Sap van de slankclub De was, die kan niet zuiniger Nederland Miranda-toestellen nog geen zorgen Veluwe is erg in trek Een vaste plaats De reislustigsten TUINIEREN SCHOONMAAK SPEELGOED WOENSDAG 18 MEI 1977 EXTRA PAGINA, 11 Veel mensen willen graag foto's maken maar ze hebben een pro bleem: ze weten niet wat ze moeten fotograferen, ze hebben moeite leuke plekjes en motieven te vin den. Voor die mensen heeft de Stichting Amateurfotografie een serie folders gemaakt. De „fotoroutefolders" zijn vooral geschreven voor automobilisten al is er ook een waarin een fotowande ling wordt beschreven. Een aantal routes kan ook per fiets worden gemaakt, eventueel in twee dagen. De folder geeft allereerst informa tie over het te bezoeken gebied on der de titel "Zwerven met de came ra", dan fototips en een fotoroute beschrijving met kaartje. In deze serie verschenen reeds: Fo towandeling Wedde (Z.O. Gronin gen); Fotoroute Drente (Zuid oost) Boerderijen fotoroute Salland (Overijssel); Fotoroute Hoge Ve- luwe (Gelderland); Fotoroute Tus sen de rivieren (Gelderland, Zuid- Holland, Utrecht); Fotoroute Hol lands Glorie (in de driehoek Enk huizen, Hoorn Medemblik); Foto route West-Zeeuws-Vlaanderen (Zeeland); Fotoroute Hart van Bra bant (ten noorden van Tilburg); Fo toroute Friesland. In de loop van het jaar volgen nog routes door Zuid-Holland en Limburg. De folders zijn te verkrijgen bij de grote VW-kantoren, de ANWB- kantoren en de Stichting Amateur- fotografie Singel 32, Amsterdam). Op dit laatste adres kost de eerst folder ƒ1,- terwijl iedere volgende die tegelijk wordt besteld 30 cent meer kost. Het verschuldigde be drag moet in de vorm van postze gels (in gesloten enveloppe) wór den voldaan. Er zijn nieuwe, zachte kontaktlen- zen die bijna onzichtbaar zijn, en dat kan problemen geven. Als er op het paspoort of het rijbewijs van de drager staat, dat hij een bril op moet hebben, dan is er natuurlijk op een gegeven moment wel een politie man of douanebeambte die zegt: „Hee, en waar is die bril dan....?" Om dit soort narigheid voor te zijn, heeft een Duitse kontaktlenzenfa- brikant een soort pasje gemaakt, waarop staat „Ik draag kontaktlen- zen", in zes talen (ook in het Neder lands). Verder vermeldt het pasje de naam van de betrokkene en de gegevens over de lenzen, voor het geval er een nieuwe moet worden gemaakt. In Duitsland, waar an derhalf miljoen mensen kontakt- lenzen dragen, wordt het lenzen- bewijs door opticiens verstrekt. Nederland heeft nog vele mooie plekjes, die een foto waard zijn. Dat bewijst ook deze fraaie tegenlichtfotodie genomen is in het gebied van de fotoroute Zuid-Holland, deze De fabriek van de Japanse Miranda fototoestellen is failliet en gesloten op last van de Amerikaanse eigena ar. Voorlopig heeft dit nog geen ge volgen voor de bezitters van dit merk toestellen. Volgens de officiële importeur Wil lem van Rijn in Amsterdam heeft men nog wat onderdelen. „Zolang er nog voorraad is zorgen we voor de eventuele reparaties, maar op den duur zal het wel problemen ge ven", aldus een woordvoerder. Garantiebewijs Met klem wijst hij er op, dat alleen Miranda's gerepareerd worden met een door Willem van Rijn afgege ven garantiebewijs. Mensen die een Miranda bij een van de Dixons-Rinck-zaken kochten kunnen niet in Amsterdam terecht. Dixons importeerde de Miranda, via het moederbedrijf in Engeland.' „We hebben meer dan voldoende onderdelen en accessoires ge kocht", zo zegt men bij Dixons in Rotterdam. „Weliswaar leveren we de toestellen met een beperkte se rie accessoires, maar omdat er via adapters ook Pentax-delen op de Miranda passen is er niets aan de hand wat ons betreft." Dixons stunt met de voorraad toe stellen. Ze worden verkocht (al naar gelang het type) voor prijzen tussen de 399 en 649 gulden. Niet alle lenzen Als men niet het duurste type koopt kan een.amateur daardoor voorde lig een behoorlijk toestel kopen. Wel is het zo, dat niet zonder meer alle Miranda-lenzen op alle typen toestellen passen. Dat was destijds ook het bezwaar van de vakpers te gen dit merk. Ook de Vivitar en Panagor-lenzen (die niet of nauwelijks in kwaliteit onderdoen voor de duurste origi nele lenzen van bepaalde topmerk camera's) passen niet op de Miran da's zonder extra tussenringen en dergelijke. De fotovakbladen wijzen er op, dat dit soort moeilijkheden nu eenmaal kunnen voorkomen bij wat minder courante merken fototoestellen. De vaklieden adviseren bij de aanschaf van fototoestellen te kiezen voor een van de vijf grote Japanse mer ken Nikon, Minolta, Olympus, Asahi Pentax en Canon. Inruilwaarde Wie een Miranda heeft kan beter blijven fotograferen met zo'n toe stel, want de inruilwaarde en de tweedehandswaarde van uit de markt genomen toestellen kelde ren onmiddellijk. Overigens, wie zich wil beperken tot fotograferen met het bij de Mi randa geleverde objectief en later alleen nog een groothoek en een te lelens wil kopen, heeft aan de Mi randa zeker een behoorlijk goed- toestel. „Weight Controllers, natuurlijk ongezoet sinaasappelsap", staat met grote letters op de fles. On deraan het etiket is een meetlint getekend. Er staat ook nog een heel slanke dame op. En verder „Aanbevolen in het eetplan van de Weight Controllers." Zo'n etiket zet een mens aan het denken. Want of het nou zo be doeld is of niet, voor ons zit deze suggestie erin: dit is sap waar je minder dik van wordt dan van ander sap. Dit moet bovendien goed sap zijn, want het wordt gemaakt door mensen die zo nobel zijn andere te helpen met afslanken. Helaas, zo mooi als het lijkt is het niet. De Stichting Vergelij kend Warenonderzoek (VWO) helpt ons uit de droom. VWO heeft een heleboel sinaasap pelsappen, die in Nederland in de winkels te koop zijn, onder zocht, ook dit van de Weight Controllers. In vrijwel al die sappen zat 8 tot 10 procent sui ker. Dat is vruchtesuiker, die er van nature inzit. Het""sinaasap- pelsap van de Weight Control lers was geen uitzondering. Er zat zelfs betrekkelijk veel sui ker in, namelijk 9,8 procent. In eetplan Als het Weight Controllers- sinaasappelsap eigenlijk het zelfde spul is als al die andere sappen, waarom moet het dan worden aanbevolen in het eet plan van deze Samen Slank Club? „O, maar we bevelen het hele maal niet aan in ons eetplan hoor. Daarin staat alleen maar „sinaasappelsap"en niet „Weight Controllers sinaasap pelsap". Ook op onze bijeen komsten wordt die naam niet genoemd. Dat zou er teveel op lijken alsof we die produkten speciaal willen verkopen", zegt Weight Controllers, die zijn Ne derlandse kantoor in Steen bergen heeft. Helpen Dat verbaast ons. Waarom dan produkten met de naam Weight Controllers in de winkel gezet? „Nou, het is natuurlijk voor ons reclame als onze naam in de winkels op produkten staat en verder doen we het om onze le den te helpen." Helpen? Waarmee dan wel? Want het sinaasappelsap is net zulk sinaasappelsap als alle an dere sinaasappelsappen, be halve dan dat de andere vaak- goedkoper zijn. „Ja, maar", zegt Weight Con trollers, „er komt ook ijs en li monade en zonder suiker met onze naam en dat is voor men sen die moeten afslanken ech- t een heel gemak". Toch blijft het dan merkwaar dig dat er zo'n zinnetje als „aan bevolen in het eetplan" op de fles sap staat. Wie verzint dat- dan? Met die vraag komen we bij Zwaardemaker en Co NV in Maarssen terecht. Want dat is het bedrijf dat het sap in Neder land aan de winkeliers ver koopt. Zwaardemaker zegt er dit van: „Wij bedenken niets zelf, hoor. Dat wordt allemaal voorge schreven door de Weight Con trollers. Die houden het toe zicht en stellen eisen. Ze komen binnenkort ook met ijs, limo nade en diepvriesmaaltijden. Daar willen ze hier een markt- voor vinden". Maar de namen van hun pro dukten noemen ze niet op de clubs van dames die willen- vermageren Zwaardemaker „Natuurlijk doen ze dat wel. Het zijn hun produkten. Ze maken ze alleen niet zelf. Dat gebeurt in licentie bij Home Juice, de Nederlandse vestiging van een Amerikaans bedrijf. In Amerika is het trou wens helemaal groot opgezet. Daar verkopen ze zelfs kleren van Weight Controllers Het zal met die kleren wel net zo zijn als met het sinaasappelsap: je wordt er niet dunner van dan van andere kleren. Je vraagt je toch af, waarom Weight Con trollers zo'n handel opzet. Om dat het zo'n „gemak" is voor vrouwen die willen afslanken? Of misschien gewoon voor de- centen Dit is de fes - met aanprijzin gen van voren en opzij op het etiket - met sap van de Samen Slank Club. Net zo zoet als an der sinaasappelsap. Maar- wel wat duurder. Tegenwoordig wordt elk jaar heel precies nagegaan wat wij met onze vakantie hebben gedaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft over '76 ook weer duizenden mensen ondervraagd. Dat leverde allerlei gegevens op. Zoals deze: In de zomer gingen 45 pet. van alle Nederlanders met vakantie; in de winter 2 pet., en daar komt nog 7 pet. aan gelukkigen bij die zowel 's 's winters gingen. In eigen land trekken de kustbadplaatsen altijd het meest, en dat blijft ook constant zo. De Veluwe, die enkele jaren op z'n retour leek te zijn, bezette vorig jaar weer als vanouds een sterke tweede plaats. i Engeland trokken ook België en Luxemburg Steeds meer mensen gaan met nog wel erg veel met de tent, m; vouwwagens. Er gaan er ook verhoudingsgewijs loopt dat terug. Uit een onderzoek onder een groot aantal recreatieondernemingen in ons land is naar voren gekomen dat naar schatting driekwart van de plaatsen op campings en caravanterreinen "vast" wordt verhuurd. Deze vaste standplaatsen zijn veelal in gebruik bij ionge gezinnen in de leeftijdsgroep van 31 tot 40 jaar, met kinderen beneaen de 12 jaar. Volgens campinghouders behoren hun vaste klanten wat inkomen betreft hoofdzakelijk in de middengroep thuis, maar ook wel in lagere groepen. De zogenaamde projectontwikkelaars, die luxe terreinen opzetten met caravans maar nog vaker met bungalows, richten zich daartegen voorna melijk op kopers met inkomens boven 50.000 gulden bruto per jaar. Zij signaleren een toenemende vraag naar duurdere tweede woningen (boven 75.000 gulden). Zwitsers, Nederlanders en Westduitsers zijn va: reislustigsten. Van de Zwitsers ging 51 procent n< Nederlanders 35 en van de Duitsers 32 procént. Slechts tien procent van de Britten gaat op reis in vreemde landen. Van de Fransen is dat 14 procent, van de Oostenrijkers 18, van de Denen 22 procent en van de Belgen 30 procent. Met de huidige wasautomaten en waspoeders is het niet goed mo gelijk om zuiniger om te springen met elektriciteit en water. De methoden die door sommige fa brikanten en leveranciers wor den gepropageerd voor zuiniger wassen, hebben in de praktijk weinig te betekenen. Dit zegt het Konsumenten Kontakt naar aanleiding van een recent wasautomaten-onderzoek door de Stichting Vergelijkend Ware nonderzoek, waarin dq?e consu mentenorganisatie samen met anderen deelneemt. Om bij een zuiniger temperatuur van niet meer dan 60 graden de was werkelijk schoon te krijgen, zou men eigenlijk de waspro gramma's van de wasautomaten moeten verbeteren, en ook de wasmiddelen moeten verande- Nu kan wassen bij maximaal 60 graden ook wel, maar dan moet het goed niet erg vuil zijn. Doch als dat gaat leiden tot vaker was sen, bijvoorbeeld twee keer in de week schone lakens inplaats van één keer, dan betekent dat uit eindelijk helemaal geen energie besparing. Maar wel méér ver bruik van wateren wasmiddel Werk niet Het probleem is namelijk dat het bleekmiddel in wasmiddelen na genoeg niet werkt bij temperatu ren tot 60 graden. Vlekken die normaal alleen door bleken weg te krijgen zijn, blijven in het goed zitten als men wast bij lagere temperaturen. Ook andere soorten vuil zijn niet altijd volledig te verwijderen. En dat komt weer door de afstelling van de wasautomaten. Want die hebben een kortere wastijd bij 60 graden dan bij 95 graden. Zodat het vuile goed ook weer te kort wordt gewassen. Zuiniger en tóch schoon lijkt dus niet samen te gaan bij de huidige wasmethoden, concludeert het Konsumenten Kontakt. Zo scheelt het met meer dan een halve a een hele emmer water, of tewel nog geen 5 a 10 procent van het hele waterverbruik bij de was. Men bespaart er trouwens ook minder waspoeder mee dan men zou denken. In elk geval niet alle waspoeder van de voorwas, van het voorwassop blijft name lijk normaal altijd de helft in de machine zitten en dat doen dan ook weer mee bij de hoofdwas. Zodat er bij géén voorwas eigen lijk méér wasmiddel voor de hoofdwas nodig is. De besparing aan wasmiddel is dan ook in feite slechts een zesde a een kwart. Duurder Nog een laatste aanmerking van de onderzoekers op de zuinigheids-voorspiegelingen van sommige fabrikanten van wasautomaten. Op een aantal au tomaten zit tegenwoordig een knop voor zogenaamde kleine wasjes. Weinig zinvol, zeggen de voorlichters. Het water- en elek triciteitsverbruik wordt bij ge bruik van die knop weliswaar minder, maar daar staat zo'n kleine hoeveelheid wasgoed te genover, dat het verhoudingsge wijs toch weer duurder uitkomt per kilo. Waésen met een volle machine is nog altijd het voordeligst. Kleine wasjes kunnen beter worden op gespaard tot één grote. Halve emmer Ook over het overslaan van» de voorwas is men niet erg geestdrif tig. Dat levert nauwelijks bespa ring op aan water en elektriciteit. Bij informatieve uitgave: „Tuinen van A-Z". Werd in de eerste uitgave vooral aandacht geschonken aan kleine en eenvoudige tuinen, de laatste publicatie gaat voorname lijk over grotere tuinen. De 26 voorbeeldtuinen met beplan- tingslijsten die in de nieuwe uit gave worden behandeld zijn tijdens het bloemen- en plantenspreekuur van het Bouwcentrum ontworpen. Die tuinen bestaan dus ergens in Nederland. Het gaat om tuinen bij bestaande en nieuwe huizen, op het zuiden en het noorden en ook om tuinen met las tige vormen. De inleiding tot de ontwerpen gaat in op het aanleggen van een tuin in het algemeen (ligging, grondsoor ten, beplanten, zaaien van een grasveld). Voorts zijn voorbeelden van een vijftal plantenborders op- niet het geval. De reclameraad is genomen. Bij een aantal voorbeel- dat met haar eens. Daarom is het dtuinen wordt daarnaar verwezen, filmpje misleidend en mag het Afgehaald bij het Bouwcentrum niet meer op de tv worden ver- kost de brochure 5 gulden. Per giro toond. kan ook worden besteld. Men moet De fabrikant voerde als verweer dan 6,70 overmaken op giroreke- aan, dat een stilstaand beeld geen ning 357696 van het Bouwcentrum, goed idee van zijn speelgoed zou Weena 700, Rotterdam. Op het geven, strookje vermelden Tuinen van A-Z. Ongeveer de helft van alle Neder landse huisvrouwen houdt geen den grote schoonmaak meer. Van de andere helft doet 4 van de 10 dat in het voorjaar en 1 van de 10 huis vrouwen maakt in het najaar schoon. „Net echt" voor Playmobil-speelgoedDe „grote schoonmakers" pakken Zij vindt dat de fabrikant het net het volgens het blad Het Levens- voorstelt alsof de poppetjes, paar- middelenbedrijf groots aan, want den en auto's van Playmobil kun- driekwart van hen trekt er min nen bewegen, en dat is helemaal stens een week voor uit. Een mevrouw uit Alphen Rijn heeft zich bij de reclameraad (een instantie die bekijkt of tv- reclame wel of niet mag) beklaagd over het reclamefilmpje Volgens Unilever (Lever Sunlight) is die schoonmaakwoede duidelijk merkbaar. In de eerste vier maan den van het jaar ligt de omzet van schoonmaakmiddelen op een 30 procent hoger niveau. Ruim 40 pro cent van de vloeibare allesreinigers bijvoorbeeld wordt in die schoon- maakperiode verkocht. Jaarlijks wordt naar schatting in to taal voor 100 miljoen gulden aan schoonmaakmiddelen gekocht. Iemand gaat naar de slager om hart voor de hond. "Zonder lever erdoor, alstublieft. Dat lust de hond niet. Waarom zat dat er de laatste keer eigenlijk door? Daar had ik toch niet om gevraagd?" "Nee", zegt de slager, "dal klopt wel, maar als meneer hart zonder lever wenst, moet hij zeggen dat hij "echt hart" wil hebben". (Uit de Consumentengids).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11