Expert Red Adair bedwingt spuiter van zwijggeld voor watergate Doden hij V^chtjmrtij J mm wsst af OVERZEES DEBUUT PLO stelt voorwaarden OLIEPRODUKTIE HERVAT Leden van Baader- Meinhof geven hongerstaking op MAANDAG 2 MEI 1977 Voor deelneming Genève-eonferentie: «c -- BEIROET (AFP/UPI) - Faroek Chaddoemi, politiek leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gisteren aan deelne ming van de organisatie aan de con ferentie van Genève over het Midden-Oosten, vijf voorwaarden verbonden: De PLO moet een uitnodiging ter deelneming krijgen van de twee voorzitters van de conferentie, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. de Palestijnen moeten van het begin tot het einde deel hebben aan het werk van de conferentie. de Palestijnen moeten deel heb ben aan alle activiteiten van de con ferentie. het Palestijnse vraagstuk moet op de agenda van de conferentie prijken als een op zichzelf staand onderwerp. de deelneming van de PLO moet niet stoelen op resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, maar moet in het licht staan van resolutie 3.236 van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Met andere woorden: de Palestij nen komen niet wanneer wordt uit gegaan van erkenning- vooraf van veilige Israëlische grenzen. Overigens hield Chaddoemi het vooruitzicht open op een "vijfde en zelfs meer Arabisch-Isralische oor logen". STAVANGER (DPA/UPI) - Een groep Amerikaanse des kundigen, onder leiding van de befaamde expert Paul "Red" Adair, is er zaterdagmiddag om half een onze tijd in geslaagd de spuitende oliebron Bravo op de Noordzee te bedwingen die in acht dagen een oppervlakte van 5.500 vierkante kilometer zee met olie heeft vervuild. WASHINGTON (AP) - Ex-president Richard Nixon wist dat men op zoek was naar "zwijg geld" om het stilzwijgen te kopen van de inbre kers van Watergate. Hij wist dat tenminste twee maanden vóór hij toegaf te hebben gehoord van een po ging om de inbraak-affaire in het gebouw van de Democra tische partij te verdoezelenzo meldt zaterdag de Washing ton Post. De Washington Post, die tot nu toe nog niet gepubliceerde uitgetikte versies van ban dopnamen uit het Witte Huis citeerde, meldde in de edities van gisteren ook dat Nixon al in januari 1973 afwist van de eis tot "zwijggeld", een week voordat de eerste verhalen in de pers verschenen over beta lingen. aan inbrekers van Wa tergate. De New York Times meldde in de zondagedities dat Nixon "zeer nauw betrokken was bij de pogingen om Watergate te verdoezelen en daar al drie dagen na de inbraak op 17 juni 1972 intensief mee bezig Nixon heeft altijd volgehouden en dat is nooit door tot nu toe gepubliceerde bandopnamen tegengesprokendat hij over de verzoeken om zwijggeld had gehoord van John Dean, adviseur van het Witte Huis en dat dat niet eerder was ge beurd dan op een bijeenkomst in Nixons werkkamer in het Witte Huis op 21 maart 1973. Deze bijeenkomst kwam cen traal te staan bij de ontken ning door Nixon als zou hij vóór 21 maart iets van het verdoezelen van de feiten rond de inbraak hebben af geweten. Toch staat vonden Nixon r op de pas weer ge- transcnpties dat een 21/2 maand eer der gevoerd gesprek met zijn adviseur en vriend Charles Colson had gezegd, aldus de Washington Post: "Goddomme, dat zwijggeld, hoe komen we daar nou aanDit gesprek was vooral van belang, aldus de krant, omdat het Watergate- proces op die dag in maart begon. De opmerking over "zwijggeld" is de eerste over dat onderwerp in de ter be schikking staande transcrip ties van de bandopnamen uit het Witte Huis, die er uitein delijk de oorzaak van waren dat Nixon in augustus 1974 wel moest aftreden. Deze en andere transcripties hebben aangetoond dat Nixon heeft geweten dat die betalingen centraal stonden bij de pogingen om het schandaal in de doofpot te stoppen en dat ze, als er over in de pers zou worden gerept, zijn positie aanzienlijk zou den verslechteren, aldus de Washington Post. De Times meldde dat zij de hand had kunnen leggen op transcripties van banden die nooit eerder waren vrijgege ven "gezien het feit dat men in brede kring vermoedt dat de heer Nixon heeft geweigerd, althans grotendeels heeft ge weigerd. toe te geven dat hij schuldig is geweest in de Wa tergate affaire bij zijn inter views met David Frost die van woensdagavond afin heel Amerika op de televisie schermen zullen komen". Op de bandjes van de New York Times besprak Nixon de in braak op 20 juni 1972 met Charles Colson, toen adviseur van het Witte Huis. Hij zei tegen Colson: "We laten dit gewoon waar het is, bij de Cubanen". Dit sloeg op de voormalige Cubaanse banne lingen die in het Watergate complex zijn gearresteerd. Bezorgd De New York Times meldde verder dat Nixon in april 1973 zo bezorgd was over Water gate dat hij dagenlang is bezig geweest met het zoeken van manieren om zich er uit te werken. De speciale aankla ger voor Watergate, Charles F. Ruff, heeft zaterdagavond verklaard dat de transcripties waarvan de Washington Post melding maakt, niet voor zijn dienst zijn verstrekt. Ruff zei echter te hebben "dat er wel een stuk of rondzwierven". Het was de vijfde poging van de deskundigen en deze maal succes vol. Eerst slaagden zij erin de af sluitkleppen van een veiligheids ventiel bij het spuitende gat te slui ten. Toen bleek dat de kleppen het hielden, monteerden zij bliksems nel een vier ton zware kap op het uiteinde van de boorpijp. Als laatste onderdeel van de opera tie werd vervolgens modder in het boorgat gespoten onder hoge druk. Dit om het gat voorgoed te sluiten. Opluchting De Noorse premier Odvar Nordli heeft enkele uren na de succesvolle operatie de groep deskundigen ge prezen voor hun moedige werk. "Zij hebben uitstekend werk ver richt en mijn eerste reactie is er een van enorme opluchting", aldus Nordli tegen een aantal journalis ten. Het ongeluk met de oliebron deed zich op 22 april voor toen een vei ligheidsklep verkeerd gemonteerd werd bij de afsluiting van het gat. Door de enorme druk begaf de klep het en de spuiter was een feit. NIEUW DELHI (AFP) - De vier partijen, die samenwerkend onder de naam Janata bij de verkiezin gen van maart jl. in India de con grespartij van mevrouw Gandhi wisten te verslaan, hebben giste ren besloten zich op te heffen en geheel op te gaan in de Janata- partij. Ook het "congres voor de democratie" van Jagjivan Ram, dat zich in de verkiezingscam pagne van de congrespartij af scheidde, sluit zich bij de fusie aan. De methode waarmee de spuiter nu bedwongen is, was al eerder gepro beerd door de deskundigen maar toen mislukt. Nu, onder leiding van de 61-jarige wonderdokter Adair, lukte het wel. Adair, die vrijdag in Stavanger was aangekomen, was toen al vol ver trouwen dat de spuiter bedwongen zou worden. "Wij hebben een hele doos vol trucs. We fiksen het karwei binnen een paar dagen, maar waar schijnlijk nog eerder". Twee leden van de Amerikaanse kustwacht kwamen zaterdag tot de conclusie, dat Noorwegen geen Amerikaanse hulp nodig heeft bij het opruimen van de olievlek. Kapitein-luitenant-ter-zee Frank Boersma, die hoofd is van een in San Francisco gevestigde afdeling van de kustwacht voor noodgeval len, was van oordeel dat er niet een belangrijk milieuprobleem bestaat. Na een vlucht boven de olievlek voorspelde hij, dat de olie onder de invloed van de wind en de bacte riën in het zeewater over enkele da gen zal zijn verdwenen. Hervat De Noorse regering besloot zater dag toestemming te geven om de oliewinning in het Ekofisk-veld te hervatten. Om veiligheidsredenen was enkele dagen geleden de pro- duktie gestaakt. Een functionaris van Phillips zei dat het waarschijn lijk een maand zal duren, voordat het booreiland "Bravo" weer zal kunnen gaan werken. Daarvoor zal eerst het platvorm moeten worden schoongemaakt en de installatie beproefd. Het platform "Bravo" is een van de drie grote booreilanden in het Ekofisk-veld, dat in totaal ruim 300.000 vaten olie en grote hoeveelheden per gas oplevert. Boots" Hansen drinken op de goede afloop na het bedwingen 1 STUTTGART (DPA) - Na de tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde Baader-Meinhofanarchisten Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe, hebben nu ook alle andere Baader-Meinhofgevangenen in West-Duitsland volgens een "internationaal verdedigingscomitë" hun hongerstaking opgegeven. Naar het comtié meedeelde hadden op het laatst 30 gedetineerden in acht gevangenissen voedsel geweigerd. In het comtié hebben zich onder anderen advocaten van de anarchisten aaneengesloten. Toezegging Baader, Raspe en Ensslin gaven zaterdag al hun vier weken oude honger staking op. nadat het ministerie van justitie van Baden-Württemberg had beloofd hun eis dat zij in grotere groepen bijeen gebracht zouden worden, in te zullen willigen. Een woordvoerder van het verdedigingscomité zei gisteren dat deze toe-* zegging ook voor de Baader-Meinhofgedetineerden in andere West- duitse deelstaten gold. de Een gevangenisarts had zaterdag gelast, dat geen verdere pogingen meer gedaan werden tot het geven van dwangvoeding aan de Gudrun Ensslin. WASHINGTON (Reuter) - Pre sident Jimmy Carter van de Verenigde Staten maakt ko mende week zijn debuut in overzeese diplomatie wanneer hij zich naar Europa begeeft voor een reeks conferenties op hoog niveau over de Interna tionale economie, de NAVO, de betrekkingen tussen Oost en West en het Midden-Oosten. Carter, die vindt dat er geen tijd meer te verliezen is om on der de pressie van inflatie en werkloosheid uit te komen en zo de democratische instellin- Carter komt naar Europa gen te behoeden, maakt er geen plezierreisje van. De Amerikaanse president is ook van mening dat het gevaar van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten toeneemt, ten zij spoedig een oplossing voor het Arabisch-Israëlische con flict wordt gevonden. Vrijdag begint de Ameri kaanse president aan zijn rondreis van een campagne achtig karakter wanneer hij zich met premier James Cal- laghan begeeft naar Newcastle-on-Tyne, een dicht bevolkt industriegebied in het noordoosten van Engeland. Na de top van Downing Street 10, woont Carter op 9 mei een topconferentie van de grote vier bij. Dezelfde dag vliegt hij naar Genève, voor besprekin gen met president Hafez el- Assad van Syrië, op zoek naar vrede in het Midden-Oosten. Op de top van de grote vier - Carter, Callaghan, bondskan selier Helmut Schmidt en pre sident Valéry Giscard d'Es- taing - zal men het hebben over de betrekkingen tussen Oost en West, vooral over de im passe die is ontstaan in het overleg met de Sowjet-Unie over beperking van de strate gische bewapening in het zo geheten SALT-kader. President Carter eindigt zijn Europese reis met de bijwo ning van een NAVO- ministersconferentie op 10 mei in Londen. Op de avond van dezelfde dag keert hij naar Washington terug. ISTANBOEL (Reuter/AFP) - Een massabijeenkomst in het centrum van Istanboel, georganiseerd door de linkse Turkse vakcentrale DISK, is giste ren uitgelopen op schietpartijen, waarbij volgens het semi-officiële Turkse persbureau Anatolie naar schatting 39 mensen om het leven zijn gekomen. Zeker 200 mensen zouden dingen hebben opgelopen. De schietpartijen zouden zijn be gonnen toen linkse extremisten het vuur hadden geopend op de politie en vakbondsleden die de bijeen komst bijwoonden. Op een gege ven ogenblik begonnen ook sluip schutters die zich genesteld had den op de daken van gebouwen rónd het grote plein waar de mas sabijeenkomst werd gehouden te schieten op de politie die onmiddel lijk terugschoot. Op het plein had den zich toen circa 150.000 mensen verzameld. Duizenden mensen verdrongen elkaar toen zij een goed heenkomen trachtten te vinden. In verschillende delen van de stad braken vechtpartijen uit tussen vakbondsleden en linkse extremis ten die met stokken en messen ge wapend waren. Intussen duurde het vuurgevecht tussen de politie en andere linkse extremisten voort. De extremisten hadden deel willen nemen aan de grote mars die vooraf ging aan de massabijeenkomst. Zij werden echter niet getolereerd door de vakbondsleden. Bij de vechtpartijen werden ook auto's in brand gstoken. De omgeving op het Taksimplein waar de bijeenkomst werd gehouden, ligt vol glas. Vele ramen van hotels, bankgebouwen en overheidsbureau's zijn inge gooid Peking De Chinese partijvoorzitter Hoe Koeo-feng en zijn medestanders hebben de viering van de 1ste mei aangegrepen om hun overwinning op hun radicale tegenstanders in de leiding nogmaals te bevestigen. Vorig jaar stal Mao's weduwe Tsijang Tsjing de 1 mei-show, maar ditmaal stond de figuur van Hoea Koeo-feng in de schijnwerpers. Naast de vertrouwde grote portret ten van Mao, Lenin, Marx en Engels verscheneh in de Chinese steden ook grote portretten van de nieuwe voorzitter Hoea, ook op plaatsen die vroeger uitsluitend aan de "grote roerganger" Mao waren voorbehouden. Op andere plakka ten staan Mao en Hoea zij aan zij, met het opschrift "met u aan de lei ding ben ik gerust". Met die woor den zou Mao voor zijn dood de lei ding aan Hoea hebben toever trouwd. Het volksdagblad bracht gisteren een uitvoerig artikel waarin Hoea het beleid van Mao analyseert en zich opwerpt als be heerder van diens geestelijke nala tenschap. Het is de eerste keer dat voorzitter Hoea zelf beschouwin gen in het volksdagblad schrijft. Moskou In Moskou waren partijleider Brezjnjew en andere leden van het politburo op een zonovergoten Rode Plein getuige van de gebrui kelijke urenlange parade van Sow- jetburgers. Onder de leiders die present waren op het balkon van het Lenin-mausoleum was ook eerst vice-premier Kirill Mazoerow. Zijn afwezigheid bij enkele recente manifestaties had Kremlindes- kundigen aanleiding gégeven tot speculaties over zijn positie. In de parade waren enorme portretten te zien van de 15 leden van het Polit buro, vervoerd op vrachtauto's, en leuzen als "de oktoberoverwinning is de belangrijkste gebeurtenis van de 20ste eeuw die de ontwikkeling van de mensheid veranderd heeft". Het militaire vertoon blijft in Mos kou al sinds 1968 achterwege. Voor het vierde achtereenvolgende jaar was er geen toespraak door een lid van het Politburo. DDR Voor het eerst vierde ook de DDR de eerste mei zonder militaire parades. In de andere Oosteuro- pese landen maakte het vertoon van wapentuig al jaren geen deel meer uit van de festiviteiten. De mi litaire parade in Oost-Berlijn leidde in de voorgaande jaren steeds tot een protest van de V.S., Engeland en Frankrijk, die er een schending in zagen van de status van Berlijn. Madrid In Madrid hebben honderden po litiemannen met de wapenstok, traangas en rubberkogels 1- mei-bijeenkomsten verhinderd. De drie grote vakcentrales URT, USO en de arbeiderscommissies hadden dagenlang vergeefs geprobeerd een vergunning te krijgen voor 1 mei manifestaties en uiteindelijk een massa-bijeenkomst in een voetbal stadion georganiseerd. Al in de wijde omtrek werden men sen door de politie tegengehouden. Vanuit helicopters werden samen scholingen gesignaleerd, waarna politie in jeeps en te paard de men sen uiteen joeg. Volgens het pers bureau Cifra vielen er 20 gewonden en zijn er ook arrestaties verricht. Ook een Duitse persfotograaf kreeg een pak slaag met een politieknup- pel. Een jongeman die voor de ogen van journalisten door verscheidene agenten werd neergeslagen en ver volgens weggejaagd, zakte ineen op de trappen van een metrostation. Een arts van een eerste hulppost zei dat hij waarschijnlijk ernstig hoofdletsel had opgelopen. Athene Ook in Athene kwam het tot in cidenten toen betogers na een ma nifestatie voor het gebouw van de vakcentrale een optocht door het centrum wilden houden. Toen de politie hen tegenield werd met ste nen gegooid. Er vielen twintig ge wonden, onder wie 12 politieman- i elf betogers zijn aangehou- Düsseldorp In Tel Aviv raakten betogers van Rakah (de communistische partij) en van andere linkse groepen slaags met leden van het rechtse Likoed-blok en van de joodse defensie-liga. De politie maakte een eind aan de schermutselingen. Op een 1 mei-viering in Düssel- Tel Aviv dorp herinnerde de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt de ondernemers aan hun belofte meer werkgelegenheid en oplei- dingskansen te verschaffen voer jonge werknemers. "Wij kunnen ons niet permitteren dat duizenden jonge mensen op straat staan, waar radicale rattenvangers hen het In Moskou werden foto's van leden van het Politbureau hoofd op hol brengen". Als de on dernemers er niet in slagen volle dige werkgelegenheid en economi sche groei te garanderen, moet men zich afvragen wie moet beslissen over investeringen die voor de toe komst van beslissend belang zijn, zo verklaarde de voorzitter van de vakcentrale DGB voor de 5.000 mensen die in stromende regen aan de bijeenkomst deelnamen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7