Een "weinig-werk" tuin VERHUIZEN THUIS Met wat verbeelding een mooier baicon Veel systemen, veel merken, veel prijzen DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 7 De goedkoopste barbecue. Deze maakt men zelf door wat bakstenen te stapelen en er een rooster (van Nickel) over heen te leggen. Als straks de stranden vol zijn, onze vaderlandse wegen verstikt door files auto's met naar lucht en recreatie happende mensen, maak het u dan thuis, in uw tuin of op uw baicon, gemakkelijk, gezellig! Wapen u want de weerprofeten voorspellen een nieuwe lange, he te, droge zomer en het blijft bo vendien 's avonds een uur lan ger licht. Maak een plan. Verhuis thuis. Van binnen naar buiten. Om van de zomer te genieten, uw vakantie thuis al te laten beginnen ofte ver lengen. Wacht niet, tot de laatste goede tuinstoel, parasol of barbecue is verkocht maar stel u nu al op de hoogte van wat er zoal in de win kels en warenhuizen op dit gebied wordt aangeboden. Wij helpen u daarbij graag een handje met wat tips die u op een idee kunnen brengen dat past in uw situatie. Geen tuin of tuintje? Maar dan misschien wel een bai con dat meer dan een meter breed is. Dan behoort u tot de bevoor rechten want er zijn nog talloze balcons die meer van sluipgange- tjes weg hebben en waarop je dan nauwelijks kunt zitten. Gelukkig komt daarin de laatste jaren verandering. Progressieve architecten ontwerpen soms al terrassen die tot 25 m2 ruimte rei ken. Daarop kun je uit de voeten! Door Jos van Grieken Het tuinmeubilair moet wel goed weerbestendig zijn, of anders sta- pelbaar, opklapbaar. Dan nog vraagt het bergruimte. Is die er niet dan is een keuze van lichte sportieve meubelen denkbaar die zowel binnen als buiten kunnen worden gebruikt. Geen boom. in de tuin en toch een lekker luie hangmat! (Van Rosen thal). Goedkoop en voor de meesten wel een lekkere luie zit biedend is de dek- of strandstoel met een, bij voorbeeld fris gestreepte loper. Hij is plat opklapbaar. De aan schaf van een barbecue kunt u net zo goedkoop of duur maken als u zelf wilt. Goedkoop is als u van wat gewone bakstenen lage muur tjes stapelt en daarop een rooster legt dat Nickel, Soest, pas in de handel heeft gebracht en een nieuw ei van Columbus mag wor den genoemd! Het is gemaakt van strekmetaal en kost in de maat van 47 x 35 cm 19,75. Een tafeltje of barmeubel behoeft evenmin een kostbare aangele genheid te zijn, als u de moeite neemt, even goed rond te kijken alvorens u tot de aanschaf over gaat. Zo hebt u dan al de basis gelegd voor een recreatieve stoffering van tuin, terras of baicon. De ronde zeer decoratieve barbecue (van Rosenthal) waaraan men te vens voor de maaltijd kan aanzitten, is in ons land het paradepaardje van Topform. En kost rond de 5ll% duizend gulden: de duurste Met wat verbeelding en een klein beetje handigheid is het een kleine moeite om het balkon een mooi verlengstuk van de kamer te doen zijn. Niet alleen met de bekende eternitbakken aan de rand maar met nog veel meer andere voorwerpen. Alles wat maar een holte heeft om één of meer plantjes te bergen kan worden klaargemaakt om ge durende de zomermaanden fleur te brengen op het balkon. Een oude fluitketel bijvoorbeeld een paar oude klompen tegen een muur, zelfs oude paiinen, het is allemaal bruikbaar. Zorg wel dat het water altijd kan weglopen, want als er wa ter in de bakken blijft staan zul len de plantjes het straks laten afweten. Wie wat meer ruimte heeft kan zelfs .een container gekweekte laagblijvende conifeer aan het assortiment toevoegen. De grote plastic bakken en schalen die overal verkrijgbaar zijn, ge vuld met zomerbloeiers. doen het, ook al door de soms felle tin ten, bijzonder leuk. Kan nu op elk balkon een tuintje in het klein worden gemaakt? Zeker wel. Als u veel last hebt van wind dan eerst afschermen met bijvoorbeeld een rietmat. Bij de keuze van de planten moet wel rekening worden ge houden met het al of niet bereik baar zijn van het balkon door de zon. Helemaal zonder licht kan geen enkele plant. Wie wat hogerop wil met de planten kan gerust ook klim mers nemen. Is er geen paal aanwezig, zet dan een grote mosstok (kant en klaar ver krijgbaar) in een grote plastic pot of emmer en laat daar de klimmer bij groeien. De bak kan dan verder met zomergoed wor den aangevuld of bijvoorbeeld Erica (heide), want ook dat is een decoratieve afdekking. Hoe of wat u doet, het maakt niet uit. Het hoeft geen model balkon te wordenHoofdzaak is dat u er straks met plezier en tussen de bloemen kan zitten. "Tuinieren is plezierig, zolang je op een flat zit en geen tuin hebt". Het plezier van het zien van bloemen en planten wordt vergald door het werk. Dat is dan wel zonde van alle moeite. Zonde ook van de jcosten, als men alleen al bedenkt dat bij een koophuis in de premie-sector dikwijls zo tegen de tienduizend gulden betaald moet worden voor de grond van de tuin. Vergeten is echter van het begin af aan een doelbewust plan op te stellen. Moet het een gebruikstuin worden - dat wil zeggen dat de kinderen er in moeten kunnen spelen en de ouderen er gemakkelijk en rustig in kunnen zitten - of is de „sier" belangrijker? Wanneer die wagen zijn beantwoord moet nog bij het uitwerken van de plannen rekening worden gehouden met de tijd die er later zal zijn om alles te onderhouden. Natuurlijk is de benodigde tijd ook afhankelijk van de oppervlakte. Omdat vandaag de dag eigenlijk niemand veel tijd heeft (althans zoveel besognes heeft dat de toenemende vrije tijd toch altijd weer te weinig blijkt) zullen we eens enkele factoren bekijken die werkbesparend zijn. We beginnen bij de erfafscheiding. In veelgevallen wordt er door de bouwer (of als het een huurwoning is door de eigenaar) een haag aangebracht. De goedkoopste haag, waarvoor de Ligustrum ovalifolium wordt gebruikt. Dat groeit snel, dus zit men ook snel wat beschut. Maar het is wel meteen de meest bewerkelijke haag, die meerdere malen per jaar gesnoeid moet worden. Alternatieven? Die zijn er genoeg. Het gaat er dan om of er 'groene' of 'bruine' wensen zijn. Anders gezegd: moet de afscheiding bestaan uit iets wat groeit of maakt men gebruik van de fraaie vlecht- of decoratieve houten schermen die er tegenwoordig zijn. Die houten schermen vragen van tijd tot tijd een kwastje impregneermiddel. Alles wat groeit vraagt enige verzorging, al is dat bij een haag van coniferen beperkt tot zo af en toe wat mest toevoegen. In enkele gevallen kan het hanteren van een snoeischaar nodig zijn maar een conifeer is heel wat minder bewerkelijk dan een ligustrum. Van de coniferen die geschikt zijn voor hagen is de taxus baccata de sterkste. Het is een langzame groeier maar wordt goed gesloten en verdraagt wind en dat kan niet bij elke conifeer worden gezegd. De chamaecyparis alumii bijvoorbeeld verdraagt minder wind. Deze wordt op den duur ook wat breed en dat gaat dan weer ten koste van de border. Overigens krijgt men met deze conifeer wel een mooie donkergroene haag. Ook thuja's zijn frisser groen maar zijn eveneens meer gevoelig voor wind en dat geeft meestal bruine takken. Bij de heesters zijn ook nog wel enkele soorten te vinden die geschikt zijn voor een gemakkelijke haag. De meidoorn (Crataegus) bijvoorbeeld, maar ook die heeft de eigenschap het nogal in de breedte te zoeken. Wat meer geschikt is dan de fagus sylvatica, die met wat snoeiwerk in het begin tot een stevige haag te kweken is en in de winter gesierd blijft met het dode blad. De echte haagbeuk (carpinus betulus) verliest wel het blad in de winter. Wie overigens prijs stelt op een nette haag moet niet vergeten dat enig trimwerk vrijwel altijd nodig is om een mooie vorm te krijgen, waarbij altijd zo wordt geknipt dat de haag van onderen breder is dan bovenop. Erg decoratief kan ook een afscheiding van siersteen-elementen zijn. Mooie vormen zijn er van gegoten, maar de eerste jaren blijft er wat doorkijk, totdat de klimplanten die er wel bij gezet moeten worden, voor de nodige privacy en beschutting gaan zorgen. Zorg wel voor een goede fundering en veranker de muur aan het huis of de schuur. Wat men kiest hangt natuurlijk ook af van de financiële mogelijkheden. Een fraaie houten of stenen afscheiding kost meestal meer dan de doorsnee groene haag. Nu kan zo'n houten afscheiding wel wat naar de toekomst worden verschoven. We schaffen dan eenvoudig de palen vast aan, zetten die op de juiste afstand en „plakken" er voorlopig rietmatten tegenaan, die een knap aantal jaren meegaan en daarna kan men alsnog de houten beschutting aanbrengen. Maar met de haag alleen is de tuinaanleg nog niet voltooid. Moet ook de rest gemakkelijk? Dan zal in de meeste gevallen de aanleg kostbaarder zijn, dan wanneer men genoegen wil nemen met veel bloemen en een grasveld in de tuin. Een grasveld onderhouden is wel niet zo'n intensief werk meer als vroeger, omdat reeds voor even over de honderd gulden een lichte electrische maaier verkrijgbaar is. Voor kleine stukjes een handige en gemakkelijke oplossing voor wie het duwen achter de handmaaier niet wil. Maar het gazon vraagt meer. Wie het mooi wil houden moet zorgen voor bemesting en beluchting. Gemakkelijker is dan weer een tuin waarin heel wat soorten stenen en keien zijn verwerkt. Maar zo'n tuinaanleg vraagt nogal wat, omdat stenen niet goedkoop zijn en het aanleggen toch meestal door anderen moet worden gedaan. Er zijn mensen die een tuin met veel tegels en stenen niet mooi vinden. Echter, er zijn zoveel verschillende vormen en kleuren, dat een tegeltuin wel degelijk decoratief is en sfeer heeft. Leuk kan men er in „stoeien" met zitkuilen, met bloemvakken, bloembakken, een vuurplaats (barbecue) en zo meer. Wanneer zo'n tuin eenmaal is aangelegd is het onderhoud tot een minimum beperkt. Het duurt geruime tijd voordat er eens "bestraat" moet worden. De bloemen in de kleine vakken zijn gemakkelijk bij te houden. Ook een enkele heester of conifeer siert zo'n tuin op. En bovendien kan zo'n tegeltuin als gebruikstuin veel meer waarde hebben dan een tuin vol bloemen. Overweeg voordat u aan een tuin begint wat de eisen zijn. Ga daarna niet zomaar aan de slag maar vraag eens advies in een tuincentrum. Kijk eens naar de vele kleur- en vormschakeringen die er zijn in de tegels. En als u het helemaal niet meer weet? Er zijn talrijke boeken over de aanleg van tuinen. In het Bouwcentrum in Rotterdam en Groningen zijn informatiebladen Tuinen van A-Z en Tuinsuggesties, Maanden hebben we erop zitten wachten. Op de zon. En nu die ons dan af en toe de winter doet vergeten en schuchter z'n warmte laat voelen, vraagt meni geen zich al weer af, hoe moet dat met de zonwering in ons huis deze zomer. Met de tropische hitte van de afge lopen zomer nog in ons geheu gen, willen we dit jaar bijtijds maatregelen treffen. Zonweringssystemen en apparatuur zijn er in vele soorten en prijzen. Daarom is het goed om duchtig te oriënteren wat er op dit gebied allemaal te koop is. Allereerst een waarschuwing, die het consumentenblad Koop kracht na een onderzoek over zonwering gaf: Kritisch "Op de zonnescherm-markt be staan grote prijsverschillen. Die kunnen oplopen tot om en nabij 100 procent. Ook de garantiebe palingen kunnen per bedrijf aan zienlijk verschillen: van helemaal geen garantie tot 5 jaar. Wie een zonnescherm wil kopen, doet er goed aan de prijzen en de produk- ten kritisch te bezien. En zoe ken". Zonwering door middel van een zonnescherm aan de gevel boven het raam is weliswaar de meest voor de hand liggende methode, maar er zijn ook nog andere mo gelijkheden. Die zijn: rolgordij nen, buiten- en binnenjalouzieën, jalouzieën tussen dubbele begla zing, zonnegordijnen, zonwe rende vitrages, reflecterend glas, een reflecterende folielaag op het glas, een laklaagje op het glas, en niet te vergeten de ouderwetse, gezellige markiezen. Waarom weren we de zon, als die er dan eindelijk is, toch uit huis? Achter het glas kan de temperatuur behoorlijk oplopen. Die felle zon kan de stoffering en het meubi lair doen verschieten. En behalve de mensen, vinden de meeste planten tè veel zon, ook niet zo plezierig. Daar komt bij dat de huizen een steeds groter glasoppervlak kre gen. Was dat vroeger zo'n 20 tot 40 procent van het geveloppervlak, nu variëert dat van 40 procent tot 80 procent. Meer glas betekent echter, kouder in de winter en warmer in de zpmer. Overigens bouwt men tegenwoordig, onder invloed van de energiebesparing, weer wat minder met glas. Maar terug naar de zon. Een enkele glasruit laat heel wat zonne warmte door, gemiddeld wel 80 procent. Twaalf procent wordt door het glas geabsorbeerd en acht procent wordt teruggespie- geld. Het glas gaat ook warmte uitstralen, waardoor de kamer een beetje op een broeikas gaat lijken. Binnenzonwering De zon kunnen we van buitenaf we ren, maar we kunnen ook aan de binnenkant van het raam maat regelen treffen. Binnenzonwering is overigens duidelijk minder effectief dan buiten-zonwering. Binnenzon wering, in de vorm van jalouzieën of rolgordijnen, heeft voorts het bezwaar, dat het uitzicht belem merd kan worden. Binnen-zonwering is in de eerste plaats geschikt om de lichtinval te regelen en als warmteregelaar vooral nuttig, als er achter de zonwering langs, naar buiten ge ventileerd kan worden. Een voordeel van binnen- zonweringssystemen is evenwel dat ze vaak makkelijker zijn aan te brengen, 's Winters kunnnen ze Voorts neergelaten worden om de woning wat beter te isoleren, Binnen-jalouziën worden in de wandeling wel „Luxaflex" ge noemd, maar dat is een merk naam. Het zijn de bekende strookjes plastic, metaal of allu- minium, die in een bepaalde stand gezet kunnen worden. De stroken kunnen horizontaal, maar ook verticaal gehangen worden. Ze zijn er van diverse fa brikanten en in allerlei kleuren. De papieren zonweringsjalouzieën zijn overigens ook nog verkrijg baar in vele kleuren, goedkoop, pretentieloos en makkelijk op te hangen. Rolgordijnen van stof, bamboe of houten strookjes hou den de zon ook buiten. Jalouzieën kunnen ook aange bracht worden tussen dubbele ramen. De doelmatigheid komt dan iets dichter bij die van bui tenzonwering. Buiten-zonwering neschermen, buiten rolgordijnen, buiten-jalouziën. buitenjalouzieën. ouderwetse markiezen zijn onte genzeglijk sfeervol. Ze worden nog steeds gemaakt en ze zijn niet eens zoveel duurder dan de mo derne zonneschermen. Het geeft iets meer werk, want het komt de levensduur ten goede als ze 's winters worden opgeborgen. Markiezen zijn uitstekende zon- weerders. Over het algemeen zal erg weinig zonnewarmte het ver trek via het beschaduwde glas binnendringen. Markiezen worden gemaakt van zware dichtgeweven katoen, die waterafstotend en schimmelwe- rend moet zijn. Het doek is ge spannen over een houten raam werk, dat als een harmonica in- gevouwen kan worden. Er zijn ook fabrikanten, die markiezen leveren in ronde of ovale vormen, naar wens eventueel uitgevoerd in lakfolie, in plaats van doek. De moderne, vlakke zonnescher men hebben de laatste jaren een enorme opgang gemaakt. Ze zijn er in drie typen: met vaste armen, met windvaste armen en met glijarmen. Het principe van het zonnescherm is heel eenvoudig: het bestaat uit een doek, dat ge spannen is over een onder- en een bovenrol. Uitgeklapt hangt het scherm schuin naar voren over het raam. De onderrol is aa nweerskanten via steunarmen verbonden met de gevel. Buiten-rolgordijnen zijn alleen ge schikt voor ramen, waar geen naar buiten bewegende delen ge bruikt worden. Het materiaal kan uit syntetisch doek bestaan, maar er zijn er ook van alluminium- doek. Net als bij de zonnescher men, kan de bediening heel een voudig met een koordje via een katrol geschieden, met een ban- dopwinder of nog geperfektio- neerder met een slinger of zelfs elektrisch. Buiten-jalouziën hebben in prin cipe hetzelfde systeem als jalou- ziën. Ze behoeven alleen enige extra voorzieningen. Aan de zij kant moeten ze in rails lopen om opwaaien te voorkomen. Verder moeten ze echt roestvrij zijn. Glas Tenslotte bestaat er de mogelijk heid om direct iets aan het glas zelf te doen. Warmtewerende foli Door Jan Kees Kokke wordt direct op de binnenzijde van het glas aangebracht. Het be staat uit een zeer dun laagje allu- minium opgesloten tussen plyester-folie. Volgens de fabri kant weert het 75 procent van de zonnewarmte zonder het uitzicht te belemmeren, vergt het geen onderhoud en voeroorzaalt het geen mechanische storingen. Weer een andere fabrikant biedt een lak aan, die zou oorspronke lijk ontwikkeld zijn door de Ame rikaanse ruimtevaartindustrie. Deze lak laat het gewone daglicht binnen, maar voorkomt het ver blinden van het oog en het ver kleuren en verschieten van voorwerpen. Het reflecteert 's zomers warmtestralen naar bui ten en 's winters naar binnen, zegt de importeur, die het uit Duits land haalt. Het is te leveren in blank en in 19 kleuren. Het wordt met speciale apparatuur aange bracht en er wordt drie jaar ga rantie op gegeven. Wat voor ga rantie vermeldt de folder niet Tenslotte kan men absorberend glas of glas met een dunne reflek- terende laag in de ramen aan brengen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25