L. de Coligny in Yan Geerstraat Weerklank in breder kring UITVERKOOP Conflict tussen Visser 't Hooft en staatssecretaris Voor hooguit twee jaar Dante-genootschap: DINSDAG 17 MEI 1977 LEIDEN WETHOUDER TESSELAAR: LOUISE DE COLIGNY HET SLACHTOFFER LEIDEN - De openbare Louise de Coligny-scholengemeenschap is het slachtoffer van een conflict tussen de prot. chr. Visser 't Hooft scholengemeenschap en CDA-staatssëcretaris De Jong. Deze stelling poneerde PvdA- wethouder Tesselaar gisteravond in de gemeenteraadsvergadering. Aan de basis van dit confli^ligt een verschil van inzich tfresen de staatssecretaris en Visser 't Hooft over de vraag hoeveel lokalen deze scholengemeenschap nodig heeft. De staatssecretaris vindt dat Visser 't Hooft er teveel heeft en heeft daarom, volgens wet houder Tesselaar vorig jaar al, een aantal lokalen gevorderd. Visser 't Hooft is daartegen bij de Kroon in beroep gegaan; deze procedure kan nog minstens een jaar duren, aldus Tesselaar. Dat de Louise de Coligny- scholengemeenschap nu tijdelijk in de Van de Geerstraat wordt ondergebracht, is een gevolg van het conflict. Toen bekend werd dat bouw van een nieuwe dependance van Louise de Coligny in Leiderdorp niet door mocht gaan, heeft het Leidse college van B en W vier mogelijkheden aangegeven voor een tijdelijke oplossing. Het ge bouw in de Leiderdorpse Van de Geerstraat was de vierde en laat ste keuze. In de overige drie ge vallen zou Louise steeds lokalen moeten krijgen van Visser 't Hooft. In de brief die gisteren bij de ge meente Leiden is binnengeko men, schrijft staatssecretaris De Jong: "Ik kan u thans niet garan deren dat u met ingang van au gustus 1977 gebruik kunt gaan maken van een aantal lokalen van de prot. chr. scholengemee nschap Visser 't Hooft. Wanneer u zulks aan de genoemde scho lengemeenschap zult gaan vra gen, zult u, naar ik aanneem een afwijzend antwoord ontvangen". Formules "Haal je de koekoek", "een gotspe", zo reageerde wethouder Tess- - elaar op deze passage in de brief van De Jong. Hij zette uiteen wat het conflict tussen Visser 't Hooft en de staatssecretaris van onder wijs inhoudt. Dat is een verschil in de wijze waarop het aantal be nodigde lokalen berekend moet worden. Er toestaat een zg. lokalenformule (tegenover een x-aantal leerlin gen dient een Y-aantal lokalen te staan) en een vierkante- meterformule (tegenover een x-aantal leerlingen dient een y-aantal vierkante meter te staan). Toepassing van de laatste formule heeft veel meer lokalen tot resultaat. Voor de Louise de Coligny is de "lokalenformule" toegepast, waaruit gebleken is dat deze scholengemeenschap dertien lo kalen tekort komt. Als dezelfde formule op Visser 't Hooft wordt toegepast, blijkt dat deze scho lengemeenschap veertien loka len over heeft. De Visser 't Hooft- scholengemeenschap zelf gaat echter uit van de "vierkante- meterformule". Daar draait het conflict met de staatssecretaris om. Volgens wethouder Tess elaar zou toepassing van deze formule op Louise de Coligny er toe leiden dat deze scholenge meenschap zelfs nog dertig a veertig lokalen tekort zou komen. De beslissing die de Kroon zal nemen, noemde hij er een "die het belang van de Leidse regio al leen verre te boven gaat". Geen dependance Aanvankelijk was het de bedoeling dat er voor de Louise de Coligny in Leiderdorp een nieuwe de pendance zou worden gebouwd, evenals voor de rooms- katholieke Bonaventura- scholengemeenschap, naast de al bestaande vestiging van Visser 't Hooft. Op grond van nieuwe prognoses heeft staatssecretaris De Jong aan het begin van dit jaar te elfder ure besloten dat de bouw van een dependance van Louise de Coligny in Leiderdorp niet mocht doorgaan; Bonaventura zou evenmin toestemming krijgen en Visser 't Hooft zou binnen een paar jaar weer uit Leiderdorp moeten vertrekken. Wethouder Tesselaar bleek het eens te zijn met de opvattingen van de staatssecretaris hierover ("gelijke monniken, gelijke kap pen"), voornamelijk uit fina nciële overwegingen. Dit in te genstelling tot de CDA-fractie, die gisteravond een voorstel in diende om er bij staatssecretaris De Jong op aan te dringen alsnog de bouw van een dependance in Leiderdorp toe te staan. Van geen der andere fracties kreeg het CDA steun voor dit voorstel, dat met 7-26 werd verworpen. Volgens het CDA had wethouder Tesselaar het verzoek van De Jong om af te zien van de bouw inventariseren. een volledig in Leiderdorp moeten en ook kun nen weigeren. Het raadslid me vrouw Van Akkeren noemde het onaanvaardbaar dat Visser 't Hooft nu uit Leiderdorp zou moe ten verdwijnen. Duidelijkheid De gemeenteraad aanvaardde wel een voorstel van Meijer (PvdA), waarin bij staatssecretaris De Jong om duidelijkheid wordt ge vraagd of hij nog wel uitgaat van het principe dat of geen der drie "zuilen" van het voortgezet on derwijs een dependance in Lei derdorp krijgt of heeft, of alledrie wel. In een brief van februari hanteerde De Jong dit uitgangspunt wel; in de brief die gisteren is binnenge komen bij de gemeente schrijft hij slechts: "Ik ben nog steeds van mening dat een uitbreiding van het aantal noodlokalen ten behoeve van het voortgezet on derwijs in Leiden/Leiderdorp onverantwoord is en daarom moet worden vermeden". LEIDEN - De Louise de Coligny- scholengemeenschap zal het volgend jaar hoogstwaarschijnlijk ten dele gehuisvest worden in een aantal lokalen van het schoolgebouw aan de Van Geerstraat 3 in Leiderdorp. Staatssecreta ris De Jong van onderwijs heeft hiervoor toe stemming verleend. men voor de definitieve huisves ting van de Louise de Coligny- scholengemeenschap. Dit blijkt uit een brief, die gisteren bij de gemeente Leiden is binnen gekomen en gisteravond in de ver gadering van de gemeenteraad werd voorgelezen door wethouder Tesselaar. De Louise de Coligny- scholengemeenschap beschikt op het ogenblik over drie gebouwen (Kagerstraat, Eijmerspoelstraat en Sumatrastraat) met in totaal 45 lo kalen. De behoefte voor het vol gend schooljaar wordt geraamd op 57 lokalen. De scholengemee nschap krijgt het komend school jaar ook de beschikking over drie lokalen van de Don Boscoschool aan de Franchimontlaan. Het hangt van het aantal lokalen af dat de Louise de Coligny in de Van Geers traat in Leiderdorp in gebruik zal nemen of de scholengemeenschap ook nog behoefte heeft aan het leegkomende gebouw van de be- drijfstechnische school in de Su matrastraat. De gemeenteraad be sloot gisteravond in ieder geval om dit schoolgebouw een opknapbeurt te laten geven voor een bedrag van 166.000 gulden. Mocht de Louise de Coligny niet in de voormalige be- drijfstechnische school trekken, dan is daar plaats voor de kleuters chool De Wigwam, overeenkomstig de oorspronkelijke bedoeling met dit gebouw. Geluidshinder Ambtenaren bij start Tour LEIDEN - Een aantal Leidse amb tenaren zal de start en de voorbe reidingen daarvoor van de Tour de France dit jaar bijwonen. In de week van 27 juni tot en met 1 juli brengen zij een bezoek aan Fleu- rance, waar dit jaar de Tour van start zal gaan. Zoals bekend zal de start van de Tour de France volgend jaar in Lei den plaats hebben, bij de Groe- noordhallen. De ambtenaren, die het bezoek aan Fleurance mogen afleggen, zijn de volgende: De Jong (directeur Groenoordhallen), La Rivière (politie), Regeer (gemee ntewerken), Hugens (afdeling al gemene zaken), Van der Loo en mevrouw Neuteboom (beiden afde ling Welzijnsbevordering).* ADVERTENTIE raadslid Van Akkeren (een betoog voorlezend van haar fractiegenoot Bosch, die wegens ziekte afwezig was) merkte er over op: "Het is een gebouw, waar volgens de normen niet goed onderwijs kan worden gegeven. De geluidshinder is voor het onderwijs zeer nadelig, maar ook is de toestand erg slecht voor de gezondheid van de leerkrachten. In het verleden hebben leraren die daar moesten werken zich onder behandeling van een keel-, neus- en oorarts moeten stellen, omdat hun stem niet toereikend was, boven het lawaai van het verkeer". PvdA- raadslid Groos zei over hetzelfde gebouw: "Het is helemaal niet leuk om daar langer dan een half uur te zitten". Staatssecretaris De Jong zegt in zijn brief dat de Louise de Coligny de komende twee jaar loka len van de school in de Van Geers traat mag gebruiken, maar ook dat deze periode "in geen geval mag worden overschreden". Wethouder Tesselaar maakte gisteravond dui delijk dat hij er naar streeft dat het verblijf aan de Van Geerstraat zelfs tot één jaar beperkt zal blijven. Dit najaar wil hij met een voorstel ko- Rector erg ongelukkig LEIDEN - Dr. G. A. Steffens, rector van de Louise de Co ligny Scholengemeenschap, toonde zich vanochtend zeer ongelukkig met het schoolge bouw aan de Leiderdorpse Van Geerstraat als oplossing voor de lokalennood. "Wij zijn vooral bijzonder ongelukkig met de duur van twee jaar", zei hij. "Dat schoolgebouw is er acht jaar geleden al ongunstig uitgekomen. De christelijke mavo die er in zat, heeft er een nieuw gebouw voor gekregen. En de Rijksgebouwendienst heeft het gebouw afgekeurd, omdat de geluidshinder van de nabij gelegen rijksweg het maximum toelaatbare te bo ven ging". Steffens zei verder dat de scho lengemeenschap in grote on zekerheid verkeert over wat de toekomst zal brengen. "Als er een andere oplossing komt, is het waarschijnlijk weer tijde lijk. Maar wij willen defini tieve huisvesting". Het schoolgebouw aan de Van Geerstraat in Leiderdorp: geluidshinder LEIDEN - In het „International House" aan het Rapenburg werd gisteravond de laatste bijeenkomst i gehouden van „Dante Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - De verkiezingskaravaan van de PPR heeft vanochtend een bezoek aan Leiden gebracht. Lijst trekker Ria Beckers bracht in ge zelschap van minister Trip (We tenschapsbeleid) onder meer een bezoek aan het Leidse stadhuis waar een kort onderhoud met de wethouders Waal en Oosterman plaats had. Bij die gelegenheid overhandigde Ria Beckers aan wethouder Waai een groot lieveheersbeest als teken voor kleinschaligheid en milieu vriendelijkheid. Ze pleitte ervoor af te zien van bebouwing van de Ste venshof jespolderReactie van wet- LIEVEHEERS BEEST PPR VOOR WAAL houder Waal: "Het is het enige moei lijke punt in de coalitie tussen PvdA en PPRID'66". Het radicale gezelschap was van ochtend niet naar Leiden gekomen met de dubbeldeksbus, waarmee men de afgelopen weken het land door trok. De dubbeldekker is aan de kant gezet en nu heeft men een bus geleend van het Amsterdams- werktheater. Na hel bezoek aan het Leidse stadhuis zette de PPR- karavaan koers naar de wijkmarkt in Zuid-West aan de Vijf Meilaan. Ria Beckers hield daar een korte verkiezingstoespraak en probeerde gesprekjes aan te knopen met marktbezoekers. Op de foto: de overhandiging van het maxi- lieveheersbeest aan wethouder Waal (Stadsontwikkeling). Alighieri", een van oorsprong Ita liaanse vereniging, met inmiddels vertegenwoordigingen over de hele wereld, waar onder ook in Leiden. Verspreiding van de Italiaanse taal en cultuur is het doel van „Dante Alighieri, die onder haar leden ook veel in het buitenland wonende Ita lianen heeft. De belangstelling voor „Dante Alighieri" is in deze regio nog niet bijzonder groot, in andere landen ligt dat anders. In het „moeder land" Italië bijvoorbeeld, is vrijwel elke middelbare scholier lid en ook in Amerika, het land waar de eerste buitenlandse afdeling werd opge zet, is de aanhang behoorlijk. Buiten Italië heeft de vereniging 384 afdelingen, waarvan er nu vijf tien in Nederland. Voor die afde lingen is de ondersteuning door het „Istituto Italiano di Cultura" in Amsterdam erg belangrijk. In sa menwerking met dit instituut wor den verschillende manifestaties georganiseerd en in het hoofdge bouw aan de Keizersgracht is ook de bibliotheek gevestigd, waar alle leden gebruik van kunnen maken. Stevige banden „Dante Alighieri" had in Leiden in het verleden stevige banden met de universiteit. Uit die kring kwam het bestuur en ook een groot aantal le den. Sinds kort is daar verandering in gekomen. Er is een nieuw be stuur dat zich onafhankelijker wil opstellen, dat eigen activiteiten wil organiseren en dat streeft naar een weerklank in bredere kring. „We willen er geen elitaire zaak van ma ken", zegt bestuurslid mevr. Rorsch", en ik wil ook graag bena drukken dat de contacten tussen de leden onderling bij ons ook een be langrijke plaats innemen". Mevr. Rorsch doelt daarmee op de samenkomsten na afloop van de le zingen en filmvoorstellingen die dit Dante genootschap zo'n acht keer per jaar organiseert en die meer een gezelligheidskarakter dragen. De lezingen zelf zijn gewijd aan on derwerpen als kunst, literatuur en toerisme. Het contact met de uni versiteit is nog steeds goed: alle le den van „Dante Alighieri" krijgen ook uitnodigingen voor de lezingen die de vakgroep Italiaans organi seert en ook doordat de bijeen- Afgelopen zaterdag werd in de stadsschouwburg van Nijmegen een landelijke contactdag gehou den, waarbij leden van een groot aantal afdelingen vertegenwoor digd waren. Voor inlichtingen over Dante Alig- hiere: Mevr. Rorsch, A. van Neslaan 421, telefoon 152713. Nieuwbouw Rembrandt bespoedigd LEIDEN - Staatssecretaris De Jong van onderwijs heeft op dracht gegeven om de nieuw bouw voor de Rembrandt scho lengemeenschap "zoveel moge lijk te bespoedigen". Dit schrijft hij in een brief aan het college van B en W. De gemeenteraad besloot gisteravond om geld beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in De Coebel, de polder achter het Jacques Urlusplantsoen, waar het nieuwe gebouw van Rembrandt gebouwd zal wor den. Wanneer dat zal zijn hangt af van de plaats die aan Rem brandt op het scholenbouwplan 1977-1981 van het ministerie van onderwijs wordt toege kend. Waar komt Bonaventura? LEILEN - Waar komt de rooms-katholieke Bona- ventura-scholengemeenschap straks te zitten, als zij haar ves tiging op het Schuttersveld moet verlaten? Er is in Leiden grond beschikbaar voor het plaatsen van noodlokalen, heeft staatssecretaris De Jong laten weten. Zoals bekend mag ook Bonaventura geen dependance vestigen in Leiderdorp. Het CD A-raadslid Van Akkeren drong er gisteravond in de ge meenteraadsvergadering bij wethouder Tesselaar op aan, om aan te geven waar in Leiden 'Bona' zich zou kunnen vesti gen. Tesselaar: "Het ministerie moet maar beantwoorden welk schoolgebouw het voor ogen heeft. Het ministerie heeft loka liteiten genoemd en moet dat dan ook maar herhalen. Er zijn gronden, al heb ik begrepen dat Bonaventura een school wil, die bij de uitgang 'spoort' naar Al kemade. Maar zowel in Zuid- West. Morskwartier als de Kooi zijn gronden beschikbaar". Karei Door- manschool niet gesloten LEIDEN - Wethouder Tess elaar spreekt de geruchten te gen, als zouden er bij de gemee nte plannen bestaan om de Ka- rel Doormanschool te sluiten. Hij liet dit gisteravond in de gemeenteraadsvergadering we ten, na vragen van het CDA- raadslid Van Akkeren. Tess elaar: "We weten allemaal dat er in de Kooi straks te weinig leer lingen zijn. De Karei Doorman- school is éen van de gegadigden om eventueel verplaatst te wor den. Maar voor sluiting komen andere scholen eerder in aan merking". komsten veelal worden gehouden in het International House aan het Rapenburg. Voor leden zijn er nog andere facili teiten. Met het bij het lidmaatschap verstrekte paspoort kunnen Ita liaanse musea gratis worden be zocht en er is de mogelijkheid van reductie op reizen naar Italië en op deelname LEIDEN PV "De Reisduif' hield wedvlucht vanaf St. Ghislain met 208 duiven. De uitslag was: 1,3, W. Kop, 2, 4, 5, 9, K. v.d. Berg. 6. P. Mooten, 7. S. v.d. Hoven, 8,10, J. de Roode. LPV "De Rijnklievers" hield een vlucht met 196 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1. J. Ze venhoven, 2. A. Rasser, 3. M. Reijerse, 4. S. J. v.d. Hoven, 5. J. Brantenaar, 6, 7, 9, 10, J. v. Laar, 8. R. G. Slikkerveer. PV "De Blauwkras" hield een wed vlucht vanaf St. Ghislain met 219 duiven. De uitslag was: 1, 4. P. Gijsman, 2, 3, 8. B. Ouwerkerk, 5, 6. 9, F. v.d. Wetering, 7. W. Hendriks, 10. S. Springer. Meer Leids nieuws op pagina 15 ADVERTENTIE REORGANISATIE BIJ LUCAS VAN LEYDEN JUWELIER IN 'T SMALSTE PAND VAN LEIDEN NIEUWE RIJN 4 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3