Zambia in staat van oorlog met Rhodesië Opnieuw botsingen in Spaans Baskenland 12.5% Z0MERK0KI1NG Schotse vissers in geweer voor een 50 mijlszöne 2 GULDENS VOORDEEL Geen garanties groei defensie Nu bij 3 Suisses leiden #3 SUISSES - Botermarkt 13 Onlusten op Azoren Privé, metat DINSDAG 17 MEI 1977 BUITENLAND LOESAKA (AP/UPI/Reuter) - President Ken neth Kaoenda heeft gisteren in Loesaka op een persconferentie gezegd dat Zambia in "staat van oorlog" is met het buurland Rhodesië. Kaoenda verklaarde dat het Zambiaanse leger in staat van paraatheid is gebracht en dat hij opdracht heeft gegeven dat elk vliegtuig dat vanuit Rhodesië het Zambiaanse luchtruim binnenvliegt moet worden neergeschoten. BILBAO (UPI/DFP) Baskenland, waar vakbonden hadden opgeroepen het werk gis teren neer te leggen, is de staking algemeen. Naar schatting hebben bijna 500.000 mensen gehoor ge geven aan de oproep die bedoeld was om te protesteren tegen bruut optreden van de politie en bestraffing te eisen van degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood of verwonding van burgers tijdens vier dagen van straaton rust. Kaoenda verklaarde dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen hem had geschreven dat premier Ian Smith van Rhode sië gewaarschuwd had dat Rhode sië een aanval zou kunnen doen op guerrilla-bases in Zambia, van waaruit Rhodesische nationalisten opereren. Zambia grenst in het zuidoosten aan Rhodesië en biedt uitvalsbases aan guerrillastrijders van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (Zapu) van Josjoea Nkomo, die samen met Robert Moegabe aan het hoofd staat van het patriottisch front. De Zimbabwe In Spaans Afrikaanse Nationale Unie (Zanu), het guerrilla-leger van Moegabe, opereert voornamelijk vanuit Mo zambique. Óflensief Volgens Kaoenda luidde de brief van Owen als volgt: "Ik heb van Ian Smith een boodschap ontvangen waarin hij zegt over betrouwbare inlichtingen te beschikken dat de Zapu van plan is een groot offensief tegen Rhodesië te beginnen. Hij (Smith) heeft wellicht geen ander alternatief dan een aanval te doen op de bases van de Zapu in uw land. Hij vraagt mij van mijn goede Er ontstonden gisteren singen. Volgens de eerste berich ten werd een aantal personen tacten met u gebruik"te maken gewond, van wie sommige ern stig. Er werd melding gemaakt van felle botsingen in Bilbao, San Sebastian, Pamplona en Vitoria, de respectievelijke hoofdsteden van de vier Baskische provincies. In Bilbao barricadeerden demon stranten de hoofdstraten en werd het openbaar vervoer tegenge houden. Er werden stenen en brandbommen gegooid en er werden auto's - sommige met de inzittenden - omvergegooid. Volgens ooggetuigen gooide zwaargewapende oproerpolitie rookbommen. Voorts werd met rubberkogels gewerkt en hier en daar werden echte kogels afge schoten om de menigte te ver- Het genees- en verpleegkundig personeel van de sociale dienst in Bilbao heeft gisteren besloten geen hulp te verlenen aan poli tieagenten die bij betogingen worden gewond. „Wij hebben dit besluit genomen", aldus een ver tegenwoordiger van het person eel, „omdat de sociale dienst wordt onderhouden met geld van de arbeiders die door de politie worden belaagd." In San Sebastian heeft het person eel van de sociale dienst besloten alle lakens voor de ramen te han gen, die besmeurd zijn met het bloed van de Basken die bij beto gingen zijn gewond. In Madrid waarschuwde de rege ring dat „de openbare orde met de uiterste vastberadenheid zal worden gehandhaafd". Zij be schuldigde linkse extremisten ervan geweld en onderm^nende activiteit in de onrustige noord elijke provincies te bevorderen. crscherping van het conflict te voorkomen, waarvan hij gelooft dat deze onze pogingen een politieke regeling te bevorderen in de war kan sturen". De regering van Rhodesië heeft gis teren officieel verklaard, nadat Rhodesische troepen Botswana waren binnengedrongen, dat zij niet van plan is enig land aan te val len, maar zich het recht voorbe houdt haar grenzen te verdedigen en terroristen tot over de grens te vervolgen. Als de aanvallen uit Zambia voortduren, zal Rhodesië zich genoodzaakt zien tot "preven tieve acties tegen terroristische ba ses" over de grens. VN-conferentie De bekendmaking van Kaoenda dat zijn land in staat van oorlog verkeert, viel samen met een confe rentie van de Verenigde Naties over zuidelijk Afrika, die gisteren in de Mozambikaanse hoofdstad Ma- poeto werd geopend. De Mozambikaanse president Sa- mora Machel verklaarde in zijn openingsrede dat het verkeerd was van vreedzame oplossingen te spreken als er reeds een oorlog woedde. Dit was kennelijk een af wijzing van Westerse vredesinitia tieven in Rhodesië en het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. had gisteren een kort onderhoud met Kaoenda toen hij op weg naar Mapoeto in Zambia een tussenlanding maakte. Waldheim heeft gisteren het blanke minderheidsbewind in Rhodesië beschuldigd van agressie tegen de buurlanden Zambia, Mozambique en Botswana. Het optreden van het regime van Ian Smith heeft niet al leen in eigen land, maar ook in buurlanden veel mensenlevens ge vergd en grote schade aangericht, aldus Waldheim in zijn openings- ADVERTENTIE rl op 3 Suisses breigarens, op sokken, kousen, ankiets |J of Fitalon gezondheidsondergoed. M Kom tijdig profiteren handwerk speciaalzaak w rede van de VN-conferentie in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoe- Tegengewerkt "Het is te betreuren dat de inspan ningen van de afgelopen twee jaar om een oplossing te vinden werden tegengewerkt door het illegale re gime en zijn weigering de realiteit te aanvaarden. In plaats daarvan heeft het zijn onderdrukking ver hevigd met als gevolg zinloze moorden, en zo het volk van Zim babwe gedwongen de strijd te in tensiveren. De bedreiging van de internationale vrede en veiligheid is verergerd door herhaalde daden van agressie die het regime van Smith heeft gepleegd tegen het grondgebied van aangrenzende Af rikaanse staten". Na Waldheim hield president Sa- mora Machel van Mozambique, gastheer van de conferentie, een opvallend gematigde rede, waarin hij de weg naar een politieke rege ling van de kwestie-Rhodesië openhield. Hij zag positieve ele menten in dë nieuwe Brits- Amerikaanse bemiddelingspoging, vooropgesteld dat men niet zal proberen "het kolonialisme te lega liseren", maar zich slechts zal rich ten op de machtsoverdracht aan de Afrikaanse meerderheid. Hij mee nde dat de besprekingen gehouden moeten worden tussen Engeland, als koloniaal machthebber, en de bevrijdingsbewegingen zonder deelneming van de regering-Smith, die hij een "groepje rebellen en ko lonisten" noemde. Volgens de Mo zambikaanse president is er geen reden om na de onafhankelijkheid speciale waarborgen en privileges voor de blanke kolonisten te ver langen. In Brussel hebben gistermiddag ongeveer honderd Schotse vissers, som migen gekleed in kilt en spelend op de doedelzak, gedemonstreerd voor het hoofdwartier van de EG. Zij protesteerden tegen de weigering van de Europese Gemeenschap om landen het recht op een exclusieve 50-mijls visserszone voor te behouden BILJARTEN - Christ van der Smissen heeft gisteren zijn derde ontmoeting in het toernooi om het wereldkampioenschap vijfkamp gewonnen. Hij versloeg de Japan ner Komori met 8-2 en staat nu op de derde plaats. BRUSSEL - Schotse vissers, ge wapend met doedelzakken, hebben gistermiddag in Brussel gedemon streerd voor het gebouw waar de Europese ministers van Landbouw het trachtten eens te worden over gemeenschapsmaatregelen voorde bescherming van het visbestand in de 200-mijlszone die de EG per 1 januari van dit jaar als gemee nschappelijke visserijzone uitriep. De voornaamste reden van het tot dusver mislukken van het bereiken van overeenstemming hierover is de Engelse houding. De Engelsen wensen vijftig mijl rond hun kust voor hun vissers te reserveren. De Schotse demonstranten kwamen betogen, dat een visserijzone van vijftig mijl ook voor hen een le vensbehoefte is. De voorzitter van de Europese landbouwraad, de Britse minister van Landbouw John Silkin, ont ving gistermiddag de Schotse vis sersdelegatie. "Hij heeft ons toege zegd voor onze rechten te zullen vechten", aldus een woordvoerder van de Schotse vissers. "Aan het thuisfront hebben we onze strijd al gewonnen. Heel Schotland en alle afgevaardigden in net Britse La gerhuis staan nu achter onze eisen. We zijn vandaag naar Brussel ge komen om onze rechten daar nu te verdedigen, aldus de woordvoer der. "Als er voor ons geen bevredi gende regeling uit de bus komt dan zullen we de Britse regering vragen eigenmachtig op te treden om onze belangen te verdedigen", aldus de woordvoerder van de Schotse vis sers. Voor het Charlemagne-gebouw in Brussel (de vergaderplaats van de Europese ministers) demonstreer den ook Britse varkenshouders, compleet met biggen. Zij kwamen protesteren tegen de houding van de Europese Commissie, het "dage lijks bestuur" van de EG, die bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg een procedure tegen het verenigd koninkrijk aanhangig gemaakt heeft. Groot-Brittannië geeft namelijk aan Britse varkens- telers een nationale subsidie. Dat mag niet volgens de EG- concurrentiespelregels en daarom is de Europese Commissie naar het Hof, PONTA DELGADA (Reuter) Leger- en politie-eenheden zijn gis teren de hoofdstad Ponta Delgada van het eiland Sao Miguel op de Portugese Azoren binnengetrok ken om een opstand van separatis ten, die de onafhankelijkheid van de eilandengroep eisen, de kop in te drukken. Het marine-radiostation werd door een bomexplosie ver nield, evenals een legervoertuig in Angra do Heroismo op het eiland Terceira. Generaal Galvao de Fi- gueiredo, Portugees minister in de semi-autonome archipel, noemde de schietpartijen en bomaanslagen de ernstigste incidenten tot nu toe in de campagne van de separatisten voor totale onafhankelijkheid. De politie heeft meegedeeld dat een grote groep gewapende mensen hun hoofdkwartier hebben be stormd. Met traangas werden zij verdreven. De politie zei niet op de aanvallers te hebben geschoten, de lucht. Vijf politiemen sen en vier burgers moesten met schotwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. De onrust begon zondag toen mili tairen op bevel van de Portugese president Antonio Eanes blauw witte vlaggen van de separatisten weghaalden. Militanten, voorna melijk lid van het front voor de be vrijding van de Azoren (FLA), zijn ontevreden over een recent decreet dat een regionale autonomie toe kent aan de Azoren en Madeira. Zij willen een algehele onafhankelijk heid en zij hebben demonstraties georganiseerd en bomaanslagen gepleegd om hun eisen kracht bij te zetten. Het geweld laaide op toen de Amerikaanse vice-president Walter Mondale in Lissabon besprekingen voerde met de Portugese leiders. De Verenigde Staten hebben stra tegische luchtmachtbases op de Azoren. NEW YORK (UPI) - Vijf perso nen hebben gistermiddag het le ven verloren doordat op het dak van een Newyorkse wolkenkrab ber (het 59 verdiepingen tellende Pan-Am buildingeen helikopter van New York Airways doorzijn landingsgestel zakte en omsloeg, juist terwijl de passagiers aan het instappen waren. Drie mensen werden door de draaiende rotorbladen gedood. De helikopter was even tevoren aangekomen van Kennedy Air- port, waarop New York Airways met hefschroefvliegtuigen een ge regelde dienst onderhoudt. De passagiers wa ren juist uitgestapt en de nieuwe passagiers stonden in de rij om aan boord te gaan toen het ongeluk gebeurde. Er zijn acht gewonden. Minister Stemerdink: BRUSSEL (ANP) - Minister Stemerdink heeft gisteren in Brussel verklaard, dat Neder land zich niet kan vastleggen op een vast percentage voor de toekomstige groei van de defensiebegroting als geen garanties kunnen worden ge geven dat nieuwe wapensys temen niet veel meer zullen kosten dan oorspronkelijk is overeengekomen. Hij heeft bovendien een duidelijk ver band gelegd tussen de om vang van de Amerikaanse aankopen van defensie materieel in Europa en de Nederlandse defensie inspanning. Hij deed dit in een bijeenkomst van de zogenaamde Euro- groep, waarin ministers defensie van elf van de der tien Europese NAVO-landen spreken over samenwerking op militair gebied. (Frankrijk en IJsland maken geen deel uit van deze groep). "Enkele andere ministers", al dus Stemerdink, reageerden positief op zijn betoog. De Westduitse minister van de fensie, Georg Leber, was het in grote lijnen met hem eens. De kwestie van de toekomstige defensie-inspanning komt overigens ook vandaag aan de orde wanneer, in aanwezig heid van de Amerikaanse en Canadese ministers, de be reidheid van president Carter om het tweerichtingsverkeer te bevorderen wordt bespro ken. Dit tweerichtingsver keer houdt in dat de Ver enigde State meer, bij voor keur gestandaardiseerd, Eu ropees defensiematerieel ko pen om de defensiebalans, die thans voor Europa sterk ne gatief is, iets meer in even wicht te brengen. Carter heeft tevens voorgesteld, een "passend instrument" te vormen om de defensie inspanning van de indivi duele NAVO-landen te toet sen aan de algemene defens iedoelstellingen en, tegen de achtergrond van de inspan ning die het Warschau-pact zich getroost, binnen een jaar een studie van het defensie beleid voor de jaren tachtig te voltooien. Drie procent De huidige Nederlandse de fensieplanning voorziet in een jaarlijkse groei van drie procent. Minister Stemerdink zei niet te verwachten dat op een hoger percentage zal worden aangedrongen, en wees er bovendien op dat hij als demissionnair minister een nieuwe kabinet niet kon binden. Op de NAVO-topconferentie die begin vorige week in Londen werd gehouden heeft president Carter gepleit voor een grotere defensie inspanning. De Verenigde Staten zijn hiertoe bereid, en verwachten dat hun bondge noten hetzelfde zullen doen. Het Amerikaanse staatshoofd drong niet met zo veel woor den aan op verhoging van de defensiebegrotingen. "Een grotere inspanning", aldus minister Stemerdink, "be hoeft niet altijd te worden vertaald in een procentuele stijging. Men kan ook nagaan voor welke onderdelen van de begroting meer geld moet worden uitgetrokken. In West-Duitsland zijn de ex ploitatiekosten terugge draaid, waardoor meer geld beschikbaar kwam voor in vesteringen". Minister Stemerdink legde er sterk de nadruk op dat de al gemene wens van president Carter om na te gaan hoe de Europese defensie-industrie een groter aandeel kan leve ren aan de gemeenschappe lijke defensie, nader moet worden uitgewerkt. Minister Stemerdink was het duidelijk niet eens met die genen die menen dat het tweerichtingsverkeer slechts op toekomstige projecten kan worden toegepast, en dat Amerikaanse of Europese projecten die al worden uit gevoerd zich hiervoor niet le- De Verenigde Staten liggen duidelijk achter op Europa wat betreft luchtverdediging onder het niveau van Haw- kraketten, dat wil zeggen met klassiek luchtafweergeschut. Men zou zich kunnen voor stellen dat de Verenigde Sta ten besluiten niet hun eigen- materieel te ontwikkelen en Europese installaties kopen. Indien met het "tweerich tingsverkeer" alleen op toe komstige projecten wil toe passen dreigt het gevaar dat de geschiedenis zich herhaalt (en de Europese industrie niet de kans krijgt Amerikaanse orders'te boeken), aldus mi nister Stemerdink.) Het voorstel dat minister Vre- deling een jaar geleden deed, meer eenheid te brengen in de cijfers die in de divrse NAVO-landen worden gepu bliceerd over de sterkte van de strijdkrachten van het Warschau-pact, heeft nog geen resultat opgeleverd. ADVERTENTIE verhalen waarover Nederland praat! PRINS CLAUS wil dat zijn zonen een écht vak leren! Hij is niet zo zeker van de toekomst voor zijn prinselijke zonen. OPZIENBAREND: DE TWEE BESTE GEBOORTEMAANDEN VOOR UW BABY! Een Leidse onderzoeker ontdekte dat kinderen die in die maanden worden geboren gezonder en intelligenter zijn. ROBERT REDFORD, de held van Arnhem. De stajt van een onthullende PRIVE-serie over de door i Een CHIRURG maakte HUGO METSERS weer mooi voor de T.V. In Privé leest u ook waarom Hugo weer smokkelaar wordt. Dit schilderij mag MARY DRESSELHUYS nooit zien... Een komische verdwijntruc zet de schouwburg op steltern^^ ^LF LIEFDE OP HET BINNENHOF... Nieuwe onthullingen over de romances en uitstapjes van onze ministers. Waarom wilde WIM KAN niet met DEN UYL op de buis? PRIVÉ onthult de ware reden waarom hij in de Sonja Barend-show ontbrak, \ffy-i i_j PRIVÉ opent deuren, die voor anderen gesloten blijven. Nu overal te koop, 1.25

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9