LEIDSCH DAGBLAD "Oorlog" tegen energietekort IU ".ente Zweedse getuige in proces tegen Menten bedreigd vandaag Groep deskundigen ziet het somber in Feyenoords catastrofe compleet Politie schiet man dood vanonsmagu.... Arnhemmers in arrest na personen te hebben mishandeld sissssren knra dan de ee,s,e 2 weken 1AANDAG 16 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35242 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WADDINXVEEN-Meer dan vijftig j kalveren, bestemd voor de slacht, zijn vanochtend dood gedrukt i toen een vrachtwagen met opleg- j ger van de firma Blok uit Breuke- l len op de rijksweg tussen Bode- graven en Waddinxveen kantelde I en een meter of vijf naar beneden j duikelde. Slechts zeven dieren konden onge deerd naar buiten worden ge- haald. De chauffeur van de auto liep geen verwondingen op. Van i de vrachtwagen bleef een stuk j verwrongen staal over .De schade loopt in de tonnen. j Over de juiste toedracht van het on geluk tast de politie nog volledig in het duister. Ze on derzoekt of de bestuurder oververmoeid was. I Na het ongeval ontstond er van- I morgen een file van zeker zeven kilometer. Omstreeks het midda guur was die nog niet geheel opge lost. De vrachtwagen met de kalveren was op weg naar een slachterij in Nieuwerkerk aan den IJssel toen het ongeluk gebeurde. De Gekro, een destructiebedrijf uit Rotter dam, heeft de omgekomen dieren afgevoerd Vrij koud Zonnige perioden maar voornamelijk in het zuidoosten ook een bui. Matige, aan de kust krachtige noord-oostelijke wind. Minima ongeveer 7, maxima morgen 11 tot 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 5.44 uur; onder: 21.30 uur. Maan op: 5.30 uur; onder: 20.47 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.50 en 16.12 uur, laagwater om 12.01 uur en 0.23 uur. DEN HAAG (ANP) - Alleen door zeer ingrij pende maatregelen en uitermate grote inspanningen, zal de wereld een catastrofaal tekort aan energie kunnen voorkomen. Met de mobilisering van de beschikbare middelen op het gebied van techniek en financiering zal onmiddellijk moe ten worden begonnen, anders komt de wereld spoedig, waarschijnlijk al na 1985, voor zo'n tekort aan energie te staan, dat conflicten en oorlog er het gevolg van kunnen zijn. De catastrofe voor Feye- noord is een feit. Geen Euro pees voetbal volgend sei zoen in de Rotterdamse Kuip. De spelers geloofden daar trouwens voor het duel tegen Twente al niet meer in. Zij konden zelfs niet profite ren van het feit, dat de te genstander al met de ge dachte bij de bekerfinale van donderdag vertoefde. Twente won met 2-1 Ajax leverde eveneens een wanprestatie af. NEC kon zich via een 0-0 redden om dat de Amsterdammers dat zo wilden. Ajax deed zijn bestom niet te scoren. AZ '67 (dat belangstelling heeft voor de Leidenaar Ton Kamphues) stapte wel over de Europese drempel door 2-1 winst op FC Den Haag. PSV speelt volgend seizoen ook op dat niveau al had het team van Rijvers daar wel steun van Haarlemmer Piet Huyg voor nodig. Die schoot in eigen doel: 0-1. In de onderste regionen viel het doek voor Eindhoven ondanks de 1-0 winst op Telstar. Omdat FC WV er bij FC Amsterdam met de pet naar gooide (8-3 konden de lieverdjes zich gemakkelijk in veiligheid brengen. Op regionaal voetbalniveau was zaterdag-eersteklasser Noordwijk erg fortuinlijk. De ploeg boekte 2-1 winst op CSVD dankzij twee merk waardige goals. RCL verloor een punt bij Excelsior Maas sluis (2-2). Quick Boys is de finitief uitgeschakeld voor de hoogste eer na een 2-0 ne derlaag bij RWH. Vrij Spel ook voor basketbal. Deze waarschuwing is vandaag ge daan door een internationale groep van deskundigen, die tezamen de werkgroep voor alternatieve ener gie strategieën (WAES) vormen. Deze werkgroep bestaat uit 35 vooraanstaande deskundigen uit vijftien landen, afkomstig uit het bedrijfsleven, de overheidssector en de wetenschappelijke wereld. De leden van de groep komen uit twaalf geïndustrialiseerde landen, en tiit drie olieproducerende lan den. Alle deelnemers hebben op persoonlijke basis aan de studie groep meegewerkt. De Neder landse leden van de werkgroep zijn mr. A. A. T. van Rhijn, plaatsver vangend directeur-generaal voor de energievoorziening van het mi nisterie van Economische Zaken en ir. A. C. Sjoerdsma, directeur Achtervolging in Haaften (NB) DEN BOSCH (ANP) - De politie in Den Bosch heeft vannacht de be stuurder van een personenauto doodgeschoten. Dat gebeurde bij een achtervolging in Haaften, bij Den Bosch. In de Vughterstraat in Den Bosch is vannacht nog een man neergescho ten. De dader is nog onbekend. Volgens de politie bestaat er geen verband tussen beide schiet partijen. Drastisch De voorzitter van het bestuur van de Canadese oliemaatschappij, prof. Carroll L. Wilson en verbon den aan het Massachusetts institute of technology, heeft de werkgroep ingesteld en geleid. Hij vat de resul taten van de studie als volgt samen: „De Westerse wereld moet de groei van het energiegebruik drastisch beperken en op grote schaal over gaan van aardolie op andere ener giebronnen. Deze maatregelen zul len het karakter moeten dragen van een oorlogsinspanning. Gebeurt dit niet, dan zullen de gevolgen voor de wereld catastrofaal zijn". Toenemend De werkgroep geeft dit advies, om dat zij een jaarlijks toenemend te kort aan aardolie verwacht, terwijl de behoefte aan energie zal toene men. Ondanks de inspanningen, die de komende 25 jaar zullen wor den gericht op vermindering van het energiegebruik en overschake ling op andere brandstoffen, zal de Westerse wereld in de jaren tachtig worden geconfronteerd met een jaarlijks toenemend tekort aan olie, datomstreeks hetjaar tweeduizend UCU1C1KU. zal zun gestegen tot bijna 1 miljard werden Hauptman drei- 1°1£gementen tegen hem en zijn fami- AMSTERDAM (SP) - De zestigja rige ir. Michael Hauptman is vorige week in zijn huis in het Zweedse Stockholm verschillende malen te lefonisch bedreigd. In slecht Duits ongeveer 15 procent van het hui dige wereldenergiegebruik. de bijzondere strafkamer in Am sterdam belastende verklaringen tegen Pieter Menten zou afleggen. Dat maakte vanmorgen op de vierde procesdag officier van justi tie mr. Habermehl bekend. Mr. Ha- bermehl zei vervolgens: „Zoiets is verachtelijk, niet alleen van de kant van degenen die de bedreigingen hebben geuit maar ook van de kant van hem die dat heeft geïnspi reerd". Volgens de officier had Hauptman de bedreigingen Man overleden in politiecel ROTTERDAM (ANP) - De 34-jarige Roemeen A. Kovacs is vanmorgen in een politiecel in Rotterdam over leden. De man, die een zwervend bestaan leidde, werd afgelopen vrijdag gearresteerd onder verden king van diefstal van een aantal overhemden. Volgens de politie was hij op het moment van zijn ar restatie beschonken en verkeerde de man in een zeer slechte conditie. Pogingen van de politie-arts om de man in een ziekenhuis te laten op nemen mislukten. De officier van justitie heeft opdracht gegeven sec tie te doen verrichten. J.H. Reinders burgemeester in Boskoop BOSKOOP-Met ingang van 1 juni rieus genomen dat hij de Zweedse 1977 is benoemd tot burgemeester politie heeft gewaarschuwd! van Boskoop de heer J. H. Rein- Sindsdien worden hij en zijn fami- ders met toekenning van gelijk- lieleden bewaakt, tijdig eervol ontslag als burge- Mentens raadsman, de Haagse ad- meester van Willemstad. Hij is 49 vocaat mr. L. van Heijningen kwam jaar en sinds 1 mei 1969 burgemee- vanmorgen, voordat men met de ster van Willemstad. Hij is Neder- behandeling van de massa- lands hervormd en lid van de executies begon met een boek op CHU. op tafel waaruit moest blijken dat De V.V.D. gunt U n.l. van harte, 1dat U naar inzet en verantwoordelijkheid wordt beloond; 2. dat U een eigen huis kunt kopen en de onderhoudskosten weer aftrekbaar worden; 3. dat U er een auto op na-kunt houden en er zo - met Uw gezin - vrij op uit kunt trekken. §j| kies vrijheid,werk en samenwerking VVD Koninginnegracht 57. Den Haag. tel 070-614121 de vroegere eerste minister van Po len, prof. Bartels, op 22 juli 1941 was vermoord. Dat was in zoverre be langrijk dat daarmee de getuigenis van de Duitser Geisler op losse schroeven kwam te staan. Deze Duitse lampekappenmaker had vrijdag gezegd dat hij Menten in Lemberg had ontmoet in de eerste dagen van juli 1941. Menten zelf heeft altijd volgehouden dat hij daar pas na 10 juli is gekomen. Geis ler zelf meende dat hij 3 of 4 juli in Lemberg met Menten had kennis gemaakt, maar hij repte er wel over dat toen prof. Bartels al door zijn chef was vermoord. Antiekvondst in Leiden DEN HAAG (ANP) - Een staand horloge ter waarde van enkele tien duizenden guldens is vrijdag in een woning in Leiden in beslag geno men. De klok komt uit de Delftse Prinsenhof, waar in juli 1976 voor ongeveer anderhalve ton bij een in braak werd weggehaald. Het was de eerste vondst van de recherche dit weekeinde in de gigantische an tiekzaak, die vorige week door de politie naar buiten werd gebracht. Zaterdag gingen rechercheurs op een pakhuis in'Den Haag af. Ze trof fen er vrijwel al het overige aan van de buit uit het Delftse Prinsenhof. Het gaat om aardewerk en porse lein. Daarnaast werd ook een grote hoeveelheid zilverwerk in het pak huis gevonden en acht schilderijen. De gezamenlijke buit vertegen woordigde een waarde van een mil joen gulden. LEIDEN - De Botermarkt wordt vandaag geasfalteerd. De afge lopen nacht om twaalf uur is be gonnen met het verwijderen van de klinkers uit de straat. Daarna werden er drie lagen asfalt van elk zes centimeter dik aange bracht. Het werk zou vandaag te gen de avond voltooid zijn. Auto's en bussen gingen vandaag in twee richtingen over het ge deelte van de Br eestraat tussen Gangetje en Koornbrug steeg .Via de Koornbrug steeg ging het ge motoriseerd verkeer in de rich ting van het station het verdere gedeelte van de marktenroute op. Fietsers in dezelfde richting moesten de Nieuwe Rijn en de Koornbrug kiezen. De Boter markt was uiteraard voor elk verkeer behalve voetgangers ge sloten. De asfaltering is nodig om even tuele geluidshinder en trillingen op de Botermarkt zoveel mogelijk te beperken. De Botermarkt zal namelijk straks busverkeer in twee richtingen te verwerken krijgen. Dat zal gebeuren, wan neer het gedeelte van de Brees- traat tussen Koornbrug steeg en Gangetje wordt gereconstrueerd. 22 PAGINA'S Weer een nederlaag op het scorebord leeg gapende tribunes en zich kennelijk schamende spelers. De trieste afgang van de eens zo trotse kuipploeg is voltooid. De nieuwe ploeg van P/Lei den is compleet. Harry Kip (aanvoerder van het Neder lands team), Sid Bruinsma en Arthur Collins komen de Leidse rijen versterken. De Europese kampioenschap pen turnen in Praag werden verstoord door het weglopen van de Roemeense ploeg, die het niet eens was met de waardering van de jury PAGINA'S 11-17 De Amsterdamse politie overweegt aanklacht tegen de VARA in te dienen PAGINA 5 Dominee Ian Paisley blijft in de Ierse politiek PAGINA 7 ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft vanochtend twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht twee andere mannen zwaar te hebben mishan deld. De verdachten (28 en 26 jaar oud) beiden uit Arnhem, zouden in de nacht van zaterdag op zondag, op het Nieuwe Plein een 21-jarige soldaat met een boksbeugel in het gezicht hebben geslagen. Het slachtoffer is gewond opgenomen in het Diaconessenziekenhuis in Arnhem. Terwijl de soldaat in het ziekenhuis aan zijn verwondingen werd geholpen bracht de GG en GD een tweede zwaargewonde man het ziekenhuis in. Het was een 25-jarige Arnhemmer die volgens zijn ver klaringen in een broodjeszaak op de Korenmarkt door drie mannen aan zijn haren naar buiten was ge sleept en mishandeld. De politie verdenkt de gearresteer den van beide mishandelingsza ken. Men heeft nog een derde ver dachte op het oog. Over het motief van de daders tast de politie nog in het duister. I.v.m. Hemelvaartsdag, donderdag 19/5 moet copy voor autopagina op vrijdag 20/5 uiterlijk op dinsdag middag 15.30 uur in ons bezit zijn. Copy voor de onroerend- goed- en personeelpagina voor zaterdag 21/5 moet uiterlijk woensdagmiddag 15.30 uur in ons bezit zijn. De Directie. 4 weken lang i JLEIDSCH DAGBLAÈ ter kennismaking voor de HALVE PRIJS ik ga liever met over 1 nacht .is en w.t het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall qeld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Mtbesto meteen en u «ent mt, m heden als Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden en de kranl kom!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1