SLIJTAGE BLIJKT OORZAAK VAN LIFTONGEYAL PUBLIEK NAGEBOOTSTE OORLOG OP RIJNSBIIRGSE ZOLDER Help mee om Leiden te maken tot een groene stad... Minister plaatst 2 Boskoopse scholen op Aktiveringsplan PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 12 MEI 1971 Jeugdsoos zamelt f 10.000 in voor armen in Brazilië HAZERSWOUDE - Na het succes van de onlangs gehouden Brazi liaanse week hoopt de jeugdsocië- teit Pleyn 68 met de actie voor de minst bedeelden in de Braziliaanse stad Belo Horizonte tienduizend gulden te vergaren. Theo Wesselingh, bestuurslid van Pleyn 68: "We hopen op 7 juli pater Alfons Kroese dit bedrag te over handigen". Deze, provinciaal over ste van de ongeschoeide karmelie ten, vertrekt eind juli naar Belo, waar hij het geld zal overhandigen aan een jeugdgroep aldaar om de bewoners te helpen de grootste nood te lenigen. In jeugdsociëteit Pleyn 68 gaat de actie "Een pilsie van ons betekent twee sneetjes brood voor hen" nog enkele zondagen door. En omdat diverse giften nog moeten worden overgemaakt, is het Pleynbestuur er heilig van overtuigd dat de tien duizend gulden er zullen komen. De verkoop van T-shirts zal, tot 7 juli, eveneens, worden voortgezet. Theo Wesselingh: "Jong en oud in Hazerswoude hebben in niet ge ringe mate bijgedragen aan het succes van onze actie". Twaalfhonderd gulden uit Bodegraafse woning gestolen BODEGRAVEN - Uit een woning aan de Overtocht in Bodegraven is een geldbedrag van twaalfhonderd gulden gestolen. De rijkspolitie in het dorp staat vooralsnog voor een raadsel. Zij vraagt zich af hoe de daders zijn binnengekomen. Tot op heden heeft zij nog geen braakspo ren kunnen ontdekken. Drs. Leijenhorst naar Katwijk KATWIJK - Het CDA-Tweede Kamerlid drs. G. Leijenhorst komt morgen naar Katwijk. Vanaf 20 uur spreekt hij in sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef over de politieke doelstelling van het CDA. De heer Leijenhorst is onderwijs- specialist in de Kamerfractie van het appèl. De avond wordt georganiseerd door de CDA-afdeling Katwijk. "Wij willen proberen in alle rede lijkheid de mensen ook de diepere 'betekenis van het geestelijke en sociaal-economische klimaat in Nederland uiteen te zetten. Geen eenvoudige opgave, want het han teren van populaire kreten of pers oonlijke aanvallen is veel eenvou diger", aldus de afdeling in eeri persbericht. Wellicht nog dit jaar stoplichten bij postviaduct Sassenheim SASSENHEIM - Er komen waar schijnlijk nog dit jaar verkeerslich ten bij het postviaduct in Sassen heim (bij de oprit naar de rijksweg richting Leiden). Vooral de busbe drijven hebben daarop aangedron gen. De bussen zullen de lichten met seinapparatuur kunnen bedie nen. Rijkswaterstaat heeft al ruim twee jaar plannen voor deze ver keerslichten maar door allerlei ver tragende factoren is van aanleg tot nu toe niets gekomen. De kosten liggen rond de 140.000 gulden. Daarvan zal een gedeelte door de gemeente Sassenheim worden betaald. Die bijdrage blijkt nu rond de 35.000 gulden te komen te liggen en daarmee toonde raads lid Horstman (WD) zich gisteren tijdens de raadsvergadering niet zo tevreden. De reden daarvan is dat de prijs in die ruim twee jaar van het uitstel flink gestegen blijkt te zijn. Ruim een jaar geleden stelde de gemeenteraad voor de verkeers lichten 15.000 gulden beschikbaar. Gisteren is dat 20.000 gulden ge worden. ACTIE VOOR BLOMMIGER GEVELS l*Ui Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 1 Ü.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. "Stel je voor dat in de Oude Morsch en verre omstreken elke gevel gesierd zou zijn met een bloemencorsage. Wat zou Leiden er fijn en verzorgd uitzien". Een paar regels uit een in gezonden brief in één van de Leidse wijkbla- den. Ingestuurd door een Leidenaar die net was teruggekeerd van een luiervakantie in Beieren, waar hij logeerde in een schilderachtig stadje dat er ontzettend proper uit zag. Als hij zijn hotelraam openklapte zag hij "tegen en voor de hui zen allerlei leuke variaties van bloemen en planten, in tui nen, bloembakken, potten etc.". Vergald Voor hem was dat "een lust voor het oog". Maar eenmaal terug in Lelden was zijn zon nig humeur snel vergald, toen hij opnieuw moest con stateren "dat nog steeds veel stadsgenoten hun straat be schouwen als één grote vuil nisbak". Toch zag hij nog een lichtpun tje. Een ieder die zijn regels onder ogen kreeg vroeg hij mee te werken om van Leiden een groene stad te maken waar het fijn is om in te wo- Het bewuste artikeltje is mij opgestuurd met het vriende lijk verzoek in deze rubriek ook onze lezers over de gang van zaken in hun stad hartig toe te spreken. Een verma nend woord, zogezegd. Ik hou het voorlopig maar op het ge-, ven van een stukje meer- informatie. Daar gaat 'ie dan. In het kader van straatverbe tering biedt gemeentewer ken Leiden al sedert enkele jaren bewoners van „groe- narme" straten (te smal om bomen en perkjes In te plaat sen) de mogelijkheid om in het bezit te komen van een privé-straattegeltuintje. Waar nieuwe bestrating gaat worden aangelegd kunnen omwonenden de gemeente verzoeken pal voor hun voor gevel wat vrolijk groen versie ring te mogen plaatsen. Een verzoek dat in ae meeste ge vallen wordt gehonoreerd. Service Zijn de heren straatmakers eenmaal aan de gang, dan houden ze er rekening mee dat er vrije ruimte blijft voor tegeltuintjes. En als ik gemeente-voorlichter Lelie veld goed heb beluisterd gaat de service soms zelfs zo ver dat de straatmakers aanbel len om te informeren hoe de dames en heren bewoners hun tuintje gehad zouden wil len hebben. In Leiden wordt op bescheiden schaal gebruik gemaakt van gevelbeplanting. Om een wat breder publiek daarover te in formeren werkt de afdeling voorlichting van de gemeente aan een brochure die bewo ners van „groenarme" straten tips en aanwijzingen zal ge ven over mogelijkheden van straattegeltuintjes en andere gevelcorsages. In Den Haag is men al een stukje verder. Daar heeft de afdeling plantsoenen bewo ners van „groenarme" straten gratis bloembakken met ge raniums aangeboden. Een experiment dat driejaar gele den van start ging en dat naar genoegen verloopt. Bloembakken In het Zeeheldenkwartier bij voorbeeld hangen al zo'n 600 gevelbloembakken. Voor dit Als 'ie er effe de tijd voor vrij kan maken trekt de 31-jarige Rijnsbur ger Peter Korbee zich terug op zolder om daar in zijn eentje te gaan zitten genieten van een stukje tweede wereldoorlog. Zijn ontspanning is een slagveld, compleet met tanks, vliegtuigen en manschappen, waarbij zelfs de "sfeermakende" oorlogsgeluiden niet ontbreken. Ratelende mitrailleurs, inslaande vliegtuigbom men, het gedonder van zwaar geschut. Zijn slagveldmaquette, schaal 1 op 35, stelt een situatie in België voor, een paar dagen vóór het Ardennen-offensief. De geallieer den, volop bezig met de bevoorrading van hun troepen, stuiten onverwachts op Duitse tegenstand. Over het verloop van die confrontatie heeft de chauffeur (bij een groentengrossierderij)een studie gemaakt. Als hobby. Hij heefter talloze boeken voor door gesnuffeld en aan de hand daarvan sche ma's opgesteld over de gevechtshandelingen. Een groot gedeelte van materiaal en manschappen maakte hij met behulp van bouwpakketten, maar er is ook veel eigen ontwerp bij. Zoals springstofladingen, het gevechtsterrein en wrakstukken. De maquette is drie bij anderhalve meter. Er staan veertig voertuigen op en enkele honderden manschappen. Er hangen ook wat vlieg tuigen in de lucht. Om een beetje sfeer op het slagveld te scheppen heeft Korbee naast achtergrondgeluiden ook gezorgd voor rij dende tanks, die hij op afstand kan bedienen. Oud-militair vrijwilliger bij de artillerie Korbee heeft met de ma quette voor een gedeelte visueel willen maken wat zijn studie van de tweede wereldoorlog hem inmiddels aan kennis heeft opgele verd. Het slagveld is pas gereed gekomen en is tijdelijk verhuisd naar Amsterdam waar het een trekpleister is in het luchtvaartmu seum Aviodome (Schiphol). Het maakt daar onderdeel uit van de expositie van Nederlands beste modelbouw-vliegtuigen. Tot 21 mei a.s. kan men het werkstuk van de Rijnsburger (hij gaf er de naam Diorama aan) van dichtbij bekijken. En wie Peter Korbee zelf wil zien moet gaan kijken naar de oorlogs film "Een brug te ver", die vorig jaar in Nederland is opgenomen. De chauffeur speelt daarin één van de twee Hollandse officieren die met de Engelsen overleg plegen over de gewenste troepens terkte bij de Slag om Arnhem. Een vliegtuig in de aanval, tanks en soldaten rukken onder hels oorlog slaw aai op: het Ardennen-offensief herleeft in Rijnsburg in het klein. Vorig jaar zomer in de Haver- en Gortbuurt: de eerste aanzet naar een "groen" ogende buurt. Als we daarnaast ook nog eens honderden bloembak ken moeten gaan uitdelen is voor ons het einde zoek. In een dorp kan men zich zo'n actie permitteren. In een stad niet". Nu ik het toch over groenvoor zieningen heb, er zijn ook Leidenaars die vinden dat het wel wat minder kan. En dan doel ik bijvoorbeeld op de bewoners van de Colenbran- derstraat. Die hebben een handtekeningenactie gehou den om de vijf grote bomen in hun straat verwijderd te krijgen. Ze willen er vijf kleintjes voor terug. Gevaar Als reden geven ze op dat de huidige bomen een gevaar op leveren voor voetgangers. De boomwortels hebben het wegdek op veel plaatsen on gelijk gemaakt en dat geeft voor voetgangers problemen, stellen ze. Een ander ongemak: als de bo men in volle bloei staan ont nemen ze de straatlantaarns het licht, zodat voetgangers niet kunnen zien waar ze lo pen. En dan is er nog een bewoner van de Oude Rijn die kortge leden een boze brief heeft ge schreven aan de welstands commissie met het vriende lijke verzoek "die smerige teertonnen" (in gebruik als privé-plantenbakken) uit zijn straat te verwijderen. "Ze ontsieren het stadsbeeld en belemmeren het parkeren op openbaar terrein. Nog een eis: de uit de straat te wippen tegels moeten wor den bewaard). Wie bang is dat ze zoekraken volgt dan maar het advies van de plantsoenendienst op de te gels ter plaatse rechtop in te graven, zodat voor de gevel als het ware een grote bloembak ontstaat. Wortelgroei Maar dan mag in verband met aanwezige leidingen niet die per worden gegraven dan der tig centimeter. Er mogen geen planten worden ge bruikt met een sterke wortel- groei. (De Haagse plantsoe nendienst zal dezer dagen een tegeltuintjeshouder vriende lijk gaan verzoeken de bomen te rooien die tegen zijn gevel opgroeien.) De kans dat Leiden ook gratis bloembakken gaat verstrek ken is nihil. De heer Gaafstra van de plantsoenendienst: "We hebben onze handen al vol om de Leidse groenvoor zieningen goed bij te houden. jaar zijn er alweer 1200 aan vragen binnen. Volgende week gaan die bloembakken de deur uit. Er zijn wel een paar spelregels aan het versierproject ver bonden. De bloembakken worden bijvoorbeeld slechts verstrekt aan bewoners van groenarme straten voor zover ze de eerste etage bewonen. En komen er uit een bepaalde straat maar een stuk of wat aanvragen, dan gaat het feest niet door. Alleen maar als er veel gegadigden zijn. Pony wedstrijd ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Ruiters organiseert zaterdag op het terrein aan de Heuvelweg kringwedstrijden voor pony's, 's Morgens worden vanaf negen uur dressuurweds- trijden en 's middags vanaf twee uur springwedstrijden gehou den. Aan de wedstrijden nemen ver enigingen deel uit Aarlander- veen, Nieuwe Wetering, Stompwijk, Noord wijk. Kat wijk, Wassenaar en Alphen. Het is de tweede wedstrijd uit een serie van zeven. Traditionele voetbalduel in Woubrugge WOUBRUGGE - Het is weer zover: vanavond wordt de traditionele voetbalwedstrijd tussen de familie Buntsma en de Tuindersweg ge speeld. Aanvang zeven uur op net sportterrein van Woubrugge. De opbrengst van deze partij is ge heel ten bate van de EJi.B.O. afde ling Woubrugge. De Buntsma's van de H. de Boerstraat vormen een kinderrijk gezin. Om een compleet elftal te krijgen doen slechts 3 schoonzonen mee. De jongste uit het gezin is Gert (12) en de oudste, die meespeelt, is zijn broer Willem (33). Het elftal van de Tuindersweg is samengesteld uit werknemers van de aldaar gelegen bedrijven. dan naar "De Voorhof' te sturen om hun vrouw op te halen en na tuurlijk ook even te blijven han gen. Was het voor Rijnsburg de vijfde keer dat een dergelijke ba zaar werd georganiseerd, me vrouw Van Niel deed het voor de 25ste keer. Ooit was ze er in Fries land al mee begonnen. Hiervoor kreeg ze een bloemetje aangebo den van mevrouw Vletter, voor zitter van de jonge vrouwenver eniging in Rijnsburg. Op de ba zaar, die vanavond vanaf zeven uur is geopend, zijn bloemen, le vensmiddelen, kleren, en aller hande rommeltjes te koop. BOSKOOP - Het ministerie van Onderwijs heeft twee scholen in Boskoop opgenomen in het zoge naamde Aktiveringsplan Basis school. Dat zijn de Ichthusschool (prot. chr. lager onderwijs) en 't Drempeltje (prot. chr. kleuters chool). Het Aktiveringsplan is bedoeld om sen betere samenwerking tussen kleuter- en lager onderwijs te be werkstelligen met als uiteindelijk doel de vorming van een nieuwe basisschool. Eén en ander tracht men onder meer te bereiken door de leerstof voor kleuter- en lager onderwijs beter op elkaar af te stemmen. Toneel- en zangavond NIEUWKOOP - Con Amore, de christelijk gemengde zangvereni ging in Nieuwkoop houdt zaterdag (14 mei) een zang- en toneelavond. Dit optreden vindt plaats in De Rank. Het Aktiveringsplan zal in het schooljaar 1977-1978 voor het eerst worden toegepast. Ongeveer 250 scholencombinaties hebben zich voor deze plannen aangemeld. De uitverkiezing betekent voor deze scholen dat zij wat extra financiële middelen krijgen om stimulering van de samenwerking mogelijk te maken. Verder zal er voor de on derwijskrachten een taakverlich ting komen om meer aandacht te kunnen besteden aan een soepelere overgang van kleuter- naar lagere school. NOORDWIJK - De excursie van de Vereniging voor Natuur- en Voge lbescherming in Noordwijk wordt aanstaande zaterdag niet 's mor gens, maar 's avonds om elf uur ge organiseerd. Het vertrek is bij de ingang van het rijwielpad bij de Staatsbossen. RIJNSBURG - Mevrouw Van Niel, 'echtgenote van één van de her vormde predikanten in Rijns burg, heeft gistermiddag de (jubileum)-bazaar in "De Voor hof' geopend. Voor de vijfde maal in successie organiseert zij deze bazaar in Rijnsburg. In de begin jaren was de opbrengst daarvan bestemd voor de Voorhof zelf, nu is deze dan voor de restauratie van de Grote (hervormde) kerk. Een kerk, die dringend aan res tauratie toe is maar waarvoor onlangs een tweede subsidie aanvraag werd afgewezen. "Een triest feit" zei mevrouw Van Niel daafover in haar openingstoe spraakje. Ook verklaarde ze er een hard hoofd in te hebben gehad dat de bazaar wel zou slagen. "Maar ik sta weer beschaamd door zoveel medewerkingAlleen Bazaar voor kerk restauratie open gooit er één roet in het eten en dat is koning voetbal Mevrouw van Niel raadde de tal rijke aanwezigen aan, de man nen tot tien uur thuis te laten en ze Duitse passagier lag drie weken met rusblessure in ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het moment dat op 2 april de lift van de Vliestroomflat in Alphen aan den Rijn niet stopte op de be gane grond maar op de bodem van de lift-schacht, als gevolg waarvan een passagier met een gebroken ruggewervel moest worden opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden was die lift niet voorzien van een certificaat van goedkeuring. «et drie weken voor het ongeval, op 16 maart, had het Nederlands Instituut voor Lifttechniek ge weigerd dat voor alle liften noodzakelijke certificaat van goedkeuring te geven, omdat een uiterst vitaal onderdeel van de liftinstallatie in de Vlie stroomflat, het tractiewiel, vol gens de keurende inspecteur niet meer voldeed aan de eisen. Juist de slijtage van dat onderdeel was op zaterdag 2 april, "naar alle waarschijnlijkheid", zo drukt hoofdinspecteur AJ. Lenskens zich met begrijpelijke voorzichtigheid uit, de oorzaak van het ongeval. Lenskens houdt die voorzichtige slag om de arm, ondermeer om dat bij het onderzoek op maan dag 4 april de lift in strijd met een verzoek van de politie niet meer op de bodem van de lift schacht stond en er bovendien al vóór dat onderzoek bepaalde werezaamheden aan de instal latie hadden plaatsgevonden. Bij die keuring op 16 maart vond de inspecteur van het Liftinsti- tuut, dat de groeven van het tractiewiel te ver waren uitge sleten en dat het tractiewiel zou moeten worden vervangen of opnieuw zouden moeten worden uitgedraaid. Die groeven zijn van een dusda nige vorm, dat ze bij het afrem men van de lift de kabels als het ware afklemmen. Omdat de groeven in de tractieschijf van lift twee van de Vliestroomflat vrijwel uitgesleten waren, slipte de lift in de uitzonderlijke situatie van zaterdag 2 april, in plaats van af te remmen op de begane grond, om terecht te ko men op de bodem van de lift schacht. Volgens Lenskens kan die lift nooit sneller dan met een gange tje van vier kilometer per uur zijn terecht gekomen op de ver ende stuit. Hij acht het zelfs zeer waarschijnlijk, dat die snelheid nog lager is geweest. Ter verklaring: "Als die snelheid hoger was geweest, dan zou de lift vanzelf in de vang zijn te recht gekomén; die was in elk geval wel in orde". Toch was die snelheid voor een Duitse passa gier van de lift zoveel te groot, dat hij een rugwervelfractuur opliep en drie weken het zieken huisbed heeft moeten houden. Lenskens geeft toe, dat zoiets ei genlijk niet mag gebeuren en dat er ook geen excuus gevonden kan worden in "misschien een zwakke rug", want ook zulke mensen moeten veilig gebruik kunnen maken van een lift. Een vraag die in zo'n geval on- middelijk rijst is: moet de van- ginstallatie niet scherper wor den ingesteld. De maximums nelheid van de betrokken lift is 0,8 meter per seconde, de vang zou automatisch in werking zijn getreden bij een snelheid van 1,12 meter per seconde. (Uit het feit, dat de liftkooi op de bodem van de schacht tot stilstand kwam en niet in de wél goed functionerende vang terecht kwam leidt Lenskens ook de vermoedelijke eindsnelheid van de lift af.) Dje vang scherper stellen, eerder zijn werk laten doen, is wel een onderwerp dat in discussie blijkt te zijn, maar waaraan meerdere kanten blijken te zit ten. Lenskens: "De keren dat een lift onbedoeld in de vang schiet, bijvoorbeeld door in de liftkooi springende jeugd, is vele malen groter dan de keren dat die vang in werking treedt omdat het moet. Stel je die vang scherper, dan zal het onbedoeld erin schieten nog vaker voor komen met alle gevolgen van vertra ging en ook gevaren van dien". Gevaren ook, want als de lift van de Vliestroomflat over de maximum toelaatbare snelheid van 1,12 was heengegaan en in de vang zou zijn terecht geko men, had het wellicht dezelfde gevolgen gehad. "Als wij verwachten, dat een lift in de vang komt, bij een test van ons bijvoorbeeld, dan gaan we met doorgebogen knieën in de lift staan om de schok op te van gen", aldus Lenskens. Terug naar het uitzonderlijke van de situatie op zaterdag 2 april. Voor zover uit het onderzoek is komen vast te staan was de lift toen wellicht een tikkeltje overbelast. Mogelijk bevatte de liftkooi op de bewuste avond 620 in plaats van 600 kilo gewicht aan mensen. Op zich geen overgroot bezwaar in normale gevallen, want elke in stallatie moet in principe an derhalf keer het aangegeven maximum-gewicht kunnen verwerken. De Vliestroomlift was echter, zoals hiervoor omschreven, niet normaal. Bovendien stelde één van de passagiers, ongerust door de hogere snelheid dan de nor male, de noodrem in werking en ook dat zal paradoxaal genoeg mogelijke mede oorzaak van het ongeval zijn geweest. Lenskens: "De normale snelneias- vertrager werd daardoor buiten werking gesteld en de extra be lasting gevoegd bij de schok van de noodrem zullen de slip door de versleten groeven waar schijnlijk net zo veel hebben vergroot, dat de lift op de bodem terecht kwam".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4