Mishandeling van burgers nog groter gevaar' PvdA bindt al in met stellen voorwaarden" Uit in de Randstad Enquête over joden leidt tot strafvervolging PPR BOOS OP WESTERTERP Lubbers: het liefst doorgaan met PvdA Glaasje jus niet altijd even puur DONDERDAG 28 APRIL 1977 "Desnoods moet CDA regeren met minderheid" (Van een verslaggever) NOORDWIJKERHOUT - "Als het moet zal het CDA met een minderheid regeren". Dat zei gisteravond CDA-Tweede Ka merlid P. van der Sanden tij dens een verkiezingspraatje in Noord wijkerhout De christen democraat vond dat een kabinet Den Uyl zoals dat de afgelopen vier jaar heeft ge regeerd niet mag terugkomen. "Het was een kabinet dat on vrede in zich borg en is daarom niet voor herhaling vatbaar", aldus Van der Sanden die vond dat "de wijze waarop de PvdA CDA-minister Van Agt heeft gegriefd, na de val van het kabi net misleidende berichten het land in heeft gezonden en te pas en te onpas doorgaat met pola riseren beneden peil is." Vol gens Van der Sanden had for mateur Burger destijds bij de vorming van het kabinet Den Uyl al een splitsing op het oog in het CDA. "De hervormings voorstellen die de PvdA nu als eis op tafel heeft gelegd zijn voor het CDA geen basis om opnieuw te gaan samenwerken en gaan per kerende post re tour", aldus het Kamerlid, dat vond dat compromissen sluiten in een politiek verdeeld land als Nederland een doodgewone zaak is. "Hoe ver je gaat als par ty hangt af van de verkiezings- EINDHOVEN (ANP) - De PvdA is al bezig in te binden met de voorwaarden die zij aan het CDA heeft gesteld. Dat is de mening van KVP- fractievoorzitter mr. Frans Andriessen. Op een verkie zingsbijeenkomst in Eindho ven reageerde hij met deze op merking op berichten dat de PvdA intern thans reeds voor bereidt, welke concessies de socialisten kunnen doen ten aanzien van de vermogensaan- wasdeling. "Is dat de hoogge roemde duidelijkheid", zo vroeg Andriessen zijn gehoor. Volgens hem is de PvdA- strategie veeleer. Hoe vertel ik het mijn kiezers. "Ik vind het nogal wat, dat naar buiten wordt volgehouden dat de christen-democraten aan een aantal voorwaarden, met name wat de vier hervormingsvoor stellen betreft, moeten voldoen. Dat terwijl de concessies intern in de PvdA al in de maak zijn", aldus Andriessen. Andriessens partijgenoot, staatssecretaris Hendriks, merkte gisteravond in het Bra bantse Bergeyk op: "Wanneer ik de afgelopen weken overzie dan ben ik geneigd te zeggen dat de progressieven de verkie zingsstrijd als een echte oorlog beschouwen waarbij de tegen stander neergelegd mag wor den om te verhinderen dat hij er door komt". De intentieverklaring van het CDA ten aanzien van de toe komstige kabinetsformatie wordt in de ogen van Hendriks onmogelijk gemaakt door de opstelling van de PvdA. "Het optreden van de minister president draagt er niet toe bij dat het niveau van de verkie zingscampagne naar een hoger plan wordt getild. Het is schan dalig wanneer de lijsttrekker van het CDA door bepaalde lie den als schizofreen wordt beti teld. Nog erger is het dat de minister-president niet vindt dat die uitspraken terugged raaid moeten worden en meent die affaire te kunnen ridiculise ren. De progressieven zouden eens moeten weten dat het Ne derlandse volk op een punt is aangekomen waarop men dit soort zaken spuugzat is. Men is de polarisatie beu en heeft be hoefte aan consolidatie en rust", aldus Hendriks. Staatssecretaris Hendriks (Van een verslaggever) LEIDEN - Min ister Lubbers van Economische Zaken (CDA) zou het liefst na de verkiezingen doorregeren met de PvdA. Hij liet dat gisteravond doorsche meren op een spreekbeurt in het Academiegebouw in Leiden"Ik weet na bijna vier jaar regeren aardig wat ik aan de PvdA heb", aldus de bewindsman maar hij voegde daar wel aan toe enige moeite te hebben met de machtsgedachte die sterk leeft bij de socialisten en waar door het soms leek dat ze om te kunnen regeren het CDA maar op de koop toe hadden genomen Over samenwerking met de VVD zei Lubbers: "Mijn angst voor de VVD is dat er op prakti sche basis niet mee te werken valt. Ik geloof niet dat Wiegel moeite zal hebben met het over schakelen van oppositie naar regeren. Maar de VVD- fractievoorzitter zal, nadat hij bij de formatiebesprekingen water bij de wijn heeft moeten doen. steeds worden herinnerd aan uitspraken (oen hij nog op positieleider was". In zijn betoog onderstreepte Lubbers het belang van het CDA. "Als de socialisten alleen zouden regeren zou het accent te veel liggen op materiële zaken. Een VVD-regering stelt, zo valt in het verkiezingsprogramma van de liberalen te lezen, be strijding van werkloosheid en inflatie voorop en schuift zaken als democratisering binnen de bedrijven op de lange baan Op de vraag waarom Lubbers voor het CDA heeft gekozen zei de bewindsman dat hij niet als fundamenteel christen een fun damenteel christelijke partij zoekt. "Ik heb mijn politieke be zigheden en mijn christen-zijn bewust doorgesneden. Ik voel ook niet zo voor een getuigenis partij als de PPR. Toen ik des tijds na de nacht van Schmelzer voor de keuze stond tussen een eigen politieke partij oprichten of toch bij de KVP blijven .heb ik voor dat laatste gekozenomdat ik binnen de KVP - en nu het CDA - kan werken aan een ver antwoorde verandering van de maatschappij". Vondeling: nationalisering géén oplossing EINDHOVEN (SP) - Kamer- voorzitter Vondeling (PvdA) ziet geen heil in de nationalise ring van bedrijven. Hij maakte dat gistermiddag duidelijk op een bijeenkomst in de Techni sche Hogeschool van Eindho ven. Volgens Vondeling bestaat er geen scherpe tegenstelling tussen particuliere en over heidsbedrijven. "Ook in staats bedrijven doen zich moeilijk heden met de werkgelegenheid voor", zei hij. De Kamervoorzit ter is er van overtuigd dat als Philips morgen in staatseigen dom komt "een aantal verve lende beslissingen" achterwege kan blyven. Wel vindt Vondeling dat staats bedrijven als de PTT, de Neder landse Spoorwegen en andere openbaar vervoersbedrijven te weinig worden gecontroleerd. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 30 april en 1 en 3 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Maria Stuart" van Friedrich Schiller; 2 mei 20.15 uur, Haagse Comedie met "Lorenzaccio" van Alfred de Musset. HOT-Theater: 29 en 30 april, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Grote M en kleine m". Congresgebouw: 29 april, 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v Uri Se gal; 29 en 30 april. 20.15 uur, Simone Rooskens en Luc Lutz in "Hou jij nou van mij of ik van jou" van Enid Rudd. Circustheater 3 mei, 20.15 uur, het Nationaal Ballet; 5 mei, 14.00 uur, matinee voor bejaarden, de Hofstad Operette met "De Fürstench- ristl" van Georg Jarno, m.m.v. koor en ballet en het Amsterdams Promenade Orkest o.l.v. Nico Ringels. Diligentia: 30 april, 20.15 uur, Cabaret Vangrail "Nieuw avontuur", 1 mei 14.30 uur, het Radio Blazers Ensemble o.l.v. David Porcelijn, m.m.v. Willem Brons, piano; 4 mei, 20.15 uur, concreet door Jan Akkerman, gitaar. Appeltheater: 29 en 30 april, 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm" van Shakespeare; 1 mei, 11.00 uur, Bzztóh-concert. Theater in de Steeg: 29 en 30 april, 20.30 uur, Robert Kreis "U, ik en de piano"; 1 mei, 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Pinokkio"; 2 mei, 20.30 uur, "Pia Beck to the 50th". Theater Pepijn: 29 en 30 april, 20.30 uur, folk- en blueszanger/gitarist Colin Scot; 1 mei, 's middags en 's avonds, jazzconcerten. LEIDEN Leidse Schouwburg: 29 april, 20.15 uur, Toneelvereniging Litteris Sacrum met "Antigone" van Jean Anouilh en "Een zonnige morgen" van Serafin Joaquin/Alvarez Quintoro; 2 mei, 20.15 uur, Publieks- theater met "Medea"; 3 mei, 20.15 uur, Theaterwerkgroep FACT met "Het verhaal van de vuist" van Leo Hogeboom en Aat Ceelen. LAK-theater: 29 april, 20.15 uur, de Wageningse Studenten Toneel- ver. met "De Spaanse hoer" van Hugo Claus. ALPHEN A. D. RIJN r, jazzconcert door Misty ALKMAAR (ANP) - Er komt vrij wel zeker een strafvervolging tegen de 21-jarige inpakker bij een drukkerij P J. P. uit Den Helder, die in zijn woonplaats ongeveer 100 enquêteformulie ren heeft verspreid waarin ge vraagd wordt hoe men over de joden denkt. Dit heeft de Alk- maarse hoofdofficier van justitie, mr. J J. Abspoel, gistermiddag op een persconferentie meege deeld. "Het enquêteformulier met de daarin vervatte 24 vragen is zon der meer als beledigend voor onze joodse landgenoten te be schouwen. Het feit dat in de helft van de vragen gesproken wordt over de goede eigenschappen doet daaraan niets af', aldus mr. Abspoel. Hij heeft de politie in Den Helder, die reeds een onderzoek had' in gesteld, opdracht gegeven proces-verbaal tegen P. op te ma ken en de resterende formulie ren, die in een oplaag van 200 wa ren gedrukt, in beslag te nemen. Het proces-verbaal zal worden opgemaakt ter zake van vermoe delijke overtreding van drie arti kelen van het wetboek van straf recht die handelen over rassen discriminatie. Het enquêteformulier droeg het opschrift "enquête: opvattingen over de joden". Er stond op het formulier dat dit verspreid is door de "equal commercial en terprise, postbus 230, Den Hel der". P. had tegenover de politie verklaard dat hij deze naam had gekozen om de mensen te doen geloven dat er een grote onder neming achter stond. Het is niet waarschijnlijk aldus mr. Abspoel dat achter P. zich ande ren verschuilen. De mogelijkheid dat, wanneer twijfelachtig zou blijken of dit strafbaar is, anderen met uitgesproken kwade bedoe lingen deze vorm zouden kiezen om van hun anti-joodse of anti- andere maatschappelijke groep gevoelens blijk te geven mag niet worden verwaarloosd. "Afgezien van de vraag of de per soon in kwestie strafbaar is, is het met het oog op bovenstaande wenselijk dat de rechter objectief uitdrukkelijk vaststelt dat het enquêteformulier een beledi gend karakter draagt. Dit ter voorkoming van mogelijke na volging", aldus mr. Abspoel. Advocaat over corruptie schandaal in Amsterdam ADVERTENTIE Met EUROPA MEUBELzit je altijd goed! Tissing Heeteweg 148-154. Lisse Home Center Haagse Schouw. Voorschoterweg 45-47. Valkenburg Z H vanWaay Dorpsstraat 70-74. Benthuiz DEN HAAG (SP) - De PPR is woe dend op minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) omdat deze het Tweede-Kamerlid Kees van Kuijen (PPR) heeft verboden naar de olie vlek van het spuitende booreiland te gaan kijken. Het Kamerlid, oorspronkelijk bio loog van beroep, zou meevliegen met een klein regeringsvliegtuigje om de olievlek te onderzoeken. Hij had daarvoor reeds meetappa ratuur en kaarten verzameld, toen het verbod van Westerterp van het PPR-kamerlid doorkruisten. Als reden voor zijn verbod gaf Wes terterp op, dat hij reeds eerder aan een radioverslaggever zou hebben beloofd dat deze mee mocht vlie gen. Bij de PPR-fractie in de Tweede Kamer wordt echter vermoed dat de oorzaak eerder gezocht moet worden in de aversie die de minis ter heeft tegen de PPR en tegen zijn staatssecretaris Van Huiten en het Kamerlid Van Kuijen in het bijzon der. ■k ROTTERDAM - In de Rotter damse diergaarde Blijdorp is het kleinste hertje ter wereld, een zoge naamde Poedoe geboren. Het diertje komt voornamelijk voor in de bossen van Zuid-Amenka en wordt 30 tot 35 cm hoogOp de foto moeder en zoon die het goed. maken. RIJSWIJK (ANP) - Met sinaasap pelsap wordt flink geknoeid. Tot deze conclusie komt de stichting vergelijkend warenonderzoek na een test van sinaasappelsappen. Van.de 42 onderzochte sappen vol deden achttien merken niet aan de eisen die aan jus d'orange gesteld mogen worden. In vier van de tien gevallen wordt getwijfeld aan de echtheid van het sap. Volgens de warenwet moet sinaas appelsap voor 100 procent uit echt vruchtsap bestaan. De Neder landse sappen zijn gemaakt van concentraten van sinaasappels die in het land van herkomst uitgeperst zijn. De fabrikant voegt aan het traat water en eventueel ingsmiddelen toe. AMSTERDAM (sp) - "Het gaat niet alleeen om de corruptie. Er zit bij de Amsterdamse politie structu reel iets fout. Alleen bij ons al zijn er vorige week vijf cliënten ge weest die door de politie waren mishandeld. Natuurlijk, de pu bliciteit richt zich op die corrup tie, maar het hele optreden van agenten op straat, dat is veel er ger", zegt mr. Herman Doeleman van het Amsterdams Advoka- tenkollektief. Dit collectief werd ruim drie jaar geleden opgericht en houdt zich bezig met zoge naamde sociale advocatuur. De betrokken advocaten maken zich met name zorgen over de manier waarop burgers worden mishandeld op het bureau War moesstraat. Doeleman: "Het zijn geen incidenten meer, de klach ten zijn zo veelvuldig, dat dat echt aangepakt moet worden. Er ge beuren teveel dingen die niet door de beugel kunnen. Het gaat om een verruwing van de kant van de politie, of liever eigenlijk het gaat om de arrogantie van de macht van mensen die denken dat ze alles kunnen maken en ze kunnen veel maken, want later, voor de rechtbank steken ze ge woon twee vingers omhoog, leg gen de eed af. en wat ze beweren wordt als waarheid aangenomen. Ik heb al te vaak van een cliënt gehoord dat er bij het fouilleren geld van hem was afgenomen, maar op de zitting ontkennen de politiemannen dat dan gewoon onder ede". Herman Doeleman is dan ook van plan om samen met een aantal collega's een bureau op te richten waar ieder die een klacht heeft over de politie terecht kan. Doe leman: "Aan de praktij, de blauwe ogen en de kapotgeslagen tanden, kan je praktijk dat het misgaat". Toch zegt men bij het advocatencollectief dat men be grip heeft voor de spanningen waaraan de - met name jonge - agenten van het bureau War moesstraat worden blootgesteld. Het bureau ligt in het centrum van Amsterdams' warme buurt met zijn prostitutie, drughandel en andere criminaliteit. "Maar", stelt men, "het agressieve karak ter van de buurt moet de politie niet wreken op de gewone burger die bij toeval met de politie in aanraking komt". Doeleman. "De ervaring is dat de politie hier weinig respect heeft voor de meest elementaire vrij heden. Als je maar braaf doet wat de politie zegt is er niets aan de hand. Maar als je daar maar even van afwijkt, misbruikt de politie haar macht". Terug naar de corruptie. Het schandaal breidt zich nog steeds uit. Tot nu toe werden alleen na men genoemd van hoofdagenten en brigadiers, het lager personeel dus. De namen van de officieren werden slechts samenzweerderig gefluisterd, het weekblad Haagse Post noemt deze week nu ook namen van hogere politiefunc tionarissen voluit. Zo zouden volgens het blad ook corrupt zijn commissaris G.T. chef van de groep ernstige delicten en leider van het narcoticateam' en com missaris C.J. de R. De eerste zou te uitgebreide contacten hebben gehad met Chinese leiders, de tweede met een sexkoning op de walletjes. Afgelopen maandagmorgen voelde iedereen bij de Amsterdamse po litie het als een geweldige dreun: justitie maakt de aanhouding be kend van zes politiemannen, on der wie de om hun kwaliteiten als rechercheurs alom geprezen chinezen specialisten Arie D. en Rinus W. Dit tweetal, dat door het leven ging als de Baard en de Kale onder hield nauwe contacten met de Chineze gemeenschap. De op de aangehouden politieman nen variëren van het aannemen van geld via diefstal tot handel in heroïne. Bewijzen daarvoor zou de rijksrecherche, die het onder zoek binnen het Amsterdams po litiekorps nu al een half jaar uit voert, gekregen hebben aan de hand van getuigenverklaringen Ook schijnt er in een Chinees gokhuis in Amsterdam een kas boekje te zijn gevonden waarin nauwkeurig werd bijgehouden hoeveel en aan welke politie mannen er werd betaald. Justitie zelf weigert "in het belang van het onderzoek" nadere bij zonderheden over de corruptie- affaire bekend te maken. Toch lekt er veel uit. Dat hoofdagent K. de B. van bureau Warmoesstraat acht gram heroïne mp zak had, dat hij, evenals twee weken eer der aangehouden collega Teun de V. van de Duitser heroïne had af genomen, en dat verkocht aan een Chinese dealer. Voorts probeert de rijksrecherche hard te maken dat hoofdagent Wim van O. enkele duizenden guldens heeft aangenomen om een door hem gearresteerde Chi nees weer vrij te laten. Een en an der zou gebeurd zijn tijdens een bezoek dat Van O. in zijn vrije tijd aflegde aan een Chinees gokhuis. Wim van O. was al begin februari aangehouden omdat hij naast zijn dienstpistool nog enkele wapens had, alsmede enkele verdovende middelen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt was hij weer vrij gelaten, maar afgelopen maan dag was hij een van dezes hoofd agenten die werden gearresteerd. Nu deze het aanpakken van de bovengenoemde duizenden gul dens. De raadsman van Wim van O. is de bekende Amsterdamse advocaat mr. H. Kater. Hij heeft uit de krant moeten vernemen waarvan zijn cliënt wordt verdacht. Toch Bewoners rosse buurt: breidt onderzoek uit AMSTERDAM (ANP) - Bewo- ners en bedrijven uit het Am sterdamse Burgwallengebied (de walletjes) hebben deze week de rijksrecherche in een brief gevraagd een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van verschillende gemeentelijke diensten in de buurt. Eigenaars van "dubieuze" be drijven (sexshops e.d.) zou bij zonder weinig in de weg wor den gelegd, terwijl "bonafide" bedrijven en bewoners aan alle wettelijke voorschriften moe ten voldoen, aldus de brief schrijvers. Zij sluiten corruptie bij de gemeentelijke diensten, zoals bouw- en woningtoezicht en volkshuisvesting, niet uit. De bewoners uit het Burgwal lengebied menen dat het onder zoek naar corruptie naar hun mening niet beperkt dient te blijven tot de politie, met name het bureau Warmoesstraat. Het onderzoek van de rijksrecher che zou zich wat betreft Am sterdams rosse buurt ook moe ten uitstrekken tot bouw- en woningtoezicht, volkshuisves ting, de afdeling warenwet, monumentenzorg, de sanitaire diensten en de economische controledienst. is hij, in tegenstelling tot enkele andere raadslieden van beschul digde politiemannen niet slecht te spreken over de medewerking van de kant van politie en rijksre cherche. Mr. Kater "Ik krijg juist alle me dewerking. Ze onthouden me niets. Ik heb echt het idee dat de korpsleiding wakker is geworden en dat men niet van plan is ie mand te sparen. Natuurlijk, er is niets makkelijker om te zeggen, die is corrupt en die is plat. Totdat er bewijzen komen kun je spre ken van een hetze." En over zijn cliënt Wim van O "Zo n jongen is een goeie plichts getrouwe politieman. Naar mijn mening is hij het slachtoffer van de omstandigheden geworden. Het heeft ontbroken aan begelei ding op het bureau Warmoes straat van jonge agenten. Hij is de jongen uit de provincie en die wordt dan geplaatst temidden van de verleidingen van een zeer professioneel ingestelde wereld met uiterst gewetenloze schavui ten. Als je dan als eenvoudige jongen een keertje bezwijkt, dan kan ik me dat best voorstellen." Behalve het strafrechterlijk onder zoek lopen er tegen de aange houden en meteen geschorste po litiemannen ook nog civiel rech terlijke procedures bij het amb tenarengerecht op grond van het Ambtenarenreglement.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7