Emoties rond VOS subsidie »^T^ag8te Nieuwe dienst regeling NZH Westnederland Expositieruimte van Vine Snoek Spaarrentetot Fonseca Paaltjes in Clarensteeg zacht en ichtmild' I van smaak DINSDAG 17 MEI 1977 VARIA PAGINA 15 LEIDEN - De vraag of de begeleidsters van de zg. VOS- cursussen van de gemeente een vergoeding voor hun werk moeten krijgen, deed de emoties in de Leidse gemeente raad gisteravond soms hoog oplaaien. Toen WD'er Wessels op een gege ven moment de vraag stelde: "Hoe stellen lesbische vrouwen zich groepsprocessen voor", riep het PSP-raadslid Hilda Passchier woedend uit: "Dit is te min, de bur gemeester moet dit afhameren". Hetgeen hij overigens niet deed. SGP/GPV-raadslid Van der Meij toonde zich een duidelijk tegen- LEIDEN - De gemeente zal de par keeroverlast in de Clarensteeg te gengaan. Het college van B en W heeft de dienst gemeentewerken opgedragen om aan weerszijden van de rijbaan in de Clarensteeg veertig paaltjes te plaatsen, die het parkeren zullen bemoeilijken. Prof. Vos voorzitter Europese vereniging LEIDEN - Prof. dr. F. Vos, hoogle raar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit, is gekozen tot voorzit ter van de onlangs in Londen opge richte Vereniging voor Koreaanse Studiën in Europa. Een van de eerste taken van de ver eniging is het samenstellen var een boek met teksten van wetenschap pelijke en literaire aard met een woordenlijst, en noten. Verder zal de vereniging zich bezighouden met het organiseren van een jaar lijkse conferentie en het samenstel len van een nieuwsbrief. stander van welke subsidiëring aan de VOS-cursussen dan ook. "Als hier geld wordt gevraagd voor die arme en zielige vrouwen, protesteer ik met klem. Het is niet waar, dat ze dat zijn, het is nog discriminerend ook. Het is een typisch voorbeeld van denken bij intellectuelen die gefrustreerd zijn, die anderen ob ject willen maken van hun barm hartigheidsmanie". Het college van B en W wil wel geld beschikbaar stellen voor de V.O.S. (vrouwen oriënteren zich op de samenlevingj-cursussen, maar geen vergoeding aan de begeleids ters. Dit werd wel voorgesteld door het PSP-raadslid Hilda Passchier. "Vrouwen vormen geen minder heidsgroep, maar zijn een meer- derheidsgroep. Als het nodig is mag je best onderscheid maken tussen deze meerderheidsgroep en allerlei minderheidsgroeperingen die het ook niet makkelijk heb ben". Zij haakte met deze woorden in op het bezwaar dat wethouder Tesselaar heeft tegen het geven van een vergoeding aan de begeleids ters: dat gebeurt bij ander vrijwilli gerswerk ook niet. Aan een stemming over het voor stel van B en W en dat van de PSP kwam de gemeenteraad nog niet toe. De PSP wordt gesteund door de CPN en een deel van de PvdA- fractie, zodat het voorstel van deze partij weinig kans maakt. Ondanks een spandoek dat gisteravond op de publieke tribune werd gede monstreerd: "V.O.S. moet blijven". Prof. Wassenberg Leids hoogleraar LEIDEN - Dr. H. A Wassenberg, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen en samenwerking bij de K.L.M., is aan de Leidse univer siteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het lucht- en ruimte recht. Prof. Wassenbergh (52) pro moveerde in Leiden en studeerde o.m. in Parijs. Hij was een jaar se cretaris van dr. A. Plesman. Sinds 1950 is hij bij de K.L.M. werkzaam. Op het kantongerecht in Leiden was het gisteren een rustige dag. Van de 127 zaken was een groot aantal mensen niet komen op dagen. Er was een aantal ver keersovertredingen: te snel rijden, verkeerd parkeren, rijden zonder rijbewijs. En twee zaken waarbij men niet op tijd de omroepbijdrage had over gemaakt. Milieu In deze tijd kan men rechtsza ken verwachten, die te maken hebben met het milieu. Een watersporter had afvalolie geloosd op het Noordermeer van de kagerplassen En niet zo weinig. Op 200 meter afstand was een olievlek te zien en te ruiken. Moeilijk is het aan te tonen dat de olie juist van die en die boot afkomstig is. Stelt u zich voor, in een weekeinde met ik weet niet hoeveel jachten op het water. De waterpolitie, die aan het patrouilleren was, heeft toen een schip dat in de nok van de met de wind meedrijvende olievlek lag aansprakelijk ge steld. Vooral toen, na een proef, nog meer olie uit diens lensope ning kwam en langs de water lijn van die boot de olie het dik ste zat aangekoekt. De rechter besliste: f 2000,- boe te, .waarvan driekwart voor waardelijk. LEIDSE KANTONRECHTER We moeten voorzichtig met de natuur omgaan. Dat geldt ook voor de ogen en oren en handen van kinderen, die op oude jaarsavond naar vuurwerk staan te kijkeri. Vuurwerk Vuurwerk mag alleen maar verhandeld worden als de ver koper ervan aan bepaalde for maliteiten voldoet. De politie is daarom dan ook in Voorschoten gaan kijken bij iemand die op een bord voor het raam aan kondigde dat er bij hem vuur werk te koop werd aangeboden. In de rechtszaal ontstond ge harrewar over wie de eigenaar was van het vuurwerk. De vrouw die op het adres woonde ontkende heftig: de partij, on geveer tien kilo groot, was eige ndom van haar ex-echtgenoot. Deze had een deel ervan, een paar pakjes maar, aan haar ge schonken om samen met vrien den het begin van het nieuwe jaar op gang te brengen. Daarmee viel de verdenking dan op haar vorige man. Jk ben toch niet betrapt terwijl ik bezig was met verkopen?" .flee, dat niet. Maar een bord voor het raam vormt toch wel een sterke aanwijzing dat er vuurwerk te koop is", aldus de rechter. ,Als ik een bord voor mijn raam zet met de letters STOEL erop moet ik dat weten of ik een stoel te koop heb of niet", vond de man. Dit argument werd niet aanvaard en de man werd ver oordeeld tot een boete van f 300,- waarvan de helft voor waardelijk. Schoolplicht Moe moet mijn dochter zonder fiets naar school komen?" .Met bus 41was het an twoord van de officier van justitie. Een vader had zijn leerplichtig dochtertje zo'n maand van school gehouden. Aanvankelijk omdat ze ziek was geweest, later omdat haar fiets was gestolen. Om het geld voor een nieuwe fiets te kunnen verdienen was ze bollen gaan pellen in Rijnsburg. Nu was die nieuwe fiets met tas en boeken bij de school in Kat wijk opnieuw gestolen. En er was geen instantie die dat ver goedde Op de achtergrond speelde dat de man met f 250,-per week zijn gezin van zes kinderen niet kon onderhoudenIn zo'n situatie is het begrijpelijk om dan een van de kinderen van school te hou den om een steentjs bij te dra gen. Hoewel er een leerplichtwet bestaat die dat verbiedt. De uit spraak: f 51,- en in verband met een eerdere overtreding van de zelfde wet, drie dagen hechte- Parkeren „Viermaal f 25,- voor viermaal verkeerd parkeren, hebt u nog iets te zeggen?" ,Ja, de wet wordt teniet gedaan als het niet de bestuurder van de auto betreft. En de bestuurder was ik niet, want ik heb niet eens een rijbewijs". Dat was een misser want tevoren had de aangeklaagde gezegd dat hij zijn auto in de blauwe zóne voor z'n deur geparkeerd had omdat hij beter kon toezien ivm even tuele beschadigingen, inventariseren, werd volledig viermaal f 30,- doch de rechter was bereid om er viermaal f 51,- van te maken opdat de gedaagde in hoger beroep zou kunnen gaan. Daar zag de ge daagde toen maar, wijselijk, vanaf. HANS DE REGT. voortreffelijke Port Portugese botteling. Met garantiezegel. In een uitgelezen serie van 8 typen voor rond 'n tientje. te koop bij "Deleave "slijters en wijnhandelaren, herkenbaar a vignet op de de LEIDEN - Het gedeelte van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en het Gangetje is tussen zondag avond 8 uur en maandagavond half elf door verkeer in twee rich tingen bereden. Een dergelijke noodoplossing was noodzakelijk in verband met de as faltering van de Botermarkt. Vol gens de afdeling verkeer van de Leidse politie hebben zich rond de omleiding geen problemen voorge daan. Om de ongewone verkeerssi tuatie duidelijk aan te geven, wa ren midden in de Breestraat borden geplaatst. Gisteravond werd de omleiding op geheven en kon het verkeer weer ge bruik maken van de inmiddels ge asfalteerde Botermarkt. BH peter m 1;|| li er 116 vn teergp .\ia\te nmnra KENOSIS: LEIDEN -Er is in Leiden weer een expositieruimte bijgeko men. De nieuwe tentoonstelling- zaal gaat schuil achter een ze ventiende eeuwse trapgevel aan de Oude Vest (no. 53). De exposi tieruimte, die de naam Kenosis heeft gekregen, is onlangs door wethouder Bert Oosterman ge opend. De vrouw die er de scep ter zwaait heet. Vine Snoek. Ze is in 1916 in het toenmalige Bata via geboren en heeft zich pas en kele jaren geleden laten in schrijven als leerlinge van de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Een laatbloeister dus op creatief ge bied die haar werkstukken tot en met half juni in eigen huis exposeert. Schilderijen, etsen, litho's tekeningen, gouaches en keramiek, ze zijn er te kijk en te koop. Vine Snoek moet namelijk haar materialen verdienen met wat ze verkoopt. En wie zoals zij druk in de weer is met zowel penseel als met klei en glas heeft veel voor het atelier nodig. Toch is het niet de bedoeling dat Vine Snoek permanent aan de Oude Vest exposeert. Ze wil haar (sfeervolle) ruimte graag ter be schikking stellen aan kunste naars die niet tot de gevestigde 'kliek' behoren. Iedereen die zich geheel op eigen kracht creatief heeft ontwikkeld kan er straks terecht. Vine Snoek heeft vele jaren in Leids- chendam gewoond. Met haar echtgenoot Charles, een gepens ioneerde marineman die nu als lijstenmaker fungeert, vestigde ze zich eind vorig jaar in Lei den. Heel verklaarbaar overi gens, want Vine Snoek heeft deze stad nooit kunnen verge ten. Ze deed, in een ver verleden, haar eindexamen aan de Meisjes-HBS aan de Garen- markt en bewaarde aan die tijd de beste herinneringen. "Ik heb me altijd sterk tot Leiden aan getrokken gevoeld en ben daarom erg blij met de ruimte die ik na heel lang zoeken hier heb gevonden", zegt Vine Snoek, die vervolgens uitlegt hoe ze op de naam Kenosis is gekomen. "Ik ben geboren onder het teken van de Vissen en ik trouwde met een Snoek. Kenosis nu is het Griekse woord voor ontlediging en kenos betekent snoek. Ontle diging is trouwens een heel toe passelijk woordomdat je jezelf door ontlading weer geheel op kunt laden. Het heeft ook te ma ken met het naar binnen laten komen van herscheppende krachten". Innerlijk Over de artistieke waarde van Vine Snoeks werk kan men van mening verschillen. Door Pieter C. Rosier Vine Snoek zelf daarover: "Sommigen vinden m'n werk nogal kinderlijk. Of dat nu waar is of niet, het gaat mij in elk geval om het innerlijk. De innerlijkheid van de dingen die je ziet, daar probeer je vorm aan te geven. En dat is heel wat anders dan kinderlijkheid". "Kenosis" is geopend op dins dag, woensdag en donderdag van 12 tot 4 uur en bovendien op donderdagavond van 7 tot 9 LEIDEN - Bij West-Nederland wordt op 22 mei de nieuwe diens tregeling van kracht. De belang rijkste wijzigingen voor de Leidse en Alphense regio zijn: Lijn 4 Leiden - Zoeterwoude - Stompwijk - Zoetermeer - Berkel - Bergschenhoek - Hillegersberg - Rotterdam CS) Op zaterdag zijn vier ritten toegevoegd tussen Zoe termeer en Rotterdam v.v. Van maandag tot en met vrijdag is zowel 's ochtends als 's avonds één rit toe gevoegd op het traject Zoetermeer-Rotterdam. Lijn 6 (sneldienst Alphen a. d. Rijn Koudekerk - Hazerswoude Dorp- Zoetermeer) Deze lijn geeft bij sta tion Palenstijn in Zoetermeer aan sluiting op de "Sprinter" en eindigt bij station Driemanspolder. Hier geeft de lijn aansluiting op lijn 11 naar Rijswijk. Lijn 7 (Leiden-Zoeterwoude Rijndijk-Hazerswoude Rijndijk - HKoudekerk - Alphen a. d. Rijn) Dagelijks is één rit toegevoegd. Het hoofdpatroon is een half uur ver schoven. Op maandag tot en met zaterdag is één rit toegevoegd tus sen Alphen station en Alphen Churchilllaan. Tevens is van maandag tot en met vrijdag en zon dag de laatste rit vervallen op het traject Alphen Churchilllaan en Leiden station. Lijn 8 (Leiden-Hazerswoude dorp - Boskoop - Waddinxveen - Gouda) Op maandag tot en met vrijdag is tussen Leiden en Gouda een laatste rit toegevoegd. Op alle dagen is de laatste rit vervallen tussen Gouda en Boskoop en op zaterdag en zon dag tevens het deel Boskoop- Leiden. Lijn 9 en 10 (Leiden-Hazerswoude Rijndijk-Alphen a. d. Rijn en Alp hen a. d. Rijn-Bodegraven) De be staande trajecten Leiden-Alphen (lijn 9) en Alphen-Bodegraven (lijn 10) zijn weer gekoppeld. Het traject Leiden-Bodegraven zal worden ge reden onder lijnnumrner 9. Op het traject Hazerswoude Rijndijk- Alphen is op alle dagen in de avon duren één rit vervallen. In de avon duren is op het traject Alphen- Bodegraven in beide richtingen een rit toegevoegd in verband met aansluiting op lijn 5. Ook bij de NZH gaat met ingang van 22 mei de nieuwe dienstrege ling in. De buslijnen 45 en 60 krijgen een verbeterde loop door de Merenwijk. De bussen van deze lijnen zullen de lus door de wijk voortaan in twee richtingen be rijden. Het begin- en eindpunt komt dan te liggen in de Dronter- meerlaan nabij de Karnetwal. Hoogste punt MSPO-school Turkooislaan LEIDEN - Aan de Turkooislaan in het Morskwartier heeft de nieuw bouw van de interkerkelijke school voor MSPO "Uytterdijk" het hoog ste punt bereikt. Het feit werd ge vierd met een bijeenkomst voor be langstellenden in het overigens nog kale gebouw. Het Internaat voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs leidt op voor gezinsver- zorgende en bejaardenverzorgende beroepen. Men hoopt na de ko mende kerstvakantie de poorten te kunnen openen. Daarmee komt dan een einde aan de tot nu toe wis selende gastbehuizing. Onderzoek economie publieke sector in Federatie NVL en NKV Leiden in Leiden LEIDEN - De besturen van de Leidse afdelingen van het NKV en van het NW hebben besloten om een federatie te vormen. Daarmee is ook voor Leiden het ontstaan van een FNV-afdeling een feit gewor den. Het bestuur van de Leidse af deling is als volgt samengesteld: voorzitter J. Bloem, NW (ABVA), Vice-voorzitter Th. de Wilde NKV (KABO), 1ste secretaris Th. Wortel, NW (ABVA), 2de secretaris P. W. de la Riviere NKV (Dienstenbond), lste penningmeester K. Rietdijk, NW (Industriebond), 2de pen ningmeester M. S. P.. Verdegaal, NKV (Vervoersbond), bestuursle den: H. Bey, NW (Bouwbond), H. A. Claproth, NKV (Industriebond). Het voorzitterschap wisselt elk kwartaal. LEIDEN - De Leidse universiteit krijgt een centrum voor onderzoek van de economie van de publieke sector. De oprichting van dit cen trum is op 1 juni en de leiding be rust bij de hoogleraren dr. W. Eizin- ga, drs. V. Halberstadt en dr. B. M. S. van Praag. Het onderzoekcen trum gaat bestaande onderzoekin gen op het gebied van de economie in de publieke sector bundelen, verder onderzoek stimuleren en o.m. data-bestanden herbergen. Het onderzoeksprogramma richt zich op facetten van de economie van de publieke sector, zoals eco nomie van de volksgezondheid, in komenswaardering, interrelatie tussen staat en bedrijfsleven, de terminanten van arbeidsonge schiktheid. verdeling, collectieve lasten, belastinguitgaven, econo mische politiek en stadsvernieu wing. ■oL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8V2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8V4%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15