.„Als u dat zegt, moet U dat speldje afdoen Honderden telefoontjes na waarneming meteoriet Regeren gaat ook in Leiden gewoon door... Jan Schaefer bekijkt stads vernieuwing Met Pinksteren geen popfestival in Leiden Leidse werkgroep overstelpt met reacties DINSDAG 3 MEI 1977 De PvdA is gisteren met haar campagne voor de verkiezin gen van 25 mei begonnen. Als eerste brachten diverse „kop stukken" een bezoek aan Lei den en omgeving. De ministers Duisenberg en Van der Stoel, de staatssecretarissen Van Dam, Schaefer en Meijer, als mede enkele Tweeede Kamer leden waren daarbij verte genwoordigd. In Leiden reed en liep staatssecretaris Schae fer langs de stadsvernieu wingsgebieden; minister Dui senberg fietste door Zuid-West en de Merenwijk en bezocht daar de middenstand. LEIDEN - Het pas ver nieuwde buurthuis van Westerkwartier in de Ten Katestraat trilde regelmatig op zijn grondvesten. En hoewel staatssecretaris Schaefer vele kilogrammen met zich meetorst, lag het niet daaraan dat het funda ment van het gebouwtje op de proef werd gesteld, doch veeleer aan het andersoortig gewicht dat aan de aanwe zigheid van een staatssecre taris gewoonlijk wordt toe gekend. Het kookpunt werd bereikt toen een al naar het predikaat "bejaard" reikende man uitriep "Vuile schooiers zijn het". En de man zei dat. omdat hij geen vergoeding had gehad voor de reparaties en ver nieuwingen die hij in zijn woning had aangebracht, voordat hetzelfde huis van overheidswege werd ge renoveerd. Wethouder Verboom pakte achter de tafel de microfoon van Schaefer af, deelde mee dat hij altijd snel boos werd en werd dan ook boos. Schreeuwend: "Je moet wel op je woorden letten, kameraad". De man: „Dan trek ik dat terug". Maar Verboom was niet meer te temmen. "U moet zich doodschamen voor wat U daar zegt. Niemand van de bewoners in het Haagwegkwartier geloofde nog dat er iets van renova tie terecht zou komen. Ik bel af en toe wel eens ergens aan om te vra gen hoe het met de woning gaat en dan hoor ik niet dat ik een schooier ben. U moet zich schamen, gaat U dat maar doen in de hoek". En toen stond Ome Joop Vervoorn op, voorzitter van het wijkcomité van Plan Noord, maar voor deze ge legenheid naar een ander deel van Leiden getogen. Met een bekend, groenkleurig speldje op de jas, spuit hij kritiek op het systeem van huursubsidie, dat voor de laagstbe taalden volgens hem niet voldoet. "Wij zijn hogelijk teleurgesteld", zegt hij plechtig, maar Schaefer, die de microfoon inmiddels weer op Verboom veroverd heeft, laat zich niet uit het veld slaan. "Als U dat zegt, moet U wel dat speldje (met daarop de letters CDA) afdoen, want Andriessen wil de huursubsi die afschaffen". Dan gaat Vervoorn schreeuwen, maar Schaefer heeft de microfoon en dus de macht. "Als het CDA bereid is om met de VVD te regeren, dan wordt er op de huursubsidie 260 miljoen bezuin igd". Het volle zaaltje mompelt in stemmend en Schaefer roept: "400.000 mensen maken gebruik van huursubsidie". Vervoorn blijft luidkeels het woord eisen, maar de PvdA-karavaan moet weer verder. Niet naar Tuinstadwijk, zoals de bedoeling was; daar is geen tijd Het was allemaal zo vriendelijk be gonnen, gistermiddag om drie uur. Een tochtje met een geel autobusje, waarop foto's van het strenge ge zicht van De Leider: Joop den Uyl. Schaefer bevindt zich in het gezel- gerenoveerde woning schap van zijn partijgenoten en we thouders van stadsvernieuwing, Verboom en Waal, het PvdA- raadslid Marie-Anne Koning, PvdA-fractie-assistent Bruno de Klerk en de gemeente-ambtenaren Akse en Kroon. De rit gaat eerst door Herengracht-Zijlsingel, waar de stadsvernieuwing al spoedig noopt tot omrijden via Pancras- Oost (Herengracht-Hooigracht). Door de Oosterkerkstraat, langs een complex waar Schaefer nog een eerste paal de grond in heeft geboord. Dan naar de Kooi, een snelle blik op de werkzaamheden voor de nieuwbouw in de wijk. een gerenoveerde woning binnen stapt. De bewoonster blijkt tevre den te zijn, maar verderop in de straat zegt een vrouw: "O, ze komen weer eens controleren van de ge meente. Er komt toch niets van te recht". Voort gaat de tocht naar wisselwoningen in de Arubastraat en op het Spoortje bij de Herensin gel. Onderweg commentaar op straat van sommige voorbijgan gers: "Er komen zeker weer verkie zingen". Wethouder Verboom laat trots zien wat er zo al gerenoveerd of nieuwgebouwd is en zegt tegen Schaefer "Ja, we hebben heel wat gedaan van jullie centen". De wo ningen in de Julianastraat zijn dan net aan een blik onderworpen en omdat het tijdschema dan nog op gaat, wordt een niet- geprogrammeerd bezoek aan de Ververstraat gebracht. Ook daar zijn huizen opgeknapt. Schaefer stapt naar een woning naar binnen, en O, schande, een lekkage in de woonkamer. De excursie door vooroorlogs Lei den is tot dan mild, bijna gezapig verlopen. In het Haagwegkwartier wordt het anders. Schaefer bekijkt gerenoveerde woningen in de Schimmelstraat en de Nic. Beets- straat. Daar ziet de bejaarde bewo ner Laterveer zijn kans schoon en troont de staatssecretaris (ja hoor, hij is rondborstig en droeg een spij kerpak) mee naar zijn ook gereno veerde woning. Gerenoveerd ja, maar er zitten wel scheuren in de muur. "Terechte klachten", consta teert Schaefer. "Daar moet de aan nemer bijkomen". Als hij daarna het van renovatiewinkel in wij kwinkel omgedoopte pand in de Ten Katestraat officieel heeft geopend, wordt het bezoek aan het Haagwegkwartier besloten met een bijeenkomst in het buurthuis van Westerkwartier. Daar worden di verse mensen boos en deelt Schae fer mee dat het ministerie niet van plan is om de renovati^remie (een tegemoetkoming in de kosten van herinrichting) van drieduizend gulden te verhogen. Ondanks een verzoek van de diverse bewoners commissies in Leiden. "We hebben gekozen voor een verruiming van de huurgewenning: van drie naar vijfjaar. Dan komen de centen te recht bij de mensen, die het ook het hardste nodig hebben". Hoe het verder ging in het Haagwegkwar tier staat boven beschreven. Schae fer slaagt er toch in om onder tevre den gemompel weg te gaan. Hij gaat hutspot eten. JOHN KROON LEIDEN - Het regeren gaat ge woon door. Ook tijdens de ver kiezingscampagne. Max van der Stoel, PvdA-minister van buitenlandse zaken, is gisteren nog maar net in het Leidse stadhuis aangekomen, als hij de campagne-organisatrice al meedeelt dat hij vroeg in de middag weer naar Den Haag te rug moet in verband met het visserij-conflict met Ierland. Nou, dat is afgesproken. Maar ze vindt wel dat Max er een beetje somber uitziet in z'n keu rige donkere kostuum. Dus krijgt ook hij een felrode sticker op z'n rever met de tekst: "Ik stem PvdA". Korte tijd later, nadat vrijwel iedere aanwezige is beplakt en behangen, gaat de verkiezings karavaan uiteen. Wim Duisen berg, minister van financiën, zet in gezelschap van de wethou ders Van Aken en Waal koers naar het Antonius Clubhuis, waar een „lunch met binnen stadswinkeliers" zal plaatsvin den. Erg druk is het niet. Nog geen tien procent van de ongeveer 200 uitgenodigde binnenstads winkeliers is komen opdagen. Jammer, want anders had men kennis kunnen nemen van de folder "Wat doet het kabinet Den Uyl nou eigenlijk voor het midden- en kleinbedrijf', waarvan er naast iedere schaal met broodjes een stapeltje is neergelegd. Terwijl de aanwezigen de fol ders doornemen, gaat ook mi nister Duisenberg even rege ren. Z'n chauffeur heeft een flinke stapel stukken gebracht, die allemaal door de minister getekend moeten worden. Na dat de laatste handtekening is gezet, spoedt de chauffeur zich weer naar het ministerie. Bij Duisenberg blijven de stukken met "heden" en "spoed" blijk baar niet dagenlang ongelezen op het bureau liggen... Na een enkel broodje te hebben genuttigd, houdt hij een inlei ding, waarin hij er op wijst dat er sinds de oorlog geen kabinet is geweest, dat zoveel geld voor het midden- en kleinbedrijf heeft uitgetrokken als het kabi net Den Uyl. Het gaat in totaal om een bedrag van 1 miljard gulden per jaar, aldus minister Duisenberg. Niet iedereen is daarvan onder steboven. De aanwezige zelf standigen brengen er tegenin, dat die steun ook wel hard no dig is, nu zij door allerlei kos tenstijgingen (en dan vooral de lonen) in het gedrang zijn ge raakt. Ook voorzitter Plessen van de winkeliersvereniging De Lui- felbaan in Leiden zuid-west (waar de minister na een fiet stochtje door de stad terecht komt) beklaagt zich over de sterke stijging van vooral het minimumloon. Tevoren had hij de minister een bos witte tulpen aangeboden ("want rood is onze kleur niet"). Na enige tijd geeft de bewindsman zijn pogingen om de winkelier tot andere ge dachten te brengen, maar op en PvdA-karavaan op de fiets door Leiden. Op de voorgrond Duisen berg en wethouder Van Aken, daarachter onder andere wethouder Van Dam richt zich vervolgens tot de klanten van het winkelcen trum. Nadat de minister een ant woord heeft trachten te geven op de vele vragen die hem wor den voorgelegd, begeeft het ge zelschap zich (eveneens për rij wiel) naar het winkelcentrum De Kopermolen in de Meren wijk. Nietsvermoedende wan delaars die Duisenberg voorbij zien fietsen, blijven het clubje na staan kijken met een blik van: was-ie het nou of was-ie het niet? De ontvangst in De Kopermo len is heel wat uitbundiger dan m zuid-west. In het splinter nieuwe overdekte winkelcen trum staat al een microfoon en een geïmproviseerd podiumpje Voor de hoge gast gereed. De Wploitant van het petit- ïestaurant deelt ijsjes uit. buisenberg klimt op het scha votje. In een paar korte zinnen beschrijft hij de politieke situa tie, en komt via de individuele huursubsidie, de sociale uitke ringen en de stadsvernieuwing tot de conclusie, dat er op 25 mei in feite maar een partij is, waar je je stem op kunt uitbrengen: de partij waarvan de naam prijkt in de fel-rode sticker die ook Duisenberg op zijn jasje draagt. Joop Maat ADVERTENTIE LEIDEN - Er mag in Leiden dit jaar op eerste pinksterdag geen popfestival worden gehouden. Dit heeft burgemeester Vis nu defini tief beslist. Zijn overweging daarbij is dat een popfestival de zondagsrust teveel zou verstoren. Het popfestival zou gehouden worden op een terrein in het in dustriegebied in De Waard. De drie organisatoren, Lex Wallaart, Wim Plasmeijer en Frits Dobbe laar waren erin geslaagd om di verse attracties te engageren: Do novan, Alquin, Split Enz, Hobo String Band, Kajak en anderen. Door het niet doorgaan van het popfestival lopen de organisato ren naar hun zeggen een financiële strop op van 24.000 gulden, omdat er al contracten waren afgegeven. Zij waren er van uitgegaan dat de gemeente wel toestemming zou geven, omdat vorig jaar op eerste pinksterdag ook een popfestival in Leiden is gehouden, op het terr- (auto, boot, caravan ent-) Chemische Fabr.'Schieda bij De Burcht. Achteraf is ge bleken dat de organisatoren daar voor geen toestemming hadden, maar alleen om het festival in het zalencomplex van De Burcht te houden. De wel aanwezige politie heeft echter vorig jaar niet inge grepen toen het festival in de openlucht werd gehouden. Vol gens de politie zijn er vorig jaar veel klachten van omwonenden over het lawaai binnengekomen; de organisatoren zeggen dat zij van de politie juist mondeling toe stemming kregen om nog langer met het festival door te gaan, dan was afgesproken. Het is niet bekend of de organisa toren nog juridische stappen zet ten tegen de beslissing van bur gemeester Vis. Dodenherdenking LEIDEN - Ter gelegenheid van de dodenherdenking op 4 mei wordt morgenavond om half acht in de Marekerk een bijeenkomst gehou den. Aansluitend daarop heeft om on geveer kwart over acht de Stille Tocht plaats naar het monument voor gevallenen, tegenover molen De Valk. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Achtentwintig hectare kleurenpracht De Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren, in perken en patronen die elk jaar weer nieuw zijn. Want zo is de natuur. Keukenhof Kleuren vragen om KodakfUm LEIDEN - De werkgroep meteoren van de Leidse universiteit heeft in de afgelopen dagen honderden telefoon tjes gehad van mensen die in de nacht van vorige week woensdag op don derdag omstreeks kwart over twee een heldere vuurbol hadden waarge nomen die de hele westelijke hemel verlichtte. Aan de hand van de vele meldingen probeert men nu de plaats te bepalen van de neerslag van de vuurbol - een meteoriet - te bepalen en zo de deeltjes materie terug te vin den. Een woordvoerder van de werkgroep zei uit erst dankbaar te zijn voor de vele reacties. De baan van de meteorieten wordt voor zover mo gelijk met automatische camera's geregi streerd, maar meldingen van particulieren kunnen daar een goede aanvulling op geven. De plaats van neerslag is dan op 500 meter tot een op een kilometer te bepalen. De meteoriet van vorige week had een massa van 50 gram en is op 50 kilometer boven de Noordzee door de wrijving met de dampkring verbrand. Daarvan heeft men dan ook niets terug kunnen vinden. Neerslag van meteorieten is in Nederlan een zeldzaam verschijnsel, zo wist men bij de werkgroep in Leiden te vertellen. Deze eeuw heeft men nog nergens in Nederland resten ge vonden In dè vorige eeuw is bij Fort Blauwka pel bij Utrecht een meteoriet van behoorlijke omvang neergekomen. Dat was de laatste keer dat iets dergelijks in Nederland voorkwam. Overigens kan het neerstorten van een meteo riet wel gevaar opleveren. In 1908 kwam in Si berië in de Sowjet-Unie een meteoriet neer met een massa van minstens een miljoen ton. Door de snelheid waarmee het gevaarte neerkwam - 20 tot 60 kilometer per seconde - groef het zich zelf in, waardoor een enorme luchtdrukexplo sie ontstond, die een gebied ter grootte van de provincie Utrecht verwoestte. Mocht men nu in Nederland deeltjes van de neergekomen meteoriet kunnen localiseren, dan worden deze opgegraven en naar het Max Planck-Instituut in het Duitse Heidelberg ge zonden, waar men er vele onderzoekingen op verricht. Zo kan men onder andere iets te we ten komen over de hoeveelheid kosmische straling waarmee de meteoriet zich oplaadt op de tocht door het heelal. Men kent de afstand die is afgelegd en door meting van de straling van de radioactieve isotopen in de deeltjes kan men dan conclusies trekken. Volgend jaar zal men waarschijnlijk opnieuw boven Nederland meteorieten kunnen zien. Elk jaar tussen 20 en 30 april passeert de aarde de meteorietengordel. In Leiden zei men dat de verschijnselen meestal niet zo duidelijk zijn als afgelopen week. Laaghangende bewolking kan de waarneming al onmogelijk maken. Over igens vraat men wel aan het publiek zoveel mo gelijk hoogte en richting te bepalen als men een vuurbol signaleert.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3