besluit al twee jaar geleden nadat Washing ton het bewind van generaal Pi nochet eveneens had beschul digd van schending van de mens enrechten. Onlangs bracht de Chileense luchtmacht-generaal Gustavo Leigh een bezoek aan de Arge ntijnse industriestad Cordoba om de "Pucara" te bekijken. Chili is geïntresseerd in dit gevecht stoestel. De "Pucara" is uitgerust met kanonnen, machine geweren, raketten en bommen. De XVT-G motor wordt inge voerd uit Frankrijk. Na zijn be zoek aan Cordoba zei generaal Leigh tegen plaatselijke verslag gevers dat hij met de Argentijnse autoriteiten had gesproken over de mogelijke aankoop van deze vliegtuigen, alsmede van andere militair uitrusting. De Argentijnse wapenindustrie bloeide op onder de militaire re gering tussen 1966 en 1973. Tij dens deze periode tekende het land een aantal wapencontracten met Westeuropese landen waar bij werd bedongen dat de inge voerde modellen in Argentinië zelf werden gemonteerd. Toen generaal Juan Peron in 1973 via verkiezingen aan de macht kwam kondigde Argentinië aan dat buurlanden geholpen zouden worden bij wapertleveranties. De huidige militaire regering heeft deze politiek voortgezet. Paraguay heeft al kanonnen, machine-geweren en automati sche wapens ontvangen. Gene raal Manuel Bomar heeft Bolivia geholpen bij het oprichten van een luchtmachtbrigade en Arge ntijnse marine-officieren hebben hun Uruguese collega's bij oefe- neningen geholpen. Europa Argentinië heeft van Groot- Brittannië fregatten gekocht met raketten aan boord, van Frank rijk Mirage-straaljagers en AMX-13 raketten, van West- Duitsland anti-tank-geschut en delen voor de bouw van onder zeeërs, lichte wapens van België en kanonnen van Zwitserland. In eigen land heeft men een tank ontwikkeld met een 105 mm- kanon. De tank kan een snelheid bereiken van 70 kilometer per uur en is uitgerust met twee machine-geweren en een rake tinstallatie. Militaire fabrieken zijn bezig aan de ontwikkeling van wagens met anti-tank ge schut. Er zijn plannen gereed voor de bouw van drie verschil lende types raketten, bestuurd door laser-stralen. Argentijnse technici hebben de Amerikaanse "Sherman-tanks" omgebouwd om de effectiviteit op te voeren. Zij hebben een 125 mm-Kanon gemonteerd en de snelheid en wendbaarheid opge voerd. Op een scheepswerf in Ar gentinië wordt een fregat ge bouwd, dat uitgerust is met ra ketten, de zogenaamde "Santi- sima Trinidad", een zusterschip van een Hercules-fregat, dat op het ogenblik in Groot-Brittannië wordt gebouwd. Stemerdink over begroting defensie van NAVO-landen: TOKIO'(AFP)-Bij een debat over militaire bases hebben gis teren leden van de oppositie in het Japanse parlement de oud-minister van defensie Keiitsji Masoehara neergesla gen. De 73-jarige gewezen be windsman liep lichte verwon dingen op. Het incident deed zich voor toen r gesproken werd over een om streden wetvoorstel inzake Ja panse en Amerikaanse bases op het eiland Okinawa. De opposi tie greep gewelddadig in, toen Masoehara als voorzitter van een parlementaire commissie die het ontwerp besprak, met zijn stem er voor zorgde dat een voorstel tot beëindiging van het debat werd aanvaard. De com missie ging direct na het inci dent op reces. Volgens het wetsontwerp mag particuliere grond op Okinawa ook in de toekomst worden ge bruikt voor militaire bases van de Verenigde Staten en Japan. Op de foto Masoehara (zittend met bril in de hand) in de ver drukking. MAPOETO, MOZAMBIQUE (UPI) - Groot-Brittannië heeft gisteren gezegd dat een vredesformule te elfder ure nog mogelijk is in Rho desië. "Wij geloven vast dat een re geling via onderhandelingen be reikbaar is en dat dit in feite de juiste weg is om naar onafhanke lijkheid te voeren", aldus de Britse onder-minister voor Buitenlandse Zaken en Gemenebest, Ted Row- MADRID (UPI) - Het merendeel van de stakende Baskische werk nemers is gisteren naar het werk te ruggekeerd. Daarmee is een pe riode van vijf dagen van stakingen en protesten geëindigd. Deze had den ten doel vrijlating van politieke gevangenen af te dwingen. Dé pro testen waren tevens gericht tegen "hardhandig politieoptreden". De belangrijkste vakverenigingen in Baskenland hadden maandag avond opgeroepen tot beëindiging van de protesten omdat voortdu rende onrust de eerste vrije verkie zingen in Spanje sinds 41 jaar, die op 15 juni zijn vastgesteldin gevaar zouden brengen. De stakers hadden op vergaderin gen weliswaar besloten het werk te hervatten, maar tevens bepaald maandag weer te gaan staken, in dien de Spaanse ministerraad, die vrijdag bijeen komt, geen recht ge daan zou hebben aan hun eis tot het verlenen van amnestie aan alle poli tieke gevangenen. lands, op de VN-conferentie in het Mozambikaanse Mapoeto voer Rhodesië (zuid-west Afrika). Afri ka). "Het is juist elke mogelijkheid te baat te nemen om zelfs te elfder ure te zoeken naar een regeling via on derhandelingen. Het is niet alleen onverantwoordelijk - het is ramp zalig als wij de rug toekeren naar elke kans daarop". Rowlands was de eerste belang rijke westelijke functionaris 'die sprak op de bijeenkomst van 87 landen en bevrijdingsbewegingen en die een roep uit enkele kringen om een algehele gewapende strijd afwees. Terwijl Rowlands zijn toespraak hield voerde Amerika's VN- ambassadeur, Andrew Young, in tensieve particuliere besprekingen met een reeks afgevaardigden en leiders. Young, die eerder met Rowlands een gemeenschappelijke strategie besprak, voerde overleg met Sam Niejoma, leider van de Namibische onafhankelijksheids- beweging Swapo, en daarna ont moette hij de president van Mo zambique, Somora Machel, en Tan- zaniaanse functionarissen. Rowlands had oog voor Afrikaanse vrees voor een te diepe betrokken heid van de grote mogendheden in de zaak toen hij zei aat "het geen beleidskwesties van supermoge- ndheden mogen worden. Wij zijn geen koude-oorlogsstrijders, stra tegen. Die spreken over de volken van zuidelijk Afrika als pionnen in een soort grote internationale schaakwedstrijd. Onze enige zorg betreft de werkelijke belangen en wensen van de bevolking". Row lands zette de punten uiteen van het jongste Brits-Amerikaanse in itiatief, waartoe een meerderheids bewind en onafhankelijkheid in Rhodesië in 1978 behoren. Met alle betrokken partijen zal, in nauwe samenwerking met de V.S., overleg worden gepleegd, hetgeen moet leiden tot een grondwet die door het Britse parlement moet worden goedgekeurd. "Als het gehele gewicht van Afrika, Europa en de V.S. in de schaal wordt gegooid, dan geloof ik niet dat het voor een kleine niet- representatieve minderheid moge lijk zal zijn de uitvoering daarvan in de weg te staan. WENEN - Premier John Vor- ster (links) van Zuid-Afrika is gis teravond in Wenen aangekomen voor besprekingen met de Ameri kaanse vice-president Walter Mon- dale. Het overleg zal morgen begin nen. Vorster werd verwelkomd door de Oostenrijkse premier Bruno Kreis- ky. De Amerikaanse president heeft gisteravond in Los Angeles aezead BRUSSEL (ANP) - Het besluit van de ministers van De fensie van de NAVO-landen, de defensiebegrotingen de komende zes a zeven jaar met om en nabij de drie procent per jaar te laten stijgen, brengt Nederland niet in moeilijk heden, aldus heeft minister Stemerdink in Brussel ver klaard. De huidige Nederlandse defensieplanning voorziet in een stijging die tegen 1981 de 2,8 procent benadert, én over de gehele periode van zeven jaar op gemiddeld ongeveer 3 procent zal uitkomen, als de huidige lijn wordt voortgezet. De initiatieven om het Noordatlan- tisch bondgenootschap te verster ken die vorige week op de Lon- dense top door president Carter werden gelanceerd en in Brussel door de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown werden toegelicht, hebben de instemming van de overige NAVO-landen ge kregen. Nederland staat er in be ginsel positief tegenover, aldus mi nister Stemerdink. Maar Nederland zal slechts in stemmen met de vorming van een speciale studiegroep die prioritei ten op lange termijn vaststelt en de nationale defensie-inspanning van de individuele NAVO-landen toetst aan de lange-termijn doelstellin gen, als ook de kosten van nieuwe wapens onder controle worden ge bracht. „Doe je dit niet, dan schrijf je een blanco cheque uit", aldus Stemerdink. Als voorbeeld van een project waarvan de kosten goed in de hand zijn gehouden noemde minister Stemerdink het „oppeppen" van de Hawk-raketten, dat Nederland op ca. 400 miljoen gulden komt te staan. De minister verklaarde categorisch dat Nederland zich niet gebonden acht door kostenontwikkelingen waarop het zelf geen invloed kan uitoefenen. „Met ons systeem van prijscompensatie kunnen wij slechts normale prijsverhogingen bijhouden. Wij zijn niet in staat ex tra stijgingen op te vangen die voortvloeien uit technische ver fijningen die door grotere landen worden gewild, maar die voor de kleinere achterwege kunnen blijven. Wij zullen hetzij minder wapens moeten kopen, hetzij de uitvoering van andere noodzake lijke projecten moeten vertragen of er geheel van afzien". Minister Stemerdink ADVERTENTIE Achtentwintig hectare kleurenpracht De Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren, in perken en patronen die elk jaar weer nieuw zijn. Want zo is de natuur. De Keukenhof in Lisse. verwacht u Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfilm dat zijn land, Frankrijk, Groot- Brittannië, West-Duitsland en Ca nada het eens zijn over de druk die moet wordne uitgeoefend op de Zuidafrikaanse premier, indien deze zijn houding ten aanzien van Na mibië n iet wijzigt. Carter zei dat Zuid-Afrika in de Verenigde Naties hard door deze vijf landen zal wor den aangepakt, indien de houding van Pretoria niet verandert Optimisme VS-delegatie GENEVE (UPI/Reuter) - Paul Warnke, Amerikaans delegatielei der bij de besprekingen met de Sowjet-Unie over beperking van de strategische kernwapens (SALT), heeft gisteren aan de vooravond van de hervatting van het overleg in Genève gezegd dat de Verenigde Staten "enkele bemoedigende te kenen" zien van de zijde van Mos kou. ADVERTENTIE Nederland's indrukwekkendste kollektie luxe Braziliaans leren zitmeubelen staat in Apeldoorn en Scheveningen. Te kust en te keur. Tegen importeursprijzen. De winkelwinst is dus voor u. Op zoek naar leer? Slaag bij Meubelkeur. Vrije dag? Meubelkeurdag!\ j Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 Telefoon 070-553086. (100 meter vanaf het Kurhaus) Openingstijden: Scheveningen: Oageli|ks van 10-18 uur Donderdag koopavond tot 21 uur BOVENDIEN iedere zondag geopend van 10-17 uur. DUBLIN (AFP, DPA/UPI) - Sean McBride, advocaat, ex-minister van buitenlandse zaken van de Ierse republiek, voormalig V.N.- commissaris voor Namibië en win naar van de Nobelprijs voor de vre de, heeft gisteren in Dublin be kendgemaakt dat er in het diepste geheim besprekingen worden ge voerd om tot vrede in Ulster te ko men. Eerder had de Britse televisie al gewag gemaakt van dit overleg. De besprekingen worden gevoerd tussen McBride en de Noordierse advocaat Desmond Boal uit Bel fast. Naar de woorden van McBride worden Boal en hij zowel door de voolopige vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) als door de paramilitaire protestantse organi saties in Noord-Ierland als 'ervaren en integere mannen' beschouwd. De IRA en de militante protestan ten zouden bereid zijn naar hun op vattingen te luisteren. McBride legde er echter de nadruk op dat hij en Boal als bemiddelaars en niet als vertegenwoordigers van beide gro- peringen optreden. Hun gesprek ken hebben verscheidene docu menten opgeleverd die naar beide partijen zullen worden toege stuurd. "Een proefballonnetje dat door de Sowjets is opgelaten, is een be moedigend teken", zo zei hij in een vraaggesprek. Warnke zei ook dat vooruitgang is geboekt bij de tech nische besprekingen sedert 11 mei en dat dit hem reden gaf te geloven dat er goede mogelijkheden be staan voor vooruitgang bij de voor naamste onderhandelingen. Het proefballonnetje waarover Warnke sprak, was een vraaggesp rek van verslaggever William Beecher van de Boston Globe met een Sowjet-functionaris in Mos kou. Deze functionaris, die blijk baar met gezag sprak, had laten uitkomen dat de Sowjet-Unie ak koord zou gaan met een verminde ring van 10 procent van de grens van 2400 raketten," waarvan 1320 met meervoudige kernkoppen, en kernbommenwerpers die zijn toe gestaan volgens de overeenkomst van Wladiwostok van 1974. De Verenigde Staten willen het ni veau verlagen tot 1.800 waarvan 1.000 tot 1.200 met meervoudige kernkoppen, maar Warnke noemde het proefballonnetje een "stap in de goede richting". Een ander denkbeeld, dat door Moskou voor het eerst is opgewor pen, is het beperken van vlucht- proeven ter afremming van de vooruitgang van strategische wa pens. Warnke zei ook hier positief tegenover te staan. De besprekingen, die vandaag in aanwezigheid van de ministers van Buitenlandse Zaken Vance en Gromiko werden hervat, werden in maart afgebroken toen Moskou ISLAMABAD (AFP) - Gisteren zijn bij onlusten in Chanpoer negen mensen gedood, zo is van Pakis taanse oppositiezijde vernomen. Volgens ooggetuigen kwamen be togers van de Pakistaanse volk spartij, die politiebescherming hadden, in botsing met aanhangers van de Pakistaanse nationale al liantie, de oppositie. Zeven leden van de PNA zouden door kogels zijn gedood, twee an dere bezweken aan verwondingen. Officieel is slechts melding ge maakt van vier gewonden. Ook uit Sahiwal wordt melding gemaakt van incidenten, evenals in vijf plaatsen in Sind. De oppositie heeft demonstraties georganiseerd in drie steden, Lyal- poer, Pesja war en Quetta, waar zich geen incidenten hebben voorge daan. In Bhakkar heeft de PPP een beto ging voor premier Bhoetto gehou den die in alle rüst is verlopen. In Lahore heeft een speciale mili taire rechtbank gisteren de oud- gouverneur van de Pendsjaab, Ali Frame, en verscheidene oppositie leden vrijgesproken wegens on voldoende bewijs. Sowjet-voorstel om gewoon een uitgaansverbod dat de Pakis- twee voorstellen van de Amerika nen verwierp en de Amerikanen weigerden in te gaan op het eerdere overeenkomst te ratifice- taanse regering begin deze maand instelde voor de drie grootste ste- Gromiko en Vance zullen beginnen den is gisteren opgeheven. met de ondertekening van de "con- ventie inzake het verbod op wijzi- (MlllK W6CF rUllCIl ging van het leefmilieu", een over eenkomst die vorig jaar is uitge werkt door de ontwapeningsconfe rentie waaraan 30 landen deelne- Gromiko zei gisteren bij zijn aan komst in Genève dat het moeilijk zal zijn de moeilijkheden te over- SANTIAGO (DPA) - De Chileense junta heeft gisteren verklaard be reid te zijn 13 veroordeelde "com munisten" vrij te laten en een uit reisvisum te geven, indien de Sowjet-Unie hetzelfde aantal ge vangengehouden intellectuelen, winnen die een overeenkomst nog van wie de gezondheidstoestand in de weg staan. Het was echter precair is, het land te verlaten, noodzakelijk deze te overwinnen Ineen verklaring van het ministerie "voor het Sowjet-volk, het Ameri- van Buitenlandse Zaken wordt ge- kaanse volk en de wereldvrede", zegd dat Chili tot deze ruil, die aldus een spontaan sprekende voorgesteld is door het Gromiko. "Sacharow-comitee", bereid is. ADVERTENTIE De voor- en de nadelen, afgewogen tegen de kosten en het comfort. Daar praten wij graag met u over. Gratis, nuchter en objectief. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9