«saais Als Menten kwam moest je zorgen dat je weg was 25% korting ilsk&J Van Thijn: CPN moet zich minder isoleren Beperking aan asbestgebruik Daders neerslaan Ferry Groot veroordeeld PVDA: "NIET ONTKOPPELEN cPiqksteV~cMaqifestatie 77 GETUIGE ABE POLLAK: 99 99 Schmelzer: "Keuze partner van later zorg Justitie wil NVU verbieden 'Joop-Expres niet geloof waardig" suede- en nappa mode met forse kortingen kom, en blijf profiteren van onze aanbiedingen als pinkster manifestatie nu ook op alle suede en nappa jasjes en mantels en natuurlijk blijven kortingen op mantels en mantelkostuums voor u van kracht r DINSDAG 17 MEI 1977 0 S J AMSTERDAM (SP) - "Men- r ten was er bij in Urycz. We hadden de indruk dat hij de leiding van de executies Jhad. We hebben hem zelf «niet zien schieten". Daar komen in het kort de verklaringen op neer die Abe Pollak (66) uit New York en Michael Hauptman r (60) uit Stockholm gisteren zeer gedetailleerd voor de Bijzondere Strafkamer van -de Amsterdamse rechtbank 'hebben afgelegd. Beiden hebben de massa executie van 27 augustus *1941 overleefd. Ongeveer -200 mensen, voor het me- '.rendeel Joden, werden toen >vermoord. Het uitvoerigst in zijn relaas is Mi- .- chael Hauptman, de man die vorige "week in zijn huis in Stockholm ver scheidene keren telefonisch is be- ^dreigd als hij iets ten gunste van Pieter Menten zou vertellen en die sindsdien onder politiebewaking staat. Hauptman: "Nooit zal ik die 27e augustus 1941 vergeten. Die da- turn staat in mijn geheugen gegrift. Die dag verloor ik al mijn familiele- i den. Nog steeds is 27 augustus een speciale gedenkdag voor me. Voor die datum hadden we in Urycz c nooit Duitsers gezien. Maar die dag r kwamen ze, samen met de Okralne 3 nationalisten". "Alle inwoners van Urycz werden bij elkaar gedreven in het huis van een zekere Nordlicht. Samen met de oude en de jonge Slaifer en een 'neefje wisten we ons te verbergen op de zolder van het huis van mijn "zuster Hella. Zij sloot onze berg plaats af met een hangslot. Door de -kieren konden we haast alles zien 'wat er bij het huis van Nordlicht [.gebeurde. Op een gegeven moment r stopte er een soort jeep waaruit drie -mannen stapten, gekleed in Duitse uniformen. Een van hen was Pieter jMenten". Opgedreven Hauptman vertelde hoe behalve de mannen, ook de vrouwen en kinde ren werden opgedreven en hoe ze met karabijnen door de Oekrainers i werden geslagen. •Hauptman: "Al mijn familieleden openbare vergadering WD VANAVOND IN OEGSTGEEST Mej. Kappeijne van de Coppeilo en Cabaretgroep 220 VOLT Gemeentecentrum LIJTWEG aanvahg 20.15 U bent welkom antwoordnummer 1877, Den Haag (geen postzegel). I HA tel 070-614121 I braken hebben me waarschijnlijk het leven gered. Het tweetal had kennelijk geen zin om verder te lo pen. Ze wilden me ter plaatse dood schieten. Ze schoten allebei op me. Ik viel neer. Later bleek dat ik al leen maar een schampschot had opgelopen. Toch was ik bewuste loos geraakt. Toen ik wakker werd was alles donker. Ik lag in de strui ken. Alles was stil. Ik voelde geen pijn. Ik kroop op mijn buik terug naar ons huis, hees me de trap op naar de schuilplaats. De oude Slai fer beduidde me stil te zijn omdat er beneden nog iemand was. We hiel den ons doodstil. Zo zaten we daar maar, tot de volgende morgen". Muisstil De vier overlevenden vluchtten vervolgens naar een naburig dorp. Volgens Hauptman heeft hij ook la ter van iedereen gehoord dat Pieter Menten de executies had laten uit voeren. Menten, die zich tijdens dat relaas muisstil had gehouden, sputterde nu tegen, maar de president ont nam hem opnieuw het woord. Men ten: "Als dat zo doorgaat en ik me niet kan verdedigen, kom ik niet meer op de zitting". '.werden opgepikt. De gmoesten zelf hun graf graven. Uit i ons huis werd een tafeltje gehaald öen daar werd een machinegeweer *op gezet. In groepjes moesten de mensen op de planken gaan staan die over het graf waren gelegd. Om de zoveel tijd hoorde ik een salvo schoten. De slachtoffers vielen me- teen in het graf. Degene die schoot .'•,was niet Menten, maar mijn indruk was dat Menten wel de leiding van 'liet geheel had. De Oekrainers ^brachten namelijk aan hem rapport iuit over de gebeurtenissen. Al die 'tijd had ik nauwelijks dun/en •kijken. Pas uren later werd het ma chinegeweer weer ingepakt en pak ten de Duitsers een fles drank en f1proostten ze op elkaar. Even daarna - kwamen meisjes in de Oekrainse '.klederdracht, die een vreugdedans -"'begonnen rond de jeep. Ik kroop op dat ogenblik uit de schuilplaats om B onze camouflage wat te verbeteren. Plotseling hoorde ik iemand in ons huis. Hij hoorde mij kennelijk ook, want hij riep, daar is iemand. ïk dacht toen alleen nog maar aan mijn neefje, die moest ik tot iedere prijs redden. Ik dacht: als ik te rugga naar de schuilplaats zijn hij en de oude en de jonge Slaifer er ook bij. Ik ging dus naar beneden. Er kwamen twee Oekrainers met karabijn binnen. Ik moest mee. We ^.gingen in de richting van het mas sagraf. Het verschrikkelijke on- 7 weer en de stortregens die toen los- ADVERTENTIE Identiek Abe Pollak vertelt een nagenoeg gelijk verhaal. Hij: "Ook ik werd naar het huis van Nordlicht ge bracht. Ze waren bezig een graf te graven. Onbeschrijfelijk wat ik binnen hoorde. Er werd gebeden, gehuild, geklaagd. Buiten, op een tafel stond een machinegeweer. Een van de mensen in Duitse uni formen die erbij stonden was Pieter Menten. Steeds werden er groepen van 10 tot 12 mensen geëxecuteerd. Mijn enige gedachte was: hoe kom ik hier weg. Ik kende het huis van Nordlicht omdat ik er zelf enige tijd had gewoond. Via een achteruit gang ben ik ontsnapt. Mijn vrouw en ons 4-jarige kind waren toen al doodgeschoten. Tijdens mijn vlucht werd er op me gevuurd. De schoten misten doel. Ik ben het bos ingerend, naar een naburig dorp. Sinds die tijd heb ik in verschil lende concentratiekampen geze ten. In een daarvan ontmoette ik Herman Slaifer. Hij vertelde me hoe hij zich verscholen had op de zolder van Hauptman. Ook hij, en later vele anderen, vertelden dat Menten de leiding van de executies had gehad. Trouwens, van tevoren hadden ze in Urycz al gehoord: als Menten komt moetje zorgen datje weg bent, want hij komt alleen maar om de joden te doden". DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van asbest zal worden beperkt en in een aantal gevallen verboden. Dit op grond van het risico voor de ge zondheid, dat asbest en met name de zogenaamde blauwe asbest op levert. Een desbetreffend besluit, gebaseerd op de silicosewet, zal binnenkort in het staatsblad wor den gepubliceerd. Eén en ander is gisteren meegedeeld door het mi nisterie van Sociale Zaken. Het besluit, uitgevaardigd in de vorm van een algemene maatregel van bestuur van minister Boersma, bevat de volgende verboden: O blauwe asbest ("crocidoliet") en stoffen of produkten die deze stof bevatten, mogen niet meer worden bewerkt, verwerkt of voor verkoop voorhanden zijn; asbest en stoffen of produkten die asbest bevatten, mogen niet meer worden verspoten, asbest- en stoffen of produkten die asbest be vatten, mogen niet meer worden gebruikt voor warmte-isolatie, ge luidsisolatie, conserveringsdoe leinden en decoratieve doeleinden. Het asbestbesluit treedt één jaar na publikatie in het staatsblad in wer king, met uitzondering van de ver boden met betrekking tot de toe passing van asbest voor warmte- isolatie, geluidsisolatie en conser verende en decoratieve doeleinden. Op de verboden zijn, aldus het mi nisterie van Sociale Zaken, onthef fingen mogelijk. Het districtshoofd van de arbeidsinspectie kan ze ver lenen. Deze functionaris kan aan de ontheffing eisen verbinden, zoals ten aanzien van de maximale con centratie van asbeststof in de in- ademingslucht. Een onderneming moet, zo luiden de bepalingen verder, vooraf aan het districtshoofd van de arbeid sinspectie meedelen wanneer hy van plan is asbest of asbesthou dende stoffen op andere wijze dan tot dusver te gaan be- of verwerken. Deze meldingsplicht geldt ook als het bedrijf asbest wil gaan verwer ken in een produkt waarin deze stof voordien niet werd verwerkt. 99 HAZERSWOUDE - De christen-democraten moeten niet zo zenuwachtig worden over de vraag welke partij, WD of PvdA. na de Tweede Kamer-verkiezingen de partner van het CDA in de regering wordt. Aldus drs. Norbert Schmelzer tijdens een bijeenkomst van het CDA in centrum Het Anker in Hazerswoude. De oud-minister van Buitenlandse Zaken herin nerde aan de onafgebroken pe riode sinds de tweede werel doorlog dat de christen democraten in het kabinet, met wisselende coalities, zitting hebben. Schmelzer wijt de re cente en andere kabinetscrises aan "betrekkelijk beperkte on derwerpen". Wat de laatste val van het kabi net aangaat merkte hij op: "De zogenaamde progressieve parti jen hebben zich verkeken op de ruggegraat van het CDA". Zij hadden, volgens Schmelzer, gehoopt om het CDA uit elkaar- te trekken. Volgens hem heeft het CDA in de kwestie rond de grondpoli- tiek terecht gehandeld, gedacht als men heeft aan de boeren, de tuinders en de middenstanders. Schmelzer is een fan van het handelen van mr. Max van der Stoel, de minister van Buiten landse Zaken. Hij meent zelfs dat deze zijn grootste aanhang telt onder het CDA en de WD. DEN HAAG (SP) - De justitie is er op uit de Nederlandse Volk sunie van Joop Glimmerveen te verbieden. Dit heeft minister Van Agt (jus titie) gisteren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA-kamerleden Kosto en Molleman. De Nederlandse Volksunie komt op vooreen "blank Neder land" en wil ons land zuiveren van Surinamers en gastarbeid- Het Openbaar Ministerie in Amsterdam vindt dat er vol doende "aanknopingspunten' zijn om van de rechter te vorde ren dat de NVU wegens racisme en rassendiscriminatie verbo den wordt. Het lot van de NVU is in handen van de rechter. Ook is er een strafrechtelijk derzoek gaande naar de leuzen die voorkomen op de verkie zingsbiljetten van de NVU. Volgens het OM blijkt daaruit dat Glimmerveen en de zijnen aanzetten tot discriminatie mensen wegens hun ras. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren de 18-jarige verhuizer Roy B., die met een 17-jarige vriend in de nacht van 8 op 9 januari bij een bushalte de 17-jarige scholier Ferry Groot neersloeg, 1 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf opgelegd plus terbe schikkingstelling van de regering. Wegens zijn jeugdige leeftijd kreeg zijn 17-jarige vriend die in een zit ting met gesloten deuren door de kinderrechter is berecht, zes maanden tuchtschool met aftrek van het vöorarrest opgelegd. Ferry Groot stierf enkele uren na te zijn mishandeld, in een cel van het politiebureau in Amsterdam noord, waar hij was opgesloten in de ontnuchteringscel omdat de po litiemannen ten onrechte in de me ning verkeerden, dat hij dronken was. Later bleek, dat ernstig her senletsel de doodsoorzaak was. Bij de uitspraak werd bekend ge maakt, dat de rechtbank de twee verdachten heeft veroordeeld we- GORKUM - PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn meent dat de CPN meer kans maakt te kunnen regeren met de PvdA en andere linkse groe peringen, als zij zich meer gaan bewegen in de richting van het Eurocommunisme. "De CPN zou zich niet langer internatio naal zo moeten isoleren", aldus Van Thijn gisteren op een ver kiezingsbijeenkomst in Gor- kum. Hij noemde drie belangrijke verschillen tussen de Neder landse en de Zuid-Europese communisten: de houding ten aanzien van de mensenrechten, de opvattingen dat de dictatuur van het proletariaat nog uit gangspunt moet blijven en de toenadering tot de socialisten. Op al deze punten zijn de Euro communisten in landen als Frankrijk en Italië veel verder in de richting van de opvattin gen van de socialisten gevor derd, was de mening van Van Thijn. Het woord is eerst aan de CPN, niet aan ons, zo zei de so cialist. Hij wees regeringssamenwer king op dit moment volstrekt af, omdat de CPN het kabinet-Den Uyl de afgelopen vier jaar waar maar mogelijk was heeft be streden. "Het is ongelooflijk wat men het kabinet in de schoenen schuift", aldus Van Thijn. Wil men serieus streven naar regeringssamenwerking, dan moet de CPN de komende jaren eerst maar eens uit een ander vaatje tappen, aldus de PvdA-fractieleider. DEN HAAG (SP) - De PvdA moet niets hebben van het CDA-plan om de sociale uitke- Van Agt: "PvdA kan niet zonder CDA" MIDDELBURG (SP) - CDA- lijstaanvoerder Van Agt vindt dat de PvdA nu maar eens dui delijk moet aangeven wat er op defensie bezuinigd moet wor den. "In plaats van ons voortdu rend vragen te stellen waar de antwoorden al voor klaar lig gen, zou Den Uyl er verstandig aan doen onze vraag eens te beantwoorden hoede PvdA een solide defensie denkt op te bouwen met maar drie procent van het nationale inkomen", zei Van Agt gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Middelburg. De CD A-voorman vond dat Den Uyl er maar eens rekening mee moet houden dat hij "zonder het CDA niet kan regeren, maar het CDA wel zonder de PvdA". ringen voortaan niet meer in de pas te laten lopen met het netto-minimumloon. Dit heeft PvdA-lij staan voerder Den Uyl gistermiddag na afloop van een werkbezoek aan Den Haag ge zegd. Voor de PvdA zal de "koppe ling" van de sociale uitkeringen aan het minimumloon één van de harde punten bij de ko mende kabinetsformatie zijn. "Mij is vanmiddag opnieuw ge bleken dat voor veel ontvangers van sociale uitkeringen het be- staanspeil thans minimaal is", zei Den Uyl, die gistermiddag sprak met de bewoners van de Schilderswijk, één van de Haagse saneringswij ken. Net zo zwaar als aan de "koppe ling" tilt de PvdA ook Jan het behoud van de huursubsidies. Het CDA wil daar bijna een kwart op bezuinigen. Den Uyl vindt dat onbegrijpelijk. "Tel kens als je in de oude stads wijken komt, merk je welke grote rol de huursubsidies spe len", zei hij. Het CDA-plan be tekent volgens hem dat er ge middeld 50 gulden per maand meer aan huur betaald moet worden. Aantjes: (AR): CAPELLE AAN DEN IJSSEL (SP) - Volgens AR-fractieleider Aantjes maakt de PvdA een "weinig geloofwaardige ind ruk" als zij haar campagne voor rechtvaardiger inkomensver houdingen voert met behulp van artiesten en prof voetballers die top-salarissen verdienen. Aantjes zei dat gisteravond op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Ca- pelle aan den IJssel. Hij doelde op dé Joop-Expres, waaraan - onder leiding van PvdA- minister Duisenberg - ver scheidene artiesten meedoen. t Advertentie) gens het medeplegen van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend. Niet bewezen werd dat zij Ferry Groot opzettelijk van het le ven hebben willen beroven. Even min achtte de rechtbank bewezen, dat de verdachten met openlijke geweldpleging de dood hebben veroorzaakt. Tenslotte wordt in de overwegingen tot het vonnis ver meld, dat niet duidelijk is gewor den wat precies aan ieder der da ders moet of kan worden toegere kend. bj vuui u vcumiacni mmt Haarlemmerstraat 114 Leiden (tegenover donkersteeg)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7