AJAX VOORKOMT RODDELPRAAT Feyenoord duikelt nog dieper dal in (1-1) AZ '67 krijgt het moeilijk PEC Zwolle: geen terngslag Officiële kampioen geeft Amsterdam geen gratis punt **Qijóbercjen apart PSV'dubbele' winst bij De Graafschap MAANDAG 2 MEI 1977 AGIN A 9 SPORT H SPORT SPORT SPORT Fans willen bekerfinale in 't oosten DEN HAAG - Het bestuur van de vriendenkring van de FC Twente heeft Jan Huybregts, secretaris en competitieleider betaald voetbal van de KNVB, in een gisteren verzonden tele gram verzocht de bekerfinale tussen FC Twente en PEC - op 19 mei - niet in Rotterdam, maar in het oosten, in Nijme gen, te laten spelen. Dit in het belang van de leden en suppor ters van de ploegen. Frits de Kimpe, de directeur van het stadion Feijenoord, stelde echter dat het onmoge lijk is de bekerfinale ergens anders te spelen. Het bekerreg lement, waarmee alle clubs destijds hebben ingestemd, staat geen nuances toe. SPORT SPORT H SPORT Je kunt tegenwoordig bij Feije noord niet eens meer praten over een „nieuw" dieptepunt, het zijn al leen maar dieptepunten die we nog meemaken. Wat toeschouwersaan tal betreft was dit echter wel heel erg, met die 8600 man. Maar ik be grijp het volkomen, want als ik niet zelf had moeten spelen, zou ik ook niet zijn gaan kijken. Zelfs de trouwste supporters hebben al wel gezien dat er niets meer te beleven isi in de Kuip en die 8000 die er nu nog waren komen volgende keer ook niet meer. Het is toch immers diep treurig wat weaanhet doen zijn. Er zullen wel veel verwijten aan de spelers worden gemaakt en dat is dan terecht ook. Zelfs tegen een ploeg als NAC hadden we nog de boot in kunnen gaan, zo verschrik kelijk was het allemaal. We zijn eenvoudig niet meer te motiveren, zelfs niet nu de tweede plaats in het geding is. Als Brox en Boskov dan ook een gesprek met elkaar gaan be leggen zal er heel wat afgepraat dienen te worden. En dan nog is de vraag of dat zal helpen, of woorden in dit stadium nog uitwerking zul len hebben óp de spelers. Die moeten er zo langzamerhand toch zelf wel eens achter zijn geko men waar het aanschort. Alles draait om demotivatie; die is tot het nulpunt gedaald. Een gevaarlijke situatie, want. als we zondag niet van VW winnenspeelt Feyenoord op Europees er helemaal niemand meer kijken. Het enige waar Feyenoord nu nog baat bij zou kunnen hebben is een totaal nieuw beleid. We kunnen twee din gen doen: helemaal opnieuw begin nen of een paar kanjers kopen. Aangezien Feyenoord zich niet kan permitteren op het tweede plan te spelen, zal er dus wel aangekocht moeten worden. Maar dan wel ver standig. Zoals PSV bijvoorbeeld, dat Brandts van De Graafschap heeft gekocht. Een geweldige verde diger, die nog kan groeien want hij is pas 21. Die had Feyenoord ook kunnen krijgen voor weinig geld en in zulke spelers zal het toch gezocht moeten worden. Niet in de grote jongens, dat kan de club zich op dit moment ook al niet meer veroorlo- AMSTERDAM - Twee gave treffers van Schoe naker en Lerby deden de geruchten over hand jeklap en combine snel verstommen. Daarna sloop, bijna net zo erg, de verveling aan. Door Ger Stolk Duel tegen NAC zoveelste afgang Erkens, Zuidema, Dusbaba Lerby en Piet Schrijvers bezig aan de ereronde. Willy van der Kuylen (links) heeft 0-2 ingekopt; Overgoor en doelman Van Zoghei kijken onthutst toe. DOETINCHEM - De Graafschap dat op eigen terrein tegen topclubs door gaans goed voor de dag komt (dit seizoen werden op de Doetinchemse Vijverberg Ajax, Feijenoord, AZ'67 en Roda JC bedwongen) kon het, juist in de kritieke fase van zijn eredivisiebestaan tegen PSV niet bolwerken. De Eindhovenaren, nog altijd kandidaat voor de op Europees bekervoet bal recht gevende tweede of derde plaats, speelde niet onder zo'n zware druk als de Achterhoekers. Hoewel het krachtsverschil in het veld niet groot was kwam De Graafschap toch de nodige kwaliteit tekort om het duel in evenwicht te houden (-3). Als de thuisclub over slagvaardiger wapens had beschikt zou het PSV stellig meer moeite hebben gekost om met de volle buit uit Doetinchem te vertrekken. In de eerste helft kreeg het verwoed tegen degradatie vech tende Graafschap de beste kansen. Doelman van Beveren kon een kopbal van aanvoerder Hiddink tenauwernood stoppen en had ook eenmaal de assistentie van Stevens op de doellijn nodig om PSV voor een achterstand te behoeden. Verrassend kwamen de wat lakoniek opererende Eindhovenaren halver wege de eerste helft aan de leiding. Na een dieptepass van Smits baande' linkervleugelspits Deacy zich op de rand van buitenspel een doortocht en passeerde doelman Van Zoghei kansloos: :-l. Het aangeslagen De Graaf schap dat zonder de geblesseerde Van Londen en Hazelhekke aantrad was vanaf dat moment gedwongen zich volledig op de aanval te richten. PSV zocht zijn heil in de countertactiek, maar het duurde tot ver in de tweede helft voordat opnieuw werd toegeslagen. Gelanceerd door de voor Willy van de Kerkhof ingevallen Willrich kopte Van der Kuylen nummer twee langs doelman Van Zoghel. Ook op dezé treffer bleef De Graafschap, dat wel veel inzet maar onvoldoende stoot kracht bezat, het antwoord schuldig. De voorsprong van PSV kwam dan ook niet meer in gevaar en kreeg drie minuten voor het einde zelfs een nog royaler aanzien toen Lubse profiteerde van een fout van Marijt en gemak kelijk kon scoren: 0-3. Het verlies van De Graafschap bleef niet beperkt tot twee punten. De demissionaire landskampioen kwam eveneens naar Doetinchem om transferzaken te doen. De belangstelling gold de talentvolle Doetin chemse voorstopper Ernie Brandts, die dezer dagen een beslissing neemt of hij volgend seizoen voor PSV zal uitkomen en derhalve op eredivisieni veau zal blijven spelen. ROTTERDAM - Guus Brox en Ge rard Kerkum bekeken zaterdag in Belgrado de interland Joegoslavië-West Duitsland, waar vooral de verrichtingen van Dusan Bajevic nauwlettend werden ge volgd. De spits van Velez Mostar stelde ernstig teleur, maar Branco Oblak, de 30-jarige middenveldèr van Schalke'04, streelde bij herha ling de gevoelens van het Feyenoord-tweetal. Volgende week reist het duo andermaal rich ting Joegoslavië, wanneer het na tionale team in Zagreb tegen Roe menie uitkomt. "We willen ze nog maals bekijken", sprak directeur Guus Brox gisteren na Feyenoords zoveelste ontgoocheling van dit seizoen. "Van Bajevic ben ik niet erg onder de indruk, maar wat Oblak liet zien. Goed, hij is dertig jaar, maar ik heb liever zo'n speler van dertig dan iemand van twintig die niets presteert". Guus Brox doelde onbewust op het hier en daar verjongde Feyenoord, dat tegen NAC (1-1) opnieuw een wanprestatie afleverde. Feyenoord duikelde nog dieper voor de ogen van nauwelijks 8600 kijkers, ook al een dieptepunt voor het totaal in gestorte Feyenoord. Normaal Een-een tegen NAC, dat zich in voorbije dagen zou verheugen met een dergelijk resultaat in "de kuip", maar waarvoor het heden ten dage niet eens meer de moeite neemt om de armen juichend te verheffen. Alsof het de normaalste zaak van de wereld is, of zoals NAC-trainer Bob Maaskant zich uitdrukte: „Als we wat meer initiatief hadden geno men, winnen we nog ook". Geen grootspraak, maar de harde waar heid. Zoals het ook vaststaat dat ROTTERDAM - Wtm Jansen de mld- denvelder van Feyenoord, heeft afge lopen week sljn contract bij de Rotter damse eredivisieclub per aangete kende brief opgezegd. Het contract van Jansen loopt aan het einde van het sei- toen af. Bij NAC heeft Ad Brouwers voor een jaar bijgetekend. De nieuwe lands kampioen Ajax heeft belangstelling voor de Bredase verdediger Krijnen. Jaap van Praag (Ajax) en Eugene Lem- mens (NAC) hebben saterdag de offi ciële onderhandeling geopend om een overgang van Krijnen van NAC naar Ajax mogelijk te maken. nog lang niet ze*er ia van de derde plaats, die recht geeft op UEFA-Cup-voetbal. Allang hoefde Feyenoord zich geen zorgen meer te maken om de landstitel, maar het verlies van het recht om volgend seizoen UEFA Cup voetbal te mogen spelen, betekent een regelrechte catastrofe voor het financieel toch al wankele Feye noord. Kortom, Feyenoord is in een diep dal beland, waar het zich enigszins kan uitwerken als de laat ste twee duels tegen FC VW (uit) en FC Twente (thuis) alsnog in winst kan omzetten om de laatste strohalm, de derde plaats, te kun nen vasthouden. De thuisbeurt tegen NAC had voor houvast kun nen zorgen, maar nadat Gerrie Da- men in de achtste minuut (na goed werk van Ad Bakker) 0-1 naast Ed die Treytel had gevonden en Theo de Jong twee minuten later (na een voorzet van Wim Jansen) het even wicht had hersteld (1-1), geloofde Feyenoord het wel. Boskov: „Feyenoord speelde na een half uur al zonder vertrouwen. Het was ge woon een grote misere". Wellicht dat de reis van Guus Brox naar Zagreb komende zondag uit komst kan brengen voor volgend seizoen. „Maar eerst moeten we deze week 'ns rond de tafel met Boskov", aldus de zorgelijke Brox, "want die derde plaats komt nu toch wel ernstig in gevaar". DEN HAAG - Het gelijke spel (0-0) van MW bij Heracles kan wel eens zeer verregaande con sequenties krijgen voor de ploeg uit Maastricht. Nu de slot fase van de competitie begon nen is, zijn er aan de kop van de eerste divisie nog drie clubs die in aanmerking komen voor de titel: Vitesse, PEC/Zwolle en MW. Vitesse, dat de lastige uitwedstrijd tegen Helmond Sport met 3-1 won, staat op 48 punten. PEC/Zwolle onder vond van de zware halve fina lewedstrijd voor de beker tegen FC Den Haag geen terugslag en won met 2-0 bij Amersfoort. De Zwolse ploeg heeft nu 47 pun ten.Zowel Vitesse als PEC/Zwolle hebben een wed strijd minder gespeeld dan MW In de strijd om de periodetitel is MW gezakt naar de zevende plaats. De beste vooruitzichten op die titel hebben nu Fortuna SC en Vlaardingen. De twee clubs hebben evenals Vitesse, PEC/Zwolle en Excelsior negen punten. Maar voor de drie clubs is die vierde periodetitel van geen belang meer omdat zij reeds zeker zijn van een periode kampioenschap. Fortuna SC heeft nog een voordeel omdat het nog een wedstrijd moet in halen tegen SC Cambuur. Wa- geningen en MW zijn nog niet kansloos omdat beide clubs slechts eén punt achterstand hebben. ALKMAAR - AZ '67 heeft het eigen publiek in het duel met Haarlem nauwelijks kunnen overtuigen, dat de Alkmaarders met recht en reden op de tweede plaats dienen te staan. Technisch gesproken mis schien wel, maar qua doorzet tingsvermogen en effectief voetbal zeker niet. Gisteren waren na rust weer alle tekenen van het de laatste we ken optredende vormverlies aanwezig en het was alleen aan een puike redding van Mesko- vic op een schot van Van de Ban te danken, dat beide punten in Alkmaar bleven. De gladde grasmat, die mede de oorzaak was van een fors aantal blessures, schonk in feite AZ de victorie. In de zeventiende mi nuut liet Haarlem-doelman 1 Boersma een schot van twintig meter van Kees Kist glippen, waarna de bal over zijn hoofd heen in het doel belandde: 1-0. Verder dan dit fortuinlijke doelpunt kwam AZ ondanks een fors veldoverwicht voor rust niet. In de 32ste minuut moest Van Marwijk uitvallen met een meniscus-blessure, de derde in zijn carrière. In de loop van vandaag zal worden beslist of operatief ingrijpen wenselijk Ook Hovenkamp, Arntz, Rijn soever, Huyg en Van Hanegem behoefden verzorging. Haarlem-trainer Barry Hughes had weinig medewerking bij zijn pogingen om halverwege de tweede helft De Vries door Boudewijn de Geer te vervan gen. De Haarlemmer wond zich daarover zo op, dat hij na afloop niet voor commentaar bereik baar was. De scheidende AZ-trainer Hans Kraay voorziet dat zijn ploeg het in de laatste wedstrijden erg moeilijk zal krijgen, temeer daar er geen goede aanvaller voorhanden is om Van Marwijk in de resterende ontmoetingen te vervangen. Bij Ajax's landstitel geen superla tieven. Eerder heet de equipe van Ivic de officieuze kampioen van de soberheid. Nu het officiële gedeelte een feit is, kan daaraan met de beste wil van de wèreld niets worden toe gevoegd. Ajax de kampioen van het seizoen 1976-'77, geen gratis punt voor het voor lijfsbehoud vech tende FC Amsterdam, kortom de gerechtigheid kreeg met 2-3 zijn loop. Slechts 15.000 kijkers namen dat voor kennisgeving aan. En het vleugje vreugde dat de Ajax nota belen in de vorm van champagne poogden aan te brengen, werd prompt teniet gedaan doordat Ruud Krol voor de verandering weer eens over Het Grote Geld meende te moeten praten. Bikkelen In het intens kille Olympisch sta dion kletterde de regen neer en manifesteerde FC Amsterdam zich tegen de kampioen als couveuse- eredivisionist. Waarmee gezegd wil zijn dat FC Amsterdam een gemis aan kwaliteit ten spijt niet de be reidheid kon opbrëngen om te bik kelen voor meer dan een schamele verliezers-premie. Aanvankelijk net zo min als later, toen de liever djes binnen luttele minuten van 0-3 naar 2-3 oprukten. Een portie snel herwonnen concentratie hield Ajax in die slotminuten vast op de been en voorkwam veel roddelpraatjes, nadat Dë Stoop eerder geksche rend uitriep dat een deling in de Amsterdamse derby de beste op lossing voor alle partijen zou zijn. Gezapigheid Gezapigheid troef in het prille be gin. Een Jongbloed, die ver voor zijn doel averij voorkwam, aan de andere zijde een niet begrepen dieptepass van Van der Merkt, die klasse verried. Een op de doellijn niet door Kees de Jong verhinderd doelpunt van Schoenaker, toen Suurbier razendsnel was uitgebro ken: 0-1. In wezen was FC Amster dam definitief verslagen op het moment dat de Deen Lerby na een èén-twee met Schoenaker het ha- zepad koos: 0-2. Met Husers op de plaats van Van Bommel heeft FC Amsterdam die indruk in het tweede bedrijf niet weg kunnen nemen. Integendeel: toen Erkens smaakmaker Ling lan ceerde, keken de lieverdjes tegen een hopeloze 0-3 marge aan. Waarna FC Amsterdam, zoals ge zegd tien minuten voor tijd demar reerde, al viel ook toen de inpro- duktiviteit op bij de brigade van Van de Meent. Gelukkig voor de thuisclub ontging het scheidsrech ter Cees de Bruin niet hoe John Dusbaba de bal op zijn eigen doql- lijn met de arm speelde. Strafschop dus, Wetzels executie was onberis pelijk: 1-3. Toen dezelfde Wetzel een voorzet van links sluw liet lo pen, kanjerde Geert Meyer de stand zelfs naar 2-3. Versterking Verder liet Ajax het niet komen, al scheelde het weinig of het voor langs suizende projectiel van Otto had doel getroffen. Zei Tomislav Ivic: "Deze titel is mooi, maar ik ben het nu al vergeten. Zo veel ge luk kan je nooit twee seizoenen achtereen hebben en daarom moe ten we nu al aan de toekomst wer ken. Dat betekent dat we Krol en Geels moeten houden en naar ver sterking moeten speuren". EREDIVISIE Eindhoven-Utrecht 1-2 Telstar-Twente 2-1 Eagles-VW 3-1 Feyenoord-NAC 1-1 Amsterdam-Ajax 2-2 Roda JC-Sparta 1-1 NEC-Den Haag 1-1- Graafschap-PSV 0-3 AZ'67-Haarlem 1-0 Ajax 32 23 5 4 51 61-24 AZ '67 32 18 8 6 44 73-26 Feyenoord 32 16 12 4 44 64-31 PSV 32 18 7 7 43 61-31 Roda JC 32 15 8 9 38 48-34 Utrecht 32 15 6 11 36 54-61 Sparta 32 11 12 9 34 47-45 NAC 32 10 12 10 32 39-50 Den Haag 32 9 12 11 30 46-40 Twente 32 10 9 13 29 46-37 Eagles 32 9 11 12 29 37-57 Haarlem 32 10 7 15 27 32-44 Telstar 32 7 12 13 26 34-53 FC VW 32 7 11 14 25 32-52 NEC 32 6 11 15 23 41-49 Amsterdam 32 6 11 15 23 33-53 Eindhoven 32 5 12 15 22 25-60 Graafschap 32 5 10 17 20 27-53. EERSTE DIVISIE Fortuna-Veendam 2-1 Den Bosch-Cambuur 2-1 Helmond-Vitesse 1-3 Willem II-Excelsior Heerenveen-Dordrecht Groningen-VIaardingen 0-1 Amersfoort-PEC Vitesse 32 21 6 5 48 73-28 PEC/Zwolle 32 18 11 3 47 53-23 MW 33 19 8 6 46 71-29 Excelsior 32 14 13 5 41 50-34 Wageningen 32 15 10 7 40 57-39 Volendam 32 14 9 9 37 53-10 Fortuna SC 32 14 8 10 36 52-42 Groningen 32 12 11 9 35 36-33 WUlem II 32 11 10 11 32 43-41 Vlaardingen 33 11 10 12 32 34-42 Den Bosch 33 10 11 12 31 44-45 Cambuur 31 11 7 13 29 33-51 Heerenveen 32 10 8 14 28 33-11 Veendam 32 7 11 14 25 39-49 Helmond SP 32 7 11 14 25 35-50 Amersfoort 32 9 6 17 24 29-57 Dordrecht 32 6 8 18 20 28-55 SW 32 6 7 19 19 26-54 Heracles 32 3 9 20 15 27-53

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9