Kans op herhaling droge zomer 1976 blijft 0,3 procent ZATERDAG 30 APRIL 1977 De kroeg is overvol, de telefoon staat op de tap en kraakt, voortijdig verwelkte Atheense bloemen smeken onafgebroken om een drankje van twaalfeneen- halve gulden: one wieskie pliese miester, en aan de an dere kant van de lijn buldert doctor Frantisek Fadrhonc er lustig op los. Onverstaanbaar onder deze omstandigheden: vooral het snufje Grieks dat hij tegen woordig in zijn opgeklopte melange van Tsjechisch, Duits en Nederlands stopt blijkt fataal. Pas na een mi nuut of wat ebt de woorden stroom weg. En kan er wor den uitgelegd dat de aan komst in Athene een feit is, dat een nadere afspraak dient te worden gemaakt. En, oh ironie van het lot, ineens is de doctor wel verstaanbaar. Een korzelig antwoord: dat heeft hij heus allemaal wel begre pen, waarom zal hij anders vragen of de vliegtuig beval len is en of de hotel naar zin is, en morgen vijf uur schikt in hotel Edelweiss, nou goed dan. tot morgen, tuut, tuut. Opgehangen Dag doctor, maar hij heeft al opgehangen, het gedrang voelt plotseling klam aan, het one wieskie pliese van ver welkte Atheense bloemen staat hoog genoteerd in de top tien, met als goede tweede het ten drachmes for the music- box pliese, terwijl de eigenaar blij verrast klootzak zegt. Vervolgens zijn gehele kennis van de Nederlandse taal spuit, haring met uitje, lekker meissie, Ajax, Cruijff. En dat allemaal dankzij die zes we ken Lido op het Amster damse Leidseplein werkzaam is geweest. Fadrhonc, natuurlijk kent-ie die, wie niet, de wonderdók- ter van AEK Athene, onder wiens leiding de club ferm in aanzien is gestegen. Maar nu terzake, meneer heeft dollars, hij zal ze zwart wisselen, ge woon .because i am your friend", wat een basis blijkt om een aanbod te doen dat vier, vijf drachmes onder de officiële koers schommelt. En de 24 uren die ons van een hernieuwde ontmoeting met exbondscoach doctor Franti sek Fadrhonc scheiden een haast onneembare barriere lijken. Maar ze verglijden, de taxi koerst die middag hoes tend en proestend heuvelop waarts, voortgedreven door een zwijgende Rus, in wiens chagrijnige ogen moord en doodslag begint te broeien wanneer een falikant ver keerde poging het ijs te bre ken wordt gemaakt. Bruusk Want bruusk schuift hij het hem aangeboden vaantje van AEK Athene van zich af, stroopt met levensgevaar voor vele weggebruikers zijn mouwen op, toont het geta- toeeerde klavertje drie, sym bool van aartsrivaal Panathi- naikos; smijt zijn cliënt nog net niet uit zijn wagen, scheurt door terwijl het gammele vehikel steeds meer begint te detoneren met de in aanzien stijgende buurt: hier1 wonen de rijke Atheners en inderdaad restaurant Edel weiss bestaat ook, zo wegge grist van een Zwitserse be rghelling, monsterachtig van aanblik, maar de doctor zit er gelukkig, achter een stuk taart, samen met zijn lieve echtgenote, zijn gezicht min der gerimpeld, zo lijkt het, dan drie jaar terug, wanneer hij Oranje wisselt voor AEK Athene. Hij wil onmiddellijk laten zien dat hij bij is gebleven, spuit dé uitslagen: Ajax verloren. Feyenoord gelijk, Brugge bijna kampioen; voetbal in ternational steeds minder van kwaliteit, blad met blote bor sten, heeft hij moeten consta teren en die Nederlandse trainers die blijven elkaar ook maar opvreten. Dat is toch die problematiek in Holland, veel gezworven, hij heeft toch al in '47 kind en vrouw in de koffers gepakt en is uit Tsjecho-Slowakije gevlucht. Heimwee waarom, hij heeft het hier toch goed, hij zoekt heus ook geen rehabilitatie. Trots: hoe lang zijn grote train ers als Puskas en Bucking ham in Griekenland geble ven, vijf, zes maanden mis schien. En hij, doctor Franti sek Fadrhonc dient het ko mende seizoen het vierdejaar van zijn contract uit. Heeft zijn AEK in dit UEFA Cup toernooi niet geschitterd, achtereenvolgens Dynamo Moskou, Derby Country, Rode Ster Belgrado en Queens Park Rangers ver pletterd: de voorzitter zou al blij geweest zijn met twee ronden, het zijn er vijf gewor den, het seizoen is financieel goed, kan niet meer stuk, hij is de 100.000 gulden die ze hem betalen weer waard ge bleken. Of niet soms. Profeteert Hij profeteert de ondergang van zijn ploeg tegen Juventus, die 4-1 achterstand is te groot, Juventus te sterk. Krijgt ge lijk, in het barstensvol gela den stadion, waar de aanhang op het wonder hoopt, omdat, mevrouw Fadrhonc zegt het giechelend, haar man hier als wonderdokter wordt be schouwd. Hij loopt in deze heksenketel van vuurwerk, sirene, ratels en tropische re genval bijna onopgemerkt het veld op vlak voor het be gin, maar krijgt als hij toch wordt gezien een staande ova tie. Wordt niet verguisd als het wonder ditmaal uitblijft, wat geen wonder is gezien de kracht van de Italianen; legt het na afloop in een mengel moes van Engels en Grieks uit aan zijn gehoon hij heeft versterking nodig, gaat hij zoeken in Duitsland of Neder land. Boven de doctor een ka rakteristieke foto, gemaakt na de beslissende 0-0 tegen Bel- gie in het Olympische sta dion, het gerimpelde hoofd gedrukt tegen het vermoeide gelaat van Neeskens. Vermoeid Een innige omhelzing, want „der Neeskens heeft toch- Van Himst uitgepoetst". Later, als het stadion leeg raakt en een zoele wind de puin hoop aan achteloos wegge worpen programma's ritselen voor zich uit drijft, lijkt hij in het vale neonlicht toch ver moeid, toont zich voor het eerst als de 63-jarige die hij is. Zegt dat hij na het volgende jaar wel terug wil naar Neder land, niet meer als trainer, maar als technisch directeur. Dat hij wil blijven werken zo lang het kan, dat hij trouwens financieel niet sterk genoeg staat om tot z'n 65e te kappen. Bekent tenslotte dat hij ten tijde van het wereldkam pioenschap 2000 gulden in de maand verdient bij de KNVB. Geen premie van 75 mille voor doctor Frantisek Fadr honc, slechts een dagvergoe ding van honderd gulden in West-Duitsland. Daarom, hij krijgt een milde blik in de ogen, daarom is hij zo blij geweest met de komst van die twee Oranjemannen, de dag na de verloren finale in Munchen, die de kamer bij hem binnenstappen en hem ieder een biljet van duizend gulden in de borstzak from melen. Voor die kienderen zeggen ze, om vervolgens weer wat hou terig te vertrekken. Hij wil de namen eerst niet geven, maar ze laten zich gemakkelijk ra den, Willem van Hanegem en Piet Keizer lijken de enigen onder de Oranjeklanten in staat tot een dergelijke tot op heden verborgen gebleven actie. Doctor Frantisek Fadr honc knikt. En, zegt hij. die 2000 gulden betekenen voor hem, hij weet het zeker, meer dan de twee ton die Rinus Mi- chels voor zijn drieweekse leiderschap incasseert. Niet om het geld maar wel om het gebaar De foto na de nul-nul tegen België. De doctor omhelst Neeskens Fadhronc heeft de foto meegenomen naar Athene maar wat anders kan het dan, kijk eens met zo n opper hoofd als Van der Leek, die had na de WK-successen de Nederlandse trainers moeten slijten in het buitenland, maar de enige die is gegaan, dat is toch hij, Frantisek Fadrhonc, hij knijpt de ogen in triomf tot nauwe spleten samen. Roem Hij gaat na vier jaar Oranje te hebben gehoed naar Athene, waar zijn roem stoelt op een wedstrijd begin zeventig, van Oranje, dat met Cruijff, Kei zer, Neeskens in een vriend schappelijke interland over de Grieken heenwalst: een pure demonstratie van de he ren om Fadrhonc vast in het zadel te helpen. Zij en niet de KNVB zullen bepalen onder werlke stroman ze zich door de voorronde van het WKÜ74 zullen heenworstelen. Want Cruijff, Neeskens, Keizer, Van Hanegem en al die ande ren die zich plotseling voor de doctor het vuur uit de sloffen lopen, zullen toen al begrepen hebben dat Frantisek Fadr honc niet de ideale leider is voor een wereldtoernooi, daarvoor zijn z'n te zwakhe den te aanwijsbaar, de paniek als er gewisseld moeten wor den, het falikant verkeerd- reageren onderzware druk. Hij is, en blijft een clubtrainer, niet meer, maar zeker ook niet minder, bewijst dat laatste in Athene, waar hij AEK uit de zorgen helpt, een jaar terug zelfs op weg lijkt naar de landstitel, totdat een ontmoe ting met aartsrivaal Panathi- naikos hem fataal wordt. De doctor weet het nog precies, een uitwedstrijd bij Panathi- naikos, toestanden op de tri bunes, sinaasappelen op het veld. Waarna zijn AEK Athene gestraft wordt omdat zijn supporters zich zouden hebben misdragen, zes wed strijden blijft eigen terrein voordeel taboe, een politieke beslissing duidelijk, AEK mag geen kampioen worden, maar geprotesteerd heeft hij niet, een vluchtig hoofd schudden, er zijn andere we gen, wel buigen maar niet barsten. En ineens draagt hij dan toch weer het stempel van de eens staatloze, be vreesd zijn stem te verheffen tegen onrecht. Zoals hij ook zwijgt wanneer, als Oranje zich eenmaal heeft gekwalificeerd voor West- Duitsland, uit Spanje Rinus Door Pim Stoel Michels komt, het Fadrhonc verbasterd wordt tot het laat dunkende en Amsterdams getinte Varendonk èn het rijk van de doctor uit is. Kop dicht Hij wil eerst geen, maar later toch wel een terugblik, smoort een slecht gekozen in terruptie in de kiem: grote kop dicht, Fadrhonc praat: dat met Michels, hij heeft het geweten direct nadat bij bondscoach wordt en Michels op een trainingsbijeenkomst vertelt hoe hij Mexico heeft gezien van de tribunes en hoe hij zo graag een wereldtoer nooi van de bank zou willen leiden. Geen vernedering die komst van Michels, voor hem niet, maar mevrouw Fadr honc schudt het hoofd, voor hem niet, maar voor haar wel, het is allemaal zo ontactisch gegaan Hij neemt weer over Van der Hart, ja met Cor ligt het an ders, ze moeten in Nederland eens weten met wat voor obs cure kandidaten als assistent de KNVB naar voren is ge komen, het wordt dan Van der Hart, die bittere herinne ring is nog niet verteerd. Hij kent hem toch van vroeger van Fortuna, ze speelden een keer thuis tegen Fortuna, Cor is nog in de ploeg, na de wed strijd, wat denk je, de bal zoek. zo'n mooie nieuwe, duikt onder de jas van Cor na afloop en ja hoor, de bal is Schaduw Doctor Frantisek Fadrhonc gaat in de schaduw van onze Spaanse held toch mee naar West-Duitsland. Waarom ook niet. zijn mogelijkheden zijn toch beperkt, koffers pakken of blijven, dan kies je toch voor het laatste, hij heeft er toch voor gezorgd dat Oranje zich kwalificeert. Mevrouw Fadrhonc, een warme blik in de ogen: mijn man heeft toch het mierenwerk verricht. Zelf reisde ze maar een keer naar Duitsland, nee niet naar de finale, de KNVB-heren hebben het zo druk dat ze vergeten zijn haar een kaartje te zenden. De doctor hult zich in stilzwijgen in West- Duitsland. Kijkt in het train ingskamp in Hiltrup door een kiertje in zijn gordijnen toe hoe Cor van der Hart met champagneflessen smijt en de volgende dag moet afrei zen, luistert tijdens die be ruchte orgie-nacht van Oran je, zoals Bild Zeitung het fijn tjes weet te brengen de vol gende dag, vanuit zijn leger stede naar de vrolijke gelui den in en rond het zwembad. Staat aan het einde van de rit ver achteraan bij de huldi ging, laat zich onwillig door Joop den Uyl naar voren roe pen. krijgt een onderschei ding van de Koningin opge speld, hij draagt ze nu in dat sombere restaurant Edel weiss, corrigeert niet gekre gen, maar verdiend. Waarna hij eigenlijk geruisloos naar Athene vertrekt en het Va rendonk opnieuw wordt ver basterd, nu tot Fantroc. Maar daar maalt hij niet om. Heimwee? Heeft doctor Frantisek Fadr honc heimwee naar Holland. Een diepe bas. Heinwee. waarom, hij heeft toch al zo De droogte van 1976 staat in onze her inneringals de droge zomer van 1976. Uit gegevens van het KNMI blijkt echter dat de droogte al in februari begon en tot in het najaar voortduur de. Niet alleen Nederland had met de uitzonderlijke droogte te maken, ook andere Westeuropese landen kregen hun deel. De drinkwaterrantsoene ring in Engeland bereikte bij voor beeld uitgebreid het NOS-journaal. Mensen die direct met deze droogte te maken hebben, zoals landbouwers en de verantwoordelijken voor de drin kwatervoorziening, bestookten het KNMI met vragen. Hoe uitzonderlijk is zo'n droogte? Is ze voorspelbaar? Wordt dit jaar weer zo droog? Het KNMI heeft alle onderzoekingen gebundeld in zijn publikatie „De droogte van 1976". In dit rapport vol tabellen en grafieken trachten zeven meteorologen de belangrijkste vra gen te beantwoorden. De vraag hoe droog het is geweest, kunnen we het best beantwoorden door de neerslag te vergelijken met de zogenaamde klimatologische waarde (een gemiddelde waarde be rekend over de periode 1930 tot 1960). In het rapport gebeurt dat voor ver schillende plaatsen, wij geven de waarden voor de Bilt, berekend per maand, met tussen haakjes de klima tologische waarde. Januari 107,9 mm (68,0) februari 17,1 (52,2), maart 36,8 (44,6), april 9,8 (48,8), mei 25,0 (51,5), juni 52,8 (58,0), juli 43,4 (76,8), augustus 16,4 (88,0) en sep tember 63,6 (71,2). We zien dat januari erg nat is geweest en daarna alle maanden droog of aan de droge kant zijn. Vooral april en au gustus zijn extreem droog. In september begint de toestand weer normaal te worden. We moeten 241 jaar teruggaan om een jaar te vinden Door Chriet Titulaer dat even droog was als 1976. Uit bere kening blijkt dat de kans op zo'n droogte 0,3 procent is, d.w.z. het komt maar eenmaal in de 300 jaar voor dat het zo droog is als in 1976. Plaatselijk In Nederland zijn er natuurlijk ook plaatselijke verschillen gemeten. Het zuidwesten en het noordoosten van het land blijken droger te zijn ge weest dan de rest van het land. Een eerste vraag is of het vaak voorkomt dat het twee jaar achter elkaar zo droog is. Uit een analyse van de gege vens is daar niets van gebleken. Ook voor 1977 hebben we een kans van 0,3 procent op een extreem droog jaar Uit de nieuwsberichten hebben we vo rig jaar vernomen dat het ook in onze buurlanden erg droog was. Het KNMI heeft uitgezocht dat het ook in Denemarken, Zuidoost-Engeland, West-Belgie en Noordwest-Frankrijk gedurende zeven maanden te droog is geweest. De droogte heeft zich echter niet uitgestrekt tot heel Europa. Ze is beperkt gebleven tot een gebied van 1000 bij 1000 kilometer, waarvan Ne derland ongeveer het centrum is. De lente en zomer van 1976 zijn ook geanalyseerd met betrekking tot het weertype. Onder het weertype wordt een combinatie van elementen ver staan. Er is speciaal gekeken naar de zogenaamde ADS-dagen, dat zijn da gen waarop het warm, droog en zon nig is. In 1976 had De Bilt van januari tot en met augustus 65 ADS- dagen, tegen 30,1 normaal. Alleen 1947 met 73 ADSdagen komt nog hoger Het aantal ADS- dagen kan worden ge bruikt om te zoeken naar jaren met mogelijk overeenkomstige weer sontwikkeling. Met dat doel heeft men ook de luchtcirculatie geanaly seerd Het blijkt dat in de echte droogteperiode van februari tot en met augustus de circulatie boven Eu ropa hoofdzakelijk is bepaald door een hoge luchtdruk boven Scandina vië. Als we in het verleden zoeken naar jaren met een soortgelijke circu latie vinden we een opvallende over eenkomst voor het jaar 1911. Ook dat jaar was extreem droog in Nederland en West-Duitsland. Andere jaren met een vergelijkbare circulatie blijken helemaal niet te droog en soms zelfs veel te nat te zijn. We kunnen ook alle droge jaren op een rijtje zetten en kij ken of er een overeenkomst is bij de circulatie. Dat blijkt niet het geval te zijn. Het is duidelijk dat droogte op verschillende manieren in ons land- kan ontstaan. Tot slot heeft het KNMI nog een aantal externe factoren als mogelijke ver klaring onderzocht De zeewater- temperatuur in de Stille Oceaan is in 1976 flink onder normaal geweest, maar dat was in 1975 ook zo! De ijs- grens verplaatst zich nog steeds naar het nooraen, maar het is niet duide lijk hoe dat de droogte kan verklaren. De zonne-activteit was niet uitzon derlijk laag of hoog. De afvoer van de Maas en de Rijn zijn in 1976 extreem laag geweest, een gevolg van weinig neerslag in het brongebied. De grondwaterstand bereikte in Neder land zijn laagste stand, maar ook dat is een gevolg van de droogte, geen oorzaak. Concluderend kunnen we zeggen dat 1976 extreem droog was en dat de kans op herhaling ook dit jaar 0.3 procent is. Een grote droogte is niet voorspelbaar en kan verschil lende oorzaken hebben.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15