Verdachte moord Buback gepakt Westduitse politie arresteert ook Yerena Becker NAAST HET NIEUWS Economische top weer reden tot ruzie in EG Carter wil een ethisch beleid Spaarrentetot Spoedig herstel betrekkingen Vietnam mogelijk VS- Weinig succes met stakingen in Ulster WOENSDAG 4 MEI 1977 Onderzoek naar smaad Beverwijker KOBLENZ (DPA) - De justitie in het Westduitse Koblenz on derzoekt of de Nederlander Alex V. uit Beverwijk de nage dachtenis van procureur- generaal Siegfried Buback - kortgeleden het slachtoffer van een politieke terreurmoord - door het slijk heeft gehaald en of V. kan worden vervolgd we gens'smaad. Het plaatsje Neuwied, vlakbij Koblenz, en Beverwijk zijn zus- tergemeenten die met enige re gelmaat delegaties uitwisselen. V. was lid van een delegatie die kortgeleden in Neuwied deel nam aan een openbare discus sie. Bij die gelegenheid zou V. hebben gezegd: "...Men kan echter ook moorden zonder te schieten. Moordenaars achter het bureau noemen we die. Me neer Buback was er zo eentje. Moordenaars vermoorden moordenaars". Na afloop van de discussie bo den V. en delegatieleider Nico Roo?en hun verontschuldigin gen aan. Het onderwerp van de discussie was de Westduitse po litiek voor het nagaan van de gangen van mensen die in over heidsdienst willen - het zoge naamde "Radikalenerlass". Na V.'s opmerkingen werd het de bat voortijdig afgebroken. BONN (SP) - De man die ervan wordt verdacht op 7 april de Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback en diens twee begeleiders in Karlsruhe te hebben doodgeschoten, is gisteren gearresteerd. De 24-jarige Verena Becker en de 22-jarige Günther Sonnenberg. Beide van stadsguerrilla-activiteiten verdachte Westduitsers zijn gisteren na een schietpartij met de politie gearresteerd. Na een hevige schietpartij slaagde de politie in het Badense stadje Singen erin de 22-jarige Günter Sonnenberg buiten gevecht te stellen. Met een zware schotwond in het hoofd is hij in het zieken huis opgenomen. Bij de achter volging werd ook een politieman zeer zwaar, en een tweede licht gewond. In Sonnenbergs gezelschap be vond zich een ander intensief ge zocht kopstuk van west Duitslan'ds gewelddadige anar chistenscene. Na moeizaam lopen indentificaties stelde de politie vast dat het bij de tweede, Suarez stelt zich onafhankelijk op MADRID (Reuter) - Premier Adolfo Suarez heeft het Spaanse volk gisteravond in een radio- en televisietoespraak laten weten dat hij als onafhankelijk kandidaat zal deelnemen aan de verkiezingen van volgende maand om een over winning te verzekeren van de ge matigden. Suarez verklaarde zich te zullen verbinden met een coalitie van onafhankelijke centristen. De Spaanse premier noemde geen coalitie met name maar men neemt aan dat hij doelde op een verkie- zingsverbond van 15 partijen dat eerder werd gevormd om een rechtse overwinning bij de verkie zingen van 15 juni te voorkomen. BRUSSEL (ANP) - Er is opnieuw grote herrie in het Europese milieu ontstaan over de aanstaande zater dag en zondag in Londen te houden economische wereldtopconferen tie. Van Britse zijde is gisteren in Brussel bevestigd, dat de voorzitter van de Europese Comissie („dage lijks bestuur" van de EG), de Brit Roy Jenkins, niet aanwezig zal mo gen zijn op de algemene inleidende en politieke besprekingen, die op de eerste dag gevoerd zullen wor den. Al in Rome, op de Europese top conferentie van eind maart, speelde zich een hard gevecht af over de Europese deelname aan dit topbe- raad. De „kleine landen" in de EG,- met Nederland aan de leiding, wis ten daar te bereiken dat sievoorzitter Jenkins, aan het top- beraad van de Verenigde Staten, Canada. Japan, Duitsland, Frank rijk en Italië zou mogen deelnemen- Vooral Frankrijk verzette zich daar toen tot het uiterste toe. Het ziet er nu paar uit dat de com missievoorzitter, Jenkins, alleen zondag bij het topberaad zal mogen zijn. Als op zaterdag een onderwerp aangesneden zou worden dat raakt aan de bevoegdheden van de ge meenschap, dan zal dat naar de vol gende dag worden aldus werd gisteren Britse zijde verzekerd, De Belgische minister zei het ge voelen te hebben dat Frankrijk er opnieuw op uit is de aanwezigheid van commissievoorzitter Jenkins op de Londense top tot het mini mum te beperken. Jenkins zelf zei in de raad zich in Londen wel dege lijk als commissievoorzitter te zul len gedragen. Tegen deze uitsluiting 'van de commissievoorzitter van een deel van de economische topconferen tie hebben vooral de Nederlandse minister, mr. Max van der Stoel en zijn Belgische collega, Renaat Libië zet lat naar de vol- T? overgeheveld, L gyp ten aren over de grens CAIRO (UPI/AFP) - Libië gaat de ruim 200.000 Egyptenaren die er werken uiterlijk 1 juli over de grens zetten, zo meldde het Egyptische WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter heeft gisteren ver klaard dat hij voorstellen zal steunen die beogen een speciale openbare aanklager te benoemen die in hoge mate bevoegd is be schuldigingen inzake wangedrag door de president, de vice- president, leden van het kabinet en de staf van het Witte Huis te onderzoeken. Carter stuurde tevens een wets voorstel naar het Congres waarin de vorming wordt geregeld van een speciaal regeringsbureau voor ethiek. Het bureau krijgt tot taak de oprechtheid en de integri teit van de overheid te bescher men en toezicht uit te oefenen op nieuwe veiligheidsmaatregelen egen machtsmisbruik van over- neidsdienaren. Je plannen van Carter werden be kendgemaakt een dag voor de eerste uitzending van een televi sieserie waarin oud-president Ri chard Nixon zijn uitleg geeft van het Watergate-schandaal dat leidde tot zijn gedwongen aftre den in 1974. Carter deelde het Congres mee dat volgens de wet op de regerings- ethiek elke hoge bestuursambte naar opening van zaken moet ge ven wat betreft zijn belangen op financieel, zakelijk en professio neel gebied en mededeling moet doen van alle giften die hij in zijn functie ontvangt. De speciale aanklager dient de zelfde bevoegdheden en onaf hankelijkheid te krijgen als op het ogenblik de openbare aan klager in de Watergate-affaire Elslande zich heftig verzet. Als persbureau Mena gisteren. Dit be- Jenkins in Londen merkt dat er ge- sluit zou zÜn genomen door de Li- sproken wordt over zaken die de bische sterke man, kolonel Ghadaf- Europese Gemeenschap aangaan, f1- terwijl hij daar niet bij mag zijn, dan Volgens Mena heeft Ghaddafï te- dient hij fel te protesteren en des- vens een algemeen verbod gelast noods zijn biezen te pakken, aldus °P uitgifte van Libische visa aan de Beneluxlanden. Egyptenaren. „Dit verbod", tekent Mena aan, „zal ook gelden voor De Britse minister van Buiten- Egyptenaren die werkzaam zijn bij landse Zaken, David Owen, die de Verenigde Naties" raad voorzat, was kennelijk nogal Ghaddafi had tijdens de 1-meivie- verveeld met de reactie van de ring aangekondigd dat er in de loop kleine landen. Zijn antwooid op de van de maand een beslissing zou protesten van Nederland en België worden genomen over de in Libië was dan ook ontwijkend en vaag. werkende Egyptenaren. licht gewonde, arrestante om Verena Becker (24) ging, die voordien in Berlijn actief was geweest. Deze nieuwe slag voor het West duitse terrorisme werd mogelijk dankzij de oplettendheid van een huisvrouw in Singen, die-in een café meende een van de vermoe delijke daders van de aanslag op Buback, Knut Polkerts, te her kennen. Na haar tip gingen tweè politiemannen naar het café en vroegen de verdachte en zijn be geleidster om hun persoonsbe wijs.-Ze zeiden dat de documen ten in een nabij geparkeerde auto lagen. Op weg daarheen openden zij plotseling het vuur op de twee politiemannen. Deze werden buiten gevecht ge steld, waarna het tweetal onder bedreiging met een machinepis tool een auto aanhield en de be stuurder dwong uit te stappen, met grote snelheid wilden zij in de richting van Donau- Eschingen. ontvluchten maar in hun haast misten zij de juiste af slag en kwamen op een doodlo pende weg terecht. Intussen hadden drie patrouille-auto's van de politie de vervolging ingezet. Opnieuw kwam het tot een vuur gevecht, waarna Sonnenberg en Becker konden worden gearres teerd. Dat de twee gezochten niets aan het toeval wensten over te laten bleek uit het wapenarsenaal, waarover zij beschikten: twee re volvers, drie pistolen, eèn stiletto en een machinepistool. Pas na enige tijd van de politie in staat vast te stellen dat de zwaar gewonde arrestant niet Folkerts was, maar Sonnenberg, de jeug dige activist uit Karlsruhe, die vanaf een duozit van een motor fiets op april de dodelijke schoten met een machinepistool op procueur-generaal Buback' zou hebben afgevuurd. Verena Becker was een van de kernfiguren van de West- Berlijnse anarchistengroep uit het begin van de jaren '70. In 1972 heeft zij deelgenomen aan een aanslag met explosieven op de Britse jachtclub in Berlijn, waar bij een man de dood vond. Twee jaar later werd zij daarvoor tot zes jaar jeugdgevangenis veroor deeld, maar in maart 1975 was zij al weer op vrije voeten. Samen met vier andere anarchisten werd zij naar Zuid-Jemen gevlogen in ruil voor de vrijlating van de door dë 2 Juni-beweging gegijzelde Berlijnse CDU-politicus Peter Lorenz. Zon concurreert Het staat op het ogenblik vast dat zonne-energie binnen vijf jaar zodanig geprijsd is dat het kan concurreren met andere vormen van energie. Dit is de stellige overtuiging van het hoofd van het Ameri kaanse federale bureau voor de energievoorziening (FEA), John O'Leary. Op dit moment is zonne-energie ongeveer 10 tot 15 maal zo duur als andere energievormen. Gezien echter de recente voortgang die is geboekt bij het onderzoek naar zonne-energie en het duurder wor den van gewone energie, zal zonne-energie „binnen vijfjaar in staat zijn dit gat te dichten", aldus O'Leary. De Amerikaan zei dat hij nog slechts twee jaar geleden geloofde dat het nog 25 jaar zou duren Radicaal ï-energie rendabel 2 i zijn. i kwellende tandpijn besloot een boer met zijn 22-millimeter pistool uit te schieten. Het middel was echter veel erger dan de kwaal want met de tand schoot de boer ook stukken uit zijn tandvlees, kaak en onderlip. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand niet onredelijk. Vaticaan beroofd Het Vaticaan is beroofd van loonzakjes met een totale inhoud van ruim 16.000 gulden. Het geld was bestemd voor het personeel van de Congregatie voor de Heiligverklaringen en het was bij een bank dichtbij het Sint Pieters plein opgehaald door mgr. Pietro Galavotti van deze congreatie die werd vergezeld door een lekenhelper, Primo Aiani. Het tweetal wilde juist de zetel van de congregatie binnengaan toen een jongeman op hen toerende, de tas met geld uit de handen van Aiani griste en achter op een motorfiets sprong die door een mede plichtige werd bestuurd. Het tweetal was verdwenen voordat de talrijke Italiaanse politie mannen op het Sint-Pietersplein iets hadden kunnen ondernemen. PARIJS (SP) - Gisteren zijn in Pa rijs de besprekingen begonnen tus sen de Verenigde Staten en Viet nam over diplomatieke betrekkin- President Carter heeft. Hij zou alleen wegens bui tengewone ongeschiktheid ont slagen mogeh worden, aldus Car ter. Dat betekent dat een presi dent niet bij r^achte is willekeu rig een speciale openbare aan klager weg te sturen, zoals is ge beurd toen president Nixon in 1973 Archibald Cox ontsloeg na dat deze de vrijgave van bepaalde geluidsbanden door het Witte Huis had geëist. Carter zei dat onafhankelijkheid van een nieuwe speciale open bare aanklager inmenging van hoger hand bij onderzoeken en vervolgingen in gevoelige zaken elimineert. "Het Amerikaanse volk moet er zeker van zijn dat niemand, wat ook zijn positie is, boven de wet staat", aldus de pré sident. LONDEN (DPA) - De door militante protestanten uitgeschrevëu_,alge- mene werkstaking in Noord-Ierland bleek gisteren op een fiasco uit te draaien. Bij de meeste fabrieken bedrijven en kantoren ging het personeel s ochtends normaal aan het werk. Ook de vier grootste elektriciteitscen- m trales leverden gewoon stroom. De staking, een initiatief van de extremistische dominee Ian Paisley en diens „verenigde unionistische aktieraad", was om middernacht begon nen. Zij had een dubbel doel: het afdwingen van scherpere maatregelen tegen de terreuracties van het katholieke IRA en het weer bijeenroepen van het sinds 1974 „slapende" provinciale parlement. Kort voor zonsopgang verzamelden zich in Belfast de eerste stakers op straathoeken in het centrum. In eerste instantie legden zij werkwillige stadsgenoten niets in de weg. Pas later op de dag werden enkele straten in de beruchte wijk Shankill Road - waar bijna uitsluitend protestanten wonen - door de stakers afgesloten. Per straat waren daar zo'n 300 man bij betrokken. De politie leidde het verkeer om maar kwam verder niet in actie. Paisley zelf, die in Belfast een stakingspost bemande, hield vol dat zijn actie uitstekend liep. Ondertekenaar Charta '77 mag naar Oostenrijk PRAAG (DPA) - De Tsjechosla- waakse autoriteiten hebben een ondertekenaar van het dissidente manifest „Charta '77" toestemming gegeven samen met zijn gezin naar Oostenrijk te vertrekken. Naar gis teren in Praag werd gaat het om de leraar Ivan Binar uit Ostrava, zijn vrouw en hun twee kinderen. Het gezin Binar zou van plan zijn uiterlijk over veertien dagen naar Wenen te verhuizen. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een Tsjechoslowaakse dissident toe stemming krijgt naar het buiten land te vertrekken. £r zijn nog meer Charta ondertekenaars die hun heil buiten de Tsjechoslawaakse grenzen wil len zoeken, onder wie Zdenek Mly- nar, gedurende de „Praagse lente" secretaris van het centrale partij- comité, en de historicus Jan Tesar. Het was in Praag niet bekend hoe er op hun emigratie-aanvragen is be schikt. Bij monde van kanseleir Kreisky bood Oostenrijk zich indertijd aan op „opvangcentrum" voor Tsje choslowaakse dissidenten. Daarbij werd echter het voorbehoud ge maakt dat de betrokkenen uit vrije wil moesten vertrekken. Mlynar heeft pas onlangs bevestigd dat hij van het Oostenrijkse aanbod gebruik wil maken. Ook hij wil met zijn gezin naar Wenen. gen en volledige normalisering van de verhouding tussen de twee vroegere tegenstanders in een ja renlange, bloedige en verwoes tende oorlog. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4°ó. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Beide partijen hebben genoeg re denen om de besprekingen te doen slagen en hebben zoveel gedaan om een geschikte sfeer te scheppen dat vroeg of laat zonder twijfel een ak koord uit de bus zal komen. De Vietnamezen hebben er eigen lijk al sinds kort na de val van Sai gon onverholen blijk van gegeven een streep onder het verleden te willen zetten. Dat was geen kwestie van vergevingsgezindheid, maar van politieke realiteitszin. Bij de gigantische taak een land te her bouwen dat dertig jaar door oorlog is geteisterd heeft Vietnam hulp van en samenwerking met het Wes ten nodig. Het rekent er daarbij vooral op dat de Verenigde Staten bereid zullen zijn te helpen bij het helen van de wonden die zij mede hebben toegebracht. Maar zolang in Amerika de presi dentsverkiezingen voor de deur stonden, was toenadering tot de oude vijand een onverkoopbare zaak, mede door het slepende pro bleem van de Amerikaanse vermis ten. Washington eiste inlichtingen over de als vermist te boek staande Amerikanen in Vietnam, Hanoi eiste herstelbetalingen. Beiden voerden daarbij de Parijse Ak* koorden inzake Vietnam aan: de zaak lag muurvast. Met de komst van Carter kon de doorbraak komen. Washington gaf toestemming voor verzending van rijst ter waarde van 40.000 dollar naar Vietnam, verzachtte het han delsembargo tegen Vietnam en verzette zich niet langer tegen hulp van het IMP en het ontwikkelings fonds van de VN aan Vietnam. De Vietnamezen deden er ook alles aan. De Amerikaanse delegatie werd in Hanoi warm onthaald en Vietnam steld een commissie in het vooruitzicht die zal trachten gege vens over gesneuvelde Amerika nen te verzamelen. Bij rellen in Addis Abeba zeker 500 doden ADDIS ABEBA (UPI) - Boeren trokken op 1 mei met vlaggen en stokken door de straten van Addis Abeba. Naar eerst nu bekend is ge worden hebben na een oproep van de "sterke man" van Ethiopië,Men- gistoe Haile Mariam, om anti- regeringsgezinde krachten uit te schakelen, boeren en soldaten zeker 500 studenten en jongeren gedood anties heeft afgeslagen zal zeker tijdens bloedige incidenten. In Parijs is men zonder den vooraf aan de tafel gaan zitten. De problemen van vermisten en herstelbetalingen zijn niet langer aan de normalisering gekoppeld. Het bericht - uit officiële Ameri kaanse bron - dat Vietnam gewei gerd heeft "de revolutie te exporte- verzoeken om wapenlever- bijdragen aan een snelle regeling.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9