B en W beginnen met plan Stevenshof Wilma heeft comple 7. „Ideële" reis organisatie 50 jaar oud Eerste woningen kunnen op zijn vroegst over vier jaar gereed zijn WAARDEBON t DE BEREBOOT 95 NBBS: grotendeels studenten maar ook werkende jongeren WOENSDAG 4 MEI 1977 LEIDEN - Het college van B en W wil beginnen met de ontwikkeling van bouwplannen voor de Stevenshof (de polder - foto rechts - achter de Rijndijk tussen Vink en Haagse Schouw). De bouwplannen moeten nu voorbereid worden omdat niet zeker is dat nieuw bouw en renovatie elders in Leiden, eventueel in combinatie met die in de randgemeenten, voldoende is om de Leidse woningbehoefte op te vangen. Als nu de voorbereidende werkzaamheden beginnen, kunnen de eerste woningen op z'n vroegst over vier jaar gereed zijn. In het minst gunstige geval zal dat over zeven jaar zijn. In hun uitgebreide planning houden B en W er rekening mee dat de eerste 200 wonin gen in de Stevenshof in 1983 worden opgeleverd. Dit standpunt neemt het college in in zijn definitieve nota met uit gangspunten voor het volkshuisvestingsbeleid. Belangrijkste wij ziging in vergelijking met de vorige nota is het aparte hoofdstuk over woningbouw in de Stevenshof. Al onder het bewind van de vorige wethouder voor volkshuisvesting is een nota opgesteld waarin deze tot de conclusie kwam dat ge bouwd moest worden in de Stevenshof. In maart 1976 bracht het nieuwe college een aanvullende nota met een "bijstelling" van de cijfers. Ook het nieuwe college kwam echter tot de conclusie dat begonnen moest worden met bebouwing van de Stevenshof. Discussie Een uitgebreide discussie volgde. De werkgroep Milieubeheer pu bliceerde een rapport waaruit volgens deze werkgroep bleek dat bouwen in de Stevenshof niet nodig zou zijn als gaten in de (bin- nen)stad volgebouwd zouden worden, en als er in de nog op stapel staande bouwplannen meer woningen per hectare gebouwd zou den worden. Een gezamenlijke werkgroep van PSP, PPR en D'66 publiceerde eveneens een rapport waarin geconcludeerd werd, dat bebouwing van de Stevenshof ongewenst en niet nodig zou zijn. In oktober 1976 kwam de gezamenlijke ledenvergadering van PvdA, PPR en D'66 tot een compromis: het bestemmingsplan voor de bebouwing van de Stevenshof mocht niet eerder dan 1 j anuari 1979 aan de gemeenteraad aangeboden worden, maar ook niet later dan januari 1980. In een interpellatie in de gemeenteraad trachtte Ham (CDA) teverge efs het college te dwingen tot een eerdere aanpak. In de definitieve nota die B en W nu gepubliceerd hebben gaan zij in op enkele discussiepunten. Zij stellen dat niet altijd gerekend kan worden op het bouwen in "open gaten". Een inventarisatie leert dat de bouw van 1200 woningen onzeker genoemd moet worden, aldus de nota. Het mogelijk aantal "zeker" te bouwen woningen is iets hoger geworden in vergelijking met de vorige nota: totaal 11.400 tegen 10.500 woningen. Voorwaarden Aan woningbouw in de Stevenshof stellen B en W een aantal voor waarden. Het tempo van de bouw bijvoorbeeld moet zo zijn dat aangesloten kan worden op de Leidse behoefte aan .woningen. Gestreefd moet worden naar de bouw van 4000 woningen, met daarbij enige niet schadelijke werkgelegenheid voor Leidse inge zetenen. Het tracé van de geplande rijksweg 11 wordt buiten het plan gehouden in verband met de onzekerheid over de aanleg van deze weg. (Rijksweg 11 zou, langs de Stevenshof, de verbinding moeten vormen tussen rijksweg 4, Burgerveen - Voorburg, en rijksweg 44, Burgerveen - Wassenaar). In het compromis van de progressieve partijen was overigens hierover gesteld dat woning bouw in de Stevenshof alleen aanvaardbaar zou zijn zonder aanleg van rijksweg i 1'. Naast een groot aantal premiekoop- en woningwetwoningen wordt gedacht aan 800 tot 1000 woningen in de (duurdere) vrije sector. Tegen twintig miljoen gulden meerkosten zou het stedebouwkun dig en verkeerstechnisch beter zijn als de spoorlijn omhoogge- bracht zou worden: de nieuwbouw is dan met viaducten makkelij ker toegankelijk. Als de toekomstige rijksweg 11 niet als hoogge legen snelweg wordt uitgevoerd, maar als gewone autoweg, hoeft geen aparte rondweg voor de Stevenshof worden aangelegd. Hoge aarden wallen zouden de geluidshinder van het verkeer moeten beperken. Bedrijven kunnen zo dicht mogelijk tegen de wal wor den aangeschoven. Tweederde van de grond in de polder is reeds bezit van de gemeente. Als over aankoop van het resterend gebied niet tot overeenstem ming kan worden gekomen zal tot onteigening worden overge gaan. Deze procedure kan in het minst gunstige geval negen jaar duren. De totale kosten van verwerving worden geschat op ruim zeven miljoen. Het bouwrijpmaken wordt geschat op ruim 75,7 miljoen. Een sluitende exploitatie wordt bij deze opzet mogelijk geacht. Deze nota zal, voor behandeling in de gemeenteraad, in de raads commissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening komen tijdens een gezamenlijke vergadering op 26 mei. GROENOORD:CARAVAN WEG LEIDEN - Het buurtcomité Groe- noord wil dat er ojf zeer korte ter mijn een passende plaats gezocht wordt voor een caravan, die al ge ruime tijd in het plantsoen aan de Musschenbróekstraat staat. Het buurtcomité heeft daar in een open brief aan B en W en de gemeente raad met klem op aangedrongen. Volgens het buurtcomité heeft wethouder Oosterman al eerder toegezegd dat de caravan uit Groe- noord zou verdwijnen. Op 30 maart herinnerde het buurtcomité B en W nog eens per brief aan die toezeg ging, maar de brief werd niet bean twoord. Bovendien bleef de cara van staan en heeft er in april nog anderhalve week een tweede cara van gestaan. V V uitsluitend tegen inlevering van deze waardebon kunt u de 1 echte originele „Brilbeer vertelt" uit de TV-serie V verkoopprijs f 15,25 verkrijgbaar voor slechts Deze aanbieding is alleen verkrijgbaar bij: T LIGTV0ET - KOPERMOLEN - LEIDEN J v 70.000 Poot- snoekjes in Leids water LEIDEN - In de viswateren ron dom Leiden zwemmen sinds en kele dagen 70.000 kleine poots- noekjes rond. Die snoekjes, ge kweekt door de Organisatie van de Binnenvisserij (OVB), zijn uitgezet in opdracht van de Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken. Men hoopt daarmee de roofvis stand, die in ons land nogal wat te wensen overlaat de laatste jaren, weer een beetje bij te spijkeren. De snoekjes werden onder meer uitge zet in de Zijl en Dwarswatering. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN/DEN HAAG - Al een jaar geleden is bij de gemeente een f" compleet plan voor bebouwing van de Stevenshof ingediend door de Haagse projectontwikkelaar Wilma in samenwerking mét het stede bouwkundig bureau Tettero uit Voorburg. In dat plan zouden 4335 woningen plaats bieden aan 11.000 tot 12.000 inwoners. Er wordt daar bij niet hoger dan drie tot vier lagen met kap gebouwd. Van de wonin gen kan 82 procent een eigen tuin krijgen, en worden de resterende 12 procent bovenwoningen voorzien van een ruim terras. Slechts één- tiende deel van de woningen wordt in de (dure) vrije sector gebouwd; de helft wordt woningwetwoning, de resterende veertig procent pre miekoop. In het zeer uitvoerige en gedetail leerde plan gaat Wilma allereerst in op de situatie van de woningbouw in de regio en in Leiden zelf. Becij ferd wordt dat Leiden nog ruimte heeft voor 7550 woningen, als de Stevenshof niet wordt meegeteld. Met de Stevenshof erbij zou het nog te bouwen aantal woningen in Lei den komen op 11.900, dat is 500 wo ningen meer dan de gemeente be cijferd heeft in de nota die elders op deze pagina genoemd wordt. In haar rapport concludeert Wilma: "In 1976, 1977 en 1978 worden er meer woningen opgeleverd dan er vanuit de Leidse behoefte nodig zijn. Er zijn geen mogelijkheden tot verschuiving van bestaande plan nen naar een later tijdstip. Zonder Stevenshof is er in de periode '79-84 een tekort". De mogelijkhe den in de regio acht Wilma gering. "Het lijkt eerder zo dat plan Ste venshof voor de periode na 1980 mede nodig is voor de buurge meenten". i Wilma: 4335 woningen Aarden wal De bestaande boezemwateren, slo ten en boomgroepen bij boerderi jen zou Wilma in de Stevenshof wil len behouden. Langs de geprojec teerde rijksweg 11 moet een zes me ter hoge aarden wal komen om de geluidshinder te beperken. Om de wijk loopt een rondweg die aansluit op de Vink en op een verbrede Haagse Schouw. Men zou willen streven naar het opnemen van "milieu-vriendelijke bedrijven en kleine kantoren naast de voor de wijk benodigde verzorgende be drijven". In het midden van de wijk zou een auto-arm gebied moeten ontstaan waar centrumvoorzieningen aan een "gracht" zouden kunnen Wor den gesitueerd met daarbij een wijkpark. In het totale gebied van 117 hectare zou 76 hectare bestemd zijn voor woningen, 2 hectare voor bedrijven, en 23.1 hectare voor "groot groen". Daarnaast is er nog ruimte voor wijkvoorzieningen als basisscholen, een of twee super markten, wijkverzorgende bedrijf- jes en cultureel-sociale en medis che voorzieningen (bijvoorbeeld een dienstencentrum en een bi bliotheek). Als het openbaar vervoer van de rondweg gebruik zou maken, zou de grootste loopafstand naar moge lijke halteplaatsen ongeveer 400 meter zijn. In het plan van Wilma is een schets van een mogelijk bestemmings plan opgenomen. Deze schets is nog verder uitgewerkt in enkele bouwblokken. Subsidies Verwervingskosten en kosten van het bouwrijpmaken van het gebied worden door Wilma berekend op ruim 94.5 miljoen gulden. De ge meente komt in haar opzet (zie el ders deze pagina) uit op 83 miljoen. De gemeente merkt daarbij op: "Op basis van de thans bekende gege vens behoort een sluitende exploi tatie van de Stevenshof tot de reële mogelijkheden. Terugrekenend zou het benodigde lokatiesubsidie bijvoorbeeld in 1976 2750 gulden per kavel moeten hebben bedra gen, hetgeen lager is dan de ter zake reeds ontvangen subsidies". Wilma merkt op over de lokatie subsidie (een rijkssubsidie om de huren van de woningen te druk ken): "Lokatiesubsidie is nodig voor een bedrag a 6000 gulden per woning. De voornaamste reden voor het lokatiesubsidie zijn gele gen in de noodzakelijke hoge pos ten voor het bouwrijpmaken van het terrein (ophoging), het opne men van de landschappelijke ele menten als boezemwateren, boer derijen, molen en de renteverliezen die bij een plan van enige omvang toenemen vanwege de langere duur van de uitvoering". Leiden - Het vijftigjarig be staan van de stichting Neder lands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen (NBBS) is in zekere zin opmer kelijk. Het begon namelijk een halve eeuio terug in Leiden - bij het knappend haardvuur van de studentensociëteit Minerva En morgen is het opnieuw Lei den, waar de landelijke reisor ganisatieeen hoogtepunt beleeft met de officiële opening van een nieuw hoofdkantoor in het pand Rapenburg 8. Een statig ogend, voormalig pa triciërshuis waarin tot voor kort nog de monster-assuradeur Nationale Nederlanden zetelde, in gezelschap van het plaatse lijke Roode Kruis. Een behui zing ook die door de 35 mede werkers van het NBBS- hoofdkantoor (in totaal werken er 80 man) als een welkome aanwinst wordt beschouwd. Daan vdn Dorsser, verkooplei der: „We zaten eerst boven de toenmalige mensa in het Pryta- neum hiernaast. Ontzettend be nauwd en erg veel last van kak kerlakken. We hebben op heel wat van die beesten onze hak ken gezet". In de loop van zijn bestaan heeft het NBBS een flinke koerswijzi ging ondergaan. Aanvankelijk was het bureau niet meer dan een nevenactiviteit van de Al gemene Senatenvergadering een gemeenschappelijk overle gorgaan van de toenmalige studentencorporaIn die tijd richtte men zich vooral op de uitwisseling tussen Neder landse en Tsjechische studenten. Door Wim Wirtz En het zou nog tot 1972 duren voordat het NBBS, dat in 1948 een stichting werd, zich als commercieel werkende organi satie zou manifesteren. Troepenschepen Tot 1965 verzorgde het NBBS in opdracht van de Nederlandse regering de transatlantische uitwisselingsprogramma's voor studenten per schip. Aan dat hoofdbestanddeel werden di verse andere activiteiten opge hangen, zoals bustoertjes voor Amerikaanse collegegirls en educatieve uitwisseling stoers. In 1957 kreeg het NBBS eenda gelijkse busverbinding tussen Nederland en Parijs en in 1961 kwam de eerste charter tot stand tussen Londen en Am sterdam. Twee jaar later wer den de oude troepenschepen, waarmee het transatlantische programma werd uitgevoerd, afgedankt en richtte het minis terie van Onderwijs en Wetens chappen samen met het NBBS een stichting Atlantisch Studen ten Programma op om de reizen naar de VS. te kunnen voortzet ten. Weer twee jaar later kwam de ouverture van een ingrij pende reorganisatie in de rich ting van een professionelere aanpak, waarmee in 1972 werd begonne. Uit dat jaar dateert ook de aan zet voor een verruiming van de categorie reizigers, waarop de organisatie zich richtte. In sa menwerking met. de ANWB en de NJHC werden er openingen gemaakt voor werkende jonge ren. En inmiddels is het bureau zover dat het zich ,fJBBS Jonge Reizen" kan noemen. Dat wil zeggen dat behalve stu denten nu ook werkende jonge ren en scholieren van 15 tot. 26 jaar tegen sterk gereduceerde prijzen van de faciliteiten van ,JSIon-profit" Omdat het NBBS een stichting is, kan de organisatie zich for meel een „non-profit" bedrijf noemen. „Óns primaire doel is niet winst maken", zegt Van Dorsser. ,JDat kan ik met open ogen zeggen. Een deel van de winst wordt bedrijfsmatig be steed. We hebben een bestuur. dat voor veertig procent uit stu denten bestaat, dat daar nauw lettend op toeziet. En het is nog steeds puur idëeel dat kan ik wel zeggen, ja". „Commercieel gericht, zijn we wel. Maar als je je niet commer cieel opstelt,dan ben je gedoemd te verdwijnen. En als ik zeg: commercieel, dan is dat effi ciënt, bedrijfmatig functione ren. Het NBBS, dat in elke universiteits- en hogeschoolstad een verkooppunt heeft plus een aantal punten in enkele andere steden en een service-vestiging in Londen, richt zich nog altijd grotendeels op studenten. Nes tig procent", zegt Van Dorsser, „maar het is ook een gemakke lijk te definiëren groep waar we als vanouds geweldig goede contacten mee hebben .Het is ook een groep die gemakkelijk be reikbaar is. Werkende jongeren, die lopen uiteen van een top- mannequin bij Holshaus tot een boorder. Zijn eigenlijk een on grijpbare groep. Daar komt nog bij dat bij werkende jongeren de vakantieparticipatie geringer is. Onderzoeken hebben dat ook uitgewezen: hoe hoger de oplei dingsgraad, hoe groter de va kantieparticipatie". Het NBBS -inmiddels goed voor 19 verkooppunten en bijna 120.000 reizen per jaar - onder scheidt zich volgens Van Dors- sen van andere reisorganisaties door het individuele karakter van z'n programma's. „We zijn bijvoorbeeld niet gebonden aan een vaste periode, een vaste tijd. Je kunt zeggen dat de omvang van ons pakket groot is. En dat alleen de diepgangde verzor ging ontbreekt. Men zorgt zelf voor z'n natje en z'n droogje".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3