Acties leerling- verpleegkundigen Een avondje stadsvernieuwen Vraagtekens bij buitenlandse reis wethouders In de Leidse ziekenhuizen Nederland tekent akkoord over F-16 EG wil geen geld aan Portugal geven Academie Yronestein mag naar Coebel WOENSDAG 4 MEI 1977 VARIA PAGINA 19 LEIDEN - "De profiteurs van de woningnood": in grote witte letters op een zwarte achter grond. Noord-bewoner Cavê houdt de Panoramapagina voor de borst en eist van het WD-raadslid Nico Langerak een antwoord: "Waarom is jul lie partij toch altijd voor mul tinationals en andere kapita listen"? Langerak - te elfder ure door zijn partij als forumlid in "De Ze vensprong" ingezet om de libe rale kleuren te verdedigen - pakt het verkiezingspro gramma bij de kop en verwijst naar het punt waarin staal, dat de inspraak over stadsver nieuwing van onderen moet beginnen. "Maar ook dat het particulier initiatief daarin een belangrijke rol moet spe len", vult een opponent uit het forum aan. De rest gaat in het geroezemoes verloren. Zo wordt in Noord tijdens de fo rumavond over stadsvernieu wing een wedstrijdje gespeeld in het afvangen van politieke vliegen. Eerst door de leden van het forum, later door een aantal "handlangers" in de zaal. Het begint allemaal erg onrustig met de gebruikelijke propa- gandaspeechjes. Verboom die de loftrompet steekt over de 200 tot 250 woningwet woningen, die er jaarlijks in Leiden gerenoveerd worden, PSP'er Walle, die vindt dat de renovatiepremie best van 3000 tot 5000 gulden verhoogd mag worden, D'66-kamerlid Nypels, die bewonerszelfsbestuur be pleit en CDA'er Ham die vertelt dat het vorig college, waarin hij wethouder was, in feite de basis heeft gelegd voor de renovatie. Of CPN'er Brands die opmerkt dat het woord "huurharmoni- satie" verdwenen is, maar het verschijnsel nog welig tiert. En. als laatste in de rij WD'er Langerak: ,fluursubsidie- maakt de mensen afhankelijk van de staat. Laat mensen een huis kopen en geef ze een hypot heek met een lage rente". Nadat CPN'er Hoeven na de pauze nog even probeert een stukje verkiezingspropaganda kwijt te raken, maar door dis cussieleider Van der Vloet be hendig wordt afgehamerd is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Wat er volgt is een com plete verhandeling over alles wat er mis gaat bij renovatie en rehabilitatie. Bijvoorbeeld van bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat, die niet begrijpen waarin ze de huizen waarin ze al jaren wo nen, niet kunnen kopen. Ver boom legt uit dat hij in principe niet tegen verkoop van wonin gen is. "Maarniet nu er nog een tekort aan woningen is". CDA'er Ham ziet het anders. Hij vindt dat Leiden best eens een begin zou kunnen maken met de verkoop van woning wetwoningen. PSP'er Walle is er niet direct voor: "We zouden wel achter een motie voor een huurstop staan, want de wo ningen zijn langzamerhand door de huurders betaald en er is veel door de mensen zelf ver beterd. Een deputatie uit de Willemstraat wil van Verboom weten hoe de PvdA tegenover actiegroepen staat. Verboom laconiek: "Er zijn actiegroepen die ik te vuur en te zwaar bestrijd instem mend geknik van de vragenstel ler) en er zijn er ook waarvan ik zeg: daar moet ik eens goed naar luisterenMaar ik wind er geen doekjes om. Als ik vind dat er geouwehoerd wordt, dan zeg ik het ook m idden in je gezicht". Dan is het de beurt aan de Molens traat en omgeving. En bewo ners: "In de inspraakcommissie was afgesproken dat de nieuwe riolering straat voor straat zou worden aangelegd. Maar nu liggen bijna alle kruispunten open. Vandaag is er een kind van het dak gevallen. Het duurde een kwartier voor de politie en de eerste hulp erbij kon komen. Het is levensge vaarlijk". Opnieuw Verboom: "Het is voor het eerst dat ik er van hoor. Wilt u het voor mij op een papiertje zetten. Dan zoek ik het direct uit". Dan is het tijd voor een steekspelletje tussen gemeente-ambtenaar Akse en PSP'er Walle. De laatste be weert dat de bewoners de reno vatie zelf betalen, maar Akse betitelt dat als een "grapje van Walle". "De huur na renovatie slaat in geen enkele verhouding tot de investeringen. Daar wordt dik op toegelegd" houdt hij vol. Het eindigt in een situatie, waarin je enige voorstelling krijgt hoe erg het op de Poolse landdag moet zijn geweest. Vragen worden niet of half beantwoord, er wordt geklapt en "boe" geroepen. Eén van de beheerders begint duidelijk ontstemd de kopjes en glazen op de ruimen. "De zaal is maar tot half twaalf gehuurd. Nou moet het afgelopen zijn". BRAM VAN LEEUWEN DEN HAAG (ANP) - Minister mr. A. Stemerdink van Defensie heeft gisteren in Den Haag de definitieve overeenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten getekend waarin de verplichting van beide landen bij de produktie van het F-16 gevechtsvliegtuig zijn vastge legd. Deze definitieve overeenkomst, de zogenaamde letter of offer and ac ceptance (LOA), komt in de plaats van het voorlopige contract tussen beide landen dat op 10 juni 1975 in Den Haag werd getekend. Op dat tijdstip besloten beide landen sa men met Belgiè, Denemarken en Noorwegen een samenwerkings- verbond te vormen voor de geza menlijke ontwikkeling en produk tie van de F-16 straaljager. Dit be sluit werd toen vastgelegd en be krachtigd in het zogenoemde me morandum of understanding (MOU), een basisdocument dat door alle vijf regeringen werd gete kend, alsmede een voorlopig con tract tussen ieder der landen en de VS. Het voorlopige contract diende als overbrugging tot het tijdstip waarop de definitieve overeen komst zou kunnen worden gete kend. LEIDEN - Een stedelijk comité van leerling verpleegkundigen gaat acties voorbereiden in de zieken huizen en verpleegtehuizen in Leiden en omgeving. Dit uit protest tegen het afschaffen van salaris en vergoedingen in de zg. pre-klinische periode van de verpleegkundigenop leiding. Sinds 1 januari zijn het salaris en de vergoeding van kost en inwoning voor beginnende leerling- Meer aandacht voor veiligheid in de bedrijven AMSTERDAM (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) vindt dat er meer aandacht nodig is voor de veiligheid en gezondheid van de werknemers in bedrijven. Deze za ken hebben zich tot voor kort niet in een zodanige belangstelling kunnen verheugen als wel wen- .selijk is, zei hij. Boersma sprak op een tweedaags congres in Amsterdam van de Ne derlandse vereniging voor veilig heidstechnici en het veiligheidsin stituut. Hij zei gehoopt te hebben dat de twee congresdagen zouden samen vallen met de presentatie van een wetsontwerp tot herziening van de veiligheidswet van 1934.v"Op dit moment is het wetsontwerp nog bij de Raad van State. Ik moet dus be kennen dat ik misgerekend heb. Overigens was dat niet de eerste keer. De kans dat het de laatste keer is, is aanzienlijk groter". BRUSSEL (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van de EG zijn het gisteren in Brussel niet eens geworden over verdere fina nciële hulp aan Portugal. De Euro pese ministerraad gaat dan ook geen antwoordbrief sturen aan de Verenigde Staten. Enige weken ge leden stelde de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter voor een hulp fonds van anderhalf miljard dollar bijeen te brengen (door de indus triestaten in de wereld) om de jonge en economisch nog zeer zwakke democratie Portugal een steuntje in de rug te verlenen. De ministers zijn het er gisteren in Brussel wel over eens geworden dat de gemeenschap een bijdrage moet leveren aan een speciaal hulp fonds voor de armste landen in de wereld. Het gaat daarbij om landen waar het inkomen per hoofd van de bevolking beneden de 360 dollar per jaar ligt. De EG-ministers zijn van mening dat de Gemeenschap en de Ver enigde Staten elk 37,5 pet (totaal dus 75 pet) van die speciale hulp, die een miljard gulden moet belo pen. voor hun rekening dienen te Later op de dag zijn de ministers het eens geworden over een .ver deelsleutel' voor de EG-landen voor het bedrag dat de gemee nschap wil betalen. Nederland zal 8 procent van het EG-totaal betalen, Duitsland 30,93 procent, België 4,13 procent, Denemarken 2,93 procent, Frankrijk 14,67 procent, Ierland 0,27 procent, Italië 9,07 procent, Luxemburg 0,13 procent en het Verenigd Koninkrijk 29,87 procent. verpleegkundigen in de meeste ziekenhuizen en verpleegtehuizen afgeschaft. Belangrijkste argument daarvoor is dat zij in die periode, waarin ze voornamelijk theorie krijgen, geen produktieve arbeid verrichten. Voordien kregen de leerling-verpleegkundigen wel een salaris en een vergoeding. Uit een vergadering van leerling verpleegkundigen gisteravond in het vormingscentrum Troef bleek dat de situatie per ziekenhuis of verpleegtehuis nogal uiteenloopt. Zo is in het St. Elisabeth Zieken huis en het Diaconessenhuis het sa laris in de eerste drie maanden van de opleiding afgeschaft, maar krijgen de "pre-klienen" in het Academisch Ziekenhuis en het psychiatrisch ziekenhuis Endege est nog steeds uitbetaald. Dat komt omdat de laatste twee instellingen resp. onder het rijk en de gemeente ressorteren. De leerling- verpleegkundigen hebben daar niet dezelfde collectieve arbeidso vereenkomst als hun collega's in de overige ziekenhuizen en verpleeg tehuizen. Wel zou er inmiddels sprake van zijn dat ook in de over- heidsziekenhuizen het salaris en de vergoedingen in de pre-klinische periode worden afgeschaft, maar wanneer dat zou gaan gebeuren is nog niet bekend. Het stedelijk comité en de leerling-verpleegkundigen zijn te gen het afschaffen van salaris, om dat ze vinden dat de verpleegkun digenopleiding een bedrijfsoplei ding is, die onder verantwoorde lijkheid valt van de directie. Het is geen opleiding die valt onder het ministerie van Onderwijs, zo luidt het argument, terwijl leerling- verpleegkundigen bovendien in de eerste drie a vier maanden van hun opleiding gedurende enkele weken normaal werk moeten doen op de afdeling. Een ander argument is dat deze bezuinigingsmaatregel geen verbetering zal brengen in de on derwijssituatie van de leerling- verpleegkundigerj en dat het zal doorwerken in de selectie: kinde ren met rijke ouders zullen eerder aan de verpleegkundigenopleiding beginnen. Het stedelijk comité bestaat uit leerling-verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis, het St. Elisabeth Ziekenhuis, het Diaco nessenhuis, Leytenrode, St. Bavo en Endegeest. Ook zijn er verte genwoordigers van KWJ, ANVJ, ABVA (universiteit en AZL) en NW-Jongerencontact bij betrok ken. Reconstructie Breestraat in Leiden begint met een chaos LEIDEN - De eerste serie ver keersmaatregelen rond de re constructie van de Breestraat heeft gisteren met name op het Rapenburg tot een grote chaos geleid. Een aanhoudende file van automobilisten stond te wachten voor het verkeerslicht, richting Kort Rapenburg. In het spitsuur strekte de file zich uit tot het begin van het Rapen burg terwijl ook het verkeer op de Steenstraat behoorlijk vast zat. De verwarring ontstond vooral door het omdraaien van de rij richting aan de academiekant van het Rapenburg in de rich ting van het Kort Rapenburg. Op de hoek van het Rapenburg en het Noordeinde staat nu een verkeerslicht. Ook is er een bord aangebracht om aan te geven Bat motorvoertuigen op twee feiel of meer wielen er niet mo- aen inrijden (fietsers en brom fietsers wel). Alleen was er gisteren op het Noordeinde nog geen bord aan gebracht met de aanduiding verboden rechtsaf te slaan. Di verse automobilisten stonden dan ook op een gegeven ogenblik oog in oog met een automobilist op het Rapenburg, die in de richting van het Kort Rapen burg wilde rijden. Een woordvoerder van de poli tie zei vanochtend te verwach ten dat de verkeersmoeilijkhe den medio volgende week wel opgelost zullen zijn. Mensen die al vijfentwintig jaar lang over het Rapenburg gaan heb ben het er wel even moeilijk mee", aldus de woordvoerder. Overigens zei hij dat er op het Kort Rapenburg zeer binnen kort speciale fietsstroken zullen worden aangebracht voor fiets ers die in de richting van het Rapenburg rijden. Automobi listen die van het Kort Rapen burg rechtsaf het Noordeinde willen oprijden hoeven dan niet meer voor fietsers te wachten. LEIDEN - CDA-raadslid W. Bleijie en WD-raadslid K. van Duijn heb ben het Leidse college van B en W schriftelijke vragen gesteld, naar aanleiding van het bezoek van drie wethouders en twee ambtenaren aan een congres over planning en stadsontwikkeling in Wenen. De vragenstellers willen weten wat de grote betekenis was van dit congres voor de gemeente Leiden. Verder vragen de VVD- en CDA- raadsleden om een overzicht van alle buitenlandse bezoeken, die Avond over bio-industrie LEIDEN - Aan de hand van twee films, informatiemateriaal pro en contra en een fototentoonstelling zal er donderdagavond een forum discussie plaatsvinden in het Vrije tijdscentrum over de wantoestan den in de bio-industrie. De laatste jaren heeft vooral de actiegroep Lekker Dier de aandacht getrok ken met haar kritiek op de indus trialisering van de veeteelt. In het centrum zal de film "Wij groeien vast in tal en last" over het dreigend tekort aan dierlijk eiwit ten in de wereld worden vertoond. Deze film toont de rol die de mengvoeder-industrie kan vervul len in het opheffen van dit tekort. In de film "Bio-industrie: dieren in een concentratiekamp" laat de Duitse bioloog prof. Grzimek de andere kant van de medaille zien. De forumdiscussie zal geleid wor den door Hugh Gallacher. In het fo rum hebben zitting: Jellv Over- meer (Aktiegroep Lekker Dier), P. Westra (Landbouwschap), Frits Tikkemeijer (Ned. Ver. tot be scherming van Dieren) en R.F.V. van Wijnbergen (adj.-directeur Hendrix Voeders). De avond in het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, begint om 8 uur. sinds september 1974 zijn met de daarbij behorende onder werpen "opdat wij een indruk kun nen krijgen t.a.v. welke gemeente lijke problemen het college zich in ternationaal heeft georiënteerd". Ook wil men weten welk bedrag met deze bezoeken gemoeid was en waarom het B en W-besluit om deel te nemen aan het Weense congres met zo'n waas van geheimzinnig heid is omgeven. Het besluit is vol gens de raadsleden op 1 maart ge nomen, maar komt niet voor op de besluitenlijsten van B en W die aan de raadsleden worden verzonden. Van Duijn en Bleijie zeggen dat hun fracties in beginsel niet tegen over buitenlandse contacten staan en dat ze kunnen leiden tot een nut tige uitwisseling van ideeën en er varingen. Overigens voegt men daar aan toe, dat staatsrechtelijke verschillen het vaak onmogelijk maken om tot diepgaande discus sies te komen. "Wij kunnen in dit verband wijzen naar de opgedane ervaringen in Oxford en Krefeld. Waarmee wij overigens niets ten nadele van jumelages willen zeg gen", aldus de Leidse raadsleden. Verder constateren de raadsleden dat de "koppelvorming" binnen het college in korte tijd geweld is y aangedaan. Als voorbeelden wor den genoemd het feit dat wethou der Van Dam wethouder Tesselaar vervangt en dat dit niet volledig ge beurt door wethouder Oosterman, die als vervanger was aangewezen, en het feit dat het wethouderskop pel Waal/Verboom zowel naar Ox ford als naar Wenen ging. Tenslotte vragen de raadsleden zich af of het college het bestuurlijk verantwoord vindt, dat de gemee nte bijna een week bestuurd werd door 2llz wethouder. Bleijie en Van r Duijn vinden dat er sprake is van slechte coördinatie wanneer drie wethouders tegelijkertijd afwezig zijn. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft gisteren aan de Verpleeg kundige Academie Vronestein in Voorburg aangeboden zich in Leiden te vestigen. In het gebied Coebel, dat ligt tussen de Haag- weg, het Jacques Urlusplantsoen in het Korte Vlietkanaal, is voor dit doel één hectare grond be schikbaar. In totaal heeft de gemeente in dat gebied twee hectaren; op de an dere hectare komt de nieuwbouw van de Rembrandt Scholenge meenschap. Wethouder Tess elaar deelde gisteren desge vraagd mee dat de twee hectaren grond een onderwijsbestemming zullen krijgen. Daar wordt nu in het stadhuis aan gewerkt. Aan vankelijk, nadat de gemeente de grond door een ruil met projek- tontwikkelaar Van der Linden had verkregen, lag het in het voornemen van B en W om er sportvelden aan te leggen. Weer later werd er gedacht aan een groenbestemming. Op het ogenb lik heeft het gebied nog een agra rische bestemming. Nog niet bekend is of Vronestein het aanbod van Leiden zal accep teren. Daarover wordt waar schijnlijk pas in juni door het be stuur van de academie beslist. Op het ogenblik oriënteert de aca demie zich in diverse plaatsen in de omgeving, waaronder Voor schoten en Zoetermeer. Volgens een woordvoerder van de acade mie heeft Leiden bij het aanbod om hier naar toe te komen, als voorwaarde gesteld dat de ge meente dan in het bestuur van Vronestein gaat participeren. Hoe hard die voorwaarde is, is niet duidelijk, maar volgens de woordvoerder moet het vrijwel uitgesloten worden geacht dat aan die voorwaarde zal worden voldaan. De gemeente Leiden heeft al als vanouds belangstelling voor een hogere verpleegkundigen oplei ding. Daartoe zijn al diverse aan vragen ingediend bij het rijk. De hogere verpleegkundigenoplei ding is een van de opleidingen dit door de Verpleegkundige aca demie Vronestein worden ver zorgd. De academie is op het oge nblik gevestig in een oud en te klein gebouw in Voorburg, dat nog onlangs door brand werd ge troffen. Vrouwen radicaler dan partijen LEIDEN - De vrouwen van onze politieke partijen denken radica ler dan de partijen zelf. Dit bleek gisteravond uit het forum "Vrouw en politiek" georgani seerd door het Leidse Vrouwen café in het afgeladen St. Antonius clubhuis. Zes partijen nl. PvdA. PSP, PPR, CDA, CPN en VVD hadden een vrouw afgevaardigd. Zij verdedigden het standpunt van hun partij ten aanzien van een aantal punten, waaronder: de werkende vrouw, gezien als hoeksteen van de maatschappij abortus. Het CDA-forumlid Annelies van de Belt ging zelfs zover dat ze zei: "Abortus is al uit de criminele sfeer gehaald. De Nederlandse vrouw vindt 'haar weg wel. Het enige bezwaar is dat de buiten landers bijv. de Duitsers in bus sen aan de grens staan. We heb ben zelf problemen genoeg. Le galiseren van abortus is niet no dig." Tegen deze uitspraak werd vanuit de zaal veel bezwaar ge maakt. Het beste en meest professionele forumlid leek mevrouw Pijkel- van der Merwe. Zij gaf duidelijk en eerlijk antwoord op de vragen uit de zaal, over het standpunt van haar partij de PvdA. "Ook de rode vrouwen zullen nog een harde strijd hebben om binnen de partij hun rechten te krijgen! Hoe verder de vrouwen komen en hoe meer zij hun rechten eisen des te meer vormen zij een be dreiging", aldus mevrouw Pijkei. De taak voor de vrouwen buiten het parlement blijft groot. Daar wa ren alle partijen het over eens. Zij moeten waakzaam en actief blijven om de mensen die binnen het parlement hun belangen be hartigen te steunen. TONNY OUDSHOORN ADVERTENTIE Theeglas 2.5S Tbrselemen thee-ei 6.'5 Tteeleirra appel als jampot 12.5J Mozaik zeep 1.e! Boekje 'Watartjke ScWieid 14." /bmebrandmelk en Aftereun Per (lesje 5.s va 85. 1.» 4.; Paprika kireekset 4.45 Krmdenplantjes va f Bye gentlersnippers (225r0 V Rieten, wasmand STAPHORSTER STOFFEN Puur katoen .verschillende dessins in 3 kleuren: rood, blauw of paars

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19