Monumentale boerderij naar staat van 1870 Noordwijk krijgt ook afdeling rechtswinkel Reuzenglijbaan Amfaurm weer in opspraak Na Katwijk en Zoetermeer Regering heeft oog voorLeidse problemen ONGELUKKEN DOOR VEILIGHEIDSKOOI INDIASE MUZIEKLES IN LEIDS MUSEUM NEGEN VRIENDEN HIELDEN HET AL TIEN JAAR VOL PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 18 MEI 197 Rinus van Kan en Lies Schraverus, die de spreekuren van de Rechtswinkel in Noordwijk gaan bemannen. NOORDWIJK - Dankzij het initiatief van het JOIN- centrum krijgt nu ook Noordwijk (na Katwijk en Zoeter meer) een eigen Rechtswinkelafdeling. De Noordwijkers kunnen vanaf donderdag 26 mei 's avonds van zeven tot negen uur in "De Kuip" terecht voor alle mogelijke pro blemen op he"t gebied van onder meer belastingen, wo nen/huren, sociale verzekeringen, contracten en arbeid srecht. Voor de bemanning van het filiaal zijn twee rechtswinkeliers geselec teerd: due gespecialiseerd zijn in Noordwijks grootste problematiek: de huisvesting van alleenstaanden (werknemers van de psychiatrische inrichtingen) en de vaak duistere praktijken rond de (ver)huur van zomerhuisjes. Huisjes, die veelal niet geschikt zijn voor permanente bewoning maar vaak tegen woe kerprijzen aan argeloze woning zoekenden worden verhuurd. Le gio zijn de gevallen waarbij de huurder als het zomerseizoen weer aanbreekt, op straat gezet. Rinus van Kan en Lies Schraverus, zij gaan het filiaal bemannen, zijn door vele Noordwijkers die naar de Leidse Rechtswinkel toestapten, al op de hoogte van de woonproble matiek van de badplaats. Ze heb ben niet de illusie, het woonpro bleem op te kunnen lossen. Rinus: "Maar we willen de huurders alleen op hun réchten wijzen. Het is soms niet te geloven, hoeveel mensen zich zomaar op straat laten zet ten In Leiden bestaat de Rechtswinkel (officieel JAB, Juridisch Advies Bureau geheten) al zo'n jaar of vijf. Er werken een zestigtal gevorderde rechtenstudenten en afgestudeer den. Aanleiding voor de oprichting van die Rechtswinkel was voor een aantal rechtenstudenten het feit dat een groot aantal mensen niet pre cies weten wat hun rechten zijn. zledereen, die niet zomaar naar een advocaat toestapt kan bij het JAB (gratis) advies krijgen. Dergelijke organisaties zijn intussen al in heel Nederland te vinden. De Rechts winkel zal ook in Noordwijk haar werk gratis kunnen doen dankzij subsidies van Leiden, de omligge nde gemeenten (de gemeente Noordwijk stelde vorig jaar een be drag van 1080 gulden beschikbaar), de universiteit en het Ministerie van Justitie. Hoe één en ander fina ncieel geregeld zal worden is de beide rechtswinkeliers die het spreekuur in Noordwijk gaan be mannen nog niet bekend. JOIN zal voorlopig voor de huur van het zaaltje in "de Kuip" opdraaien. Een accommodatie, waar zowel Lies als Rinus uiterst tevreden mee zijn. Elke week wordt elk behandeld probleem in een voltallige afde- lingsvergadering besproken, zodat gecontroleerd kan worden of de gegeven adviezen juist zijn. Ook wordt besproken hoe bepaalde za ken het best kunnen worden aan gepakt. Het is de bedoeling dat de "moeilijke" zaken die in Noordwijk aan de orde komen doorverwezen worden naar Leiden, maar Lies en Rinus denken dat zo weinig moge lijk te doen. Wel heeft de Rechts winkel in Leiden de beschikking over meer (rechts) materiaal dat onmogelijk allemaal naar Noord wijk kan worden meegesleept. Of ook in andere bollen- en kust- gemeenten afdelingen van de Rechtswinkel in het leven worden, geroepen hangt af van de plaatse lijke initiatieven, en van de be schikbare medewerkers die de spreekuren moeten bemannen. Voorlopig kunnen inwoners van plaatsen rond Noordwijk kiezen tussen de Rechtswinkel in Noord wijk, Leiden en Katwijk, in welke plaats een half jaar geleden al een afdeling werd opgericht. ALPHEN AAN DEN RIJN - De reuzenglijbaan in de speeltijn van Avifauna in Alphen aan den Rijn is nog altijd onveilig. De speciale veiligheidskooi die op het speeltuig werd aangebracht heeft inmiddels een on bekend aantal letsels teweeg gebracht. De ernstigste lijfelijke schade liep een dertien-jarig Alphense jon gentje op, dat een glijpartijtje met een gebroken scheenbeen moest bekopen. De ongevallen deden zich voor met nat en regenachtig weer en bij die weersomstandig heden is de baan voortaan dan ook afgesloten. Of nog meer maatregelen moeten worden genomen wordt mo menteel onderzocht door bouw- en woningtoezicht, de politie en de arbeidsinspectie. Verontrust De reuzenglijbaan raakte een aantal seizoenen terug in op spraak, nadat een kind over de rand getuimeld was en vrij ernstig rugletsel opliep. Via een brief aan het college van burgemeester en wethouders kwam de kwestie in de publi citeit en de glijbaan werd op last van de politie gesloten. Dit seizoen werd die glijbaan met instemming van de au toriteiten weer geopend. Op de glijbaan was een speciale veiligheidskooi gecon strueerd, die het uit de bak vallen zou voorkomen. Maar die veiligheidskooi zelf, met de bevestiging ervan aan de baan, is inmiddels al weer oorzaak van een onbekend aantal letsels geweest. En, de geschiedenis herhaalt zich, een brief van een veront ruste burger heeft geresul teerd in maatregelen om her haling van ongelukken te voorkomen. Die verontruste burger, geen Alphenaar overigens, is drs. Th. H. Vermeij uit Capelle aan de IJssel. In zyn brief be schrijft hij zijn waarnemin gen op 8 mei. Die waarnemingen geven hem aanleiding te stellen: "De baan moet met de grootst mogelijke spoed worden ge sloten. De overkapping is geen beveiliging, maar ge vaarlijk". Tijdens een regenbui op 8 mei zag hij vier kinderen naar be neden komen. "Alle vier kwamen tijdens de afdaling in de grootste moeilijkheden. De snelheid van allen werd veel te hoog en allen verloren het contact met de baan. Ik noem het geval van de jongen van ongeveer acht jaar, die voorover over de kop ging en beneden aangeland in een langdurig, hysterisch huilen uitbarstte." En drs. Vermey vervolgt zijn schrijven: "Ik noem ook van deze vier het ernstigste geval: een elf-jarig Duits meisje raakte halverwege los van de baan, kwam met hoge snel heid met een been terecht tussen de baan en een van de steunen van de overkapping en daardoor kwam zij midden» in de afdaling volstrekt ab rupt en ten koste van een beenwond tot stilstand. Doordat alle lichaampjes los van de baan raakten en daarna vreemde bewegingen begonnen te maken leek ons de kans op beschadiging van rug- en nekwervels reëel. Drs. Vermeij schrijft het colle ge, dat hij de zaak onder aan dacht bracht van, naar hij meent, een directielid van Avifauna, Van Heusdeu ge naamd. "Wij troffen bij hem geen enkele bereidheid aan onder ogen te zien dat van een levensgevaarlijke situatie sprake zou zijn. Vandaar, dat ik de verbijstering en woede van mij en mijn vrouw bij uw college deponeer." Hij rvraagt zich af: "Wie heeft die baan goedgekeurd? Ie mand die over deze glijbaan stellige uitspraken wil doen, moet eerst eens bij rege nweer zelf een vrije afdaling maken. De heer van Heusden van Avifauna zei tegen ons, dat hij het zelf "voor geen goud" zou doen. Hij weet dus kennelijk waar hij het over heeft", aldus drs. Vermeij, die overigens wel van me ning is, dat de glijbaan bij droog weer groot vermaak en een behoorlijke veilig heid biedt. Zeven dagen na z'n eerste brief stuurde bij het college nog een brandbrief. Hij had in middels nog gehoord van twee concrete ongevallen, ondermeer dat van het Alp hens jongetje, dat 3'/2 week geleden zijn scheenbeen brak. "De talrijke schoolreisjes van uit andere plaatsen, die de komende weken gehouden Lange tijd is de Alphense superglijbaan op last van de politie gesloten geweest. De onlangs aangebrachte veiligheidskooi blijkt echter bij regenachtig weer nog tot ongelukken te leiden. zullen worden naar Avifauna, maken de zaken hoogst urge nt", aldus drs. Vermeij in z'n tweede brief waarin hij we derom op sluiting van de baan aandringt. Zijn brieven hebben in elk ge val al wel bepaalde maatrege len tot resultaat gehad. Avifauna-directeur Valk: "Er is ons gebleken, dat de glij baan bij regen gevaarlek is. Vervelend is, dat je dat pas ontdekt, nadat er ongelukken gebeurd zijn. Deze week is een traliehek met slot aangebracht voor de trap naar de hoogste glijbaan. Op dat hek staat een bord, dat de glijbaan bij regen of nat weer niet gebruikt mag worden. Gebleken is echter, dat de jeugd toch kans ziet op de glijbaan te komen en met bouw- en woningtoezicht wordt nu nog bekeken wat daar tegen gedaan kan wor den. U begrijpt, dat wij aller minst gebaat zijn bij onge lukken." Onderzoek Valk wijst er verder in zijn reactie nadrukkelijk op, dat Van Heusden geen directeur is. "Zijn uitlatingen zijn niet maatgevend voor wat Avi fauna vindt". Valk voegt eraan toe, dat hij met Van Heusden nog geen con tact heeft gehad over diens le zing van de zaak. Wethouder D. van Leeuwen (openbare werken) tenslotte wijst erop, dat thans nog geen onderzoek loopt naar de ver dere beveiliging van de baan. Een onderzoek, dat met spoed wordt verricht, "want", meent van Leeuwen, "de zaak moet snel uit de wereld." LEIDEN - "In Den Haag heeft men de afgelopen jaren leren beseffen, dat Leiden een grote achterstand heeft in te halen. Men heeft OOG gekregen voor de Leidse proble men", aldus wethouder Verboom gisteravond op de ledenvergade ring van de PvdA, waar hij sprak over het belang van het kabinet- Den Uyl voor de gemeente Leiden. Volgens de Leidse wethouder pro fiteert Leiden op het ogenblik van een groot aantal financiële regelin gen. Als vobrbeeld noemde hij de pot voor ihonumentale woonhui zen, die inmiddels verdubbeld is, de wijkverbeteringsprcjecten die door CRM gesubsidieerd worden, de aanvullende werkgelegenheid waar door onder meer de Sumatra- brQg en de Hoflandbrug gebouwd konden worden en nu onlangs de saldoregêling waardoor Leiden dit jaar tien^ miljoen krijgt voor de stadsvernieuwing. Verboom wees verder op de enorme subsidies die van rijkswege zijn verstrekt om de woningbouw in het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel van de grond te krijgen. "Tientallen miljoenen zijn er ingestopt", aldus de Leidse wet houder. "Als gemeente hebben we ook vrij snel ingespeeld op het ver schijnsel rehabilitatieplannen. We hebben er zelfs zoveel, dat het ons nu een beetje boven het hoofd dreigt te groeien. Want elke wijk wil met de uitvoering van de plannen beginnen." Op vragen van aanwe zigen deelde Verboom mee dat op het ogenblik nog niet zeker is of de Waardgracht in de toekomst weer opengegraven zal worden. "In het plan Herengracht-Zijlsingel is er wel rekening mee gehouden, maar MET het rijk zal eerst nog gespro ken moeten worden of daarvoor subsidie kan worden verkregen." Ten slotte zei wethouder Verboom, dat GEPROBEERD zal worden om LOS van de bestaande regelingen, voor woningen die kort na de Tweede Wereldoorlog zijn ge bouwd, en die veel gebreken verto nen extra subsidie te krijgen boven de vijftig procent die het rijk op het ogenblik vergoedt. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Wie zich wat elementaire vaardigheiden in het bespe len van Indiase muziekin strumenten wil aanleren kan binnenkort terecht in het Leidse museum voor Vol kenkunde in de Steenstraat. Muziekleraar dan is Zamir Ahmed Khan, in zijn geboor teland één van de bekendste jonge musici. Een virtuoos op de twintigsnarige sitar en de tabla en banya, twee kleine drums waarvan de één van hout en de ander van koper is gemaakt. Het zijn ook deze instrumenten waar Zamir Ahmed Kan (hij heeft acht lp's op zijn naam staan) les in geeft. Gegadigden kunnen zich bij het museum aanmelden. Er worden voorlopig vier les sen gegeven. Op 24 en 31 mei en op 7 en 14 juni. Steeds 's avonds van zeven tot negen uur. Er zal in groepjes les worden gegeven. Er komt in Leiden mogelijk een vervolg op de Indiase muzieklessen. „Als de be langstelling erg groot blijkt te zijn en er ook veel mensen zijn die verder in deze in strumenten willen bekwa men dan overweeg ik in Lei den met een Indiase mu ziekschool van start te gaan, zoals dat ook is gebeurd in Amsterdam", zie Khan mij. Eén van de weinig mo numenten die Koude kerk nog rijk is, de Rid derhof Den Toll, zal over anderhalf jaar weer be woond zijn. 'Althans, als alles verloopt volgens de plannen van de nieuwe eigenaar, de belastingad viseur mr. Vreugdenhil. Samen met zijn vrouw en de Leiderdorpse architect Van der Sterre bekeek hij de mogelijk heden om de voormalige boer derij weer terug te brengen in de staat van rond 1870. Teke ningen en schilderijen van toen zijn daar de leidraad bij ge weest. Hooiberg In de afgelopen weken is de aannemer al met wat voorbe reidende werkzaamheden van start gegaan. Er zijn wat bijger bouwtjes tegen de vlakte ge haald, die tot vorig jaar dienst deden als rommelschuur of die renverblijf. Die worden niet meer herbouwd. De hooiberg die er nu nog staat gaat ook weg. Wat de woning zelf betreft: be neden verandert er weinig aan de indeling. Twee kamer "en suite" met een klein kamertje ernaast en ook de keuken blijft op dezelfde plaats. De opkamer, halverwege de twee verdiep- gingen, bestaat nu nog uit twee kamertjes, maar daar wordt er één van gemaakt: de werkka mer voor de belastingadviseur. De verdieping boven bestaat nu nog uit veel kleine vertrekjes. Dat worden vier grote slaapka Oude bijgebouwtjes en stallen worden gesloopt. Ook de hooiberg verdwijnt mers en een badkamer. Onder de opkamer ligt een grote kel der (met bovengrondse ramen) van bijna drie meter breed en zo'n zes meter lang. Voorlopig zal die als opslagruimte benut worden. De nieuwe eigenaar heeft een vermoeden dat er ergens onder het huis nog een kelder is. Maar daar heeft hii vergeefs naar ge zocht. De stal krijgt de bestem ming garage en er komt een lo geerkamer en waarschijnlijk een hobbyruimte in. Zowel stal als woonhuis krijgen een zand kleurig uiterlijk. De brede gracht rondom de rid derhof wordt aan de zuidwest kant enkele tientallen meters doorgetrokken. Zo zal er een soort eiland ontstaan, omsloten door een vierkante gracht. De toegang tot het eiland komt op dezelfde plaats als nu, vermoe- deliikl met het verschil dat er in de daar al aanwezige dam een duiker zal worden gelegd. Het is niet de bedoeling dat de Vreug- denhil's een rustieke hefbrug over de acht meter brede gracht laten aanleggen. Met de opknap van de ridderhof en het doortrekken van de gracht is men er nog niet. Ook voor de begroeiing rondom is een plan opgesteld. D huidige boomgaard (met appel- en pe rebomen) blijft gehandhaafd. In overleg met Staatsbosbeheer zal worden bekeken of het een -haalbare kaart is op het eiland een originele Zuidhollandse begroeing aan te brengen. Hoe' die beplanting er rond 1870 uit zag is te zien op een paar schil-j derijen van Den Toll uit die tijd. I Uitgezocht zal worden of dia beplanting klopt. Vreugdenhill "Het is best mogelijk dat da schilder toen sommige planter* en bomen heeft verzonnen, als^ een soort opvulling van zijr" schilderij. i Daarnaast speelt nog dat ik aarj de weet ben gekomen dat hiei in het begin van de 19e eeuw een Belgische prinses is komery te wonen. Het zou best kunnei> zijn dat zij wat planten en bo men uit eigen land heeft mee-L genomen om in Koudekerk nogi een herinnering te hebben aans haar vaderland". L Wilgen N De wilgen langs de gracht3 blijven staan. Er komen er zelfsA nog wat bij. De belastingadvi-£ seur heeft de gemeente voorge-ï steld het driehoekje grond tus-A sen de Lagewaard en de Rid--, derhof te bestemmen als riet-*, veld. r< Gedurende de restauratie zafy het monument niet onbeheercv, blijven. Er is een echtpaar ge^ vonden dat voorlopig de bewa, king van de ridderhof op zicl£ neemt. Totdat de nieuwe eige^ naar shun eiland kunnen ber trekken. p Negen Leidse boezemvrienden staken in mei 1967 de koppen en instrumenten bij elkaar en formeer den "De gespleten klomp", de zoveelste boerenblaaskape! met jongens van de gestampte pot die zich ten doel stelden voor een zo breed mogelijk publiek wat licht verteerbaar hos- en stampwerk uit hun instrumenten te persen c.q. te slaan. Nu, tien jaar later, maken de heren (de bezetting is iets veranderd) Leiden en omstreken nog steeds "onveilig". Omdat we in de smaak zijn gevallen", zegt zakelijk-leider Bram Truyers, daarmee doelend op de reeks gelegenheden waarbij de blaaskapel kwistig potpurri's strooide. Op bruilof ten, tijdens verkiezingen, bij jubilea, met carnaval. "Toch vraagt een boerenblaaskape! om meer dan alleen mensen die een beetje muziek kunnen maken", zegt Truyers. "Als je echt goed op elkaar ingespeeld wilt raken en je tevens in staat bent om fijne luistermuziek te brengen, moet je op je instrument van wanten weten. Onze jongens is dat wel toevertrouwd stuk voor stuk hebben ze een gedegen muziekkennis. En ze bespelen allemaal meerdere instrumenten. Publiek waardeert dat. Daarom blijft men ons ook steeds vragen". De negen willen er, als het effe kan, nog wel tien jaar aan vast plakken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4