Leidse clubs zijn unaniem voor samenwerking Een langdurig potje klagen bij de klaagmuur VRIJ-UIT Feyenoord wil inspiratie en motivatie in trainingskamp terugvinden ARGUMENTEN VAN ZES ONWILLIGE' GOUDSE VERENIGINGEN VAN TAFEL GEVEEGD Zweeds ijshockeyteam verrast Sowjet- Unie it DINSDAG 3 MEI 1977 SPORT PAGINA 9 Tranen De sportkrant van de afgelopen maandag en van de maandag daarvoor heb ik even naast elkaar gelegd. Voor Leiden bieden ze weinig opwekkende lectuur. In de korfballerij zijn Fidés Pacta en Zuiderkwar tier gedegradeerd, nadat vo rig seizoen De Danaïden al een pijnlijke smak had ge maakt. Mercasol Lieden roestte dit bas ketbalseizoen volkomen door, ondanks de faam in dit op zicht van zijn sponsor. Het waterpoloteam van LZ'86 werd uit de hoofdklasse ge knikkerd en de oude vier van Njord, eens een club die op Europees niveau meetelde, legde beslag op een roemloze vijfde plaats bij de Varsity. UVS handhaafde zich voor het tweede achtereenvolgende seizoen met hangen en 'wur gen in de hoofdklasse van het amateurvoetbal. Goed, LFC werd dan kampioen van de derde klasse. Iets dat mij op recht verheugt, maar in een niet al te ver verleden speel den de kanaries eerste klasse. Ze hebben dus een zeer lange weg te gaan. Sombere, neerslachtige dingen gebeuren er toch in het Leidse sportwereldje.Nu al benijd ik de jury niet die aan het eind van dit jaar de sportploeg en de sportman Ivrouw van Lei den over 1977 moet aanwij zen. Ik dank de hemel dat ik van die taak verlost ben. Door Ruud Pqauw Vrienden, waarom blijven we in Leiden toch zo steken in die ellendige middelmaat? Waarom komt er toch zo weinig boven de grauwheid uit? Als ik deze zomer naar Israël ga laat ik mij bij aankomst spoorslags vervoeren naar de klaagmuur. En daar zal ik me toch een potje klagen wegge ven, zoals daar in geen jaren is vernomenDe tranen zullen uit het gesteente springen. Singelloop Op Koninginnedag heb ik mij, evenals vorig jaar, aan de ze ven kilometer lange singel- loop gezet. Onder het motto dat het bijna 40-jarige lijf dat ik bestuur af en toe krachtig geteisterd moet worden. Want daaruit komen zuivere ge dachten, zo riepen de oude Grieken al. Zelf heb ik die er varing helaas niet. Na grote lichamelijke krachtsinspan ningen ga ik alleen maar harder knarsetanden. Maar ik blijf hopen. Tijdens de singelloop wierp ik mij in bet spoor van een der stadsredacteuren van deze krant, Tom Maas, die vijftien jaar jonger is. Hij "trok'me dus zogezegd, helemaal over eenkomstig Den Uyls wens dat de jongste schouders de zwaarste lasten dienen te tor- Het ging erg lang goed. Ik liep als een wat snel ventilerende) kievit. Maar zo'n anderhalve kilometer voor de finish, ter hoogte van de korfbalvelden op de Zoeterwoudsesingel kreeg .k de eerste optater van de man met de hamer. U kent dat wel: onsamenhangend gehijg, ijzeren beklemming rond. het middenrif en loden poten. Door mijzelf via de Inwendige Stem uiterst laatdunkend toe te spreken, heb ik nog wel zo'n 500 meter kunnen vastklam pen aan die meedogenloos doormalende stadsredacteur, maar ten slotte zat er geen humpje meer in de kast. Dus toen heb ik maar afgehaakt. De to- taaltijd mocht er desondanks zijn: 27 minuten en 50 secon den of daaromtrent. Zeker anderhalve minuut sneller dan vorig jaar. Het kan niet anders: als ik zo doorga, loop ik het parcours op mijn zeven tigste sneller dan het geluid. L. Lampekatoen Het is nog wat vroeg, maar nu reeds wil ik de L. Lampeka- toenprijs voor 1977 uitreiken aan mr.Jaap van der Krol, de voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond. De NRC legde Jaap van der Krol hem naar aanleiding van de kwestie Enith Brigitha de vraag voor waarom er over dat door de KNZB voorge schreven badpak geen in spraak was geweest van zwemmers en zwemsters zelf. Van der Krol zegt dan: "Dat die inspraak niet volledig tot zijn recht is gekomen daar bent u in zekere mate (Ie schuld van. U als sportpers. Toen we onze jaarlijkse persconferentie hielden, meenden we het nieuwtje van de sponsor en zijn inbreng niet aan u te mo gen onthouden. Dat is achte raf fout geweest. We hadden eerst met de zwemploeg moe ten overleggen en daarna het nieuws vrijgeven. Nu werden de betrokkenen pas op de dag vooraf aan de persconferentie ingelichUen was er natuurlijk niet veel overleg meer moge lijk". Nee, ik ga dit niet uitpluizen. Al leen dit: vrienden, lees deze regelen nog eens na en proef op het puntje van de tong deze verrukkelijke flauwekul. Maar Jaap van der Krol is dan ook een hele mooie. Tegen de NRC zegt hij, na tien jaar voorzitter te zijn geweest: "Ik moet nodig weg wezen". Dat meldt hij dan een week nadat hij zich heeft laten herkie- Leiden-Gouda Een paar jaar geleden gingen de standaardteams van de Afdeling Gouda (11) en de Af deling Gouda (17) van de KNVB er toe over een geza menlijke competitie te spelen. Een goed besluit, want daar mee werd hun horizon wat wijder. Aan die inter regionale competitie dreigt nu een eind te komen, omdat van de elf Goudse ploegen er zes (Schoonhoven, Bergam bacht, Ammerstol, Gouderak, Stolwijk, Nieuwerkerk) te kennen hebben gegeven terug te willen naar de oude situa tie. De zes, allen afkomstig uit het Lek- en IJsselgebied, vroegen in maart om een vergadering van de Afd. Gouda en verras ten daar het afdelingsbestuur volledig met hun besluit. Jammer dat het Goudse be stuur absoluut niet doorhad wat er onder een deel van zijn leden leefde, want anders had het zich natuurlijk niet zo ge makkelijk voor het blok laten zetten. Maar ja, naïeve zaken nemen geen keer. De zes hadden uiteraard wel wat argumenten: de competi tie duurde te lang, de ver voerskosten waren te hoogde 'zes werden niet hartelijk ge noeg in Leiden ontvangen enz. Voor het merendeel ar gumenten van lik me <vestje. De ware reden zou zijn dat het merendeel (niet allen) de Leidse ploegen te sterk vindt. Gisteren organiseerde de Afd. Leiden in de kantine van Warmunda een hoorzitting voor alle Leidse en Goudse clubs (28 in getal) om te red den wat er te redden viel. De zaak viel een beetje in het wa ter omdat de zes niet kwamen opdagen. Iemand had voor hen een briefje geschreven, waarin stond dat een hoorzit ting overbodig was,omdat het besluit nu eenmaal vaststond. Een rechtstreekse confrontatie durfden de heren dus niet aan. Labbekakkeriger kon het al niet. De 22 overige verenigingen (17 Leidse en 5 Goudse) kwamen nu voor de vraag te staan wat er verder diende te gebeuren. Ik heb in die discussie de stra tegie van vergadervoorzitter Ad Dusée niet zo erg kunnen bewonderen. Hij zei in ronde bewoordingen dat hij de ar gumentatie van de zes niets waard vond. Daarin had hij stellig gelijk. Maar wat bereik je daarmee? Een nog sterkere 22-6 verhouding. Hij had be ter kunnen proberen deel van de klachten iets te doen (bijv. de vervoerskosten, die voor een paar clubs kenne lijk een belasting vormen). De man die aan het begin van de avond daarover het woord voerde en iets over een fonds zei,kapte hij naar mijn gevoel wat te vlug af. Daar lag voor mij toch een mogelijkheid om een wig te drijven tussen de Natuurlijk heeft Dusée gelijk als hij zegt dat zodra één van de zes Goudse clubs naar de vierde klasse KNVB promo veert je ze wel niet meer zal horen over die vervoerskosten. Maar met die constatering red je de LeidslGoudse com pe titie niet. En dat is wél wat die 22 andere verenigingen zo graag willen. Wat nodig was geweest, was al confererend tijd winnen. De zes hoe dan ook nogmaals aan de tafel nodend om over hun klachten, hoe flutterig ook, te praten. Beloven dat je ze voortaan in Leiden met het glas in de hand zult ontvan gen, dat je - tijdelijk - een fondsje voor ze zal maken wat de reiskosten betreft. Nu ging op de hoorzitting wat vroeg de mening heersen: "Het is slecht kersen eten met honden die niet willen", zoals de afge vaardigde van SJZ zo prach tig zei. Gevreesd moet worden dat de scheiding een feit wordt zonder dat naar mijn gevoel het uiterste is gedaan om de zaak te redden. Brox: Alweer een misverstand ROTTERDAM - Teneinde de desinteresse van de afgelopen weken weg te nemen, gaat Feyenoord zaterdag in een trainingskamp. In een Brabants hotel, dat direkteur Guus Brox gisteren niet bij naam wilde noemen, hoopt Feyenoord inspiratie en motivatie te vinden om optimaal tegen VW ten strijde te trekken. In Feyenoord kringen is men er maar al te zeer van overtuigd dat men de kans loopt om voor het eerst sinds mensenheugenis buiten de Europese bekertoernooien te komen indien men op dezelfde voet doorgaat, als afgelopen zondag tegen NAC. Bovendien realiseert men zich dat VW voor eigen lijfsbehoud vecht. Los van Feyenoords UEFA Cup-zorgen is Rheden-speler Wim Peelen boos op de Rotterdamse leiding. Twee uur lang zat deze Oostelijke topamateur in het Velsense Crest-hotel te wachten op de in Arnhem woonachtige jeugdtrainer Westerhoven. Feyenoord volgt Peelen al enige tyd, waarna werd overeengekomen met de speler om een proef- training in Rotterdam te komen maken. Westerhoven zou Peelen komeri ophalen, toen hij er na twee uur nog niet was, ging Peelen gedesillusio neerd naar huis om een dag later een contract te tekenen bij Vitesse. Commentaar van Brox: „Een misverstand geweest. Onze jeugdtrainer had het verkeerd begrepen. Gedane zaken nemen geen keer." Beckenbauer mag weg Franz Beckenbauer, de afgetreden keizer van het Westduitse voetbal mag weg. Definitief weg. Na dagenlange onderhandelingen tussen de manager van de Averikaanse profclub New York Cosmos, Clive Toye, en Bayern München-voorzitter, Wilhelm Neudecker, werd gisteren een af koopsom overeengekomen van 1.75 miljoen mark. Aanvankelijk wilden de Amerikanen niet verder gaan dan 1 miljoen en eiste Bayern München 2.5 miljoen. Op enkele details na is Beckenbauer persoonlijk eveneens rond gekomen. Beckenbauer tekent hoogstpersoonlijk op 25 mei zijn contract, waarna niets hem belet om 3 dagen later zijn eerste wedstrijd voor de New York Cosmos te spelen tegen Tampa Bay Rowdies uit Florida. Hoewel Be ckenbauer zegt beschikbaar te zijn voor het Westduitse nationale elftal tijdens de wk van 1978 zal bondscoach Helmut Schön vrijwel zeker geen beroep doen op de ex-keizer. De man die Bayern München driemaal naar de Europa Cup leidde is als international inmiddels verdrongen door HSV's Manfred Kalts. Na Feyenoord heeft nu ook Bayern München belangstelling laten blijken voor de 30-jarige Joegoslavische middenvelder Branko Oblak, die nu nog bij Schalke 04 speelt. De interesse voor Oblak is in Bayern-kringen flink gestegen toen men vernam dat de Joegoslaaf slechts 500.000 mark kostBayern-administrateur Walter Fembeck bevestigde dat de on derhandelingen met Schalke 04 en Oblak zelf op korte termijn op gang gebracht zullen worden. Na Rensënbrink, Haan, Ruiter, Ressel en Van Poucke lijft Anderlecht hoogst waarschijnlijk nog deze week een zesde Nederlandse voetballer in. Het is Jaan de Graaf, het grootste talent van zaterdagclub IJssel- meervogels en amateur-international in het elftal van Arie de Vroet. twee proeftrainingen in Brussel deden het enthousiasme van Raymond Goethals zo hoog oplaaien dat Jaan de Graaf onmiddellijk een contract werd voorgelegd. De Graaf glunderend: „En een goed contract ook, financieel is de zaak helemaal rond. Ik moet alleen nog ja zeggen." Eerder negeerde De Graaf achteloos een aantal aanbiedingen van Neder landse clubs. Het feit dat zijn vader een goedlopende palingrokerij drijft maar vooral het principiële bezwaar om op zondag te voetballen lagen aan die beslissingen ten grondslag. Om dezelfde redenen zei De Graaf nee tegen een aanbod van het Turkse Galatissary. Pas toen de Westduitse club Duisburg hem belde werd hij voor het eerst enthousiast. De Graaf: „In West Duitsland wordt alleen maar op zater dag gespeeld, vandaar." Niettemin gaat hij nu toch in zee met Anderlecht? De Graaf: „Denkelijk wel. Anderlecht speelt vrijwel alle wedstrijden op zaterdag. Hoogstens vier keer per seizoen op zondag. Ze hebben er in Brussel geen bezwaar tegen wanneer in het contract komt te staan, dat ik op zondag niet meedoe." WARMOND - Als het aan de 21 voetbalclubs ligt die giste- de onvangst door de Boshuizer- ravond vertegenwoordigd waren, gaat de geïntegreerde kadeclubs, die beneden de maat Gouds/Leidse afdelingscompetitie (Zondag) ook volgend zou zun' seizoen gewoon door. Tijdens een hearing van de afdeling de te hoge reiskosten. Leiden in de kantine van Warmunda, zette dat grote aantal bestuurders van betrokken verenigingen zich scherp af Verrast tegen de zes deelnemers uit de IJssel- en Lekstreek, die in de relatief hoge afstanden had- onmiddelijk ontkoppeling eisen met als dreigement anders den de zes het doorslaggevende naar de commissie van beroep te zullen stappen. De argumenten die de zes daarvoor clubs veranderd wensen te zien is de huidige promotie- degradatieregeling. Daarover en over het voortzetten van het sa menwerkingsverband dienen de besturen van de afdeling Gouda en Leiden respectievelijk woensdag en donderdag in hun vergaderingen een beslissing te i werden als totaal niet steekhoudend van de tafel ge veegd. Weerwoord kwam er niet, want de "onwilligen" hadden het gisteravond laten afweten. Am merstol, Stolwijk, Gouderak, Niewerkerk, Schoonhoven en Bergambacht hadden per brief laten weten geen behoefte te hebben de bijeenkomst bij te wonen "want ons besluit staat vast". Dat geldt inmiddels ook voor de beslissing van de overigen. Die willen wèl doorgaan. Daarbij worden ze gesteund door de re gels van de overeenkomst tussen Gouda en Leiden, die bepalen dat eerst voor het seizoen 1978-'79 besloten kan worden de gecom bineerde competitie op te heffen. Op grond daarvan zouden de zes tot nog een seizoen deelneming "verplicht" kunnen worden. "Wij zijn hier met 21 verenigingen bij elkaar", stelde de Leidse afde lingsvoorzitter Düsee "en als die dat willen hebben we het recht om de competitie volgend jaar op dezelfde voet voort te zetten. Het kan er bij mij niet in dat zes clubs dat kunnen torpederen met slappe argumenten en een loos dreigement. Dat riekt naar dicta- torialisme. Moeten 17 Leidse clubs dan alles slikken? Als je als grote mensen een afspraak maakt, dan moet je je daaraaru houden. De vraag is alleen of je je die narigheid op je hals moet ha len". Dat willen de overigen op de koop toe nemen om een breuk te voor komen. zo bleek. Het enige dat veerien (op een totaal van 28) Gemakkelijker "Leiden" heeft het bij die besluit vorming dan heel wat gemakke lijker dat de partner, nu in War mond zestien clubs (Oranje Groen was niet aanwezig) zich uitspraken voor prolongatie van de interregionale wedstrijden- reeks. Bovendien kregen voorzit ter Dusee en de zijnen een duide lijke indicatie van de wens ten aanzien van de regels voor be vordering naar de KNVB. In de huidige situatie moet zowel Goudse als een Leidse pit promoveren - veertien clubs wil- len dat met ingang van het nieuwe seizoen de kampioenen van de twee groepen de overstap mogen maken, onverschillig wie dat is. De bestuurders van de vijf wèlwil- lende clubs uit de Goudse regio (ESTO, Soccer Boys, Floreant, Nic Boys, RVC) zijn daarop met VNL en VVOA tegen - de zes die een breuk willen, hebben de promotie-degradatie-regeling op hun klachtenlijstje staan. Andere bezwaren daarop zijn: de lange duur van de competitie met 26 wedstrijden voor zowel de A- als de B-groep; argument gevonden om op 23 maart j.l. het Goudse afdelings bestuur in een vergadering te overrompelen met hun ontbin- dingsbesluit. Volmaakt tegen de zin van het afde lingsbestuur en de vijf andere verenigingen, zoals gisteravond opnieuw bleek. Afdelingsvoorzitter Bredie: "We waren hogelijk verrast. Ik had nooit een kwaad woord gehoord. Het was altijd enorm goed met die competitie, wat het afde lingsbestuur van Gouda nu ook nog vindt. We zijn het er dan ook helemaal niet mee eens. Vooral niet omdat wij nu voor de tweede keer roet in het eten gooien. Eerst met die zaak van Oudewater, nu met dit geval. We hebben geprobeerd ze over te halen, maar ze houden voet bij stuk. Dat blijkt wel uit die brief van vanavond. Daarvan hebben we op de afdeling Gouda niet eens een afschrift gehad". Nu de zes afwezig waren (wat ES TO .voorzitter mr. Oudenhoven dwars zat, "want we hebben des tijds met 27 verenigingen een be sluit genomen. Wil je dat later aanvechten, dan is dit het enige forum waarvoor dat dient te ge beuren") konden ze niet horen, hoe hun argumenten één vooi eén van tafel werden geveegd door Dusée. "De competitie is te lang. Vind ik ook, maar dat is natuurlijk geen reden om de samenwerking op te zeggen. Wat de ontvangst betreft heb ik zelf meegemaakt dat nie mand gehoor gaf aan de uitnodi ging om in de bestuurskamer te Dusée: ,JDit riekt r r dictatorialisme komen als je gast bent is dat toch enkel een kwestie van welle vendheid. Dat de reiskosten hoog zijn is waar, maar dat hoor ik nooit als zo'n club promoveert naar de KNVB. Spijkers op laag water zoeken, dus. Versluierde motieven. Ik ben van mening dat er totaal andere oorzaken zijn. Zijn de Leidse clubs misschien te sterk?" Of de zes bij de commissie van be roep (Gouda en Leiden hebben er beiden één.) nog een kans zouden hebben indien de afdelingsbes turen besluiten gezamelijk door te blijven gaan, werd niet duide lijk. Wel wist Bredie: "Dat beroep gaat erom dat ze aan het einde van deze competitie al hun zin willen hebben. Dat kan niet, dat bestaat niet na die twee jaar. Je zult je afspraken moeten nako men, maar dat is nergens gereg lementeerd". En Mr. Oudenhoven van ESTO ("We zijn hier met vijf Goudse clubs om Leiden duidelijk te ma ken dat we vooral door moeten gaan") meende: "Aan een wilso- vereenkomst is rechtskracht te ontlenen. Men kan dus hoog en laag springen aan de Lek en de IJssel, maar het enige wat daar van komt is een nat pak". PAUL DE TOMBE WENEN - Volkomen onverwacht, maar bijzonder welkom, heeft Zweden gisteren het 44ste toernooi om het wereldkampioenschap zijn aantrekke lijkheid teruggegeven. De 6500 toeschouwers in de Weense ijshal wisten niet wat ze zagen toen de Sowjet-Unie zo'n beetje van het ijs werd gereden door de felle Zweden. Met de uitblinkende doelman Göran Högosta, die in de 38ste minuut een penalty-shot van Maltsev stopte, als belangrijkste stimulans werkte Zweden zich naar een zege van 5-1. Een eigenlijk ab normaal hoge uitslag tegen de veruit sterkste ploeg, die slechts aanvaller Balderis miste. Het resultaat was zo belangrijk omdat in de play-offs, die morgen begin nen, de resultaten van de eerste wedstrijden meetellen. Zwedenkwam door de overwinning (periodestanden l-0,2-0en 2-l)aan de kop van de ranglijst zodat dat land eerst tegen Canada speelt. Daardoor ontmoeten de Russen en de Tsjechen Tsechen elkaar al direct weer. a# /a/&e /"z/j/a/oorézaj zx/8/- &/z3 8£- a/cyr, (5ffa/ge ■807£,r&£.£65£ gok ol£/? 7&t "f/z)ffss/oaj££1 /jd&eax&j m WET Sk]l6£ U/AT CC <5GM£Llt?S- R&CHTEP EPTEQ3U OCG.T. IE STEEDS TMCMEN OP z'm ecrst-f'- ZEKER OM AAMTETDMÊN DAT DAAP z'M V 0ÊLE lOAAPTEW KAAP 20- LAkI&-(E KJIKS LAAT 2(£M SAAM ve SOTE3?- eoaseRs het ml-) ciakt1ek j /a/<soo/&j' IK - 10-»V I V ÖÊEAJ

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9