Zuiderkwartier degradeert na verlies biJ Swift: 6-8 Eindelijk succes Knetemann Jeugdstrijd atletiek verwaterd Njord gaat tenonder in Nereos- geweld op Varsity Afgang oranje basket balteam in Luik Ook KNS nog in gevarenzone MAANDAG 2 MEI 1977 SPORT SPORT LUIK - Het Nederlands basketbal team lijkt na het vierlandentoer- nooi in het Belgische Luik verder af van kwalificatie voor de Euro pese A-kampioenschappen (via het B-toernooi in Stockholm en Helsinki aan het einde van deze maand) dan op grond van de prestaties van o.a. vorig jaar mocht worden verwacht. Vorig jaar plaveide Oranje onder leiding van de Amerikaan Bill Sheridan de weg naar het voor portaal van de Olympische Spe len onder andere met een eindo verwinning in het Luikse toer nooi. Nu kwam de sterk ver jongde formatie niet verder dan een gedeelde plaats met Frank rijk en West-Duitsland, die net als Nederland maar één wedstrijd wisten te winnen. De gebrekkige voorbereiding van de Nederlandse ploeg, die ge kweld werd door afzeggingen van een topspeler als Jimmy Woudstra en door de lange natio nale competitie, kwam in Luik duidelijk naar voren en kan straks in Stockholm de formatie van Jan Janbroers eveneens fa taal worden. Nederland begon in Luik met een knappe zege op Frankrijk (90-84) en leek zaterdag tegen Belgiè ook op de goede weg. Kort na het in gaan van de laatste vijf minuten leidde Nederland met 75-71. Toen stokte de Nederlandse pro- duktie volledig. Geen enkel schot had meer de goede richting en België greep die kans met beide handen aan. Eén en twintig pun ten scoorden aanvoerder Geerts en zijn mannen, daarmee de eindstand bepalend op 75-92. Een dramatisch einde van een duel waarin Nederland goed bij was gebleven (rust 43-43), maar waarin het betere teamwerk nog ver was te zoeken. Dan Cramer scoorde 19 punten, Akerboom 16 en Zwiers 11. Het duel tegen West-Duitsland, tegenstander in Stockholm, zou een formaliteit moeten zijn, zo dacht men tot gisteravond in het Nederlandse kamp. Een opvat ting die de makkelijk scorende Duitsers niet deelden. Bij rust had West-Duitsland al een mi nieme voorsprong (36-37) die ge leidelijk werd uitgebouwd tot een verdiende 71-85 zege. Tops corer bij Nederland werd Renso Zwiers, 23 punten. België won het toernooi door ook de laatste wedstrijd, tegen Frankrijk te winnen: 85-83 (42-43). In Den Haag werd de Neder landse basketbal A-beker ver overd door het naar de eredivisie gepromoveerde Vastgoed/BOB, dat in de finale Hertogballers met 94-89 versloeg. De B-beker werd gewonnen door Hoofddorp, dat Haarlem Cardinals met 69-65 klopte. Bij de jeugd ging de zege naar DDRZ: 78-70 winst op AMVJ Amsterdam. Tom Saat maakt knappe tijd op 110 m horden AV Holland-atleet Tom Saat rechts) op weg naar een scherpe tijd op de 11 Om hordenLinks Hagenaar Jan Harland die dezelfde tijd noteerde als Saat. Achter Saat een andere Haagse atleet, Hans Teljeur. LISSE - De nationale atletiek- competitie voor AB-junioren (16 t/m 19 jaar) die gisteren overal in het land van start ging viel letterlijk en figuurlijk in het water. Want het was de niet afla tende regen die goede presta ties vrijwel onmogelijk maakte, uitzonderingen daargelaten, terwijl een geplande wedstrijd in Leeuwarden zelfs moest worden afgelast. Ook in Lisse, waar de westelijke clubs elkaar ontmoetten, kon den niet alle nummers worden afgewerkt. Omdat de kunststo faanlopen bij het hoogspringen en het hinkstapspringen spekg lad waren geworden achtte de wedstrijdleiding het terecht veiliger deze nummers te schrappen, een beslissing die ook maar beter had kunnen worden genomen ten aanzien van het polsstokhoogspringen. Op de loopnummers werden in Lisse, relatief bezien, de beste prestaties verricht. Een duide lijke positieve' uitschieter was het lopen van AV Holland- junior Tom Saat. Op de 100 me ter sprintte hij naar 11.7 sec. terwijl hij op de 110 horden een knappe tijd van 15.6 sec. reali seerde. De hordentijd zou nog scherper zijn uitgevallen als de uit Noordwijk afkomstige Holland-junior zich niet in de finish had vergist: hij remde te vroeg af. Door de vergissing van Saat kon Hagenaar Jan Harland in de slotmeters nog langszij komen. Ook Harland kreeg 15.6 sec. toegewezen. Op de 800m meisjes draaide Bataven-atlete Marian van Schie in de zware binnenbaan naar een zeer acceptabele tijd van 2.23.0 al moest zij de supe rieure Haagse Monique Jansen ver voor laten gaan. Superieur was ook Koen Gijsbers (Bata ven) bij de jongens op de 800m. Als enige slaagde hij er in bin nen de twee minuten aan de fi nish te zijn: 1.59.4. Evenals vorige week in Den Haag leverde het 4x100m meis jeskwartet van de AV Holland weer een snelle tijd af. José van Sonsbeek, Alice Saat, Celina v.' d. Meer en Barry van Haarlem kwamen, hoewel de wissel tus sen de twee laatstgenoemden volledig de mist in ging, tot 51.3 Behoorlijke tijden kwamen er ook op de 400 meter op de klok ken. Leo Walraven van het or- gariiserende De Spartaan no teerde 53.8 sec en zijn clubge note Jacqueline Bierman deed er bij de meisjes 63.8 sec. over. Ook de tijden van Alice Saat (Holland) en Linda Krouwel (Bataven), resp. 64.0 sec. en 64.4 sec., mochten er zijn. De Amsterdamse clubs ADA (bij de meisjes) en AAC (bij de jongens) beheersten de strijd in Lisse. De teams van De Spar taan eindigden met duidelijke achterstanden op een vierde plaats (bij de jongens) en een vijfde plaats (bij de meisjes). De Leidse clubs konden, althans in de eerste klasse, geen rol van betekenis spelen al eindigden de AV Holland-jongens op een middenmootplaats; vijfde. In de tweede klasse-poules waren er tweede plaatsen weggelegd Linda Krouwel (Bataven) le verde een goede prestatie op de 400m voor de Holland-meisjes en de Bataven-jongens. Nog enkele behoorlijke indivi duele prestaties: Meisjes: Ma rian van Maris (Spartaan) op 800m naar 2.30.0; Brigitte Mee- kel (Spartaan) met speer 29.38; Cunie de Nie (Spartaan) met kogel 9.53 en Tina Buntsma (Bataven) 400m in 65.1. Jon gens: Rob Brouwer (Spartaan) op 3 km 9.26.0; Theo Spruyt (Holland) op 3 km 9.45.2; Ben Kerkvliet (Bataven) op 3 km 9.49.0; John Duivenvoorde (Spartaan) 800m in 2.04.1; Ard Vermeulen (Spartaan) met speer 36.76; Kees Langeveld (Spartaan) met speer 36.50; Bert Mens (Spartaan) met kogel 11.16 en Kees Gerretse (Hol land) met kogel 10.50m. Een meisjesploeg van AV -Lei den kwam gisteren in actie in Krommenie. Maartje Weeda deed over de 800m 2.41.2 terwijl Imca Cohen bij het hoogsprin gen over 1.35m wipte. Snelwandelaar Nico Schroten van de AV Holland won zater dag aan de Haagse Laan van Poot een nationale 20 km- wedstrijd in de naar Neder landse maatstaven gerekend uitstekende tijd van 1 uur 44 minuten en 10 seconden. LEIDEN - Het degradatie-spook waart nog steeds onder de Leidse korfbalploegen. Gisteren viel het doek voor promo- tieklasser Zuiderkwartier na een 6-8 nederlaag tegen Swift. Gevaar bestaat er nog steeds voor KNS (11-8 tegen OSCR), Velocitas (2-7 tegen KOAG) en Fiks (4-7 tegen Meervogels). Eerder degradeerde Fides Pacta al van de ovërgangs- naar de promotieklasse. Zonniger perspectieven zijn er voor De Algemene (6-11 winst bij To vers) en Pernix, dat titelconcurrent Tjoba op 7-7 hield. Het veelbespro ken duel tussen Ten Donck en Cre scendo, een op het laatste moment ingelaste wedstrijd, werd afgelast vanwege de slechte weersomstan digheden. Zuiderkwartier-Swift (A) 6-8 - Slechts één seizoen heeft Zuider kwartier het volgehouden in de dit jaar nieuw geformeerde promotie klasse. Aanvankelijk ging het prima (5 duels bleef Zuiderkwartier ongeslagen) maar na de met een onverwacht kampioenschap afge sloten micro-competitie liepen de resultaten terug. Een situatie die te vergelijken is met het gebeurde bij Fides Pacta, dat na het mislopen van de titel in de zaal volkomen in een klapte. Het duel met Swift was voor de Leidenaars de sleutel tot behoud van hun plaats. Swift stond nog on der Zuiderkwartier en het verschil met Pams (drie punten voorsprong) zou door winst nog overbrugbaar blijven. Het degradatietreffen be gon enigszins hoopgevend. Dirk- Jan de Kreek en Dirk Derksen wa ren de makers van dé eerste 2 goals, die na een kwartier spelen een 2-1 voorsprong opleverden. Het ver jongde Swift nam echter de leiding over (2-3), die direct door Eric van Lunteren teniet kon worden ge daan. De Leidse speler faalde evenwel vanaf de stip. Het bleek het begin van het einde, 10 minuten na rust was het verschil al 4 goals (2-6) en was het lot van Zuider kwartier bezegeld. In een derge lijke belangrijke partij is zo'n ach terstand beslissend. Swift kon zich halverwege de tweede helft zelfs nog veroorloven een strafworp te missèn. Zuiderkwartier slaagde er alleen nog maar in de achterstand te halveren. Dirk Derksen (3), Dirk-Jan de Kreek, Eric van Lunte ren en Els Lardee tekenden voor de doelpunten. De Tovers-De Algemene 6-11 (1-6) - De constante regenproduktie kon De Algemene in Zeist niet deren, integendeel, de Leidenaars kwa men op het natte veld beter uit de voeten dan Tovers dat door de hard werkende Leidse ploeg met name in het eerste halfuur nauwelijks aan de bal werd gelaten. De ruststand viel in dat opzicht nog gunstig uit voor de thuisploeg: 1-6. Na de her vatting speelde De Algemene een gewonnen wedstrijd. Er werd min der briljant gespeeld dan in de eer ste helft, en Tovers bleek wat van die periode te hebben opgestoken. De winst van De Algemene kwam evenwel niet in gevaar. Ruud van Vliet (3), Hen Rusman (3), Jan Sjar- dijn (2), Wim van Iterson (2) en Aad Rusman scoorden. Tjoba-Pernix 7-7 (2-3) - Dat het krachtsverschil ook tussen de kop lopers maar gering is bewezen De Algemene sal naar een opvolger voor trainer Zirksee moeten xoeken. Zlrkzee ls het komende selsoen wegens te drukke andere werkzaamheden niet meer beschikbaar. Tjoba en Pernix, die voor het 19de gelijke spel in hun afdeling (West Ic) zorgden. Een gelijk spel dat Pernix niet ongelegen kwam, want de punt voorsprong op de Zeeuwse ploeg (die tweede staat) bleef daar door gehandhaafd. Slechts 5 minu ten trouwens hebben de ploeg van trainer Evenblij gescheiden van een vrijwel onaantastbare kopposi tie, Pernix leidde bij het ingaan van de laatste 5 minuten met 5-7 en leek op weg naar een knappe zege. Twee strafworpen aan de formatie uit Goes toegewezen werden Pernix fataal. Koelbloedig werden beide kansen vanaf de stip benut, met het al gememoreerde gelijkspel als uit komst. Daarvoor had Pernix, na de I-0 opening van Tjoba, steeds een voorsprong gehad. Janco Breed- veld, Jacob Bakker, Jan van Segge- len, Cees Brokaar (3) en Ria Laman scoorden. OSCR-KNS 11-8 (6-5) - Tegen de nieuwe koploper in lib deed KNS het erg lang zeer goed. Op het moei lijk bespeelbare terrein ontspon zich een gelijkopgaand duel, waarin OSCR wel regelmatig een voorsprong nam (tweemaal zelfs van 3 punten), die KNS steeds weer teniet deed. De ploeg van trainer Wim Brakel kwam zelfs tot 4-5, en ook de 6-5 achterstand bij rust hield nog geen gevaar in. Tot 8-8, twintig minuten voor het eindsig naal, ging alles naar wens. KNS stortte toen echter in elkaar omdat men zich te veel met het optreden van de scheidsrechter ging be moeien. De gevolgen bleven niet uit, de Rotterdammers scoorden driemaal zonder dat KNS daar goals tegenover stelde. Eindstand II-8. Peter Zitman (3), Ruud Stijger (2), Trudy Blansjaar, Leisbeth La Lau en Piet Schoonenberg waren de doelpunten-makers. Velocitas-KOAG 2-7 (1-2) - Falen in de afwerking werd de Leider- dorpse équipe noodlottig. Het dui delijkst kwam dat in de tweede helft tot uitdrukking toen KOAG flink van leer trok. De verrichtin gen van voor de rust werden in de ruststand slechts mager afgespie geld. Er werden onder aqdere 3 strafworpen gemist, en een aantal doorbraken niet bekroond met een doelpunt. De twee punten kwamen van Carl Hooyer en Ybo Schutte. Fiks-Meervogels 4-7 (2-4) - Fiks kon dit keer niet stunten en verloor op regelmatige wijze van koploper Meervogels, dat bij rust al met 4-2 de leiding had. Bij 3-4 viel daarop na de hervatting de beslissing, het werd 3-6 en tenslotte 4-7. Dirk-Jan Elzinga (2), Reinette en Wim An- holts scoorden. FRANKFURT - Met de overwin ning van Gerrie Knetemann in de 16e ronde van de Henninger Toren in het Taunusgebergte rond Frank fort, boekte de dit seizoen niet van kritiek verstoken Raleigh-ploeg van Peter Post het eerste interna tionaal klinkende succes. Post werd vooral met het vertrek van Jan Raas om zijn oren geslagen. Raas was bij Post één van de groep beschermde renners. Bij Frisol kreeg hij in de klassiekers de posi tie van enige kopman en hij won Milaan-San Remo en de Amstel Goldrace. De Nederlandse klassie ker won Raas trouwens in een rechtstreeks duel met zijn oude ploegmakkers Kuiper en Knete mann. De vroegere zesdaagse keizer ver overde met zijn ploeg alleen - snel vergeten - ereplaatsen, zoals de schitterende tweede van Gerrie Knetemann in Parijs-Nice met twee etappezeges, de derde van Thurau in Luik-Bastenaken-Luik en de derde van Piet van Katwijk in Gent-Wevelgem, die ook nog vijfde werd in Parijs-Roubaix. De ploeg deed het nog niet zo slecht in het voorseizoen, maar had toch drin gend behoefte aan een sprekende overwinning. Die kwam op 1 mei, de dag van de arbeid. Een dag waarin de renners van Post keihard werkten in de Westduitse - voor de wereldbeker voor ploegen tellende - semi- klassieker rondom de Henninger Toren. Eigenlijk had het de overwinning van Dietrich Thurau, het 21-jarige paradepaardje van Post voor de toekomst, moeten worden. Thurau was in vorm en reed in het Taunus-gebergte rond Frankfurt waar hij geboren is voor tiendui zenden supporters. De uiteindelijke beslissing viel na 175 kilometer. Na een aantal pogin gen van Thurau, die telkens werden gecontroleerd door Walter Godef- root, demarreerde Gerrie Knete mann aan de andere kant van de weg heel onverwacht. "Kneet" sloeg op zijn bekende manier een gat. De weg liep omhoog. Niet te sterk, juist zodanig als de ex- stratenmaker dat graag heeft. Op zo'n col won hij in Parijs-Nice een bergtijdrit tegen alle grote klim mers en tijdrit-specialisten. Thurau, die graag zelf wilde win nen, moest nu zijn ploeggenoot helpen en afstoppen in de achter gebleven kopgroep. Hij kreeg daarbij de steun van Bert Pronk. De Duitser en de Nederlander deden dat uitstekend. Knetemann kon zelfs uitlopen naar drie minuten voorsprong en de wedstrijd win nen. De uitslag is: 1. Gerrie Knetemann (Ned), 230 kilometer in 5 uur 27 mi nuten en 10 seconden; 2. Dietrich Thurau (Wdl) op 2.43 minuut; 3. Frans Verbeeck (Bel) op 3.24; 4. Andre Dierickx (Bel) z.t.; 5. Ronald de Witte (Bel) z.t. Het Nederlandse succes in deze Duitse wedstrijd werd gecomple teerd door een overwinning van Martin Havik bij de amateurs. Ha vik vqrsloeg in de eindsprint de Westduitser Löffelholz, Mathe Pronk, de Oostenrijker Mitteregger en anderen. Vuelta Na de vijfde etappe van de Ronde van Spanje heeft Freddy Maertens nog steeds de touwtjes in handen. De wereldkampioen kwam zater dag door een valpartij in de indivi duele tijdrit niet verder dan een ne gende plaats (winnaar werd zijn ploeggenoot Pollentier), maar her stelde zich gisteren door de vijfde etappe naar Valencia te winnen. Zijn landgenoot Dirk Ongenae werd tweede, Cees Priem vijfde. In het algemeen klassement leidt Mar tens met 30 seconden voorsprong op de Spanjaard Lasa. Diens land genoot Gonzales-Linares staat der de. Beste Nederlander is Fedor den Hertog. Hij staat als negende ge klasseerd met een achterstand van I. Martens (Bel) 18 uur, 9 minuten en 14 seconden; 2. Lasa (Spa) op 30 sec.; 3. Gonzales-Linares (Spa) op 34 sec.; 4. Thaler (Wdl) op 37 sec.; 5. Perurena (Spa) op 45 sec.; 6. Pesar- rodona (Spa) op 1 min. en 51 sec.; 7. Viejo (Spa) op 1 min. 56 sec.; 8. Ta- mamés (Spa) op 2 min. 5 sec.; 9. Den Hertog (Ned) 2 min. 20 sec.; 10. Mendes (Por) op 2 min. en 21 sec.; IIPollentier (Bel) op 3 min. 51 sec. De Belg Ronald de Witte heeft za terdag in het Zuidlimburgse Voer- endaal een bergcrjterium over 88 kilometer gewonnen. Tweede werd Herman van Springel, derde Fons van Katwijk. Leo van Vliet heeft gisteren de Omloop van de Kempen, een wie lerklassieker voor amateurs, ge wonnen. Hij won de sprint van het peloton vöör Van der Kruis en Arie Hassink. Gerrie Knetemann Houten-TAC-praeses Rutger Roëll kreeg gelijk: "Nereus wint met drie lengtes voor Ae- gir", voorspelde hij voor het be gin van het hoofdnummer van de 94ste Varsity. En inderdaad was het de vier met stuurman van het Amsterdamse Nereus, die de race over 3 km. op het Amsterdam-Rijnkanaal win nend beëindigde. De jonge ploeg van het Leidse Njord kon het geweld van de Amster dammers - zoals verwacht - niet bijhouden en werd vijfde. Ook in de overige nummers van deze studentenroeiwedstrijd kon den geen Leidse zege's geno teerd worden. Bij de start van.de Oude Vier- race vertrok een geheel geslo ten veld, waaruit de ploegen van Argo en Triton al snel afzak ten. Aegir - de grote concurrent van favoriet Nereus - nam een kleine voorsprong, direkt daarop gevolgd door Skadi. Ne reus deed het nog even rustig aan en wachtte kalm zijn kans af. Een kilometer lang voeren deze drie ploegen, met Njord op kleine achterstand, vrijwel ge lijk op. Laga kwam zich als vierde kanshebber melden, zo dat het er na zo'n 1200 meter naar uitzag, dat het een zeer spannende strijd zou worden. Maar na 1500m, werd de taktiek van Nereus duidelijk: Niet te snel beginnen en halverwege demarreren. Aldus geschiedde. Een kleine tempoverhoging was voor de roeiers Oudt, Ver meulen, Kooper en Klop vol doende om afstand te nemen van het veld. Aegir ging wat on rustiger roeien en verloor daar door steeds meer terrein, zodat zelfs Laga de Groningers nog de tweede plaats dreigde af te pak ken. Dit lukte echter net niet. Nereus kon het laatste stuk rus tig aan doen en won met ruim twee lengtes, Aegir werd tweede en Laga derde. Na de fi nish speelden zich weer de ge bruikelijke tonelen af met ont kleedde supporters, die te water gingen om hun winnende ploeg geluk te wensen. Kennelijk wa ren niet zo heel veel Amster dammers de zwemkunst mees ter, want het aantal zwemmers was opvallend klein. Na dé race vertelde Nereus- coach Paul Dekker toch wel bang voor Aegir geweest te zijn, maar "we konden eigenlijk heel makkelijk winnen; we hadden afgesproken op 1000 meter een tempoverhoging te maken. Die lukte niet zo best, maar de ver hoging op 1400 meter wel en daarna konden we de race con troleren. We zijn heus niet tot het uiterste gegaan". De coach van de Njord-vier, Peter Go, zei achteraf toch niet ontevreden te zijn over het resultaat. "We zijn tot de kilometer goed bijgeble ven. Daarna was ons tempo iets te laag. Wanneer we dat in de komende wedstrijden wat kun nen opschroeven en daarmee de beentrap effektiever kunnen krijgen, voorzie ik goede kan sen voor overwinningen". Het publiek had vóór het hoofdnummer een uitgebreid scala van goede, minder goede en apert slechte ploegen langs zien trekken. Dat publiek had het overigens wel moeilijk, want het dijkje waarop men diende te sUan was door de aanhoudende regen omgeto verd in een modderbad. Velen gingen dan ook onderuit en za gen hun keurige clubblazers veranderd in bruine dweilen. Bij de wedstrijden in het voor programma waren enkele Njord ploeger van te voren fa voriet verklaird. Echter zowel de elite vier met stuurman als de lichte eerstejaars-acht belandden op de tweede plaats. Het elite- ïmer weid door de lichte vier van Nïreus gewonnen, terwijl in de acht het Delftse Laga als eeiste de eindstreep passeerde, iet zogenaamde tweede hoofdnummer, de re eerstcjaars-acht leverde overwiming op voor Orca, dat daarmet als eerste niet- corporale stidentenroeivereni- ging, een hoofdnummer op de Varsity wen. Het dames- hoofdnumrrer tenslotte was, het wordt eeitonig, voor de vier met stuurvrmw van Nereus.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14