Leiden boos op N oordwijkerhout School wil adoptie kind uit Bolivia Haarlemmermeer houdt Schiphollijn op „Anderen gooien die troep erneer, maar ik niet Schmelzer hoefde het verkiezingslied van Noordwij kerhontse niet Veel mini-ezels voorWarmondse Avanti naar Hongarije PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 4 MEI 1977 Weinig uitzicht oplossing Leidsevaart zaak LEIDEN/NOORDWIJKERHOUT - Leiden is niet bereid de reparatie-kosten van het Leidsevaart-wegdek in Noordwijkerhout te beta len. De gemeente wijst erop dat het overleg tus sen beide gemeenten over de overname van de Leidsevaart net is hervat en op 12 mei wordt voortgezet. In de onderhandelingen kan dan worden geregeld wat er met die re paratiekosten wordt gedaan. B en W van Leiden menen dat de repara ties het gevolg zijn van onjuist ge bruik van de weg en dat de kosten daarvan om die reden in mindering gebracht moeten worden op de af koopsom die Noordwijkerhout bij overname eist. Dat valt op te maken uit een boze brief die B en W van Leiden afgelo pen vrijdag naar Noordwijkerhout hébben gezonden. In die brief te kent het Leidse bestuurscollege protest aan tegen de sommering van Noordwijkerhout om het Leidsevaart-wegdek binnen een week op te knappen. Leiden vindt dat Noordwijkerhout geen gele genheid heeft geboden om tegen deze sommering beroep aan te te kenen vanwege de korte termijn van "enkele dagen". Bovendien, zo stellen B en W van Leiden, heeft Noordwijkerhout niet op die be roepsmogelijkheid gewezen. Intussen dringt Leiden er bij B en W van Noordwijkerhout op aan om verkeers-beperkende maatregelen bij de Leidsevaart te nemen. Daar mee benadrukt de huidige Eerst toezegging station in Nw Vennep HAARLEMMERMEER - De ge meente Haarlemmermeer wil niet meewerken aan de aanleg van de Schiphollijn zolang er geen zeker heid is of er al dan niet stations ko men in Hoofddorp en Nieuw Ven nep. Een jaar geleden ging de raad akkoord met de aanleg van de Schiphollijn langs de Kagertocht zoals toen door de minister was voorgesteld maar stelde daarbij wel als eis dat er stations in Nieuw Vennep en Hoofddorp moesten komen. De minister wilde zich eerst laten adviseren of die aanleg haalbaar was. Dat is nu nog altijd niet gebeurd terwijl de aanleg van de Schiphollijn al zo ver is gevor derd dat er geen keus meer moge lijk is tussen een traject langs de Kagertocht of langs de Rijksweg. Het wachten is. nu op het advies aan de ministêr. Een gesprek van ge meentebestuurders, provinciebe stuurders en bestuursleden van de Haarlemse Kamer van Koophandel met directeur ir. H. A. de Groot van verkeer (ook spoorwegen) heeft opgeleverd dat De Groot advies aan de minister uit zal brengen. Zowel provincie, gemeente als Kamer van Koophandel pleitten voor de komst van de bewuste stations. Daarna zal de minister binnen en kele weken met de drie instanties komen praten. Als de minister dan zekerheid kan geven over de komst van de stations (het gesprek zal over enkele weken plaatsvinden) vervalt de geldingskracht van de Principieel geschil voor Raad van State KATWIJK - Bij de Raad van State in Den Haag is gisteren een hoorzit ting gehouden over een principiële aangelegenheid inzake dq hinder wetvergunning die is verstrekt aan het hoogheemraadschap Rijnland voor zijn zuiveringsinstallatie van rioolwater in Katwijk die op 10 mei officieel wordt geopend door mi nister .Westerterp. Over enkele maanden zal de Raad van State uit spraak doen over wie er gelijk heeft in dit principiële geschil: de ge meente Katwijk als de vergunning-verlenende instantie of de Inspecteur van de volksgezond heid, die twee bepalingen in de hinderwetvergunning opgenomen wil zien. Die twee zijn: er moet een toegangshek rond de installatie zijn aangebracht én het personeel moet een duidelijke werkinstructie heb ben. In beide zaken is voorzien - het hek staat er en het personeel krijgt een instructie - maar burgemeester en wethouders van Katwijk vinden niet dat die zaken in de vergunning mogen worden opgenomen. "Al leen bepalingen over zaken die ge vaar, hinder of overlast naar buiten kunnen opleveren dienen daar in te staan", aldus B en W. Daarnaast vinden zij dat het beroep van de in specteur niet ontvankelijk moet worden verklaard, omdat hij het te laat zou hebben ingediend. motie waarin de Haarlemmer- meerse gemeenteraad verklaarde geen medewerking aan de aanleg van de Schiphollijn te verlenen. Leidsevaart-eigenaar nogmaals haar standpunt dat Noordwijker hout verantwoordelijk is voor het "onjuiste gebruik" van de weg dat zijn oorzaak vindt in "ongewenste woon- en bedrijfsbebouwing" langs de vaaart. Daarbij roept Leiden de provincie te hulp door te wijzen op een weige ring van GS van vorig jaar om een ontheffing aan Noordwijkerhout te verlenen volgens welke een tweetal vrachtwagens de Leidsevaart zou den mogen berijden. GS baseerde de weigering, zo schrijft Leiden onder meer op de overweging dat de B-weg van oorsprong een jaag- en trekpad is en de fundering op een slappe ondergrond rust. Wethouder Heemskerk van Noordwijkerhout vindt dat Leiden, als deze gemeente van mening is dat er langs de Leidsevaart een on gewenste bebouwing tot stand is gekomen die de oorzaak is van on juist gebruik, maar beroep aan had moeten tekenen toen deze bebou wing er kwam. "Dat heeft Leiden niet gedaan zodat zij als onder houdsplichtige ook de consequen ties moet aanvaarden". Al met al is het uitzicht op succes volle onderhandelingen op 12 mei nogal hopeloos geworden. In 1974 leken beide gemeenten tot over eenstemming te zijn gekomen over de overname van de vaart maar na de gemeenteraadsverkiezingen vond het niéuwe college van B en W (Leiden) de afkoopsom van 235.000 gulden te hoog. 'p 6 april van dit jaar kwamen beide gemeenten opnieuw bij el kaar. Leidens wethouder Waal zou tijdens dat overleg voorstellen doen hetgeen echter niet gebeurde. Wel werd een nieuwe datum, 12 mei, afgesproken maar dat vond Noordwijkerhout (Heemskerk) niet voldoende. Op 18 april hielden de L'eidsevaart-bewoners, die ge noeg hadden van de trage onder handelingen, hun kinderen van school en op 21 april sommeerde Noordwijkerhout Leiden de Leid sevaart binnen een week te repare ren. Dat is niet gebeurt zodat Noordwijkerhout met ingang van deze week zelf de reparatie ter hand neemt en de rekening naar Leiden zal sturen Politiccommandant Niemeijer: Het stukje grond, dat er. vol gens Progressief Alkemade. uit- ROELOFARENDSVEEN "Ach, die mensen overdrijven verschrikkelijk. Niet ik, maar anderen gooien die troep daar neer. Wist ik maar wie het deed. Ze maken die rommel meestal als je niet in de buurt bent, hè?" Zo lakoniek reageert adjudant Niemeijer, groepscommandant van de rijkspolitie in Roelofa- rendsveen, op een beschuldi ging van de politieke partij Pro gressief Alkemade dat hij naast zijn huis aan de Middenweg een "vuilnisbelt" heeft veroorzaakt. Volgens deze groepering, een bundeling van de Partij van de Arbeid, PSP en PPR, heeft de politieman het stuk grond naast zijn woning in "vruchtge bruik", met de bedoeling er een garage op neer te zetten. Om verschillende redenen is dit niet gébeurd. In het meinummer van PA NIEK schrijven de progressie ven: "Daar hij het stuk grond ook niet onderhoudt, is er een kleine vuilnisbelt ontstaan. Bewoners van de naastgelegen straat vragen zich af wat er nu precies in dat huurcontract staat. Dat is niet zo moeilijk", aldus PA: "elke huurder heeft de plicht de grond bij zijn huis als tuin in te richten en te on derhouden en niet als vuilins- belt". Bekend De progressieven beweren dat de plantsoenendienst van de gemeente van deze situatie op de hoogte is. "De bewoners hebben hen erop gewezen. Maar de situatie is nimmer ver beterd". Adjudant Niemeijer zegt ero ver "Ik snap niet waar die men sen zich zo druk over maken. Die boel wordt enorm opgebla zen. Er is beslist geen enorme puinhoop. Zeker. Ik heb eën dooie heg ondersteboven ge haald, die de gemeente nog moet weghalen". Niemeijer heeft de grond van de gemeente Alkemade gehuurd en was inderdaad van plan er "iets" mee te gaan doen. Nu hij binnen niet al te lange tijd gaat verhuizen zal hij het lapje grond weer overdragen aan de ge meente. "Of ik er een garage op wilde bouwen? Welnee! Daar had ik nooit toestemming voor gekregen. Je mag op die plek niet bouwen. Ik was wel van plan iets ter bescherming vqor m'n auto te maken, maar zeker geen garage. En nu ik hier toch wegga, is die hele zaak van de baan", aldus Niemijer. Een veeg uit de pan krijgen ook de ambtenaren, die zijn aange steld .om excessen op te sporen. Progressief Alkemade vraagt zich af of zij tijdens hun rond gang "meer met hun neus in de lucht kijken dan op de weg". "Maar al kijken zij dus op of langs de weg, dan wil dat nog niet betekenen dat de misstan den ook verholpen zullen wor den". Niets gezien Directeur Siero van gemeente werken reageert al even lako niek als de politieman: "Vorige week ben ik nog langs die plek gekomeh. Nou, ik heb niet ge zien dat het er een puinhoop was. Ik heb er niet speciaal op gelet, maar als er bergen liggen valt dat toch wel gauw op". En wat die ambtenaren betref fen: "Die mensen lopen zeker niet langs de straat met hun ogen dicht. Daar zijn ze niet voor aangenomen. Óp ongere gelde tijden wordt engecontro- leerd. Als het nodig is wordt er ingegrepen. Dat gaat wel op een vriendelijke manier. We hebben er geen enkele behoefte aan om te polariseren HAZERSWOUDE - Het damesteam van de Hazerswoudse tafelten nisvereniging Avanti heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan een internationaal toernooi van SE Boedapest, de club waar Avanti vorig jaar in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker van verloor. Het toernooi wordt gehouden op 18 en 19 juni in het plaatsje Siopk aan het Balatonmeer. MODERNE VIJFKAMP - De Ne derlandse ploeg is gisteren bij de moderne vijfkamp in de Westduitse plaats Warendorf als negende geëindigd. Hongarije won met ruim verschil voor de Verenigde Staten en Rusland. De Hongaar Horvath won het individuele klassement met 5468 punten. door Herman van Amsterdam Tips tfoor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Mevrouw Van Dieten met Zeker zo'n twintig reacties uit het hele land zijn binnenge komen bij de in Warmond wonende verzamelaarster van mini-ezels, mevr. Van Dieten, die in de afgelopen ja ren regelmatig tfet haar om gebouwde Engelse marine vaartuig verre, maar tever- geefse reizen maakte op zoek naar die vrij zeldzame vier voeters. Kortgeleden schreef ik daar over in deze rubriek. Uit de vele reacties daarop blijkt dat op vaderlandse bodem de mini-ezels toch niet zo dun zijn gezaaid als de War- mondse dacht. Maar of de haar aangeboden viervoeters ook geschikt zijn om in de ver zameling te worden opgeno men, zgl nog moeten blijken. Ze zegt: "Via de telefoon valt moeilijk te bepalen of de ezel die mij wordt aangeboden ook werkelijk het door mij be doelde mini-exemplaar is. Dus ik zal ze allemaal moeten gaan bekijken. "Er hebben zich ook een paar mensen aangediend die voor de War- mondse in het buitenland op zoek willen gaan. Bijvoorbeeld een in Leiden wo nende Marokkaanse gastar beider, die pertinent zegt te weten dat in zijn geboorte streek de zeldzame mini-ezels nog als lastdier voor komen. Binnenkort vertrekt de Ma rokkaan voor een vakantie naar zijn geboorteland waar hij de mogelijkheid zal na gaan voor éen ezel-transport naar Nederland. Mevrouw van Dieten: "Ik heb de Marokkaan gevraagd eerst met een centimeter de schoft hoogte van die dieren op te meten. Het kan namelijk best zijn dat hij zich heeft vergist in de afmeting. Zijn ze bij voorbeeld een meter hoog i.p.v. tachtig centimeter dan zijn ze voor mij niet meer inte ressant. Maar heeft hij gelijk dan zal ik alles in het werk stellen wat exemplaren hier naar toe te krijgen. Waar- schijnlijk per vliegtuig" Er heeft zich ook iemand gemeld die eventueel kan zor gen voor een Spaans exem plaar. Maar de meeste aan biedingen komen toch uit ei gen land. De Warmondse trekt in de komende maanden al die tips na. Tot in Friesland toe. Elk bruikbaar exemplaar wil ze aankopen, ook al is haar privé-dierentuintje bij haar huis aan de Leede, berekend op een beperkt beperkt aan tal. "Voor die extra dieren zoek ik dan in de buurt een lap grond op". Met als hoofddoel zoveel moge lijk geld bijeen zien te bren gen voor het op afstand kun nen adopteren van een nood lijdend Boliviaans kind, or ganiseren leerlingen en lera ren van de r.k. mavo Johan nes de 23e in Roelofarends- veen aan het einde van deze week in hun school aan de P. de Jongstraat een fancy-fair en een rommelmarkt. Het zijn activiteiten ter afsluiting van de op de school aan de gang zijnde Derde Wereld-week waarbij centraal staat de pro blematiek van Zuid-Amerika en met name Bolivia. In de lessen geschiedenis, aard rijkskunde, Nederlands en biologie wordt daarop de hele week ingehaakt. Bovendien hebben de scholieren met hun tekenleraar collages ver vaardigd over Bolivia, die met affiches en ander informa tiemateriaal te zien zullen zijn op een morgen, in de aula van de school te houden tentoon stelling. Maar het slagen van de Derde Wereld-week hangt vooral af van vrijdag. Wat de rommelmarkt betreft; de leerlingen hebben een enorme hoeveelheid afge dankte huisraad e.d. mee naar hun school gesleept om te koop te worden aangeboden. De Alkemadese middenstand en ouders van leerlingen hebben een lading prijzen ge schonken voor de fancy-fair. Om de pot nog wat meer te spekken is er vrijdag in de school ook een restaurantje waar bezoekers de inwendige mens kunnen versterken met appeltaarten, cakes e.d. die door ouders van de leerlingen zullen worden gebakken. Bij een soortgelijke actie kort- s=jfcgsr Leerlingen en een leraar van de Johannes de 23ste m rendsveen tussen de spullen van de fancy-fair geleden in Sassenheim, waar het goede doel een nog te bouwen school voor doven in Kenya was, werd in totaal 13.000 gulden in de wacht ge sleept. In Roelofarendsveen wordt voorlopig gegokt op een veel bescheidener resul taat. Lerares Frans, Ria Bakker, als adviseuse van de leerlinge- nraad nauw betrokken bij het gebeuren: „We gaan voorlo pig uit van een nettopbrengst van 600 gulden. Dat is het be drag dat bij de adoptie op af stand jaarlijks moet worden neergeteld. Halen we meer op dan kunnen we alvast wat geld opzij leggen voor het komende jaar. Want het is wel de bedoeling dat de school het geadopteerde kind over een groot aantal jaren blijft steunen. Je kunt het niet na een jaar al weer aan zijn lot overlaten. Dan heeft zo'n adoptie geen zin. Gaat de totaalopbrengst in de duizenden lopen dan zal een bedrag worden besteed aan een ander Derde Wereld-project. Welk weten we nog niet". Overigens, de adoptie van het Boliviaanse kind is nog niet rond. Er moet zelfs nog con tact worden opgenomen met organiserende Nederlandse instantie. Leiden en omgeving, zo weet ik uit ervaring, telt menig huis-, tuin en keuken-dichter/dichteres. Zij vertrouwen weliswaar regelma tig uit inspiratie geboren dichtregels aan het papier toe, maar hebben zich er waarschijnlijk inmiddels bij neergelegd dat hun geestesprodukten gedoemd zijn tot eeuwige anonimiteit. Want het aanbod is groot, de kwaliteit beperkt. Een krant wil nog wel eens uitkomst brengen voor deze nijvere thuisrijmers. Menigeen stuurt er daarom zijn probeersels naar toe, dikwijls tevergeefs wachtend op publikatie. Vandaag maak ik een uitzondering voor mevrouw Scheenstra-Vos uit Noordwijkerhout, die mij een verkiezingsgedicht toestuurde, dat het gemakkelijkst leest als het gezongen wordt. Ze stuurde het ook toe aan drs. Schmelzer, als alternatief vOor diens CDA-lied. Ze kreeg het gedicht echter terug "met een mooie brief', waarin Schmelzer pinnig opmerkte dat hij sterk de indruk had dat het verkiezingslied van mevrouw Scheenstra-Vos was geënt op "De internationale" (het strijdlied van de socialisten) en dat hij daar geen boodschap aan had. De Noordwijkerhoutse zelf, zegt "De internationale" alleen van wege de in het gehoor liggende melodie te hebben gekozen. "De tekst", zegt ze, "is bovenpartijdig". 1. Nu is 't uit, nu niet meer dralen, Mensen geeft elkaar de hand, socialist en liberalen, vechten saam voor 't vaderland! 2. Progressief en democraten, weest verdraagzaam voor elkaar, door te praten en niet te haten, dan pas krijg je resultaat! 3. Boeren, burgers en wetenschappers, denk toch aan ons mooie land, laat het landschap niet vertrappen, kiest voor geluk! houdt de natuur in stand! 4. Mensen kiest de goede leider, die ons land nü nodig heeft, kiest de man die niet wil falen, maar heel het land zijn beste krachten geeft!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4