Drost: 'Wie had ons nu nog _n kans Spitz Kohn: Dit team heeft pers- pec- lief' Ook Russen tweede garnituur naar EK-dammen Basketbalteam wint ook van Schotten Tam Noord wijk toch weer ronde verder V SI Swift-renner Post maakt grote indruk WOENSDAG 18 MEI 1977 Spitz Kohn: morgen UPPSALA - Toen de Neder landse basketploeg afgelopen zondag de sporthal van Upp sala binnenkwam, ontstond de nodige hilariteit, toen men hoorde, dat Zweden halver wege de kwalificatie wedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen Schot land achterstond. Hoe dat kon ervoer Oranje gisteren bijna zelf. Gebrek aan concentratie gaf de Schotten de kans een voorsprong te nemen. Het duurde bijna vijftien minuten (32-34 voor Schotland) voordat Nederland daarin verandering kon brengen. Van een echte wedstrijd was toen eigenlijk geen sprake meer. Het was tevoren duide lijk, dat de Nederlandse ploeg geen problemen zou hebben met de Schotten, die nog veel te kort komen. Het peil van het basketbal in Groot-Brittannië is de laatste jaren met spron gen vooruit gegaan, maar de achterstand op de rest van Eu ropa is nog altijd enorm. Gis- teren was voor Nederland dan ook meer een rustdag. Jan Jan broers stuurde wel even zijn sterkste vijftal (Akerboom, Kip, Zwiers, Cramer en Ha- gens) het veld in, maar gaf na acht minuten zijn andere spe lers, de jongens die tot nu toe maar weinig hadden gespeeld (Kragtwijk, Van de Lagemaat) de kans zich te bewijzen. Met de eindstand van 108-72, be reikt via een ruststand van 54-40 is over de hele wedstrijd eigenlijk al voldoende gezegd. Werken deden de Schotten in de fraaie, maar vrijwel lege Fyrishalle van Uppsala zeker. Coach Abe Wood beschikt over een paar spelers die het in de Nederlandse eredivisie niet gek zouden doen. Aanvallend deden de Schot ten, zeker het eerste kwartier, leuke dingen. Maar toen Ne derland daarna orde op zaken stelde, was het snel gedaan met de Britten. In een zeer hoog tempo stoomde Oranje op de 100 puntengrens af. Die werd drie minuten voor het einde, via vrije worpen van Cock van de Lagemaat bereikt na een periode waarin Neder land zijn tegenstander volle dig overspeelde. Daardoor was de eindstand van 108-72 eigen lijk een heel normale zaak. Scorers Nederland: Kropman 6, Dekker 14, Faber 13, Harre- wijn 9, Hagens 4, Kragwijk 8, Van de Lagemaat 8, Cramer 14, Van Helfteren 15, Zwiers 14, kip 3. BRUSSEL - Na de teleur stelling door het niet deel nemen aan het vijfde Euro pese damkampioenschap te Brussel van wereldkam pioen Harm Wiersma, aan wiens financiële verlangens niet kon worden tegemoet gekomen, kreeg de zijn vijf tigjarige bestaan vierende Belgische dambond nog een tegenvaller te verwerken door het niet verschijnen van de Russische nationale kampioen 1976 en oud wereldkampioen Vatsjelav Tsjegolev. DEVENTER - Dat ondefineerbare gevoel. Spitz Kohn kent het, maar kan het niet verwoorden. ,,Ik bedoel dit: als Aad Mansveld zegt: ik begin moe te worden, dan weet ik precies wat hij bedoelt. Het is typerend voor iemand, die aan het einde van zijn carrière is Kohn haalt het aan omdat eerder Willem de Vries en thans Jan Jeuring en Kalle Oranen die grens bereikten, waar Epi Drost zich nog een seizoen tegen wil verzetten. „Ik heb dat punt ook meegemaakt", zegt de kleine libero. „Al na de thuiswedstrijd tegen Feyenoord. Maar ik heb er alles aan gedaan om er'door te komen. Een volgende keer lukt- het misschien niet". Met die wetenschap offreerde FC Twente Epi Drost nog een een-jarige verbintenis (evenals Kick van der Vall en Jaap Bos), terwijl Spitz Kohn waakzaam blijft omtrent de opvolging. „Want het kan ineens afgelopen zijn". Bij wijze van test probeerde Kohn tegen Feye noord Piet Wildschut uit als vrije verdediger. „Al maanden denk ik erover om Wilschut daar neer te zetten, maa> eigenlijk is het zonde. We kunnen beter een nieuwe vrije verdediger aan trekken, want een spits als Wildschut heeft als aanvaller veel meer waarde. Aan de andere kant, als je geen libero kan aantrekken, moet je hemcreeeren". Sneller Het is een tweede reden de veijonging sneller door te voeren dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Blessures noopten Spitz Kohn aan het begin van deze competitie talenten als Piet Wildschut, Hallver Thorensen en Ronnie Oos- terom eerder in te passen dan hem lief was. ,Ik wilde ze er eerst bij betrekken en daarna gelei delijk inbrengen. Het bleek niet mogelijk, maar ze hebben zich goed aangepast. Daarom is de veijonging sneller tot stand gekomen dan ik bad verwacht. En daarbij, dit team heeft perspectief. Dat heb ik trouwens steeds gwweten, ik heb bewust aan dit team gebouwd. Maar zo'n snelle doorbraak had ik eigenlijk niet verwacht. Het is overigens wel de manier, want hoe vang je anders de opengevallen plaatsen op?" Twente's trainer (al 12 jaar) gaat terug in de tijd. Piet Schrijvers, Rene Notten, Johan Zuidema, Rene en Willy van de Kerkhof, Eddie Achter berg, ze vormden vier jaar geleden de kern van de ploeg, die het „eenmaal zullen wij de kam pioen zijn" nooit verwezenlijkte. De veelbe sproken terugval van FC Twente in de afgelo pen competitie kwam voor Spitz Kohn dan ook niet zo onverwacht. „Meer dan een half elftal is vertrokken. Ja, bij jong Twente zit toekomst, maar als je tegen degradatie vecht, kun je die jongens eigenlijk niet inzetten. Maar het moest. Ik geeft toe, die angst te zullen degraderen, daar heeft bijna niemand bij stilgestaan. Maar het was op een bepaald moment toch de reali teit". Meevaller Stilaan klom Twente op de competitieladder, elimineerde Feyenoord en AZÜ67 voor de KNVB-beker en verdwaalde met PEC Zwolle in de eindstrijd. „Toch nog een meevaller", glundert Epi Drost, „want wie had ons in de halve finale tegen AZ nou nog een kans gege ven? Haal je die finale trouwens niet, dan gaat het seizoen als een nachtkaars uit. Ik zeg niet dat we er al zijn, want waarom zou PEC niet voor een nieuwe verrassing kunnen zorgen? Het is volgens mij toch de beste ploeg uit de eerste divisie. Een collectieve ploeg, zoals NAC, daar is het wel mee te vergelijken. Maar in de finale weet je het nooit. Dat zag je twee jaar geleden tegen FC Den Haag. We laten ons geen favorietenrol opdringen. Als je in de competitie een fout maakt, kan je die een week later herstellen. De Finale is eenmalig. Maar krijgen we die beker van prins Bernhard, dan spelen we volgend seizoen toch weer Europa- Cup, en dat is juist voor de jongere spelers een fijne stimulans". Spitz Kohn: „Gezien het vertrek van de zes prominente spelers en de leeftijd van de overi gen, van de oude kern, waren we dit seizoen misschien wel wat laat met de verjonging, had den we beter twee, drie seizoenen eerder kun nen beginnen. Maar dit seizoen wijst ook uit, dat we net niet te laat zijn. En dan laat ik het behalen van de KNVB-beker nog buiten be schouwing". Piet Ocks In zijn plaats kwam de van middel bare leeftijd zijnde Max Sjawel die in het Russische kampioenschap evenveel punten scoorde als zijn jeugdige landgenoot Rodislav Lets- jinski. Samen met de Nederlander Rob Clerc en Jan de Ruiter zal dit viertal gaan uitmaken wie dit vijfde Europese titeltoernooi gaat win nen, met als altijd lastig te omzeilen klip Oscar Verpoest, die kort gele den voor de vijftiende keer de Bel gische nationale titel op zijn naam schreef. Bepaald gunstig is de loting voor Clerc niet uitgevallen. In de eerste ronde moet hij het opnemen tegen De Ruiter om dan achtereenvol gens Sjawel en Letsjinski te be strijden. Waarbij hij in het begin dan al direct alle registers moet opentrekken. De Ruiter speelt in de twee laatste ronden tegen Lets jinski en Sjawel. Zijn eerste treffen tegen Clerc zag de Deventenaar uitgesteld wegens ziekte van de Amsterdammer, die met angina te bed ligt. Van de organisatie kreeg hij daarvoor twee dagen ziektever lof. Maar dit is dan ook het uiterste want indien Clerc ook de derde ronde niet speelt wordt hij uit de strijd genomen. De remise tussen de Russen kwam tot stand via een modern openings- spel en een damcombinatie van Sjawel. Letsjinski nam de dam af, waarna de overblijvende stand niet meer dan remise inhield. In deze Rob Clerc: met angina in bed eerste ronde kwamen, zoals het be hoort, de landgenoten tegen elkaar uit. Verrassend is het wel dat het wedstrijdreglement bepaalt dat bij gelijke aankomst het Sonnenborn-Berger-puntenwaai - deringssysteem de titelhouder zal aanwijzen. De in ternationale dambond zal daar ze ker niet gelukkig mee zijn. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Sjawel (Sov) - Letsjinski (Sov) 1-1 Clerc (Ned) - De Ruiter (Ned) uitge steld wegens ziekte Clerc. Delhom (Fra) - Vigne (Fra) 1-1. Marini (Ita) - Fanelli (Ita) 1-1. Guignard (Zwi) - Verpoest (Bel) 0-2. Bpchorov^Isr)- Lepsic Joe) 2-0. Malis (Tsj) - Bot- tero (Mon) 2-0. Tegen Zuidvogels alleen in het eerste kwartier op dreef GERMIGNY L'EVEGNE - Swift- renner Peter Post heeft gisteren in Frankrijk de Omloop van Ger- migny L'Evegne, een amateur- koers over 115 kilometer gewon nen. Clubgenoot Jan Jansen werd in de woonplaats van Joop Zoete melk derde. Leidenaar Peter Post maakte in deze ronde, waaraan door 180 ren ners werd deelgenomen, grote ind ruk. Veertig kilometer voor het eind, ontsnapte hij uit het grote pe- lc>on, de Fransman Mouchon in zijn spoor meesleurend. Jan Jansen won in Germigny de sprint van de grote groep. Het is nu definitief zeker dat Freddy Maertens niet zal deelne men aan de Ronde van Frankrijk. De heren Claeys en Veldeman van Flandria/Velda hebben gisteren in Torhout verklaard, dat hun organi satie de activiteiten gaat concentre ren op Spanje en Italië, na het suc ces, dat de Belg heeft gehad in de Ronde van Spanje, die hij zondag op ziji., naam schreef. NOORDWIJK - Op het eerste kwartier na heeft Noordwijk gis teren tegen Zuidvogels bepaald niet de indruk kunnen wekken nog erg veel trek te hebben in een verder vervolg van het bekera- vontuur. Toch kwam de eerste klasser in de volgende ronde. De twee vroeg gescoorde doelpun ten van John van Dijk bleken voldoende. De Huizense derde klasser, die pas ver na rust uit zijn schulp durfde te kruipen, was niet bij machte een tegentreffer te produceren. Het duel begon overigens veelbe lovend. Noordwijk schoot name lijk als een haas uit de startblok ken en leek zonder meer van plan het klasseverschil eens goed dui delijk te maken. Zuidvogels werd volkomen over donderd door een serie snelle aanvallen op het doel van Ben Schipper, die dat eerder tegen Lisser Boys zo uitnemend had staan verdedigen. Hij moest dan ook al vlot een paar keer aan de noodrem trekken. Zelfs daarvan wist Jan Willem Bogers te profi teren. Razendsnel schoof hij de 'vrije trap door naar de vrijs taande Bröring, die op zijn beurt John van Dijk bereikte. En dat betekende 1-0. De tweede treffer liet trouwens niet lang op zich wachten. Westgeest speelde opnieuw Van Dijk aan, die zich ditmaal met een knappe passeerbeweging ontdeed van zijn directe tegenstander, Rob Kooy. Weer stond Noordwijk- spits oog-in-oog met Schipper en opnieuw maakte hij geen fout: 2-0. Daarmee was het meteen afgelopen ook, tenminste met Noordwijks drang om er eens lekker tegenaan te gaan. De ploeg van Eelman vond het verder wel best en liet Zuidvogels het initiatief. Al duurde het tot bijna een half uur na rust eer de Huizense formatie dat in de gaten had. Toen pas durfde de derdeklasser uit zijn verdedigende stellingen te komen en het lusteloos tik kende Noordwijk, dat volgend seizoen overigens weer kan be schikken over Hans Plaatzer, te rug te drijven. In het laatste kwartiertje ondernam Zuidvogels een ware stormloop op het doel van de thuisclub, evenwel zonder resultaat. Dit maal namelijk stond doelman Van der Niet wél zeer attent te keepen. Met verve pareerde hij schoten van Kooy, Van der Mast en Schaap. Geluk had Noordwijk toen Frans van de Veen hands maakte in het strafschopgebied, hetgeen ieder een zag behalve de scheidsrech ter.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13