Vrouwelijke politici komen er heus welsc™,yEIV Leger Ethiopië op terugtocht voor rebellen In Argentinië: onderdrukking als systeem Oorlog in Eritrea Kamerlid Til Gardeniers-Berendsen gaat nog zeker vier jaar door LEZERS Twintig vrouwen zaten er de afge lopen vier jaar in de Tweede Kamer Nu de kandidatenlijsten voor de komende kamerverkiezingen be kend zijn gemaakt, ziet het er niet naar uit dat dat er de komende vier jaar meer zullen worden. Geen optimistische gedachte voor vrouwen die streven naar emanci patie. Door Ria Schuurhuizen Bovendien heeft een aantal vrou wen die de afgelopen jaren in de kamer hebben gezeten laten weten dat ze het allemaal niet meer zo zien zitten, dat je er toch eigenlijk weinig kunt doen, dat er toch niet naar de vrouwen wordt geluisterd. Til Gardeniers-Berendsen (42 jaar) van de KVP en nu kandidaat voor de CD A-fractie ziet het anders. Zij heeft besloten na zes jaar „Ka mer" daar nog eens vier jaar aan toe te voegen. „Ik heb daar echt wel over nage dacht", aldus de pittige Leidse, „wantje anonimiteit ben je na zo'n aantal jaren natuurlijk wel kwijt. Maar de politiek boeit mij enorm, het is steeds op je tenen lopen, het is een erg ongeregeld leven, maar er gebeurt enorm veel en dat trekt me aan. Ik heb natuurlijk het voordeel dat ik in Leiden woon, ik kan 's a- vonds altijd nog naar huis. Voor vrouwen uit het noorden en het zuiden ligt dat natuurlijk heel an ders. Het is moeilijk om dan enge banden te hebben, want je gaat 's maandags de deur uit en je komt er vrijdags doodmoe weer in. Maar laten we niet vergeten, dat mannen dat precies zo hebben. Die zijn heus ook wel gefrustreerd dat ze hun ge zin zoveel alleen moeten laten". Niet somber Toch blijft het opvallend dat kenne lijk zo weinig vrouwen iets voelen voor een politieke carrière. Zijn ze er dan toch niet voor geschikt? Til Gardeniers: "Natuurlijk wel, de vrouwen die in de kamer zitten weten ontzettend goed waar ze mee bezig zijn, maar het feit is dat er te weinig vrouwen lid zijn van een po litieke partij, want dat is toch de manier om verder te komen in de politiek. Maar ik zie het allemaal niet zo somber in. Emancipatie is een geleidelijk proces, dat kun je niet zomaar even veroveren. Vrou wen hebben nu eenmaal een be paalde drempelvrees en dat kun je ze ook weer niet kwalijk nemen. Vrouwen zijn niet gewend om in het openbaar te spreken. Daar heb ben ze een enorme angst voor. Maar ook mannen zijn de eerste keer echt wel nerveus, daar moet je door heen. En dan blijkt dat vrouwen vaak veel opener en concreter- zijn dan mannen. Wat kunnen vrouwen eigenlijk doen als ze eenmaal in de Kamer zitten? Kunnen ze dan te vuur en te zwaard de vrouwenbelangen ver dedigen? „Nee, dat kunnen ze niet. Wat je kunt doen is in je fractie wat zeggen als bepaalde zaken aan de orde ko men, daar kun je stem je stem als vrouw laten horen. En als dan later de woordvoerder van de partij daar iets van meeneemt, dan heb je het goed gedaan. Wat ik al eerder zei, het moet geleidelijk Worden opge bouwd. Natuurlijk zou het een enorme vooruitgang zijn als bij voorbeeld bij debatten die op de te levisie worden uitgezonden, vrou wen aan het woord zouden zijn. Maar dan gaat het vaak over fina ncien, en daar zijn nu nog geen vrouwen mee bezig. Ik geef toe, een vrouwelijke minister van fina ncien, dat zou enorm stimulerend werken. Dan krijg je die wisselwer king. Publiciteit lokt nu eenmaal reacties uit en daardoor zouden meer vrouwen zich waarschijnlijk tot de politie voelen aangetrok ken." Solidair? Solidariteit is een woord dat veel door geemancipeerde vrouwen wordt gebruikt. Zijn alle vrouwen in de kamer solidair? „Nee, zeker niet, maar we hebben wel een erg goed contact met el kaar, meer dan mannen uit diverse partijen, maar ik vind het ook niet juist als alle vrouwen solidair zou den zijn, want het is gewoon niet zo. Ook vrouwen denken verschillend en dat vind ik juist erg goed", aldus Til Gardeniers. Buiten haar drukke werkzaamhe den heeft zij ook nog een gezin. Is dat geen probleem? „Nee, zeker niet. Aan vrouwelijke politici wordt altijd gevraagd hoe veel kinderen ze hebben. Aan man nen nooit. Bij mij thuis gaat het uit stekend. Ik kan gelukkig vroeg op staan en daardoor ontbijt ik altijd samen met mijn jongste zoon. de twee anderé zijn de deur al uit. Bo vendien houd ik altijd de zaterdag avond en de zondag vrij, die zijn- voor mijn gezin." Het gezin, daar moet volgens Til Gardeniers ook de emancipatie be ginnen. In kleine kring en zo lang zaam maar zeker verder. Daaraan hoopt ze als tweede-kamerlid te kunnen bijdragen. Als er onder werpen aan de orde komen die gaan over emancipatie zal ze zeker haar stem laten horen, maar zonder ver heffing, wel met kennis van zaken. Anders zal het onmiddellijk wor den uitgelegd als anti-vrouwelijk en daar doe je de emancipatie zeker geen goed mee. Uit het CBS-bijvoegsel bij het orgaan van het ministerie van O. en W. Uitleg d.d. 16 feb. 77 blijkt dat er méér studenten Geschiedenis studeren (nl. 3569) dan Engels (2212) en Duits (1120) samen!! Uit het CBS-bijvoegsel bij Uit leg d.d. 19 jan. 77 blijkt dat er 1974/75 258 personen kandi daats Geschiedenis deden te gen Engels 177 en Duits 81. In Het Weekblad, het orgaan van het NedGenootschap van Leraren d.d. 28 okt. 76 blz. 477 zegt minister Van Kemenade "dan zitten we bovendien met een dalend aantal leerlingen na 1983 dat betekent dat er duizenden leraren niet meer aan het werk kunnen". De toestand is nu al zo slecht dat voor een onnozele ziekte vervanging de wachtkamer van de rector vol zit met werk loze Geschiedenisleraren, al lemaal bezitters van doctoraal of de mo-acte. De leraren moderne talen of de B-vakken kunnen altijd bij het bedrijfsleven terecht, ter wijl voor de werkloze leraar Geschiedenis alleen slechtbe- taalde baantjes op een archief (als die er zijn!!) overschieten. A. P. BRANDES, Leraar Geschiedenis, Haarlem. Aanhangers van het Eritrese Volksbevrijdingsfront oefenen in het gebruik van RiLSsisch anti-vliegtuig geschut. Tessenei, Eritrea - De nu zestien jaar oude oorlog tussen de Eritrese Bevrijdingsbeweging en de Et hiopische overheersers wordt he viger op een moment dat Russen en Cubanen steeds meer betrokken raken bij het wel en wee van de Et hiopische militaire machthebbers. De militaire raad van Ethiopië - de Dergue - heeft geprobeerd de in eenstorting van zijn legers in Eri trea en in de grensprovincies met Soedan te verdoezelen door twee weken geleden alle Westerse cor respondenten en meer dan 100 Amerikanen uit te wijzen. Door Richard French Observer-dienst De VS waren tot dusver de belang rijkste wapen-leveranciers van het Ethiopische leger. De toegenomen stryd wordt zowel door de Et- hiopiërs als de Eritreër voorgesteld als een strijd om de controle van de Rode Zee. Tesfai Wolde Michael, secretaris-generaal van het Eritrese Bevrijdingsfront, vertelde ons in een exclusief interview: „De Rus sen en Cubanen zullen geen succes hebben omdat de Dergue volgens ons ineenstort". Het offensief begon op maandag, vier uur 's middags op de vierde dag van de vierde maand, toen 1500 guerrillastrijders van het Bevrij dingsfront, bewapend met kalash- nikovs in de ene en granaten in de andere hand, de rivier Gash over staken en in kleine groepen opruk ten tot in het centrum van de stad Tessenei aan de grens met Soedan. Bij zonsopgang hadden ze de stad veroverd. Forten De Ethiopische soldalen die ont snapten, trokken zich terug naar twee gunstig gelegen forten. Een op 400 meter van Tessenei, de andere op verscheidende kilometers van de stad Ali Chider, die zich vorige week aan de bevrijdingsbeweging overgaf. Twee langdurige belegeringen be gonnen. Bij Tessenei beschoot het Front vanuit een nabij gelegen bananen-plantage de Ethiopiers met zwaar mortier-geschut. „Ik heb hun radio, werkplaats en tank ver nietigd", zei Hamid Abu Barka Is mail, voormalig student van de Ira kese Militaire Academie. Naast een zwaar mortier beschikte hij over twee anti-vliegtuig kanonnen en een groep burger wachten om die kanonnen te be waken. Ze waren ouder dan de guerrillastrijders, droegen boeren-kleding en schreeuwden „bismallah" (in Godsnaam), tel kens als het mortier afging. Soms werd zijn mortierbombar dement onderbroken door Ethiopi sche vliegtuigen, F-5's van Ameri kaanse makelij, die als diamantjes in de lucht hingen en Tessenei bombardeerden. Hamid had een buitgemaakte Ethiopische radio afgestemd op de golflengte van de vliegtuigzender en kon zo de pilo ten horen terwijl ze neerstreken op de stad totdat het geluid verdronk in het lawaai van antivliegtuig- kanonnen. Bizar Het was bizar een door de Sowjet-Unie gesteund regime dat Amerikaanse vliegtuigen gebruikt tegen een nationalistische, door de Arabieren gesteunde beweging die zichzelf met Russische anti- vliegtuig kanonnen verdedigt. Dezelfde week valt het Bevrij dingsfront de stad Barantu aan, die momenteel onder belegering is, evenals de provincie-hoofdstad Asmara en de Rode Zee-haven As- sab, waar de guerrillastrijders het vliegveld en de olie-raffinaderij vernietigden. Wal de Ethiopische kolonel Mengistu Haile Marian er toe bracht van een „Soedanese in vasie" te spreken. Het was noch een „Soedanese inva sie" noch een grootscheepse aan val. Het was een hergroepering als voorbereiding voor een groot zomer-offensief. Tot dusver heeft het Bevrijdingsfront benadrukt dat de overwinning niet mogelijk is zo lang de drie Eritrese nationalisti sche groeperingen geen gezamen lijk front vormen. Vorige week be gonnen in Eritrea onderhandelin gen tussen de voorzitters van het Bevrijdingsfront en het Eritrese Volks Bevrijdingsleger, Nassir en Mohammect Nur, over een geza menlijk commando. De derde groepering heeft in principe toege zegd zich met de andere te vereni gen. „De komende drie maanden kunnen beslissend zijn", zegt Ib- hab Mahmud, belangrijk autoriteit binnen het politiek bureau van het Front. „Als we verenigd zijn staat niets ons in de weg om Asmara en het gehele land te veroveren". „Onze overwinning kerit drie, as pecten", zegt Mohammed Osman, commandant in het gebied rond Tessenei. „Ten eerste een sociaal aspect. Tessenei is de grootste stad die we bevrijd hebben. Ten tweede een economisch aspect. We hebben nu een kwart millioen hectaren ge cultiveerd land in handen, genoeg om oris leger en de burgers te voe den. En ten derde een militair as pect. De Soedanese grens is nu schoon, onze achterhoede is veilig en we kunnen nu beginnen de over ige steden te bevrijden". Vervolgens sprak hij over de Rus sen en de huidige machtsstrijd om de Rode Zee. „Onze revolutie is niet afhankelijk van wat het Oost- of Westblok doet. Zij is afhankelijk van het volk. De Russische en Cu baanse steun maakt niet zoveel ver schil. We bevochten Haile Selassie niet omdat hij een „reactionair" was en wij bevechten de Dregue niet omdat zij zichzelf „progress ief' noemt en door de Sowjet-Unie gesteund wordt. We vechten omdat we het recht opeisen als zelfstan dig volk te leven". Snelle zege Vanwege dé huidige machtsstrijd om de Rode Zee wil het Bevrij dingsfront een snelle overwinning behalen voordat een van de we reldmachten het gebied zo domi neert dat daardoor de zege wordt tegengehouden. Het Bevrijdings front is niet onbekend met machts spelletjes. Sinds 1961, toen een handvol Eritrese nationalisten een zending Italiaanse geweren be machtigde op gunstige financiële voorwaarden, werd het Front ge holpen door China, Cuba en de Arabieren terwijl zijn tegenstan ders varieerden van het door de VS gesteunde bewind van Haile Selas sie de gematigde militaire regering van generaal Aman Andoli, het so cialistische regime van brigadier Fefere Benti en het huidige bewind van kolonel Mengistu. In Tessenei waren guerillastrijders die hun opleiding hebben gekregen in Cuba en die zich nu voorberei den op het gevecht met Cubaanse „militaire adviseurs". „Wij kennen het belang van de Rode Zee", aldus Wolde Michael. Het is de verbinding tussen drie continenten waar de belangrijkste olie-producerende landen geves tigd zijn en waar Israel de zuidelijke zee-route controleert. Het is een buit zowel voor het „socialistische" als het „imperialistische" kamp. Daarom steunen de Russen de Dergue. Maar ze realiseren zich niet dat de Dergue de Rode Zee niet controleert. Het regime heeft slechts Massawa en Assab in han den, en zelfs die steden zijn om singeld". „Zij zullen geen succes hebben omdat de Dergue, die in zichzelf verdeeld is, bezwijkt door tegen stand van binnenuit en omdat de beslissende slag in de revolutie al heeft plaats gehad. „De Russen en Cubanen mogen dan de Dergue steunen, de Irakezen, Syriërs, Soe- danezen, Saoediërs en Somaliërs helpën ons. Ze mogen dan alleen hun eigen redenen voor die steun hebben, wij hebben hen nodig en we zullen van iedereen hulp accep teren zolang daaraan geen voor waarden vooraf worden gesteld". Toen op 24 maart vorig jaar de pre sident van Argentinië, mevrouw Isabel Peron werd afgezet, heerste er aanvankelijk een gevoel van op luchting. Men hoopte, dat er een eind zou komen aan de verwarde economisch^ toestand, de hollende inflatie, het terrorisme, het op grote schaal gevangen nemen van men sen om politieke redenen, de vele verdwijningen en de corruptie tot in de hoogste kringen. Generaal Jorge Rafael Videla die tot presi dent werd uitgeroepen, beloofde te zullen ijveren voor de naleving van de mensenrechten. De werkelijkheid is anders. De toe stand in Argentinië is nog veel er ger geworden dan zij al was. Ge welddadige onderdrukking is een op zichzelf staand systeem gewor den in Argentinië aldus Amnesty International. Het aantal van de po litieke gevangenen wordt door de autoriteiten niet genoemd - dat geldt als „militair geheim" - maar Amnesty schat, dat het er tussen de '5000 en 6000 moeten zijn. Boven dien zijn er tenminste 2000 tot 5000 mensen spoorloos verdwenen, ter wijl veel politieke vluchtelingen naar hun landen van herkomst zijn teruggezonden. De Argentijnse autoriteiten werken samen met de geheime diensten van de buurlanden Uruguay en Chili en krijgen uitvoerig hulp van de rechts-extremistische organisa tie AAA (Argentijnse Anticommu nistische Alliante), waartegen nooit maatregelen zijn ondernomen. Generaal Iberico Saint-Jean, een van de „steunpilaren" van het re gime, heeft gezegd: „Eerst zullen wij de ondermijnende figuren do den, dan de mensen die met hen samenwerken, daarnfi hun sym pathisanten, vervolgens de onver schilligen en tenslotte de mensen die alleen maar bang zijn". Rapport Amnesty International heeft nu een rapport over de toestand in Arge ntinië samengesteld, dat in Neder landse vertaling is verschenen en verkrijgbaar is bij de afdeling Ne derland, 3e Hugo de Grootstraat 7 in Amsterdam. Amnesty heeft pre sident Videla niet kunnen spreken. Wel heeft een commissie, be staande uit lord Avebury, lid van het Britse Hogerhuis en van de Britse parlementaire commissie voor de mensenrechten, het Ame rikaanse Congreslid Robert Drinan en Patricia Feeney van het interna tionaal secretariaat van Amnesty in Londen van 6 tot 15 november Ar gentinië bezocht en daar gesprek ken gevoerd met een aantal andere hooggeplaatste regeringsfunctio narissen, alsmede met ex- gedetineerden en andere slachtof fers van het regime. Hun getuige nissen zijn volledig in het rappor- t opgenomen. In volle vrijheid kon de commissie van Amnesty echter niet haar werk doen. Zij werd voortdurend ge volgd door circa twintig politie mannen, zogenaamd „ter bescher ming". Enkele mensen werden aangehouden nadat zij met de commissie hadden gesproken en tijdens een bezoek aan twee pens ions voor vluchtelingen werden de leden van de commissie begeleid door vier auto's met zestien gewa pende mannen. Hun aanwezigheid droeg er bepaald niet toe bij de vluchtelingen gerust te stellen. Martelingen Het rapport geeft eerst een over zicht van de jongste Argentijnse geschiedenis en van de gewapende verzetsorganisaties, waarvan de be langrijkste de Montoneros en het Revolutionaire Volksleger ERP zijn. Na een opsomming van de vele be perkende wetten en bepalingen die het laatste jaar zijn uitgevaardigd, Generaal Videla volgt een beschrijving van de di verse gevangenissen voor politieke gedetineerden. Overal werd mis handeld en gemarteld. Een verzoek om een persoonlijk onderhoud met 26 gevangenen werd geweigerd; wel kon de missie van Amnesty een gevangenis, Villa Devoto bezoe ken. Een nieuwe, maximaal bevei ligde gevangenis is die van La Plata in de provincie Buenos Aires, met cellen van 1 meter 70 bij 2 meter, waar soms twee mensen in worden gestopt. Tot de meest gebruikelijke marte lingen hoorde, dat een gevangene een uur lang gebukt moest blijven zitten met het hoofd en een hand door het doorgeefluikje geperst. „In dat'uur amuseerden de bewa kers zich door ons op het hoofd te slaan met hun sleutelbossen waar aan meer dan 150 sleutels zaten. Dit kwam dan nog neer op het „nor male regime", aldus een ex- gevangene Afschuwelijk zijn ook de over plaatsingen waarbij de gevangenen voortdurend worden geschopt en geslagen. De wettelijke voorschrif ten die een arrestatie rechtvaardi gen, worden genegeerd, zelfs als men de huidige staat-van-beleg in aanmerking neemt. Tegen een priester zeiden een paar politie mannen: „Nu, zul je erachter ko men, dat de Romeinen erg be schaafd waren tegen de eerste christenen, vergeleken met wat jou gaat gebeuren". Deze priester een Ier, kon tenslotte door bemiddeling van de ambassadeur van zijn- land vrijkomen. Bijzonder geliefde martelmetho den zijn die-met de „picana" (elek trische prikker) en de „submarino" (onderdompeling in water met het hoofd bedekt met een kap). Rechteloos Vluchtelingen in Argentinië zijn Vrijwel rechteloos. Slechts vier da gen na de coup van vorig jaar wer den de vluchtelingencentra'in het hele land door de politie overvallen. Ongeveer zeventig Uruquayanen zijn sindsdien ontvoerd; sommigen zijn vermoord, anderen bleken in gevangenissen te zitten in Uru- quay, waar eveneens een terreur bewind heerst; en van weer ande ren is nooit meer iets vernomen. Het rapport van Amnesty komt tot de conclusie dat de officiële tijde lijke intrekking en de onofficiële verontachtzaming van wettelijke rechten alarmerende gevolgen heeft gehad". Sinds de staatsgreep is het aantal politieke gevangenen toegenomen. Meer dan drie kwart van hen wordt ter beschikking van de regering gehouden; zij zijn nooit ergens van beschuldigd, hebben geen proces gehad en kunnen voor onbepaalde tijd worden vastge houden. En het ziet er niet naar uit dat aan deze toestanden binnen kort een einde zal komen". „Het is waar", zo besluit Amnesty, „dat iedere onpartijdige waarne mer de gewelddaden van linkse ex tremistische groeperingen zal ver oordelen: zij hebben bommen laten ontploffen in legerkazernes en poli tiebureaus; zij hebben militairen en' zakenmensen ontvoerd en vermoord." Toch vindt Amnesty International, dat „terroristische geweldpleging niet mag worden aangevoerd om de extreme verstrekkende maatrege* len te rechtvaardigen die sinds de coup door de regering zijn geno men. Acties die zijn ondernomen hebben een averechtse uitwerking gehad: om de veiligheid in het land te herstellen, is een sfeer van terro risme geschapen; om illegale ge weldpleging tegen te gaan, heeft de regering wettelijke garanties inge trokken en gewelddadige illegale handelingen door de vingers ge zien". Men zal moeten afwachten hoe de regering van president Vi dela op dit alles reageert en of zij niet - zoals onlangs de president van het ook dictatoriaal geregeerde Guatemala - met het onzinnige ar gument zal komen, dat Amnesty International een „communisti sche mantelorganisatie" zou zijn. ETHIOPIË (A8ESSIMIË) AFRIKA ETHIOPIË* t*OebraTaborJ ©Hoofdstad Spoorlijn

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17