Krokodil doet geen kip kwaad als je 'm niet sart "Als ik een leuk staaltje zag, had ik altijd de neiging om te klappen" Wasmachines voor Hillegomse bejaarden De Bintangs weer op bezoek in Madonna Sleutel van kluis lag zo voor het grijpen Beatrix en Claus naar Chinese muur PAGINA '4 STREEK DONDERDAG 5 MEI 1977 Kamervragen over camping Ik had het verwacht. Terwijl een paar maanden geleden al bekend werd, dat Staatsbos beheer had besloten dat de Noordwijkse camping Piet Florisdal per november van dit jaar moet sluiten, komen enkele tweede kamerleden nu pas met hun vragen daarover. Het gaat in dit geval om de he ren Van Kuyen (PPR) en Por- heine (WD) die dezer dagen een aantal vragen zullen voor leggen aan minister v.d. Stee van landbouw en visserij en Crm-staatssecretaris Meyer. Waarom un pas, vragen de Piet Florisdal-kampeerders zich af. Die vraag hebben ze ook voor gelegd aan Warmonder Van Kuyen die daarop antwoordde dat "het een ingewikkelde zaak betrof die eerst terdege bestudeerd moest worden". Wie beweert dat de heren de vragen hebben bewaard om ze te kunnen gebruiken in het sfeervolle politieke steekspeel dat aan de verkiezingen vooraf gaat, heeft het dus mis. Nog even de feiten. Omdat het beleid van Staatsbosbeheer dat erop is gericht in de Noordwijkse noordduinen voortaan alleen maar dagre creatie toe te staan en geen verblijfsrecreatie moet het kampeerterrein Piet Florisdal sluiten. Aanvankelijk was de planning begin april maar na een protestactie van de vaste kampeerders (waarover ik in deze rubriek al eerder schreef) besloot Staatsbosbeheer tot voorlopig uitstel van excecu- tie. Een doorn in het oog van de kampeerders, van wie sommi gen al zo'n 15 jaar daar een plaatsje hebben) was onder meer het feit dat Staatsbosbe heer wel toestaat dat er in het zelfde duingebied een golfclub kan beschikken over een ter rein dat wel twintig keer zo groot is als het kampeerter rein. Daar heeft ook een van de vragen betrekking op. Men wil van beide bewinds lieden weten waarom het 40 ha. grote golfterrein als zoda nig in gebruik mag blijven en het kampeerterrein niet. Aar dig detail daarbij is nog dat de president van de Nederlandse Bank, Jelle Zijlstra, lid is van de Noordwijkse golfclub en daar ook regelmatig met zijn vrouw een balletje slaat. Men kan zich nu de vraag stel len hoe deze kamervragen zouden zij geformuleerd als CDA'er Zijlstra, zoals het ge rucht de ronde heeft gedaan door zijn partij zou zijn aange zocht voor een eventueel minister-president in het ko mende kabinet. Een kandidaat voor het minister presidentschap die in de Noordwijkse duinen wel golf mag spelen terwijl eenvoudige kampeerders in hetzelfde ge bied de laan uit worden ge stuurd. Die confrontatie is uit gebleven. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt,-tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Dat de uit de kluiten gewassen krokodil, die dezer dagen in' hel reptielhuis van het dierenpark Wassenaar dwars door een ruil sprong, daarna niet kaakklap- pend aan de haal is gegaan, heeft directeur-eigenaar Louman niet verrast. "De meeste mensen", zegt hij, "hebben van een kroko dil een heel verkeerde voorstel ling. Zo'n beest is helemaal niet agressief van aard. Zolang je 'm niet sart doet 'ie geen kip kwaad". De groep bezoekers die op het moment van de uitbraak rond- kuierde in het kleine reptielhuis, had daar duidelijk andere ge dachten over. Terwijl de krokodil nog wat stond bij te komen van zijn geslaagde escapade, zochten de meesten met gezwinde spoed een goed heenkomen, intussen schichtig achterom kijkend of "die engerd" reeds de achtervol ging had ingezet. Iedereen ging er vandoor, uitgezonderd twee meisjes die uit angst geen stap meer konden verzetten ook niet toen de met bezems bewapende hoofdverzorgers in het reptiel- huis kwamen toegesneld om de krokodil te bewegen zijn oude stek weer op te zoeken. Louw man: "We hebben de twee naai buiten moeten dragen. Pas daai konden ze zich weer ontspan- De veiligheidsramen in het kro- kodillenverblijf moeten normali ter een druk van 800 kilogram kunnen doorstaan. De krokodil die de ruit aan gruzelementen drukte, woog er slechts 150. Zijn er wellicht verkeerde ramen in gezet? "Dat pertinent niet", zegt Louwman, "vermoedelijk heeft er een zwakke plek ingezeten. Dat kan voor komen. Van te vo ren is zoiets niet te bepalen. Ook al laat ik onze technische dienst regelmatig al ons materiaal con- trpleren. Wat met die krokodil gebeurde is toeval". "Natuurlijk zullen er wel weer zijn die zeggen dat het ons om wat publiciteit te doen was. Maar stunten met een krokodil is dan wel erg onverstandig. Er hoeft maar één keer iets met een be zoeker te gebeuren en je hebt ge lijk de naam van een gevaarlijke dierentuin. Daar passen we voor. We besteden evenveel aandacht aan een veilige constructie van de dierenverblijven als andere die rentuinen. En niet alleen om te voorkomen dat dieren uit hun verblijf ontsnappen. Nee, het mes snijdt aan twee kanten. Het van dalisme in onze dierentuin is zo toegenomen dat we in veel geval len de dieren tegen de mensen in bescherming moeten nemen. Dus steviger traliewerk en in sommige gevallen ballustrades zodat de mensen met hun handen niet bij de dieren kunnen". Een Rotterdams bedrijf heeft gisteren de bejaarden van Hil- legom twee mini-wasmachines en een grote wascombinatie aangeboden. Dat gebeurde naar aanleiding van een gis termorgen in de tuin voor het gemeentehuis gehouden VAR A-radioreportage waarin vooral aandacht werd besteed aan het vuile was-probleem in het bollendorp. Zoals ik begin deze week al schreef, maken plaatselijke bejaardenbonden zich ernstig zorgen over de vuile was van veel van hun leden, sinds kortgeleden de laatste wassalon in het dorp de deuren sloot, omdat rendabel draaien geen haalbare kaart was. Burgemeester Van Niekerk en het raadslid De Vree hebben zich in de afgelopen weken persoonlijk ingezet voor /iet vinden van een oplossing voor het ongemak. Beiden tot nu toe zonder al teveel resultaat. Een gevolg van de radiorepor tage was ook dat burgemeester Niekerk beloofde vandaag rond de tafel te gaan zitten met dorpsgenoot Mathot, secretaris van de landelijke vereniging van wassalonexploitanten. Zij zullen bekijken of er toch iets in het dorp op poten kan worden gezet. Lukt dat niet dan over wegen de Hillegomse bejaar denbonden zelf initiatieven te gaan ontplooien. De heer Seeg- ers, voorzitter van de algemene bejaardenbond: "We zullen dan proberen ergens centraal in het dorp een leegstaand pandje te huren waarin we dan wat wasmachines plaatsen. Er zijn er ons al een paar in het vooruit zicht gesteld, dus veel hoeft dat niet te kosten". Burgemeester Van Niekerk toonde zich gisteren niet erg en thousiast ovqr een dergelijk in itiatief. Hij zei mij: "Niet alleen bejaarden in Hillegom zitten met hun vuile was, ook veel jon geren. Daar moet ook rekening mee worden gehouden. De be jaarden moeten niet al te hard van stapel lopenI k geloof dat er op korte termijn wel iets posi tiefs voor ze uit de bus kan rol len Henk van der Velde (Koudekerk) stopt als waterpolo-arbiter KOUDEKERK - Eigenlijk had hij liefst AZC-Neptunus/Arnhem als afscheids- wedstrijd gehad. Om verschillende redenen. De landelijke scheidsrechterscom- missie wilde daar onder leiding van Wil Goose echter niet van weten. Daarom floot Henk van der Velde uit Koudekerk HZC/De Robben-PSV op de laatste competi tiedag. Het eindsignaal klonk voor hem, wegens het bereiken van de pehsioenge- rechtigde leeftijd (55) als waterpoloscheidsrechter, derhalve in Hilversum. Scheidsrechter zijn in de hui dige tijd lijkt geen eenvoudige zaak. Vooral voetbalarbiters moeten het veelvuldig ontgel den. Hoe ligt dat bij waterpo- "Ik hoef nog niet te stoppen, want in december wordt ik pas 55. Maar om halverwege een seizoen te stoppen, zie ik niet zitten. Daarom is het nu mooi geweest", aldus Henk van der Velde op een late morgen in een nog verlaten Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk, waar hij als chef-badmeester aan het begin van een druk zo merseizoen terugkijkt op een 35-jarige carrière als polo arbiter. "Ik heb dit laatste jaar, zeg maar, een afscheidstoernooi gemaakt. Alle clubs uit de hoofdklasse heb ik gefloten, op Neptunus na. En geen enkele club ging voorbij aan het feit dat dit m'n laatste seizoen was. Daarom had ik AZC tegen Nep tunus als laatste wedstrijd wil len fluiten. Dat had mooi ge weest, een kampioenswedstrijd in een uitverkocht zwembad tot slot. Bovendien had ik Hans 't Hart - hij is ook scheidsrechter en ik ben z'n mentor - na afloop m'n fluit willen geven". Henk van der Velde slikt z'n te leurstelling ogenschijnlijk ge makkelijk weg. Ook al had hij het even kwaad toen Goose hem de krant onder ogen scheef, waarin hij door De Meeuwen na het duel tegen AZC in Alphen voor "thuisflui- ter" werd uitgemaakt. De lande lijke scheidsrechterscommissie ging, om de schijn te vermijden, aan het afscheidsverzoek van Van der Velde voorbij. De Kou- dekerker mocht naar Hilver sum, waar Robben-voorzitter Henny Keetelaar hem een zilve ren inscriptie en (glimlachend) een fles cognac aanbood. Petten "Ik geloof niet dat er een scheidsrechter is die 'n ploeg moedwillig bevoordeelt. Als ik AZC fluit, zegt het mij geen donder of Buunk of iemand an ders een overtreding maakt. Je fluit gewoon. Je bent zo intens met een wedstrijd bezig, dat je niet ziet wie een overtreding maakt. Je ziet alleen die petten door het water gaan", reageert Van der Velde af. Vijf-en-dertig jaar geleden be gon de vroegere NS-machinist (27 jaar lang), die voor z'n over stap naar het Koudekerkse zwembad de helft van z'n salaris inleverde ("nooit geen spijt van gehad; ik ben hier pas echt gaan leven"), aan z'n scheidsrech- tersloopbaan. Bij het Utrechtse DKR, waar hij toen zelf ook speelde. Vrij snel stootte hij door naar de top, ook al omdat de toenmalige competitieleider vlak naast hem kwam Zijn wedstrijden werden afge stemd op de treindiensten, zo dat het aantal gefloten weds trijden snel groeide. "Vroeger was het natuurlijk heel anders. In die tijd stond je - er was wel een wintercompetitie, maar die telde nooit voor promotie - op de badmeestershokjes te scheidsrechteren. Zaéalig, was dat. In Utrecht had je toen al veel toeschouwers. Watje nu in Alphen meemaakt, is echter ongelooflijk. Na de oorlog is het allemaal vervaagd". "Hé, badmééster"! De populaire Koudekerker ("Als ik' met de burgemeester samen door het dorp loop, is het "Hé, badmééstergroeide uit tot een van Nederlands toparbi- ters die op de internationale lijst kwam. Hij kan ook best een vergelijking met andere tijden maken. "In m'n begintijd was het altijd, ik ga even fluiten. Nu ben je een hele middag bezig met je voorbereiding op een wedstrijd, anders kom je er niet meer. De instelling van spelers en scheidsrechter is ook anders geworden. Beter, er is meer pit in gekomen. In het spel en de regels vind je dat terug. Voor heen lag je bij iedere overtre ding stil. Nu gaat het snel ver der. Je Zweet dan ook als een paard als je gefloten hebt. Die (geestelijke) voorbereiding moet goed zijn. Als ik thuis ben, neem ik veel rust, ga ik liggen lezen. Minstens een half uur voor de wedstrijd ben ik aanwe zig, om de sfeer van de weds trijd te proeven". lo? Hoger Van der Velde: "Bij waterpolo grip tussen spelers en scheids rechter ligt hoger. Toch blijft het voor een scheidsrechter moeilijk. Wij hebben de grote moeilijkheid dat je niet alles kunt zien. De bewegingen on der water kun je niet altijd controleren. Daarom heeft ie dere topscheidsrechter zelf ge speeld. Uit de bewegingen van 'n speler moet je in eenhonder dste seconde kunnen conclu deren wat er gebeurt". Dat een wedstrijd ook wel eens uit de hand kan lopen, weet de Koudekerker dan ook best. Eén dergelijke herinnering bewaart hij aan de in Boeka rest door hem geloten landen- wedstrijd tussen Roemenië en Hongarije. "Die wedstrijd heb ik moeten staken. Er was geen speler meer in het water over. Nou ja, nog 3 Roemenen en 2 Hongaren. Dat ging toen vre selijk hard. Die Hongaren wil den ook niet verder meer spe len. Bij die Oost-Europese ploegen heb je een aparte men taliteit, daar wist ik toen niets van. Vreselijk, wat een weds trijd was dat. Dat was vijftien jaar terug, toen er nog 2x10 minuten gespeeld werd". Toch lijn er ook leuke herinne ringen uit die tijd. Luister naar Henk van der Velde: "Er zit in Roemenië altijd veel publiek. Bij het voorstellen van de ploegen hadden de Nederlan- derse spelers in de gaten ge kregen dat nummer tien in het Roemeens "zetje" was. Prompt gebeurde het dat Henk van Alst tijdens het voorstellen door z'n ploeggenoten in het water werd geduwd. Dat moest ik gaan uitleggen, want daar begrepen ze niets van. Na die uitleg volgde er een staande ovatie". Henk van der Velde in actie Hoogtepunt De leukste ervaring voor Van der Velde was echter de lande- nontmoeting tussen Oost- Duitsland en Rusland, die hij in Karl Marxstad floot. "Dat was voor mij het hoogtepunt. Die wedstrijd liep lekker en na afloop kwamen beide ploegen me complimenteren. Dat ge beurt niet zo vaak. Ik verwerk een wedstrijd ook altijd op de terugweg in de auto. Toen niet, dat was zalig verlopen". Henk van der Velde stopt. Zo hier en daar werkt hij nog wat toernooitjes en wedstrijdjes af, maar het grote werk ligt achter hem. Heeft hij moeite om te stoppen? „Weet ik niet. Ik ben vrij conse quent. Ik ben gestopt met ro ken, dan is het ook af! Nu ga ik lekker kijken. Ik heb tegen m'n vrouw gezegd: ik geloof dat er een druk van me afgevallen is. Als voorzitter van de scheids rechterscommissie in de kring Gouwe/Rijnstreek zie ik een nieuwe hobby zitten. Want ik doe niet iets half. Het fluiten heb ik altijd graag gedaan en daarom zal ik het toch wel mis sen, dat leuke internationale contact bijvoorbeeld. Ik kan zo naar Parijs of Boekarest toe. Als ik in Sofia een hotel zou nemen, zouden ze me dat kwalijk ne men. (stilte). Als AZC of Zijl thuis speelt, ga ik kijken. Dan kan ik eindelijk genieten van een wedstrijd. Want als ik eens een leuk staaltje zag, had ik al tijd de neiging om te klap pen ALPHEN AAN DEN RIJN - Jongerencentrum Madonna krijgt zaterdag "The Bintangs" weer eens op bezoek. Een voor de trouwe bezoekers van Madonna bepaald geen onbekende popformatie. De successen van de vorige drie optredens hebben meegewerkt aan het besluit om de groep voor de vierde maal naar Madonna te halen. Voor wie die optredens gemist heeft: The Bintangs" produceren een ritmisch, swingend geluid en zijn daarbij onder meer geïnspireerd door The Stones. Extra voordeel is dan nog dat The Bintangs er om bekend staan dat hun live-optredens nog beter uit de verf komen dan studio-opnamen. The Bintangs zijn zaterdag vanaf 20.00 uur te horen in Madonna. Boskoper beboet voor inbraak in raadhuis BOSKOOP - Om zijn doel te berei ken moest een twintigjarige boom kweker uit Boskoop wel halsbre kende toeren verrichten. Toen hij op de gedachte kwam eens in te breken in het raadhuis kwam hij eerst terecht in de woning van de bode. Daar had hij echter niets te zoeken. Dus werd er een andere toegang tot het gemeentehuis ge zocht. En die werd gevonden. Een schuifraam, dat vrij gemakkelijk open ging, verleende hem tenslotte toegang tot de gewenste ruimte. Binnen werd hem alles op een pre senteerblaadje aangeboden. Pas poorten, andere waardevolle spul letjes plus een geldbedrag van veer tienhonderd gulden lag eigenlijk zo maar voor het grijpen. Dit kwam omdat hij de kluis zo maar voor het openen had. De sleutel vond hij in een bakje. Eraan was een kaartje bevestigd met de woorden "grote kluis". Gemakkelijker kon het dus niet. De waardevolle spulletjes spraken hem niet zo aan, het geld wel. Dat nam hij dan ook prompt mee. Negen dagen na zijn daad had de politie hem opgespoord. En daar voor moest hij zich nu verantwoor den voor de Haagse politierechter. Daar vertelde de kweker dat hij zonder werk was en dat dit hem er toe had gebracht te gaan inbreken. Hij wilde geen sociale uitkering maar proberen zichzelf te redden. "Op die manier was dat wel ver keerd", hield de rechter hem voor. De officier van justitie sprak van een "vreemde sprong". Omdat de Boskoper nooit tevoren was ver oordeeld en de schade inmiddels had vergoed, wilde hij volstaan met een geldboete van driehonderd ZOETERWOUDE - Evenals vo rig jaar organiseert de Commissie Herstel Dorpskerk een perkplan- tenmarkt en wel op zaterdag 7 mei a.s. van 9.00 tot 18.00 uur bij het ge bouw "Ons Huis" aan het Kosters pad. Binnenkort zullen de herstelwerk zaamheden aan het dak en muren van dit oorspronkelijk 13e eeuwsw monument aanvangen. De eigen bijdrage van 30.000.- 10 van de kosten, is nog niet geheel bijeen. Met de aktie van a.s. zaterdag hoop men een stuk in de goede richting te komen. gulden en voorwaardelijk vier we ken gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. Daartoe veroor deelde de rechter. Marco Bakker vrijdag toch in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Ope razanger Marco Bakker komt vrij dag toch naar Alphen aan den Rijn. Hoewel zijn komst - vrijwel recht streeks uit Tokio - lange tijd onze ker is geweest, staat zijn aanwezig heid vrijdag in De Bron nu wel vast. De internationaal bekende opera zanger maakt op de bijeenkomst van "Ontmoeting '76" deel uit van een gemeleerd gezelschap. "Ont moeting '76" heeft voor deze avond onder meer Patricia Paay Spooky Sue, Wieteke van Dort, de Per- muda Maluku Group en The Blue Diamonds gecontractueerd. De presentatie is in handen van disc- jockey Krijn Torringa. Zoals bekend beoogt de werkgroep "Ontmoeting '76" met deze avond het wederzijds begrip tussen Zuid-Molukkers en overige Alphe- naren te verbeteren. De avond in De Bron begint om 20.30 uur. (Toe gangsprijzen f 10 en f 12,50, respec tievelijk in de voorverkoop en aan de zaal). PEKING (ANP) - Aan het begin van een dag met een druk pro gramma hebben prinses Beatrix en prins Claus vanmorgen een bezoek gebracht aan de Chinese muur en de Ming-graven. De tocht naar de grote muur, 80 km ten noordwesten van de hoofdstad Peking, werd gemaakt per auto door het chaotische Chinese ver keer. De grote muur loopt van Sjanhaikoean in het oosten van het land naar Tsjiayoekoean in het wes ten van de volksrepubliek. Volgens de Chinese opgaven bedraagt de to tale lengte 6000 km, hoewel in wes terse schattingen wordt gesproken van ongeveer 4000 km. Vervolgens reed het prinselijk paar naar de Ming-graven, op ongeveer 50 km ten noorden van Peking. In deze Ming-graven, bestaande uit 13 tomben, liggen de resten van even- zovele keizers van de Ming- dynastie (1368-1644). Tot nu toe zijn nog maar enkele van deze graven door de Chinezen geopend. De overige zijn nog verborgen achter vele meters dik metselwerk. Uit de geopende graven zijn uiterst waar devolle artikelen van goud, zilver en jade tevoorschijn gekomen, evenals prachtig porcelein, zijden stoffen en andere kleding. Een deel hiervan is door de Chinezen in twee aparte zalen tentoongesteld. Het bezoek van Beatrix en Claus aan de Chinese volksrepubliek wordt nog steeds door de Pekingse pers met veel aandacht begeleid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4