Derde Spaanse overwinning de Yuelta in HET AFSCHEID VAN EEN ZWEEDSE GIRAFFE Basketbalteam staat voor zware opgave Kneteman favoriet in Duinkerken Huiskens stelt de clubtrainer centraal PSY zoekt spits ZATERDAG 14 MEI 1977 EINDHOVEN - De drang naar huis van Ralf Siegvard Eds- trom. Terwijl de Zweedse came raploeg op hem inzoemt, be denkt hij voor het thuisvolk nog snel wat achteloze grappen. Zweedse tv-menseneen bij PSV alledaags verschijnsel. Ralf Edstrom, qua publiciteits- waarde vergelijkbaar met Jo- han Cruijff. Jan van Beveren, de voetbaltas nonchalant aan een. hengsel: ,Jie jongens, jullie hebben heel wat beelden gescho ten van de beste keeper van het Westelijke halfrond. Wat levert het op?" Het in goed Nederlands uitgesproken antwoord van Edstrom: ,JZen bitterbal, Jopie Poen." De Welschapsedijk. Een train ing saccommodatie, die in Eu ropa met die van Bayem Munc- hen tot de fraaisten hoort. Mis tige morgen vol druipende bo men. Edstrom: ,J3eetje Zweeds, zoals veel dingen hier in Hol land op Zweden lijken". Toch gaat hij weg. Vier jaar keihard beroepsvoetbal bij Philips heb ben hem financieel geen wind eieren gelegd. Maar zijn besluit staat vast. Al weken en het nieuws dat hij terugkeert is met name door de directies van Zweedse toeringcar-bedrijven met gemengde gevoelens ont vangen. Edstroms besluit bete kent voor handige zaken jon gens uitzien naar een nieuwe attractie. Een dagje Edstrom kan niet meer na X5 mei. Een dagje Edstrom wordt op de kleurenfolders weer vervangen door De Keukenhof Terug naar huis, waarom? Hij aarzelt, dist een rond doosje op uit zijn zak, zet het uitnodigend op tafel. Zegt: „ga je gang." Maar de gesprekspartner trekt, de neus op,vraagt zich af wat de bedoeling is met dat doosje schoensmeer. Edstrom: Goed spul, wij Zweden gebruiken dat veel in de sport, dit is minder slecht dan roken. Pruimtabak, erg lekker. ^Edstrom met een pluk donkerspul achter de bo venlip: Vierentwintig ben ik nu, in oktober bijna vijfentwin tig. Wat zou jij doen wanneer je alleen maar kan voetballen? Blijven voetballenzoveel moge lijk geld verdienen? Met allerlei inflaties in het achterhoofd fi nanciële eisen blijven stellen tot op het onredelijke af?" Hij schudt het hoofd, vertelt van die firma in Gotheborgdie hem de kans biedt op iets anders. Een jaar lang inwerken, inkoop verkoop, reclame. Een psycho logische test. Toch voetballen omdat het wereldconcern Volvo het de club IFK Gotheborg mo gelijk maakt om gebruik te ma ken van de diensten van semi- profs als Kindvall, Norstrm en. binnenkort ook van Edstrom. Kristensen Edstrom: Je kijkt alsof je me niet gelooft." Ons antwoord is simpel: Jorgen Kristensen. Ter verduidelijking: nog niet zo gek lang geleden sloeg de Deense dribbelaar een vorstelijk aan bod van Feyenoord af omdat hij heimwee had naar Koge. Na uwelijks had Feyenoord voor veel geld een remplacant aange trokken, nauwelijks was Kris tensen in zijn land terugge keerd, of Hertha BSC was geVtnteresseerd in de Deen. Ex pliciet: Feyenoord zou minstens een miljoen hebben gevraagd voor Kristensen wanneer de Berlijnse club rechtstreeks in Rotterdam zou hebben geconformeerd. Achteraf hapte Feyenoord gretig toe, dolblij dat er door de Westduitse plannen nog ruim drie ton voor Kristen sen op tafel kwam. En gelet op dat betrekkelijk lage transfer- bedrag schoot er voor Kristen sen ook nog iets extras over. Edstrom: ,Die grote firma biedt me een kans, dat is het. Als voet baller, enkel als voetballer heb ik het gemaakt. Maar maat schappelijk, wat heb ik maat schappelijk bereikt? Voor ik profvoetballer werdheb ik wat aangelummeld. Wat gestu deerd, beetje gewerkt maar om dat ik bezeten was van de ge dachte om profvoetbal in het buitenland te spelen nooit hele- maa l serieus. Ach ter af bena uwt die gedachte me. Wat moet ik na mijn dertigste? Ik heb ze in Got heborg gezegd dat ik de voetbal lerij en die baan strikt geschei den wil houden. Ik maak geen reclame voor ze, ga niet met slaolie of met margarine voor ze op de foto. Ik kom als werkne mer, niet als voeballfr. Ik wil niet dat ze roepen: die baan heeft Edstrom aan zijn voetbal len te danken. Vier uur per dag kunnen ze op me rekenen en ik eis geen enkele faciliteit omdat ik toevallig Zweeds internatio nal ben". Door Ger Stolk Zenuwcrisis Maar wat doet hij wanneer ach- ter af toch tegen blijkt te vallen? Hij aarzelend: ,JDat zou natuur lijk kunnenIn dat geval kan ik altijd weer weggaan. Via mijn zaakwaarnemer in Kopenha gen heb ik op de kop af dertien aanbiedingen gekregen. Uit Spanje, niet te geloven, karre- vrachten peseta's. Maar Spanje vind ik politiek te onrustig. Een fijn land maar een paar weken vakan tie in Spanje vind ik meer dan genoeg. En uit West Duits land. Kadaver discipline staat me echter tegen, zou me tot de rand van waanzinnigheid brengen. Neem Sjoberg. Twee maanden heeft ie het uitgehou den bij Karlsruhe. Een zenuw crisis nabij is hij teruggekomen Belgie ook. FC Brugge en An- derlecht. Anderlecht is positief bij me overgekomen. In februari dacht ik dat die zaak rond zou komen. Maar hoeveel geld zou PSV niet hebben bedongen? Ik heb het er moeilijk mee gehad. Ben nu blij dat ik de knoop heb doorgehakt. Ik ga terug. Mik op een andere toekomst. Lukt het, dan heb ik het goed gedaan. Gaat het niet dan word ik weer voetbal-prof." Hij zwijgt abrupt. Staart vreemd vanboven zijn stijve bo venlip, zegt haastig: ,£)enk niet dat ik het Nederlandse voetbal te hard vind. Ik zou het niet fair vinden omdat te zeggen. Ik heb hier veel geleerd Lacht: ,Jioe ik voorstoppers kan ontwijken. „Toch weer nijdig: Ze sprongen met me mee. Niet met de bedoe ling me de bal te betwisten maar om me uit balans te brengen waardoor ik niet zuiver kon mikken met het hoofd. Laat in gedachten een handvol bikker- harde verdedigers de revue pas seren. Visser mei Sparta, hard en eerlijk. Vergelijkbaar met Niels Overweg. Tegen het houte rige aan, solide. Meer moeilijk heden met een kleinere, beweeg lijke voorstopper. Rijsbergen, de beste. Edstrom: ,Jn Neder land hebben ze me niet gebless eerd. Dat gebeurde vorig jaar in Kopenhagen bij Denemarken- Zweden. Mijn fout dat ik te vroeg ben gaan voetballen. Dit is een rampjaar. In de bekerfi nale tegen FC Den Haag een blessure tijdens een duel met Al- bertsen. Die jongen kon er weinig aan doen. Albertsen is spijkerhard, maar toen ging hij vrijuit. Ik verstapte me. On middellijk pijn aan de achter kant van het dijbeen. Dezelfde pijn die ik vorig jaar in Kopen hagen had. Dit is een rampjaar. Ik ben permanent lopend pa tient. Hoof drug- en beenklach ten. Ik heb ze bij IFK gezegd dat ik niet eerder speel dan wan neer ik honderd procent fit ben". Bescheiden Zo verdwijnt Ralf Siegvard Edstrom geruisloos uit beeld, zonder het Eindhovense kij ker svolk nog een keer in extase te kunnen brengen. Zijn nood lot, zoals hij alle PSV-successen niet in maar buiten het veld meemaakte. Edstrom: Merk waardig, maar steeds wanneer PSV de kroon op het werk zei,zit ik op de tribune. In burger voel je zo n moment van jubel heel anders aan. Ik heb een keer ge dacht: ik ren het veld op om me met de jongens te laten toejuic hen. Waarschijnlijk ben ik daarvoor echter te nuchter. Ik ben ook bescheiden. Niet bru taal genoegIk kom uit een dorp Je bent dan anders dan wan neer je in Stockholm bent gebo- Gave technicus, briljant met het hoofd, vermaard om het uit- schuifbare voetenwerk. Een le vende legende van 1.91 meter. Edstrom: ,JHet was goed, nu de toekomst. Een keer wist ik tegen St. Etienne niet meer dat ik leef de. Kreeg ik een elleboog tegen mijn hoofd. Ging ik in de rust naar Dhalqvist om te zeggert, dat het slecht ging maar dat ik blij was dat we pas over een week tegen St. Etienne moesten spe len. Black-out, hersenschud ding, ach het hoort erbij. Je moet het mee hebben gemaakt. Vier jaar geleden, de creme van het Europese voetbal bij me op de stoep. Een brief van Brox. Ajax ook." Lacht: Met Bert Nederlof van VI bekeek ik vorige week. mijn plakboek. Onder een foto ontdekte die journalist het Zweedse onderschrift: Ander- lechtspionnen voor Edstrom. Nederlof zei me dat het Bobbie Haarms was van Ajax". Terug naar huis, Ralf Siegvard Edstrom. Afscheid van een Zweedse giraffe, smaakmaker met een gouden hoofd. BILBAO - De kans is aanwezig dat de Ronde van Spanje morgen in een andere plaats dan het geplande San Sebastian eindigt. Als de Bas- ken blijven protesteren tegen het Spaanse regiem wordt er uitgewe ken naar Miranda de Ebro in de buurt van Burgos. De zeventiende etappe van Cordo- villa naar Bilbao leverde gisteren de derde Spaanse etappezege op. Luis Ordiales, een 25-jarige onbe kende in het peloton, verliet na 115 kilometer het peloton en bouwde een voorsprong van zo'n negen mi nuten op. Daarvan had hij er aan de eindstreep nog bijna vijf over op het peloton, waarin de sprint werd gewonnen door de Westduitser Thaler voor wereldkampioen Freddy Maertens, die geen enkele moeite had om zijn haast ontast bare voorsprong in het klassement te verdedigen. De uitslag van de zeventiende etappe van de Ronde van Spanje is: 1. Luis Ordiales (Spa) 183 kilometer van Cordovilla naar Bilbao in 4 uur. 54 minuten en 26 seconden (met bonificatie 4.54.16); 2. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 5.03 (met bonifica tie 4.59.25); 3. Freddy Maertens (Bel); 4. Domingo Perurena (Spa); 5. Danielle Tinchella (Ita). Algemeen klassement na 17 etap pes: 1. Maertens (Bel) 72 uur, 54 min. en 18 sec.; 2. Lasa (Spa) op 2.39; 3. Tha ler (Wdl) op 3.10; 4. Perurena (Spa) op 3.49; 5. Viejo (Spa) op 4.23. Duinkerken De 33-jarige Belg Walter Godefroot boekte in de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken zijn eerste overwinning in dit seizoen. De favoriet voor de volgende week te verrijden monsterklassieker den Broucke (Bel) op 5 sec.; 4. Kui- Bordeaux-Parijs achterhaalde na een saaie rit over 187 kilometer op de eindstreep in Saint Amands de ontsnapte Fransman Jean-Pierre Danguillaume. In zijn spoor trok Godefroot een groep van nog 31 renners mee, die zich 40 kilometer Romandië was er een zonder enige voor het einde had los gemaakt. In geschiedenis. Twee kilometer voor de tweede groep bevond zich ook het einde ontsnapte de Belg René de vroegere Franse vedette Ber- Dillen uit het peloton. De lange nardThevenet. helper van Lucien van Impe nam De breuk in het peloton ontstond een voorsprong van 200 meter en 'ijf kilometer lang stuk Hel hield daar een fietslengte van over Op de kasseien tegen het sprintende peloton. van het noorden' in de karresporen verhoogde de Belgische ploeg van Jos Jacobs, de leider in het klassement, het tempo. Vooraan ontstond een groep van 33 renners met de voornaamste kans hebbers op de eindzege, behalve Thevenet en de als derde gerang schikte Italiaan Aldo Parecchini. Deze staakte de strijd na klachten •over een knieblessure. Inde slotfase van de etappe hebben treme koude. Toen dat niet lukte de Fransen nog wat aanvallen ge- bleven de renners in het peloton lanceerd. Eerst de Franse kam- dicht bij elkaar. Ook toen na 50 ki- pioen Guy Sibille. Nadat deze was lometer de weersomstandigheden ingelopen ontsnapte Jean-Pierre beter werden. Pas twee kilometer Danguillaume. Diens vlucht reikte voor het einde van de rit kwam er juist niet ver genoeg. Van de ach- strijd, die Dillen in zijn voordeel tervolgers wist de taaie Godefroot besliste. In het algemeen klasse- hem nog net te achterhalen. De Ne- ment veranderde er niets. De Ita- derlanders Knetemann en Kuiper liaan Gianbattista Baronchelli be- Het was het enige wapenfeit. Het complete peloton reed in dezelfde tijd als de 26-jarige Belg over de eindstreep in Bulle na een rit over 165,4 kilometer. Kort na de start in de Zwitserse Jura probeerde de Zwitserse kampioen Roland Salm driemaal het peloton uit elkaar te schudden, dat gebeurde onder i Walter Godefroot: eerste overwinning handhaafden zich in de voorste li nies en behielden hun kansen op de eindzege van de Vierdaagse van Duinkerken, die morgen met onder andere een individuele tijdrit ein digt. De uitslag van de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken is: 1. Walter Godefroot (Bel) 187 kilo meter van Saint Quentin naar Saint Amand in 4 uur, 43 minuten en 22 seconden (met bonificatie 4.43.17); 2. Jean-Pierre Danguillaume (Fra) z.t. (met bon. 4.43.19); 3. Piet van Katwijk (Ned) z.t. (met bon. 4.43.20); 4. André Dierickx (Bel); 5. Willy Planckaert (Bel). Het algemeen klassement na drie etappes: 1. Jacobs (Bel) 13.58.21: 2. Kneteman- (Ned) op 2 sec., 3. Van Romandië De derde etappe van de Ronde hield de leiding met 17 seconden voorsprong op Joop Zoetemelk, de enige Nederlandse deelnemer, en drie minuten op de Noor Knut Knudsen. Het algemeen klassement luidt: 1. Baronchelli (Ita) op 10.14,28; 2. Zoe- PAPENDAL - Anton Huiskes, die treurt het, dat de technische com- bij de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie (KNAU) als coördi nator technische zaken in de weds trijdsport is teruggekeerd na een succesvolle periode als schaats coach, heeft gisteren op een bijeen komst op Papendal zijn visie gege ven op de technische inbreng van temelk (Ned) op 17 sec.; 3. Knudsen het structuurplan. Met als vak- (Noo) op 3 min.; 4. Delisle (Fra) op 3.01; 5. Merckx (Bel) op 3.02. Vredeskoers De vijfde etappe van de Vredes koers voor amateurs is gisteren in een dubbele overwinning voor de ploeg uit de Sovjet Unie geëindigd. Osokin won de rit over 155 kilome ter van Stettin naar Neubranden- burg. Pikkuus behield de leiding in het algemeen klassement. De zesde etappe gaat vandaag over 129 kilo meter naar Berlijn. groeptrainers Hans Keizer, Sjef Swinkels, om wie het trainersteam is gebouwd, Toine van de Goolbe- rg, Piet van Gerwen en Servee Wijsen streeft Huiskes naar het omhoogbrengen van het prestatie niveau. Daarvoor is een trainin gsplan ontworpen dat gericht is op een periode van zeven jaar. "Na an derhalf a twee jaar zullen we echter al iets tastbaars bereikt moeten hebben", aldus een openhartige Huiskes, die in zijn opzet de club trainers centraal stelt. De vak groeptrainers moeten naar de atleet en de clubs toewerken. Huiskes be- missies (senioren en junioren) zijn opgestapt. "We hadden namelijk met ons plan in september van start willen gaan. Dit seizoen hadden wij willen gebruiken om ons te oriënte ren en contacten te leggen, maar nu zullen we al direct aan het werk moeten." Huiskes gaf volmondig toe, dat zijn rentree in de wedstrijd sport hem was tegengevallen. "Ik ben geschrokken van wat er over elkaar en van elkaar wordt gezegd". Het trainingsplan zoals in het struc tuurplan neergelegd, heeft Huiskes zo aangesproken, dat hij ermee in zee wil gaan. Telkens weer bena drukte hij de belangrijke plaats, die de clubtrainer in het plan zal heb ben. En de opzet naar de clubs toe te werken. Mogelijk zal de trainers- groep nog uitbreiding krijgen, waarbij hij vooral denkt aan jonge kunnen werken de wedstrijdatletiek weer goed de grond te brengen. LEIDEN - Bij de aanvaarding van zijn post als coach van het Neder lands basketbalteam had Jan Jan broers zich ten doel gesteld de Eu ropese kampioenschappen in Bel gië te halen. Een doel dat bij het begin van het Europees B-kampioenschap, vandaag in Stockholm en Helsinki, erg ver weg lijkt. Achter Nederland staat dan ook een groot vraagteken. De opvallende prestaties die de na tionale ploeg onder leiding van de Amerikaan Bill Sheridan haalde kunnen in Scandinavië niet meer als leidraad dienen. Janbroers heeft slechts de beschikking over vijf spelers die ook het hele vorige suc cesjaar meemaakten: Jan Dekker, Kees Akerboom, Antoon van Hellf- teren, Hugo Harrewijn en Harry Kip. Daarnaast heeft hij de be schikking over Routinier Dan Cramer en verder bestaat het team uit talentvolle, veelal jonge, maar onervaren spelers. Bij die spelers zijn geen geldwaar dige vervangers van mensen als John van Vliet en Jimmy Woud stra, twee steunpilaren van de Sheridan-equipe. Dat Janbroers dit soort spelers mist bleek deze week nog eens duidelijk in de drie oefen duels tegen de springgekke, hard spelende Fransen. Die wedstrijden onderstreepten tevens de onerva renheid van de Nederlandse ploeg. Stond men een paar punten voor dan ging men tegen het eind van de wedstrijd ontzettend knoeien. Op die manier zijn zeker al drie weds trijden van de elf oefenduels die men tot nu toe heeft gespeeld verlo ren gegaan. Elf oefenduels lijkt misschien vrij behoorlijk, maar in bijna elke wedstrijd werd nog in een andere samenstelling ge- speeeld. "Dat is allemaal niet zo erg als je met een ingespeelde en gerouti neerde ploeg werkt" aldus bonds coach Janbroers, "zodra zo'n team weer even bij elkaar is komen de herinneringen aan het vorige jaar weer boven en loopt het allemaal wel. Maar dit is een geheel nieuwe ploeg, waar ontzettend veel en hard mee gewerkt moet worden en dan zou er zeker wat uitkomen, want er zit talent gnoeg. Maar je moet er wel tijd aan besteden en dat is niet ge beurd." Er valt aan het begin van de (voor ronde) van het Europees B-Kampioenschap dan ook nauwe lijks een kansberekening te maken voor Oranje, daarvoor zijn de resul taten (Bremerhaven, Luik) veel te wisselvallig geweest en de voorbe reiding te summier. Aan het kampioenschap doen Jan Janbroers twaalf landen verdeeld over twee poules (Stockholm en Helsinki) mee. In de Finse hoofdstad spelen Finland, Frankrijk, Griekenland, Roemenië, Turkije en Oostenrijk. Uit de twee groepen gaan drie lan den over naar de finaleronde, die in Helsinki wordt verspeeld. Van deze in totaal zes landen kunnen er vier een startbewijs verdienen voor de A-kampioenschappen die van 15 tot en met 24 september in België worden gespeeld. Het is voor Nederland nu niet al leen zaak zich te plaatsen voor de finaleronde in Helsinki, maar ook te zorgen dat er winstpunten wor den gehaald tegen ploegen die de oversteek vanuit Stockholm ma ken want de punten uit de poule blijven meetellen. En als je met „nul uit twee" begint ben je al bijna kansloos. Nederland start vandaag tegen gastland Zweden. Een tegenstan der die voor eigen publiek tot meer in staat moet worden geacht, dan in de laatste twee ontmoetingen met Nederland. Vorig jaar in Hamilton won Nederland met 93-64 en een maand geleden versloeg een Oranje-zonder-Akerboom de Zwe den in Bremerhaven met 76—71. Tweede tegenstander van de ploeg van Janbroers is West-Duitsland, waarvan in 19 interlands 13 keer werd gewonnen. De zege op de Westduitsers opende voor Neder land twee jaar geleden de poort naar de finale, in Bremerhaven won Nederland onlangs weer, maar twee weken geleden in Luik de monstreerde de nationale ploeg zijn onevenwichtigheid met een fikse nederlaag. Toch hebben de Duitsers geen geweldige ploeg en winst voor Oranje moet mogelijk zijn. Derde tegenstander is Polen, normaal gesproken het sterkste land in de poule in Stockhilm. In 9 interlands wist Nederland slechts Stockholm, winnend tevoorschijn te komen (Amsterdam 1972). HANS JACOBS. EINDHOVEN - Eén wedstrijd voor het einde van de huidige voetbal competitie, is PSV - wat betreft de spelersgroep - al bijna klaar voor het volgende seizoen. PSV is alleen nog op zoek naar een aanvaller van klasse, als vervanger voor Ralf Eds trom, die in zijn vaderland Zweden voor IFK Gothenburg gaat spelen. Peter Dahlqvist gaat ook terug naar Zweden. Hij komt het volgend sei zoen uit voor Orgryte. De onderhandelingen met de oude spelersgroep zijn inmiddels afge rond. Behalve Harry Lubse, die in onderhandeling is met verschil lende andere clubs, heeft iedereen bijgetekend. Ook rechterspits René van de Kerkhof, die enkele-maan den geleden aankondigde in Spanje te gaan spelen. René van de Kerkhof tekende bij PSV een soortgelijk contract als zijn broer Willy vorig jaar. René blijft in elk geval twee jaar en heeft een optie voor nog drie jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11