Rood-wit-bl au w op Oranje-concert 'ASTERIX VEROVERT ROME" tiGDSElP' TOI1FEL Thriller bij Timdelerclub JE VERBORGEN TEMPEL" MAANDAG 2 MEI 1977 PAGINA 19 Een maand of tien geleden in terviewde ik uitgever Geert van Oorschot voor een uitgave van Grafisch Nederland getiteld Vrijheid van drukpers, en hij zei toen onder meer het volgen de: ,JElk boek kost in elke boekhan del hetzelfde /dank zij de verti- kale prijsbindingIk ben ervan overtuigd dat de concerns als machtige producenten van boe ken en als bezitters van ver- koopkanalen die vertikale prijsbinding willen loslaten. Wat houdt dat in? Ze bestellen bij de uitgever 2000 boeken tege lijk en bedingen een korting van 60 procent. Kees Veenstra in de Utrechtsestraat in Amsterdam (een gerenommeerde maar kleine boekhandel - NSkrijgt maar 40 procent, want hij koopt er maar zes. De concerns verko pen die boeken nu voor 15 gul den in plaats van voor 20 gul den, zoals Kees Veenstra. Ge volg: de gewone boekhandel gaat in die concurrentieslag naar de haaien. Als er vol doende naar de knoppen zijn geholpenwordt de prijs weer 20 gulden. Of f 22,50". Wat Van Oorschot toen al vrees de, dreigt nu werkelijkheid te worden dank zij wat heet dank zij?) MAXIS en Tref centerdie onder het motto „Wij pakken de vastgestelde boekenprijzen aan" een beperkt aantal boeken beneden de vastgestelde prijs te koop aanbieden. In een alarm- advertentie hebben de vakbond van schrijvers, de Nederlandse Boekverkopersbond en de Ko ninklijke Nederlandse Uitge versbond er zaterdag al op ge wezen dat de boeken er op den duur alleen maar duurder door wordendat er een versch raling van het aanbod dreigt, dat uit gaven waaraan financiële risi co's verbonden zijn minder kans zullen krijgen,en dat vele kleine en middelgrote boekhandels en uitgeverijen door die prijze noorlog het loodje zullen leggen „Tot nu toe is de grote verschei denheid en de brede versprei ding van het boek in Nederland, in vergelijking met vele andere landen, een vrijwel unieke en waardevolle verworvenheid. Dit alles dreigt verloren te gaan!", was de conclusie in de advertentie, en ik geloof zeker dat die juist is. Voor vorige week was ik in Pa rijs,en ik ontdekte daar tot mijn verbazing dat in het grote wa renhuis La Fayette (de Bijen korf van Parijs, zal ik maar zeggen), alle boeken, zonder enige uitzondering, met 20 pro cent korting werden verkocht. La Fayette is daartoe overge gaan in navolging van (of ge dwongen door) het grote boe- kwarenhuis FN AC in de Rue de Rennes, dat drie jaar geleden werd opgericht door de Franse consumentenbond. Je moet als lezer wel zeer hoge morele begin selen huldigen om een boek voor 40 francs bij je eigen ver trouwde boekhandel te blijven kopen in plaats van voor 32 francs bij La Fayette of FN AC, dus wat is het gevolg geweest van deze prijsdumping? Dat een heel stel boekwinkels in de Boul' Miche en omgeving over de kop gingen. Stond daar een grotere boekenverkoop tegen over? Allerminst, want afgelo pen zomer hebben de grote lite raire uitgeverijen een open brief in Le Monde geplaatst waarin ze Giscard d'Estaing vroegen de sinds een jaar of twaalf opgeheven vertikale prijsbinding weer in te voeren. Want ondanks de grote afname van boeken door FNAC en an dere waren huizen, was de om zet in Parijs en Banlieu (die 30 procent van de boekenverkoop van heel Frankrijk voor hun re kening nemen) met liefst 16 pro cent gedaald! FNAC koestert nu plannen ook in Bordeaux, Mar seille en Lyon van die 20- procent-korting-boekhandels te - vestigenzodat het onheil steeds groter dreigt te worden. Hypocriet Het door Geert van Oorschot ge geven voorbeeld is dus juist (hoewel enigszins overdreven, zoals gebruikelijk, zei Rob van Gennepuitgever en boekhande laar en een der opstellers van genoemde advertentie tegen me). De ervaringen in Zweden, waar de vertikale prijsbinding vier jaar geleden werd opgehe ven, zijn evenmin bemoedigend, want daar kunnen jonge, debu terende schrijvers nu alleen nog maar dank zij staatssubsidies worden uitgegeven, terwijl de Staat ook vaak moet bijsprin gen om vertalingen van belang rijke buitenlandse romans mo gelijk te maken. En u weet hoe het is met regeringen: deze voelt wel voor zulke subsidies, maar de volgende weer niet, en waar blijf je dan met je litaratuur? De stunt -dan MAXIS en Tref center noemt Rob van Gennep dan ook opportunistisch en cynisch, en hun argumentatie in hoge mate hypocriet: ,JZe zeggen dat de boeken te duur zijn en dat zij daar nu eens iets aan zullen doen. De hypocrisie van dat ar gument kan makkelijk aange toond worden door de winsten die MAXIS maakt te vergelijken met de winsten van de uitgever ijen en boekhandels die in veel gevallen minimaal en soms zelfs afwezig zijn". NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Vele Oranjevrienden waren zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal bijeen om naar het door de Oranjevereniging georganiseerde koninginne- concert te luisteren, resp. er zelf aan mee te doen. Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor (onder Sander van Marion), het Leids Politie Muziek Gezelschap (on der Cees Brugman), het folklo ristisch dansensemble "Acha- lay" en de Rotterdamse organist-pianist Aad van der Hoeven namen actief aan het feest deel. Dergelijke gelegenheidsuit voeringen zijn, door de (min dere kwaliteit of de al te popu laire inslag, vaak weinig geniet baar. Ik moet zeggen, dat dit concert, ofschoon licht te verte ren voldoende niveau had. Het zou trouwens de eer van de diri genten te na zijn gekomen, in dien het anders was geweest. Programmatisch is zo'n concert niet of nauwelijks i stemming met wat er op staat. Een paar dankliederen voor een heel ander doel, een stuk of wat spirituals, wat vlot kopergoed van over-de-zee, enkele lustige versjes uit "Kun je nog zingen", maken met elkaar nog geen Oranje-concert. Hoogstens is het rood-wit-blauw. Voor de wimpel moesten dan het Wil helmus en de finale "Nederland en Oranje" (op de befaamde tune van "Land of hope and glo ry" van Elgar) zorgen. De Rijnlandse mannen kunnen goed zingen, lieten zich door hun muzikaal opgeladen aan voerder gewillig door allerlei sterktegraden en stemmingen heen leiden, waren enthousiast in het Duitse en Engelse loflied, benaderden zoveel mogelijk de ziel van het spiritual en toonden zich kind-aan-huis bij vader landse schlagers als de zilver vloot en de patnotjes (een oud Oranje-zéer). Van de politiemannen hoorde men uitsluitend angelsaksische klanken, die vlot en stralend uit het koper schoten. Brugman draaide kwiek naar alle kanten om zijn mannen er met heel hun wezen bij betrokken te houden. Niet altijd werden de ijver en drift door de wat grillige akoes tiek naar waarde beloond. Sommige spelers bleken ook voortreffelijke solisten. Aan Rimmers "Rule Brittannia"- fantasie vooral heb ik veel ge noegen beleefd. De dansers werkten volgens een (duidelijke) geluidsband. Ze bewogen zich luchtig, ont spannen, expressief gebarend en maakten de stijl levensecht waar (in de Israëlische dansen bijvoorbeeld). Aad van der Hoeven begeleidde de koorzang als een meester op het orgel en de piano. JOHAN VAN WOLFSWINKEL LEIDEN - De Timdelerclub geeft haar jaarlijkse toneelavond vrijdag a.s. in het aulatheater van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Op gevoerd wordt de thriller „Fatale druppels" (Murder happenes) van Arnold Ridley. Het Publiekstheater zal 4 mei aanstaande in de Amsterdamse Stadsschouwburg een speciale voorstelling geven, die is gewijd aan de tweede wereldoorlog. Petra Laseur, Celia Nufaar, Hans Croiset, Wim van der Grijn, Chiem van Houweninge en Johan Ooms zullen aan de hand van dagboekfragmen ten, gedichten, intervieuws, rechts zaken en conclusies van de parle mentaire enquêtecommissie een beeld geven van de oorlog zoals die ons land is gevoerd en beleefd. Galerie "Ja". Prinsenweg/Zanderijlaan (Sportfondsenbad), Wassenaar schilde rijen. gouaches en tekeningen van Joop Hoogerbrug, beeldhouwwerk van Jan van Ipenburg. Van 21 april t/m 8 mei. Openingstijden: woensdagavond 20- 22.00 uur, dond. t/m zond. 10-17.00 uur. 13. Foto-expositie Jolande Boer. Geopend gedurende de weekein den en op donderdagavond t/m 31 mei. Galerie Kerkdam in Wassenaar Ten toonstelling van olieverfschilderijen van Hendrik Valk ter ere van zijn 80ste ver jaardag 16 april t/m 7 mei. Woe. t/m zat. 10-16.00 uur, dins 14-20.00 uur. Galerie de Poort Herensteeg 11, Leiden: Greet Rosm (keramiek) en Leny Noyen (olieverf, aquarel, pastel, etsen). Van 16 april tot 14 mei: di. t/m zat. 12-17.30 uur, do. 19-21 uur. Galerie v. d. Vlist, Boterrjfarkt 3, Leiden: Bettien Scherft (tek), Jan Bos (gouaches) en Ine van Oudenhoven (metaal plastie ken) van 19 april - 21 mei, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur. Galerie De Ouden Rijn, Oude Rijn 40, Leiden: schilderden en gouaches van Lucia Steinbach. Van 22 april t/m 25 mei. Openingstijden: di. t/m zat. 10.30 -17.00, dond. 19 - 21.00 uur. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18, Leiden: Ronald Tolman exposeert bronsplastieken en etsen. De tentoon stelling duurt töt en met 12 juni. Geopend: zaterdag- en zondagmiddag van 2-6 uur. Lakenhal, Oude Singel 28-32, Leiden: schilderijen en tekeningen van Fer Hak kaart. Tot en met 1 mei. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur ,nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie De Pomp. Dorpsstraat 38, War mond. Tentoonstelling wandkleden van Milly de Vroom-Boer en poppen van Lidy Moreau. Geopend dag. van 13-17 Galerie Van Zwieten. Hooftstraat 121, Alphen. Tentoonstelling Joh. Timmers - aquarellen, t/m 21 mei. ^)ht 2 mei 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Britsche regeering zal een onderzoek laten instellen naar het misbruik dat visschers tegenwoordig maken van dy namiet. Vooral langs de kusten van Cornwall en Wallis, waar de visschers het omgaan met dynamiet geleerd hebben van de mijnwerkers begint het gebruik in zwang te raken, dat men een voudig eene ontplofbare stof ge vulde patroon laat ontbranden te midden eener vischschool. Duizenden visschen worden op die manier gedood of tijdelijk door den schok verdoofd, en dan zonder moeite opgeschept. Deze vangst met torpedo's behoort door de wet verboden te worden wijl zij de visschen ten deele uit roeit, ten deele verjaagt, en dus de visscherij spoedig ten gronde kan richten. Vijftig jaar geleden: - Uit het Kunst museum te Mos kou zijn vijf buitengewoon kostbare schilderijen gestolen: de Christus van Rembrant, de Ecce Homo van Titiaan,de Hei lige Familie van Correggio, de H. Johannes van Carlo Dolce en de Geeseling van Christus door Pisano. De dief heeft de voor naamste gedeelten van de schil derijen van Titiaan en Rem brandt uitgesneden en den be roemden achtergrond van het laatsgenoemde doek geheel be dorven. Volgens vooroologsche schattingen vertegenwoordigen de schilderijen een waarde van 570.000 roebel. Al het mogelijk wordt gedaan om de gestolen schilderijen op te sporen. - De "Litausche Rundschau" meldt, dat het gerecht te Kowno den afgevaardigde Pajanjis, kolonel Taman en den gezant Schematitis ter dood veroor deeld heeft wegens voorberei ding van eem militairen op stand en hoogverraad. Het drie tal heeft een verzoek om gratie bij den president ingediend, waaraan vrijwel zeker gevolg zal worden gegeven. Werktheater met 'Niet thuis' LEIDEN - Het werktheater geeft woensdagavond a.s. weer een voor stelling in op de LAK-zolder. Op gevoerd wordt „Niet Thuis", een stuk over kinderen die om wat voor reden dan ook in tehuizen of inrich tingen terecht komen. PANDA EN DE MEESTER-REIZ1GER 67-136 - Toen bleek dat Joris Goedbloed geen oude pakte professor Golfdraad teleurgesteld zijn meet-apparatuur in en stapte weg. "Ei, ei sprak Joris, terwijl hij met verstijfde ledematen uit het opengeklapte beeld klom. "Ik dacht dat mijn laatste uur geslagen had, toen dit voorwerp mij tot eenzame opsluiting dwongHeb dank voor uw redding, baaske" "Schei maar uit", zei Panda verontwaardigd"Je wilde lord Master eivmij spoorloos laten verdwijnenJe had oneerlijke bedoelingen - net als ik deze hele reis al dacht. Je bent heel slecht Het gelaat van Joris betrok. "Dat is nu mijn dank", prevelde hij voor zich heen"Niets is mij te veel geweest om vermaak en afwisseling in deze reis te brengen - en nu ditHet is meer dan ik kan verdragen Hij pinkte een traan weg, maar gelukkig stapte lord Master nu naar hem toe. "Ik ben werkelijk tevreden over je", sprak hij. "Je hebt nogal een goede reis verzorgd, zeg. Ik heb me tamelijk kostelijk geamuseerd. En toen je uit dat beeld kwam, moest oude Reggie werkelijk glimlachen Hier heb je de rest van m'n reiskosten-vergoedingHard verdiend, oude jongen". PIKANTE GEHAKT BALLETJES Maak 500 g gemengd gehakt aan met 1 theel geraspte ui, desgewenst kno flook, zout en peper naar smaak, 1 ei en 2 theel Chilipoeder. Snijd 100 g jonge kaas in 12 dobbel steentjes en vorm, om de blokjes kaas heen, 12 gehaktballe tjes. Bak de balletjes in het olie in een koekepan goud bruin. Een dip erbij maakt u als volgt: snipper 2 groene pa prika's ragfijn en fruit de snippers, samen met 1 gesnip perd uitje, in boter of olie boven zeer laag vuur tot de snippers paprika zacht begin nen te worden. Leg daarbij een deksel op de pan om te voor komen dat ui of pa prika bruin bakt. Druk de inhoud van 1 klein potje gare bruine bonen fijn of wrijf ze door een zeef. Meng door de papri kamassa de bonen- puree, 1 eetl toma tenketchup, wat zout. 2 theel azijn en enkele lepels heet water en laat het mengsel enkele mi nuten sudderen. WINA BORN f klu en don neersbg j l ncemen ze dat... J Jb.j- o De avonturen van Jommeke LUXOR: „Reis naar het binnenste der aarde", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. CAMERA: „Cousin, cousine", dag 7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee) ..Het raadsel van de Spookplaneet", za. en woe. 2.30 zo. 2.00 en 4.15 uur. 14 jaar. Nachtvoorstelling: „Mariken van Nieumeghen", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. LIDO I: „Battle of Midway", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. LIDO II: „Papilon", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. LIDO III: „Cabaret", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. STUDIO: „flmportant c'est d'ai- mer", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. TRIANON: „Het ijzeren kruis", 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. REX: „Zwoele vakantiedagen" dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Peter en de vlie gende autobus", zo. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: „In het zondige klooster gaan de rokjes omhoog" vr. en za. 11.30 liur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 14.00-14.45 uur. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 1830-19.30 uur Kraamafdellng: dag van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek ba byshow. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 00 uur en van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur, Babyshow laatste kwartieF van middag- en avond- Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt. Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderöfdeln Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas ll-fl.30; 13.30- 14.15 en 18.30-1930 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schio- hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19