Examenregeling geeft nog steeds problemen 25% waallis Ramoer rond aanbonding van Surinamer Rede Chinese vice-premier onverwacht fel cMode-CMaqifestatie 77 Commissie- Schöffer in '78 klaar Uit in de Randstad NATIONALE DODEN HERDENKING OP DE DAM Tijdens bezoek Beatrix en Claus zomerse mantelkostuums met forse kortingen kom en profiteer van onze speciale aanbieding mantelkostuums met korting kostuums in vele aktuele modellen enmodetinten en u weet wie het eerst komt. 7 Sterilisatie vrouwen in het ziekenhuis AMSTERDAM (SP) - Bij de arres tatie van de van diefstal ver dachte Surinamer E. R. in het Amsterdamse buurtcentrum de Vuurtoren is gistermiddag ook diens advocaat, mr. H. J. W. de Groot, in hechtenis genomen en gedurende enkele uren vastge houden op het bureau Warmoess traat. •vlolgens de raadsman van mr. De Groot, mr. W. J. van Bennekom, waren beide arrestaties onrecht matig, maar een woordvoerder van de politie heeft verklaard dat zowel de verdachte als diens ad vocaat zich heftig tegen hun aan houding hadden verzet. Mr. Van Bennekom deelde ons mee dat E. R. op verdenking van diefs tal van twee rollen behang gister ochtend door zijn hospes uit huis is gezet, waarna R. de hulp inriep van mr. De Groot. Deze belde de fvolitie met het verzoek bemidde- ing te verlenen om R. weer op zijn kamer terug te krijgen, maar toen de politie arriveerde was het om R. te arresteren. Nog steeds volgens mr. Van Be nnekom is R. krachtdadig „met schoppen, slaan en sjorren" naar buiten gesleept. Op het kabaal kwam een aantal aanwezigen in het buurtcentrum (waar mr. De Groot kantoor houdt) af en hun houding gaf de bemanning van de politiewagen aanleiding om versterking te vragen. Toen deze arriveerde werd ook mr. De Groot gearresteerd Mr. Van Bennekom: Ik heb de situatie uitgelegd aan de offi cier van justitie, mr. Behling, maar hij zag geen aanleiding om tussenbeide te komen. Daarna heb ik de zaak voorgelegd aan de deken van de Orde van Advoca ten, mr. J. H. Jonker, want in de Warmoesstraat gebeuren nu toch wel erg veel toevalligheden. Eén van die toevalligheden kan zijn dat mr. De Groot een initiatief nemer is van het klachtenbureau tegen politie-optreden dat in Am sterdam in oprichting is". Se wachtcommandant van bureau Warmoesstraat gaf gisteravond als commentaar dat verdachte E. R. zonder enige twijfel diefstal had gepleegd en bovendien in de woning vernielingen had aange richt. Volgens hem had boven dien mr. De Groot naar de politie-agenten geslagen en ge schopt en was hij aangehouden wegens wederspannigheid. Te gen hem is terzake proces verbaal opgemaakt. BINNENLAND DEN HAAG (SP) - De "commissie van onderzoek betreffende het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Menten vanaf 1945 tot de zomer 1976" - de commissie- Schöffer - zal volgend jaar zijn ein dverslag kunnen indienen. In een tussentijds verslag meldt de con^- missie, werkzaam einde half janua ri, dat het nu al verzamelde ar chiefmateriaal "immens" is. Van groot belang was de vondst van ar chiefmateriaal in Amsterdam, waarin zich onder meer het oude strafdossier-Menten bevond, dat zeer goed opgeborgen was. Hoewel er toch belangrijke dossiers zoek zijn of door ander gebruik uit elkaar zijn gehaald, beschikt men over zeer veel materiaal. Op het verzoek van de commissie om de archieven van oud-KVP-minister Korten- horst te mogen inzien, is nog geen uitsluitsel ontvangen. Ook Pieter Menten zelf heeft de commissie toestemming gegeven al zijn privé-archieven te onderzoeken. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 7 en 12 mei, 20.15 uur Haagse Comedie met 'Beschuit met muisjes' van Herman Heijermans: 8 en 13 mei. 20.15 uur Haagse Comedie met Lorenzaccio van Alfred de Musset; 9 mei, 20.15 uur: Toneelgroep Theater met Dorp in opstand van Lope de Vega; 10 en 11 mei, 20.15 uur. Hoofdstad Operette met Der Voge lhandeier van Carl Zeiler. HOT-theater: 6 en 7 mei, 20.30 uur: Nieuwe Komedie met Grote M en kleine m; 9 mei, 20.30 uur Toneelgroep Baal met Het Koninkrijk: 11 mei, 20.30 uur: Theaterunie met Deuren; 13 mei. 20.30 uur. Julien Schoenaerts met De verdedigingsrede van Socrates. Congresgebouw: 6 en 7 mei, 20.30 uur, Residentieorkest o.l.v. Uri Segal; 12 mei, 20.15 uur. optreden Georges Moustaki. Circustheater: 6 mei, 20.15 uur: Hofstad Operette met Die För- sterchristl; 7 mei, 20.00 uur. Nederlandse Operastichting met l'Or- mindo; 12 mei, 20.30 uur Orkestvereniging Musica o.l.v. Bastiaan Blomhert. Theater Pepijn: 6 en 7 mei, 20.30 uur: Loeki Knol met Op goed geluk. Diligentia: 6 mei, 20.15 uur Haagse instrumentalisten o.l.v. Alfred Snel; 8 mei, 14.30 uur Uitvoering werken van o.a. Von Hertogenberg en Brahms; 13 mei, 20.15 uur Nico Klop(bariton). Theater in de steeg: 6,7 en 13 mei, 20.30 uur Polo de Haas en Hannah de Leeuwe met Konsert voor piano, synthesizer, stem en striptease. LEIDEN Schouwburg: 6 mei, 20.15 uur Toneelgroep Theater met In wankel evenwicht van Edward Albee: 7 mei, 20.15 uur Korean Drama Cen ter met Hamlet; 9 mei, 20.15 uur optreden Nederlands Danstheater; 10 mei, 20.15 uur. Arthur Schnitzler's Anatol. AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam is gistermiddag de jaarlijkse nationale dodenher denking gehouden. De plechtig heid werd voorafgegaan dooreen korte herdenkingsdienst, die dit jaar voor de tweede maal werd gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Dam. Koningin Juliana en prins Bern- hard woonden de plechtigheid bij en legden als eersten een krans aan de voet van het monument. Darna volgden kransleggingen namens vele binnen- en buiten landse organisaties, waaronder het comité chefs van staven, de stichting 1940-1945 en de feder atie van Nederlandse oud strijders. Namens de minister raad legden minister-president Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman en Stemerdink een krans. De koninklijke militaire kapel speelde vervolgens het Wilhelmus, waarna de plechtigheid met een defile langs het monument werd bqploten. PEKING - Op de tweede dag van hun bezoek aan de Volks republiek China maakten prin ses Beatrix en prins Claus giste ren een wandeling door Peking. Tijdens het banket gisteravond in de Chinese hoofdstad ter ge legenheid van het bezoek van het prinselijk paar, hield de Chinese vice-premier Li Hsi- Advertentie) i onverwacht felle toe- Hij zei onder meer dat China dé veiligheidsconferentie van •Helsinki uiterste negatief waardeert wat betreft de doels tellingen die tot de bijeenroe ping van de conferentie leid den. In plaats van "veiligheid en ontspanning" heeft de in Hels inki getekende slotakte het te gendeel opgeleverd, aldus Li Hsi-nien. Het sociaal imperia lisme (het Chinese begrip voor het buitenlandse beleid van Moskou) heeft nadien slechts zijn streven naar agressie en expansie opgevoerd. Li s rede bevatte de al herhaal delijk van Chinese zijde geuite waarschuwing dat West- Prinses Beatrix en prins Claus in bewondering voor een bronzen draak tijdens een wandeling door Peking. Europa beducht moet zijn voor en voorbereid op de Russische hang naar hegemonie en dat het zich niet moet laten misleiden. Begin vorig jaar nog tijdens het bezoek van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken aan China sprak de regering in Peking over diens hoofd heen waarschuwende bewoordingen tot de Westeuropese leiders. Dit keer echter leek Li's taal krachtiger dan ooit. Als reden daarvoor noemde de Chinese vice-premier de moei lijkheden in Zaïre, waar de Sowjet-Unie direct betrokken zou zijn bij de inval van de Ka- tangese gendarmes. De niet- politieke status van de prinses valt daarbij, naar Chinese be grippen, buiten hun politieke steil ingname. Prinses Beatrix ging in haar antwoord niet op de politieke inhoud van Li's toe spraak in. Ze sprak in haar antwoord mede namens prins Claus haar grote dank uit voor de uitnodi ging van de Chinese regering een bezoek aan de Volksrepu bliek te komen brengen. Ze noemde het bezoek een unieke gelegenheid het land te bestu deren "omdat eenmaal te zien beter is dan honderdmaal te ho ren". De prinses zei te hopen dat haar bezoek zal bijdragen aan de verdieping van de Chinees- Nederlandse vriendschap en bracht daarop tenslotte een heildronk uit. Het banket in de grote zaal van het volk werd bijgewoond door ruim 100 gasten, hetgeen vol gens Chinese functionarissen het grote belang weergeeft dat de Chinezen aan het prinselijk bezoek hechten. Haarlemmerstraat 114 Leiden (tegenover donkersteeg) Den Haag - Op veel scholen van voortgezet onderwijs was het de eerste weken na de paasvakantie een ongeregelde boel. Leerlingen van de lagere klassen hadden of ge heel vrij of konden de roosterwijzi- gingen en de vele tussenuren maar moeilijk verwerken. Door K. D. Prins Nog steeds veroorzaakt de afslui ting van het schoolonderzoek grote wanorde in de scholen, alle op drachten van staatssecretaris De Jong ten spijt. Grootste oorzaak van al die perike len vormen de mondelinè tenta mens. Nog steeds zijn er veel on derwijsgevenden (ook wel leerlin gen en ouders), die er voorkeur aan geven de mondelinge tentamens te houden in een gesprek onder zes ogen. Zij stellen het op prijs dat het examen door een bijzitter wordt verslogen. Bij beroepskwesties staan zij dan sterker tegenover eventuele appellanten. Deze manier van examineren kost veel tijd.. Een leraar die twee exa menklassen van 25 leerlingen heeft is hiermee 25 x 20 minuten, paüzes inbegrepen, tien uur zoet. Daar hij ook nog als bijzitter moet fungeren bij zijn collega komt dit neer op on geveer twintig uur. Tijd die in vele gevallen ten koste gaat van de les tijd van de leerlingen uit de lagere klassen. Van hogerhand wordt er voortdu rend op gewezen dat deze wijze van tentamens afnemen niet meer no dig is. Het mag ook anders en het kan ook anders. Niet alleen in kleine scholen, ook in de grotere zijn met een beetje fantasie en goede wil andere wegen mogelijk. Een vervanging voor het monde linge tentamen kan onder meer zijn de spreekbeurt voor de klas. Al op de lagere school worden de leerlin gen daar tegenwoordig in geoe fend. Het gehoor, de klas en de le raar, krijgt na een korte inleiding van tien minuten gelegenheid vra gen te stellen. Motiveren Veel leerkrachten erkennen wel dat deze wijze van tentamens afnemen liet slechter is en organisatorisch minder problemen geeft. Zij dur ven er echter nog niet toe over te gaan omdat zij het dikwijls moeilijk vinden hun cijfer tegenover de ge hele klas te motiveren. Moedige le raren daarentegen durven het aan de klas op te voeden tot mede- beoordelen. Volgens het examenreglement is de examinator de enige die verant woordelijk is voor het cijfer. Bij een appèl kan hij zich nooit beroepen op het mede-oordeel van bijzitter of klas. De rol van de bijzitter bij de tenta mens is dan ook een geheel andere dan die van de gecommitteerde van weleer. Deze had het recht mede te oordelen; ja zelfs in bepaalde geval len gaf zijn oordeel de doorslag. De bijzitter van nu mag alleen fun geren als de schrijver van het „pro tocol". Aan de hand van dit proto col moet de leraar-examinator zijn cijfer bepalen. Het is mooi meege nomen als de bijzitter hetzelfde oordeel heeft, maar invloed op het cijfer mag de bijzitter niet uitoefe- Als andere mogelijkheid kan de le raar ook een gesprek onder vier ogen met zijn leerlingen voeren en dit op de band opnemen. Het grote voordeel is dat de leraar nadat alle leerlingen de revue zijn gepasseerd gemakkelijk vergelijkingen kan maken tussen de vijf van Marcel en de zes van Ingrid. Deze wijze en de spreekbeurt heb ben ook het grote voordeel dat de kandidaten niet alle vakken in een betrekkelijk korte tijd moeten af werken. Leerlingen die bij voorbeeld de drie vreemde talen in het pakket heb ben, houden in de oude situatie tot het laatst de druk twintig Neder landse en driemaal zes buiten landse boeken te moeten kennen. Teveel leerlingen laten het lezen van de literatuur aankomen op de laatste weken. Het wordt da'n- vaak gokken. Zelf bepalen Er zijn scholen waar de leerling zelf mag bepalen wanneer hij zijn mon-, delinge tentamens mag doen. De leraar houdt hiervoor meestal een of twee uren in de week vrij. Een leraar zei hier onlangs over. „Ik heb geen enkel probleem met het mondeling. Voor februari mogen ze intekenen, na die maand maak ik een rooster op. De praktijk is dat ik in maart al door mijn mondelinge examens heen ben." Scholen die het aangedurfd hebben andere wegen te bewandelen erva ren dit meestal als zeer positief. De leerlingen worden „gedwongen" constant en regelmatig te studeren en kunnen ook regelmatig proeven van bekwaamheid afleggen waar door de druk niet tot het eind blijft bestaan. Nu er bij het herexamen geen hernieuwd schoolonderzoek meer zal plaatsvinden is het van het allergrootste belang dat de onder wijsgevenden zich nog meer gaan bezinnen hoe ze het schoolonder zoek zo soepel mogelijk kunnen la ten verlopen. Maar niet alleen de onderwijsge venden zullen zich blijvend moeten bezinnen, ook de mensen van de commissie vaststelling opgaven of de vele adviescommissies leerpla nontwikkeling en al die andere ge zagsdragers die iets met onderwijs en examens te doen hebben. Allen zullen zich blijvend moeten afvra gen wat we aan het doen zijn; zy zullen daarbij goed moeten luiste ren naar de stemmen uit het veld. DEN HAAG - Sterilisatie van vrouwen mag voortaan niet meer in de abortus klinieken. Vanwege de risico's die eraan zijn verbonden is de ingreep (voorlopig) alleen nog maar geoor loofd in de ziekenhuizen. Ëen maatregel van deze strekking is zeer binnenkort van de overheid te verwachten. Een brief aan de kli nieken ligt ter ondertekening klaar op het bureau van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid). Intussen zijn de abortuskliniek van. de Stichting Directe Hulpverlening (NVSH) in Den Haag en de Bloe- menhovekliniek in Heemstede in alle stilte en uit eigen beweging ge stopt met het steriliseren van vrouwen. Dat gebeurde in de Bloemenhove- kliniek na een gesprek met de in specteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland, dokter F. Bie- senbeek. Op de vraag of er sprake is geweest van een ongeluk tijdens een behandeling, zegt dokter Bie- senbeek dat dat zeker niet het geval is geweest. Het bestuur van de Haagse abortuskliniek van de Stichting Directe Hulpverlening zegt dat het tijdelijk stoppen van de sterilisatiepraktijk met op uitnodi ging van de inspectie is. Op onze vraag of er een ongeluk is gebeurd tijdens de behandelingen, reageert bestuursvoorzitter A. W. Hosman: „Roddels. Het heeft niets te maken met ongelukken. Wij stoppen tijde lijk met het steriliseren van vrou wen, omdat de lichamelijke risico's die eraan zijn verbonden groter zijn dan we hadden gedacht. We heb ben nu zelf een studiecommissie ingesteld, die zal onderzoeken wat de risico's van sterilisatie in een kliniek als de onze kunnen zijn. Binnen drie maanden zult u daar meer over horen. Er is geen sprake van dat wij onverantwoórdelijk be zig zijn geweest".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7