Duidelijke uitspraken over rechten van mens NAAST HET NIEUWS Engeland wekt verbazing Gabardine bij ffiÊPMode mode Twintig doden bij ongeluk in mijn SLOTCOMMUNIQUÉ NAVO-TOP: UI samen verantwoordelijk voor het inkomensbeleid stem CD A1 van agt Sn"""»» HAARLEMMERSTRAAT 122 Dixons leiden 071123448 Isr aëlische helicopter verongelukt DONDERDAG 12 MEI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 HOKKAIDO (APIUP1)- Vrouwen van mijnwerkers barstten in tranen uit nadat zij hoorden dat hun bij een gasexplosie in een mijn in de buurt van het Japanse Hokkaido om het leven kwamen. Het-ongeluk in de mijn kostte aan 20 mijnwerkers het leven, terwijl nog 5 mensen worden vermist. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt doordat opgehoopt mijngas tot ontploffing kwam. DEN HAAG (ANP) - Israël gaat dinsdag naar de stembus voor wellicht de spannendste verkie zingen uit het bestaan van de joodse staat. Velen vragen zich af of de socialisten (Arbeiderspartij) de dominerende positie die zij in elke regering sedert de uitroe pingvan de onafhankelijkheid op 15 mei 1948 en ook daarvoor in de Zionistische beweging hadden, zullen kunnen handhaven. Verwacht wordt dat de door schan dalen geplaagde Arbeiderspartij, die in het parlement (Knesseth) 51 zetels had, verder zal afbrokke len bij de verkiezingen voor de negende Knesseth waarbij bin nenlandse, economische en so ciale kwesties de belangrijkste plaats innemen. De 2.3 miljoen kiesgerechtigden zullen kandi daten van in totaal 23 lijsten kun nen kiezen. De tweede partij, het rechts- nationalistische Likoed-blok van de voormalige verzetsleider Me- nachem Begin dat 38 zetels had, denkt "nu of nooit" haar kans te moeten grijpen om de grootste partij te worden. Volgens een re cente opiniepeiling lag de partij van Begin, die niet van concess ies in het "historisch gebied" op de bezette westelijke Jordaanoe- ver wil weten, slechts enkele pro centen achter op de socialisten. Vast staat wel dat de socialisten ter rein zullen verliezen aan de nieuwe partij van de archeoloog professor-generaal Jigael Yadin, de democratische beweging voor verandering, Dash. Men gelooft dat velen het huidige bewind beu zijn en zich zullen scharen achter deze centrumpartij die een ver nieuwing in de binnenlandse verhoudingen wil en die volgens sommige ramingen wel eens 15 zetels in de wacht zou kunnen slepen. Daar ook nu geen enkele partij kan hopen de absolute meerderheid te behalen zal hef aan de grootste partij zijn een meerderheidscoa litie te vormen. Als dat weer de Arbeiderspartij zal zijn zou voor tal van socialisten de "natuurlij ke" oplossing zijn een coalitie tussen de arbeiderspartij en de partij van Yadin. Wat het buitenlands beleid betreft deelt de Dash het standpunt van de huidige regering inzake even tuele territoriale concessies in ruil voor politieke concessies tot regeling van het Israëlisch- Arabisch conflict. De nationale religieuze partij die met de onafhankelijke liberalen (vier zetels) deel uitmaakte van de regering en die 10 zetels in het parlement had, was tot voor kort de traditionele partner van de Arbeiderspartij. Maar premier Yitzhak Rabin zond in december jl. de ministers van die partij naar huis toen zij zich bij een motie van wantrouwen van stemming hadden onthouden. Het kabinet trad af en de Knesseth werd ont bonden. De motie was ingediend door het orthodoxe Thora religieus front. Dat vond dat de ministers de sabbat hadden ontheiligd toen zij door bijwoning van de (vertraag de) aankomst van nieuwe vlieg tuigen uit de VS niet op tijd thuis konden zijn voor de sabbatvie ring. Rabin zelf viel tenslotte als gevolg van een niet-politieke fout. Hij had verzuimd aangifte te doen van het aanhouden van bankre keningen van hem en zijn vrouw in de VS, waartoe hij wettelijk verplicht was. Ruim een maand voor de verkiezingen trad de in februari nog door de partijcon ventie als lijsttrekker en dus kandidaat-premier gekozen Ra bin zich terug om plaats te maken voor zijn grote rivaal, de dikwijls als havik aangeduide minister van Defensie, Shimon Peres. De eenheid in de partij kon be waard blijven toen de duif Yieal Allon, minister van Buitenlandse Zaken, ervan afzag Peres als kandidaat-partijleider uit te da gen. Allon zou de portefeuille van Defensie kunnen krijgen in een nieuwe regering terwijl Abba Eban weer minister van Buiten landse Zaken zou kunnen wor den. Een scheuring door uittre ding van de linkse Mapam- groepering uit de Arbeiderspartij werd aldus voorkomen. Een rechtvaardige verdeling van welvaart. Dat wil het CDA. Dit is mogelijk als velen zich matigen, maar de laagste inkomens worden ontzien. Als inkomens openbaar zijn en de loonkostenstijging wordt beperkt. Als inflatie wordt teruggedrongen. Het CDA is daarnaast voor een vorm van vermogensaanwasdeling. Zo komt een meer rechtvaardige verdeling van welvaart dichterbij en worden mensen écht geholpen. Kies bewust voor een rechtvaardig inkomensbeleid! LONDEN (Reuter/UPI) - Aanhan gers zowel als tegenstanders van premier James Callaghan van Groot-Brittannië hebben gisteren cynisch of verbitterd gereageerd op de benoeming van zijn schoonzoon, de journalist Peter Jay, tot ambas sadeur in Washington. Dit ondanks de voorzorgen die mi nister van Buitenlandse Zaken Da vid Owen had genomen door de benoeming gisteren persoonlijk bekend te maken en erop te wijzen dat zij de zijne en niet die van Cal laghan was. Jay is 40. echtgenoot van Callag- hans dochter Margaret Ann en re dacteur Economische Zaken van de Times. Hij geldt als een briljant commentator en is goed bekend van de televisie. Hij aanvaardt de eervolle functie in juli. Willie Hamilton, het enfant-terrible van Labour in het Lagerhuis, ver onderstelde dat de premier een vlaag van verstandsverbijstering had gehad toen hij zijn keuze voor Washington op zijn schoonzoon had laten vallen. De woordvoerder van de conserva tieve oppositie, Norman Tebbit, zei: "Ik zie geen andere kwalifica ties dan getrouwd te zijn met de dochter van de premier". De benoeming is daarentegen toe gejuicht - letterlijk - door het con servatieve Lagerhuislid Peter Bot- tomley, die zei: "Jay geniet alom respect in de Verenigde Staten en er is geen betere man voor de func tie. Driewerf hoera voor Peter Jay". Goedgeefs Een Madrileense scheikundige, die de voetbaltotouitslagen goed heeft geraden en daarmee een bedrag van 335.000 gulden in de wacht sleepte, heeft het gewonnen geld geschonken aan een instituut voor geestelijk gehandicapte kinderen. De 31-jarige Francisco Conde had zijn formulier al voor de bekend making van de uitslag naar een bank gebracht. Een eventueel prijsje moest de bank dan naar het kinderinstituut overmaken. Toen hij naderhand hoorde dat hij een dergelijk groot bedrag had gewonnen zei hij zonder spijt: "Ik heb het om persoonlijke redenen gedaan". Vinger in de "pap" De gerant en tien andere personeelsleden zijn in afwachting van een onderzoek aangehouden. De eigenaar van het etablissement is ge vlucht. De gerant heeft verteld dat het vlees afkomstig was van een slager en dat bij de bestelling de voorgeschreven wegen waren behandeld. Het restaurant is zolang gesloten. Metro-mnzen De Parijse metro wordt de laatste tijd steeds meer een Mekka voor het kunstminnende publiek. Eind maart begon een serie station sconcerten onder het motto "Metro molto allegro" die met groot enthousiasme ontvangen is. Sinds dinsdag is de schilderkunst 'on dergronds' gegaan - op het metrostation "St. Augustin". De rondlopende stationswanden, anders voorbehouden aan recla meplakkers, worden er nu door negen schilders van naam verlucht met variaties op het (verplichte) thema "mens en stad". De kunste naars hebben vandaag tot klokslag middernacht de tijd, waarna hun werk drie weken geëxposeerd blijft. Bij de R.A.T.P., het autonome Parijse vervoerbedrijf, zint men op nog meer initiatieven die de metro aantrekkelijk kan maken voor de 500.000 buitenlandse klanten die men dit jaar verwacht. Woedend Een Japanner die wilde protesteren tegen de houding van de Sowjet-Unie in haar visserij geschil met Japan, heeft gisteren het hek van de Sowjetambassade in Tokio geramd met zijn auto. De onge deerd gebleven bestuurder is in hechtenis genomen. Middel tegen olie Russische geleerden hebben nieuwe ohemische verbindingen ont wikkeld, waarmee men op zee ontsnapte olie kan absorberen zonder het leven in het zeewater aan te tasten. Het Russische persbureau Tass dat dit gisteren meldde, ontleende het bericht aan Maria Nesterowa, het hoofd van de afdeling oliebe- strijding van het Sowjet-instituut voor oceanologie. Volgens haar waren de verbindingen, die niet kunnen zinken, doeltreffend geble ken bij proeven in de Oostzee en de zee van Ochotsk. Van uitge stroomde olie kon 99,8 pet op doeltreffende en economisch verant woorde manier onschadelijk worden gemaakt met behulp van de nieuwe middelen. Tass merkte hierbij op dat jaarlijks 10 miljoen ton olie in zee terecht komt. Welke chemicaliën de Russen gebruiken werd niet vermeld. Ons model 503 -jaren kalender /gh-U TIMEBAND411 1 Uren-rmnuten- seconden- maand gpïM en datum, 4 jaren- kalender en binnenverlichting. Van £997- CHINON 255 XL Geluidscamera Volautomatisch beeld en geluid 2 5 x motorzoom Simpelweg cassette erin, microfoon eraan en filmen maar. Extreem lichtsterke^, lens du^innen Ifilmen zonder Tl 1265-Oixons heeft nu een ''ekenmachine meti GEHEUGEN voor een sensaliepri/s! 8 cijfers, 5 functies toets. '!j s CASIO FX 19 j Rekenmachine met 8 heldere groene cijfers, alle funkties. 2 geheugens, wortel trekken, logaritmen ■0p batterijen en licht- CHINON CX 1.7 CdS lichtmetingi door de lens Copal Square sluiter tot 1/1000 sec Briljant.verwisselbaar! l'vanT'MÖ J I Tas 35.- «9295^0 I [adapter! LONDEN (ANP) - De staats- en regeringsleiders van de NAVO-landen hebben de voorstellen van president Carter die beogen het bondgenootschap te versterken gunstig ontvangen. In het slotcommuniqué dat gisteren na afloop van de tweedaagse conferentie in Londen is gepubliceerd worden deze voorstellen over het algemeen overgenomen 1 en de ministers van defensie, die begin volgende week in Brussel vergaderen, zullen ongetwijfeld hetzelfde doen. Voor de eerste maal wordt in een NAVO-slotcommuniqué, duidelijk als reactie op het beleid van Carter en niet in rechtstreeks verband met de conferentie van Belgrado aan dacht besteed aan de rechten van de mens. Om niet de indruk te wekken dat het Westen de dissidenten in Oost-Europa aanmoedigt, wordt gezegd dat de NAVO-landen "de volstrekte rechtmatigheid van het verlangen van de mensen in de ge hele wereld naar mensenrechten en fundamentele vrijheden erken nen". Eerbiediging van deze rech ten en vrijheden "is essentieel voor vrede, vriendschap en samenwer king tussen de volken". Oost-Europa Duidelijk aan het adres van de Oos- teuropese landen, die opmerkingen over de mensenrechten afweren met een verwijzing naar de miljoe nen werklozen in het Westen, noe men de NAVO-landen reeds aan het begin van de slotverklaring waarin wordt gesproken over de doelstellingen van het bondge nootschap "rechtvaardigheid en sociale vooruitgang" als een van deze oogmerken. Ontwikkelingslanden Niet zonder moeite werd besloten voor de eerste maal in een NAVO- verklaring te spreken over de pro blemen van de ontwikkelingslan den. Minder dan voorgaande jaren wordt verband gelegd tussen de veiligheid in Europa en andere de len van de wereld als het Midden- Oosten en Afrika. De enige voor zichtige verwijzing naar deze ge bieden is dat de veiligheid in Eu ropa "en de wereld" niet is gediend j "met intentieverklaringen". Hier mee wordt gedoeld op Oosteuro- pese voorstellen voor een wereld ontwapeningsconferentie waar van, naar het oordeel van de wes terse landen, geen resultaat is te verwachten. Voor de veiligheid van Europa zijn daarentegen "concrete inspannin- I gen" nodig om het niveau van de I bewapening te verlagen, "door middel van realistische maatrege len op het gebied van ontwapening ten wapenbeheersing". Dit is een ve.wijzing naar de MBFR, de Weense onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige troe penvermindering in centraal Eu ropa en naar de SALT, de Amerikaans-Russische gesprek ken over een vermindering van de strategische bewapening Over de SALT en de MBFR zelf zegt het communiqué niets nieuws. WASHINGTON - De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger wordt hartelijk omhelsd door de ambassadeur van Iran Ardeshir Zahedi. Deze gaf in Washington een feestje voor Kissinger en zijn vrouw waarop het zo te zien vrolijk toeging. TEL AVIV (UPI) - Tijdens nachte lijke manoeuvres bij de Dode Zee is een Israëlisch legerhefschroef- vliegtuig neergestort en ontploft, waardoor alle 54 militaire inzitten den zijn omgekomen. Het ongeluk is dinsdagavond ge beurd bij de joodse nederzetting Na'aran ten noorden van Jericho. De Israëlische stafchef zei dat de oorzaak nog niet bekend is, maar hij sloot de mogelijkheid van een vijandelijke aanval of te zware la ding uit. De helikopter kon 60 personen ver voeren. De piloot, een reservist met 1.100 vlieguren, heeft geen moei lijkheden gemeld. Het hefschroef- vliegtuig heeft remsporen op de grond gemaakt van enkele tiental len meters voordat het ontplofte. De militaire censuur heeft het nieuws achtergehouden totdat alle familieleden waren ingelicht. Het vliegtuig was een in de V.S. vervaardigde CH-535, een van de grootste ter wereld. Stafchef Mordechai Goer zei dat de vlucht deel uitmaakte van een routine-oefening waaraan vliegtui gen, tanks, artillerie en genie mee werkten. De Amsterdamse Mimeliga ge eft morgenavond in het LAK- theater een voorstelling van "Baas boven baas". In dit stuk van Peter Handke wordt geen woord gesproken. Het gaat over de con frontatie van de enkeling met krachten, buiten hem, die verant woordelijk zijn voor de nivelle ring. A. Droog blijven in trench. Sportieve lijnen in UJ camel, marine en CQ army. Maat 38 t/m 48. Dubbele knopen en diepe steekzakken. In army en.zwart. Maat Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leldsehage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9