Spuiter op Bravo spuit nog steeds China en Chili: vreemde vrienden Burgemeester West-Berlijn treedt af Paus en anglicaanse primaat wisselen "kus* EVV: Massale werkloosheid onaanvaardbaar r. Dan krijgt u dit tijdschrift geheel gratis -.1 if? ZATERDAG 30 APRIL 1977 BUITENLAND AGINA 9 LONDEN (SP) Londen - TT 32 China en Chili: vreemde vrienden Londen - De onwaarschijnlijk goede verstandhouding tussen de fel anti-communistische junta van Generaal Pinochet president Pinochet van Chili en het Hoe Koe-feng van Hwa Kwo-feng in China wordt steeds hechter. Ser gio Huidibro, de nieuwe Chileense ambassadeur in China, heeft voor zijn vertrek uit Santiago naar zijn standplaats Peking gezegd, dat de onderhandelingen over een lening van 125 miljoen gulden van China ten behoeve van de Chileense ko permijnindustrie goed verliepen en dat een aantal Chileense zakenlie den is uitgenodigd voor een uitge breid bezoek aan de jaarbeurs van Kanton. China heeft trouwens al meer ge daan om goede vrienden te worden met de junta in Chili. De twee lan den hebben hun nauwe relaties niet geheim gehouden. Pinochet be dankte met kerstmis China zelfs voor de televisie voor de geboden hulp. Twee jaar geleden zat de junta van Pinochet te springen om deviezen en het was moeilijk leningen te krijgen van banken in het Westen die niet graag een regime wilden steunen dat zo flagrant de mensen rechten schendt. Toen verschenen de Chinezen ten tonele en kochten rijkelijk Chileens koper en Chi leense nitraten. De houding van China is niet zo moeilijk te begrijpen De Chileense regering staat openlijk vijandig tegenover de Sowjet-Unie en haar bondgenoot Cuba en dat alleen al is voldoende voor China om de vriendschap van Pinochet te zoe ken. Direct na zijn bloedige staats greep van 1973 gaf Pinochet bevel de Russische en Cubaanse ambas sades te sluiten. Maar de generaal heeft zo weinig vrienden dat hij graag bereid is in zijn haat tegen de communisten een uitzondering te maken voor China. De Chinezen vinden het waar schijnlijk niet al te plezierig dat hun vijandschap tegenover de Russen hen naast een uiterst-rechts regime heeft gebracht. De Chinese hou ding is al in 1974 uiteengezet door Feng Hsoean, lid van het Centrale Comité van de communistische party, in een gesprek met de Chi leense schrijver Maoist Rojas, een maoist, die vroeger correspondent was van het persbureau Nieuw- China en na de staatsgreep zijn toe vlucht had gezocht in Peking. Feng zei dat de Chinese vlag van de ambassade in Santiago inspirerend zou werken op de Chileense arbei ders. (Dit klopte overigens niet erg met China's verkettering van de Russische ambassade in Cambodja tijdens het regime van de rechtse leider Lon Nol in dat land). Rojas, die zeer kritisch stond tegenover de Chinese houding ten opzichte van Chili heeft onlangs Peking moeten verlaten, vooral als gevolg van pijnlijke vragen die hij had gesteld. De Chinezen hebben nooit een poging gedaan om hun vriendschappelijke politiek jegens Chili ideologisch te verklaren. Zij hebben zich ertoe beperkt te con stateren dat Chili een slagveld was geworden voor de twee supermo- gendheden Amerika en Rusland. Peking heeft door zijn vriendschap met Pinochet veel uiterst-linkse Latijns-Amerikanen van zich ver vreemd, die zich vroeger pro- Chinees noemden. Sommigen van hen voelen nu meer sympathie voor het regime van Albanië Hoxha in Albanië. Op het congres van de Al banese communistische partij wa ren eind vorig jaar nogal wat Latijns-Amerikanen aanwezig. Al banië relaties tussen Albanië en China zijn het laatste jaar danig be koeld en Hoxha schijnt net zo tele urgesteld te zijn in China als deze linkse vrienden uit Latijns- Amerika. Hetis echterduidelyk dat deze niet kunnen hopen van het armste en achterlijkste land in Oost-Europa dergelijke hulp te krijgen als zij eens kregen van het volkrijkste k Hoeo Koeo-feng VATICAANSTAD - Tijdens een dienst in de Sixtijnse kapel in het Vaticaan hebben paus Paulus de Zesde en de primaat van de Anglicaanse kerk, aarts bisschop dr. Donald Coggan, gisteren elkaar de vredeskus gegeven. Zij zegden elkaar in tensiever streven naar eenheid tussen rooms-katholieken en Anglicanen toe. In een gemeenschappelijke verklaring die na de ontmoeting werd uitgegeven, stond dat beide kerken haast zouden zet ten achter studies om aankno pingspunten tussen beider theologie te vinden en dat zij nauwer zouden samenwerken bij het kerstenen van niet- christenen. De paus en dr. Coggan hebben zich verder ten doel gesteld te streven naar rooms-katholiek- anglicaanse intercommunie. Maar in een korte predicatie waarschuwde de paus dat nog een lange weg afgelegd zou moeten worden alvorèns volle dige eenheid tot stand zou ko- De samenkomst in de Sixtijnse kapel was de tweede ontmoe ting tussen paus en aartsbis schop en vormde de climax van dr. Coggans bezoek van vier da gen aan het Vaticaan. Toen de plechtigheid was afge lopen omhelsden en kusten paus en aartsbisschop elkaar. Dr. Coggan verwees in zijn korte predikatie naar de druk op de christenen in Oeganda. "In landen waar de kerk van Christus sterk is, op plaatsen als Oeganda, staan leden van onze kerkgenootschappen bloot aan sterke druk en lijden broeders ernstig. "Wij sturen onze broe ders in Afrika en in andere plaatsen waar de heerschappij van vrijheid en recht belem merd wordt, de verzekering van onze bezorgdheid en onafge broken gebed", aldus de angli caanse primaat. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap heeft op het moment drie maal zoveel werklozen als in 1973. Die situatie is volstrekt on aanvaardbaar. Dat laatste is de me ning van het Europees Vakver bond. Het verbond zegt dat in een verklaring die ze heeft uitgegeven naar aanleiding van een serie top bijeenkomsten die in de nabije toe komst gehouden zullen worden (de westerse economische topconfe rentie op 7 en 8 mei in Londen, de Europese topconferentie op 28 en 29 juni, eveneens in Londen en de "tripartite" sociale conferentie van de EG, eind juni). Het Europees Vakverbond (EW) is van mening dat op die internatio nale bijeenkomsten tot een nieuwe impuls besloten moet worden die zich vooral richt op bestrijding van de werkloosheid. De economisch sterkste landen moeten bij dit nieuwe beleid aan de spits gaan en de zwakkere landen moeten vol gen. Tegelijkertijd dient de inflatie bestreden te worden door middel van een sterk concurrentie- en prijsbeleid en door internationale monetaire hervormingen, aldus het EW. Het Europees Vakverbond is van mening dat de werkloosheid ook bestreden kan worden door verkor ting van de arbeidsduur (tot 35 uur per week), uitbreiding van de jaar lijkse vakantieperiode (tot zes we ken), verlenging van de leerplicht (tot 16 jaar) en de mogelijkheid zonder financieel verlies vervroegd met pensioen te gaan (60 jaar). Het EW is realistisch genoeg om te erkennen dat dit alles niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Maar het vindt dat wel gestreefd moet worden naar een mogelijke "billijke verdeling" van de arbeid. Het vindt daarom dat werktijdverkorting niet gepaard mag gaan met rationalisering in de bedrijven, noch met een verhoging van het arbeidstempo. Voor "zwaar werk" moet de arbeidsverkorting het eerst worden doorgevoerd. Beschuldiging dissidenten PRAAG - De Tsjechoslowaakse dissidenten hebben de communis tische machthebbers in hun land discriminatie verweten van men sen met een godsdienstige overtui ging of een opvatting die niet strookt met de officiële. De beschuldiging if vervat in een document, "Charta 77 nummer 9" geheten. Hierin wordt gezegd dat de Tsjechoslowaakse regering in strijd handelt met de verklaringen van de V.N. over de mensen- en burgerrechten door te eisen dat mensen die een openbaar ambt be kleden hun godsdienstige overtui ging prijsgeven. De dissidenten ei sen dat "gelovigen of mensen die er een andere opvatting op na houden dan de officiële zelfde kans krijgen als anderen om onderwijzer, leraar, hoogleraar, geleerde, ambtenaar, magistraat etc. te worden zonder daarvoor hun geloof of overtuiging te moeten verbergen". Ondanks ijverige pogingen gat te dichten STAVANGER/OSLO - Het is gisteren nog niet gelukt de spuiter op het booreiland Bravo te dichten, ondanks de ijverige pogingen der Amerikaanse en Noorse deskundigen. De olievlek op het wateroppervlak heeft intussen een grootte gekregen van ongeveer vijf en een half duizend vierkante kilometer. Om de op het booreiland werkende deskundigen ter plaatse bij te staan, is gisteren ,,Red" Adair uit Texas aangekomen. Hij geldt als 's werelds bekendste deskundige voor het dichten van lekken als dit. SACRAMENTO - De werkloze Ray Valine, wiens vrouw acht maanden zwanger is, zorgt toch voor ruim brood op de plank: zijn hoofd heeft hij kaalgeschoren en door zijn vrouw laten beschilderen met reclame-boodschappen voor een café, een restaurant en een staalbedrijf. Dit levert hem per dag honderd dollar op. Daarvoor moet hij elke dag een paar uur blootshoofds door het centrum van Sar Maatregelen Hollandse vissers HANNOVER - Het nedersaksische ministerie van Economische Zaken heeft in Bonn gevraagd scherper op te treden tegen Nederlandse vis sers, die in de twaalfmijlszone voor de Westduitse kust (Oost- Friesland) zouden vissen met grondsleepnetten die volgens de internationale bepalingen verbo den zijn. Deze zware korren woelen de bo dem om en vernielen het broed van tong, schol en krabben. Nog in de nacht van donderdag op vrijdag is een boot met die apparatuur gezien, aldus een woordvoerder van het ministerie. Oostfriese kottervissers hebben geklaagd dat hun vangst in gevaar komt door het gedrag van de Ne derlandse Het olietapijt drijft nu in westelijke kleinen van de oliestroom, richting. Het ligt ongeveer 250 ki- De Amerikaanse kustwacht heeft lometer af van de Noorse kust en vrijdag meegedeeld dat zy twee of- 240 en 300 kilometer van die van ficieren van haar parate onderdeel Denemarken en Groot-Brittannië. naar Noorwegen heeft gestuurd op Adair zei bij aankomst in Stavanger verzoek van de regering in Oslo. De dat hij van mening was dat het officieren moeten bekijken of zy by dichten van de spuiter een kwestie de dichting van de spuiter op Bravo van ,,een paar dagen of eerder" was. van enige dienst kunnen zijn. De Noorse milieudeskundige Hans De internationale Bond voor Na- Christian Bugge zei gisteren dat tuurbehoud in Morges in Zwitser- nog geen ecologische schade is op- land heeft gisteren opgeroepen tot getreden. „Tot nu toe zijn er nog stappen om te voorkomen dat de geen berichten binnengekomen Bravo-olie binnenwateren bereikt, over dode vissen of dode vogels", Dit zou volgens hem onbereken- zei hyVan de uitgestroomde olie is baar mecr schade aan het zeeleven ongeveer twee procent door spe- aanbrengen dan op open j ciale schepen opgezogen. De president i De bond waarschuwde tezelfder- r de" Amerikaanse llJd dat het zinken van de olie Philipsgroep, Gordon Goering, sloot gisteren alternatieve moge lijkheden voor het dichten van de spuiter niet uit. Als een ontlas tingsboring noodzakelijk zou blij ken, is de boortoren „Borgny Dolphon" uit Stavanger voorhan den. Het ziet er niet naar uit dat een nieuwe poging tot dichten wordt ondernomen voordat uit de Ver- schade zou kunnen toebrengen s de broedplaatsen van de makreel. „Aangezien makreeleieren en lar ven naar de oppervlakte stijgen zou het broedsel ook schade kunnen worden toegebracht als de oliefilm niet wordt opgeruimd", aldus de bond in Morges. Hij noemde de ramp op de Bravo „weer een waarschuwing hoe ge- /aarlijk de oliewinning v enigde Staten e set meta- beu ^an zijn", en pleitte voor inten- des- SPD benoemt kandidaat Maandag 2 mei komen PvdA ministers, staatssecretarissen en kamerleden naar u toe. Om met u te praten over de plannen van de PvdA voor de komende periode, om meer informatie te geven over het gevoerde beleid. In LEIDEN geeft MAX VAN DER STOEL om 12.30 uur voor studenten een actualiteiten college over zijn buitenlands beleid in het academiegebouw op het Rapenburg. In LEIDEN luncht WIM DUISENBERG met binnenstad-winkeliers. In LEIDEN in clubhuis Westerkwartier drinkt JAN SCH AEFER om 16.15 thee met iedereen die dat wil. In HILLEGOM spreekt om 20.00 uur in hotel Flora MAX VAN DER STOEL. BERLIJN - Het bestuur van de af- deling West-Berlijn van de West duitse socialistische partij SPD en de fractie van de partij in het West- berlijnse stadsparlement hebben In LEIDEN in de Stadsgehoorzaal spreken ook WIM DUISENBERG en JAN SCHAEFER, ook daar vrijdag Dietrich stobbe, 'senator' begint het om 20.30 uur. kundige op het gebied van het zee leven van de voedsel- en landbou worganisatie van de Verenigde Na ties in Rome, zei gisteren dat de olie in de Noordzee op een ramp voor het milieu zou kunnen uitdraaien waarvan de gevolgen nog jaren voelbaar zouden kunnen zijn. Hij zei dat als de spuiter op de Bravo niet wordt afgesloten, de. 80.000 tot 200.000 metrieke ton olie die elk jaar door oliewinningsacti viteiten ter zee in het water terecht komt, binnen 20 tot 50 dagen wordt bereikt door het Ekofiskplat. Volgens Tomczak zullen de vogels het eerst te lijden krijgen. Vissen die dichtbij het wateroppervlak le ven zouden waarschijnlijk ontko men, maar hun eieren en larven die op het wateroppervlak drijven of op de zeebodem liggen, zouden ge schaad worden. Afhankelijk van de richting van de wind en de richting waarin de olie vlek beweegt, zouden makreel, ha- r Schutz treedt af als burgemeester ^nS. hmg^en schol het ergste jan West-Berlijn. In KATWIJK spreken MARCEL VAN DAM en SIEPIE LANGEDIJK vanaf 19.15 uur in jongerencen trum 't Mallegat over jeugdwerkloosheid, jongerenhuisvesting enz. In VOORHOUT is 's avonds in de Katholieke Technische School een forum waaraan namens de PvdA DICK DOLMAN deelneemt. U bent namens de PvdA van harte welkom (minister) voor de Westberlijnse be trekkingen met Bonn, voorgedra gen voor de opvolging van burge meester Klaus Schutz, die aftreedt. SPD-manager Egon Bahr deelde op een persconferentie in Westber- lijn mee, dat het besluit over de voordracht van Stobbe een teken was van een nieuw begin op eigen kracht. Nadat burgemeester Schutz we kenlang geruchten en eisen over zijn heengaan had afgewezen, op perde hij gisteren de mogelijkheid van zijn vertrek. Dit naar aanlei ding van het gedwongen heengaan op donderdag van zijn senator voor Binnenlandse Zaken, Kurt Neu- bauer, die gedurende een aantal ja ren heeft verzuimd tantiemes voor zijn deelneming aan de raad van beheer van de Berliner bank, in af lossingstermijnen terug te betalen. De FDP, de liberale coalitiegenoot van de SPD in West-Berlijn, had Neubauers altreden geeist. Schutz verklaarde naar aanleiding hiervan dat hij de weg wilde vrijmaken. Klaus Schutz verwisselde in 1967 zijn functie van staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in Bonn voor het burgemeesterschap van West- Berlijn, waar zijn voorganger in dit ambt, Heinrich Albertz, na een ambtstermijn van maar negen maanden vastliep in studentenop- De burgemeester van West-Berlijn wordt niet rechtstreeks gekozen door het volk, maar door het stad sparlement of huis van afgevaar digden. Dit college moet nu de voordracht van Stobbe goedkeu ren. De socialistische fractie be sloot gisteren Schütz te vervangen door Stobbe met 46 tegen 14 stem men bij 3 onthoudingen. Het is bij de sociaal-democraten in West-Berlijn hommeles geweest sinds het vertrek van Willy Brandt tien jaar geleden. De zaken stonden er laatstelijk zo slecht voor, dat het gerucht ging dat Brandt naar de plaats waar hij zijn eerste triomfen vierde, zou terugkeren. De geruch ten bleken de wens te zijn die vader is van de gedachte. Stobbe is 39 jaar en daarmee de jongste "premier" van een West duitse deelstaat. Stobbe is politico loog en zijn politieke geestelijke vader was Neubauer. Toen deze van 1963 tot 1966 senator voor jeugd- en sportzaken was. was Stobbe zijn persoonlijke adviseur. Bent n 50 jaar of onder? W/ \nu.«l:L'r Mcl u'rpl'il BON VOOR GRATIS t I NVPC DOCLMENTATIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9