Verschillen tussen Noord- en Zuid- Vietnam nog enorm Nog verzet in Vietnam om de vrije ontplooiing van de mens' Doe-het-zeif maatschappij DONDERDAG 5 MEI 1977 Een regering regeert» nu over wat een Noord- en Zuid- Vietnam was, en een enkele vlag symboliseert de hereni ging tussen de twee delen van het land. Toch zijn er precies twee jaar na het beëindigen van de oorlog nog enorme verschillen te constateren tussen noord en zuid, vooral in de economie, de levensomstandigheden en levenswijzen. Wanneer men de 1500 kilometer van Hanoi naar Saigon aflegt, blijkt duidelijk dat in het noor den een nog Spartaanse levens wijze bestaat, terwijl men in het zuiden, waar onder het vrije- marktsysteem voedsel en ge bruikswaren ruim voorhanden zijn, kan spreken van een zekere mate van welvaart. Niettemin zijn de uiterlijke tekenen van hereniging overal te zien. De rode vlag met zijn gouden ster in het midden wappert boven Ho- Ts.ii-Minh-stad, zoals de commu nisten Saigon hebben omge doopt. Het portret van Ho Tsji Minh, de voormalige Noordvietnamese leider, hangt boven de ingang van hetonafhankelijkheidspaleis, dat eens het hoofdkwartier was van de Zuidvietnamese presidenten. De herenigingsspoorweg is vol tooid en twee keer per week rijden er treinen tussen Hanoi, de hoofdstad van het land, en Sai gon. Ook van autoweg 1, de ver bindingsweg tussen de twee voornaamste steden, wordt druk gebruik gemaakt. De gedemilitariseerde zone op de 17de breedtegraad is niet langer de scheidingslijn tussen noord en zuid, maar zodra mep die via de brug over de Ben Hai rivier pas seert, ziet men het verschil over duidelijk. Bedrijvigheid Op autoweg 1 zie je 675 km lang niets dan een enorme bedrijvig heid. Overal zijn vrachtwagens van Russische en Chinese make- »- lij te zien, volgeladen met bouw- materialen bestemd voor werk- S zaamheden in het kader van de wederopbouw. Vrouwen met strooien hoeden op breken stenen met hun handen om de door bommen bescha digde weg mee te repareren. Ook y alle bruggen zijn vernield tijdens Amerikaanse bombardementen. Sommige zijn op geïmprovi seerde manier hersteld, waar dat f"' niet gebeurd is wordt gebruik gemaakt van pontonbruggen. Mannen en vrouwen werken door tot na de duisternis valt. Er wor den kanalen en dijken aange legd, en natuurlijk moet ook de oogst nog worden binnenge haald. Op de schólen werkt men met. drie elkaar afwisselende groepen leerlingen. Ten zuiden van de gedemilitari seerde zone is het niet anders. In Hoeé, vroeger de keizerlijke hoofdstad, en tijdens de oorlog het hoofdkwartier van de Zuid vietnamese mariniers, is een heel verschillend stadsbeeld te zien: op de markten zijn horloges, zon- nebrillen, televisie-apparaten en stereo-installaties te koop. Er zijn bedelaars, en de marktkramen liggen vol groenten en fruit, iets dat je in het noorden niet tegen komt. Grote droogte Hoeé is de eerste grote stad ten zui den van de oude gedemilitari- seerde zone. Ook is het de laatste stad op de grote weg waar nog Noordvietnamees geld wordt ge accepteerd. De Zuidvietnamese geldeenheid, de Dong, is twee keer zoveel waard als de noord elijke Dong, wanneer er tenmin ste gewisseld wordt tegen Ame rikaanse dollars. Het noorden is geteisterd door een grote droogte en ongewoon koud weer, waardoor er een tekort van 1,2 miljoen ton in de voedselpro- duktie is ontstaan. In de staatswinkels wordt rijst ge mengd met mais. De rijst wordt gerantsoeneerd. Men krijgt on geveer 25 tot 30 pond per maand, maar fabriekarbeiders en men sen die zwaar lichamelijk werk doen, krijgen meer. Op de markt wordt ook rijst verkocht, als het er is, maar wel tegen het dubbele van de gangbare prijs in de staatswinkels, die ongeveer an derhalve gulden (60 am. cents) per kilo bedraagt. In het zuiden wordt de handel in rijst 'nog steeds gedreven door Chinezen in het Cholon-district van Saigon. Zij kopen het in van boeren in de vruchtbare Mekong Delta tegen een hogere prijs dan de regering biedt, en verkopen het tegen nog hogere, opge voerde zwarte-marktprijzen. Buurtcomités De communisten beginnen het vrije-marktsysteëm in het zuiden geleidelijk aan tegen te werken, hoewel de leider van een Noord vietnamese politieke groepering voorspeld heeft dat het al over drie of vier jaar helemaal niet meer zal bestaan. De communisten proberen lang zaam aan hun politieke invloed in het zuiden te vergroten. In alle grote steden en plaatsen worden buurtcomités gevormd. Deze worden door de zuiderlingen .straatguerrilla's" genoemd, en zij zijn verantwoordelijk voor van alles en nog wat, van onderwijs- werkzaamheden tot stadsreini ging, voedseldistributie, veilig heid en het aangeven van ern stige misdaden en anti communistische politieke activi teiten toe. Tot dusver hebben de communis ten nog geen poging gedaan de boerderijen in het zuiden tot col lectief bezit te maken of mensen te dwingen naar onderbevolkte en onderontwikkelde gebieden te verhuizen om daar de econo mie te bevorderen. „Ze hebben gekozen voor niet- gewelddadigheid", zo wordt ge zegd. „Ze hebben hun les geleerd in 1954-55 toen duizenden Noordvietnamezen werden ge dood omdat zij zich verzetten te gen nationalisering". Door Peter O'Loughlin Zowel in het noorden als in het 2 den is de regering bezig economische zones te bevolken. De bevolking van Saigon, die aan het eind van de oorlog geschat werd op 4 miljoen, is verminderd met 500.000 inwoners, en het streefgetal bedraagt slechts 1,5 miljoen. Functionarissen in Hanoi, die naar de nieuwe zones zijn geweest, zeggen dat de regering mensen kan dwingen te verhuizen door geen gesubsidieerde rijst meer te geven aan werklozen. „Als je geen werk hebt en je wilt toch eten, moet je naar een nieuwe economische zone gaan en er voor werken", aldus de functionarissen. „Ze zorgen voor vervoer, zaden, gereedschappen, bouwmaterialen en een voorraad rijst tot de eerste oogst binnen is. De mensen kunnen extra verdie nen door ook particuliere stukjes te verbouwen. Verder wordt de landbouw door coöperatieven bedreven". Uit betrouwbare bron is vernomen dat sinds het begin van dit pro gramma om de economie te be- vorderen in de herfst van 1975, 400.000 mensen in het zuiden zich economische distric ten hebben gevestigd. Hoeveel mensen, dit in het noorden heb ben gedaan is niet bekend, maar de regering in Hanoi wil 900.000 mensen uit de delta van de Rode Rivier naar elders laten verhui zen, en in 1980 zullen 10 miljoen Vietnamezen de nu nog onder ontwikkelde gebieden bewonen. Men schat dat er nog tussen de 60.000 en 10.000 Zuidvietnamese soldaten, functionarissen, politi ci", zakenmensen en andere anti communisten worden vastge houden in „heropvoedingskam pen". Hulp uit het buitenland door de communisten in het noorden komt uit de. Sowjet-Unie en de Oostbloklanden. Intussen is Saigon in het zuiden een nog even drukke stad als voor de communistische overwinning, toen de Amerikanen met hun geld en kooplust verdreven wer den. Zo rijden de mensen in Saigon nog rond op motortjes en scooters, terwijl in Hanoi het belangrijkste vervoermiddel de fiets is. De Zuidvietnamezen praten verder niet graag over de politieke situa tie. Reizigers krijgen de indruk dat de Zuidvietnamezen zich als tweederangs-burgers beschou wen, die onder de Noordvietna- komen. 1 Ho Tsji Minh hangt boven de ingang Zuidvietnamese presidenten. Mijn bijdrage verschijnt op 5 mei: de. dag van Europa. Dezer dagen was in Utrecht daarover een forum van de Europese Beweging. Een goede zaak, waaraan ik met genoegen deel nam. Daarbij werd aandacht gevraagd voor de hoofdstukken gewijd aan Europa in de diverse politieke programma's voor de nationale verkiezingen op 25 mei. Eén van de eerste vragen aan het forum was of wij het eens waren met Ed van Thijn (PvdA). Deze had gezegd dat de ko mende verkiezingen in 1978 van een Europees Parlement mis schien nog wel belangrijker zijn dan de nationale verkiezingen op 25 mei. Ik meen, dat natio nale verkiezingen belangrijk zijn, maar dat daarbij Europa niet vergeten moet worden. En dan is er over dat Europa en de houding van de politieke parti jen hier wel iets te zeggen. De PvdA heeft de neiging haar dogmatische socialistische houding op te dringen aan de partners in de EG. Daarbij ont ziet zij zich niet één van de pei lers van het EG-verdrag, de vrije uitwisseling van kapitaal, aan te tasten. Haar houding is ook een beetje (daar is grote discussie over gaande binnen de PvdA): als de EG er volledig zal komen, zal er toch wel een EG naar ons model moeten zijn. Die houding neemt de WD niet in haar program voor 25 mei. Zij onderstreept het belang van de uitbouw van de Economische Gemeenschap. Zij vindt ook, dat allerlei experimenten hier, in de richting van meer beheer sing door de overheid van het bedrijfsleven, weinig kans ma ken bij de EG-partners. En dat moet dan de reden zijn om, ge zien het belang van internatio nale samenwerking op het ter rein van de economische poli tiek in Nederland, met die ex perimenten extra voorzichtig te zijn. In dat verband vermeldde ik al in een vorige bijdrage de moei lijkheden die ontstaan zijn tus sen de EG en de Nederlandse regering over de wet Investe ringsrekening die met die be heersing gaat experimenteren. Door mr. F. Portheine lid VVD-fractie Tweede Kamer Vorderingen Overigens ben ik blij dat de fe deratie van liberale partijen in de EG zulke goede vorderingen maakt om met een gemee nschappelijk program voor de Europese verkiezingen te ko men. Gelukkig is ook, dat glo baal gezien, de WD-wensen voor het Nederlandse beleid in dit internationale beleid tot gelding komen. Op genoemd forum werd ook de vraag gesteld: hoe moet het nu in de toekomst met de Raad van Europa. Voor dat parle mentaire orgaan dat 19 landen van Europa omvat, binnenkort wellicht versterkt met parle mentariërs uit Spanje, worden geen verkiezingen georgani seerd. Desondanks blijft hij zijn zeer belangrijke taak houden, juist als brug tussen de 9 landen van de EG en de 10(11?) andere Eu ropese landen. Ter gelegenheid van de Euro padag heeft de liberale fractie in de Raad van Europa een verkla ring uitgegeven. Hierin' staat nog eens duidelijk wat de libe ralen hier en in andere landen bijzonder interesseert: nl. de milieuproblemen, de culturele ontwikkeling, de mensenrech ten en de strijd tegen het terro risme. Over dat laatste heeft zojuist de Raad van Europa een conventie opgesteld die ons parlement hopelijk snel zal aanvaarden. Het valt op dat er in Europa veel gemeenschappelijke grenspo- blematiek is. Ik doel daarbij op de planning van allerlei belang rijke zaken, die voor veel landen van belang zijn. Het grote voor beeld is de Rijnconventie. Het vervuilingsproces van de Rijn, ook voor onze regio van belang, kan men slechts oplossen met alle betrokken landen, en die zitten samen alleen maar in de Raad van Europa. Kerncentrales meenschappelijke grenspro- blematiek. Een voorbeeld, maar dan binnen de EG, is'het merk waardige feit dat Nederland geen kerncentrales bouwt, maar in België wordt vlak over de grens een groot vermogen aan kernenergie neergezet. Dat betekent dat het niet-bouwen van kerncentrales nog geen op lossing van de problemen is. Dat wordt in de verkiezingen teveel vergeten. Vorige keer zei ik dat de echte nationale problematiek te weinig door de andere partijen werd besproken. Daar is nu nog weinig verandering in geko men. Ik heb In deze kolom die speerpunten in het nationale beleid m.n. werkloosheid en in vesteringen voortdurend bijge houden. Daarom leek het mij goed juist te vermelden hoezeer ook de andere problemen de WD en de met haar verbonden liberale partijen in groter Europees ver band, aangaan. Want ik blijf er bij: het gaat bij de verkiezingen 'erom dat de mens zich zoveel mogelijk zelf kan ontplooien. Daarvoor zullen de liberalen in nationaal en, daarmee essen tieel verbonden, Europees ver- band^blijven opkomen. HANOIVIETNAM (AP) - Twee jaar na het einde van de oorlog in Vietnam leeft de bevolking van Hanoi nog in een doe-het-zelf- maatschappij waar niets ver spild schijnt te worden en zeker geen tijd. De scholen hebben drie lesperiodes per dag. De fabrieken draaien dag en nacht door. Aanplakbil jetten die de bevolking vroeger opdroeaen de Amerikanen te ver slaan aoen nu een beroep om de produktie van vis, vlees, rijst en groenten te verhogen. Een zakenman zei dat een hogere functionaris onlangs tegen hem gezegd heeft: ,fJog maar een paar jaar en we kunnen het land weer op gaan bouwen. Nog een paar jaar en het volk zal beloond wor den. Iedereen moet nieuwe potten en pannen hebben, een fiets, een polshorloge en televisie". Vergeleken met Saigon met haar fietsen auto's, scooters, bars, ca fe's en vrije markten lijkt Hanoi een provinciestad. Het enige openbare vervoer bestaat uit een roodwitte tram met drie wagens die de stad doorkruist. Fabrieken hebben hun eigen Rus sische „Paz" bussen. Er zijn geen taxi's en de weinige fiets-taxi's zijn alleen bestemd voor „zeer zwaar beladen Vietnamezen". Bijna iedereen rijdt opfietsen - zelfs buitenlandse diplomaten die een diplomatcnplaat op hun fiets moeten hebben. Russen,Cubanen, Chinezen en Polen fietsen ook. Fiets De meeste fietsen zijn van Russische of Chinese makelij. Het gewone Franse deluxe model veroorzaakt al gauw een oploopje van bewon deraars. De enige particuliere auto's behoren toe aan buiten landers. Er is een groeiend aantal motorfietsen, die in 1975 tegelij kertijd met Zuid-Vietnam wer den „bevrijd". De fiets is zo'n belangrijk voorwerp in Vietnam dat haar rol bij de be voorrading van het leger tijdens de oorlog herdacht wordt in een museumReparatie-inrichtingen met luchtpompen en lekkebanden service zijn net zo talrijk als ben zinestations in andere landen. Een AP-correspondent die de Vietnam- oorlog versloeg is kortgeleden als toerist naar Hanoi geweest, nu de hoofdstad van het herenigde Vietnam. Hij maakte zichzelf bij de visa-controle en ter plaatse bekend als een nieuwscorrespondent. Hij kreeg toe stemming om zich vrijelijk in de stad te be wegen en doet in dit verhaal verslag van wat hij zag. Door Peter O'Loughlin De berijders beveiligen hun fietsen altijd met hangsloten omdat ze een waarde van ongeveer 70 dol lar vertegenwoordigen en tot de weinige dingen behoren die ooit gestolen worden. De herinneringen aan de oorlog verdwijnen. De bunkers en schuilkelders rond het „meer van het teruggegeven zwaard" heeft men vol laten lopen. Jonge vrou wen gooien de Ho Tsji Minh- sandalen gemaakt van versleten fietsbanden weg en dragen schoenen met hakken Zij danken de zakkige, olijfkleurige oorlogs uniformen af en dragen ge kleurde bloesjes. Enkelen gebrui ken lippenstift en oogschaduw maar de Oa dai, de vliesdunne tuniek met splitten opzij die over de pantalon gedragen wordt, wordt nog bewaard voor speciale gelegenheden omdat kleding schaars is en onder de distributie valt. De mensen doen geen nieuwe vul lingen meer in hun balpennen en inwoners zeggen dat de voorra den in het warenhuisvan de regering, dat eens beheerd werd door de Fransen, aanzienlijk in kwaliteit en kwantiteit zijn toe genomen. De grootste drukte heerste onlangs op de afdeling fietsbanden van het warenhuis maar op de afdelingen potten en pannen, kinderkleding en linge rie was het ook druk. Tekort Het leven mag dan beter worden voor de 1 miljoen inwoners van Hanoi maar gemakkelijk is het nog niet. Er is een tekort aan voedsel en er is weinig variatie. Rijst en vlees kunnen alleen met bonnen worden gekocht. De huisvesting is erg beperkt. Per inwoner is ongeveer tien vier kante meter woonruimte beschik baar, terwijl dit in Moskou, dat als een van de dichtstbevolkte steden van de wereld wordt be schouwd, ongeveer 22 m2 is. Tengevolge van de woningnood wonen en werken vele diplomaten in het voormalige Thong Nhat ho tel, dat in de Franse tijd bekend stond als de metropool. De kamers hebben hoge plafonds, badkamers met enorme Hon gaarse heetwater systemen, bi dets, maar geen toiletten. De kin deren rijden in de gangen op hun driewielertjes omdat zij nergens anders kunnen spelen. De diplomaten hebben apparte menten aangeboden gekregen in een arbeider sbuurt-in- ontwikkeling aan de rand van de stad. Veel van hen hebben het ech ter afgeslagen omdat de appar tementen slechts één kamer bevat ten met een aparte keuken, lage plafonds hebben en een kleine badkamer. Van een ambassade wonen zeven mensen in één ap partement. Er is geen onderwijs voor kinderen van diplomaten behalve voor Russen en Cubanen, die hun eigen scholen hebben. Diplomaten schatten dat er 2000 Russen in Vietnam zijn. Velen van hen worden aangetroffen in het nieuwe, door Cubanen ge bouwde, Thang Loi hotel met 160 kamers, waar zij fessen Vietna mese wodka aan de bar bestellen. WASHINGTON (AP) - Uit Ameri kaanse regeringskringen is ver nomen dat twee jaar na de com munistische ^overname van de macht in Zuid-Vietnam er nog steeds op kleine schaal verzet wordt geleverd door voormalige Zuidvietnamese soldaten en an dere verzetsstrijders. Volgens dezelfde kringen is het nog slechts een kwestie van tijd voor het communistische Vietnamese leger, dat in sommige gevallen gebruik maakt van buitgemaakt Amerikaans materieel, het gewa pende verzet uitschakelt. "Het zal in de komende paar jaar nog wel voortwoekeren," zei een Amerikaanse functionaris, "maar het zal langzamerhand ver dwijnen. Het verzet is ongecoör dineerd en wordt van buitenaf niet materieel gesteund." De verzetsstrijders krijgen klaar blijkelijk weinig actieve mede werking van de Zuidvietnamese bevolking, die wordt gekens chetst als onderworpen, maar haatdragend ten opzichte van de noorderlingen "die als overwin naars optreden". Vorige week was het twee jaar ge leden dat de communisten de macht in Zuid-Vietnam overna men, maar Amerikaanse specia listen inzake Zuidoost-Azië zeg gen dat ze nog steeds rapporten krijgen over de toestand in het land. Ze weigeren hun bron te "Het verzet stoort de communisti sche autoriteiten nog steeds," al dus een regeringsfunctionaris. - Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Door Fred Hoffman Verzetshaarden Hij sprak over verzetshaarden m de centrale hooglanden, in de Me kong Delta, langs de Cambod jaanse grens bij Bien Hoa ten noorden van Saigon bij Xuan Loc ten noordoosten van Saigon, rondom Dalat en in Phan Thiet langs de zuidkust van de Chinese Onder de verzetsstrijders zouden zich voormalige Zuidvietnamese parachutisten, mariniers en sol daten van het leger bevinden, terwijl ook leden van de militante Cao Dai-sekte en leden van de Montagnard-stam het het Noord vietnamese leger lastig maken. "Er zijn geen betrouwbare cijfers over de grootte van het verzet", aldus functionarissen, "maar hun activiteit 'is zodanig dat de Noordvietnamezen genoodzaakt zijn tegen-acties te ondernemen, die doen denken aan die welke door de Amerikaanse en Zuid vietnamese troepen tegen de Vietcong werden uitgevoerd. De verzetsstrijders doen dezelfde dingen als de Vietcong placht te doen," zei een Amerikaanse des kundige. Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie hebben de Noordvietnamezen twee jaar ge leden voor ongeveer 2 miljard dollar aan bruikbare wapens en ander militair materiaal buitge maakt op de Zuidvietnamezen. Maar Amerikaanse deskundigen geloven dat veel van het mate rieel iniet langer doeltreffend is vanwege ontbrekende onderde len. Beweringen Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zeggen geen aanleiding te zien om beweringen van enkele Zuidoost-aziatische landen te steunen volgens welke de com munistische Vietnamezen de buitgemaakte wapens naar communistische opstandelingen in Thailand, Maleisië en Indone sië zouden hebben doorgespeeld. 'Het Noordvietnamese leger is niet gedemobiliseerd," wordt in Amerikaanse kringen gezegd, "maar is met 24 tot 25 divisies op volledige oorlogssterkte geble ven. Een aantal van de divisies is weer naar het noorden gegaan, maar de meeste zijn in het zuiden gebleven zowel om veiligheids redenen als ter assistentie bij de economische heropbouw." In Saigon en elders zouden de nieuwe leiders "de duimschroe ven aanhalen" jegens de activitei ten van mogelijke politieke dis sidenten onder de boeddhisten, rooms-katholieken en leden van de religieuze secte Hoa Hoa. Naar Amerikaanse schattingen zouden 50.000 Zuidvietnamezen, voornamelijk burgerfunctiona rissen en militaire officieren van het verslagen regime in "herop voedingskampen" worden vast gehouden. "We geloven dat sommigen daar tot hun dood zul len blijven", aldus een Ameri kaanse functionaris. De uittocht van Zuidvietnamezen is voornamelijk verminderd, voornamelijk doordat de com munistische regering de be schikbaarheid van benzine voor gemotoriseerde vaartuigen sterk beperkt. Men schat dat negen van de tien vluchtpogingen mislukken en als Zuidvietnamezen in Thailand, Singapore of andere Aziatische landen aan land proberen te gaan,, blijken ze daar meestal onge wenst te zijn. Volgens Amerikaanse functiona rissen zouden enkelen van de 850.000 Chinezen die in Saigon leven er in slagen te ontsnappen en in andere overzeese Chinese gemeenschappen in Azië een on derkomen te vinden. "De Chinezen bezitten het beste ondergrondse ontsnappingswa pen: geld. Omkoping is daar nog steeds een deel van het leven, zelfs onder de communisten."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11