Philippa blijft gevangen Pandbriefbiljetten 'Waarom geen open zaterdagen' Westland/Utrecht Vader weigert studietoelage te geven POLAROID Tijdelijk gratis Polaroid geschenken Steun YOS-cursussen op losse schroeven Minder werklozen in gewest Leiden Burgerij kan petje afnemen voor woon wagen bewoners DONDERDAG 12 MEI 1977 PAGINA 19 DEN HAAG (SP) - Via een kort geding probeert een 24-jarige HTS'er van zijn rijke vader een studietoelage los te krijgen. De zaak diende gisteren voor de president van de Haagse recht bank. De advocaat van de jongeman, mr. M. Lanen uit Utrecht, ver telde de rechter dat alle midde len tot nog toe hebben gefaald om de vader er toe te bewegen zijn studerende zoon financieel te steunen. Reden van pa's halsstarrigheid is het feit dat zoonlief geen zin heeft pa op te volgen in diens kwekerijbedrijf. Drie en een halfjaar heeft de jongen gratis in vaders bedrijf gewerkt, tegen zijn zin. Toen moest hij in dienst Door Sybe Stamm en begon hij zich wat vrijer te voelenzo vrijdat hij na afloop tegen zijn vader zei dat hij lie ver electrotechniek ging Stude ren. De bloemkwekerij zag hij niet meer zitten. Vader trok prompt zijn handen van de jongen af. Sindsdien is pa over dit onderwerp onaan- bpreekbaar. Zoon is gaan stude ren en leeft momenteel nog van het geld dat hij in militaire dienst en met vakantiewerk bij elkaar heeft gespaard. Maar de bodem van zijn schatkist is te In kort geding eist hij thans van zijn vader een financiële onder steuning van 650 gulden per maand. Subsidair vraagt hij dat zijn vader een zogenaamd B-formulier zal invullen, waarmee de zoon een rijkstu dietoelage kan aanvragen. Op het B-formulier moeten de fina nciële omstandigheden van de ouders volledig uit de doeken worden gedaan. Ook dit wordt door de vader geweigerd. Namens de vader zette mr. WJ. Wortelman uiteen waarom de zoon (ook) juridisch geen been heeft om op te staan.. De advo caat liet overigens duidelijk uitkomen dat hij het standpunt van de vader in zijn hart niet deelt. Maar juridisch kan men hem niets maken. De zoon is meerderjarigdus er is voor pa geen onderhoudsplicht, want de jongen is niet "behoeftig": hij kan door eigen arbeid in zijn onderhoud voorzien. Voorts kan niemand vader dwingen een overzicht te geven van zijn financiële omstandig heden, zo meende pleiter, die er op wees dat de zoon trouwens toch niet voor een studiebeurs in aanmerking zou komen omdat zijn vader daarvoor veel te wel gesteld is. Dan is het des te schrijnender dat zijn vader hem in de kou laat staan", merkte mr. Lanen op. Mr. Wortelboer sprak het niet tegen. Hij benadrukte nogmaals dat hij ter verdedi ging van vaders standpunt al leen maar juridische gronden aanvoerde. Overigens dacht mr. Wortelboer dat de vader misschien toch wel om te krijgen is, mits de zoon er om vraagt. "O, dus een gang naar Canossa", begreep recht bankpresident mr. Blaauw. De rechter besloot met goedvin den van beide advocaten om de verdere behandeling van het geding aan te houden, teneinde vader en zoon in staat te stellen alsnog tot een minnelijke schik king te komen. Zo nodig zal de president vonnis wijzen op 8 ju- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De oorlogsmisdadiger Philippa zal zijn volledige straftijd in een justitiële inrichting moeten verblijven. Het CPN-Kamerlid J. Wolff, vice-voorzitter van de justitie-commissie uit de Tweede Kamer, kreeg deze garantie gisteren op het departement van justitie, waar hij een bespreking voerde met staatssecretaris Zeevalking. >r DIREKT-KLAAR FOTOGRAFIE (waarde ca. 30,-) Polaroid foto's zijn direkt klaar. Even nadat u de opname hebt gemaakt, houdt u het resultaat al in uw hand: een perfekte zwart-wit of kleurenfoto! Dit unieke Polaroid direkt-klaar fotografiesysteem bestaat nu dertig jaar. Dit viert Polaroid met een aantal prachtige geschenken (t.w.v. ca. 30,-!) voor elke koper van een Polaroid direkt-klaar camera. Profiteer van deze tijdelijke jubileum-aktie. Uw fotohandelaar weet er alles van. Al vanaf 86,- >Y >Y In het gesprek van gisteren is ge bleken dat Philippa niet eerder in vrijheid zal worden gesteld dan op het moment waarop diens straftijd van vier jaar is verstreken. Hij zal tot dat ogenblik verblijven justitiële inrichting. Tijdens het onderhoud heeft Wolff opheldering gevraagd naar aanlei ding van het antwoord van de staatssecretaris op eerder door het Kamerlid gestelde schriftelijke vragen. Dit antwoord wekte de ind ruk, dat Philippa door middel van een zogenaamde "voorwaardelijke invrijheidsstelling" daadwerkelijk op korte termijn op vrije voeten zou komen. Een en ander leidde tot verwarring over het besluit van de staatssecretaris en tevens tot grote verontrusting in kringen van het voormalig verzet en vervolgden. Desgevraagd deelde Wolff mee, dat Philippa reeds thans de voor waarde is opgelegd dat hij gedu rende eèn jaar na het volledig ver strijken van zijn straftijd zich niet mag ophouden in een van de drie Rijn schoongespoeld door hoog water ARNHEM (ANP) - De Rijn is door de extreem hoge waterstand begin dit jaar goed schoongespoeld. Vol gens de directeur van het rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwater, ir. K. C. Zijlstra, is het opgezamelde zout uit de rivier weggespoeld. "Als het water in de Rijn erg laag is en de zoutlozingen blijven normaal doorgaan, dan wordt de concentra tie zout per liter Rijnwater erg hoog. Dit zeer zoute water wordt nu als het ware voor de verse hoogwa tervloed uitgedrukt", aldus ir. Zijl stra. noordelijke provincies, waar hij zijn ergste misdaden begaan heeft. ADVERTENTIE VEND PRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom &Dreesmann. LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteravond tijdens een frac tievergadering van de PvdA ge dreigd zijn voorstel tot subsidiëring de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving) komende maandag in de ge meenteraad te zullen intrekken. Hij kondigde aan dat te zullen doen als een tegenvoorstel van zijn partij genote Marie-Anne Koning om ook subsidie te geven voor een vergoe ding voor de begeleidsters van de cursus, in de raad een meerderheid haalt. Over dit punt bleek de fractie gis teravond verdeeld. Armand Hop- pener, Paul Bordewijk en Jan Dui- vesteijn bleken voorstander van het plan van Marie-Anne Koning om niet alleen de organisatiekosten te vergoeden maar ook aan de leids ters van .de cursus, veelal oud cursisten, een vergoeding te geven. Tesselaar bleek evenwel niet ver der te willen gaan dan een vergoe ding van telefoonkosten en bij voorbeeld kosten van een crèche, als blijkt dat de leidsters hun kin deren op het uur van de cursus moeten onderbrengen. Hij zei in principe een tegenstander van een andere vergoeding te zijn (aange vraagd was een vergoeding die neerkomt op een tientje per uur), omdat de VOS-cursus daarmee in het vrijwilligerswerk, waarin het geen gewoonte is een vergoeding te geven, een uitzonderingspositie zou innemen. Hij verwees daarbij naar de toezegging die bij de be handeling van dit punt in de com missie onderwijs/samenlevings opbouw is gedaan, dat het geven dergelijke vergoedingen pas dan mogelijk is als een principe standpunt is ingenomen over ver goedingen aan vrijwilligerswerk in het algemeen. Als Tesselaar zijn voorstel a.s. maandag intrekt, zou dat kunnen betekenen dat de financiële steun aan de VOS-cursussen voorlopig van de baan is. LEIDEN - Leerlingen van de middelbare beroepsopleiding cul tureel werk "De Lok" hebben giste ren de laatste hand gelegd aan een wandschildering op een van de bui tenmuren van hun schoolgebouw in de Koppenhinksteeg (tussen Kaas markt en Hooglandse Kerkgracht) De bedoeling was een beeld te scheppen dat tegengesteld is aan de omgeving onder het motto "con frontatie". De leerlingen zijn ein dexamenkandidaten, die deel uit maken van de workshopbeel dende vorming. Leden van een an dere workshop - dramatische ex pressie - zullen binnenkort een "comedia del arte" opvoering ver zorgen in het Leidse Vrijetijdscen trum. Foto: de leerlingen bij het 48 vierkante meter grote wandschil- derij. LEIDEN - Binnen het gewest Leiden van het GAB is de werkloosheid onder mannen en vrouwen gedaald. Eind vorige maand bedroeg het aantal werklozen 2267 ofwel 4.49 procent van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking. Over de hele provincie is dat 3,99%. De daling van de werkloosheid vond vooral plaats onder chauffeurs (30), kantoor personeel (15) en horecapersoneel (21). Daartegenover stond een stijging bij het sociaal- en geneeskundig- en het visserij personeel. De werkloos heid onder bouwvakkers en handelspersoneel bleef gelijk. De werkloosheid van jeugdigen tot en met 22 jaar daalde met 28 naar 362 en is nu 16 procent van de totale werkloosheid van mannen. Het aantal werkloze schoolverlaters daalde met 11 tot 54. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam toe met 95 en is nu 774. De vraag steeg voorname lijk in de bouwnijverheid (39), bij het handelspersoneel (12), het kan toorpersoneel (16) en de groep losse arbeiders (13). In vergelijking met april 1976 daalde de werkloosheid met 11% en steeg de vraag met 10 procent. De werkloosheid van vrouwen daalde met 28 naar 572. De daling kwam voornamelijk voor bij het handelspersoneel, het horecapersoneel en het sociaal en verpleegkundig personeel. De werkloosheid van jeugdigen tot en met 22 jaar daalde met 20 naar 160 en is nu 28% van de totale werkloosheid van vrouwen. De werkloosheid van schoolverlaters daalde met 15 naar 61. De vraag steeg met 26. Uitgesplitst per gemeente was de werkloosheid vorige maand als volgt (tussen haakjes de cijfers van vorige maand): Mannen 50 48) 292 264) 1542 (1580) 88 96) 81 85) 33 37) 10 12) 97 97) 26 30) 25 26) 23 18) Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Buiten-rayon Vrouwen 12 14) 46 56) 399 (407) 32 34) 24 28) 27 33) 11 8) 5 3) 5 5) 2267 (2293) 572 (600) LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier heeft burgemeester Vis om opheldering gevraagd over zijn weigering toestemming te verlenen voor drie te organiseren "open za terdagen" bij de Leidse vereniging voor studerenden Augustinus. Het raadslid vraagt de burgemee ster of hij de open zaterdagen geen goed initiatief vindt "in het kader van het streven naar gelijkheid voor iedereen". Zij wijst erop dat dit slechts een begin is "tot afsc' fmg van de voorrechten die stu ten op velerlei gebied in Leiden nieten, terwijl er voor de andere Leidse jongeren weinig of geen voorzieningen zijn op dit gebied". Het raadslid vraagt Vis waarom de desbetreffende wet niet soepeler gehanteerd wordt gezien de moge lijkheden hiertoe. De burgemeester heeft in overleg met de politie wel voor één open zaterdag - op 14 mei - toestemming gegeven. Een woord voerder van de politie verklaarde deze week in deze krant dat in dit soort gevallen een verruiming van de wet moet worden toegepast. Hilda Passchier doet in haar schrif telijke vragen een beroep op de burgemeester alsnog het initiatief van Augustinus te steunen, "zodat men ook werkelijk de kans krijgt om via een overgangssituatie bij voorbeeld een open vereniging te worden". Overigens herinnert het raadslid eraan dat er ook al een verbod is uitgevaardigd voor het popconcert dat gehouden zou worden op het Waardeiland. "Nu wordt er weer een verbod uitgevaardigd wat op nieuw in het nadeel werkt van met name Leidse niet-studerende jon geren, die toch al zo weinig vertier in Leiden hebben. Deze twee opeenvolgende gebeurtenissen wekken de indruk, dat Leiden goede initiatieven ten behoeve van alle Leidse jongeren telkenmale geen kans van slagen wil geven", aldus het PSP-raadslid, dat de vra gen stelde naar aanleiding van een bericht over de open zaterdagen in deze krant van afgelopen dinsdag. Frans van Hellemondt: LEIDEN - "Dat ik min of meer teleurgesteld wegga, komt om dat we vaak onvoldoende be grip vinden. Woonwagenbewo ners worden behandeld als tweederangsburgers. Voor het creëren van woonruimte rrtoet je jaren praten. Als je dan ge hoor hebt gevonden, wordt dat weer even snel vergeten". Frans van Hellemondt gaat het Frans van Hellemondt: petje af. regionale woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart verlaten. Ruim zes jaar heeft hij er zich als opbouwwerker inge zet voor de belangen van woonwagenbewoners. Voor wat meer woonruimte, wat meer begrip, voor "integratie". De woonruimtenood steeg op een gegeven moment zo hoog, dat woonwagenbewoners van' het centrum het Stadhuisplein' bezetten. "De burgerij kan zijn petje afnemen voor het incasse ringsvermogen van de woon wagenbewoner". zegt Frans van Hellemondt. "Ik heb tij dens de bezetting opmerkingen van voorbijgangers gehoord, die zo erg waren, dat ik er zelf wel in had willen knallen". Het resultaat van de bezetting is in tussen nog steeds niet zicht baar. nog altijd ontbreekt het in de Leidse regio aan zg. trek kerskampjes. "Als je met in stanties over woonwagenbe woners praat, krijg je vaak niet het idee dat zij het over mensen hebben", aldus Van Helle mondt. In de afgelopen zes jaar is er in ieder geval een nieuw regionaal centrum tot stand gekomen. De ligging, duidelijk buiten de stad, is niet ideaal, rnaar, zegt Van Hellemondt "Ais je het vergelijkt met de rest in Neder land valt het niet tegen". In het clubhuis op het centrum nam hij gistermiddag afscheid. Hij gaat naar Lopik-en komt te recht in het onderwijs- opbouwwerk Verruilt een flat op de zesde etage voor een vrije huis op het platteland. Ook een argument dat mee speelt bij zijn vertrek. "Ik stop per se niet omdat ik niet samen wil blijven werken met de be woners. Ik blijf lid van de actie groep. Maar in die zes jaar ben ik in wezen teveel partij gewor den, ik ben te emotioneel bij de zaak betrokken geraakt. In plaats van dat de bewoners zelf voor hun belangen opkomen, ga ik teveel als spreekbuis fun geren". Voorlopig wordt hij opgevolgd door Roger de Jager, bekend actievoerder en secretaris van de overkoepelende stichting, die het clubhuis beheert. Via de gebruikelijke procedures Val naar een definitieve opvolger worden gezocht. ADVERTENTIE In coupures van f 1 000(- of f 10 000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 5%% na twee jaar tot 8V4 na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, Botermarkt 28, Hoek 't Gangetje,071-132645

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19