Willem Mudde 50 jaar kerkmusicus -CQSBDSBBa NIEUWE AANZETTEN VERSTERKEN Basketbalteam perfect tegen Polen Cathy v.d. Mije eerste plaats Knock ont zege Chris Lantrok tegen kampioen Znid-Holland Akii-Bua: "Carrière wordt belemmerd Leiden blijft in eredivisie DINSDAG 17 MEI 1977 Hij maakte het zich niet gemakkelijk „Ik heb nooit concessies gedaan. Heb altijd geweigerd voor de commercie te. kiezen. Ik weet, dat ik het mezelf daardoor niet gemakkelijk heb ge maakt. Maar dat neemt niet weg, dat ik met grote dankbaarheid terugzie op die vijftig jaar". Dr. Willem Mudde (68) is een halve eeuw organist. Als zodanig geniet hij nationale en internationale be kendheid. In 1966 volgde hij Feike Asma op in de lutherse kerk in Den Haag. Hij beschouwde dat als een uitdaging. Zeventien jaar was Willem Mudde toen hij solliciteerde naar de func tie van kerkorganist. Hij had een baan als kantoorbediende en had een handelsopleiding gevolgd. ,,Toen die plaats in de lutherse kerk van Purmerend vrijkwam, dacht ik: wat kan me gebeuren; ik kan toch orgel spelen". Met een aantal kandidaten moest hij zijn kunde bewijzen. Na de eerste ronde waren er nog drie over. Onder hen was Willem. Ook de an dere twee vielen ten slotte af. „Er waren er die eindexamen conserva torium hadden. Ach, ik zie het niet als een bijzondere verdienste dat ik het werd. Ik had waarschijnlijk een goeie dag". De jonge Mudde bleef vijf jaar in Purmerend, was daarna organist van de lutherse kerk in de hoofd stad des lands en 23 jaar in Utrecht. Sinds 1966 bespeelt hij het ver maarde Haagse orgel. Internationaal Mudde verwierf in zijn loopbaan grote bekendheid. Hjj verdiepte zich vooral in de ontwikkeling van de lutherse kerkmuziek, publi ceerde tal van studies daarover en richtte kort na de oorlog de Lut herse werkgroep voor Kerkmuziek op en in hetzelfde jaar ook in het Utrechts Motetgezelschap. In 1953 begonnen de internationale contacten. De Lutherse Wereldfe deratie nodigde hem uit om in Amerika een concert te geven. Toen hy daar eenmaal was, vroeg de universiteit van Valparaiso hem, daar een semester als gastdocent werkzaam te zijn. Korte tijd later werd hem een tweede semester aangeboden. Een en ander be zorgde hem in 1965 een eredocto raat van die universiteit. Op initiatief van Mudde werd de in ternationale vereniging „Ecclesia Cantens" (de kerk zingt) opgericht. Die bestaat uit drie groepen: de Middeneuropese, Amerikaanse en Scandinavische. Van de Midde neuropese is hij voorzitter geweest. Jubileumbundel Mudde vierde zijn jubileum eerst met een concert in de lutherse kerk van Den Haag. Maar dat was voor hem niet het hoogtepunt. Dat kwam tijdens de kerkdienst zon dagmiddag. „Kerkorganist-zijn heb ik altijd als een kerkelijke taak gezien". Groot was zondag de belangstelling voor de jubileumviering. De kerke- De priesterraad van de Hindoestaanse kerkgemeenschap in ons land heeft zijn 60.000 geloofsgenoten geadviseerd, op 25 mei hun stem te geven aan de PvdA, "omdat onder het kabinet Den Uyl de Hindoestanen hier goed zijn opgevangen en begeleid". De beweging "Christenen voor het socialisme" bestrijdt in een mani fest, dat in een oplaag van 25.000 exemplaren is verspreid, de bewering dat het CDA christelijk is. Ze pleit voor een linkse regering, "een brede een heid van anti-kapitalistische mensen", omdat, volgens haar, het CDA twee heren wil dienen, waarvan de mammon de veeleisendste is. "Het heeft niets met kerk, theologie of bijbel van doen", "Als het aan het CDA ligt, krijgen de gewone mensep de lasten van de economische crisis te dragen", aldus dit manifest. In een brief aan de Sowjet-ambassadeur in ons land dringt de Neder landse Raad van Kerken erop aan, dat in de Sowjet-Unie de gevange nhouding van andersdenkenden wordt opgeheven. Genoemd wordt de Joodse ingenieur Anatoli Sjcharanski. "Te oordelen naar de berichten moet deze arrestatie worden gezien in het kader van de herleving van anti-semitische gevoelens in de Sowjet-Unie", aldus de Raad van Kerken. Dooprapport Willem Mudde aan het orgel raad van de evangelisch-lutherse gemeente bood hem een receptie aan, tijdens welke dr. Mudde een boek kreeg waarin zijn voornaam ste artikelen, vooral gepubliceerd in het maandblad „Musica Sacra", zijn samengebracht en dat ruim 300 pagina's telt. De titel mocht de jubi laris zelf bedenken: „In de hof der evangelische kerkmuziek". Het is typerend voor Mudde's instelling dat hij met deze woorden zijn plaats in de kerk wilde aanduiden. "Pax Christi" in verkiezingspamflet: DENHAAG-Onderde titel 'Vrede, bevrijding, veiligheid' heeft de rk vredesbeweging 'pax christi' een verkiezingspamflet uitgebracht. Het bevat de standpunten van de beweging over veiligheid, ont wikkelingssamenwerking en mensenrechten, en een hoofd stuk over vredesopvoeding. Deze programmapunten zouden vol gens Pax Christi uitgangspunt moeten zijn voor het komende overheidsbeleid. De aandacht die deze vraagstukken in de verkiezingsstrijd krijgen, staat - aldus Pax Christi - niet in verhouding tot het belang wat ermee gemoeid is: de kwaliteit en zelfs het al of niet voortbestaan van het leven in de toekomst. Het pamflet wil vooral een leidraad zijn voor die kiezers die vinden dat de houding van de partijen tegenover deze problemen door slaggevend moet zijn voor hun keuze op 25 mei. Pax Christi ziet weinig vooruit gang, sinds de beweging in 1973 het pamflet 'Kies voor de vrede' publiceerde. "Hoewel voor het eerst in Neder land een staatssekretaris voor ontwapeningszaken aan het werk ging, heeft dit tot op heden nog weinig konkrete resultaten opge leverd. Toch zijn er ook positieve punten te ontdekken. In het be leid dat in de voorbije kabinets periode is gevoerd op het gebied van ontwikkelingssamenwer king zijn nieuwe aanzetten te be speuren. Deze zouden ontwik keld en versterkt moeten wor den". Volgens Pax Christi is de beoogde veiligheid ontaard in een wereld grote bedreiging. Het afschrik kingssysteem draait in zichzelf dol. Pleitend - daadwerkelijke Stappen gevraagd tegen film over tien geboden Het Nederlandse "Comité tegen godslastering", dat dateert van 1974, heeft de minister van justitie (Van Agt) gevraagd, stappen te on dernemen tegen de produktie en vertoning van een komische film die de regisseur Adriaan Ditvoorst over de tien geboden wil maken. Het comité meent, dat het kwetsend is voor godsdienstige ge voelens en dus in strijd met de wet. Ook de keuze van de spelers wijst, volgens het comité, op satirische bedoelingen: Joost Prinsen, van de tv bekend als Eric Engerd, zal de rol van God spelen, terwijl Willeke van Ammelroov Maria moet uitbeel den. De regisseur verklaarde onlangs in een interview dat het niet zijn be doeling is, in de film "De mantel der liefde", die vooral in deze tijd speelt, de tien geboden belachelijk te maken. "Het wordt wel een co- medie, maar geen schokkende". ontwapening, zegt de vredesbe weging dat Nederland voorop moet lopen bij het doen ver dwijnen op korte termijn van kernwapens uit Europa. 'Neder land' - aldus het pamflet- 'moet een aktief vredesbeleid voeren, in samenwerking met andere kleine landen. Het is de plicht van kleine landen om initiatieven te nemen die bij grote landen op massale tegenstand zouden stuiten, ge zien hun belangen en machtposi ties'. Een van de programmapunten over de ontwikkelingssamenwerking: "overwinsten die door Europese bedrijven uit de derde wereld ge haald worden, moeten worden afgeroomd, bijvoorbeeld door een pot voor ontwikkelingsdoe leinden te scheppen". Ook vindt Pax Christi dat in Nederland het onderzoek naar handel en wandel van de Nederlandse bedrijven in de derde wereld moet worden ge stimuleerd. Wapenleveranties aan de derde wereld moeten worden verboden. In het hoofdstuk over rechten pleit Pax Christi voor een zodanige inkomensnivellering, dat ook achtergestelde groepen op het huidige welvaartsniveau kunnen voorzien in elementaire levensbehoeften. "In de grond wet dient een paragraaf met so ciale grondrechten te worden op genomen". En: "Voor handel van Nederlandse (en Europese) mul tinationals met landen waar schending van mensenrechten deel uitmaakt van het politieke systeem, dienen bindende ethi sche richtlijnen te worden opge steld". Het pamflet noemt als brandhaar den het Midden-Oosten en Zuide lijk Afrika. Voor het Midden- Oosten moet de conferentie van Genève zonder voorwaarden vooraf op gang komen. De aan bevelingen van de Verenigde Na ties over een boycot van Zuid- Afrika moeten worden uitge voerd. De toekomstige Neder landse regering dient onvoor waardelijk solidariteit te betui gen met de onderdrukte bevol king van Zuidelijk Afrika. Deze raad heeft zich vorige week ook over binnenkerkelijke zaken be raden. Hij aanvaardde unaniem een "oecumenisch dooprapport" als een bijdrage tot bezinning. Dit rapport is een voortvloeisel van de kerkencon- ferentie van 1974 in Lunteren, toen de wenselijkheid van een "oecumeni sche catechese" ter sprake kwam. Het is gemaakt door de theoloog me vrouw dr. E. Flesseman - van Leer, die in de Raad van Kerken gedelege erde is voor geloofsvragen. Zij bepleit dat de kerken op weg naar de eenheid elkaar de ruimte geven voor een verschillende doopbediening. De onderscheidene parktijken kunnen elkaar aanvullen, meent zij. Het rapport doet ook een aantal "zielzorgelijke aanbevelingen". Zoals: de doop mag niet "automatisch" worden bediend; een bewuste geloofskeuze van de ouders en hun erkenning van de plicht het kind christelijk op te voeden moeten eens voorafgaan. De NCRV zond zondag een concert uit ter gelegenheid van Willem Mudde's jubileum. Hij was jaren lang actief voor deze omroep: leidde het programma „Zondaga vondzang" hield radiolezingen en verzorgde de redactie van „Muziek en dienst". Dr. Mudde is nog altijd volop in de kerkmuziek bezig. Als zijn gezond heid het hem toestaat, denkt hij niet aan ophouden. „Ik geloof, dat ik dit niet zou kunnen In de Jaap Edenhal in Amsterdam (in de buurt van het Ajax-stadion) wordt op Hemelvaartsdag de jaarlijkse ontmoeting van de Evangelische Zendingsalliantie gehouden. De EZA is een bundeling van "geloofszen- dingen"; dat zijn niet aan bepaalde kerken gebonden genootschappen. Er zijn 40 organisaties bij aangesloten. De bijeenkomsten zijn om kwart over 10. half 2 en 4 uur. Uit "Humanistisch Perspektief(op het dit weekeinde in Zwolle ge houden congres aan de leden van het Humanistisch Verbond aangebo den): "Seksualiteit ontleent haar menselijke waarde aan de manier waarop zij bijdraagt een menselijke vrijheid en verantwoordelijkheid". De paus (in een oproep ter gelegenheid van de Werelddag voor de massamedia): "Reclame is informatie doorgeven. Die informatie moet correct en verantwoord zijn". Paus Paulus veroordeelde de reclamevor- men die de menselijke instincten uitbuiten. Handboek Het nieuwe "Van Alphens Kerkelijk Handboek" is uitgekomen. Een onmisbaar naslagwerk voor ieder die behoefte heeft aan gegevens over de niet-katholieke kerken in ons land. Het boek is 643 bladzijden dik. De prijs is 36. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepn te Puttershoek Chr. van Andel Heteren, te Zuid-Beyerland D. Lucas Waardenburg, te Assen J. Walstra Bergen (Nh), te Everdingen (deelfunctie) kandidaat A. Prosman Utrecht; aangenomen naar Zevenaar G. Allers (leraar) te Oegstgeest; be dankt voor Zeist A.M. Bakker Nieuwerkerk aan de IJssel, voor Lunteren C. van Sliedregt Oude Tonge, voor Nieuw-Lekkerland J. Vroegindewey Katwijk aan Zee. Geref. Kerken; beroepen te Amsterdam (pastor er- vormde stichting Amstelhuizen) A.C. Langedijk Waarder. Nagekomen beroepingsberichten: Hervormde Kerk - beroepen te Ze venbergen S. Baarda Nunspeet; aangenomen naar Kampen M. Verduin Brakel, oedankt voor Lunteren C. van Sliedregt Oude Tonge, voor Alphen aan den Rijn W. Radstake Rotterdam-Kralingen; voor Oud-Beyerland J. P. Verkade Montfoort. Geref. Kerken: aangenomen naar Öosterend (Texel) J. H. de Boer Hengelo, naar Zwijndrecht J. W. de Roo Hardenberg, naar Schiedam J. de Kievit Stellendam. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Nieuw-Vennep J. van Dijken Dedemsvaart, bedankt voor Driebergen A. Baars Urk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Emmeloord A. Vergunst Veen. SPORT STOCKHOLM-Het Nederlands basketbalteam is terug op het niveau van vorig jaar. Gisteravond gebeurde in de Zweedse hoofdstad Stockholm wat niemand eigenlijk voor mogelijk had gehouden, Polen werd met 93-87 door een bijna perfect spelend Nederland verslagen. Een overwinning, die betekende dat Nederland zich als eerste van de 12 landen, die verdeeld over Stockholm en Helsinki uitkomen in het Euro pees B-kampioenschap, plaatste voor de eindronde in Helsinki. Een overwinning die bovendien het uiteindelijke doel, de A-kampioenschappen in september in België in zicht bracht, want bij de eindronde in Helsinki blijven de punten, in Zweden behaald tegen de ploegen die meegaan naar Finland, tellen. De zege werd behaald door. het volledige team en het was ook vooral aan het collectieve werken te danken dat de Polen werden verslagen. Alle spelers die in het veld kwamen, en dat waren er negen, hadden hun persoonlijke inbreng in de winst. Niet minder dan 6 spelers kwamen tot 10 punten of meer en dat bewees dat Oranje toch niet alleen afhankelijk is van de schutterskwaliteiten van Akerboom. Overtuigend Nederland begon de wedstrijd tegen de sterke Polen overtuigend. De tactiek van bondscoach Jan Janbroers was een zogenaamde box-and- one verdediging, waarbij in eerste instantie Renso Zwiers Polen's beste man, Edward Jurkiewicz moest verdedigen. Hij deed dat zeer behoor lijk, al kon Jurkiewicz niet geheel van het scoren worden afgehouden. Zwiers kreeg in de aanval ook te maken met Jurkiewicz, die maar matig verdedigde. Zwiers kon daardoor voor 8 van de eerste 10 Nederlandse punten zorgen (10-4 na vier minuten). Al snel na de basketwisseling bracht Al Faber Nederland 1 leiding. Dan Cramer vond, na zes missers, zijn schot en gaf Nederland een voor sprong van 6 punten (66-60). Gesteund door Faber en een zeer sterk spelende Antoon van Helfteren bleef Cramer scoren, waardoor de Oranje ploeg beheerst en vol zelfvertrouwen de eindfase tegen het steeds gehaaster spelende Polen kon uitspelen. Via 83-75 werd het tenslotte 93-87, een zege die gerekend kan worden tot de allerbeste preataties die het Nederlandse team ooit heeft geleverd en de twepde zege op Polen uit de historie van het nationale basketbal. Kees Akerboom DORDRECHT - Chris Lantrok heeft revanche genomen op zichzelf. De Leidse bokser ver sloeg gisteravond in Bouwlust in Dordrecht Zuidhollands zwaarwelterkampioen Cor- tom door een knock out in de eerste ronde. In de hoofdpartij van de avond nam Lantrok van de Leidse vereniging DTS daarmee wraak voor zijn ne derlaag van drie maanden ge leden in de voorronden van de strijd om de districtstitel. Lantrok werd toen door Her mans uitgeschakeld via een betwistte knock-out en bewees gisteravond dat dat een mis stap was geweest. Tegen Cor- tom liet de Leidenaar het ge- knok achterwege. Bijgestaan door de trainer van de Haagse club Te Pas, waar hij oefenl sinds Dik Snik van DTS in hel ziekenhuis is opgenomen boekte hij zijn ko.-resultaat met technisch boksen. Lantro- ki: "Anders ging ik er vaak in als een stier, nu heb ik het lou ter op techniek gedaan. Ik was ook erg gebrand op die revan che, vooral omdat ik tegen de Zuidhollandse kampioen stond". Door Oegandese autoriteiten NAIROBI - John Akii-Bua, de be faamde Oegandeze hordenloper, heeft gisteren gezegd dat hij er over denkt met de wedstrijdsport te stoppen omdat hij ,/rusterende be lemmeringen in zijn carrière on dervindt". De 31-jarige politiecommissaris, voormalig wereldrecordhouder en olympisch kampioen in 1972, ver telde in een telefoongesprek met het Engelse persbureau Reuter, vanuit Kampala, dat de Oegandese autoriteiten alles in het werk stellen om te zofgen dat hij niet in weds trijden in het buitenland kan uit- Kijewski en Jur- Polen herstelde zich en leek even later door s kiewicz de controle over de wedstrijd te krij_ Spelverdeler Hagens gaf Nederlana weer impulsen, een gaaf afstand schot van de Utrechter betekende het keerpunt in de wedstrijd, het werd 40-40 en bij rust nog 42-46 voor Polen. i de DEN HAAG - Het basketbal team van Leiden (straks Par ker geheten) mag in de eredivi sie blijven spelen, zo is gister avond in een gezamenlijke bij eenkomst van het bondsbe- stuur van de Nederlandse Bas ketball Bond, het bestuur van de Topsportliga en de Bonds Wedstrijd Commissie beslo ten. Van de beide degradanten uit de eredivisie, Leiden en BC Markt Utrecht, vindt de Top sportliga dat Leiden betere ga ranties biedt voor het spelen op topniveau dan BC Markt. Er moest een keuze worden ge maakt tussen de twee degra danten omdat uit de eerste di visie slechts één kampioen wilde promoveren, BOB uit Oud Beijerland. In de vergadering werd eve neens een besluit genomen ten aanzien van landskampioen Kinzo. Als sponsor-coach Theo Kinsbergen er voor 22 mei in slaagt een team van behoorlijk gehalte op de been te brengen, kan de titelhouder zo deelne men aan de komende eredivisie-competitie. In het ander geval zal de plaats van Amstelveen in de eredivisie worden ingenomen door BC Markt. Het Leidse uitzendbureau Luba heeft het sponsorcontract met de gelijknamige basketbal vereniging voor de periode van één jaar verlengd. Luba steunde de club, voortgekomen uit een fusie van Essor en TRK, al vanaf de oprichting, driejaar geleden. Luba heeft echter wel zijn bij drage aan de club drastisch verminderd: van twintigdui zend naar tienduizend gulden. komen. „Daarbij komt", voegde de Oegandees er aan toe, „dat wij nooit doelbewust kunnen trainen. Voor de spelen in Montreal hebben we heel hard gewerkt, alleen om van de opperste sportraad in Afrika (SCSA) vlak voor het evenement te horen dat ons boycot werd opge legd. In deze omstandigheden is het zeer moeilijk om een veelbelo vende trainingsaanpak te begin- Een official van de Oegandese na tionale sportraad (NCS) ontkende dat Akii-Bua ooit deelneming aan buitenlandse wedstrijden zou zijn ontzegd. „De uitnodigingen voor hem komen rechtstreeks bij ons te recht, maar wij hebben er-sinds de Spelen in Montreal-juli 1976-geen ontvangen", aldus een woordvoer der van de NCS. Akii-Bua ziet echter nog meer ob stakels dan uitsluitend de onwil van de Oegandese autoriteiten. „Zelfs afgezien van deze zaak is er nog een reden waardoor ik van wedstrijden verstoken kan blijven, en dat is als nieuwzeelanders ook aan de start verschijnen". Met het oog op de wedstrijden om de wereldbeker in Dusseldorp - 2 tot en met 4 september - uit Akii- Bua zich dan ook niet optimistisch. „We trainen nu voor die weds trijden maar als we daar komen zal ons wel verteld worden dat we niet kunnen deelnemen vanwege de aanwezigheid van Nieuwzeelan ders." MIJDRECHT - In de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap voor dames heroverde Cathy van der Mije haar eerste plaats. Zij ver sloeg na zware strijd Hanneke van Pareren en het moet wel vreemd lopen, wil zij haar titel niet prolon geren. Overigens blijft Corrie Vreeken, met een half punt minder, goed volgen. Cathy van der Mije of ferde kort na de opening de kwali teit voor aktief stukkenspel. hoe wel Hanneke van Pareren tot aan de tijdcontrole stand hield, moést ze uiteindelijk op de 54ste zet het hoofd buigen. Ada van der Giessen rukte op naar de derde plaats door een zege op Jeanette Haagsma. Marian Stada behaalde haar eerste overwinning en wel tegen Carla Bruinenberg, die in tijdnood mat werd gezet. De uitslagen van de zesde ronde: Van der Mije-Van Pareren 1-0; Bo- rowski-Vreeken 0-l;Stada-Bruin- enberg 1-0; Belle-Van Eist 'fe-'/s; Van der Gieseen-Haagsma 1-0; Van Gent-Mulder 0-1. Stand: 1Van der Mije 51/* punt; 2. Vreeken 5 punt; 3. Van der Giessen 4Vz punt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13